Opetxiüën op het IDestfcont' in de eerste helft van October. De leerlingenschaal. BETEEKENIS VAN DEN LUCHTOORLOG. Onze deskundige militaire medewerker schrijft: Ook de eerste weken van October brachten nog weinig teekening in den toestand op het frontge deelte tusschen Basel en Luxemburgsche grens. Van Fransche zijde kwamen nog slechts sporadisch berichten over activiteit van voorhoeden of voor uitgeschoven elementen. De weinige malen, dat Fransche troepen actief optraden geschiedde dit steeds op het frontgedeelte gelegen tusschen Zwei- brücken en de Moezel: kennelijk het gedeelte, waar, zooals reeds vroeger werd opgemerkt, een Fransche stoot het meeste succes zou beloven. Of deze stoot inmiddels ooit zal loskomen wordt met den dag meer en meer twijfelachtig. Niet alleen toch wordt het jaargetijde aanmerkelijk slechter, doch bovendien is de krachtsverhouding thans wel in zoodanigen zin gewijzigd, dat van een Fransch- Engelsche overmacht, noodig om tot den aanval te kunnen overgaan, voorshands geen sprake kan zijn. Eerder kan het tegendeel verwacht worden. Meer en meer toch kwamen in de afgeloopen we- weken berichten binnen over verkenningen en activiteit van Duitsche voortroepen. Zoo werden achtereenvolgens gemeld op: 3 October: plaatselijke Duitsche aanvallen Z. van Saarlouis en O. van het Saargebied; 4 October: Duitsche aanvallen O. van de Moezel en O. van de Saar; 7 October: een Duitsche aanval W. van Weiszen- burg; 9 October: Duitsche patrouilles en overvallen Z.W. van Saarbrücken en O. van de Moezel; 10 October: zeer groote activiteit van Duitsche patrouilles tusschen Moezel en Saar; 11 en 12 October: sterke Duitsche patrouilles tusschen Moezel en Saar; Z. van Saarbrücken en Z. van Pirmasens; 13 October: activiteit van Duitsche patrouilles bij Warndt; 15 October: een actief optreden van Duitsche patrouilles W. van Saarbrücken en Z. van Zwei- brücken. Brengen wij al deze, overigens kleine gevechts acties, met elkaar in verband, dan zou hieruit kunnen worden afgeleid, dat de Duitsche strijd krachten op een front van pl.m. 100 K.M., gelegen ongeveer tusschen Weiszenburg en de Luxemburg sche grens, bezig zijn met het verzamelen van ge gevens over de opstellingen van den vijand. Deze gegevens hebben voornamelijk betrekking op de opstellingsplaats van vuurorganen en de sterkte van de aanwezige troepen. Het eerste kan gevonden worden door het uit lokken van vuur van de vijandelijke mitrailleurs en de artillerie, hetgeen geschieden kan door het inzetten van kleine plaatselijke aanvallen; het tweede door het maken van gevangenen. Het ver loop van de krijgsverrichtingen in de laatste twee weken wekte sterk den indruk, dat de Duitschers van plan waren om, nadat voldoende gegevens te hunner beschikking zouden zijn, op het betref fende frontgedeelte spoedig tot wat ruimere opera ties over te gaan. Ruimere operaties. Inmiddels zijn deze in de allerlaatste dagen dan ook gevolgd. In den morgen van 16 October werd een aanval ingezet in het tex-rein onmiddellijk O. van de Moe zel over een greedte van 6 K.M.; in den namiddag van denzelfden dag volgde een aanval op een front van 30 K.M. O. van de Saar. De Franschen weken terug, waarbij het grootste gedeelte van het door hen bezette Duitsche gebied verloren ging. Zulks behoeft niet onmiddellijk te beteekenen het inzet ten van een offensief in de richting Parijs om reeds eerdei* aangegeven i*edenen komt ons dit, mede in verband met het vergevorderde jaarge tijde voorshands onwaarschijnlijk voor zelfs niet een operatie ter oprolling van het Rijn- en Voge- zenfi*ont; het zou evenzeer kunnen zijn, dat slechts het terugwerpen van de Fransche krachten op de Maginotlinie en het tot stand brengen van de ge- vechtsaaxxraking met laatsgenoemde linie werd beoogd. Wij zullen het verdere verloop van de operaties hier moeten afwachten. Vast staat echter, dat het initiatief in het Westen in de laatste twee weken van Fransch-Engelsche in Duitsche hand is overgegaan. Dat, zooals reeds verondei*steld werd, de Fran schen zeker niet van plan zijn om aanvallen op het Rijnfront in te zetten, vindt mede bevestiging in het feit, dat zij op 13 October de bruggen over deze rivier bij Wintersdorf, Breisach en Neuen- burg in de lucht deden vliegen. De strijd in het luchtruim. 1 Wij willen in het kort de beginselen naar voren brengen, welke omtrent het wezen van den lucht- ooiiog worden gehuldigd. Tegenover elkaar staan hier nl. de aanhangers van het stelsel van den zelfstandigen luchtoorlog en degenen, die aan den luchtoorlog een beschei dener rol toekennen. Als leidraad voor de eerste richting moeten nog steeds de door den generaal Douhet ontwikkelde theorieën worden beschouwd. De aanhangers van deze richting zien het verloop van een oorlog als volgt: Onmiddellijk in het begin van den ooi-log wordt met alle krachten de luchtmacht van den vijand aangevallen, hetzij in de lucht, hetzij in de vlieg- parken op den grond. Is de vijandelijke luchtmacht uit het veld ge slagen, dan wordt als tweede phase de heer schappij in de lucht uitgebuit door het rücksichts los inzetten van alle luchtstrijdkrachten tegen doe len op den grond, zulks teneinde de moreele en materieele weerstandskracht van den verdediger te breken. Natuurlijk zal het zwaartepunt van de samen stelling van voor dit doel bestemde luchtvloten ge legen moeten zijn in den gevechtsvliegdienst en den bombai'deervliegdienst. De diensten als verkenning en waarneming, welke meer voor samenwerking met land- en zee macht van belang zijn, staan hierbij op het twee de plan. Tegenover deze moderne krijgskundige theorie staat de meer conservatieve, waarbij weliswaar ook aan de luchtmacht een groote beteekenis wordt toegekend, doch waarbij het zwaartepunt van de luchtactie toch gericht blijft op de samenwerking met de wapens op den grond en ter zee. Het luchtbombardement wordt hierbij meer als een aanvulling, een verlengende actie van de ar tillerie beschouwd, terwijl de jachtvliegdienst meer optreedt ter bescherming van de overige diensten. Verschil tusschen operaties in het Oosten en het Westen. In het optreden van de luchtstrijdkrachten, zoo als zich dit op heden in den oorlog heeft getoond; doet zich nu een aanmerkelijk verschil voor tus schen de operaties in het Oosten en in het Westen. In Polen een gebruik van de Duitsche lucht strijdkrachten, dat zeer sterk aan de door generaal Douhet ontwikkelde theorieën herinnert. Enkele dagen na het binnenrukken in Polen zijn de Pool- sche luchtstrijdkrachten volkomen uit het veld ge slagen. Vervolgens wenden de Duitsche lucht strijdkrachten zich bijna ongehinderd en tot over groote diepte tegen de gronddoelen. Weliswaar zijn hiermee de droomen van de mo derne krijgskundige richting, nl, dat de luchtstrijd krachten op zich zelf in staat zouden zijn om de overwinning te bevechten, niet in vervulling ge gaan dit toch is nog steeds alleen gegeven aan €en infanterist doch wèl hebben zij aanmerkelijk tot een versnelling van de operaties en tot ver grooting van het militaire succes bijgedragen. Het Westen echter geeft ook in den luchtoorlog een geheel ander beeld. Beschouwen wij wat door de legercommuniqué's tot dusverre hieromtrent werd gemeld, dan brengt de maand September aanvankelijk persberichten over luchtverkenningen en het neerschieten van alleen of in klein verband optredende toestellen. Op 21 September wordt een wat zwaarder ge vecht gemeld tusschen jachtvliegers, Waarbij, wan neer men de berichten gélooven mag, de Franschen niet minder dan acht toestellen en drie kabelbal lons zouden hebben verloren. Begin October komen wederom berichten over een wat ernstiger treffen van grootere luchtver- banden, waarbij door de Fransch/Engelsche krach ten wederom ernstige verliezen zouden zijn ge leden. (De Duitsche berichten spreken van 12 toestellen, terwijl de eigen verliezen als 2 worden opgegeven) Op zich zelf zijn dit alles echter nog militair bezien luchtoperaties op kleine schaal: van een poging, om eikaars luchtmachten uit het veld te slaan was nog geen sprake. Wellicht heeft hiervoor in het begin, toen sterke deelen van de Duitsche luchtmacht in het Oosten gebonden waren, voor de Fransch/Engelsche lucht macht een kans bestaan; een kans, welke onge bruikt voorbij is gegaan. Thans is ook op luchtgebied de machtsverhou ding gewijzigd en zal het overwicht voorshands wel aan de andere zijde liggen. Doch ook van Duitsche zijde is nog geen massaal optreden gevolgd. Kon men aanvankelijk nog uitgaan van de gedach te, dat zulks wellicht uitbleef omdat, volgens de Duitsche these, de oorlog in 't Westen eigenlijk nog niet begonnen was, nu meer en meer ook in West- Europa de strijd een ernstig karakter gaat aan nemen kan deze gedachte naar mijn meening voor de militairen geen remming meer veroorzaken. Dat tot dusverre geen massale inzet van Duit sche luchtstrijdkrachten in het Westen volgde, kan wederom verschillende oorzaken hebben. Zoo zou het mogelijk kunnen zijn: a. dal mén zelf niet gelooft, dat de in Polen toegepaste methode ook succes kan hebben tegen landen als Frankrijk en Engeland, landen waar de luchtstrijdkrachten uiteraard niet alleen veel ster ker, doch bovendien veel meer gedecentraliseerd opgesteld zullen zijn; b. dat' men het zwaartepunt voor het gebruik van de luchtstrijdkrachten in het Westen meer ir. verband met de opei*aties op den grond of ter zee ziet. Nu deze massale operaties nog achterwege ble ven, zou er dan ook geen reden zijn om i*eeds nu tot een inzet van groote luchteenheden te geraken Een les voor kleine landen. Voor kleine landen valt m.i. uit het verschil in optreden ten aanzien van den luchtoorlog in Oost en West reeds nu de les te trekken, dat zij in geen geval het zwaartepunt van hun strijdkrachten moeten leggen in de luchtmacht, d.w.z. in een krachtige bombai-deervloot. De luchtvloot van kleine landen is, geheel over eenkomstig de Poolsche, voorbeschikt om binnen korten tijd door een overmachtigen tegenstander te worden vernietigd, veelal zelfs zonder tot inzet te hebben kunnen komen. En mocht deze inzet nog wel gelukken, dan is een kleine bombardeervloot tegen een groot land wel van heel weinig betee kenis. De uitwerking toch van luchtbombardement is omgekeerd evenredig met de ruimte, waarover zij wordt toegepast. Een groot land nu werpt met veel machines bommen op een betrekkelijk klein gebied: een klein land omgekeerd met weinig machines op groote uitgestrektheden. Teruglceerende tot den toestand in West-Europa moet worden geconstateerd, dat noch van de operaties op den grond, noch van den oorlog in de lucht een spoedige beslissing mag worden ver wacht. Blijft als derde mogelijkheid om een oorlog ten einde te brengen: de economische strijd. Het is deze strijd, welke meer en meer onze aan dacht gaat vragen, niet het minst omdat er tee kenen zijn, dat ook de luchtmacht hiei'in een rol van beteekenis zal gaan spelen. Over de details hiervan in een volgend artikel. In haar Memorie van Antwoord op het voorloo- pig vei*slag der TweedeKamer over hoofdstuk I der rijksbegrooting zegt de regeering, dat zij het ver- tóngen naar verbetering der leerlingenschaal deelt. Zij hoopt dan ook op dit gebied iets tot stand te kunnen brengen. Maar op dit oogenblik ontmoet het bezwaar, aldus de regeering. Indien dé ver betering thans werd aangebracht, zou de kans groot zijn, dat zij straks weer ongedaan zou moe ten worden gemaakt. De wenschelijkheid zegt de regeering nog iets voor de werklooze onderwijzers te doen is, nu door de mobilisatie, verscheidene onderwijzers tijdelijk aangesteld zijn, minder acuut voor het bij deze aangelegenheid betrokken onderwijsbe- lang. De „Veendam" naar Amerika Passagiers schepen zich te Antwerpen in. ROTTERDAM 23 Octobe.r Vanmorgen te kwart voor elf is het s.s. „Veendam" van de Hol land—Amerika Lijn van de Wilhelminakade te Rotterdam naar Antwerpen vertrokken. Bij dit vertrek ontbrak alle drukte, welke anders het vertrek van de groote lijnbooten kenmerkt. De oorzaak hiervan is, dat de „Veendam" in Rotter dam geen passagiei*s aan boord heeft genomen. De passagiers, die de i*eïs naar New York zullen mee maken, zullen Zaterdag a.s, per èxtra trein naar Antwerpen worden vervoerd, waar zij zich des avonds zullen inschepen. Bij het vertrek uit Rotterdam had het schip slechts een geringe hoeveelheid stukgoed aan boord, aangezien het grootste deel van de lading te Antwerpen zal worden ingenomen. Stalin voelt niets voor oorlogvoeren. PARIJS, 23 October (Havas). De continen tale editie van de „New York Herald Tribune" schrijft dat vernomen wordt, dat het schrijven van Stalin, in antwoord op het persoonlijke schrijven van Hitier, een categorische weigering inhield een gewapend conflict aan te gaan met Frankrijk en Groot-Brittannië. Stalin verklaarde dat Rusland bereid was met Duitschland een officieele verklaring af te leggen over den tegenwoordigen toestand in Europa, doch dat hij weigerde verder te gaan dan dat en over te gaan van woorden tot daden. Het Kremlin wei gert duidelijk zich te verbinden tot steun aan Duitschland in den strijd tegen de geallieerden „met alle middelen. Tankwagens reden langs vnur. VERACRUZ, 23 October. Naar men gelooft zijn veertig personen gedood tengevolge van een explosie in twee tankwagens tusschen Santa Lu- cresia en Matias Romero in den staat Chiapas. Twee wagons van den goederentrein, waarin zich een aantal spoorwegarbeiders met hun ge zinnen bevond, geraakte daardoor in brand. De tankwagens kwamen langs vuren, welke werk lieden, die daarop gekookt hadden, hadden ach tergelaten. (United Press). ORGELBESPELING. HAARLEM. Maandag. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 24 October 1939, 's avonds van 8.15—9.15, door den heer George Robert, luidt als volgt: 1. O Lamm Gottes, unschuldig Preludium en Fuga a kl. t. 3. Variations sur un Noël 4. Andantino 5. Noël alscaeien Grand Choeur J. 8. Bach J. S. Bach Marcel Dupré C. Franck A. Guilmant A. Guilmant Het Haagsche politiekorps is in verband met de mobilisatie van een aantal leden met 15 tijdelijke agenten uitgebreid EXAMENS STENOGRAFIE „GROOTE" EN TYPEN. HAARLEM Maandag Bij de te Amsterdam en Den Haag gehouden examens voor de Federatie voor Stenografie „Groote" slaagden de volgende leerlingen van mevr. B. Elling-Beeldinan, Jan Haringstraat 29 te Haarlem. Steno Nederl. 130 lg. de dames M. Blomjous, A. d. Oord, J. Fluitsma, J. v. Eerden te Haarlem en Z. Visser te IJmuiden. Steno Nederl. 165 lg. mej. M. C. Geei-lings te Haarlem. Steno Duitsch 100 lg. mej. A. v. d. Want te Haarlem. Steno Engelsoh 100 lg. de dames A. v. d. Want en L. Burk te Haarlem. Steno Fransch 100 lg. de dames A. v. d. Want en L. Burk te Haarlem. Typen, de dames C. Glazer, J. v. Eerden, J. v. d. Hoeff, M. Carsj ens, L. Blom, H. Staal en de heer W. Verkroost te Haarlem. Steekpartij na een dansfeest. Een jongen gedood, een ander ernstig gewond. FINSTERWOLDE, 23 October. In den af geloopen nacht is het na afloop van een dansfeest tot een vechtpartij gekomen waar bij een jongen werd doodgestoken. Een met gezel van het slachtoffer werd ernstig ge wond. In de danszaal kregen twee jongens uit Beerfca ruzie om een meisje met een jongeman uit Ter- munten. Deze ruzie werd later, toen men naar huis ging, voortgezet en ontaardde in een vechtpartij, waarbij de messen getrokken werden. De zeventienjarige smidsknecht B. K. uit Beer- ta werd zoodanig gestoken, dat hij spoedig over leed. Zijn metgezel J. L. kreeg een messteek in de borst en is naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Vanochtend is de vermoedelijke dader, een 19* jarige jongeman uit Termunten, in zijn woning gearresteerd. DR. E. HELDRING PRESIDENT-DIRECTEUR VAN DE NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM 23 October. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van aandeel houders van de Nedei'landsche Handelmaat schappij kwam de benoeming van een nieuwen president-directeur aan de orde. Aangezien door mr. D. Ci-ena de Iongh wegens president-directeur was gevi*aagd, welk ontslag persoonlijke redenen ontslag uit zijn functie als door commissarissen eervol, en onder dankbetui ging voor de vele bewezen diensten werd veiTeend, moest worden ovei'gegaaan tot benoeming van een nieuwen president-directeur. De voordracht luidde: 1. Dr. E. Heldi*ing, 2. H. L van Eeghen, Na gehouden stemming werd dr. E. Heldring met op één na algemeene stemmen gekozen. HET GEZAG DER RECHTSPRAAK TEGENOVER HET GELDENDE RECHT. HAARLEM Maandag" Met het uitspreken van een rede, waarvoor hij als onderwerp gekozen had „Het gezag der recht spraak tegenover het geldende recht", heeft van middag prof. mr. M. H. Bregstein zijn ambt als gewoon hoogleeraar in het handelsrecht, faillis- sementsrecht en internationaal privaatrecht aan de universiteit van Amsterdam aanvaard. BIJ HET UITWIJKEN TEGEN EEN BOOM GEREDEN. GRONINGEN 23 October. Vanochtend te negen uur is op den Frieschen straatweg alhier een met koren geladen vrachtauto uit Leeuwarden bij het nemen van de bocht om twee aldaar staande melkauto's te ontwijken, door het breken van de voetrem tegen een boom gebotst. Beide inzittenden geraakten in de cabine bekneld en moesten uitge zaagd worden. De bestuurder de 29-jarige E. B. uit Niekerk, kreeg ernstige wonden aan gelaat en dijbeen, zijn broei*, de 38-jarige gehuwde K. J. B. uit Niebert, kreeg eveneens wonden aan het dij been. HET GASTHUISPOORTJE HAARLEM. TE WEER IN DE KLEINE HOUTSTRAAT OPGEBOUWD. HAARLEM Maandag In verbant! met den bouw van een nieuw lijken huis bij het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem moest de oude Gasthuispoort in de Kleine Houtstraat worden afgebroken. De ingang is nu, door het sloopen van een huis, verbreed, zoodat de poort bij den herbouw gewijzigd moest worden. Naast den hoofdingang voor rijtuigen zijn nu twee kleine poortjes voor voetgangers geplaatst. „De MQeluksw Oude gevels aan de Gert r, Gracht. ■Dl> Een welgeslaagde restauratie. HAARLEM - Twee gevels aan de Gedempte Oude Gracht oan ïiiivaro harintiarincr Vio, n de la nadere een zuivere herinnering bewaren eeuwsche renaissance-architectuur, voltooiing van een restauratie, die onder te van den bekenden architect A. A. Kok te'u sterdam, heeft plaats gehad. Het betreft de ceelen Ged. Oude Gracht 91, het woonhuis»! den heer J. L. Tadema en no. 93, de ank teitenzaak op den hoek van de FrankestraaU frissche kleuren prijken thans beide ha gevels weer en toonen hun kostelijk materaa den fraai rooden baksteen en de zachtgetij hoekblokken en kraagsteen. Vooral aspect van de Ged. Oude Gracht, n zware iepen gerooid zijn, zooveel ruimer! t worden, toonen de beide gevels hun vi schoonheid. Haarlem kan den heer Tacai voorzitter der vereeniging „Haerlem", danbs zijn voor deze verfraaiing van het stadig schepe: jechtei 1st ges «n wer! indeHl rridoo: drilles, De i vuur, i Een tw Echter fersge |st cc Inza dat df heeft-1 raakt fc zee caar i Duff Cooper profeteert, „Revolutie der rechtsche partijen in Duitschland". NEW-YORK, 23 October. Albert per arriveerde aan boord van de „Manhaüa voor een serie lezingen in Amerika. Hij o.a. „In Duitschland zal een revolutie uiti).. Het valt niet te zeggen wanneer, maar ik spoedig. Het zal een revolutie der rechts partijen zijn, die waarschijnlijk herstel des narchie met zich mee zal brengen". Tegelijkertijd hebben congresleden zocht maatregelen te nemen tegen bepa&iü sprekers „omdat wij aannemen dat het de ie doeling der regeering is de dreigende gevaren te wenden. Propagandisten dienen zich dussï de wet te houden, zoodat de Amerikanen a misleid kunnen worden". (United Press). Van T Kn g spreic gebeu die ti zend Overstroomingen in Spanje, De provincie Cartliagena geteisterd. MADRID, 23 October (Havas-A.N.P.) -1 gevolge van zeer hevige regens is de prona Carthagena op vele plaatsen overstroomd. De geheele stad Carthagena staat onder water, dar de rivieren zijn aangezwollen tot wilde stroom Een veertigtal- personen is verdronken of wordt vermist. Er is hulp ontvangen uit Murcia. Ali cante en Madrid. De schade is aanzienlijk. Sinis 1919 werd Carthagena niet door een wak geteisterd. Opleiding van vliegers in Canada. OTTAWA, 23 October (Reuter-A. N. P.) Captain Balfour de parlementaire secrelaaj voor de luchtvaart, en de heer Hearles,Tas Haviland vliegtuigfabrieken zijn uit Groffi tannië aangekomen om te spreken over gelen met het oog op de opleiding van in Canada. Mijnheel Dinges had voorloopig schoon genoeg van autorijden. Hij bleef weer rustig thuis, totdat hij in de krant 't vol gende las: „Met de tram naar den dierentuin. Een rustig en genotvol ritje". En enthousiast zei hij: „Vrouw, vrouw, morgen gaan we per tram naar den dierentuin!" Het echtpaar begaf zich den volgenden morgen al vroeg op weg. 't Was een aar dig eindje loopen naar de tramhalte en niets wees er op, dat zij nog iets zouden beleven onderweg. Helaas: dien dag had Jansen, die op 't hulppostkantoor werkte, juist vrijaf. En Jansen zou het echtpaar den schrik op 't lijf jagen, Jansen had namelijk besloten z'n dag verlof goed te benutten. En daar 't prachtig weer was, stapte hij in alle vroegte naar Snellemans. den fietsen maker. om een motor te huren. Snelle mans legde hem nauwkeurig uit noe hij den motor moest bedienen en noe hij moest remmen. Vluchtelingen uit de Randstalen naar Finland. HELSINGFORS 23 October. - tWwfc^g telingen uit de Baltische staten, in het W uit Estland, nemen de wijk naar Finland, tflJi in zulke groote aantallen dat zij een j., vraagstuk voor de autoriteiten beginnen men. Onder hen bevinden zich velen, ai Z jaar geleden tijdens de Russische revolu.1 land gevlucht zijn. Zij vreezen nu voor t P maatregelen. Naar verluidt zal Finland een al te binnenkomen in het land gaan verl'l'"c' j Roof met den dood bestraft Jeugdige Duitscher pleegde diefstal tijia luchtverduistering. KOPENHAGEN 23 October (Heater- een speciale rechtbank te Hannov jarige Duitscher ter doodverogggHL^gj. roof tijdens de luchtverduistermg. V' ste vonnis op grond van het jon0sie VERTREK VAN DE GENERAALS VVElGAN® WAVELL UIT TURKIJE- ISTANBOEL: De generaals Weygaj^ W °gj{ zijn per vliegtuig van Ankara v veiaêri vliegveld was luisterrijk met viagg gene* Generaal Asim Gunduz, vice che jzoen van ralen staf. commandant van het g mjnistenS Ankara en vertegenwoordiger va van oorlog, heeft hen uitgeleide g press))

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6