IJmuider Courant niet amedeiifk Financieele situatie van ons land. Duitsch marinevaartuig verongelukt. Waswater. flannen dex Sultan van Djokjakarta overleden. xeqeeunq, Uiteenzetting der regeering. jaargang No. 301 Lourens .Uitgave" Coster. Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.VGr. o\ Haarlem, Telefoon 10724 Bureau jatstraat - i Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, ven voor dit blad, worden kosteloos Kenneme, Courant. DAGBLAD VODH V ELS EN, IJMLIDFN, SANTPOORT EN OMSTREK EN Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PERREBOOM EN ROBEK'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBEBT PEEREBOOM MAANDAG 23 OCTOBER 1939 Abonnementen pei week 0.12i4. oer maand 0.5254. per 3 maanden f 1 55. franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60 elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt ƒ0.25, elke regel meer 0.10. ren Oorlogsdoel. Londensche correspondent geeft in dit een beschouwing ten beste over Enge- jrjogsdoel, waarin hij een overzichtelijk aanbiedt van de verschillende meeningen aa ivtcrpn. die daarover in Engeland gaan. 'j0 Velen in dat land stellen zich namelijk Yi«den niet de negatieve leuze „Europa van het Hitlerisme", die Engeland bij '^aanvang aanhief, maar willen een con- iefl oorlogsbeeld. Het publiek blijkt, zegt correspondent, niet meer vatbaar voor J -ns h0H€ termen zooals redding der be- redding der democratie en dergelijke, jet wil een plan zien' de federale ge wordt steeds meer genoemd, de Europee federatie (herinner u Aristide Briand) waar- je staatssouvereiniteit van alle landen ge- Slik zou. moeten worden opgeofferd. oof niet dat men dit als oorlogsdoel zou ten aanduiden maar als vredesdoel. Want Inln als men de beschaving redt met wa- •-seweld, hetgeen in vorige jaren dan ook in %ie uitingen van schrijvers en staatslieden "•iend en zeer afdoende weersproken in het ;-Pact, zal men de Europeesche in federatieven vorm kunnen Als overwinningen die tot stand moe- brengen, aan welke zijde ook behaald, wordt samenwerking maar een overheer- hetgeen heel iets anders is. Samenwer- veronderstelt den vrijen wil van alle be- Éken partijen tot deelneming aan een over komst, in de overtuiging dat men daarmee 'handelt. Het begrip „oorlogsdoel" im part het opleggen aan anderen van den eigen men eenmaal in een positie geraakt is jarlf men dat doen kan. Ik geloof niet dat de T---eIichen die de bovenvermelde idealen koes- zich ooit met dit begrip zullen kuunen ver- leis heel anders is het, niet te streven naar een oerwinning door wapengeweld maar naar het- sji de Engelsche strateeg Liddell Hart een paar inden voor den oorlog in zijn boek „The De- of Britain" uitsprak. Dat heb ik onlangs ie plaats besproken. Liddell Hart zegt rond- dat het beste zou zijn als de oorlog geen over- linnaar opleverde maar een „draw", een gelijk waarbij ook aan agressieve machten ge renzon zijn dat de moderne volkenstrijd doel los was geworden omdat de beoogde winst en stilt er niet meer mee te behalen zijn. Liddell Eirt geeft dus een variant ten beste op de oude onderstelling, dat de oorlog „zichzelf onmoge- i'nal maken". Ik kan dit eenigszins fatalistische niet aanvaarden, tenminste niet zonder q te voegen dat naar mijn meening de mensch zijn passieven afkeer van den oorlog in een iftieven onwil om hem langer te voeren zal moe hebben omgezet, zich daarbij baseerend op isr dan alleen de gedachte dat er geen winst 3sr uit te halen is. Maar ik vind uitingen als van Liddell Hart als symptoom van een tijd toch wel heel belangrijk. Ook de Engelsche gedachtenwisselingen over kt „oorlogsdoel" zijn dat. Als men de term uit belt blijkt dat het streven naar iets nieuws e beters leeft maar dat men nog teveel aan mie vormen en begrippen vast zit. Zooals da.t, aloof ik, in alle landen met de meeste menschen kt geval is. Waarom overigens zouden die vele hïeischen, die de federatieve gedachte zoo &me in beschouwing nemen, niet eens begin- !a met die in een duidelijke omlijning naar wen te brengen? Die zou natuurlijk voor ver kering vatbaar blijven maar hoe meer con- Rractieve gedachten er in deze tijden tot uiting ben voor de toekomst van Europa, hoe sterker ie wil tot het goede blijkt niet alleen in Enge- «fl natuurlijk maar in zooveel mogelijk lan- tffl - hoe beter de kans op verwezenlijking ïoidt en hoe vaster dergelijke denkbeelden zul- b postvatten in der menschen geest. Langs dien ,:i ^an men wellicht den toestand bereiken r~ln onderhandeling over den vrede mogelijk in elk geval gaat men dan in die richting. r. p. Zwilsersch visum gemakkelijker te verkrijgen. ,:Vn ter verkrijging van een Zwit- i'^io voor Nederlandsche staatsburgers teY h* V,an een §elcliS paspoort voor zakenrei- terlS °- vacan tie verblijf (dus ook voor zijn zeer vereenvoudigd. Visa kun- tEa in de ^okt worden. meeste gevallen onmiddellijk ver- om een Zwitschersch visum moe- Es nf ï,00^ nu ^0e geval was, monde- ^hriftelijk gericht worden aan de be- oiRott .dwtsersche consulaten te Amsterdam Sterdam-Oost verblijd met de teltooiïng der spoorweg werk en. kvJ^^e,rs van AmsterdamOost hebben '-^Ahaarh uitdrukking gegeven aan hun. V,. ï«swma!!!c1ü voor de voltooiing van de spoor- jjjWvo waar<door dit stadsgedeelte uit zijn ophooen,1S verl°st, immers: de spoorbanen zijn tel die veau gebracht en de spoorwegovergan gen «5* nar'gtieid en ongerief veroor- kbben 'rin Plaats gemaakt voor tunnels. Zij Krt~en ri ^elsemeende dankbaarheid vorm lande dirt* aanbieden van vijf plaquettes »;i>f if1® der Nederlandsche Spoorwegen, ^els Hi 2iin aangebracht in de vijf Qle thans aan een bijkans onhoudbaren e€n einde hebben gemaakt. Bij prijzenpolitiek van de regeering valt 'f accent op D duurder worden van het levensonderhoud Veïoanguufsmaaxde speelt 'n tol, maai ook andete elementen De regeering heeft geantwoord op de Alg. Be- f schouwingen der Tweede Kamer over de rijks- begrooting 1940. In dit antwoord zet de regeering ook uit een wat het doel is van haar voedsel- en prijzenpolitiek. Zij stelt er prijs op te ver klaren, dat zij een open oog heeft voor de moeilijkheden, welke een belangrijke stijging van de kosten van levensonderhoud met zich zou brengen. Primair doel van de prijspolitiek van de regeering zal dan ook zijn elke onge motiveerde stijging van deze kosten te ver hinderen. Behalve aan de huren en de brand stofprijzen zal zij bijzonderen aandacht schen ken aan de prijzen van al die artikelen, welke voor de voorziening in het directe levensonderhoud noodig zijn. Het is daarbij naar de opvatting der regee ring intusschen nog te vroeg zich thans reeds uit te spreken over de vraag of de huidige, op een zoo rustig mogelijke prijsontwikkeling gerichte politiek, gecompleteerd zal moeten worden met aanvullende maatregelen. Zij geeft er de voor keur aan, allereerst de resultaten der huidige po litiek af te wachten, te meer omdat zij nog geens zins de overtuiging heeft, dat deze politiek niet voldoende mogelijkheden zou bieden, de kosten van het levensonderhoud binnen redelijke gren zen te houden. Intusschen erkent de regeering, dat een voorzichtige aanpassing der prijzen aan den nieuwen toestand als noodzakelijk moet worden beschouwd. Zonder aan het beginsel der vervangings waarde bij de waardeering van voorraden wezenlijke beteekenis te willen ontzeggen, sluit de regeering zich niettemin aan bij het oordeel, dat deze waarde niet uitsluitend richt snoer mag zijn en dat ook met andere elemen ten rekening moet worden gehouden. Naar haar meening zal, behalve de grootte der voor raden, ook een factor als b.v. de onzekerheid der huidige prijsbeweging een rol moeten spe len en zullen momenteele „fancy"-prijzen nim mer bepalend mogen zijn voor de waardeering van soms voor zeer geruimen tijd voldoend zijnde voorraden. Het ligt in de bedoeling der regeering de verschillende in dit opzicht van belang zijnde factoren naar de mate hunner beteekenis te laten wegen. Een voorzichtige aanpassing der prijzen aan den nieuwen toestand is ten aanzien van de prijsbeweging der agrarische producten even eens van groot belang. In het bijzonder is hier bij het feit, dat akkerbouwproducten wederom in den vorm van voedergranen gebezigd wor den bij de uitoefening van het veehouderijbe drijf en een prijsstijging der voedergranen der halve een vermeerdering der productiekosten voor deze bedrijven medebrengt, aanleiding om op het prijsverloop der agrarische producten zeer nauwlettend toe te zien. Bij de door de regeering hierbij te nemen beslssingen zal voor alle bedrijven gestreefd worden naar het bereiken van een zoodanige opbrengst, als waarop de beoefenaren van land- en tuinbouw mede in verband met het niveau der bedrijfs- onkosten en hun kosten van levensonder houd redelijkerwijze aanspraak zullen kunnen maken. Aan de regeering is gebleken, dat het beleg gingsfront, evenzeer als het in een vorige pe riode remmend werkte op een te snelle en on gemotiveerde daling der rente, geneigd is in de toekomst een kunstmatige stijging der rente tegen te gaan. Contingenteering. De gewijzigde omstandigheden hebben de regeering aanleiding gegeven haar contingen- teeringspolitiek opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. Reeds is evenwel gebleken, dat de con tingenteer in gen als zoodanig nog niet kun nen worden gemist. Ofschoon de gevaren voor het Nederlandsche bedrijfsleven veelal van karakter zijn veranderd, worden ver scheidene takken van industrie nog steeds door overmatigen invoer bedreigd, al komt deze bedreiging in verschillende gevallen van andere zijde dan vóór het intreden van den bestaanden toestand. Middenstand. Ofschoon de overheidsmaatregelen tegen prijsstijging hier en daar offers vergen van den middenstand zooals van het geheele bedrijfsleven kan de regeering niet erken nen, dat een en ander op eenigszins grooite school tot financieele moeilijkheden speciaal voor den middenstand heeft geleid. Het toela ten van een ongemitigeerde prijsstijging met de daaruit voortvloeiende grootere eischen aan het bedrijfskapitaal zou de positie van den middenstand ongetwijfeld nog ernstiger in het gedrang hebben gebracht dan de thans getroffen maatregelen. Het is zeker niet juist, dat, zooals sommi gen meenen, de regeering den toestand wat betreft hamsteren en prijsopdrijving niet be hoorlijk meester is kunnen blijven. Dat het pu bliek op grootere schaal heeft ingekocht dan gewoonlijk, is vanzelfsprekend en onvermijde lijk, voor de regeering ging het er echter niet om deze koopbeweging zonder meer tegen te gaan, doch slechts voor zoover zij met het oog op de voorziening van ons land met le vensmiddelen en andere producten schadelijk was en voor zoover verhinderd zou worden, dat iedere burger zijn rechtmatig aandeel in hetgeen voor het levensonderhoud noodzakelijk is, ontvangt. Hierin meent de regeering ge slaagd te zijn. Ook bij de prijspolitiek was het doel niet om elke prijsverhooging tegen te gaan, doch slechts die prijsbeweging, die een ongemoti veerd en onevenwichtig karakter had. Gedwongen autarkie. Ook de regeering vreest, dat de oorlogs toestand ons land zal kunnen dwingen tot op zekere hoogte den weg naar zelfvoorziening in te slaan. Ofschoon het nog te vroeg is om middelen en doeleinden van deze politiek con creet aan te wijzen, kan men er van overtuigd zijn, dat de regeering zich ernstig met deze vraagstukken bezighoudt. De regeering zal niet voor het voeren van een actieve economische politiek terugschrikken. Zij zal offers en resultaten van tijdelijken en blij- venden aard beide in haar rekening moeten opnemen. Duitsche nota wordt bestudeerd. Geen aanbod van Engeland inzake convoyeeren ontvangen. Zooals eerder gemeld, heeft de Duitsche regee ring Vrijdag aan het ministerie van buitenland- sche zaken een nota doen overhandigen, waarin wordt gewaarschuwd teg^n het doen convoyeeren van onze schepen door Engelsche oorlogsbodems. Wij vernemen dat deze nota, die in vriendschap pelijke termen is gesteld, in studie is genomen, en dat het nog wel eenigen tijd zal duren alvo rens er door de Nederlandsche regeering op zal worden geantwoord. Voorts vernamen wij dat van Engelsche zijde geen enkel aanbod ontvangen is aan onze sche pen convooi te verleeneri. Op afgedreven mijn gestooten. 71 slachtoffers. Zaterdagmiddag is een Duitsch wacht schip tusschen Falsterbo en Möen op een mijn geloopen en vernield. Van de opvarenden slaagden er vijf in zich met een vlot te redden. Zij werden door een Deenseh vliegtuig gevon den, dat hen naar het eiland Möen bracht. Op het vlot is een man gestorven, de vier overigen zijn in een ziekenhuis opgenomen. In totaal eischte het ongeluk 71 dood en. Nader werd gemeld, dat een Deenseh vlieg tuig, dat op zee was gedaald nabij de plaats van de ramp, getracht had vijf man, die zich op een vlot hadden weten te redden, aan boord te nemen. Het gewicht was evenwel te zwaar ge worden. Een tweede vliegtuig is toen assistentie gaan halen en een motorboot werd uitgezonden om hulp te bieden. Een der mannen op het vlot kwam, zooals gemeld, om het leven eer hulp geboden kon worden. Den avond te voren was een waarschuwing gepubliceerd om het gebied te mijden, waar mijnen ronddrijven, die waren los geslagen van het mijnenveld in de Ulfsont. Nader wordt uit Kopenhagen gemeld dat op een rif van Aegholm, een eiland ten noorden van Möen vijftig lijken zijn aangetroffen. Totnutoe konden 29 lijken worden geborgen. De naspo ringen door schepen en watervliegtuigen worden voortgezet. Naar het bureau Ritzau meldt is een der op varenden van het Duitsche wachtschip er in geslaagd zwemmende het eiland Möen te berei ken. Een United Press vertegenwoordiger had een onderhoud met een der geredden van het Duit sche patrouillevaartuig, dat op een mijn geloo pen en verongelukt is. Het gezonken schip was de „Este 701", aldus bleek uit de verklaring van dezen schipbreukeling, en had den geheelen morgen jacht gemaakt op losgeslagen en dus drijvende mijnen. De taak was juist geëindigd toen de „Este" plotseling op twee mijnen tegelijk stootte, één raakte het schip aan de voorzijde, de andere midscheeps. In een minuut was het vaartuig in de golven verdwenen. Velen kwamen om het leven door den enormen schok, toen zij van de hooge temperatuur der scheepsruimte (130 graden Fahrenheit) in de ijskoude zee vie len. Zwemvesten waren niet meer bereikbaar. De overlevenden, die een bolk te pakken konden krijgen, dreven daaraan vastgeklemd zes uur lang in het koude water rond. Eindelijk om zes uur 's middags werden zij door een Deenseh pa trouillevliegtuig opgemerkt en gered. De schip breukeling vertelde dat de volledige staf van het mijnpatrouille-eskader aan boord was. ka pitein Schuster en kapitein-luitenant Kind in begrepen. Beiden zijn naar hij meent verdron ken Vrijgezellen zullen meer belasting moeten betalen. Bij de regeering bestaat het voornemen, bij de aanstaande herziening van de rijks inkomstenbelasting nader rekening te hou den met de gezinsbelangen, zoowel door in de heffing onderscheid te maken tusschen gehuwden en ongehuwden als door aandacht te wijden aan een versterking van den kin deraftrek. (Het water van den Rijn is on gewoon vroeg siiel gaan stijgen en men verwacht nog meer ivas.) Het water van'den Rijn Is wel heel vroeg gaan stijgen, Het zal niet prettig zijn. Als wij daar last van krijgen. *t Blijkt boven N. A. P. Elf meter al te wezen, Sinds langen tijd gelêe Is 't niet zoo vroeg gerezen Het heeft geen (water) pas, Zoo abnormaal te wassen, Men moet bij verder was, Wel op z'n tellen passen. Men geeft het waterpeil, Al flink over zijn schalen. Door reeds in allerijl, Electrisch te bemalen. Het zal een kwestie zijn Van zwoegen en van zweeten, Den Rijn is alles Rijn, Zooals u wel zult weten. We zijn aan nattigheid Wel gaandeweg gaan wennen, Tot zeker peil bereid, Haar noodzaak te erkennen. En zullen ons per slot Nog heel gelukkig prijzen, Wanneer het maar niet tot De lippen komt te stijgen. DJOKJAKARTA, 22 October (Aneta) Hedenmorgen te 04.48 uur is de sultan van Djokjakarta, Hamengkoe Boewono Seno- pati Ingalogo Abdoerrachman Sajidin Pa- notogomo Kalifatoellah de VIHste in het ziekenhuis „Onder de Bogen" te Djokjakarat overleden. De overledene was generaal-majoor bij de legers van H.M. de Koningin der Nederlanden en drager van vele onderscheidingen. De overleden sultan van Djokjakarta bereikte den leeftijd van zestig jaar. De titels van den gestorven vorst géven duide lijk aan welk een plaats hij bekleedde. Zoo beteekent Hamengkoe Boewono, schoot van de wereld, Senopati Ingalogo is aanvoerder in den krijg, Abdoerrachman is dienaar van den barmhartige, Sajidin beteekent heer van den godsdienst, Kalifatoellah is plaatsvervanger van Allah. De thans verscheiden sultan werd op 8 Fe bruari 1921 in zijn hooge functie bevestigd. De overleden zelfbestuurder heeft steeds het belang van zijn vorstendom nagestreefd. Daar naast besteedde hij groote aandacht aan het behoud en de verlevendiging van de inheemsche kunst, met name de danskunst. De overleden vorst zelf wals in zijn jeugd een zeer verdienstelijk danser en nam levendig deel aan het inheemsche dans-schouwspel, de Wa jang. De voorstellingen aan het Djokjasche hof. welke door de feeërieke kleeding, de schoone harmonische bewegingen der danseressen en de plechtige gamelan-muziek, een sprookjes wereld verwezenlijkten, hebben Djokja wijd en zijd bekend gemaakt. Zoo zal de overleden vorst steeds bekend blijven als een hoog en voorbeeldig beschermer der schoone inheemsche kunst. De begrafenis zal Dinsdagmorgen om tien uur geschieden. In de Memorie van Antwoord op de Alg. Beschouwingen der Tweede Kamer inzake de rijksbegrooting 1940, worden eenige plan nen en voornemens der regeering onthuld: Ter zake van de Zondagswet bestaat het voornemen, de totstandkoming van een nieuwe wet voor te bereiden. De ontwerpen betreffende de kinderbij slagverzekering en de echtscheiding zullen worden gehandhaafd, het laatste waar schijnlijk behoudens eenige aan te brengen wijzigingen. Omtrent de ontwerpen betreffende de openbare orde wordt een nader onderzoek ingesteld. Het ligt in het voornemen der regeering een ontwerp ter zake van een wettelijke vacantieregeling in te dienen, terwijl de voorbereiding van een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering krachtig zal worden voortgezet. In zake de handhaving van het gezag en de bescherming van de geestelijke vrijheid wordt thans in het algemeen niet anders ge dacht dan onder het vierde kabinet-Colijn. De kans bestaat dat enkele indirecte be lastingen verhoogd zullen moeten wórden- Uitbreiding van de Staatsloterij ligt niet in het voornemen. Het vraagstuk van de ouderdomsverzor ging voor hen, die tot dusver ten onrechte van de wettelijke regeling zijn uitgesloten heeft de aandacht der regeering. Een wetsvoorstel tot verlenging van den geldigheidsduur van de wet betreffende het werkloosheidssubsidiefonds za! binnenkort worden ingediend. De Indische slagkruisers. De regeering deelt in haar antwoord op de Algemeene Beschouwingen mede, dat het rapport der commissie in zake de versterking der mari tieme defensie van Ned.-Indië ongeveer half Sep tember bij de regeering is ingekomen. Het is on middellijk in handen gesteld van den gouverneur- generaal, wiens advies nog wordt ingewacht. Bij het in de millioenennota genoemde bedrag van 15 millioen is gedacht aan de jaarlijksche kosten van rente en aflossing bij aanbouw van drie slag kruisers van een bepaald type. Er was reden dit bedrag aan te houden aldus vervólgt de regeering ook voor het geval de beslissing mocht vallen in de richting van aan schaffing van kleiner materieel. Ook in Rijksbestekken de C. A. O. De regeering deelt in haar Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de Alg. Beschouwingen der Rijksbe grooting mede, dat het in haar voornemen ligt, in de algemeene voorschriften voor de uitvoering van werken onder het departement van Water staat een bepaling op te nemen, volgens welke over het geheele land geldende collectieve ar beidsovereenkomsten ten aanzien van loonen en andere arbeidsvoorwaarden toepasselijk worden verklaard. In haar Memorie van Antwoord op de Alg. Beschouwingen der Tweede Kamer over de rijksbegrooting voor 1940 waar schuwt de regeering tegen een te vrien delijke voorstelling van den vóór den oorlog bestaanden toestand. De stortingen in het spoorwegpensioenfonds zullen van f 9 millioen tot f 16 millioen per jaar verhoogd moeten worden. En de ver zuimde stortingen in het invaliditeits- en ouderdomsfonds zullen feitelijk bij het reëele tekort moeten worden geraamd. Wat voornamelijk aandacht verdient is de toeneming van dat deel der schuld, waarvoor feitelijk naar redelijke eischen van financieel beheer niet geleend had mogen worden. Ver wezen moge hier worden naar de mededeeling in de voorlaatste millioenennota, dat in de eer ste zeven crisisjaren circa f 500 millioen van de schuldtoeneming betrekking had op uitgaven welke in normale omstandigheden ten laste van den gewonen dienst hadden moeten komen. Dat dit bedrag in de jaren na 1936 nog aanzienlijk is gestegen, behoeft wel geenij betoog. Tot defaitisme behoort dit minder gunstige financieele beleid zeker niet te voeren. De regeering blijft voorloopig van meening dat de termijn van aflossing van de onder de werking van het leeningfonds vallende leenin gen op niet langer dan 15 jaren dient te worden gesteld. Intusschen zal er te dien aanzien zoodra de voornemens der regeering zijn belichaamc in een bij de Staten-Generaal ingediend wets voorstel, gelegenheid zijn tot een nadere gedach- tenwisseling. Belastingplannen De bezwaren, die de regeering tegen het thans ingetrokken ontwerp van wet tot heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting en tot wijziging van enkele belastingwetten had betroffen o.a. de ingewikkelde regeling van de voorgestelde heffing van 2 pet. van alle inkom sten en de omstandigheid, dat het gekozen heffingssysteem geen ruimte liet voor het toe passen van een aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud. Ook acht de regeering het afschaffen of ver lagen van tal van bestaande belastingen in een tijd waarin met groote moeite getracht moet worden nieuwe middelen tot dekking van de verhoogde staatsuitgaven te vinden, in het algemeen niet gerechtvaardgid. Winstbelasting. De regeering heeft aan een winstbelasting de voorkeur gegeven boven de wijziging van de dividend- en tantième-belasting. De regeering acht het niet uitgesloten, dat in de toekomst nog tot een verdere ver zwaring van enkele indirecte belastingen zal moeten worden overgegaan. Dat opheffing van het zoogenaamde bank geheim groote bedragen aan inkomsten en vermogen aan den fiscus zou bekend maken, die hem thans verborgen blijven, schijnt de re geering een illusie. Intusschen vormt die aan gelegenheid een punt van onderzoek bij den Economischen Raad. welks rapport wordt inge wacht Gemeente financiën. Het streven bestaat, de geldelijke zelfstandig- beid der gemeenten en hierdoor haar gevoel van verantwoordelijkheid voor eigen huishou ding. spoedig en zoover doenlijk te herstellen, doch de weg, waarlangs dit doei het best zal kunnen worden bereikt moet door het kabinet uiteraard nog worden overwogen. Aangaande liet lot van de aanhangige voorstellen tot weder invoering van een gemeentelijke belasting naax het inkomen en van een forensenbelasting zullen eerst mededeelingen kunnen gedaan worden, indien omtrent het geheel der maatregelen, waardoor gepoogd zal worden een redelijke sa neering van het gemeentelijk financiën wezen te verkrijgen, een beslissing gevallen is. Werkloosheid. Het is uiterst moeilijk, zoo niet ondoenlijk, ddus de regeering, onder de huidige omstandig heden nauwkeurig aan te geven, zelfs voor de allernaaste toekomst, hetgeen op het gebied van uitvoering van groote werken zal kunnen worden gedaan Veel zal afhangen van de mo gelijkheden ten aanzien van invoer van onont beerlijke materialen en van den loop der prij zen. De regeering zal doen wat mogelijk is.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1