IJmuider Courant DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EJN OMSTKEhEN Hord George. Imitatie. Twee Duitsche duikbooten tot zinken gebracht? Van het Westelijk Front.l Bu,gaarsc,lka,>iuet"ercorganiseerd* De Finnen optimistisch. JAARGANG No. 302 loure"5 Coster, Maatschappij voor uigaven en Algem Drukkerij N.V, Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724, Bureau courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, postgiro 310791. Alle Advertenties, s#®1 dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Direetiei P W PEEREROOM EN ROBER'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREROOM DINSDAG 24 OCTOBER 1939 Abonnementen per week 0.1234, pet maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 pet kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. de staatsman Lloyd George, die geduren- '<0° den gcheelen vorigen oorlog, en nog ^daarna, Britsch premier is geweest en als P de Britsche delegatie bij de vredeson- linden van Versailles aanvoerde, heeft een gr°ot deel van het LaSerhuis tot ver" ^rdigjng gebracht. Dat gebeurde toen hij de iat men de gelegenheid moest aan- wellicht de laatste die zich in jaren zou <1'en' m te confereeren voordat de onbe- verschrikking en rampspoed van den •n oorlog aan millioenen gezinnen in vele dood en verderf zouden brengen". Steidene leden vielen hem bij. Maar de derheid was en bleef boos, ofschoon zij heel Jwist dat Lloyd George niet de Duitsche ver- wou gaan erkennen, dus ook niet het !Lhe regeerings-standpunt loslaten. Hij wou Ttoegeven, maar hiJ wou in elk ?eval een doen om tot overeenstemming te komen. meerderheid voelde evenwel, zooals dit dik- i( in vergaderingen gaat die eenmaal door een ïalde leuze bevangen zijn, dat zijn woorden Verzwakking van de hare inhielden. Zij hiel den soort van amendement in op de vastbe- -'enheid, de onverzettelijkheid, die men vooral 'Jnover Duitschland wilde toonen. En dit vooral 'Vat zij van een man van beteekenls als Lloyd •Vr»e kwamen. Men vertoornde zich niet op Cayzer en andere politici van minder j^ekenis, die Lloyd George bijvielen, maar al- fca op hem. Ia zijn kiesdistrict Carnarvon in Wales, spre ad dus tot zijn eigen kiezers, heeft Lloyd George ftleuw over deze zaak gesproken en verklaard tegenstanders zijn betoog verkeerd had- „Indien op een conferentie zou Hitier voornemens was vast te hou- zijn veroveringen, zouden wij die confe- et een zuiver geweten kunnen verlaten", n betoogde verder, dat het na de opval- 3de diplomatieke overwinning met het Turk se verdrag noodig zou zijn, tot een betere ■::!sch-Russische verstandhouding te komen. De rü'ukking van de vroegere Britsche onderhan den met Rusland nam hij heel zwaar op: tardoor was de kans gemist, den aanval tot fcan te brengen zonder bloedvergieten. Hij ver- de regeering dat zij die onderhandelingen laten voeren door „een vijfderangs bureau- eat van het Foreign Office en een volkomen allerwaardige militaire missie" en vroeg of geen tijd is om het Russische denkbeeld van I b Internationale conferentie te aanvaarden, jet bemiddelingsvoorstel van de Scandinavi- ;:_e koningen biedt een verdere gelegenheid om te confereeren", voegde hij eraan toe. „Op een derentie .kan men even vastberaden zijn als Men kan van Lloyd George zeggen dat hij een «ie man is, dat de herinnering aan de ontzet lende jaren 1914-1918 hem beïnvloedt gelukkig teinvloedt die nog zeer velen! en dat hij onder én Indruk is van de gevolgen van het harde ïïcdesverdrag van Versailles, waarvoor hij per- teonlijk mede verantwoordelijk is. Maar ontneemt is: alles hem het recht om te spreken en zijn in- wed te doen gelden? Neen. Zijn meening sluit ah overigens aan bij die van zeer velen, in Groot-Brittannië en daarbuiten, die de ontzet- Me verwoesting van menschenlevens en cul- tar beseffen die een groote oorlog onafwijsbaar toet meebrengen en die bovendien verder kij ten: die een toekomst willen bevorderen op een pondslag' waarop rust en samenwerking in Euro pa kunnen bestaan. Die menschen zien in dat menwerking niet uit vernietiging van een der partijen, welke dan ook, geboren kan worden, en rcï niet uit de verwoestingen van een oorlog, Mma men moet gaan onderhandelen in een after geladen met haat en wrok. Dat heeft de ^orie dan toch ook waarachtig geleerd! het wil mij voorkomen dat men een verschrik te fout zal begaan, in alle landen die ook -air eenigermate invloed kunnen doen gelden, ^men de kans op onderhandelen laat voorbij- wan. Wie denkt aan de verschrikkelijke fou- die tot den vorigen oorlog en tot het Ver- van Versailles leidden is zich welbewust dat ians groot is. De historie der rampen van de Mschheid is schier een aaneenschakeling van Schrikkelijke fouten hüsschien zullen er ditmaal voldoende stemmen •4 en te zijn die ertegen waarschuwen. En daar- *•1 "die van een figuur als Lloyd George van belang. Het baat niet te beweren dat die of onwil heeft getoond en dat er dus toch T te beginnen valt, want de situatie wijzigt voortdurend en de inzichten van de leiders groote volken worden daar natuurlijk voort- amT f°°r beïnvloed- Dat blijkt niet zoozeer uit Mlt voerinSen, die in oorlogstijd meer dan de J|0r propaganda beïnvloed worden, maar uit bet d' fur^en^ssen- Al die snelle manoeuvres op - 'pomatieke schaakbord, die zich tegenwoor- esda en' benvloeden de vooruitzichten sterk armee ook de bereidwilligheid tot overleg, biochn eenmaal de oorlog met volle kracht fcnh fSbleken gaat de Psychose van den blin- rtaa z^cb doen gelden, wordt de houding van q T n nu alle God zouden danken als Q en °°rlog verlost waren gansch anders behal 8 groote kans voorbij. Er is geen winst te taid e een oor^og en er geen samenwer kt d Ur°Pa te stickten met een overwinning «th!.Wapens- Zulke dingen bestaan niet en «aarin jaren 1914~1918> met 1919 incluis, kam ,net Verdrag van Versailles tot stand *a3 6ter bewezen dan ooit tevoren geschied (Een Canadeesch dieren-imita- tor, die zich wereldkampioen op dit gebied acht, is uitgedaagd door een Japansch artiest, om in 1940 door een jury te laten-uit maken, wie inderdaad de beste is.) Het vak van dieren imiteeren Is wel een zeer bijzonder vak. Het vergt, naast aanleg, veel studeeren, Je leert het niet op je gemak. Mij doet het altijd wat potsierlijk, Hoe knap het ook mag wezen, aan En het wordt nooit volkomen dierlijk, 't Blijft altijd door een mensch gedaan, 't Is een merkwaardige pretentie, Waarvan ik in dit 'Öpzicht lees: Ik spot met alle concurrentie, Zegt een dierkundig Canadees. Wanneer je mij hebt hooren brullen, Aldus die man uit Canada, Dan vind je alle andren prullen. Dat doet geen mensch (of leeuw) me na. Mijn blaffen, knorren en miauwen, Mijn kraaien, balken en gegrom. Mijn loeien, hinniken en grauwen, Kom daar eens bij een ander om. Maar zie, dit zou niet zoo passeeren. Want een collega uit Japan, Kwam met bekwamen spoed beweren; Ik ben jou man, en beter man Als jij je daaraan durft te wagen. Ben ik bereid, en met plezier, Voor 't volgend jaar je uit te dagen Tot een publiek duel-op-dier. Enfin, ze zullen het beslechten. U hoort den Uitslag nog misschien, Het is een vrediger soort vechten, Dan men van menschen pleegt te zien. Ik wou nog dit maar constateeren, Dat mij zoo juist te binnen schiet, Dat menschen dieren imiteeren, Is iets dat men veelvuldig ziet. Men mag intusschen blijven hopen, Voor 's wereld rust en haar fatsoen, Dat het er nooit op uit zal loopen, Dat dieren menschen na gaan doen. HUIDENBESCHIKKING. De minister van economische zaken deelt mede, dat in de huidenbeschikking 1939 no. 1 enkele wijzigingen zijn aangebracht, waarbij o.a. bepaald is, dat het, in afwijking van het desbetreffende verbod, aan slachters in den vervolge geoorloofd is om schapenvellen, af komstig van door hen zelf geslachte schapen, zonder vergunning te verkoopen, af te leveren of te vervoeren, mits kan worden aangetoond, dat deze huiden bestemd zijn voor een der door het rijksbureau voor huiden en leder nog nader bekend te maken ontvangplaatsen of voor een bij het rijksbureau ingeschrev-en agent of han delaar in huiden. De aandacht wordt er voorts nog op gevestigd dat slachters huiden, met uitzondering van schapenvellen afkomstig van door hen zelf ge slachte dieren, slechts zonder vergunning zul len mogen verkoopen of aflfeveren indien de verkoop of aflevering geschiedt aan bij het rijksbureau ingeschreven handelaren of agenten in huiden. Verkoop of aflevering van huiden aan huidenblooters en aan lederfabrikanten ls derhalve niet langer zonder vergunning geoor loofd Britsche vliegers traden op in de Noordzee en den Atlantischen Oceaan. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede dat vliegtuigen kort geleden twee aanvallen op Duitsche duikbooten heb ben gedaan, die, naar men gelooft, resul taat hebben gehad en wel een op de Noord zee en de ander op den Atlantischen Oceaan. Na beide aanvallen cirkelden de vliegers boven de plaats waar de onderzeeboot was verdwenen. Van deze schepen werd niets meer gezien. In een tater door het ministerie van lucht vaart uitgegeven communiqué wordt verklaard dat een der aangevallen duikbooten werd waar genomen door een verkenningsvliegtuig, dat voor de periscoop een lading dieptebommen liet vallen. De duikboot zonk daarop steil naar beneden. De mitraillist verklaarde met stelligheid na de ont ploffing van de bommen nog een tweede ont ploffing onder water te hebben gehoord. Het vliegtuig liet, na teruggekeerd te zijn, nog een tweede lading bommen vallen. Na het eerste salvo werden olievlekken waargenomen en na het tweede salvo nog meer. Van de duikboot werd niets meer gezien. De tweede duikboot werd aangevallen door een vliegtuig, dat boven den Atlantischen Oceaan patrouilleerde en dat op het inmiddels onderge doken vaartuig verscheidene zware bommen liet vallen. De eerste was reeds naar men gelooft, een voltreffer. Na den aanval werden donkere voorwerpen in het water gezien, terwijl luchtbel len naar de oppervlakte stegen. Hoewel het vliegtuig nog eenigen tijd bleef rondcirkelen, werd van de duikboot niets meer gezien. Kiosseiwanof bleef aan het hoofd. De Bulgaarsche minister-president Kiossei- Grooter activiteit op komst? PARIJS 24 October (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 24sten October luidt: „Er was in den loop van den nacht geen enkele opmerkelijke activiteit." Gisteravond luidde het communiqué: „Activiteit van de voorhoedeelementen, vooral in het gebied ten Westen van de Saar". Havas zegt in zijn gisteravond verstrekte com mentaar over den toestand de kalmte, die aan het gc-heele front sedert Vrijdag j.l. is ingetreden, chijnt deze week niet te zullen voortduren. Reeds in den loop van Zondag had men een toe genomen bedrenvigheid kunnen waarnemen van de patrouilles. Maandag was het niet meer het „niemandsland", waar enkele nachtelijke zwerf tochten gehouden, hinderlagen gelegd of geweer vuur gevechten geleverd werden. De tegenover elkander liggende troepen tastten elkander redhtstreeks aan, uit de eene stelling naar de andere, met gewes- en mitrailleurvuur. Zooals steeds het geval is, was de militaire bedrij vigheid het meest intensief in den uiterst weste lijken sector tusschen de Saar en de Moezel. Het gebied, dat door het communiqué van Maandag avond wordt aangeduid als „ten westen van So Saar" is de streek, die onmiddellijk volgt op het gebied, dat gedekt wordt door het thans zeer be kende ravijn van Apach, over een lengte van zes K.M. van den loop der Moezel af. Deze streek wordt gekenmerkt door niet zeer hooge, schaarsch beboschte bergkruinen, wier steile hellingen zuid waarts gekeerd liggen, terwijl naar het noorden, d.w.z. in de richting van de Duitsche stellingen de hellingen veel glooiender zijn. De Fransche" stel lingen zijn daarvoor in een gunstige positie. Zij hebben tevens de lange hellingen onder het vuur der automatische wapens en kunnen rechtstreeks de Duitsche stellingen bestrijden. Oud-wethouder en hoofd van school veroordeeld. Wegens knoeierijen met kwitanties. De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 45-jarigen oud wethouder van Krabbendijke S. J. de K., die als penningmeester van de Vereeniging tot het ver strekken van Lager Onderwijs op Gereformeer den grondslag knoeierijen met kwitanties heeft gepleegd en in de zaaktegen den 43-jarigen C. van H., hoofd van genoemde school, die even eens aan deze malversaties schuldig zou zijn. De Officier van Justitie eischte onlangs tegen De K. zes maanden en tegen van H. negen maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde beide verdachten wegens valschheid in geschrifte ieder tot vijf maanden gevangenisstraf. VON RIBBENTROP HEDEN VOOR DE RADIO. Een rede, die de rijksminister van buitenland sche zaken vandaag te Dantzig zal houden, zal te 7.35 uur Ned. tijd worden uitgezonden door alle Duitsche zenders met uitzondering van den „Deutschlandsender" die te 10 uur 20 de rede zal geven. De redevoering zal bovendien in vele talen overgebracht worden. Kiosseiwanof. wanof reeft een nieuwe regeering gevormd, die als volgt is samengesteld: Minister-president en Buitenlanösche Zaken: KiosseiwanofBin- nenlandsche Zaken Generaal Nedlef Finan ciën: dr. Bojilof; Oorlog: generaal Daskalof; Onderwijs; prof. Filof; Spoorwegen: Gabrowski; Handel: prof. Zagorof; Landbouw Bagrianof; Openbare werken: Wassilef; Justitie: Mita- kof. De ministers van Justitie. Openbare wer ken. Handel en Spoorwegen zijn nieuwe figuren in de regeering. Het nieuwe kabinet is wederom geen partijen- egeering. Verklaard wordt, dat de Bulgaarsche buitenlandsche politiek ongewijzigd zal blijven en dat Bulgarije zal voortgaan een strikte neutraliteit te handhaven. Hoop op regeling met Moskou. De woordvoerder van het Finsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft ver klaard dat de uit Moskou ontvangen berich ten aantoonen. dat de Russisch-Finsche onderhandelingen een normaal verloop hebben en de hoop rechtvaardigen, dat een regeling tot stand zal worden gebracht. Uit Moskou wordt gemeld, dat na een eerste bespreking op het Kremlin, die van 18 tot 20 uur duurde, te 22.30 uur een tweede conferentie is gehouden. Aan deze bespreking werd deelgenomen door Paasikivi, Tanner, Stalin en Molotof. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Moskou: Naar van welingelichte zijde over de gisteren tusschen de Russische staatslieden en de Finsche delegatie gevoerde besprekingen verluidt, zijn de onderhandelingen daarmede nog niet afgesloten. Het is mogelijk, dat eenige leden der Finsche re- geeringsdelegatie zich misschien nog vanavond naar Helsinki zullen begeven om nog eens rugge spraak te plegen met de finsche regeering. Over den inhoud der besprekingen tot nog toe wordt zoowel van Finsche als van Sovjet-Russische zijde een volkomen reserve in acht genomen. Geëscorteerd door Amerikaansche oorlogsschepen volbracht het mailschip Iroquois" ongehinderd zijn tocht naar New York met 584 Amerikanen aan boord. Zooals men weet, was de Amerikaansche admiraliteit door de DuMsche gewaarschuwd, dat plannen bestonden, om het schip te torpedeeren AMERIKAANSCH SCHIP NAAR RUSSISCHE HAVEN OPGEBRACHT. „City of Flint" door Duitsch oorlogsschip aangehouden. DUITSCHERS LATER GEÏNTERNEERD. Het Russische persbureau Tass verneemt uit Moermansk. dat daar in den avond van 23 October een vrachtschip onder Duitsche vlag zonder Sivjet Russisohen loods binnengeloopen is. Een onderzoek bracht aan het licht dat het hier betrof het Amerikaansche stoomschip „City of Flint", metende 5000 ton, dat van New York was uitgevaren naar Manchester en dat was aangehouden door een Duitschen kruiser, waar van 18 man het schip naar de Kolabaai op brachten. De lading we|fi als contrabande be schouwd. De havenautoriteiten van Moermansk hebben voor het oogenblik het schip aangehouden en de Duitsche bemanning geïnterneerd. Omtrent de wederwaardigheden van de „City of Flint" heeft de Amerikaansche Maritieme Commissie een bericht ontvangen, waarin ge meld werd dat het schip door de aan boord gegane Duitsche bemanning naar Tromsö in Noorwegen is gebracht onder Duitsche vlag. Het schip was uitgevaren naar Liverpool en Glasgow op 3 October j.l. De „City of Flint" is gelij'k hierboven ge meld niet in Tromsö gebleven, maar Zater dag vertrokken naar de Kolabaai, ten noorden van Moermansk, zulks in overeenstemming met het internationale recht, dat bepaalt, dat eên onder deze omstandigheden in beslag genomen schip niet in een neutrale haven mag blijven liggen, behalve in noodtoesctand. Havas meldt nader uit Washington dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de lading van het schip. Officieele Amerikaansche kringen geven te kennen, dat indien 51 procent of mere der lading uit contrabande zou bestaan het Duit sche oorlogschip volgens het internationale recht tot in beslagneming zou hebben, mits de bevrachters of de kapitein weten, dat con trabande werd vervoerd. Indien de regeering der Vereenigde Staten zou vaststellen, dat de lading voor minder dan 50 pet. uit contrabande bestond, zou zij aan de regeeringen van Duitschland en Rusland vragen de „City of Flint" vrij te laten. De maritieme commissie geeft te kennen, dat de „City of Flint" 5000 ton producten aan boord had, o.m. spek, graan, vet, vleesch. appelen, katoen, naaimachines, tractors, aardpek, ver schillende andere machines en smeermidde len. In ernstige dagen Daladiet verlaat met zijn ministers het Elysée te Parijs, waar het Fransche kabinet vergaderde onder voorzitterschap van president Lebrun „Kintlervlucht" in Amsterdam begonnen. Eerst per trein naar Napels, dan per vliegtuig verder. Tal van ouders, die door hun werkzaamheden in onze overzeesche gewesten gevestigd zijn, doch hun kinderen, meestal ter wille van de grootere onderwijsmogelijkheden, naar F.uropt hadden gezonden of n Europa hadden achter gelaten, hebben in deze dagen van verwarring en krijgsrumoer in het oude werelddeel, den wensch gekoesterd, hun kinderen weer bij zich te hebben in het Verre Oosten, dat, hoe on zeker de geheele wereldpolitiek op het oogen blik ook moge zijn, toch rustig en veilig is in vergelijking met de onzekerheid, die in Europa zelfs in die landen, die buiten het krijgsrumoer zijn gelegen, dreigt. Dank zij het feit, dat de KLM. den lucht- dienst op Indië, zij het ook met een Europeesch treintraject erin gelascht. kon handhaven, konden verschillende ouders hun kinderen op snelle en veilige wijze naar Indië laten komen, gezien de bijzondere verantwoordelijkheid, welke het vervoer van alleen reizende kinde ren onze luchtvaartmaatschappij oplegt, heeft de K.L.M. eenigen tijd geleden besloten, deze kinderen in een speciaal vliegtuig en onder bijzondere leiding.gezamelijk te laten reizen en heden-middag te 17.36 uur is dit gezelschap van het Centraal Station te Amsterdam ver trokken uitgeleide gedaan door een groote schare verwanten, waaronder uiteraard vele ooms en tantes, die in Nederland met het toe zicht op de hier verblijvende kinderen waren belast. In totaal zullen elf kinderen de reis met de ..Gier" meemaken. Werkelijk „kleine" kinderen zijn er niet bij. De jongste is elf jaar, doch de meesten varieeren tusschen veertien en achttien jaar. Er waren slechts negen kinderen op het Centraal Station aanwezig, want twee Zwit- sersche jongens komen er pas in Napels bij. Van de hier aanwezigen waren zes van Neder- landsche nationaliteit, terwijl er verder een Chineesche jongen en twee charmante Deen- sche meisjes naar hun in Indië wonende ouders, terugkeeren. Het jeugdige reisgezelschap staat onder leiding van den heer G. A. de Stoppelaar, oud adjudant van den gouverneur-generaal en thans vertegenwooriger van de KX.M. in Ne- derlandsch-Indië. die van verlof naar Indië terugkeert. Gedurende* de drie dagen durende treinreis naar Napels, wordt hij bijgestaan door mej. H. Wynoldi, air-hostess der K.LÏM., die dor eenige collega's werd uitgeleid.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1