hamstert Duitsche uittocht uit de Randstaten WfutefudC bezuinigt Mffnhardtjes Ernstige treinbotsing bij Milaan en Dr. Frank Buchman: flSSDAG 31 OCTOBER 1939 l^reenkomsf met afgekomen ^faandag te Riga onderbeekende Let- verdrag wordt volgens Havas i# puitsoher in Letland zal van de !-he nationaliteit worden ontheven, in- nr 15 Dec embed den wensch te kennen alfcüd het land te verlaten. De emi- i Voor dien datum moeten vertrek- r.tiandsche regeering heeft een speciaal •nplast niet alle zaken der emigratie van P betreffende. Zijnerzijds heeft Duitsch- P^jt doel de „Utag" (kolonisatietrustee if het leven geroepen, welke aan de Let- «riten is onderworpen. jeran!ten zullen roerende goederen kun- Kiemen, behalve zekere in een toege- mtocol opgesomde zaken, met name Let- boven een bedrag van 50 lat pea- f^1 edele metalen, niet-Duitsche ^h^T'géreedsGhap voor landbouw en koopwaar en goederen, welkje voor instwaarde bezitten, n, liquidatie zal overeenkomstig de Let- I' t ffPtten, onder toezicht van de regeering IS door de Utag geschieden. rJwoiale regeling is getroffen voor in- Eile en handelsondernemingen met het ^"economische belangen van Letland te aSte ratificeeren verdrag zal van kracht Sn od het oogenblik der uitwisseling van Scatieoorkonden te Berlijn. De toepassing •i'" - -- vangt echter reeds bij de onder- «vtjëS «axi pers verleende interviews heeft de "Jdsche minister van Justitie, Apsits, vecr- dat de Duitsöhe bevolkingsgroep thans *\jd het Letlandsche grondgebied en de Ljscbe staatsgemeenschap verlaat. „Zeven jgj-en geleden kwamen de voorouders 'emigranten naar ons land. Thans gaat 'Tin tegenovergestelde richting. Wij gaan haat uiteen en wenschen onze vroegeren jeburgers het beste". De repatrieerlng uit Estland. Qr Havas uit Tallinn verneemt waren twee geleden 7500 Duitschers, de helft der Duit- 1 minderheid in Estland, gerepatrieerd. Der- iiidgoederen van meer dan vierduizend H.A. S« boogschieten is niet alleen een geliefde sport na de Japansche mannen en jongens, ook het «lijk geslacht houdt zich er gaarne mee bezig. He ondergang -van de „Stonegate". De „Deutschland" bracht het Engelsche schip tot zinken. LONDEN. 30 October. Meer dan 30 Wierenden van het Britsche s.s. „Stone- We", dat door den Duitschen kruiser Deutschland" werd getorpedeerd en waar- wn de bemanning eerst door den oorlogs- aan boord werd genomen en later bracht op de „City of Flint", zijn in Ra naven aan de Britsche Oostkust aan land lezet. Jij staan onder strenge bewaking. Er werd «jawnen dat de „Stonegate" van Valparaiso fen lading salpeter onderweg was naar f°en de „Deutschland" in zicht kwam Jf schip aanhield. De bemanning verliet op Viel -1 de .Deutschland" haar schip en werd •den kruiser aan boord genomen. Daarop Jr "e "Deutschland" het schip in den grond «J «enigen tijd daarna de „City of Flint" aangehouden, hetgeen door niemand van ^manning van de „Stonegate" werd gezien zich niet op het dek bevonden, ceiiia] onder het toezicht van gewapende hthtw naar laatstgenoemd schip overge- w schip zette daarop koers naar Europa van de Noorsche kust kreeg de Smrwaan w&ler en Dep de haven van ;1 ölnnen en de Britten werden aan land hart ian de Nooi'sche autoriteiten overge- k 7r.e meeste overlevenden komen uit York- ï^ndeld^-11 dat d00r dG Dhiitschers goed Mi,a'TiUCU 200 verklaarden zij voorts, „hoe fcrDe bemanning van de „City of r» 'tfl j dat' indicn zij „iets zouden trach- Vnt! nemen" Det schip tot zinken ge- "(2 h worden. tj Jj ^aven van Tromsö te bereiken voeren m rt v- naar de Noordpool. De Britsche 'GoednW*1" geassisteerd door een Noorsche Tromr dwon§ de Duitschers de Engelschen Een T 3an Iand te zetten. Vf. tv k K°Verlevenden verklaarde tenslotte (m niets dan lof voor den comman- itsoenUit "DeuLschland". Hij is een van de Sivertiu? menschen die ik ooit ontmoet heb. -;?sspri«l ons.dat Dij in den wereldoorlog kiuDe 'n Wales geweest was, waar hij &enmiti andeld was, dat hij de gelofte af- Hü l Engelschman kwaad te eullen Prnloedi» t ons alIen de Dand en gaf ons te eten. Ook van sigaretten werden wots voorzien". .(United Press). oppervlakte, 13 distilleerderijen en verscheidene molens waren onbeheerd achter gebleven. Bin nenkort zal bij de wet voorzien worden in de curateele, in de gevallen, waarin de eigenaars hun eigendomsrechten niet bij de staatsbank hebben doen inschrijven. Engelsch Witboek in antwoord op Duilsche propaganda. Publicatie over concentratiekampen. Maandagavond is te Londen een witboek gepu bliceerd, waarin verklaard wordt: „Voor den oor log en na het uitbreken der vijandelijkheden heeft de Duitsche regeering een vrijwel dagelijk- sche propaganda gevoerd, waarbij Engeland be schuldigd werd van wreedheden in Zuid-Afrika, 40 jaar geleden. Met het oog op deze schaamte- looze propaganda, die eiken grond ontbeert, acht de Britsche regeering het gewenscht eenige der rapporten, die zij heeft ontvangen over de be handeling van Duitschers in Duitschland, te pu- bliceeren". Het witboek geeft dan een opsomming van mishandelingen, waarvan, naar het zegt, de gede tineerden in de Duitsche concentratiekampen, en speciaal te Buchenwald bij Weimar, het slacht offer zijn. Twintig dooden, een groot aantal gewonden Bij Milaan is Maandagavond een van Venetië komende expresstrein in botsing gekomen met den electrischen trein MilaanRome. Twintig perso nen kwamen om het leven. Er zijn vele gewonden. Nader wordt gemeld, dat de trein uit Venetië door een onveilig sein gereden is. Tot dusverre zijn elf lijken geborgen uit de over blijfselen der treinen. Het ongeluk geschiedde te Orica op 4 K.M. van het station van Milaan ter wijl de beide treinen een snelheid hadden van 80 K.M. per uur. De schok was zeer hevig; twee rijtuigen van den sneltrein werden in tweeën ge slagen, terwijl de locomotief en de eerste goederen wagen van den trein uit Venetië in de volgende rijtuigen schoven. Eed en twintig zwaar gewonden zijn in het zie kenhuis opgenomen. Het aantal lichtgewonden is veel grooter. „City of Flint" vertoefde drie uur te Tromsö. Het schip vertrok daarna in Zuidelijke richting. United Press meldt uit Stockholm: De correspondent van het Zweedse he blad „Dagens Nyheter" heeft een onderhoud gehad mdt den Duitscihe consul te Tromsö, Jebens, die zei, dat hij zich Maandagmiddag te één uur aan booord van de „City of Flint" begeven had, ter wijl het schip op de reede van Tromsö lag. De Duitsche prijsbemanning en de Arneri- kaansche bemanning bevonden zich nog steeds aan boord. De „City of Flint" is drie urn- later weer ver trokken, op verzoek van de Noorsche haven autoriteiten. De consul weigerde verdere inlich tingen te verstrekken. In scheepvaartkringen te Tromsö verklaart men, dat, naar verluidt, de „City of Flint" versch water kwam innemen. De gezante van de Vereenigde Staten in Noorwegen, mevrouw Harriman, heeft het Ame- rikaansche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat zij officieuze berichten ontvan gen had, da,t de City of Flint te 1 uur 's middags te Tromsö aangekomen was, varend onder Duit sche vlag. Het schip zou later in Zuidelijke rich ting vertrokken zijn. De gezante was tot dusver nog niet in staat officieele bevestiging van dit bericht te verkrijgen. In welingelichte kringen te Washington houdt men het voor mogelijk, dat de Vereenigde Staten krachtig zullen protesteeren bij de Sovjet-Unie tegen de behandeling van de kwestie met de „City of Flint". Men is de overtuiging toege daan dat de Sovjet-Unie, althans naar den geest de beloften die het bij de erkenning door de Vereenigde Staten in 1933 heeft gedaan, heeft ge schonden. Deze beloften hielden o.a. een be paling in, met betrekking tot de rechten van Amerika arische burgers in Rusland, waarbij de Vereenigde Staten het recht kregen te protestee ren. Roosevelt heeft in 1933 een brief aan Lit- winof gezonden, waarin o.a. gezegd werd: „Wij verwachten dat de dichtstbijzijnde diplomatieke of consulaire ambtenaar onmiddelijk zal worden gewaarschuwd, indien een Amerikaansch onder daan wordt gearresteerd". MacDonald, president van de Wincharger Cor poration te Washington heeft verklaard, dat de „City of Flinlt" een groot aantal luchtturbines vervoerde, die bestemd waren om in Ierland te worden geplaatst in onderkomens tegen bom bardementen. Finsch vaartuig na ontploffing gezonken. Gevreesd wordt dat een aantal opvarenden omgekomen is. Tengevolge van een ontploffing is het Finsche s.s. „Juno" uit Helsinki Maandag op de Noordzee in ongeveer tien minuten gezonken. Van de 24 opvarenden ging een aantaL onder wie vijf vrouwen, in de reddingboot, doch anderen moesten twintig minuten rondzwemmen, alvorens zij werden gered door het Noorsche schip „Mimo sa" dat ook de inzittenden van de reddingboot aan boord nam. Negentien overlevenden zijn 's avonds in een haven aan de Engelsche oostkust aan land gebracht, negen hunner moesten wegens kleine verwondingen of uitputting naar een ziekenhuis vervoerd worden. Later werd gemeld, dat zeven leden der be manning van de „Juno" Maandagavond laat in Huil aan land zijn gezet. Verklaard werd, dat de bemanning was opgepikt door twee schepen, het Finsche „Vaunen" en het genoemde Noorsche schip. Onder bovengenoemde zeven personen be vonden zich de eerste officier Gunnar Gustafson en de hofmeesteressen Niemi en Signe Abero, die naar het ziekenhuis werden gebracht, Gustafson en een der hofmeesteressen hadden verwondingen aan rug en beenen opgeloopen. Ds. Palmen, van de Finsche zending der haven, heeft verklaard, dat men vreest, dat er bij de ontploffing men- schenlevens verloren zijn gegaan. 1 Britsche vliegers boven Noord- Duitschland. „Uitgebreide verkenningsvluchten". De Britsche luchtmacht heeft Maandag uit gebreide verkenningsvluchten ondernomen over de vliegvelden in Noord-Duitschland, aldus deelt het Britsche ministerie voor de luchtmacht mede, dat hieraan toevoegt: „Ondanks het slechte weer en den tegenstand werden vele waardevolle inlichtingen verkregen en vele fotografieën genomen. Tot middernacht was een onzer vliegtuigen niet naar zijn basis teruggekeerd." Vlugschriften op Belgisch gebied. Volgens Havas is in Eupen en verscheidene naburige Belgische plaatsjes een aantal vlug schriften gevonden, naar men denkt van Engelsche herkomst, die zonder twijfel door den wind uit den koers zijn gedreven. De vlugschrif ten beginnen met de regels: „Heeft men in Duitschland het Engelsche antwoord op de rede van Hitier gepubliceerd? Eischt van Hitier de publicatie van den geheelen Engelschen tekst". Onbekend vliegtuig boven Namen. Maandagmiddag heeft een vliegtuig van onbe kende nationaliteit op groote hoogte boven Namen en omgeving gevlogen. De luchtdoel- artillerie heeft schoten gelost. LIJKEN VAN DUITSCHE VLIEGERS AAN DE ENGELSCHE KUST AANGESPOELD. Aan de Britsche kust is gisteren het lijk aan gespoeld van een Duitscher, gekleed in vlieger- uniform en met een hakenkruisband om den arm. Hij had een kogelwond in een oog en twee in een been. Het lijk droeg de kenmerken van ongeveer drie dagen iin het water te hebben ge legen. E en lijk is aangespoeld op de kust van Nor folk, n.l. van een Duitsch vliegerofficier. Hij had een opgeblazen zwemvest om de borst. De man was gedood door een kogel in den slaap en, aan gezien er een leege revolverhouder op het lijk werd gevonden, neemt men aan, dat de vlieger zich van het leven beroofd heeft na uren in zee te hebben gelegen. Hij had geen papieren bij zich, maar wel een identiteitsplaatje, terwijl zijn horloge was blijven stilstaan op 5 uur. Hij had verder 45 mark bij zich. Men denkt, dat de beide lijken afkomstig zijn van vliegers, die met hun toestel boven de Noord zee zijn neergehaald tijdens een luchtaanval op Engeland. „2)e tifd is gekomen noot dienstneming tegen de zeelucht" Dr. Frank Buchman heeft Zondag in Boston (Ver. Staten) een radiorede gehouden, welke Maandag avond door de A. V. R. O. in de Nederlandsche taal is weergegeven. „Ik spreek vandaag", zoo zeide dr. Buchman, „tot millioenen menschen over de geheele wereld, die in deze angstige dagen hoe langer hoe meer in mo- reele herbewapening de eenige hoop voor de toe komst zien. Terwijl ik spreek denk ik vooral aan de mannen in de loopgraven aan de fronten. De mannen, die tegenover de harde werkelijkheid staan, de mannen, die weten, wat oorlog is. Maar waar liggen op het oogenblik de loopgraven? In vele landen draagt iedere burger een gasmasker bij zich, iedere tuin heeft een schuilkelder. Het is een nieuwe oorlogsphase, waarin iedereen verantwoor delijkheid draagt en ieder huis een voorste loop graaf is. Onze bekwaamheid tot verzoenen heeft geen ge lijken tred gehouden met onze bekwaamheid tot oorlogvoering. Onze bekwaamheid in het vernie tigen begint het te winnen van de bekwaamheid om te leven. Bedenkt, wat de prijs is van haat, angst en heb zucht. Millioenen mannen en vrouwen moeten te genwoordig gasmaskers bij zich dragen, omdat zij jaren lang achter maskers geleefd hebben. Mil lioenen mannen en vrouwen moeten tastend hun weg zoeken door verduisterde steden, omdat de volken in een geestelijke verduistering geleefd heb ben. Heden moeten millioenen mannen en vrouwen naar luchtalarm luisteren, omdat in het verleden de volken niet naar de stem van God geluisterd heb ben. Toch kunnen duistere nachten van afwachting, een verholen zegen blijken te zijn, want leiding is een eerste levensbehoefte, die niet gerantsoeneerd is. Het verstand en de denkkracht van de wereld moeten gedurende langen tijd gesaboteerd en ver spild zijn om tot een dergelijke vernietiging van menschen en volleen te leiden. De oorlog had al lang uitgebannen moeten zijn. Een generaal zei on- lands tegen mij: „Een van beide, of ik offer mijn zelfzucht op térwille van mijn land, of ik offer mijn land op terwille van mijn zelfzucht en: of wij offeren onze nationale zelfzucht op of De voorbereiding tot een nieuw vredesver drag moet inhouden, dat alle contracteerende partijen van alle volken gaan leven op den grondslag van: geen haat, geen angst, geen hebzucht en het noodzakelijk voorspel tot dit betere verdrag is dat ieder individu, ieder volk nu begint met die nauwe levenswijze en het niet uitstelt tot den toekomstigen wapenstil stand. De tijd. is nu gekomen om dienst te ne men voor den geheelen duur van dezen oor log tegen de zelfzlucht. Ons programma moet luiden: „Voor eeuwig strijden in den strijd voor den vrede". Er moet een gezag van geestelijken aard komen, dat door elkeen en overal aanvaard zal worden. Slechts op deze manier zal uit den chaos orde ont staan in aangelegenheden van nationale- en we- reldbeteekenis. Wil dit wonder in de wereld ge beuren, dan moet een volle de leiding nemen. Het een of andere volk moet God's wil als zijn bestem ming aanvaarden en door God geleide menschen kiezen als zijn vertegenwoordigers in binnen- en buitenlandsche zaken. Wij hebben getracht te denken en te leven, zoo als wij dit wenschten. Tracht nu te denken en te leven, zooals gij wenscht, dat een ander volk leeft, dan zal ons land de baanbreker zijn van de nieuwe wereldorde. Het geheim ligt in het luisteren naar God. Waar God de leiding heeft, ontstaat een waarlijk eens gezind volk. De mensch alleen kan geen vrede ma ken. Een volk moet geoefend worden om vrede te maken en te handhaven. Wij moeten beginnen de menschen te vormen, die den rechtvaardigen en duurzamen vrede van de toekomst zullen maken. De klok staat op nul, wij staan op den drempel van een nieuwe wereldorde. Het is noodig, dat wij eendrachtig de wereld terugwinnen voor een pro gramma van gezond verstand en zekerheid. De eenige normale menschen in een waanzinnige we reld, zijn zij, die door God geleid worden. Wij heb ben de groote scheppende bronnen van God's geest nog niet aangeboord. God heeft een filosofie en de vereenigde moreele en geestelijke krachten der volken zullen deze filosofie vinden, die opgewas sen is tegen een wereldcrisis." En heeft veel critiek te verduren Onze Londensche correspondent schrijft: De ministers en hun ambtenaren moeten in deze dagen heel wat hooren. De dragers van beroepen en de leiders van bedrijven beseffen dat in dezen oorlogstijd de dingen niet als van ouds kunnen gaan en zij leggen er zich bij neer dat ambtenaren zich met hun zaken bemoeien of zelfs het werk uit hun handen nemen. Maar zij lat%n de gelegenheden, die ambtelijke blunders verschaffen, niet voorbijgaan om te getuigen, misschien wat te luidruchtig, van hun onsterfelijk slechten dunk van den bureau craat die zakenman gewoi'den is. En met verzach tende omstandigheden, die toch wel mogen tellen als men denkt aan de ontzaglijke beslommering, die een overgang van het beroeps- en bedrijfsleven in al zijn vertakkingen van een vredesbestaan naar een oorlogsbestaan vergezelt, wordt in de critiek nauwelijks of geen rekening gehouden. De En- gelschman staat op zijn geboorterecht naar hartelust te klagen en te foeteren. Het begon met het ministerie van Voorlichting dat aanvankelijk zoodanig werkte dat voorlich ting zooveel mogelijk werd achtergehouden. Het is nog lang niet in orde met dat Ministerie. Maar het heeft zich gesplitst als de primaire cel en een van de splitsingen is het Persbureau, dat nu redelijk wel functionneert zoodat wij niet veel reden meer hebben om te morren. Er is nauwelijks een depar tement van staat of een orgaan van officieel bedrijf dat aan openbare bespotting of veroordeeling ont komt. Het schijnt dat de Britten voor de wereld willen betoogen dat zij ook in oorlogstijd even vrij zijn als altijd hun meening te zeggen. Dat de mee ning zoo vaak ongunstig uitvalt komt omdat White hall (en zijn thans weelderig verspreidde vertak kingen) alles blijft aanpakken met de traditïoneele nationale methode van „trial and error" (poging en dwaling), waaruit kan worden afgeleid, dat de Engelschen niet alleen meenen dat men door schade en schande wijs wordt maar dat er geen andere manier bestaat om wijs te worden. Bijna elk bestuursdepartement dat zijn deel kreeg in de organisatie van het land op voet van oorlog is verkeerd begonnen. De poging werd een dwaling De tweede werd een halve dwaling enz. Het pu bliek werd op een gas- en electriciteitsrantsoen ge steld. Maar men ontdekte al gauw dat de stadsver- duisteringen zooveel kolen spaarden, dat de parti culiere beperking in het verbruik van gas- en elec- triciteitseenheden volstrekt overbodig en zelfs on- gewenscht was. De overheid, die wat verlegen moet zijn met haar houding, klampt zich tot heden nog vast aan de 25 percents beperking van het parti culiere steenkoolverbruik. Maar als ze dat lang volhoudt zal er geen bergingsruimte meer zijn voor de kolenvoorraden in het land, geheel afgeschei den van het feit dat er enkele honderdduizenden mijnwerkers werkloos zijn die zelfs bij de ruimste steenkoolconsumptie schaarschte zouden kunnen verhoeden. De rantsoeneering van benzine het rantsoen is karig zoodat er bijna geen particuliere auto's cp straat zijn heeft de staatsinkomsten uit de mo tor- en benzinebelasting met honderdduizenden ver minderd in een tijd, waarin de Schatkist vele pon den noodig heeft. En de hoeveelheid benzine, die thans in het land is gaat de voorraden van den vre destijd zoo ver te boven dat er geen tanks, pomp putten, bakken, blikken en sigarenaanstekers ge noeg zijn om ze er in op te bergen. Ook in dit ge val heeft men door te veel ijver het juiste midden of zooals men het hier uitdrukt, het gelukkig ge middelde, gemist. De staat is een hamsteraar in het groot gewor den en het schijnt dat de voorraden hem hypno- tiseeren, dat verzamelwoede hem te pakken heeft gekregen en dat hij het gevoel heeft nooit genoeg te kunnen inslaan. Hoe minder er verbruikt wordt echter hoe min der er wordt gewerkt en geleefd. Dat ontdekte on langs de minister van Transport, die was begonnen minder treinen te laten loopen, goedkoope retour tjes in te trekken, coupé-lichten te dooven en restauratie-rijtuigen uit te schakelen. Met deze maatregelen bezorgde hij uiteraard ernstig onge rief aan de schaarsche reizigers, die als nog in de treinen bleven klimmen. De meesten vertikten dit Als ik u een gezicht kon gunnen op een Lon densch stationperron maar waarom zou ik 1. zoo iets ellendigs gunnen? zoudt ge inzien waarom zij het vertikten. Als de Grieken spoor wegen hadden gekend zouden zij zooiets voor hun Hades-buurtverkeer hebben ontworpen. De minister heeft nu al die maatregelen herroe pen en het treinverkeer begint weer op zijn ver haal te komen. Toen den minister van Binnenlandsche Zaken werd verteld dat hij door de inrichtingen van openbaar vermaak gesloten te houden verve ling en neerslachtigheid introduceerde in de ge moederen der bevolking en dat dit niet goed was voor het nationaal moreel, maakte hij uit dat deze etablissementen tot tien uur in den avond open konden blijven, blijkbaar oordeelend dat opening tot den normalen tijd, elf uur, ernstige gevaren opleverde. Tegelijk vond hij dat de winkels dicht moesten gaan bij zonsondergang omdat het ver keer in de verduisterde straten zooveel mogelijk beperkt moest worden. Dat was hard voor vele winkels, die het moeten hebben van klanten die na hun dagtaak inkoopen komen doen. De lucht boven het land is thans vol scherp protest over deze vervroegde winkelsluiting. En in die verduistering zoo grondig als wordt toegepast, wenscht men zich ook niet te schikken. Rampspoed heeft in dit geval steun ge geven aan het verzet. Het middel, zegt men, is Twee Engelsche trawlers tot zinken gebracht. De Engelsche stoomtrawler ,Bt. Nidan" is op de terugreis van de plaats waar men gevischt had waarschijnlijk door vijandelijke actie tot zinken gebracht. De 15 opvarenden konden ge red worden. De „St. Nidan" is een van de groot ste modernste schepen van de trawlervloot van Huil. Ook de te Grimsby thuisbehoorende Engelsche trawler „Lynx H" is tot zinken gebracht. De uit 10 koppen bestaande bemanning is in Schot land aan land gekomen. Het schip werd op de Noordzee getorpedeerd. Het Noorsche schip, dat Zondag op de Noordzee tot zinken is gebracht, blijkt het stoomschip „Vavanomalm" metende 3618 ton, te zijn. Men weet niet of het schip op een mijn is geloopen, dan wel door een torpedo tot zinken is gebracht. De kapitein zeide: „Er was een ontplof fing, welke de tweede reddingboot wegsloeg en de mannen in de machinekamer werden door de ontsnappende stoom verbrand. Som mige mannen werden in het water gewor pen, de anderen gingen in de overgebleven reddingboot en namen de drenkelingen aan. Allen werden door een motorschip opgepikt. erger dan de kwaal (die zich nog niet heeft ge openbaard). In de eerste maand van den oorlog werden 1130 personen in het land door verkeers ongelukken gedood. Dat was 513 meer dan in de laatste vredesmaand toen er nog geen verduiste ring was en toen er daarenboven aanmerkelijk meer verkeer was. In deze zaak echter wil de regeering niet van toegeven weten. Het is duidelijk dat de militaire autoriteiten de hoogste waarde toekennen aan de diepst mogelijke stedenduisternis als verdedigings middel. En zoo lang men de moderne Aladdin- lamp die haar licht alleen geeft aan het eigen volk en niet aan de vijandelijke vliegtuigen niet heeft gevonden (men zoekt er naarstig naar) zal men het ongemak en het gevaar van de pik donkere straten moeten blijven trotseeren. Minister Morrison, die voor onze eetwaar moet zorgen, staat thans aan het hoofd van het grootste grossiersbedrijf van de wereld. Hij koopt in met scheepsladingen tegelijk. Maar men fluistert dat de schepen en hun ladingen zoek raken, dat de thee-schepen van Gravesend naar London Bridge en weer van London Bridge naar Gravesend gaan, als kippen die niet weten waar haar eieren te leggen. Men fluistert ook dat kostbaar voedsel in zeehavens aankomt maar weer naar de plaats van afvaart, soms 5000 K.M. uit de buurt, terug keert omdat de vergunning voor lossen zoek is ge raakt in de post. Als men zoo blijft fluisteren dan zullen de Britten geen genoegen nemen met de 3 ons per hoofd per week aan boter, die als hun rantsoen zijn aangekondigd. Zij zullen op zoek gaan naar de boterschepen, die elkaar in de terri toriale wateren verdringen op zoek naar een ha ven en kade die de kostelijke vrachten willen ontvangen. Drie ons, d.w.z. drie Engelsche onzen, tezamen 85 gram boter. Het schijnt wel of ook de Engel sche overheid de kanonnen voor wil laten gaan. Maar misschien hebben de ambtenaren verge ten waar zij de botervoorraden hebben wegge stopt. |N tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine* (Adv. Ingez. Mcd.) RAD» PROERAMMA WOENSDAG 1 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414,4 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten A.N.P., Schriftlezing. Medita tie. 8.20 Gramofoonmuziea (9.30—9.45 Geluk- we'nschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo- foonmuziek. 11.20 Vioolvoordracht met piano-be geleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berich ten. 12,15 Quintolia. (Om 12,45 Berichten A. N. P.) 1.00 Orgelscpel. 2.002.55 YQuintolia en gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarings- reglement. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegel verzamelaars. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Be richten A.N.P. herhaling SOS-berichten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk orkest en soliste (9.05 9.35 Cauerie „De therapie van paniek"). 10.05 Berichten ANP. actueele halfuur. 10.35 Gramo foonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Eventueele Berichten ANP., gramofoon muziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Orgelspel. 12.45 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 1.001.43 VARA-or kest. 2.00 Kniples. 2.30—2.55 VARA-orkest. 3.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen^ 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel en zang. 6.30 De Ramblers. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Feli citaties. 7.10 Causerie „De ziektewet". 7.30 Bij belvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-varia. 8.15 Volgs. aankondiging. 8.30 Viool en piano. 9.00 Radio- tooneel. 10.10 Sylvia-Amuscmentsorkest en solist. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berich ten ANP. 11.10—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 9.50—10.20 Variété. 11.20 Berichten. 11.35 Op treden van een solist(e)'. 12.05 Causerie. 12.20 Uit Italië: Lichte muziek. 1.05—1.20 Pianovoor dracht. 2.20 Het orkest van het Claridges-hotel. 2,50 Dansorkest. 3.20 Berichten. 3.35 Weten schappelijke causerie. 3.50 Matinée-programma. 4.20 Kinderhalfuur. 4.50 Lichte muziek. 5.20 Berichten. 5.35 Actueele uitzending. 6.05 BBC- Theaterkoor en -orkest. 6.20 Reportage. 6.50 Mededeelingen. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Be richten. 8.35 Variété. 9.20 Radiotooneel. 10.00 Orgelspel. 10.20 Declamatie. 10.35 Dansorkest. 11.20—11.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.50 Ofcto Fricke's orkest. 7.40 Gramofoonmu ziek. 9.30—10.20 Het West-Duitsch strijkkwartet 11.20 Leo Eysoldt's klein orkest en solist. 1.35 Populair concert. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Concert. 5.20 Otto Dobrindt's orkest. 7.35— 12.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 11,20 Gramofoonmuziek. 11.50— en 12.30 Om roeporkest. 12.50—1.20 en 1.35 Gramofoon muziek. 2.20 De Koninklijke Fanfare uit Bousso-Bois. 3.20 Het Brusselsche instrumen tale kwintet. 4.20; 5.50 en 6.20 Gramofoonmu ziek. 7.20 Ontspanningsprogramma voor solda ten. 7.50 Omroeporkest. 8.2Ö Literair-muzikaal programma. 9.30—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.35 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12,30 Radio orkest, 12,50—1.35 en 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Het Hollencourtkwartet. 2,55 Gramofoon muziek. 3.20 Pianovoordracht. 3.50 Gramofoon muziek. 4.20 Radio-orkest. 5.05 Hobo-voor dracht. 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 Orgel en zang. 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 Om roep symphonie-orkest en soliste. 9.30 Zielenlof. 10.1511.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Verzoekconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Gra mofoonmuziek. 10.20 Populair concert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcerfc.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5