Op bon No. 1 PURCÏL kuwWit, gemest <m Wtfmait de huid. Weesperpoort had een vroolijk uiteinde is suiker te krijgen ffe Wil Rusland garandeeren? WEERBERICHT Moeilijke reis van de Viking Bank. Slecht weer. ruim 500 kisten versche haring was ln aan den afslag de Viking Bank IJM 183. •>il Maandag als tweede trawler in oorlogs- 5 naar zee was vertrokken. Van'een der opvarenden vernamen wij eenige i(zonderheden over deze reis: „Het was slecht, slecht", zeide hij. „Bijna de geheele reis °f jjet vliegend stormweer en daardoor heb- A. ,wij weinig kunnen visschen. Dat was dub- hel jammer, want de haring zat zoo dik, dat wij f maar voor het opjschappen hadden. Een trek Tan 'een half uur was nog te lang, want dan scheurde de kuil radicaal af en was dus alles WQp hef laatst hebben wij het net maar uit- et zonder de messing er om te doen en al; het net den bodem had, draaiden wij een slag Ld en haalden meteen weer en dan zat het weer vol. Wij hadden geregeld brokken en Lesten dus voortdurend repareeren." Nog mijnen gezien?" "pat viel nog al mee", aldus onze zegsman. Wij hebben er maar drie gezien, Rondom ons Jaren echter veel Engelsche trawlers aan het visschen". De trawler heeft het ondanks de geringe vangst aan den afslag goed getroffen. Er werd tll°afl2 voor de haring betaald, zoodat de trawler nog een mooie besomming maakte, n.l. {6370. BESOMMINGEN Trawler: Vikingbank IJM. 183 600 m. f 6370 Logger: R.O. 1 f 220. Kotters: F.N. 283 f 1780, F.N. 202 f 1140. Hollandsche kotters: IJM. 203 f 490, IJM. 214 f 640. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) IJmuiden, 16 October 1939. Tarbot -170—155 ct. per K.G. Tong 180—84 ct. per K.G.. Zetschol f 32 per K.G. Kleinsehol f 2814 per K.G. Schar f 9—8.50 per 50 K.G. Kleine gul f 1413.50 per 50 K.G. Wijting f 12,50—11.— per 50 K.G. Versche haring f 12—11 per 50 K.G. Aangevoerd aan den afslag 161 October: 33f kisten versche haring en geconsigneerde snoekbaars van 28 tot 24 cént per K.G. DIPLOMAZWEMMEN IN VELSER BAD. In besloten kring werd Zaterdagavond in het Velser Bad door enkelen de zwemproef afge legd voor het verkrijgen van het diploma. De jury bestond uit de heeren F. C. G. Duvergë en Corn. Janus, Alle candidaten hebben de proef, die bestond uit 100 meter borstzwemmen, 50 M. rugzwem- n, 1 minuut watertrappen en vrije sprong den 1 Meter plank met goed gevolg af gelegd. Namens de jury heeft de heer Duvergé na een geestige toespraak de diploma's uitgereikt aan de dames: mevr. P L. de Boer-Harder, mevr, A. E, van KarsbergenBrilman, mevr. J. Kogne-rQderkerk, mevr. J. A. V. van Leu- sen—fflfinerts, mevr. A. M. S. Veld—-Gasspër, mevr.'J/C. van der Welle—Geelhbedt' en .de hecreiikE. W. de Boer, G. van Karsbergen en A. Koene. Daar de directie, de heer Geelhbedt, door ziekte verhinderd was, voerde de heer H. Rut gers namens de directie het woord en bood den geslaagden zijn gelukwenschen aan. Hij dankte de jury alsmede de inspectrice, mej. Van Zwie- n en den inspecteur den heer Frost. Namens de geslaagden dankte de heer E. M. de Boer; hij overhandigde mej. Van Zwieten en den heer Frost een stoffelijk blijk van waardeering voor de prettige wijze, waarop zij zich van hun taak gekweten hadden. De visscherij in oorlogstijd. Weer booten naar zee. Nog steeds worden trawlers voor de vis- rcherij klaargemaakt. In de visschershaven ligt nu al een tiental booten, die met de na tionale kleuren beschilderd zijn en wanneer men voor deze booten maar de bemanningen heeft, zuilen zij wel spoedig naar zee gaan. Als vijfde vertrekt vermoedelijk heden nog de Maria van Hattem IJM. 1. De Petten IJM. 49 is in het dok gesplaatst. Heden zal de be manning voor deze trawler monsteren. Het is de bedoeling dat deze boot morgen naar zee gaat. Ook voor een der groote booten van de V-E.M.. de Haarlem IJM. 9, wordt een beman ning gezocht. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Spinazie per kl. kist 30—50. Postelein per kl. kist 45—60. Sla per 100 krop 30—2.80. Andijvie per 100 krop 80—2.46 Wortelen per bos 25. Selderij per bos V/z-2& Peterselie per bos l'/2—2. Tomaten per KG 6—15. Prei per KG 3—5. Uien per KG 2—4. Waschpeen per KG 2—3. B oemkool I per stuk 12—15. Bloemkool H per stuk 6—8. Komkommers per stuk 58. Komkommers II per stuk 2—5. Knollen per stuk 2—6. Snijboonen per KG 24—30. Dubb. boonen per KG 8—20. Spercieboonen z. dr. per KG 25. Pronkboonen per KG 3—7. Groene kool per KG 2—3. kool per KG 2—3%. Aardbeien-per doosje 25—30. Appelen per KG 4—10. bruiven per KG 15—20. Spruiten per K.G. 7—14. Bieten per KG 3—4. Breekpeen per KG 2—3. BET SPREEKUUR VAN WETHOUDER OUT. M spreekuur van den wethouder van Vri Üi8 zaken is voorloopig bepaald op eiken Jdag van 3.30—4.30 uur ten Raadhuize in «reestraat. L. E. DINGEMANSE OVERLEDEN. Te zijnen huize is Vrijdagavond op onge veer 61-jarigen leeftijd plotseling overleden, de heer L. E. Dingemanse, gepensionneerd onderwijzer van de O. L. School in het villa park. Ruim 40 jaren heeft de heer Dinge manse zoowel het U.L.O. als het L. O. met met groot-en ijver gediend. Bij zijn afscheid wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd in Juli 1938 werd hem een har telijke hulde bereid. Hij was een zeer groote ijveraar voor de Openbare Leeszaal, waarvoor hij als secretaris zeer veel werk heeft ver richt. Het stoffelijk overschot van dezen alge meen bekenden en geachten onderwijsman zal a.s. Woensdag n.m. 2.15 uur te Driehuis-Wes- terveld worden gecremeerd. WIJK AAN ZEE VERANTWOORDING .'MILITAIR TEHUIS TE WIJK AAN ZEE. Onder hartelijken dank werden in de af- geloopen week de navolgende bijdragen voor het militair tehuis ontvangen: Den heer en mevr. H. G. (tweede bijdrage) f 5, J. B. (tweede bijdrage) f 3, B. J. Sch. f 2.50 R. tweede bijdrage) f 10. Vorige verantwoor ding f 165.60. Totaal f 186.10. Het adres van den penningmeester den heer F. R. C. Rijkens, is Voorstraat 26 Wijk aan Zee. Giro 77029. VERANDERING SPEEKUUR. Het spreekuur van. den wethouder Out, voor Sociale Zaken, is voorloopig vastgesteld op 3.304.30 uur op eiken Vrijdag op het Raad huis. V.V.E.—MEERVOGELS. Met een gehavend elftal bond V.V.E. den strijd aan tegen Meervogels. In een vlot ge- speelden wedstrijd wisten de Wijk aan Zeeërs een 4—3 overwinning te bevechten; vooral het vierde doelpunt van A. Schellevis was fraai. JAARVERGADERING VAN „ARION". Voor de veertigste maal heeft „Arion" haar jaarvergadering gehouden. Bij dit feit stond de voorzitter, de heer J. van Amersfoort een oogenblik stil; hij deelde mede, dat zeer zeker dit jubileum gevierd zou zijn, wanneer de tijdsomstandigheden meer normaal waren geweest. Daarna gaf de secretaris de heer H. Oos terveen een overzicht van de bereikte resul taten van den zomerfeesten. Uit het verslag van den penningmeester, den heer N. van der Mey, bleek dat f 289.26 ontvangen was en dat de uitgaven f 262.58 bedroegen. Alzoo was er een batig saldo van f 26.68. SANTPOORT „De schuld der Kerk". Over dit onderwerp sprak- Ds. Mv V- Voet voor de af deeling Santpoort van „Kerk en Vrede" in gebouw „Bethel" aah de Wüstelaah, dat goed bezet was. „Op elk gebied van 't menschenleven is twist", aldus spr., twist, die opgewaaid wordt door zelfzucht en zelfhandhaving. Voor dit alles is één middel: We moeten op 't kind leeren zien. zooals Jezus zei, waarbij hij het kind-zijn zag, "als een ideaal en een doelstelling. Als een ideaal, omdat het kind het symbool is van het nieuwe, van de hoop, van de blijdschap, van het onschendbare, van het simpele, het zachtaardige, het onschul dige enz. In het kind ziet Jezus het teeken van zich zelf, want hij zegt: „Wie het kind ontvangt, ontvangt mij, en wie mij ontvangt, ontvangt Hem, die mij gezonden heeft". Het groote, heilige Kind, dat God aan de wereld heeft toevertrouwd, staat niet meer in ons midden. En wat God in het middelpunt heeft gesteld, mogen wij niet op zij schuiven: Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijn ge rechtigheid. De zonde komt 't felst aan 't licht bij de mishandeling van een kind. Maar wat wordt in dat verband tegenover het heilig kind Jezus in onze dagen dan veel gezondigd! Het is ten prooi aan 't geweld en 't weet geen schuil plaats te vinden; De schending van het ge bied der naastenliefde is de inbreuk op 't hoogste gebod, dat gebiedt God bovenal en den naaste lief te hebben als zichzelven. De zonde der kerk is, dat zij deze boodschap niet trouw gebleven is, dat zij deze liefde niet uitgedragen heeft. Zij predikte haar wel, maar onder voorbehoud en reserve en ze is een com promis aangegaan met de dingen dezer we reld, waardoor zij wel eens vergat óók tegen over den Staat haar roeping te vervullen. Zoo is de R.K. kerk met het fascistische Italië een accoord aangegaan en heeft zij haar fiat ge geven op het in bezit nemen van Abessynie, met welke handeling de kardinalen zich meer diplomaten dan profeten hebben getoond. Ook bij vele Protestantsche kerken heeft men het Kind uit het oog verloren en heeft men ondervonden, dat een al te eng verbond tusschen Staat en kerk wrange vruchten biedt tot vervaging leidt van de gestalte van Christus. Wanneer spr. leest, hoe God de zegen wordt afgesmeekt op de wapenen, dan kan hij niet aan den indruk ontkomen, dat niet het Kind in 't midden staat, maar het kanon. En wee. als de kerk haar plaats niet meer kent, als zij haar critische rol niet meer vervult in een wereld, waarin imperialisme en kapitalisme hoogtij vieren! Zal eenmaal de oorlog voor goed uitgeban nen worden, dan zal er eenheid onder de Christenen moeten komen. En die verbroken eenheid der kerk zal dan alleen hersteld wor den, de volkeren zullen dan alleen nader tot elkaar gebracht worden, als er gehoorzaamd wordt aan het eenvoudig bevel van Christus: Alleen een vernieuwd en verlevendigd geloof in Hem kan redding brengen. Laten we van zijn lippen aflezen het woord, dat Hij ons zegt: „Wie mijn naam aanroept, sta af van alle ongerecht, igheid". Wanneer we geen vertrouwen meer stellen in het geweld, maar in den geest des Heeren, dan vormen we een onneembare citadel tegen de tyrannie der wereld, zoo besloot spr. VOETBAL. De R.K.S.V. „„Santpoort" speelde Zondag tegen Excelsior 2—2 gelijk, met welk resul taat zij- tevreden mocht zijn. Met de rust was de stand 0—0, ondanks 't feit, dat Excelsior tweemaal het net had weten te vinden. Beide doelpunten werden echter we gens buitenspel geannuleerd. Ook na de rust had Excelsior het beste van Bon no. 1 der rijksdistributiekaart is aangewezen als geldig voor het betrekken van suiker. Deze bon is uitsluitend geldig in de periode van 16 t/m. 29 October a.s. en geeft recht op het koopen van l/« K.G. suiker. het spel, doch dank zij een mooi doelpunt van Kaldenbach, slaagde de thuisclub er in haar sterker tegenpartij een gelijk spel af te dwin gen. Brederode speelde den met zooveel spanning tegemoet gezienen wedstrijd tegen Kemphaan. Zij moest dit doen met een invaller voor Root- lieb, die niet op het appèl verscheen. Met de rust was de stand nog 00, wat voor de thuisclub geflatteerd mocht heeten, daar de aanvallen van Brederode talrijker en gevaar lijker waren geweest. Na de rust echter domineerde Kemphaan, vooral, nadat zij uit een penalty de leiding had genomen. Met een fraaien kopbal werd de stand op 20 gebracht en toen de overigens goede doelman van Brederode ha een fel schot den bal niet kon wegwerken, werd het zelfs 3—0. Aardbeving in Banjoemas. MAGELANG, 14 October (Aneta). Gister middag werd op het Dieng-piateau een ex plosie gehoord in het gehucht Timbang nabij Batoer in de residentie Banjoemas. De explosie ging gepaard met een aard beving. Ten noorden van Timbang begon een modderstroom te vloeien. Het gehucht Tim bang is weggevaagd. MAGELANG, 16 October (Anta-A.NP.) Omtrent de ramp, welke Timbang heeft ge troffen, kan nog het volgende worden ge- meldt: Vrijdagmiddag werd eerst een aard beving gevoeld, welke werd gevolgd door drie stoom-exiplosies. De eerste geschiedde beneden de kampong Timbang, warop de bevolking de vlucht nam. De door deze eerste explosie ontstane krater was al aanstonds uitgewerkt. Later volgden nog twee groote uitbarstingen in de kampong zelf, waardoor twee groote kraters werden gevormd. De Noordelijke krater is een spleetkrater van 150 meter lengte en 50 meter breedte, terwijl de andere iets kliner is. Beide kraters waren Zaterdagmid dag nog in werking met een modderfontein van 40 meter hoogte. Van de desa Timbang, welke 63 huizen groot was met een bevolking van 299 zielen, is geen spoor mer teruggevonden, even volwassenen en drie kinderen wöt- den vermist. Evenals in - 1928 wordt ook thans voor dé vorming van stikgassen gevreesd, Met hét oog op dit gevaar zijn uitgebreide maatregelen getroffen. De gouverneur van Midden-Java heeft gis teren de aangerichte schade in oogenschouw gen o ben. De waarnemingspost Banadan heeft Vrij dag om 15.25 uur en 15.28 uur, dus ongeveer om denzelfden tijd, twee aardbevingen ge registreerd. welke in verband worden gebracht met de explosies. De „Van Kinsbergen" op de Azoren aangekomen. - De regeeringspersdienst meldt: Het smaldeel, bestaande uit het artillerie- instructieschip „Van Kinsbergen" en de onder zeebooten O 15 en O 20, is Zaterdagmiddag om een uur in Ponta Belgada (Azoren) aange komen. MA1KT GEDICHTEN BOTER- EN EIERENMARKT ALKMAAR. Zaterdag 14 October. Aanvoer 8200 kippeneieren. Groothandel f 3.40—5.50. 100 eendeneieren f 3.—. Handel matig. Aanvoer 1030 boter van Va K.G. Groothandel 72%—'75. Kleinhandel 80— 82Va. Handel matig. AGENDA VOOR BEVERWIJK MAANDAG 16 OCTOBER Luxor Theater, Breestraat: „Mr. Moto" en „Middernacht-taxi", 8 uur. Kennemer Theater, •Zeestraat: „De twee zus ters Kleh" en „Een stel om te stelen", 8 uur. W. B. Theater: Peperstraat: „Alarm in de Middellandsche Zee" en „Zij --maakten haar een spionne". 8 uur. DINSDAG 17 OCTOBER 1 Luxor Theater, Breestraat: „Mr. Moto" en „Middernachttaxi", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De twee zus ters Kleh" en „Een stel om të stelen", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM H e d e n:' MAANDAG 16 OCTOBER Stadsschouwburg": Tóoneelgroép Het Masker: „Drie meisjes op avontuur", 8.15 uur. Rembrandt Théater: Bette Davis in „Levens dans9; Op het toöhëel: „Krafz Brothers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „Het meisje met den blauwen hoed" en „Zal mijn Vrouw zwijgen?", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Leven in de brouwerij" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Honolulu", 2.30, 7 en 9.15 u. Moviac Theater: Non-stop programma met Charlie Chaplin in de klucht „Op rolschaatsen" 2.30, en 7.15—11,30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. DINSDAG 17 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling; 8.159.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge- ipend eiken werfcefag van 35..en van 78 uur. Bioscoopvoorstellingen des "middags en des avonds, Bij vertrek van den laatsten trein daverde het vuurwerk Het kunnen er tienduizend, maar het kun nen er even goed vijftienduizend Amsterdam mers zijn geweest, die in den nacht van Zater dag op Zondag afscheid hebben genomen van een ou'de bekende: het Weesperpoortstation. Het scheiden was niet weemoedig. Integendeel! Luide fanfares, tromptgeschal en opgewekte marschmuziek klonken in de nachtelijke stilte over de houten perrons op, én onder de zwart gerookte kap weerkaatste het geluid duizend voudig. En boven al die feestelijke klanken verhief zich nog het geroezemoes van een me nigte, die in en bij dit oude station was samen gestroomd en waarmede nieman'd raad wist. Als haringen in een ton stonden neen zweef den de menschen on het eerste perron en slechts drie volkomen overrompelde agenten stonden voor de onmogelijke opgaaf deze men- schenzee in bedwang ie houden en er voor te zorgen, dat er geen ongelukken gebeurden. Toen sprongen eerst eenige kwajongens van het per ron op de spoorbaan om op ht afgezette en heel wat minder drukke tweede perron of op het goed eren emplacement aan de andere zijde een plaatsje te vindn. Hun voorbeeld werd spoedig gevolgd door honderen anderen: ouden en jon gen klommen perron af, perron op en intus- schen speelde het fanfarecorps er lustig op los. Ht was toen even na middernacht en nog steeds was de lang verwachte trein.niet in aantocht. De lang verwachte trein, de laatste, die dit sta tion zou binnenrijden en er weer van zou ver trekken, 'de laatste ook, die van de bestaande spoorbaan naar het Centraal-Station zou ver trekken en waarvoor men op drie plaatsen in het hart van Amsterdam minuten lang zou moeten wachten. Dit afscheid kon dus niet wee moedig zijn. Kwart over twaalf moest de trein binnen zijn. Hij kwam echter later en ging nog later weer weg. De taxi-chauffeurs die geregeld bij het W.P. stationneeren, droegen den wagen voerder op de schouders over het perron. Zij overhandigden hem tevens bloemen. Vele mi nuten te laat en tusschen dichte rijen wuivende en juichende mensehen zette 'de trein zich ten slotte weer in beweging. De laatste rit over de oude spoorbaan was begonnen. Met luide knal len ontploften enkele vuurwerkpatronen, die op op de rails waren gelegd. Het was een dave rend .succes, dit afscheid. Het grappige ervan was wel, dat niemand er op had gerekend. Het kwam geheel onverwacht. Toen de laatste wagon van den langen diesel- trein om "den hoek was verdwenen, werd het weer stil op het oude station, dat ging slapen en nooit weer zal opstaan. Zoo spoedig mogelijk zal-met de afbraak worden begonnen De trein zette de triomphtocht intusschen voort. Langs de geheele baan, bij de overwegen en op de diverse luchtbruggen stond het zwart van de menschen. Tweemaal moest de wagen voerder stoppen, den eersten keer bij den over weg in de Linnaeusstraat en de tweede maal bij de Wijttenbachstraat. Beide keeren stonden deputaties van buurtvereenigingen den trein op te wachten en werden er aan den kop van de voorstewagon kransen gehecht; Stoffelijke ■blijken van .dankbaarheid, dat de. spoorboomen 'voor'de laatste maaTgesloten waren geweest en dat het nu éindelijk voör bijna hond'derddui zende Amsterdammers, is afgeloopen met veel ongerief en narigheid. Zoo bereikte de trein het eindpunt, een half uur te laat, De deputaties der buurtvereenigingen, die deze laatste rit had den meegemaakt, waren op het Centraal Sta gen. In de restauratie werden nog eenige ge- tion de gasten van de Nederlandsche Spoorwe- noegeiijke oogeniblikken doorgebracht. Over en weer werden hartelijke woorden gesprooken en iedereen was blij, dat thans aan een onhoudba- ren toestand een einde was gekomen. De wagen voerder, die den trein op zijn zegetocht had ge leid, ontving van de buurtvereenigingen een kistje sigaren. Zoo genoegelijk en zorgeloos men in de res tauratie bijeen was, zoo ernstig en geconcen treerd waren de dienst, van Weg en Werken en het Seinwezen der Nederlandsche spoorwegen, evenals diverse gemeentediensten hetzelfde mo ment, druk bezig met het maken van de noo- dige aansluitingen op de nieuwe, hooge spoor baan en met het. monteeren van rails en boven leidingen voor de tramlijnen, die onder enkele onderdoorgangen loopen. Al deze werkzaamheden, die weliswaar niet moeilijk, doch wel veelomvattend waren, moes ten vóór Zondagmorgen half zeven gereed zijn. Op dat tijdstip immers zouden de eerste treinen weer van Amsterdam naar Utrecht en omge keerd vértrekken en thans niet over de oude, maar over de nieuwe spoorbaan via het nieuwe Muiderpoortstation en Amstelstatïon. De meest vakkundige arbeiders waren dezen nacht aan het werk gezet en al kon men eerst na één uur 's nachts beginnen, toch was alles Zondagmor gen half zeven zoo ver gereed, dat de treinen loop normaal kon doorgaan. Ook 'de technische diensten van de gemeentetram hadden hun taak op het vastgestelde uur volbracht de grenzen van Turkije en Roemenië Onderhoud tusschen Saradjogloe en Gafencoe verwacht. BOEKAREST 15 October (Reuter). Volgens gewoonlijk goed ingelichte Duitsche kringen te Boekarest is Sovjet Rusland voornemens Roemenië een waarborg te geven voor zijn grenzen. Daarentegenover zou Roemenië dan den Russischen invloed op den Balkan moeten erkennen. Van dezelfde zijde wordt verzekerd, dat Rus land volledige waarborgen geeft voor de gren zen van Turkije en Roemenië, waartegenover de Dardanellen zouden moeten worden gesloten. De Turksche minister van buitenlandsch za ken, Saradjogloe, zal naar men verwacht van avond een ontmoeting hebben met zijn Roe- meenschen collega Gafencoe, hetzij te Con- stantza, hetzij aan boord van een schip op de Zwarte Zee. Aangezien geen bepaalde mededeeling is ge daan over een Turksch-Russisch pact, geven officieele kringen op den Bankan zich over aan gissingen. Gewoonlijk goed-ingelichte kringen spreken de ovetuiging uit, dat Turkije in niets zal heb ben toegestemd, dat strijdig zou zijn met de be langen van zijn bondgenooten. DE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van den ochtend van den zestienden October luidt: „Groote activiteit in de vijandelijke linies tusschen Moezel en Saar. Optreden der wederzijdsche partouilles in de streek ten westen van Wissembourg." Zondagavond meldde het Fransche legerbe richt: „Regenachttig, mistig weer. Een dag zonder groote bedrijvigheid aan het front. Ten noord westen van Wissembourg hebben onze hinder lagen een opsporingsresultaat behaald." Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag mede: „In het Oosten geen bijzondere gebeurtenis sen. In het Westen zwak vuur van de vijande lijke artillerie, dat beantwoord werd. Op 13 October is in de buurt van Birkenfeld opnieuw een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Op 14 October geen vijandelijke of eigen actie van be- teekenis." Verwachting geldig van hedenavond tot mor» genavond ongeveer 19 uur Gedeeltelijk bewolkt of betrokken. En kele regenbuien. Aanvankelijk zelfde temperatuur, later geleidelijk kouder. Matige tot zwakke westelijke tot noor delijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 55 F. Laagste hedennacht F 50 Hoogste heden F 52 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 759 m.M. Neiging: Vooruit. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Dinsdag v.m. 5.45 uur; n.m 6..04 uur. Woensdag v.m. 6.30 uur; n.m. 6.46 uur. Donderd. v.m. 7.15 uur; n.m. 7.33 uur. TROPAEOLUM. Oost-Indische kers. Van Juni tot in October bloeit deze plant volop met de vroolijke, gespoorde bloemen, in alle mogelijke nuances van geel, oranje tot licht en donker rood. Ontelbaar vele overgangen in deze' kléuren komen hierbij voor en, wonderlijk genoeg, vloeken die kleuren nooit. De zoo verschillende tinten rood, 't diep don ker, rood, bij zwartaf, het helder scharlaken rood, het oranje rood, ze kleuren alle bij elkaar. En ook die beide kleuren, die elkaar vaak zoo vijandig zijn, het oranje en het rood, bij de Oost-Indische kers gaat het alles uitstekend samen. Bijna zou men zeggen, wie eens een goed overzicht wil hebben van de kleurschakeerin- gen, die denkbaar zijn tusschen rood en geel hij bestudeere de Oost-Indische kers en zal tot deconclusie komen, dat het aantal overgangen, dat hij daarbij vindt, in letterlijken zin ontel baar is. Dat komt ook doordat de bloemkleur zoo goed als nooit volkomen zuiver uit het zaad terug komt en omdat meestal aan één en de zelfde plant, reeds vele afwijkende tinten voor komen. Van origine is de Oost-Indische kers een klimplant en ze is dan ook uitstekend geschikt voor de begroeiing van een prieel of een veranda. Een prachtig effect kan de rankende Tropaeo- lum ook hebben in een lange strook langs een vrij hoogen waterkant. De ranken zullen van den kant af naar beneden overhangen en de kleu renpracht van al die vroolijke bloemen zal, iets donkerder, maar niet minder mooi, in het water worden weerspiegeld. Dubbelblocmige Oost-Indische kers. Er bestaan ook niet rankende soorten, die meestal vrij laag blijven en als bloemranden een mooi effect kunnen maken. Tot deze niet rankende soorten behoort o.a. de Tropaeolum hortorum var. nanum, die in stevige dichte bosjes groeit. Wil de Oost-Indische kers zoo rijk mogelijk bloeien, dan moeten we er voor zorgen, dat de grond niet te vet is. Een matig vette grond, liefst met wat zand vermengd, is het beste. Wanneer de grond te zwaar is, zal namelijk het blad, meer dan ons lief is, uit gaan groeien en de bloemen komen in de verdrukking. Een verdere voorwaarde is veel zon. Behalve de bloem kan ook 't blad soms door zijn kleur en vorm het effect verhoogen. Er komen zeer mooie donkergekleurde blade ren voor, die vooral bij de donkerroode bloemen een mooien achtergrond vormen. De vorm van het blad kan bij enkele variaties gelobd zijn zoo bij Tropaeolum hortorum hederaefolium (wat klimopbladig beteejeent). Zeer mooi zijn ook de dubbelbloemige va riëteiten, waarvan ér hierbij één is afgebeeld. Het is de Tropaeolum hortorum pleniflorum, c t Aj J»

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3