IJmuider Courant Rex Theater (tfêe Öaptt ELZER's Schaakbord. Kinderviucht. Vrachtauto reed in Poldervaart. Auto van Waaldijk gegleden. Voor betere kwaliteiten Visscherij-Snufjes. PANCINGI W UITGEEST Geen Duitsch „vredes offensief". uarcanc No. 300 Lourens t.ui«gaven Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Postgiro 310791. Alle Advertenties, dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, [JML1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. n strijd op het diplomatieke schaakbord. jen eersten September met veel grooter verbetenheid gevoerd wordt dan die *1 Spenen, hebben Engeland en Frankrijk bordeel verworven door het sluiten van yan wederzijdschen bijstand met i Ér Is In bepaald dat „de Hooge Verdrag- Éi Partijen" »les Hautes Parties Con ti" is ie oHieiëele aanduiding die in alle 5:1,11 gebezigd wordt elkaar wederzijds .-'steunen in geval van een oorlog in het ge- Middellandsclre Zee, die door een aanval gpropeesche mogendheid veroorzaakt Er jS bovendien in bepaald dat zoo- ,aranties voortduren, door Engeland en 23 ik aan Griekenland en Roemenië gegeven, ^■sfe zijn beide bondgenooten zal bijstaan ais ■l oorlog mochten komen krachtens een dier morborgen. En verder is er nog een reeks yMen opgenomen betreffende onderling *1 e in andere gevallen. Maar er is in vastge- 'tli de Turken niet tegen Sovjet-Rusland "'■'L behoeven te strijden. Het grenst aan RuS" !n Voor-Azië. En blijkbaar zal dit verdrag jjjjslsch-Turksche verhouding dan ook niet Lm ofschoon de ellenlange onderhande. '4 te Moskou, gevoerd tusschen de ministers -Buitenlandsche Zaken Molotof en Saradzjog" u ofgebroken zijn vlak voor het nieuwe ^-Engelsch-Fransche verdrag van bijstand 4 gesloten. Chamberlain heeft Donderdag in s-lagerhuis gezegd dat de Turksche regeering - op 't sluiten van een overeenkomstig gtog met Rusland, dat die onderhandelingen Lts tijdelijk afgebroken zijn en dat de Rus- L-Turksche vriendschap ongeschokt blijft lil»» moet u het begrip „vriendschap" ook tndit geval weer niet opvatten in den zin van de isthappelijke verhouding tusschen mén- tits De vriendschap tusschen staten Is een »h andere zaak. Staten zijn trouwens ook jet menschen. Dat het Lagerhuis Donderdag de aankondiging rj het verdrag met Turkije met groote vreugde Etvangen heeft kan ieder zich voorstellen die gi even den vorigen oorlog herinnert, waarin iurkijeaan Duitsche zijde stond, hetgeen den ge- Hèerden de grootste moeilijkheden en groote Jllezen - vooral in de befaamde expeditie op Gallipoli, die hunnerzijds in een mislukking ein digde- heeft bezorgd. int men anderzijds te Berlijn vertoornd is over iverdrag is even begrijpelijk. Het schijnt Duit- che actie in Zuid-Oost Europa uit te sluiten. Bo- rallen hebben wij zoo vaak te hooren gekregen, Hitier dit deel van Europa als een gebied be bouwde, waar Engeland zich maar buiten te houden had. Hij liet er indertijd de bekende han- Overdragen sluiten. Het werd door hem als een kitsch invloeds-gebied beschouwd. Later kwa- 23 de Russen tengevolge van hun ingreep te- raover Polen evenwel ook op dit terrein. En hun ifloed in Zuid-Oost-Europa schijnt door het Lijwe verdrag niet geschaad. Inderdaad moet de neutrale beschouwer van al eze listige combinaties op het diplomatieke iaakbord zich wel de vraag stellen, of de Rus- ia er weer niet in geslaagd zijn hun posities ten tolle te handhaven en of men in Duitschland niet moet gaan worden over deze vreemde die behalve een aanmerkelijk deel ook al de macht in de Oostzee ver overd hebben. Evenmin kan men in de Duitsche hoofdstad geestdriftig zijn over de houding van lè, dat er kennelijk op uit is zijn belangen cj den Balkan te bevorderen en daar misschien een nieuw verbond te sluiten. Ha. terugroepen van de Duitsche ambassadeurs te Ankara en Moskou, Von Papen en graaf Von se Schulenburg, duidt in elk geval op hevige beroering te Berlijn en de bewering in Duitschland protesten tegen de buiten landsche politiek van Von Ribbentrop zouden zijn gegaan klinkt niet onwaarschijnlijk. Overigens Von Ribbentrop's invloed en positie na- alleen van Hitier af. Het is dus de vraag hij erover denkt en dat is voorshands on bekend. blijkt duidelijk dat de manoeuvres op schaakbord in vollen gang zijn een zeer snel verloop blijven toonen. Kleine Westelijke volken zooals de Zwitsers, de Belgen a "ij Nederlanders kunnen ze slechts waarne- en er de waarschijnlijke beteekenis van 'Stellen. Onze regeeringen kunnen er geen in- '•«d op uitoefenen. Inmiddels is de gedeeltelijke Ktiviteit aan het front weer vrijwel geheel ver zijn de luchtaanvallen en duikbootaan- ook sterk afgenomen en zal bij menigeen hoop weer gaan stijgen dat Europa met al zijn Manoeuvres dermate vast zal loopen, dat men ens,otte tot een wapenstilstand en het openen '^onderhandelingen zal besluiten. aar zijn intusschen nog geen teekenen van zien, Ter „Noordsche conferentie" te Stock- ,7*waar oren tenslotte niet tot zeer ingrijpen- besluiten is gekomen maar handhaving van neutraliteit der vier landen in onderlinge sa- -enwerking en overeenkomsten betreffende f e^voorziening heeft vastgesteld, alsmede lij8? met de andere staten van de Oslogroep, der bemiddeling wel ter sprake ge- Maar men heeft slechts herinnerd aan lo!d mming met den oproep van Koning Leo- c van België, gedaan vóór de vijandelijkheden StT"'daarbij' verklaard „dat deze wensch bestaan" en verzekerd dat iedere aanwij- yJrVan wederzijdsch begrip tusschen de oorlog- der n 611 aUe moselijkheden, die pogingen jjjj. ,®u alen kunnen wettigen om vrede en vei- VOor aNe naties te verkrijgen met groote (Op 26 October zal het vlieg tuig „Reiger" uit Napels ver trekken met louter kinderen als passagiers, die hun ouders in Indië gaan bezoe ken. Het toestel is geheel vol) Jongens, meisjes, een paar dagen En dan ga je op de vlucht; Nou, ik hoef wel niet te vragen, Of je bent gespannen, blagen, Op dit reisje door de lucht. Wat zou jullie zelf graag sturen, Over land en over zee; En te lang zal 't je niet duren, Uren, uren zul je turen Door de raampjes naar benêe. En wat zullen alle vrinden, Die je in ons landje vond, Je benijdenswaardig vinden. Nu het lot hen zelf blijft binden Aan den nuchtren vasten grond. Och, ik kan er zelf van droomen, Op echt kinderlijke wijs, Maar daar ik zelfs niet kan komen, Als de vlucht wordt ondernomen, Wensch 'k je nu al: goede reis. Ouders aan de andre zijde Van de aard, in onzen Oost, Die reeds sinds het uur van scheiden, De hereeniging verbeiden: Goede aankomst van uw kroost! Twee inzittenden om het leven gekomen. Vrijdagavond om kwart over zeven is een vrachtauto van het destructiebedrijf „Gekro" te Overschie welke op weg was naar de fabriek, op den Kleiweg te Hillegersberg bij het uitwijken voor een aan de rechterzijde van den weg stil- staanden personenauto van den berm gereden en in de poldervaart terecht gekomen, waarbij de wagen kantelde. De bestuurder, de zesentwin tigjarige W. Vente uit Bergschenhoek en de mede-inzittende de veertienjarige M. van Kamp uit Overschie, eveneens werkzaam bij de „Ge kro" kwamen onder het voertuig te liggen. De bestuurder van de stilstaande auta, de handels reiziger Maltha uit Hillegersberg, schoot onmid dellijk met andere omstanders te hulp, doch de wagen lag zoo diep in den modder, dat het niet mogelijk was de slachtoffers te bevrijden. On middellijk werden daarop de politie en een Roode Kruis-eolonne gealarmeerd. Toen de slachtof fers na moeizame reddingspogingen op het droge waren gebracht, heeft men eenige uren getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet mocht baten. V. was ongehuwd. K. L. M. blijft op Brussel vliegen. Tarief wordt vermoedelijk met 40 procent verlaagd. Als resultaat van te 's Gravenhage tusschen de K. L. M. en de Belgische Luchtvaartmaatschappij „Sabena" gehouden besprekingen is besloten, dat de luchtvel-binding tusschen Amsterdam en Brus sel, die gedurende den winter zou worden stop gezet, ook n a 1 November voortgang zal vinden en wel met één dagelijkschen dienst. Bovendien is besloten tot een zeer belangrijke tariefsverlaging op dit traject. Bij den aanvang var. den oorlog zijn de tarieven aanmerkelijk ver hoogd, doch nu de toestand geconsolideerd is heeft men kunnen vaststellen, dat het traject Amsterdam Brussel niet noemenswaard beïnvloed werd door de oorlogsomstandigheden. Daarom hebben de maatschapijen besloten, behoudens goedkeuring van den minister van waterstaat, met ingang van 1 November de oude tarieven te herstellen, het geen een verlaging zal beteekenen van 40 pet. Wat de toekomstige samenwerking betreft heb ben de vertegenwoordigers van beide maatschap pijen besproken, op weike wijze de maatschappijen eikaars belangen in hun land het beste kunnen be hartigen. De „Sabena" hoopte den dienst op de Congo binnen enkele weken te kunnen herstellen. HEEREN MODEHUIS ZEEWE.G 78 IJ M U I D E N - OOST hebben HULP NOODIG. Wij verschaffen U deze hulp op snelle en billijke wijze. W. KUIPERS IN. Gedipl. Opticiens, ZIJLSTRAAT 97 Telef. 12726 Levering aan Ziekenfondsleden. (Adv. ingez. Medj ZONDAGMORGEN 11 \iur 2 belang rijke cultuurfilms over ZUID-AFRIKA, het land der toekomst. Adv. ingez. Medj voldoening begroet zullen worden. Dus: men heeft die mogelijkheden te Stock holm nog niet kunnen ontwaren. Inmiddels hangt Finland's lot nog in de balans. Ondanks Moskouschen aandrang op zijn terug- keer is de afgevaardigde Paasikivi nog niet uit Helsinki vertrokken. De Finnen zijn nooit tot overhaasting geneigd en laten zich er blijk baar ook niet toe dwingen. Maar Paasikivi zal waarschijnlijk heden gaan. Binnen enkele da gen zal in deze kwestie van zeer groot belang wel meer opheldering komen. R. P. Zeven militairen gewond. Op den dijk langs de Waal onder het dorp Boven-Leeuwen was Vrijdag een militaire vracht auto, waarin twaalf soldaten waren gezeten, die od weg waren naar het militaire hospitaal te Breda voor onderzoek genoodzaakt voor een per sonenauto uit te wijken. De zware regens van de laatste dagen hadden den dijk zeer glad gemaakt en de weg is ter plaatse zeer smal. Vermoedelijk is de bestuurder van de vrachtauto te veel naar rechts uitgeweken, tengevolge waarvan de auto van den dijk gleed en tegen een boom bleef hangen. Zeven militairen werden vrij ernstig verwond Eén van hen kreeg een schedelbasisfractuur en ver keert in levensgevaarlijken toestand, de anderen kregen arm- en beenbreuken. De gewonden zijn voor het meerendeel overge bracht naar het militaire hospitaal te Breda. De overige inzittenden zijn naar hun kwartieren te Druten teruggekeerd. De auto, waarin zij zich be vonden, is zeer ex-nstig beschadigd. Partij achtergehouden rubber banden gevonden. Door politie in beslag genomen. Sleepboot bij Urk gestrand. Vrijdag geraakte een sleepboot met twee leege Rijnaken op de Wormt, een droogte nabij Urk, vast. De bemanning der sleepboot gaf nood seinen, doch wegens de ondiepte ter plaatse was het niet mogelijk voor de uitgevaren botters en' andere booten hulp te verleenen. Door het vele water, dat de sleepboot over kreeg, geraakte zij steeds vaster aan den grond. De bemanning werd eenigen tijd na het stran den door een vlet opgepikt en aan land gebracht. De beide Rijnaken zijn vlot gekomen en in de haven van Urk gebracht. De sleepboot zit nog vast. Ambtenaren van het Rijksrubberbureau heb ben Vrijdagmiddag bij hun speurtochten door Amsterdam op zoek naar achtergehouden voor raden succes gehad. Een autohandelaar bleek eeln voorraad van honderd binnen- en buiten banden voor auto's niet opgegeven te hebben en in een pakhuis in de Langestraat te hebben op geslagen. De ambtenaren, waarschuwden de po litie, die de partij in beslag heeft genomen. Vermoedelijk zal tegen den handelaar een ver volging worden ingesteld. Wachtgeldregeling voor bepaalde groepen havenarbeiders te Rotterdam. Convoyeering van neufrale schepen door de geallieerden. Nota der Duitsche regeering in den Haag ontvangen. In verband met het D. N. B.-bei-icht, volgens hetwelk Duitschland door de pogingen der En- gelschen, om den neutralen schepen convooi aan te bieden, is genoopt tot een mededeeling aan de neutrale staten, waarin eraan woi-dt her innerd, dat een ingaan op het Engelsche aan bod volkenrechtelijk den neutralen schepen hun neutraliteit ontneemt en dat zij dan als schepen van den vijand zouden kunnen wor den behandeld, kunnen wij melden, dat van het Duitsche gezantschap zulk een nota aan het departement van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage is ontvangen. De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Nederlandschen Bond van Christelijke fabrieks en transportarbeiders en den Ned. R. K. Bond van Transportarbei ders „St.-Bonifacius" deelen mede, dat het over leg tusschen hun besturen en het bestuur van de Scheepvaartvereeniging-Zuid, het Rotterdam- sche Gemeentebestuur en den Rijksdienst heeft geleid tot overeenstemming over de grondslagen van wachtgeldregelingen voor het in dienst ge bleven personeel der ondernemingen te Rotter dam en van wachtgeldregeling voor de ontslagen garantiearbeiders en tremmers. Definitieve goed keuring deze wachtgeldregelingen door regeering en gemeenteraad moet nog worden verkregen In afwachting daarvan zal deze week aan hen, die vallen onder de wachtgeldregeling- voor ont slagen garantie-arbeiders en tremmers een voor loopige betaling geschieden op basis van de wachtgeldregeling voor deze categorie. Basis dezer wachtgeldregeling is een wachtgeld van f 18.25 voor georganiseerde kostwinners en f 17,75 voor ongeorganiseerde kostwinners. Deze be dragen zijn voor niet-kostwinners resp. f 12,25 en f 11,75. (Adv ingez. Medj CDXXV. Er begint schot te komen in de visscherij. Er zijn thans tien booten in de vaart en wanneer het werven van personeel wat vlotter mocht gaan, zouden het a.s. Zaterdag wel eens vijftien of twintig kunnen zijn. Er liggen al heel wat trawlers in de Visschershaven, voorzien van de Nederlandsche vlag. die nu eens niet „fier langs den vloed'' wappert, maar in heldere kleuren op den huid of de brug is geschilderd of van so- lied metaal tegen den voorstag is bevestigd. Dat zijn allemaal voorteekens, die duiden op het plan deze booten naar zee te brengen, want als men ze in de Visschershaven wil laten liggen, heb ben ze die mooie beschilderingen niet noodig. Van de negen in de vaart zijnde trawlers zijn er acht op de haring visscherij en aangezien de haring niet meer zoo heel ver van IJmui- öen rondzwermt en bovendien zeer overvloedig schijnt te zijn, kan er nu haast wel dagelijks een boot verwacht worden. Deze week reeds was er, op Dinsdag na, eiken dag één aan de markt. Bui tengewoon groot waren de vangsten nog niet maar er werden reuze-prijzen betaald en dat maakte de zaak goed. Gisteren was de markt wat gezakt en daardoor viel de besomming van de Gerberdina Johanna, die ruim 1000 kisten had, wel wat tegen. Er zat climax in den aanvoer. Het begon Maandag met 539 kisten. Woensdag waren er 546, Donderdag 900 en Vrijdag 1080. De hoogste besomming maakte de Caroline, die voor haar 900 kisten bijna f 10.000 besomde of ruim een tientje per kist. Er is nu ook een trawler op de gewone visch (de Eveline) en als ik zoo de namen hoor noemen van de trawlers, die wel spoedig naar zee zullen gaan, verwacht ik. dat de Eveline wel spoedig gezelschap krijgt. Er kan dus spoedig ook wat meer andere visch dan haring en makreel ver wacht worden en dat zal den handel bijzonder welkom zijn. Zooals het nu is, is het voor den handel niets gedaan en het zou beter zijn als er heelemaal geen visch kwam. Wat er nu komt, wordt schreeuwend duur verkocht. De tong liep op tot f 2.15 a f 2.30 per kilo. tarbot tot f 1-80, mooie schar tot f 18. scholletjes tot f 30 enz. De groote kustvissehers maakten prachtige reizen. Donderdag waren er tien Texelaars en Nieuwediepers aan de markt, die f 700 tot f 1000 besomden en dien dag was de snurrevaadkotter IJM 23 binnen met f 1940, wat voor dit scheepje een record beteekende. Een Deensche kotter, de E 419 bracht het Woensdag tot f 2390. Opva renden van dit scheepje ontvingen voor dit reisje een afrekening van f 200 a f 250. Zoo leven we thans dus in een nieuw over gangstijdperk, juist nadat we een dergelijk tijd perk hebben afgesloten en het bedrijf zich min of meer op een nieuwe basis had geconsolideerd. De eerste schrede is geplaatst op den weg naar een visscherijbedrijf in oorlogstijd, een tijd. die groote winsten kan opleveren, maar naar welks einde wij allen hunkeren. De Hertog van Windsor heett in ge zelschap van generaal Gort een in spectietocht langs de verdedigingslinie m Frankrijk gemaakt. De aankomst van den Hertog .ergens^ op Franschen bodem" De verhoogin# der margarine- prijzen. Vervroegde datum van ingang? Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de minister van economische zaken goedgevonden, dat de in koopsprijs van max-garine acht cent per K.G. wordi verhoogd. In de desbetreffende ministerieele be schikking werd vermeld, dat deze verhooging in gaat op Maandag 23 October. Intusschen vernemen wij, dat een wijziging dezer beschikking met be trekking tot den datum kan woi-den verwacht waai-bij de datum van ingang op Donderdag 19 October wordt bepaald. Inmiddels hebben de leveranciers van het artikel margarine de inkoopprijzen voor de verschillende kwaliteiten reeds met ingang van Donderdag 19 October j.l. vex-hoogd. Het comité van samenwerking, bestaande uit vertegenwoordigers der drie landelijke kruide niersbonden, maakt het publiek er in verband me' het bovenstaande op attent, dat zoolang de voor raad wikkels en inpakvellen met de oude verkoop prijzen nog in voorraad zijn, deze zullen wordei opgebruikt. Het zal dus eenigen tijd voorkomen, dat de win keiiers verplicht zijn voor de halfponds pakjes max-garine twee cent meer te berekenen dan op he' wikkel vermeld staat. PIETERMAN. Zondag Dansen 3— 6 uur 711 uur THE REVELLI'S. THE SWING MIXERS. Ad( moei. Mea.j „Viede1:evende hand van den Führer werd afgewezen Het Duitsche legerbericht over het einde van de eerste phase der krijgsverrichtingen aan het Westelijk front wordt in verschillende bui tenlandsche bladen weergegeven met de toe voeging, dat de Duitschers de terugtrekkende Franschen niet over de grens gevolgd zijn. In dit verband komt men aldus het DJsT.B. met vermoedens over een „nieuwe Duitsche po ging" om met Frankrijk in onderhandeling te komen en met geruchten, volgens welke de Fransche regeering zeer binnenkort langs bij- zonderen weg een nieuw Duitsch vredesaanbod zou worden voorgelegd. Naar aanleiding van deze gissingen over nieuwe Duitsche „vredespo gingen" wordt van Duitsche zijde vastgesteld: Het Duitsche legerbericht over het einde der eerste phase in de krijgsverrichtingen tegen over de berichtgeving van den vijand is een za kelijke uiteen zetting van wat er aan het Wes telijk front inderdaad is geschied. Het schijnt eenvoudig absurd, daarin een „vredesoffensief" te willen zien. De toestand behoeft niet verder meer te worden opgehelderd. Engeland en Frankrijk heb ben de vredelievende hand van den Führer afgewezen. Zij hebben den handschoen der veete geworpen en Duitschland heeft dien opgenomen. Voor de banken in de Finsche steden maakten honderden gedurende de laatste dagen queue, om het daar gedeponeerde geld terug te vorderen. Wachtenden voor een der bankgebouwen te Helsinki, waarbil de uit te betalen sommen van staatswege echter gelimiteerd waren Militairen bij verlof in burger. Naar het „Vaderland" bij informatie bij den Generalen Staf vernam, mogen dienstplichtigen tijdens hun periodiek verlof, (behoudens tijdens de reis heen en terug) in burger loopen. Dit geldt voor alle gemoblliseerden, behalve voor degenen, die ter vervulling van de eerste oefening de wapenen zijn.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1