IJmuider Courant Amerikaansche Senaat voor op heffing van het wapenembargo. Veehandelaar op klaarlichten dag vermoord. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDF.N, SANTPOORT EN OMSTREKEN jet Vredeseiland. Door als korporaal verkleeden man. dancing uitgeest UlitMtMua Zondag Dansen Zucht u slank! Uw uitetfyk ELZER's^ Dinsdag komt Jhr.de Geer aan het woord. De Britsche controle op onze schepen. Visscherij-Snufjes. jAARCANC NO. 306 piraat 'fü'de' Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 9J( Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Lourens .Uitgaven 5301, fpefoon Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAC 28 OCTOBER 1939 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Nederland vormt België een vredeseiland, belang van alle volken", heeft de Koning -t:l zjjn radiotoespraak tot het Ameri- ï!eS volk gezegd. „Op het kruispunt van de Jairopeesche landen vervult een onzijdig, ,(„t België zooals het heden is een 1 zending; daardoor wordt het slag- aldus sticht het, onder de andere staten, een vredesburcht en een element Bevende ^e.-"die verzoening, welke alleen de be- t 511] d°°r pens van ^,,nS -ëën algemeenen oorlog onverwijld zou redden kan van de ineenstorting waar- looreenalg 1 D worden". ei. opper,over dergelijke zinnen heen- beaamt ze en past den langen tweeden zin Om kwart voor vier belde Vrijdagmiddag een als korporaal gekleed man aan de woning van den veehandelaar C. v. d. H. in Leidschendam aan. De heer des huizes was niet thuis, maar de huishoudster, die open deed, zeide, dat hij om 4 uur thuis verwacht werd. v. d. H. was naar de Leidsche veemarkt gegaan en kwam inderdaad om 4 uur thuis. De korporaal wachtte hem in zijn Nederland toe, zich overigens daar- gevend van een zekere rhetorica. ffie er even langer aandacht aan wijdt en doet verwijlen bij het woord „vre- jS gaarne op "•land" erkent zijn dieperen zin. Stelt hij zich de kaart van Europa voor den geest of fflt hij die kaart voor zich, dan dringt de narheid We 1 heel scherp tot hem door. Inder- yd vormen de twee kleine landen Nederland en Seigië 6' vredeseiland op een kruispunt in het f-ea om die kleine kern des vredes heen lig- -'de drie grootmachten die in oorlog zijn en i alles hangt de zware schaduw van het ge- $|ge Rusland, welks onderhandelingen met [inland n°S steeds de wereld in spanning hou- to ofsehoon de lange duur der besprekingen wel dat de Russen geenszins op oor- re met de Finnen gebrand zijn. temidden van de kokende zee der Europeesche «Wen ligt dit kleine Nederlandsch-Belgische «deseüand en inderdaad blijft de handhaving lr integriteit van dat eiland de kans op verzoe- i bieden. Er is geen twijfel aan dat wie die btegriteit schond alle oorlogsduivelen zou ontke nen in het zwaarbeproefde, tot het uiterste ge- famien Europa. En tevens schijnt het zoo logisch fef „het element der verzoening" zich op dat m doet gelden. Daarom geloof ik ook dat het as aller plicht is, zoowel van Belgen als van glanders, ons in dezen tijd in onze uitla den te beheerschen en aan beide strijdende uchten het volle besef te geven dat hier sym- üihie met het lot van hun volken bestaat en dat rij door onze strikte onzijdigheid en streven aar opbouw en beschaving de volken zijn uit. lier midden de bemiddeling zal kunnen komen, li hoop dat de Nederlandsch-Belgische hou ding niet te passief zal zijn. In een dergelijk con flict als thans is losgebroken in Europa vereischt 0er ook het initiatief van den bemiddelaar toed, Anderzijds kan juist van onze beide vol ta, door hun situatie temidden der strijdende pootmachten, door iedereen zulk optreden al emakkelijk aanvaard worden. Immers, onze positie wettigt het reeds in zoo overheer- de mate dat de mogelijke schijn, dat men cc belangen van een der beide machten zou wil- ;en daardoor reeds verdrongen wordt, fege men toch in ons land en in België, in de be- ritheid van eigen onzijdigheid en van de vol- fcaen rechtmatigheid van het eigen standpunt, gevaar weten te vermijden dat men later zou moeten zeggen: wij hebben de kans voorbij laten om bemiddelend op te treden, ke bemiddeling is voor het uitbreken van raidige conflict in den vorm van een „aan- fcd van goede diensten", door Koningin Wilhel- maa en Koning Leopold ni naar voren gebracht. is toen geen gebruik van gemaakt. Ditmaal, zijn radiorede, heeft de Koning der Belgen ?een uitdrukkelijk voorstel gedaan maar wel, 'eeds uit de term „het verzoenende ele ment" blijkt, erop gezinspeeld. Men zou wen- dat daarop in de Vereenigde Staten werd gereageerd, dat bijvoorbeeld president Roosevelt fin spoedconferentie van neutralen bijeenriep n over bemiddelings-kansen te overleggen. Men zou, als dat niet geschiedt, willen dat M vredeseiland" zelf nog eens een poging ondernam. Men zou willen dat, al staan de kan te nog zoo slecht, er in elk geval iets {«daan werd nu de oorlog nog steeds niet in •lelijke kracht is losgebarsten en de spanning blijft voortduren of dat gebeuren zal of üet en zoo ja wanneer. Men zou een moedig initiatief met vreugde en verlichting begroeten. Temeer omdat zich voortdurend de indruk ver- dat de grootmachten met hun oorlog met veel raad weten. 44 3—6 uur: 17 11 uur: THE REVELLI'S. NICK WHITE. (Adv. Ingez. Med.) Prins Bernhard geeft een terechtwijzing. M?tS?itairen st»nden bij de Twentsche ■wrendp t om en Jachtten met een pas- door flu mede te rijden, welk verlangen zij Vfej j„ ®nshenbaar maakten. Zooals men Se' pp« militairen niet toegestaan te vragen kJ ,wl° m€e te rijden- p., was groot, toen de auto stopte en J®5 Bernhard uitstapte en de man- neti minder gepaste van hun handel- S °°g bracht, waarna de Prins (Volgens een nieuwe theorie is geregeld diep zuchten een uit stekend middel om slank te wor den en te blijven.) Dames en, waarom niet, heeren, Willen dit dus wel noteeren; Een geregeld diep gezucht, (Tenzij ze niet wenschen zouden, De gestalte slank te houden) Zij dus niet meer van de lucht. Dit gezucht (en niet figuurlijk, Maar toch ook weer wel natuurlijk) Heet als middel zeer probaat; 't Hoeft niet luid rondom te klinken, Maar wie werkelijk wil slinken, Zuchté" diep met regelmaat. Men kan ons in deze dagen Heel wat zwaarder dingen vragen, 't Gaat vanzelf met deze kuur; Deze zorgenzware tijden Zullen automatisch leiden Tot een sierlijk slank figuur. Zuchten dames, zuchten heeren, Maar ook af en toe variëeren Met een glimlach op z'n tijd; Want het moet ook weer niet voeren, Tot de hoekige contouren Van te schrille magerheid. Knap, zoo'n middel uit te vinden, Om het middel in te binden, Simpeler kon het niet zijn; Maar ik moet een einde maken, Ik moet nu gaan zuchten slaken Voor mijn eigen slanke lijn. P. GASUS woning. De huishoudster had dit toegestaan en had hem zelfs een kop thee gegeven. De korporaal zeide tot Van der H., dat zijn kapitein hem wilde spreken over een leve rantie van koeien voor het leger en hij ver zocht Van der H. met hem in zijn auto naar den kapitein te rijden. De veehandelaar vol deed aan dit verzoek en reed om even 4 uur met den korporaal weg in een zwart of don kerblauw gelakte Ford of Chevrolet. Om half vijf vonden voorbijgangers tegen den berm van den Oostvlietweg het lijk van Van der H. Zij waarschuwden de politie, die het lijk naar het gemeentehuis vervoerde. Onmiddellijk begonnen de rijks- en gemeentepolitie een uitgebreid on derzoek. In den loop van het onderzoek bleek, dat de door den korporaal bestuurde auto is gereden via Wilsveen, Nootdorp, naar den nieuwen weg Den Haag-Gouda. Een automobilist heeft dit ge zien, maar heeft de auto op den nieuwen weg uit het oog verloren. Hij reed den wagen na, omdat hij bloed in de auto zag en behalve den bestuurder een man in een hem vreemd voorkomende houding zag. Op grond van deze mededeeling wordt vermoed, dat de veehandelaar in de auto is vermoord. Later zou het lijk dan aan den kant van den weg zijn gelegd. Wanneer de moordenaar alleen heeft ge handeld moet hij wel heel sterk zijn, want de vee handelaar was een krachtige, zware man, die 300 pond woog. Hij was 48 jaar oud, ongehuwd en hij stond zeer gunstig bekend. Een dokter heeft vastgesteld, dat v. d. H. ver moord is door afsnijding van den halswervel. Vrijdagavond heeft burgemeester Keijzer van Leidschendam op het raadhuis een langdurig on derhoud gehad met den rechter-commissaris uit Den Haag en met den substituut-officier bij de Haagsche rechtbank. In alle omliggende gemeenten is de politie via de radio van dezen moord in kennis-gesteld. Tot nu toe is de dader nog niet aangehouden. De ver dachte moet ongeveer 24 jaar zijn. Hij draagt een pleister onder den neus en een bril met zwart montuur en donkere groenachtige glazen. Het nummer van de auto is vermoedelijk H72524. Om trent het laatste cijfer bestaat echter geen zeker heid. is er hij gebaat een bril te dragen, die er bij past. Zoo'n bril levert W. KUIPERS ZN. - Gedipl. Opticiens, Zijlstraat 97 Telefoon 12726. Levering aan Ziekenfondsleden. (Adv. Ingez. Med.) DE MOOISTE HOED! DE GROOTSTE COLLECTIE! heeft HEERENMODEHUIS ,ZEEWEiG 78 IJMUID E N-OOST (Adv. ingez. Med.) Mr. Oranje volgt prof. Gerbrandy aan de Vrije Universiteit op. Directeuren der Vereeniging voor hooger on derwijs op Gereformeerden grondslag (Vrije Universiteit te Amsterdam) hebben in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van prof. mr. P. S. Gerbrandy, benoemd tot hoogleeraar in het handelsrecht, faillissementsrecht en burgerlijk procesrecht mr. J. Oranje, te Eindhoven. UITVOER KARWIJ-, BLAUW MAAN- EN MOSTERDZAAD WEER VRIJ. De minister van economische zaken maakit bekend, dat, aangezien de regeering geen karwij zaad, blauw maanzaad, geel- en bruin mosterdzaad zal overnemen, rfiet ingang van heden algeheele ontheffing is verleend van het verbod tot ver voeren, afleveren en doen afleveren van die producten Voorstel tot wijziging van de neutraliteitswet aangenomen De Amerikaansche Senaat heeft het wetsontwerp tot wijziging der neu traliteitswet aangenomen met 63 tegen 30 stemmen. Dit beteekent dat de Senaat zich uitgesproken heeft voor opheffing van het wapenembargo en dat levering van oorlogsmateriaal aan oorlogvoerende landen tegen contante betaling is toegestaan. Tevoren had de Senaat in zijn zitting van Vrijdagavond reeds een beslissing voor de opheffing van het wapenembargo genomen, door zich met 67 tegen 22 stemmen ten gunste hiervan uit te spreken. Daarmede was de weg geëffend naar goed keuring van het regeeringsontwerp. De Senaat kwam tot deze uitspraak toen senator Nye voorstelde het regeeringsontwerp terzijde te stellen en zijn eigen eigen ontwerp te aanvaarden, waarin het uitvoerverbod gehand haafd bleef. Dit voorstel werd met de hierboven genoemde 67 tegen 22 stemmen verworpen. Een amendement op het ontwerp, dat Ameri kaansche havens tot verboden gebied wilde ver klaren voor gewapende koopvaarders en duik- booten van oorlogvoerende staten werd met 65 tegen 27 stemmen verworpen. De leiders van beide partijen in den Senaat waren het eens dat de stemming naar aanlei ding van het voorstel van senator Nye een uitspraak was ten gunste van de opheffing van het wapenembargo. Maar senator Clark vroeg toch nog een andere stemming aan, vóór de eind stemming over het geheele ontwerp. Hierbij werd het regeeringsvoorstel definitief aangenomen. Alvorens de Senaat het voorstel van Clark aan vaardde werd nog een amendement van senator La Follette, waarbij een referendum geëischt, werd alvorens de Vereenigde Staten overzee ten oorlog konden gaan, verworpen met 73 tegen 17 stemmen. Het regeeringsontwerp moet thans nog door het Huis van Afgevaardigden behan deld worden. De stemming over het ontwerp in dit Huis zal waarschijnlijk Vrijdag a.s. geschieden. De voornaamste punten der nieuwe Neutraliteitswet. De voornaamste punten van de nieuwe Neutra liteitswet, zooals deze door den Senaat is aan genomen, zijn 1. De wet staat den verkoop van wapenen te gen contante betaling toe aan oorlogvoeren den. 2. Het vervoer van wapenen met Amerikaan sche schepen naar eenig deel der wereld is ver boden. 3. Het vervoer van goederen en passagiers naar havens van oorlogvoerende landen is, op enkele uitzonderingen na, voor Amerikaansche schepen verboden. 4. De uitvoer van materiaal naar oorlogvoe renden is verboden, zoolang het eigendomsrecht niet is overgedragen aan de regeering in kwes tie, met uitzondering van bepaalde gebieden. 5. Het is verboden in de Vereenigde Staten obligaties en andere vaste rente gevende stuk ken uit te geven. TWEEDE KAMER Eerste ronde van begrootingsdebat reeds ten einde. DEN HAAG Vrijdag. Het Kabinet-De Geer kan op het oogenblik over de wijze, waarop het bij dit algemeen debat in de Kamer wordt begroet, geenszins klagen. Al mocht b.v. de heer Drees (s.d.) heden in zijn voort gezette rede allerlei wenschen hebben geuit verder optreden in verband met prijsstijging en met de kosten der eerste levensbehoeften, wat belang rijke offers van de openbare kassen zal vergen: snelle aflossing van de mobilisatie-uitgaven deze afgevaardigde bleef gouvernementeel. Dat wa ren ook de heer T i 1 a n u s (c.h.) en Mr. Joekes (v.d.), van wie eerstgenoemde met den s.d. woord voerder voorshands weinig scheen te voelen voor den bouw van 3 kruisers ten behoeve van Indië; in dit verband bepaalde Mr. Joekes zich tot 'n plei dooi voor het in elk geval spoedig tot stand doen brengen van een beslissing. De heer Drees, die den communist De Visser ees op de samenwerking van het nat. soc. Duitschland met het commun. Rusland, betoogde o.m. nog dat de oprechte en consequente handha ving van onze neutraliteit geenszins inhoudt, dat de burgers geen oordeel mogen hebben over den oor log. Maar natuurlijk is, ook voor de pers, zelfbe perking in de gevoels-uitingen gewenscht. De heeren Tilanus en Joekes bleken heel dicht bij elkaar te staan, wat hun ingenomenheid be treft met het aan 't bewind gekomen zijn van 't kabinet-De Geer en ook wat aangaat het verweer tegen hen, die steeds weer willen doen gelooven, dat de 3 fracties, welke op 27 Juli de motie- Deckers aan de overwinning hielpen, samen een Minister!^ hadden moeten vormen. Dat Kamer votum was aldus de heer Tilanus slechts op eer. incidenteel samentreffen gebaseerd en betee- kende niet een gemeenschappelijk opmarcheerer.. Overigens moest men bedenken hoe zich in luttel jaren tijds groote veranderingen op staatkundig gebied hebben voltrokken. Deze afgevaardigde, die er op wees, dat de tijd dringt tot nationale samen werking, begroette het kabinet-De Geer met sym pathie en hoopte, dat het er ook in zal slagen aan het „onwaardige" spellings-spel van de laatste jaren ten langen leste een einde te maken. Van de rede van Mr. Joekes (v.d.) zij nog aan geteekend, dat we daaruit vernamen dat de v. d. fractie zich haar houding inzake het echtscheidings- ontwerp, de voorstellen betreffende kinderbijslag verzekering en het voorstel aangaande de open bare orde nog voorbehoudt. Spr. wenschte, dat de Regeeringalles zal doen voor handhaving van den goeden geest in de weer macht, klaagde er over dat er op het gebied der actieve luchtbescherming wel wat veel op particu lieren schijnt te worden afgeschoven, bepleitte rui me verleennig van zakenverloven, noemde instel ling van crisisrechtspraak gewenscht, evenals ver betering van de leerlingenschaal. Voor het denk beeld den Staat van Beleg eventueel te bezigen in geval de Regeering het noodig acht pers-excessen tegen te gaan voelde Mr. Joekes niets en evenmin de heer v. Houten (chr. dem.), die o.m. opkwam voor de ouden van dagen, die niet de eerste mobi lisatie-slachtoffers mogen worden. Ook deze afge vaardigde toonde gouvernementeele neigingen. Dit was niet het geval met den communist D e Visser, die in 't bijzonder den staf brak over allen ook onze Regeering die de collectieve veiligheid hebben losgelaten; intusschen wenscht ook hij, dat Nederland buiten den oorlog zal blij ven, terwijl het voorts moet trachten zoo spoedig mogelijk aan de menschenslachting 'n eind te ma ken. Rusland kreeg van dezen spreker natuurlijk een pluimpje, terwijl hij met nadruk opkwam tegen de z.i. valsche leuze, dat de communisten en nat, socialisten één pot nat zijn. Hij diende twee moties in, waarvoor hij alleen den steun kreeg van de nat. socialisten. De eene beoogt loonsverhooginj van 10 pet. van het overheidspersoneel en semi- overheidspersoneel alsmede een gelijke verhooging der werkverschaffingsloonen en der steunuitkee- ringen. Motie no. 2 verlangt een heffing-in-eens van de vermogens boven de f50.000; ter dekking van de mobilisatiekosten. De financieele beschouwingen van Mr. T e u- lings (R.K.) en Mr. Rutgers v. Rozenburg (c.h.) klopten niet precies met elkaar, want de R.K. spreker liet, in vergelijking met Mr. De Geer's par tijgenoot, die somber gestemd was. betrekkelijk optimistische klanken hooren *Ds, Zandt (St. Ger.), de hekkensluiter van het slechts 2 dagen in beslag genomen hebbend debat, geeselde nog eens de „beginsellooze coalitie-poli tiek", die volgens hem Rome te sterk heeft ge maakt, en verweet anti-revolutionairen en Chris telijk Historischen tenslotte schuld te hebben, da', thans socialisten deel uitmaken van de Regeering. Voorts klaagde deze spreker over aantasting van de goede zeden en van de Goddelijke geboden o.m. in den vorm van ontheiliging van de Zondagsrust. Dinsdag antwoordt de Premier. E. v. B Nederland, vóór alles neutraal. CDXXVI. We zijn. dus pas weer met de visscherij begon nen en het begin was niet kwaad, voor de reeders niet en voor een groep kooplieden, nl. de haring exporteurs. De booten, die tot Donderdag toe met haring aan den afslag kwamen, hadden flink* vangsten met de Delft met 2450 kisten aan den kop en de handel betaalde een goeden prijs. Het was allemaal heel mooi; IJmuiden begon weer een beetje op te leven. Maar u weet dat IJmuiden steeds vol verrassingen is en IJmuiden zou IJmuiden niet zijn als we ook nu niet weer een verrassing mochten beleven. Een onaangena me natuurlijk: waar bleven Vrijdagmorgen bij den afslag van de vangst van de Adelante de Duitsch* exporteurs? Donderdag was er al eenige weifeling en kon men zoo'n beetje van achter de coulissen bemerken, dat er wat haperde in het spel. En Vrijdag was het heelemaal mis. Er werd geen ha ring voor Duitschland gekocht.... Wat is er nu weer aan de hand? Moeilijkheden met de deviezen? Neen, ditmaal nu eens niet. Het waren, naar ik vernam, moei lijkheden met de telefonische verbinding met Duitschland, waardoor het Duitsche inkoopbu reau of hoe dat heeten mag, de orders niet kon opgeven. Het lot trof de Adelante, die met 780 kisten haring aan den kant lag. Gemiddeld .maakte ds Adelante slechts f 4.50 per kist. Dat was een heels tegenvaller want in dezen tijd, onder deze om standigheden, is een besomming van f 3630 niet loonend voor de reederij en niet animeerend voo* de visschers, die hun gevaarlijk handwerk toch wel met een flinke afrekening beloond mogen zien. Gelukkig hebben de binnenlandsche koopera er voor gezorgd, dat de prijs niet tot twee gulden of zoo iets terugliep, in welk geval de strop van de Adelante nog grooter zou zijn geweest. Er is deze week tamelijk veel haring aan den afslag geweest, aangevoerd door zeven trawlers. Het waren in totaal ruim 9300 kisten. Het wachten is nu op wat meer andere visch, en die moet komen van de Condor, de eerste kust boot. die in de vaart is gegaan. En dan zijn weer de Gerberdina Johanna en de Cornelis aan de beurt, die verleden Zaterdag zijn vertrokken en die dus, als ze zich aan dc gewoonte der laatste weken willen houden, Maandag aan den afslag be- hooren te zijn. De zeevisch van IJmuiden is sedert enkele Jaren een groote concurrente kwijtgeraakt, nl. de haring van de Zuiderzee, die in het voorjaar één groote haringvijver kon zijn. De Zuiderzee werd afge sloten en de haring kon er dus niet meer in. Dit kostelijke vischje moesten we dus missen, tot spijt van de vele duizenden, die het graag aten en toi schade van de vele honderden, die hun bestaan, of een deel daarvan er aan dankten. Maar voor deze concurrente is een andere in da nlaats gekomen, nl. de snoekbaars. Die schijnt et even „dik" te zitten als vroeger de haring. Een geluk voor de visschers rondom de Zuiderzee en ook een geluk voor den vischhandel in IJmuiden (en elders natuurlijk, maar het hemd is nu een maal nader dan de rok), die in dit visch-arm» tijdperk er heel wat van aan zijn klanten gezonden heeft. Enorme hoeveelheden snoekbaars worden er ge« vangen. De oogst van September bedroeg 537001 K.G. met een onpbrengst van f 85000. En October il misschien nog wel beter. Donderdag was alleen i» Enkhuizen 20.000 K.G. aangevoerd! De prijs val deze visch is tamelijk vast; in IJmuiden breng ze rond 20 ct. per K.G. op. De snoekbaars is een concurrente, waarmee re kening gehouden moet worden, misschien nog meel dan vroeger met de haring, want de oogst is stand vastiger en snoekbaars is veel minder èen seizoen' visch dan de harine. PIETERMAN. Naar aanleiding van de uiteenzetting, welke het ANP op zijn verzoek via Reuter van de Britsche marine- en contrabande-controle autoriteiten verkreeg omtrent de oorzaken van het langdurig oponthoud, hetwelk Nederlanrl- sche schepen op de Engelsche kust te verdu ren hebben, heeft het zich tot de bevoegde autoriteiten in Nederland gewend, met de vraag, of deze ook opmerkingen hierover had den te maken. In het algemeen kan gezegd worden aldus werd geantwoord dat de betrokken Britsche autoriteiten niet nagelaten hebben van de ge legenheid gebruik te maken om de Engelsche controle in een gunstiger licht te stellen dar .vaarin de gedupeerde Nederlandsche scheep vaart deze zou vermogen te zien. Men had overigens niet anders kunnen verwachten. Tegenover de voorspiegeling, dat met de on derwerping ook aan zulke eischen, als van Nederlandsch standpunt onaanvaardbaar zijn. de Nederlandsche reeders in den vervolge op onthoud voor hun schepen zouden kunnen af- coopen, kan intusschen verzekerd worden, dal de Nederlandsche regeering, wat haar betreft zich niet leent tot bevordering van procedures, die geacht zouden moeten worden neer te ko men op bevordering van oorlogsmaatregelen van welken belligerent ook. Eén goederentrein brengt heelen treinenloop in de war. Centraal Station te Amsterdam in de richting Utrecht geblokkeerd. Een ontspoorde goederenwagen heeft het trein verkeer tusschen Amsterdam Centraal Station en Utrecht Vrijdagavond volkomen eeblokkeerd en het treinverkeer tusschen Centraalstation en Hil versum belangrijk gestagneerd. De bewuste goe derenwagen, ongelukkigerwijze ook nog een cir ca 20 meter lange, vierassige Fransche truckwa gen. ontspoorde op het moment, dat het convooi, waarvan hij deel uitmaakte, en dat van het rangeerterrein Nieuwe Vaart gereden werd naar het rangeerterrein de Rietlanden, de twee hoofd sporen. waarover het treinverkeer van het Cen traal Station naar en van Hilversum en Utrecht wordt geleid, kruiste. Het gevolg van deze ontsporing, die waar schijnlijk het gevolg is van het te vroeg over schakelen van een wissel, was voor het treinver keer zeer funest. Het Centraal Station was voor alle treinen naar en van Utrecht volkomen geblokkeerd. Reizigers, die bij het Centraal Station kwamen en in de richting Utrecht wilden g^an. werden' door de stad met gemeentebusse-n naar het Amstelsta- tlon gebracht, vanwaar de treinen naar Utrecht en verder vertrokken. Treinen uit de richting Utrecht gingen uit"' den aard der zaak ook niet verder dan het Amstel Station. Reizigers, die met deze treinen meekwamen en nog verder moesten, werden met gemeentebussen door de stad naar het Centraal Station gebracht, vanwaar zij hun reis in de richting Haarlem of Zaandam konden vervolgen. Ook het treinverkeer van het C.S. in de richting Amersfoort en omgekeerd ondervond van kwart over negen af belangrijke stagnatie, aangezien het slechts mogelijk was om deze treinen over een nog vrij zijnd goederenspoor te leiden. Do „Onderneming" niet vergaan. Het schip „De Onderneming", toebehoorende aan den Hoogeveenschen Motordienst welks ver missing deze week was gemeld, is „boven water*" gekomen. Het vaartuig is te Leeuwarden aange komen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1