Duitsche luchtmacht verloor in één week 16 bombardementsvliegtuigen. Na de evacuatie in Engeland. E" ntVSDA G 24 OCTOBER 1939 incite mededeeling over iDuitsche luchtaanvallen. lenden welingelichte maritieme kringen te worden thans bijzonderheden mede- waaruit blijkt dat de Duitsche •rhtmacht in de afgeloopen week minstens I-bombardementsvliegtuigen heeft verloren de aanvallen op de Britsche kust en op ?iteche schepen, aldus Reuter. Hieraan JLt toegevoegd, dat het werkelijk aantal «rmoedelijk nog hooger is. Aan Britsche ïde zijn dertig dooden gevallen, geen Rritsch schip is verloren gegaan, doch eenige is aangericht aan het oude slag- 3 „Iron Duke". jriag te 12.14 uur heeft de Duitsche lucht- r.fhf een aanval gedaan op een Britsch con- «jiroor de kust van Yorkshire. Door het vuur *7 rie afweerbatterijen van de escorteerende %oen en van de kustbatterijen, zijn minstens Jïdjandelijke vliegtuigen omlaag gehaald. In eersten aanval op het convooi is geen jSgch schip verloren gegaan of beschadigd, tosetuigen verhalen, dat de schepen in twee •- zuidelijke richting stoomden beschermd Iot de oorlogsbodems. In het noorden werd een (Vital Duitsche verkenningsvliegtuigen gezien van tijd tot tijd zag men, dat vijandelijke fgetuigen, dekking zoekend achter lage wolken, w convooi volgden. Wanneer zij uit de wolken Mnen openden de luchtdoelbatterijen van de schepen het vuur. Omstreeks 12.33 kwamen drie .vmbardementsvliegtuigen uit de mist, doch zij «echten hierin weer dekking tengevolge doordat het geschut van de begeleidende schepen opnieuw jn werking kwam. Te 1 uur verschenen meer vij- rdelijke vliegtuigen hoog in de wolken in het ridoosten en spoedig hierop vieleh twee esca drilles, elk van drie toestellen, het convooi aan. De escorteerende schepen openden een hevig ro'ir, waarvoor de aanvallers zich terugtrokken. Een'tweede maal vielen de bombardementsvlieg- fsigen aan, doch toen kwamen Britsche jaeht- fjèetuigen van het land en het laatste wat men jas'was, dat de Britsche toestellen de Duitschers achtervolgden. Op het convooi werden geen tref fers geplaatst en zonder verdere overlast bereikte fcet convooi de haven. Inzake de andere aanvallen wordt vernomen da; de bom, welke den kruiser „Southampton" he?ft getroffen op 16 Oct. j.l. de brug heeft ge raakt en zonder ernstige schade aan te richten in zee gleed- Het schip kon onmiddellijk zee kiezen. Bij de aanvallen van 16 en 17 October hebben, naar is vastgesteld, de Duitschers acht toestellen verloren, vermoedelijk zijn nog twee toestellen omlaag geschoten en het is niet zeker hoeveel vliegtuigen hun basis hebben kunnen bereiken. Wat betreft de hernieuwde activiteit van de d-uikbooten wordt in welingelichte marinekrin gen verklaard, dat hoewel de Britsche scheep vaart wederom verliezen heeft geleden, deze slechts 10 procent uitmaken van het verlies van dezelfde periode in 1917 aan aantal schepen en 21 procent van het tonnage De conclusie is dat Duitschland definitief de eerste ronde heeft verloren van zijn poging een intense luchtoorlog toe te passen tegen de Brit sche Vloot en koopvaardij. De aanval op de Firth en Forth was de eerste aanval van moderne vliegtuigen in open strijd op moderne oorlogsschepen, voorzien van mo dern afweergeschut en geholpen door moderne jachtvliegtuigen. De zware verliezen, welke de vijand heeft geleden, bewijzen, dat het zeer moei lijk is voor aanvallers te ontkomen aan het vuur van oorlogsschepen. De deskundigen van de marine luchtmacht zijn overtuigd dat de Britsche vloot thans maatrege len heeft genomen tegen bombardementsvlieg tuigen en bereid is het hoofd te bieden aan elke verrassing. Men verwacht dat Duitschland nog meer intense aanvallen zal doen. doch ook gelooft men vast, dat de verliezen, welke hem zijn toegebracht, zoo groot zijn dat zij eenige aarzeling zullen veroorzaken, alvorens men over gaat tot massa-aanvallen. Van de neutrale mogendheden worden nog klachten ontvangen over het oponthoud, dat wordt veroorzaakt door de contrabande con trole, doch te Londen verklaart men dat deze vertraging zal verminderen, naar mate meer medewerking wordt ontvangen van de neutrale scheepseigenaars. Men verklaart dat de goede trouw van de geadresseerden van grooter belang is dan de uitvoerigheid van de papieren en men gelooft, dat de Duitsche autoriteiten voornemens zijn het onderscheid tusschen betrouwbare en niet betrouwbare geadresseerden te bemoeilijken, iatiq. laat qeCedm. De eerste gloeilamp t brandde in Menlo-park. Zestig jaar geleden brandde in het laboratorium van Thomas Alva Edison voor het eerst ter wereld een gloeilamp. Vijf en veertig uren aaneen ver spreidde de lamp het licht. Dat was een enorme gebeurtenis. Dan te bedenken dat de huisvrouw, die tegenwoordig een lamp koopt, welke de dui- jend uren niet haalt, op hooge pooten naar den winkel snelt! Thomas Alva Edison. feeds in 1878 wierp Edison zich met alle energie Op de constructie van de gloeilamp. Edison achtte het reeds uitgevonden electrische wogucht onpractisch en zette zich aan een onder- dat leidde tot resultaten, die het geheele we- «•aoeeld beïnvloeden. In het zoo beroemd ge- teen Menlopark werden dag in dag uit duizen- te proeven genomen. Edison en zijn assistenten hielden zich bezig met J veryaardigen van draadjes. Deze brachten ze Sbeien en ze probeerden er den levensduur te weten te komen. o- proeven kwam Edison tot de 'Wuiging dat katoenen draden den besten weer- schonken. In samenwerking met Batcheloi* <«?de Thomas Alva Edison erin een katoendraad „..^verkoolen. Dit was een vreugdevol oogen- J*m leven van de uitvinders. De draad brak tfVn' j'anneer de electrische stroom erdoor werd htM ?°C'1 deze tegenslag schrikte hen niet af. tell1 1' Ze ZWoren niet te slapen voordat het v„. "fjeikt was! Zij vervaardigden een tweeden hö>H katoendraad. Dit keer bleef de draad t'"d l?ün C*eZG aan den geleidedraad werd beves- Ie' .0Cl?,' een windvlaag maakte een eind aan Miff"" -Van draadje. Batchelor wilde na- van binnenplaats oversteken om den draad «'•^n Stezen bol te voorzien, en toen kwam een •©Wte W3ar het draad3® niet teSen opgewas- nam Edison het eerste patent met tok sfa en' Doch deze broze draadjes braken v°or de glasblazer erin geslaagd was u te ieggen. die tJ 'noe^e stelde Edison een ballon samen, werd een miHi°enste atmosfeer luchtledig van en keerde terug tot gloeidraden w1' Dp 21 October zagen de toovenaar van kun arK °i).ar^ en zbn mannen het resultaat van Od n j de eerste gloeilamp brandde 45 uren. JWijaaraavciid zorgde Edison voor een ver sion J duizend gasten stroomden naar fcnen F 60 zoc^en bun weg door de donkere ton L sklaps werden door het omdraaien van •token0» lampen, die aan lijnen hingen, ont- gxd- ,.en 2ee van licht verspreidde zich. En kht ftvl6 j heeft zich van het Menlopark uit het over de geheele wereld verspreid!. Twee kleine Engelsche schepen verloren gegaan. Van de „White Mantle" worden 14 opvarenden vermist. Onlangs zijn twee kleine Britsche schepen tot zinken gebracht, zoo meldt Reuter. Het te Londen thuishoorende schip „Sea Venture", dat 1375 ton -meet, is door vijandelijke actie tot zinken ge bracht en het kustvaartuig „White Mantle" is na een ontploffing gezonken. De „Sea Venture" is binnen drie uur gezonken en de 25 opvarenden zijn erin geslaagd met een kleine boot een eiland te bereiken. Een reddingboot heeft hen vervolgens naar een van de Noordelijke ha vens gebracht. De veertien opvarenden van de „White Mantle" worden vermist, doch het is mogelijk, dat zij door een ander schip zrn opgepikt. Vijf anderen werden door een trawler gered, twee van hen zijn gewond. De mannen verklaarden niet te we ten of de ontploffing, tengevolge waarvan het schip is gezonken, is toe te schrijven aan een duikboot of aan een mijn. Haven van Memel terug naar Litauen? Aankondiging van overeenkomst me t Duitschland zou te wachten zijn. De correspondent van de Times in Riga meldt: Betrouwbare bronnen in Kaunas berichten dat onderhandelingen gaande zijn tusschen Litauen en Duitschland over den terugkeer van de geheele haven van Memel naar Litauen voor den tijd van 55 jaar en dat de aankondiging van een over eenkomst elk oogenblik kan afkomen. Deze correspondent voegt aan het boven staande toe ,In dit verband gelooft men, dat de recente Russisch-Duitsche overeenkomst, volgens welke Duitschland zich zou terugtrekken uit het Oosten van de Oostzee ten gunste van de U.S.S.R. den afstand van Memel omvatte, en dat om deze reden Duitschland enkele weken geleden be gonnen is de fortificaties te ontmantelen, welke met zooveel haast gebouwd zijn, nadat Litauen ^edwongen was in het voorjaar Memel af te staan. Als een aanwijzing van het Duitsche ver lies aan invloed in de Oostzee kan gemeld wor den, dat Walter Tuck, de leider der Duitsche nationaal-scocialoisten in een Litausche stad veroordeeld is tot een maand gevangenisstraf en een zware boete wegens beleediging van den Liltauschen staat. Ook de toon van de pers doet blijken dat de gevoelens van Duitschland min der consideratie krijgen dan voordat Rusland de rol op zich nam van protector der Baltische landen." Ronalo Campbell zal be noemd worden tot ambas sadeur van Engeland te Parijs als opvolger van sir Eric Phipps Cambell is oud gezant van Groot Britannië te Belgrado Vertrokkenen die terugkeeren.- Onze Londensche correspondent schrijft: Ook Selter verplicht te emigreeren? De minister behoort tot het Duitsche volksdeel van Estland. De vroegere minister van buitenlandsche zaken van Estland, Selter, die deel heeft uit gemaakt van de Estlandsohe delegatie, welke te Moskou heeft onderhandeld over het verdrag van wederkeerigen bijstand maaikt, naar de correspondent van het Zwitsersche blad „Der Bund" te Kopenhagen verneemt, deel uit van het Duitsche volksdeel, dat het land moet ver laten. Selter zou voornemens zijn zich in de oude Podlsche haven Gdynia, thans Gothenhafen geheeten, te vestigen met zijn echtgenoote en het beroep van geneesheer uit te oefenen. Uitbreiding der verloven in Frankrijk. Frontsoldaten hebben recht op 10 dagen verlof per 4 maanden. Met ingang van 1 November zal in Frankrijk het verlofstelsel voor alle gemobiliseerde forma ties worden uitgebreid. In een communiqué van het minister-presidium wordt medegedeeld dat voortaan eens in de vier maanden een verlof van tien dagen zal worden verleend aan de mi litairen aan het front en een verlof van acht dagen aan de overige militairen. Voorts zullen in bepaalde gevallen bijzondere verloven van drie dagen worden verleend. Het oorlogskr-uis, de militaire medaille en het Legioen van Eer geven recht op verlenging van het verlof met drie dagen. De „Thetis" aan de oppervlakte gebracht. Lijken van 34 slachtoffers nog aan boord. De Engelsche duikboot „Thetis" is aan de oppervlakte gebracht. Zij ligt ongeveer een mijl uit den wal en zal thans naar een kleine baay aan de kust van Anglesey worden ge bracht. In het inwendige van het vaartuig bevinden zich nog steeds 34 lijken. Een van de moeilijkste bergingswerken in de geschiedenis van de Engelsche marine is hier mede voltooid. Twintig weken heeft men tegen de natuurkrachten moeten strijden. Het gewicht van den onderzeeër was door het binnenge stroomde water aanzienlijk zwaarder geworden. De marine-autoriteiten hebben zich voor de eerste onderzoeken aan boord begeven. EN van de meest bewonderde maatrege len van de regeering, die werd genomen toen bleek dat de oorlog niet vermeden kon worden, was die voor de gedeeltelijke ontvolking der groote steden. Kinderen, hun moeders, hun onderwijzers, oude. gebrekkige en zieke menschen en hun verpleegsters gingen naar plaatsen, vaak kleine plaatsen, in de provincies, waar de bedreiging uit de lucht niet bestond of onbeduidend was. Enkele millloenen verwisselden aldus hun stadsbestaan voor een bestaan op het platteland Maar stadsmenschen aarden niet gemakkelijk in dorpen. Zij missen het vertier en de ontspanning van de drukke straten. Zij kunnen niet wennen aan de stilte en de duisternis van de avonden in de dorpen en zij missen de kennis en de erva ring, die het buitenleven boeiend maken voor hen die belangstellen in de fauna en flora en het bedrijf van den boer. Dit geldt niet voor de kinderen, die met hun natuurlijke nieuwsgierigheid hun nieuwe wereld onderzoeken en die buiten een betere gezondheid en meer levenskracht, nieuwe geestelijke schat ten verzamelen, die heilzaam kunnen blijken te zijn voor hun vormingevenzeer als voor de gansche samenleving. Het geldt wel en het geldt vooral voor de moeders. Zij, meer dan de andere groepen, voelen zich uit haar sfeer gerukt. Het platteland werkt op haar zenuwen. Zij hebben weinig omhanden daar de onderwijzers veelal voor haar kinderen zorgen en daar er geen echt genoot is voor wien zij kunnen koken en met wien zij normaal kunnen verkeeren. De vrouwen missen ook de kennissen en de buurpraatjes en de bioscoop. In haar geval is het bedaarde, voor haar gevoel saaie plattelandsbestaan een obsessie geworden, waaraan zij zoeken te ontvluchten. Dit is reeds gedaan door naar schatting 20.000 moeders, die haar 30.000 kinderen mee terug ge nomen hebben naar de stad, waar de vader en de vertrouwde woning zijn. Wat Londen betreft meent men te kunnen nagaan dat reeds 7 per cent van de kinderen teruggekeerd is. De bewe ging-terug is toegenomen sedert de regeering heeft uitgemaakt dat de ouders minstens 6 shil ling per week moeten bijdragen als zij er toe m staat zijn aan de kosten voor het levens onderhoud van hun kinderen in de dorpen. De voornaamste reden van den terugtocht schijnt echter te zijn dat Londen veilig geacht wordt. De vader, die zijn gezin zoo nu en dan op komt zoe ken, heeft het gezegd. Maar in vele gevallen zal de vader het gezegd hebben omdat hij beu is van zijn eenzaamheid. De tocht terug heeft dus vrij ernstige afme tingen aangenomen en schaadt het loffelijk ei uitnemend doel, dat met de zoo voortreffelijk ge organiseerde stadsontruimingwas beoogd. Het was geen dwangmaatregel. Maar in het eerste stadium was algemeen gehoor gegeven aan den wijzen raad van de overheid. In dat eerste sta dium werd immers gevreesd dat de totale oorlog zich terstond zou openbaren in hevige luchtbom bardementen, of pogingen daartoe, op de ste den. Het viel niet zoo uit. En toen de stadslucht vrij bleef van vijandelijke vliegtuigen begonnen de uit haar vertrouwd en geliefd milieu gerukte vrouwen zich af te vragen waarom al die gezins afscheiding, met den man in de stad en de rest van de familie in het desolate platteland, begon nen was. Inmiddels hebben ernstige offlcieele verma ningen de averechtsche beweging gestuit. En nu de Duitsche vliegers hier en daar op en over de kust zijn gekomen en nu Edinburgh en Huil het hakenkruis in de lucht hebben gezien kan men verwachten dat de terugkeer geheel zal ophou den. Kenschetsend voor de eetgewoonten van de stadsbevolking is dat ze het platteland niets zoo ernstig verwijt als de afwezigheid van „fish and chips"-winkels. Visch schijnt voor de bevolkin; van de groote volksbuurten van Londen even lek ker als onmisbaar te zijn. Maar zij die daar in de eentonige avonden van het dorp zitten verlangen naar de levendige avonden van Cam den Town of de Holloway Road, met de verleide lijke en genoegelijk verlichte „fish and chips shops", schijnen te vergeten dat Londen in de zen tijd ook de oude niet meer is, dat de duister nis in die magnetische buurten thans even diep is als in het dorp en dat er geen verlokkend licht schijnt uit de winkels, waar de visch-lekkernij te koop is of uit andere winkels. Alles uit één pot. dan de grootste gashouder. Daarin wordt het kruid geroerd en het mengsel is beschikbaar voor de menschen die er shilling per pond voor moeten betalen, zoo lang die prijs loonend kan blijven voor hen die de thee leveren, die in den gashouder wordt geroerd. De gashouder is natuurlijk maar voor de il lustratie gebruikt. En de thee is een voorbeeld. Want wat voor de thee geldt dat geldt ook voor de boter, de margarine, de suiker, de benzine. Het zijn of het worden straks allemaal „pool" artikelen. Het is het democratisch beginsel, in gevoerd in het consumptie-proces. De boter op het brood van den Lord zal van de zelfde hoe danigheid zijn als die op het brood van den werkman. Het fijnste porseleinen kopje zal geen betere thee kunnen bevatten dan de grofste slobberkom. En de motor van de meest luxueuze auto zal de zelfde benzine moeten drinken als die van het nederigst volks-wagen- tje. De regeering heeft gezocht naar het juiste midden voor reeksen artikelen en heeft haar burgers voor de keuze gesteld te kiezen of te deelen. Met al die listigheden van den handel die werkt met subtiele aanduidingen voor kwa liteit. goed, fijn, extra fijn, select, super-select en wat al niet meer, gaat de overheid afreke nen voor zoover ze het nog niet heeft gedaan. Een goed voorbeeld verschaft de margarine. De fabrikanten van dit product hebben jaren lang gewerkt om er de zelfde vitaminen in te brengen die de grasboter heeft (die ze op haar beurt weer van de zon heeft gekregen). Zij hebben aan de wereld doen weten dat hun dit gelukt is en zij hebben hun bewerking gestaafd met opgaven in de advertenties van scheikun dige samenstellingen, voedingscij'fers, percen tages ingrediënten enz., die van de voortreffe lijkheid van het product en zijn hoog vitaminaal aanzien getuigden. Maar dat alles heeft nu geen beteekenis meer. Die voortreffelijke margarine plachtte 10 stuivers het pond te kosten. Andere margarines kostten 6 of 8 stuivers. Maar ze gaan nu allemaal in den gashouder, waar ze worden gemengd. En wat uit de „pool" komt kan men koopen voor zoowat 6 stuivers het pond, zoolang men tenminste zijn rantsoen (dat straks kan worden verwacht) niet over schrijdt. Wij hebben slechts gesproken van enkele arti kelen, maar de teekenen wijzen er op dat de ambtelijke wereld hier dit stelsel van „alles uit één pot" met hart en ziel omhelsd heeft en dat alles wat zich laat mengen er aan zal moeten gelooven. A. K. VAiN R. Nog zwaarder lasten voor de Joden in Duitschland. Heffing op het vermogen verhoogd. In November van het vorig- jaar is aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau den Jo den in Duitschland de betaling van een contri butie van een milliard rijksmark opgelegd. De heffing werd destijds vastgesteld op 20 procent van het vermogen. Een beperking of uitbreiding van de verplichting tot betalen was voorzien voor het geval dat de opbrengst van een milliard rijksmark overschreden of niet bereikt zou wor den. Uit hetgeen tot dusver binnengekomen is blijkt dat het bedrag van een millioen rijks mark niet bereikt zal worden. Ter aanvulling van de opbrengst is door een verordening van den r-ksminister van financiën de heffing verhoogd van 20 tot 25 pet. van het vermogen. Het verschil van ber 1939. 5 pet. vervalt den 15 den Novem- JGezicht op de havenstad Memel. OOR den oorlog kon men, als men thee bestelde In een restaurant, kiezen tusschen China en Ceylon. China was Chi- neesche thee en Ceylon was alle andere thee Maar nu heeft de regeering uitgemaakt dat alle thee in één pot gaat, een groote pot, grooter Fransche parlement bijeengeroepen, In de tweede helft van November. Het Fransche parlement zal in de tweede helft van November bijeen worden geroepen in buiten gewone zitting. Minister-president Daladier heeft in overeenstemming met minister Reynaud mede gedeeld dat het ontwerp van de begrooting voor het jaar 1940 door den minister van financiën zal worden voorgelegd aan de financieele commissie van de Kamer omstreeks half November. Zweedseh schip gezonken. Vermoedelijk getorpedeerd. De reeders van het 1200 ton metende Zweedsche s.s. „Albania" deelen mede dat het schip gezonken is, naar men gelooft tengevolge van een duikboot- aanval. Twee leden der bemanning zijn verdron ken. De overlevenden zijn naar een Britsche haven gebracht en in een ziekenhuis opgenomen. KALM) PROERAMMA Gandhi over de verhouding tot Engeland. „De toestand niet hopeloos". BOMBAY 23 October. Gandhi heeft gezegd dat de verklaring van den onderkoning, alhoewel ongetwijfeld betreurenswaardig, de situatie niet hopeloos maakt. Hij zeide dat de gematigdheid van de iesolutie van het Executieve Comité van het Congres van Zondag 1.1. de deur openlaat voor het bevredigen van den nationalen eisch. (United Press). Zane Grey overleden Bekend Amerikaansch romanschrijver. PASADENA (Californië) 23 October. Op 68- jarigen leeftijd is de romanschrijver Zane Grey aan een hartverlamming overleden. (United Press). WOENSDAG 25 OCTOBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414,4 M. NCRV-uitzending. 8.00 Eventueel berichten ANP., Schriftlezing, Meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen)10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.15 Ensemble van der Horst. 12.00 Berichten. 12,15 Gramofoonmuziek. 12.45 Eventueel berichten ANP. 12.50 Ensemble van der H orst en gramofoonmuziek. 2.15 Gramo foonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.303.55 en 4.00 Pianokwartet „Die Haghe". 4.45 Felicita ties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Paniek, paniek stemming en hoe deze te voorkomen". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., herha ling SOS-berichten. 8.15 Het Utrechtsch Ste delijk orkest en soliste. 8.55 Causerie „Er zit goud in advertenties". 9.25 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP., hierna: Actueel half uur. 10.40 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schrift lezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 VARA-orkest. (Om 12,45 Berichten ANP.), I.15—1.45 Orgelspel en zang, 2.00 Knipcursus. 2.30 Groninger Ork. Ver. (opn.), 3.15 Voor de kin deren. 5.30 Gr. muziek. 6.00 Vara-ork. 6.40 „De grafologie en de nationale eigenschappen in het handschrift", lezing. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang met orgelbegelei ding. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-bericthten. 8.03 Berichten ANP.. VARA- varia. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 VARA- orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.30 Gramofoonmu ziek. 10.05 Causerie ..Schuldig of onschuldig?" 10,10 De Ramblers. 10.40 Medische vraagbaak. II.00 Berichten ANP., 11.10—12.00 Gramofoon muziek. ENGELAND 391 en 449 M. 9.35 Morgenwijding. 9.5010.20 Orgelspel. 11.20 Berichten. 11.35 Variété. 12.05 Causerie. 12.20 Het BBC-Harmonie-orkest. 1.00—1.20 Pianovoordracht 2.20 Gevarieerd programma. 2.50 Orkestconcert. 3.20 Berichten, 3.35 Va riété. 4.20 Kinderhalfuur. 4.50 Orgelspel. 5.20 Berichten. 5.35 Actueele uitzending. 6.05 Va riété. 6.50 Mededeelingen. 7.20 Orkestcon cert. 8.20 Berichten. 8.35 Variété. 9.20 Radio- tooneel. 9.50 Het BBC-Theater-orkest. 10.35 Declamatie. 10.50 Dansmuziek.. 11.2011.35 Be richten. RADIO-PARIS. 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.50 Het Amuse ments-sextet. 9.30 Leo Eysoldt's orkest. 10.00 10.20 Concert. 11.20 Fabrieksorkest. 12.20 Het Omroepkoor en -orkest. 1,35 Populair concert. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Leo Eysoldt's Kleinorkest. 5.00 Koorzang. 5.20 Militair con cert. 7.35—12.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Om roeporkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang met toelichting. 4.50 Omroeporkest. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Omroeporkest. 6.20 en 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 Ontspannings programma voor soldaten. 7.50 Programma ge wijd aan Nederland. 8.50 Nadia Boulanger's ensemble. 9.50—10.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.35 Omroepdansorkest. 11.50 Gramofoon muziek. 12.30 Omroepdansorkest. 12,50—1.20 en 4.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Het Luiksche kwartet. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.50 Accor- deonsoli. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzen ding voor soldaten. 7.50 Omroep-symphonie- orkest. en solist. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.3$-. 10.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Veldpostprogramma. 8.05 Omroepklein- orkest, het Töpfer-duo en solisten. 9.20 Berich ten. 9.50 Symphonieconcert. 11.20 Berichten» Hierna tot 12.20 Nachtconcert,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7