0: Tot niets in staat Brand in de mijn Laura gestuit. D( rjg Omzetten in kruideniers zaken in September. Streven naar neutraliteit. „Slechte financiën moeten leiden tot slechte politiek". O. en O. heeft ook een zuiver maatschappelijk <a rakter. ygpAT, 31 OCTOBER 1930 leta de professor. hit teste spoauveq&edxitf tet iveteid. p vier en veertig-jarigen leeftijd werd een man benoemd tot directeur-generaal (Ier Nederlandsche Spoorwegen. Hij wist van het bedrijf der Nederlandsche .e(,en niet veel meer dan de doorsnee- tier °die veel van de treinen gebruik maakt, *7 'zich te verdiepen in de finesses van het Prof. dr. ir. J. Goudriaan was hoog waar in Rotterdam en Delft, verder was hij '^langrijke mate actief in 't directorium van narticulier grootbedrijf, de gloeilampenfa- v>l der N.V. Philips te Eindhoven, wij hadden destijds eenige uren na het be id worden van zijn benoeming tot directeur- ':'eraal een onderhoud met hem. Van dat nb'ük af wisten we, dat er een energieke aan de Spoorwegen kwam, die met jongen, - dien óe leiding zou ter hand nemen. was de professor met deze benoeming, om zichzelf, maar omdat het bedrijf hem W!de omdat zijn jonge durversgeest er toe- vitmogelijkheden in zag en er een wijde n voor zijn ondernemingslust openzwaaide. kUjs is een lustrum-president een parade- rjard Men kiest een klinkenden naam, om aan viering van het feest luister bij te zetten. En bet feest verklonken is en van de eerewijn i-ji-i nog maar de kringen op de directietafel L{-> «sten, komt er weer een man van de practijk ai dè leiding. De Spoorwegen waren nu eenmaal geen bedrijf zich de weelde van een parade-directeur permitteeren. Zij hadden een nuchteren, wctischen man noodig, die het geheel wist te ,'erzien; regie kon dit bedrijf niet gebruiken,, ïïelijke realistische leiding des te beter. 11 j un tl l;r. toen kwam prof. Goudriaan vraag rees, in en buiten het Spoorweg- Mtóïrijf, wat deze geleerde van Spoorwegtechniek Waarschijnlijk heeft hij zichzelf die vraag teld en in stilte zich het antwoord ge zoen: „Niet veel, m'n waarde!" Maar hij wist dat er onder de werkers mannen waren, de Spoorwegtechniek terdege kenden en die imen met raad en daad naast hem. ding wist hij zelf zeer goed: de Neder- Undsche Spoorwegen, die al zooveel service loden aan het reizend publiek, waren toch niet populair genoeg. Wat de heer Hupkes had ge daan voor tractie en de chef dienstregeling .voor U ïidia is ii Prof. Dr. Ir. Goudriaan. Kn regelmatigen dienst, het dwong alles' bewon ing af, maar het publiek nam het als de meest vanzelfsprekende zaak van de wereld. al ls de heer Goudriaan bescheiden genoeg, ca alle hulde naar den achtergrond te schui ft waar zijn medewerkers staan van hoog Wj iaag, één ding mocht men hem bij dit ju- ccetim met nadruk zeggen: hij heeft geen jaar coadig gehad, om de Spoorwegen populair te aaken. Wie meenen mocht, dat hij zichzelf zou soeken, omdat den laatsten tijd zijn naam zoo- i geschreven, gedrukt en uitgesproken wordt, to van dezen kiemen, jeugdigen,, bijna over- noedigen bedrijfsleider niets begrepen. Hij is f'o.essor-ingenieur. „Alstublieft, mijne heeren, met voortdurend al die titels, prof. Goudriaan ^voldoende!''. Dit teekent zijn geheele opvat- 'Mg omtrent zichzelf en de plaats, die hij in ■t bedrijf inneemt. Publiciteit, hij weet wat voor waarde zij TO voor een bedrijf als de Nederlandsche spoorwegen. De gelegenheid die hij ons bood !!rife verz01'ging van deze reeks Spoorweg- Jfen, had natuurlijk dit streven naar pu berteit tot achtergrond. Maar voor dit artikel beoben - wij zijn medewerking of hulp niet In- 'ccoepen. Het antwoord zou zeker geweest zijn: miaar eens met een remmer of rangeerder ■■aten! Die is óók onmisbaar in het bedrijf!" En M springt meteen een woord van den directeur 'de herinnering: „Men kan zich in geen enkel de luxe veroorloven, goede krachten ^tmatig klein te houden". M dat prof. Goudriaan kopschuw is voor J n. Populariteit. Hij weet, wat deze voor f waard is; hij weet evenzeer, hoe wazaKelijk het is, dat het publiek weet, wie in de administratie-gebouwen van de Nr.^dsche Spoorwegen. In dezen tijd weet r ln Nederland, wie er aan het hoofd staat nüe Nederlandsche Spoorwegen. In volledige «uggetrökkenheid in „Hgb." heeft de directeur heil gezien. Goudriaan is nog maar kort bij de ifWndsche Spoorwegen. Zijn benoeming eeW Van1938- En n°g niet z°o heel lang sP.rah hij het merkwaardige woord, er streven in Nederland het beste ■edrijf ter wereld te vormen. Is dat zelfs maar overmoedig? JlTogant, Want "alleen maar moedig. corps iemand, die achter zich een zéér toege- van eenige tienduizenden medewer kers weet, van hoog tot laag, bezield met zóóveel liefde voor het bedrijf als was het eigen bezit, mag zoo blijmoedig de toekomst ingaan. Hij weet van de toewijding bij de ingenieurs van tractie of van het seinwezen zoo goed als op den een- voudigen blotopost zóóveel ergens in het verlaten land van Drente of van de Peel. Hij weet van het plichtsbesef, zoo goed bij den meester in net hooge machinistenhuis van de Jumbo, van den bestuurder in de nieuw zakelijke cockpit van den electrischen trein die met 120 K.M. onder de seinpalen voorbij snelt, als van den eenvoudigen stationschef van een kleine halte, die misschien alle treinen van een dag op één na ziet voorbij snellen, maar desondanks op zijn post moet zijn voor zeer verantwoordelijk werk. Hij weet tenslotte, dat het Nederlandsche volk iets is gaan begrijpen van zijn theorie: „De Spoorwegen zijn het bezit van het Nederland sche volk en zij staan ten dienste van het Ne derlandsche volk". Mag hij, met die wetenschap, niet streven naar het beste Spoorwegbedrijf ter wereld? Ach ter is alles klaar, vóór gaan de seinen op veilig. Naar het beste Spoorwegbedrijf der wereld, di recteur! Het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Economisch Instituut voor den Middenstand deelen de navolgende indexcijfers mede omtrent de om zetten in den detailhandel in kruidenierswaren in September j.l. Aangezien de opgaven van een aantal bedrijven voornamelijk middenstandszaken betrekking hebben op de ontvangsten in plaats van op de ver- koopen en een gedeelte van de groote aankoopen in de laatste weken van Augustus eerst in Septem ber betaald zullen zijn, zijn de indices voor Sep tember eenigszins te hoog, die voor Augustus te laag. In verband daarmede zijn tevens de gemid delden. van deze twee maanden te zamen vermeld. De indexcijfers van de omzetten in den detail handel in kruidenierswaren zijn als volgt: <2 i Algemeen Grootwinkelbe drijven Coöp. verbruiks- vereeniging Middenstandszaken w O co (1/12 jaar omzet 1937 100) 126,3 125,5 01 bioi co p co 2 <2 co Üco (overeenkom stige periode 1938 100) 112,0 117,2 116,3 123,6 93,1 110,5 115,6 114,2 101,9 108,0 129,1 126,8 116,3 119,3 Ten einde een juiste vergelijking te verkrij gen, zijn voor 1938 en 1939 alleen de omzetten van de winkels, die op 1 Januari 1938 iri. exploitatie waren, voor de berekening van de indexcijfers bruikt. Wielrijder door hollende paarden gedood. Maandagmiddag zijn in de Damlust-kazerne te Utrecht twee paarden plotseling op hol geslagen. De dieren zagen kans het hek uit te rennen den Leidscheweg op, waar op dat oogenblik de 63- jarige heer Van der Kaay op een rijwiel reed. Hij werd door één der paarden omver geloopen en liep bij den val zóó ernstige verwondingen op, dat hij aan zijn kwetsuren is bezweken. AUGUSTA PEAUX TACHTIG JAAR. Een van de weinige nog levende letterkundigen, die met Kloos, Jacques Perk, Gorter en anderen behoorde tot de „tachtigers", wier streven in de jaren tachtig van de vorige eeuw een nieuw geluid bracht in de Nederlandsche letteren, Augusta Peaux, zal op Donderdag 2 November a.s. te Nij megen, waar zij al sinds geruimen tijd woont, haar tachtigsten verjaardag herdenken. MIDDELBARE TECHNICI EN BEDRIJFS- RADENWET. Het bestuur van den Ned. Bond van Technici heeft aan den minister van Sociale Zaken en aan de leden der Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek de bedrijfsradenwet zóó te wijzigen, dat aan de middelbare technici een redelijke ver tegenwoordiging in de bedrijfsraden wordt verze kerd. door de voortdurende hinder van Uw zenuwen? Kalmeer en sterk ze dan door Mljnhardt's Zenuwtabletten Zenuwstillend Zenuwsterkend Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Rede van prof. mr. C. W. de Vries over: de positie van Nederland in oorlogsomstandigheden. Prof. mr. C. W. de Vries, heeft voor de juri dische Studenten te Utrecht gesproken over de positie van Nederland in de oorlogsomstandig heden. Hij gaf het verschil tusschen den oorlog van nu en dien van 25 jaar geleden in het kort aldus aan: In tegenstelling met den vorigen oorlog, toen steeds nieuwe strijdende partijen zich opwierpen, zien wij nu een algemeen stre ven naar neutraliteit. Amerika, Turkije (Zwarte Zee), de Balkan-staten, Italië (Middellandsche Zee), de Oslo-staten en Rusland willen alle den oorlog localiseeren tot één front, waar de oorlog zelf niet kan uitbreken. Dit streven naar neutraliteit van allen is een Nederlandsch belang, waar belangen van anderen samengaan. Neder land verbindt zich in de practijk met allen, die de vlucht in de neutraliteit verkiezen bo ven den oorlog en zoo werken wij ook nu mede aan het handhaven van regels omtrent gedragingen in het verkeer der volken, bui ten een Volkenbond. De Nederlandsche regeering waakt ook hier voor onze zaak en voor de belangen van ons imperium. Spreker wees er in zijn "bede op, dat de jurist ste.llig verkeerd doet te meenen, dat, Nederland altijd heeft gestaan en staat aan den kant van het hooge moreele recht, terwijl zij, die onze belangen aantasten, dit moreele recht schenden. Zelfs gaat het spreker nog iets te ver, wanneer de theorie Nederland een „roeping" toekent, om aan de monden van de groote Westeuropeesche rivieren een zelfstandigen staat te onderhóuden midden van de rivaliteit van groote mogendhe den. Het is meer de uitoefening zoowel van een plicht, welke Talleyrand's Europeesche politiek ons oplegde, als het dienen van ons welbegrepen eigenbelang. De Nederlandsche zelfstandigheidspolitiek voert nu tot onzijdigheid en tot het opkomen voor de rechten der neutralen, omdat dit ons belang is. Veranderde omstandigheden brengen nieuwe rechtsregels. Johan de Witt trachtte vrienden te krijgen door belanghebbenden samen te brengen tot het erkennen van het nut van den regel: het neu trale schip dekt de lading. Dat wenschten en wenschen de Hollandsche reeders. Is nu ook neutraal goed in een vijandelijk schip veilig tegen prijsverklaring? De feiten zijn sedert de negentiende eeuw ver anderd. De legers en de vloten zijn wel verant woordelijk voor de krijgsoperaties, maar de mo derne oorlog is meer. De moderne oorlog is thans een tactische stellingoorlog, een tech nische materiaal-slag en een psychologische ze- nuwstrijd. De eerste wordt gevoerd door de le gers en door de legerleiding, de tweede door de leiders en de arbeiders in de industrie, de derde door de bevolking thuis. Nu de oorlog van heden aanvangt, waar de vorige oorlog eindigde, weet ieder, dat de naties trachten elkaar te ondermijnen in de volks kracht. En dus moet Nederland dulden, dat de lijsten der oorlogscontrabande belangrijk wor den uitgebreid. Uitbreiding is niet meer te vreezen. WEST-FRIESLAND BESTRIJDT DE SPREEUWEN. In Ihet afgeloopen fruitseizoen zijn in verschillen de dorpen in W.-Friesland maatregelen tegen over last van spreeuwen genomen. Vooral in Schellink hout waar een verordening door den raad op 't ver storen der nesten in den broedtijd werd aangeno men, is deze actie intensief gevoerd. De gemeen schappelijke slaapplaats, waar voorheen duizenden trekspreeuwen overnachtten, werd onherberg zaam gemaakt, terwijl op de daken der gebouwen de nesten werden verstoord. Het resultaat is geweest dat in 1939 de spreeu wen geen schade van eenige beteekenis aan de fruitgewassen hebben aangericht. DE NIEUWE WELDADIGHEIDSZEGELS „VOOR HET KIND". 's-GRAVENHAGE, 28 October 1939. Weder om zullen dit jaar weldadigheidszegels „Voor het kind" verkrijgbaar worden gesteld en wel gedu rende het tijdvak van 1 December 1939 t.m. 5 Januari 1940, met een toeslag boven de frankeer- waarde, welke ten goede komt aan het bescher ming- en hulpbehoevende kind in het algemeen, met uitzondeirng van de zuigelingenbeschernnng. De zegels zullen in 5 frankeerwaarden verschij nen, nl.: 11/2 cent (grijs) met een toeslag van VA cent; 2'A cent (groen) met een toeslag van 2y2 cent; 3 cent (roodbruin) met een toeslag van 3 cent; 5 cent (groen) met een toeslag van 3 cent; 12A cent (baluw) met een toeslag van 3A cent; zij zijn ontworpen door den kunstschilder Sierk Schroder te Wassenaar. De voorstelling is voor alle waarden dezelfde: een loopend kindje met een hoorn des ovenloeds over zijn schoudertje hangend. De zegels zijn vervaardigd in rotogravure. De afmetingen van het beeldvlak zijn 18 bij 27 m.M. De geldigheidsduur loopt t.m. 31 December 1944. HET RIJVERBOD OP ZONDAG. Horecaf heeft een adres aan den minister van Economische Zaken gezonden, waarin verzocht wordt om, indien de beschikbare benzinevoorraad verbruiksbeperking noodzakelijk maakt, het ver bod om op Zondag auto te rijden op te heffen onder gelijktijdige invoering van distributie. Raspaarden uit den Renstal Goudriaan De Diesel- .electrische-, de stroomlijn-locomotief en de nieuwste aanwinst, de moderne electrische trein. (Van onzen specialen verslaggever) EYGELSHOVEN, 31 Oct. Brand in de mijn „Laura", die tezamen met de „Julia" door de Maat schappij „Laura en Vereeniging" geëxploiteerd wordt.- Het moet als een wonder gerucht door 't mijnwerkersplaatsje gegaan zijn. Gisterochtend heeft de Maandagploeg niet kunnen afdalen, een bewijs, dat het vuur, uitgebroken op de laagste verdieping, fel woed en dat de bestrijding, welke met vereende krachten direct is ingezet, veel tijd zal vergen. Het werk in de geheele mijn is dan ook stil gelegd, ook op de andere, minder laag gelegen verdiepingen In Eygelshoven, gelegen onder den rook van Heerlen, is de brand het gesprek van den dag, on danks het feit, dat men er niets van kon zien en er niets van weet. Behalve dan datgene, dat in het officieele communiqué, uitgegeven door de directie der maatschappij, is medegedeeld. Maar dat laat ruimte te over voor het stellen van vragen. Vele vragen zelfs. Een antwoord daarop is echter niet te krijgen. De directie heeft het consigne: zwijgen in alle talen uitgegeven. En dus houdt men zich daaraan, ook of liever juist! diegenen, die uit hoofde van hun functie geacht kunnen worden de bevoegdheid te bezitten tot het verstrekken van de juiste informaties. De nuchtere mededeeling, dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag brand ontstaan is op de laag ste verdieping, welke zich op bijna 380 meter on der den grond bevindt en dan nog wel een brand van vrij ernstigen aard is eigenlijk alles wat be kend is. Daarnaast heeft men ook gehoord, dat een der leden van het personeel, wiens wegblijven Zon dagochtend de reddingsploeg tot het instellen van een onderzoek heeft gebracht door gasverstik- king om het leven is gekomen. Het communiqué volstaat verder met de mededeeling dat de Maan dagochtendploeg niet aan het werk is gegaan en dat alle krachten gemobiliseerd zijn voor de be strijding van het vuur. Verder wordt er in Eygelshoven gegist: naar de oorzaak van den brand, naar diens omvang, naar de kans op uitbreiding naar de schade, naar den duur van de tijdelijke werkloosheid der ongeveer 1400 a 1500 mijnwerkers, enz. enz. De man-van-de-krant, die na lezing van het. communique, via de directie antwoord op deze vra gen hoopt te verkrijgen, komt bedrogen uit. De ver trouwensman, die hem te woord staat, kan alleen maar zeggen, dat er aan het communiqué niets toe te voegen valt. Alleen kan nog gezegd worden, dat er geen gevaar meer bestaat, dat de brand nieuwe slachtoffers zou eischen en dat men de hoop koes terde morgen, in den loop van den dag gereed te komen met de insluiting van den brandhaard, het geen geschiedt door indamming. Verder konden al leen algemeene inlichtingen over de mijn verstrekt worden, waarbij vragen over den brand „taboe" waren. Hoeveel man er deelnemen aan de bestrijding van het vuur en onder wiens leiding dit geschiedt, of de maatschappij verzekerd is tegen een dergelijke schade, in hoeverre de brand van invloed zal zijn op de jaarlijksche productie aan steenkoolZie, daarover was geen uitsluitsel te bekomen, ofschoon met name de laatste vraag, gezien in het licht van de huidige tijdsomstandigheden, toch zeker voor ge heel Nederland van belang is. Nog maar enkele weken geleden is de mededeeling gdaan, dat de Nederlandsche mijnen „zwart goud" genoeg pro- duceeren om in de behoefte van het Nederlandsche volk te voorzien. Men heeft zich daarbij gebaseerd op de normale productie, er geen rekening mede houdend, dat door onvoorziene omstandigheden het productieproces in een der mijnen wel eens ge staakt zou moeten worden. Dit is thans met de „Laura", welke sinds een kwart eeuw in bedrijf is en welke, tezamen met de „Julia" jaarlijks an derhalf millioen ton steenkool levert. En dus.... dus gist men in Eygelshoven: in de enkele cafés als in de zwart berookte huizen van de ongeveer 3000 mijnwerkers, welke in dit plaatsje wonen. Maar men gist ook ïn de kantoren en de bijgebouwen van de mijn zelf. Slechts enkelen zijn bekend met den omvang van den brand en met de eventueele gevolgen. Zij zwijgen. En zoo zwij gen ook de leden van de eerste reddingsploeg, die Zondagochtend in de mijn zijn afgedaald, omdat één van hun makkers niet op tijd boven kwam. Zij hebben hem gevonden en hoewel direct gepoogd is met zuurstofcylinders hem in het leven te houden, is dit niet gelukt. De leden van deze ploeg hebben een haastig onderzoek ingesteld, waarbij zij spoe dig tot de ontdekking kwamen, dat er door onbeken de oorzaak brand in de mijn ontstaan was. Meteen is er toen alarm geslagen, is men aan het werk ge gaan om den brandhaard te dooven en het vuur, dat diep in Limburg's grond zulke massale hoeveelheden voedsel vindt, het langzaam voortkruipen te be letten. De gistermiddag laat verspreide mededeeling, dat er geen gevaar meer bestaat, dat de brand nog meer slachtoffers zal eischen, beteekende overigens voor velen een groote geruststelling. Vuur in een kolen mijn onder den grond.... De mijnwerkers en hun verwanten weten maar al te goed wat dit zeggen wil en hoeveel gevaren de bestrijders daar bij kunnen loopen als zij in de mijn zijn afgedaald. Eén explosie, een plotselinge instorting en de weg terug kan afgesneden zijn Nu dit gevaar is geweken zal men er wellicht in slagen een al te groote uitbreiding van den brand te voorkomen, daardoor de gelegenheid om weer aan het werk te gaan, bespoedigend. De mijnwer kers, die hun dagelijksche boterham in de „Laura" verdienen, zien dit oogenblik met verlangen tege moet. Zoolang men dit echter nog niet definitief weet, wordt er geraden, blijft men zich in veron derstellingen verdiepen. (Nadruk verboden.) Oordeel van mr. J. A. de Wilde. Men zal zich moeten oefenen in neen zeggen. het Aan een lunch van het departement Utrecht van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft mr. J. A. de Wilde oud-minister van Financiën, hedenmiddag een toespraak gehouden over: De Nederlandsche Staatsfinanciën. Spreker begon met de opmerking, dat te mid den van de beangstigende onzekerheden, die het wereldtooneel thans biedt, de Staatsfinanciën geen gunstige uitzondering maken. De toestand dier fi nanciën vormt een probleem van den eersten rang. Slechte financiën moeten leiden tot slechte po litiek. Wie uitgeeft en leent zonder zich reken schap te geven van de vraag, of hij straks op reeële wijze aan zijn verplichtingen zal kunnen voldoen, ondergraaft het vertrouwen. Maakt de overheid zich daaraan schuldig, dan ondermijnt zij haar eigen crediet en geeft een sleoht voorbeeld aan de kringen, waaruit het maatschappelijk leven is opgebouwd. In een land als het onze moet de overheid in alle opzichten het vertrouwen der burgerij kunnen genieten: in haar onpartijdige rechtspraak, iï haar correcte dagelijksche leiding der bestuurs zaken ook in haar financieele beheer en beleid. Anders wordt een slag toegebracht aan haar ge zag en kan zij straks zelfs de loopende uitgaven niet meer behoorlijk financieren. Onze Staatsschuld beliep in 1914 f 1.154 mil lioen, thans beginnen wij de oorlogsperiode met f 4 milliard schuld. Het financieele probleem lijkt onoplosbaar. En daarin schuilt op zichzelf reeds het gevaar van een defaitistische stemming. Sommigen zullen zeggen: het baat toch niet wat ge ook doet, de paarden zijn op hol, laat ze maar voorthollen. Die mentaliteit moet voorkomen worden. Daarom moeten wij, onder de leiding der regee ring, den kop er voor houden. Daartoe zal in allen ernst noodig zijn versobe ring in iden Staatsdienst, hoe uiterst moeilijk die ook te bereiken is. Spr. zette de moeilijkheden daarvan uiteen. O.a. wees hij op een verkeerde mentaliteit, die nu zelfs nog aanleiding geeft aan sommigen om op niet strikt noodige uitbreiding van Staatsbemoeiing aan te dringen. De regeering kan essentieele volksbelangen, ook al kost de behartiging er van geld, niet verwaar- loozen. Defensie en werkloosheid moeten haar volle aandacht houden, al meende spr., dat op deze gebieden hetzelfde zou kunnen worden bereikt voor minder kosten. Maar overigens zullen wij, de regeering voorop, ons moeten oefenen in het neen durven zeggen, ook tegen ons zelf. Dit laatste is soms het moei lijkst Dit is zeker: slaat het schip van Staat van zijn financieele ankers los, dan raakt alles op drift. Maar ook uit de meest ernstige situaties is red ding mogelijk, als de mentaliteit des volks ge zond is. Radio-oproep van ir. van Lidth de Jeude De oud-minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter van den Centralen raad van advies inzake ontwikkeling en ontspanning van militairen, heeft Maandag avond in het algemeen programma voor de radio een uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop deze raad zich voorstelt zijn taak te vervullen. Men onderschatte niet de geldbehoeften, al dus zei spr., noodig voor het ontwikkelen en ontspannen van een groot gezin van meer dan 300.000 leden, voor onbepaalden tijd. en men susse zijn geweten niet met de gedachte, dat daarvoor van Overheidswegen moet worden ge zorgd. De Overheid blijft stellig niet in gebreke te doen wat in haar vermogen is, doch het mi litaire budget is reeds overbelast en er blijft nog een ruim arbeidsveld voor particuliere vrijgevig heid die steeds op den bres stond, als het gold, nopden te lenigen. Bovendien, het spontane gebaar van vrijwillige bijdragen, zal niet na laten degenen, die zijn opgeroepen, om onze hoogste belangen te verdedigen, kracht te schenken door dit bewijs van medeleven van hen die achterbleven De taak van den raad kan nader worden aan geduid als een coördineerende en een stimu- leerende taak. In de eerste plaats dient het juiste verband te worden gelegd tusschen burgerbevolking en militaire autoriteiten. Van zuiver militair stand punt bezien, zal ontwikkeling en ontspanning noodzakelijk zijn om den geest en den tucht in het leger te handhaven, van algemeen maat schappelijk standpunt bezien ligt de beteekenis daarvan ln de geestesgesteldheid, bij terugkeer in de burgerlijke samenleving. Ir. van Lidth de Jeude vermeldde natuurlijk ook het gironummer waarop men zijn giften kan storten n.l. no. 35998 ten name van het Bureau voor O. en O. bij het Alg. Hoofdkwartier te 's Gravenhage en eindigde zijn toespraak al dus „Is men algemeen doordrongen van de hooge beteekenis van de taak, waarvoor wij ons ge steld zien? God geve, dat ons de oorlogsver schrikkingen bespaard blijven, maar ook dan hebben wij een ernstig gevaar te bestrijden. Wij dienen ervoor te waken, dat als te zijner tijd de demobilisatie zal plaats vinden, deze niet ge paard gaat met verschijnselen van demorali satie. Wij dienen al onze krachten ln te span nen, dat onze gedemobiliseerde militairen ge zond naar lichaam en geest ln de maatschappij terugkeeren en dat de maatschappij zonder ernstige evenwichtstoringen, hun de plaats, die hun toekomt, weder kan inruimen. Beseft de gevaren en slaat de handen ineenl" Hamsteren en prijsopdrijving zwaar gestraft. De Utrechtsche politierechter veroordeelde eer» Utrechtschen bakker, die een partijtje huishou delijke waren had gehamsterd tot een geldboete van f 100 subs, dertig dagen hechtenis, met ver beurdverklaring der in beslag genomen goederen. Een ijzerhandelaar uit Zeist had getracht een hoogeren prijs te krijgen voor een partijtje draad nagels,e dat hij in zijn bedrijf in voorraad had. Verd. beriep zich op het feit, dat op dat oogenblik de inkoopsprijs van de draadnagels reeds aanmer kelijk was gestegen. De politierechter veroordeelde den ijzerhande laar tot een geldboete van f 150 subs, dertig da gen hechtenis. Man lag gewond langs den weg. Enkele uren later overleden. Maandagmorgen is op den rijksweg te Ten Boer een man gevonden, die ernstig gewond bleek te zijn. Zijn fiets lag op eenigen afstand van hem. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat het de 52-jarige gehuwde N. Mulder uit Woltersum was. Men vermoedt, dat de man met zijn fiets gevallen en door een auto aangereden is. Later op den dag is M.. die naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen was overgebracht, aan zijn verwondingen, overleden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7