IJmuider Couront REX-THEATER Kom je ook Tweede Kamer over onze iandbouwpositie. Jot van Finland. Aandrang om niet teveel te regelen. Finsche delegatie terug in Helsinki. achtec de tralies? Moto's Laatste Waarschuwing Boutade. K. L. M.-toestellen naar Napels. Duitseh detachement teruggeslagen. 304 Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos ,n je Kennemer Courant. Lourens uigave" f DAGBLAD VUOB VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve up Zon- en Feestdagen Dir«-tie:P W PEERF.ROOM EN ROBERT HEEKEROOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 76 OCTOBER 1939 Abonnementen pei week ƒ0.1231, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55. franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. ,s hanBt het lot van de kleine repu- d jn de balans. Maar het optreden dschen-ste'tende grootmacht is in dit rasüger dan in alle voorgaande. Toen Vbfowien met gedelegeerden van klei- dheden naar hun hoofdstad te roepen de "erelti een prompte herhaling van reelts invitaties, die eraan vooraf ga met Schuschnigg's reis naar Berch- Wnen eenige dasen was °ostenriilt rd Later werd president Hacha naar troepen en de val van Tsjecho-Slowakije niet minder snelheid. Na Weenen en Warschau de derde hoofdstad die de r»!tnoodlging ontving. Polen was geen later bleek wel een zeer slecht jffljarzi staat. Het weigerde evenwel, ge- 'mi Engelsche en Fransche waarborgen, zicli gewapenderhand en bezweek bin- weken, met Russische medewerking en Men Russischen buit in de laatste in- Daarop zette Moskou zijn reeks „invita- Het had geen „middelgroote" mogend- lis Polen op zijn programma. Alleen 1 kleine mogendheidj es. En zonder eenig je ondervinflen kreeg het prompt de drie 1 rand-republieken, Estland, Letland en p onder zijn suzereiniteit. Het vierde „ge sis Finland en als zevende staat die (enuitnoodiging kreeg maakte het zich geen Het ging evenwel onmiddellijk tot mobi- tot evacuatie van zijn steden over, be smet succes op zijn drie Scandinavische 1 ltien, toonde een aanmerkelijke zelfbeheer- die'in de geheele wereld indruk maakte en testte zich geenszins bij het zenden van lerde, Paasikivi, die den trein nam het vliegtuig en geen volmacht kreeg jcslissingen te nemen. duren de onderhandelingen voort, ^opmerkelijk dat de houding van Finland «vaarlijken en gevaarlijken buurman reeds tot een afwachtende houding heeft •ht. Na eenige dagen ging Paasikivi terug 'Finland om eerst eens met zijn regeering te bleef wat lang weg en -Moskou toon- plangen naar zijn terugkeer, maar dit had Finsche regeering geen uitwerking en zij tóe tot den zelf vastgestelden datum. Toen de minister van Financiën Tanner Kïoegd, een oude kennis van Stalin uit vroe- en aan wien hij eenige persoonlijke ichtlng schijnt te hebben. De heeren reisden Moskou, opnieuw volgden besprekingen 'Stalin en Molotof en nu zijn de Finnen weer :Helsinki teruggekeerd om te overleggen. Het Èj'ven van een resultaat heeft eenige onge- id onder de Finsche bevolking gewekt, maar peering heeft maar weer meteen een kal- communiqué uitgegeven. 1 merkwaardigste van deze onderhandelingen de besproken zaken zoo volkomen ge- zijn gebleven. Dat is de wereld niet gewend, i voorgaande gevallen ging het proces met ontzaglijk rumoer gepaard en voltrok het ito min of meer dramatischen, ja tragischen it, Hier heerscht een sfeer van geheimzinnig- tien krijgt men slechts den vasten indruk, dat Fanen een zeer knap beleid voeren, want zij de sympathie en belangstelling der ge- wereld tot zich weten te trekken en daar- i nun positie in niet geringe mate versterkt, weken is aan hun land, aan hun naar hun onafhankelijkheid in een fel sen historie, aan hun rustigen en vastbe- volksaard, aan hun werkkracht en aan de wikkeling van Finland sinds 1919 in de we- een bekendheid gegeven, die hun repu- zeer hoog heeft doen stijgen. Met dit kleine idient de groote mogendheid Sovjet-Rusland taing te houden al zou het militair natuurlijk 'Ito de verte tegen de overmacht opgewassen Bin! Slieid wacht de geheele wereld de uit- ran deze merkwaardige onderhandelingen de moeilijkheden, waarop zij blijk- schijnt de kans sterk toegenomen, tenslotte nog tot een overeenstemming waarbij Finland zijn onafhanke- zal kunnen handhaven. r. p. ^rinses Juliana spreekt voor de geluidsfilm. v'Jand met het feit dat „Profilti Nieuws" Jm iin z'jn journaal een onderwerp wijdt ««Nederlandsche Roode Kruis, heeft H. K. H. fcu j3 de.bereidwilligheid gehad om voor en den microfoon van Profilti een woord *'oor het Roode Kruis tot het Ne- K^volk te richten en tevens den toe tsen. d'e de beelden verklaart, te laf ,ach.tereeevolgens H. K .H. Prinses I:??,e.inleidend woord spreekt en daarna Ne V e opnamen' °lie gewondentransport, Müisöefenmgen, magazijnen en helpster- bee'd brengen. aandacht is besteed aan den bloed- NblrJh*nst' ^'ervo°r heeft men een werke- fe-ii'-C^Sfusie §enomen> waaruit duidelijk de .Van dezen dienst naar voren komt. i cut' -f Kruistreinen zijn niet vergeten, rl-nk v? dan woord tot het 'bowl Vo1^' Waai'bij de nadruk gelegd wordt V, \Van het werk van het Roode Kruis «aan herinnerd wordt, wat in het bij- UebraTh,eidagen ^°°r Roode Rruis tot a-s- af wordt dit onderwerp in alle KCÜlti m; 010s^ooP-theaters van Nederland, die euwsvertoonen, gedraaid. '1®G1Xgsbe, De vooiioopige verslagen van de Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken en het Landbouwcrisisfonds zijn verschenen. Vele leden spraken hun voldoening uit over het feit, dat minister Steenberghe wederom met de leiding van het departement is belast. Eenige leden gaven te kennen, dat zij met zijn weder- optreden in het geheel niet ingenomen waren: zij zagen in hem een gevaar voor den boeren- stand een opvatting, waartegen vele leden krachtig protesteerden. Veel waardeering vond de nota betreffende den economischen toestand, welke de minister aan de Kamer heeft doen toekomen. Zeer vele leden wilden uitspreken, dat zij met de geno men maatregelen zelf, over het geheel - geno men, instemden, doch drongen er toch op aan, niet meer te regelen dan noodig is. Vooral te gen een te groote uitbreiding van het ambte lijke apparaat ddent gewaakt te worden. Van verschillende zijden verklaarde men te betreuren, dat de regeering blijkbaar toch nog door het uitbreken van den oorlog is verrast. Hierop wijzen, naar men meende, met name de onvoldoende voorraden aan noodzakelijke grondstoffen en verbruiksgo ederen, waardoor aanstonds stagnatie en prijsstijgingen zijn ont staan. Men wees op het tekort aan suiker, le der, metalen, katoen, garens,' benzine en in het bijzonder veevoeder. In- en uitvoer. Ten aanzien van in- en uitvoer werd opge merkt, dat de regeering blijkbaar alle regelin gen op dit gebied onder haar directe bemoeiin gen wenscht te nemen en te houden.. Gaarne zou men zien, dat de regeering uiteenzet, waar om zij thans een anderen weg wil bewandelen dan in 19141918 gevolgd werd. Naar veler meening bood de vroegere werkwijze in verschil lende opzichten groote vooideelen. Met betrekking tot den invoer betoogden ver scheidene leden, dat toepassing van de Invoer- noodwet 1939 niet tot onnoodige centralisatie dient te leiden. Slechts indien het onvermijdelijk is, trede de overheid zelf als importeur op. Met betrekking tot de bodemproductie werd de vraag gesteld of de regeering wellicht van plan is het scheuren vair weiland dwingend voor te schrijven, ten einde; den akkerbouw te bevorde ren. Vele leden zouden het opleggen van zulk een scheurplicht ondoelmatig achten. Men achtte het verder noodig den rundvee stapel op peil te houden. Daarentegen zullen, indien een tekort aan veevoeder mocht blijven bestaan, de varkens- en de pluimveehouderij on getwijfeld moeten worden ingekrompen. Distributie. Met de van rijkswege genomen distributiemaat regelen kon men zich over het algemeen ver eenigen. Enkele leden waren van oordeel, dat de regee- ringsmaatregelen ter voorkoming van hamsteren jammerlijk mislukt zijn, wat vele anderen schro melijk overdreven noemden. Over het geheel ge nomen zijn deze maatregelen juist zeer doeltref fend gebleken. Verscheidene leden verzochten den minister overleg te willen plegen met zijn ambtgenoot van Waterstaat ten einde het verbod van rijden op Zondag te doen vervangen door een distributie van benzine. Andere leden achtten dit niet dadelijk noodig. Prijsopdrijving. Ook voor het beleid der regeering op 't gebied der voorkoming van prijsopdrijving verklaarden zeer vele leden waardeering te koesteren. Onder scheid zal moeten worden gemaakt, zoo meende men, tusschen prijsstijging en prijsopdrijving. De vraag werd gesteld, of naar het oordeel der regeering een abnormale stijging van de rente ook onder strafbare prijsopdrijving kan worden begrepen. De leden, die deze vraag stel den, drongen er bij de regeering op aan, tegen ongemotiveerde stijging van den rentevoet, in dien deze mocht intreden, dadelijk maatregelen te nemen. Hetzelfde bepleitten zij ten aanzien van de pachten en van de huren. Vele leden achtten het onjuist, dat de prijzen van land- en tuinbouwproducten, althans voor den oogst 1939, practisch vastgelegd zijn op het peil van vóór September j.l. Verscheidene leden wijdden aandacht aan de belangen der consumenten. Zij merkten op, dat het in vele gevallen mogelijk is de boeren hoogere prijzen voor hun producten te doen ontvangen, zonder dat het noodig is de consumenten dadelijk meer te laten betalen. Zou het geen aanbeveling verdienen, zoo werd gevraagd* een fonds voor nieuwbouw te vormen, waaruit zoowel verliezen der vloot zouden kunnen v/orden aangevuld als een verjonging zou kun nen worden gefinancierd? Begrooting Landbouwcrisisfonds. De stijging van het eindcijfer van de be grooting van het Landbouwcrisisfonds, welke zich van jaar tot jaar voortzet, vervulde verscheidene leden met groote zorg. Vooral de minister van Economische Zaken moest meer indachtig zijn aan het feit, dat vrij wel niets het economisch leven ernstiger be lemmert dan een voortdurende vergrooting van de publieke lasten. Ofschoon deze leden meenden, dat het niet tot hun taak behoort in bijzonderheden aan te geven op welke posten nog zou kunnen worden bezui nigd, wilden zij toch op één punt reeds bij deze aigemeene beschouwingen de aandacht vestigen, n.l. op de uitgaven voor de statistiek, welke thans ruim 1.100.000 beloopen. Dit bedrag noemden zij beangstigend hoog. Opgemerkt werd, dat voor uitbreiding van de bezetting van het departement wel zeer hooge bedragen worden aangevraagd. Wordt de vaste en tijdelijke formatie niet sterker uitgebreid dan strikt noodzakelijk is? vroegen verscheidene leden. Van verschillende zijden werd de bijzondere aandacht van den minister gevraagd voor de groote moeilijkheden in het bloembollenbedrijf. Tot dusverre is nog nimmer eenig bedrag aan steun aan dit bedrijf verleend. Alle organisaties uit het bollenvak hebben een plan tot steunver- leening bij de regeering ingediend. Op welwillen de overweging hiervan drong men aan. Met betrekking tot de door de regeering aan gekondigde inkrimping van de teelt met 50% waren vele leden van oordeel, dat een zoo sterke inkrimping veel te diep zal ingrijpen. Gevraagd werd, welke maatregelen de regee ring genomen heeft en nog denkt te nemen om althans een gedeeltelijke hervatting van de trawlvisscherij te bevorderen. Mocht het moge lijk blijken de verre visscherij te hervatten, wil de regeering deze dan ook in de toekomst steunen? Nieuwe instructies voor de onderhandelingen met Moskou. HELSINGKI, 26 October. (Reuter-A.N.P.) De geheele Finsche delegatie is vanochtend uit Moskou te Helsinki aangekomen. Verwacht wordt, dat zij zal terugkeeren na nieuwe instructies dere regeering te hebben ontvangen. In een interview met vertegenwoordigers van de Scandinavische pers heeft de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken o.m. gezegd: „Finland zal krachtig de politiek van de Noordsche neutra liteit voeren. De Finsche regeering houdt dagelijks contact met de Scandinavische regeeringen". Erkko verklaarde dat het non-agressiepact tus schen Sovjet-Rusland en Finland., dat in 1932 was gesloten, geldig is voor welke gebeurtenis ook. Wanneer de goede wil slechts van beide kanten komt, zullen de lopende onderhandelingen bevre digende resultaten kunnen opleveren. Vanaf VRDDAG 27 OCTOBER eiken avond 8.15 uur, ZONDAG J uur MATINEE de groote lachschlager Een vroolijk verhaal van Boeven en Burgers. Vóór de pauzede demonische film Mysterie en mannenmoed. WOENSDAG en DONDERDAG op verzoek der militairen aanvang der voorstelling 8 uur. Adv ingez. Mea.t Zie, hoe in millioenentallen Gele, bruine blaren vallen, Dag aan dag en uur aan uur; Oud en zwak, verzwaard door regen, Houdt de steel ze niet meer tegen, Afbraak heerscht in de natuur. Hoor, hoe velen niezen, proesten, snuiten, onbedaarlijk hoesten, Praten met een schorre keel; 't Weer gaat weer gestaag verkillen, En een nog onwennig rillen, Valt ons wederom ten deel. Wijnmaand die wij nu beleven, Heeft het wel wat overdreven, Met haar water in den wijn; In die klamme kleffe naarheid, Kwam het dichter bij de waarheid, Als het Watermaand zou zijn. gaan volgende week Bijzondere voorzieningen aan vliegtuigen zijn niet noodig. Nadat reeds eenigen tijd geleden de principieele toestemming was verkregen van de Duitsche auto riteiten om drie K.L.M.-vliegtuigen over Duitseh gebied naar Napels te laten vliegen, is thans in oveiieg met de desbetreffende instanties de route vastgesteld. Het zullen de Oehoe, de Reiger en de Emoe zijn, die in het begin van de volgende week naar het Zuiden vertrekken. Zij moeten daarbij evenwel een omweg maken. Van Amsterdam gaat de tocht naar Kopenhagen, vandaar beoosten van Berlijn naar Weenen en vervolgens naar Venetië en via Rome naar Napels. De route is zoo gekozen, dat de vliegtuigen zonder bijzondere voorzieningen kunnen worden overge- bracht. Er zijn voldoende tusschenlandingen om het aanbrengen van extra-benzinetanks onnoodig te maken. Zooals bekend, heeft de vlucht van de drie vlieg tuigen tot doel uitbreiding van het materiaal, dat in gebruik is op de Indië-route en om, wanneer eventueel besloten wordt tot een driemaal weke- lijkschen dienst op Indië, voldoende vliegtuigen be schikbaar te hebben in het beginpunt Napels. Nu de vliegtuigen inderdaad worden overgevlo gen, zullen de plannen voor een eventueele tweede Zuid-Afrika-vlucht gemakkelijker te verwezenlij ken zijn. S ieder e: 5ESLUIT KAPPERSBEDRIJVEN *s afgekondigd het vestigings- k^r.r'van I 'ri.ven 1939,. regelende de toe- Nsebedrijv ves^Suigswet kleinbedrijf op de De Franschen melden: PARIJS, 26 October (Havas) Het le- gerbericht van den ochtend van den 26sten October luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front. Slecht weer". Het legerbericht van Maandagavond hac den volgenden inhoud: „Gedurende den dag hebben onze verkei* ningsafdeelingen en die van den vijand eer. zekere activiteit getoond. In het gebied, grenzende aan de Moezel werd een Duitseh detachement teruggeslagen." Maandag en Dinsdag zoo zegt Havas heb ben de Duitsche troepen gepoogd zich meester te maken van een klein dorp bij het bosch van Wardndt. De heftige tegenstand van de Fran sche troepen heeft hen evenwel afgeschrikt en Woensdag hebben zij in dezen sector geen actie ontplooid. Gisteren was de krachtigste actie van de Duitsche troepen langs de Moezel, zij zonden een verkenningsafdeeling naar de Fran sche linies voor het grensdorp Apach aan de monding van een lang en diep ravijn, dat m de richting Oost-west loopt, loodrecht op de Moezel. Dit detachement werd door het automa- tisch vuur van de Franschen gemakkelijk te ruggeworpen. Aan de rest van het front was de activiteit ongewijzigd. De tegenstanders tasten wederkee- ric naar elkaar's linies met verkenningsafdee- lingen en kleine patrouilles, de Duitschers po gen zooveel mogelijk inlichtingen te krijgen en de Fransche troepen onderhouden het con tact zooveel mogelijk, teneinde gewaarschuwd te worden bij iedere wijziging binnen de Duit sche linies en vooral op de hoogte te worden gesteld, wanneer nieuwe Duitsche troepen aan het front komen. Feller actie tegen Engeland ter zee en in de lucht? BERLIJN, 25 October. Hedenmorgen heeft Hitier een aantal generaals ontvangen, o.a. Keitel en Von Brauchitsch, waarmede hij een lang onderhoud had. Alhoewel men in goedingelichte kringen ver klaart dat dergelijke conferenties sedert het uitbreken van den oorlog niets bijzonders zijn, wordt er toch verband gelegd met de rede van von Ribbentrop. Niettegenstaande de meening, die in tenland werd gehoord dat Von RiMKntrop s uitingen mogelijk het voorspel zouden een Duitseh offensief, wordt in goed ïngeucnte kringen verklaard dat het niet zeer waarschijn- lijk is dat een actie aan het Fransche front doorgevoerd zal worden. Integendeel hier verklaard men dat de conferentie van Woensdag waarschijnlijk verband houdt met voorbereidselen voor een grootere activiteit in de lucht en ter zee te gen Engeland. (United Press). Zakenverloven beginnen waar schijnlijk in November. De voorbereidende werkzaamheden voor het ver- leenen van zakenverlof aan gemobUiseerden zijn thans zoover gevorderd, dat waarschijnlijk itl de eerste helft van November de eerste zakenveilo ven kunnen worden verleend. Hilnmler regelt de verhuizing" „volks- Hitier heeft den rijksleider der S.S. Himmler, opdracht gegeven zorg te dragen voor de repa- trieering de definitief naa het Duitsche lijk te- rugkeerende buitenlandsche en „Volks-Duitschers Voorts heeft Himmler opdracht gekregen de voor de vorming van nieuwe Duitsche vestigingsgebie- den noodige verhuizingsmaatregelen te nemen en de daarmede samenhangende taken te aanvaarden. Himmler zal zich voor de uitvoering van zijn taak bedienen van de bestaande overheden en instel lingen. De soep was best, oordeelde de generaal, die op inspectietocht langs de Britsche trainings- kampen ook een bezoek san den kok In den keuken kwam brengen Pittman boekt succes. Amendementen op de Amerikaansche neutraliteitswet verworpen. Een door Lafolette, voorstander van het wapen embargo, ingediend amendement op het neutra- liteitsontwerp is door den Amerikaanschen Se naat met 66 "tegen 21 stemmen verworpen Een amendement van den democraat Johnson, dat beperking der volmachten van den president beoogde, werd verworpen met 61 tegen 26 stemmen. Een ander amendement van Johnsn werd even eens verworpen,e zoodat het eerste deel Van Pitt— man's ontwerp geen enkele verandering heeft on* dergaan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1