IJmuider Courant f Speet en Spet J DAGBLAD VOOH VELSEIN, IJMLIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN t Overval Parachute' Artilleristen lichting 1924 gaan met verlof. Hondenleven. Verkenningen aan het front. JAARCANC_ No. 308 Lourens Coster, Maatschappij voor tv,n en Algem Drukkerij N.V., Sr. ?j Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Cou'an,: Kennemerlaan 42, Dmuiden, 1, Postgiro 310791. Alle Advertenties, worden kosteloos voor dit blad. ^„Inde Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, beüaive op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 31 OCTOBER 1939 Abonnementen pei week ƒ0.1254, pet maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. •tcbt nu al sinds weken spanning over "j of de Duitschers tot een groot offensief Ingaan, Engelsch-Fransche zijde lik voornemen kennelijk niet. Daar ver ben op de uitwerking van de blokkade ifmen een „uitputtings-tactiek" tegen *7 hellicht overheerschen daar ook de „dié door den Britschen strateeg Liddell !ainboek „The Defence of Britain" kort oorlog uiteengezet werden. Aan u-Fransche zijde, en trouwens in militaire vele landen, is men overtuigd van de de verdediging boven den aan- pjriteit van lie leidende gedachte van het werk van Lid die in het algemeen den aanvaller een kans geeft bij een meerderheid van drie tegen één, is: corlogvoeren zal alleen ten einde komen macht beluste naties de nutteloosheid a oorlog erkennen. De toenemende macht .moderne defensie brengt dat vooruitzicht j ons bereik. Maar er bestaat ernstig ge- de Europeesche naties zichzelf ten einde brengen eer zij het inzien. De hoop voor 'beschaving ligt in de mogelijkheid dat nie- den volgenden oorlog zal winnen. Beter nog iel zijn als iedereen tevoren besefte dat hij vonnen" (in den zin van een overwin- het slagveld) kan worden. Hoe ruimer •beid verspreid kan worden, hoe meer i'erïs dat oorlog vermeden wordt." i-fiachte aan een groot Duitsch offensief is 1 door de scherpe redevoeringen van Hitier 2 Rijksdag en van Von Ribbentrop te Dant- jcor de groote Duitsche troepenconcentraties ior allerlei geruchten, die deels kletspraat, onder eenigen grond en voor een ander deel icserd worden door die op sensatie beluste inhndsche bladen, welker uitlatingen men -ualistieken kring met schouderophalen 't te bejegenen. Wat er tenslotte aan moge- raarheid van overblijft weten we niet. Het pc'n dat als het Duitsche opperbevel een iloffensief wil inzetten het dit tot het laatste ablik geheim zal houden. teschen blijkt temidden van al de veronder- ïnien, ten aanzien van een mogelijk groot tie! geopperd, ook de gedachte aan den ral per parachute" weer naar voren geko te zijn. Dit fantastisch klinkende aanvals- is voor het eerst beproefd gedurende de he manoeuvres in 1936. Toen werden 1200 smet 150 mitrailleurs en 18 stukken licht it aan boord van vliegtuigen over een •:d van 160 K.M. vervoerd en door middel parachutes „neergelaten" achter de linies ice tegenpartij, op een groot vliegveld. Vol- Liddell Hart verzamelde de kleine strijd- At zich binnen acht minuten en trad daar- »t zooveel succes op dat men later de proef den herhaalde met grootere troepen- re. De Engelsche deskundige merkt daarbij het groote uiterlijke vertoon („speetacu- van dit strijdmiddel ertoe leiden moet beroepsmilitairen er al te sceptisch tegen staan en het groote publiek er al te veel üde aan hecht. Zelf is hij van meening dat er itoverre beteekenis aan gehecht moet worden leder verrassend middel in oorlogstijd een voordeel meebrengt, terwijl het bovendien sjn eerste toepassing alle aanvoerders be- zou maken voor hun verbindingen met het «'land, hun toevoerwegen, en voor het gevaar oeen aanval in den rug. Militaire traditie leidt d voor deze dingen. Dus ifeo legeraanvoerders dientengevolge er toé Ba komen bijzonder veel troepen voor hun Wegen te bestemmen en daarmee aan gevechtslinies te onttrekken, lijkt hem van meer beteekenis dan de di- ft uitwerking van het middel dat hij overigens acht in dunbevolkte gebieden wegen, vooral in Azië en Afrika, en Nand met nauwe passen en dalen, die door ^deme troep verdedigd kunnen worden, maar fe het grootste deel van West-Europa. 221 k <ücht bezet zijn met strijdkrachten Is zulk een uitgebreid wegennet dat gemo erde troepen en tanks het „parachute-le- M zeer snel zouden bereiken en overweldi een dergelijken inval in Engeland zouden kusen <jer parachutisten nog slechter zijn. zou er geen hoofdleger in de buurt cat van hun optreden profijt zou kunnen Moor de linies van den tegenstander bre- hen ontzetten. Liddell Hart acht een P°ging, tegen Engeland ondernomen. ook onwaarschijnlijk. J meent hij dat geprobeerd zou kunnen ^eze wijze saboteurs, hetzij als enke- p Mtejj groepen, in Engeland te laten Zouden te werk kunnen tijgen in de n°' ^oor luchtaanvallen op groote schaal a't en zoowel die verwarring als de ver- vergrooten door telegraaf- en Jnen vernielen, bruggen op te blazen «o meer. e>r evenwel bij dat men zich in Enge- temi 620 mogeliikheid heeft voorbereid bij de a atie van de Territorial Army waartoe hij ftlkte het voorstel deed- Voldaan over het ïafet- °nÜe Zich overiëens hi ziJn boek hij was toen van meening dat er nog dalend leger, in den huidigen West-Europeeschen oorlog van beslissende beteekenis zou kunnen zijn krijgt men uit zijn betoog niet. Bovendien is tot dusver ook ten aanzien van den luchtoorlog de defensie zoo sterk gebleken dat men zich moeilijk kan voorstellen dat een zoo groot en zwaar belast aantal vliegtuigen, als voor het vervoer van 1200 man met mitrailleurs en lichte artillerie vereischt zou worden, zonder geweldige verliezen „erdoor zou kunnen komen". R. P. Simulatie om afgekeurd te worden. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van S. G., die door het gerechts hof te Amsterdam wegens oplichting is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Deze G. stelde zich in verbinding met jongelui, die een oproeping hadden ontvangen voor de keu ring voor den militairen dienst, en trachtte hen dan over te (halen door simulatie een afkeuring te verkrijgen. Zoo had hij in April 1937 aan zekeren L. „lessen" gegeven, hoe deze doofheid aan het eene oor en hardhoorigheid aan het andere moest simuleeren. Samen zijn ze daarop naar een neus-, keel- en oogarts gegaan, waar L. zijn rol zoo goed speelde, dat de arts na afloop van het onderzoek een ver klaring afgaf, dat de adspirant-dienstplichtige doof, althans hardhoorend was. Data van opkomst voor nieuw opgeroepenen Wij hebben reeds meermalen in ons land mede deelingen gedaaan betreffende het in het genot stellen van onbepaald klein verlof van deelen der lichting 1924. Deze mededeelingen vinden thans be vestiging in het volgende bericht van den regee- ringspersdienst: Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, ligt het in het voornemen om de dienstplich tige korporaals en soldaten, behoorende tot de hierna genoemde lichtingsploegen op de daar achter vermelde data in het genot van onbe paald klein verlof te stellen. Lichting 1924, bereden artillerie 15 Novem ber 1939. Lichting 1924, motorartilleric, 15 November 1939. Lichting 1924, kustartillerie, 15 November 1939. Lichting 1924, luchtdoelartillerie, 5 Januari 1940. Voorts ligt het, onvoox-ziene omstandigheden voorbehouden, in het voornemen om de dienst plichtigen van de hierna genoemde lichtings ploegen op de daarachter vermelde data voor eerste oefening in werkelijken dienst te roepen. Lichting 1939, bereden artfllerie, 18 Decem ber 1939; lichting 1939 2, pioniers, 5 Februari 1940; lichting 1939 2, verbindingstroepen, 20 November 1939; lichting 1939 2, torpedisten, 20 November 1939; lichting 1940, motordienst, 20 November 1939; lichting 1940 1, kustartillerie, 18 December 1939; lichting 1940, motorartille rie, 18 December 1939; lichting 1940, luchtdoel artillerie, 8 Januari 1940; lichting 1940, artille- riemeetdienst, 8 Januari 1940; lichting 1940, eskadronspantsërwagens, 15 Januari 1940. Briefje in thermosflesch aangespoeld. Groet mijn meisje Maandagmiddag omstreeks half vier is op het strand nabij de Cocksdorp, bij het reddingsboothuis ,Eierland", een thermosflesch gevonden, waarin zich een in het Engelsch gesteld briefje bevond van den volgenden inhoud: „24-10-39. Ik ben beschoten door een Duitschen piloot. Drijf op de Noordzee ten Westen van Ame land, 52 graden ten Westen en 32 graden ten Oosten en ten noorden. Groeten aan mijn meisje Bebby, Engeland, New Castle, piloot Chanty Smith". Ned. Zionisten Bond. Te Amsterdam is de 40ste algemeene vergade ring van den Nederlandschen Zionisten bond ge houden. Naar aanleiding van de jaarverslagen werd het bondsbestuur in overweging gegeven alle Zionisten in het Zionistische werk hier te lande in te schakelen en daartoe een actie te organiseeren. Van andere zijde werd betoogd, dat het politieke Zionisme op den voorgrond moet staan. De bondsvoorzitter, mr. A. J. Herzberg, betoogde, dat voor de Joden de handhaving van de burger lijke emancipatie van buitengewoon groot belang is Het bondsbestuur zoo ging spr. verder heeft steeds een zuivere Zionistische politiek gevoerd en heeft alle voorstellen altijd beoordeeld naar de vraag of ze al dan niet dienstbaar zijn aan den op bouw van het Joodsch nationaal huis. Mr. Herzberg, die als voorzitter van den bond, na vijf jaar deze functie te hebben bekleed, thans af treedt, dankte ten slotte den bond en het bonds bestuur voor het genoten vertrouwen en den onder vonden steun. Hij gaf uiting aan den wensch, dat de bond den nieuwen voorzitter, mr. M. L. Kan, met gelijk vertrouwen en steun zal tegemoet treden. Staande bracht de vergadering den scheidenden president een ovatie. Mr. Kan, die bij enkele candidaatstelling tot voorzitter werd gekozen, gaf als zijn meening te kennen, dat het nieuwe bondsbestuur den bond en de Joden in Nederland paraat zal moeten maken voor den tijd, dat over het lot van het Joodsche volk zal worden beslist. Bij enkele candidaatstelling werd tot secretaris gekozen mr. A. Büchenbacher. Tot leden van het bondsbestuur werden benoemd de heeren J. van Blitz, M. H. M. Bolle, J. Groenman, dr. H. Linde man, J. Pinkhof en S. de Wolff. Mr. Kan richtte aan het* slot van de vergadering woorden van dank tot den aftredenden voorzitter en den aftredenden secretaris, mr. I. L. Hamburg. Vrachtauto te water gereden. Te Slochteren is Maandag een vrachtauto door onbekende oorzaak te water gereden. De beide inzittenden kwamen om het leven. Om wonenden hoorden omstreeks half negen een auto naderen, waarvan het geluid plotseling verstomde. Bij onderzoek bleek een groote vrachtauto in het water te zijn gereden. Onmiddellijk begaven enkele voorbijgangers zich te water om de twee inzittenden te hulp te komen. Men slaagde er in den 20-jarigen A. Bouwland en den 25-jarigen H. de Boer, beiden uit Alteveer (Dr.), uit den auto te bevrijden en op den wal te brengen. Toen bleken de levensgeester echter reeds te zijn geweken. ■Sand moest worden- Allicht is er in - Qen sinds zijn boek verscheen en de veel verricht om de defensie ook te versterken. kt- de overval per parachute, de eniie gedachte van - een plotseling 1' oonp mses Martha van Noorwegen, die actief deelneemt aan de werkzaamheden der hulpcomité's voor de gemobiliseerden, ontving dezer dagen de ondersoheidings- teekenen van verpleegster Van het Noorsche Roods Kruis (De minister van Economische Zaken heeft een reeks beschik kingen getroffen ter zake van de voedselvoorziening voor honden) De Minister voor de zaken, Die strict economisch zijn, Heeft met heel veel zorg te maken, Zijn problemen zijn niet klein Daarom valt het dus te loven, Dat hij ook den tijd nog vindt, Om een potje gaar te stoven Voor ons aller hondschen vrind. Als ik zuiver heb gelezen Lijkt het mij in elk geval, Dat er geen gevaar zal wezen, Dat hij honger lijden zal. Ik behoef wel niet te verklaren, Dat ik hem dat gun, en graag, Men mag honden niet bezwaren Met de zorgen van vandaag Onze brave hondenvrinden, Ook al loopt er eens wat mis, Mogen altijd ondervinden, Dat hun hapje er nog is. Dat zal hun de vrede geven. Wat er ook van wordt verteld, Dat het met een „hondenleven" Nog zoo kwaad niet is gesteld. P. GASUS. Het weer verbeterd. PARIJS, 31 October (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 31sten October luidt: Een kalme nacht aan het geheele front". Gisteravond deelde het Fransche legerbericht mede: .Activiteit van de verkenningselementen aan het geheele front. Plaatselijke actie van de artillerie, intens optreden van de verkennings- en jacht vliegtuigen. In de eerste twee maanden van den oorlog zijn zes Fransche koopvaardijschepen, in totaal me tende 41.000 ton, verloren gegaan. In denzelfden tijd werden vier Duitsche schepen buit gemaakt, een hiervan, de „Halle" werd door de bemanning tot zinken gebracht. De drie overige schepen, in totaal 19.000 ton, worden door ons gebruikt. Se dert het begin van den oorlog heeft dus onze koop. vaardijvloot een verlies geleden van 22.000 ton, ongeveer 1 procent van het totale tonnage van de Fransche koopvaardij". Ten aanzien van het officieele Duitsche leger bericht van 28 October jl. waarin werd gezegd, dat drie Duitsche onderzeeërs tot zinken zijn ge bracht sedert het uitbreken van den oorlog, ver klaart de Fransche admiraliteit volgens Havas, dat dit aantal vermoedelijk nog lager is, dan het aan tal duikbooten dat door de Fransche marine alleen tot zinken is gebracht, zonder rekening te houden met het optreden van de Brïtsche bondgenooten. De luchtmacht weer in actie. PARIJS, 30 October (Havas). Na lange dagen werkloosheid ris de luchtmacht van daag weer opgestegen. Beschermd door esca drilles jachtvliegtuigen en hoog vliegende tusschen de wolken in een weer opgehelderde lucht gingen de verkenningstoestellen het gebied achter de Duitsche linies waarnemen. In de afgeloopen week hadden het laag han gende wolkendek, het slechte weer en de voortdurende regenbuien ieder luchtverken- ningswerk letterlijk onmogelijk gemaakt. In den huidigen staat der operaties nu het ze ker is, dat Duitsche troepen in grooten getale sa mengetrokken worden achter de vuurlinie, terwijl concentraties van het grootste strategische belang voltrokken worden aan den linkeroever van den Rijn, heeft het Fransche opperbevel met vreugde de verbetering der weersomstandigheden be groet. Het verbeterde weer heeft het den Franschen en Engelschen verkenningsvliegtuigen stellig mo gelijk gemaakt een ruime oogst inlichtingen van allerlei aard binnen te halen. Op den grond doet zich nog steeds dezelfde be drijvigheid voor van de vooruitgeschoven elemen ten, gevechten tusschen patrouilles, kort vuur uit de automatische wapens, wederzijdsch geschutvuur en overvallen op kleine Fransche voorhoedeposten. Heemsteedsche politie deed wel zeer goede vangst Ingerekende dief blijkt valsche- muntersinstallatie te bezitten Huiszoeking in Amsterdam levert resultaat op Zaterdagnacht arresteerde de Heemsteedsche politie op de Wagnerkade een 42-jarigen man, die zich op verdachte wijze bij een villa ophield. Uit het onderzoek bleek toen, dat men te doen had met een beruchten inbreker. Bij huiszoeking in de woning van den man in de Vespuccistraat in Amsterdam, uitgevoerd door de Heemsteedsche politie in samenwerking met de Amsterdamsche Centrale, werd in een kast in de achterkamer een complete installatie voor het ma ken van valsche munten, guldens en rijksdaalders, gevonden. Gipsvormen, afkoelbakken, electrïsche baden met batterijen, alle voor de vervaardiging van valsch geld benoodigde instrumenten en in grediënten waren aanwezig. In de woning werd, evenwel van valsch geld zelfs niets gevonden. De inbreker, die recidivist is is voorloopig on dergebracht in het Amsterdamsche hoofdbureau van politie. Het Duitsche legerbericht: „Vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten." BERLIJN, 31 October. (D.N.B. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het westen tusschen Moezel en Pfalzer zwakke activiteit van artillerie en verkenners. Aan de overige deelen van het front geen bij zondere gebeurtenissen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden omlaag ge schoten. Engelsche torpedojagers aangevallen. Ten Zuiden van Doggersbank. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat twee Duitsche bombardementsvliegtuigen Maandagochtend een flottielje Britsche torpe- dobootjagers zuidelijk van Doggersbank heb ben aangevallen. Het is niet bekend, of de vlieg tuigen schade hebben geleden. Haringvangst trawlers sterk verminderd. Nu meer makreel te verwachten? Sedert ecnige dagen is volgens de berichten van de trawlers op zee, vrij plotseling een einde gekomen aan de rijke haringvangsten, waar ook het slechte weer wel schuld aan zal hebben. Voor morgen wordt nog een boot met een flinke vangst haring verwacht, maar vermoedelijk is het dan voorloopig uit. Eenige trawlers, die eerst bij de Doggersbank op haring hebben gevischt, hebben deze vang- plaats verlaten en zijn Noordelijker gaan stoo- men, om aldaar op makreel te gaan visschen. Er kan dus spoedig een ruimere aanvoer van makreel verwacht worden. Jlliw »»ll|||t ^^'HlllllBllllllliJllllllllllJlliJllllllIUIIimilHIUIHIIIHIlllUlllUllDilIHlIHIHnlllllllHIIIIIJIIIJIIBIlIIirainiIIIHI'^^ KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. OVERZICHT Tegen alle verwachting in, bleken de meeste vel den, niettegenstaande den regen, behoorlijk bespeel baar, zoodat de wedstrijden zoo goed als alle door gingen. Van de Haarlemsche twaalftallen werd Aurora in 3E voor 't eerst verslagen en wel door DED 2 met 42. Archipel 2, DED 2 en Aurora staan nu alle gelijk. Sport Vereent wist nummer één, A'dam-Zuid met een 42 nederlaag naar huis te zenden. In 2B staan S. V. en Amsterdam-Zuid nu gelijk. Aan spanning in de „noodcompetities" dus geen gebrek. OK 2 bracht het op eigen veld niet verder dan een gelijk spel 33 tegen WK 3. Andere uitslagen waren in 2B: AWZuiderkwar tier 35; in 3D: MeervogelsIndo 03. NIEUWS IN 'T KORT. Tegen den chauffeur J. K. uit Schinnen, die van de laatste tien jaar er negen in de gevange nis heeft doorgebracht, is, terzake van rijwiel diefstallen gepleegd binnen veertien dagen na dat hij uit de gevangenis was ontslagen, thans voor de Maastrichtsche rechtbank vier jaar ge vangenisstraf geëischt. De 20-jarige dienstbode W. P. van hotel „De Klog" te Beesterzwaag is van de tweede verdieping naar beneden gevallen en levens gevaarlijk gewond. ZWEMMEN. Wedstrijden in Den Haag. Voor de militairen. In het zwembad „Mauritskade" te 's Gra- venhage organiseerde de Kon. Ned. Zwembond in samenwerking met den Ned. Arbeiders Sport bond en den Ned. Bond tot Redding van Dren kelingen, Maandagavond een zwemfeest, waar van de opbrengst ten goede kwam aan de kas van Ontspanning en Ontwikkeling van militai ren. Damesleden van de Haagsche afdeeling van den Ned. Arbeiders Sportbond voerden een fraai nummer figuurdrijven uit. De wedstrijden begonnen met het nummer 100 M. rugcrawl voor dames, waarin Nida Senff (A.D.Z.), Cor Kint (Rotterdam), Irene van Feg- gelen (Meeuwen) en Dini Kerkmeester (Rotter dam) tegen elkaar uitkwamen. De wereldrecord houdster Cor Kint had met haar tegenstand sters weinig moeite; zij won onbedreigd in 1 minuut 12.6 sec.; 2. iet van Feggelen 1 min. 16.8 sec.; 3. Dini Kerkmester 1 min. 17.3 sec.; 4. Nida, Senff. Aan de verdere uitslagen ontleenen we de volgende 200 Meter schoolslag voor heeren: 1. H. Smitshuijzen (A.Z. 1870) 2 min. 46 sec.; 2. W. Seton (A.Z. 1870) 2 min. 51.5 sec. 100 Meter borstcrawl voor dames: 1. R. van Veen t'R.D.Z.) 1 min. 7.7 sec.: 2. B. Groenendijk (R.D.Z.) 1 min. 9.9 sec. 100 Meter rugcrawl heeren: 1. H. Ph. A. van Schouwen (D.J.K.) 1 min. 11 sec. 2. J. C. Scheffer (D.J.K.) 1 min. 15.6 sec. 100 Meter schoolslag voor dames: 1. J. Waal- berg (A.D.Z.) 1 min. 24.2 sec.; 2. D. Heeselaars (O.D.Z.) 1 min. 25.1 sec 4 x 100 M. estafette borstcrawl dames: 1. R. D. Z. met de dames J. den Haan—Groeneweg, B. Groeneweg R. van Veen en W. den Ouden, tijd: 4 min. 43.5 sec.; 2. Rotterdam, 5 min. 3 sec.» 3. O.D.Z.5 min. 10.8 sec. Estafette 4 x 100 meter borstcrawl heeren: 1. H.Z. en P.C. (Thomas, Pley, Ruimschotel en de Groot) 4 min. 24 sec., 2. Garnizoen Den Haag, 4 min. 31.6 sec.; 3. Garnizoen Rotterdam, 4 min. 46.1 sec. Tot slot van den avond werd een waterpolo- wedstrijd gespeeld tusschen een ploeg Haagsche militairen en een ploeg niet-gemobiliseerde zwemmers, die den naam „Kikivorschen" droeg. De militairen, wónnen-met 6—4.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1