•J B u Het rapport van de af deelingen uit den Gemeenteraad. Moet worden doorgegaan met de uitbreiding der politie? Samen stelling der begrooting „een bovenmenschelijke taak". Kri tiek op de verdeeling der func ties In B. en W. Waarom de geneeskundige dienst niet onder den geneeskundigen wethouder? Benoemingen mogen geen vriendjeszaak worden. Verschenen is het rapport van de afdeelingen Uit den Gemeenteraad betreffende het onderzoek van de begrootingen en de memorie van antwoord op dit rapport, van Burgemeester en Wethouders. Algcmeene beschouwingen Onder „algemeene beschouwingen" vermeldt het rapport het volgende: Meerdere leden begonnen met er op te wijzen, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen niet zonder gevolg zal zijn voor den geheelen begrootingsopzet. Een groot aantal posten zal verandering ondergaan en deze wijzigingen zullen als regel een verhooging van uitgaven en vermindering van inkomsten te zien geven. Voor de gemeente kan dit bedenkelijke gevolgen hebben, vooral als de Regeering vasthoudt aan haar standpunt, om in den loop van het jaar gebleken tegenvallers niet voor bijdragen in aanmerking te brengen en anderzijds meevallers op die bijdragen in mindering te doen komen. In gewone omstandig heden is zooiets in den groeiende gemeente, waar alles wat ruimer moet worden aangepakt, reeds niet te ontgaan. Te minder dus in dezen tijd. Voortdurend overleg met de Regeerïng kan wel licht iets doen bereiken, maar daarenboven moet worden voortgegaan met te trachten de Regeering er van te overtuigen, dat de gemeente van een aantal lasten behoort te worden ontslagen. Een der hier aan het woord zijnde leden merkte daarbij nog op, dat het toch in de bedoeling der Regeering lag, om aan de gemeenten ruimere zelf standigheid te hergeven. De bezwaren tegen tr groote inmenging in gemeentelijke aangelegenhe den, die soms een objectieve samenwerking in den weg staan, worden meer en°meer erkend. Of echter, nu een nieuw ministerie optrad, inderdaad stappen op dien weg zullen worden gedaan, dient afgewacht. Het los-vaste karakter dezer begrooting in aan merking nemend en rekening houdend met de ab normale tijdsomstandigheden, stelden vele leden de vraag, of, hoewel op een raadsbesluit gebaseerd, toch moest worden voortgegaan met de uitbreiding der politie. Verschillende leden maanden tot groote voorzichtigheid met het ramen van niet strikt-nood zakelijke uitgaven. Immers, om een enkel voorbeeld te noemen, wie kan waarborgen, dat onder de ver anderde tijdsomstandigheden de geraamde winst van het Gasbedrijf werkelijk zal binnenkomen, o.m. met het oog op de te verwachten verhooging der kolenprijzen en dat de voor Maatschappelijk Hulp betoon geraamde bedragen werkelijk toereikend zullen zijn? De verhooging van deze laatste bedra gen, zal, meende een lid, wel niet te ontgaan zijn, nu door de te verwachten stijging der levensmid- delenprijzen de gemiddelde steun in vele gevallen onvoldoende zal blijken te zijn. Een ander lid merkte daarbij nog op, dat de ko mende jaren een verhooging van de lasten der werkloosheid te zien zullen geven. Het visschersbedrijf ligt nu sX stil en. een veran dering of verbetering hierin is voorshands niet te zien. Enkele booten zullen misschien uitvaren, doch dit zal wel tot een klein gedeelte van de vloot be perkt blijven. Bovendien heeft de Marine op een aantal booten beslag gelegd. De visscherij is trou wens niet het eenige bedrijf dat onder den huidigen toestand te lijden zal hebben. Zullen met name ook de „Hoogovens" kunnen blijven doorwerken? Ook op ander gebied brengen de buitengewone omstandigheden grootere lasten met zich mede. Zoo wordt voor de luchtbescherming thans een bedrag geraamd van f 6500.—, welk bedrag geheel ten laste der gemeente komt. De oorlogstoestand in Europa maakt bovendien op eenigszins ruime wijze nadere voorzieningen noodig ten aanzien van schuilplaatsen, gasmaskers, enz. De vraag rijst dan ook, zoo zeide dit lid, hoe Burgemeester en Wet houders zich voorstellen, in de toekomst „de eind jes aan elkaar te knoopen." Eenige andere leden sloten zich bij deze beschou wingen aan. Een der bovenbedoelde leden vestigde er nog de aandacht op, dat het samenstellen van de begroo ting, in hoogconjunctuur jaren gemakkelijk, thans bijna een bovenmenschelijke taak Is. Dit lid uitte dan ook zijn waardeering voor de samenstellers dezer begrooting. Het was dit lid opgevallen, dat in deze begroo ting, in baten en lasten een eindcijfer van ongeveer 11/4 millioen aangevende, voor openbare veilig heid was geraamd pl.m. f 254.000, voor onderwijs pl.m. f 352.000 en voor steun aan behoeftigen en werkloozen pl.m. f 456.000. Hiermede is deze be grooting gekenschetst. Wat er over blijft is weinig en krap. Gevraagd werd naar de mogelijkheid van vergelijkende cijfers van soortgelijke gemeenten als de onze. Enkele leden, die kennis genomen hadden van de verdeeling der werkzaamheden in het College van Burgemeester en Wethouders, konden zich met deze verdeeling niet vereenigen. Met name had niet hun instemming de toewijzing van de aangelegenheden, de volkshuisvesting betreffende, aan den nieuwen wethouder. Een der hier aan het woord zijnde leden merkte daarbij op, dat indertijd de toewijzing van öeze aangelegenheden aan den wethouder van So ciale Zaken goed gezien was. Thans komt volks huisvesting bij een „departement" waar zij nooit is geweest. Een ander lid betoogde, dat de ervaring heeft ge leerd, dat sociale zaken en volkshuisvesting een geheel vormen. Deze leden inform eerden dan ook naar de motie ven voor deze verandering en merkten op, dat noch 'aan de samenwerking kan vergrooting van het aan tal raadsvergaderingen bevorderlijk zijn. Hetzelfde lid wees nog op het onderscheid in de distributieregeling van den vorigen oorlogstijd die, welke thans zal gelden. Bewust is men bij de nieuwe regeling in de richting gegaan, om deze zooveel mogelijk aan de gemeentelijke organen te onttrekken. Rekenplichtigheid aan den Raad ont breekt thans, de gemeentelijke invloed is zoo goed als uitgeschakeld en goed- of afkeuring is niet mo gelijk. Toch is de gemeente belanghebbende bij deze aangelegenheid. Zij staat gebouwen en ambtenaren af. Door de aanwijzing van den Burgemeester is de gemeente toch niet voor de uitgaven aansprakelijk' Gevraagd werd, om in de memorie van antwoord een exposé te geven, hoe een en ander zal worder geregeld. Een ander lid wees in dit verband op de nood zakelijkheid, om voor de tijden welke wij tegemoet- gaan, voor de geheele bevolking met steun der overheid, de voedselvoorziening te waarborgen. Nog een ander lid stelde de vraag of Burgemee: ter en Wethouders, in verband met de buitenge wone omstandigheden, maatregelen willen treffen, dat de ga.woorziening in de gemeente mogelijk blijl't. Wat betreft de benoemingen van personen in dienst der gemeente, werd door een lid de vraag gesteld, of Burgemeester en Wethouders deze vooral nok wilden bezien uit een oogpunt van persoon lijke bevoorrechting. Ten overvloede werd hieraan toegevoegd, dat deze opmerking uiteraard geen grief was tegen de benoemden. Een ander lid merkte in dit verband op, dat der gelijke benoemingen niet alleen ln Velsen voorko men, terwijl voorts nog door een lid werd gevraagd, of bij tijdelijke benoemingen of op arbeidscontract aangestelden zooveel mogelijk personen worden ge kozen, die niet reeds door andere inkomsten in hun onderhoud kunnen voorzien. Het eerstbedoelde lid wilde nog gaarne weten of bij deze werkzaamheden gebruik wordt gemaakt van de diensten van vrij willigers. Weer een ander lid merkte op, dat het in het al gemeen niet ongewenscht was, om een zoon van een ambtenaar, wanneer geschikt, tot ambtenaar te be noemen. Hij zou althans niet willen, dat deze, om dat hij zoon van een ambtenaar is, van benoeming zou worden uitgesloten. Overigens was ook dit lid van meening, dat benoemingen geen vriendjeszaak mochten worden. Tenslotte werd nog door enkele leden de aan dacht gevestigd op de omstandigheid, dat, vooral ook bij de bedrijven verschillende menschen te lang in tljdelijken dienst worden gehouden of op arbeidscontract werkzaam blijven. Geldt het per manente functies, dan dient, ook al met het oog op den leeftijd der belanghebbenden, een vaste aanstelling te worden uitgereikt. VAN WIEN IS DIE HOND? Aan het politiebureau te Velsen-Noord, dat bij losloopende honden zeer in trek schijnt te zijn, zijn ditmaal inlichtingen te krijgen over een wit met geel gevlekt hondje met rood hals bandje, reu, hoog 25 c.M. Vergadering van den Gemeenteraad. De Raad van de gemeente Velsen komt Woens dag 8 November, des namiddags 7 uur, ten ge meentehuize in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Aangaan van een grondruiling. 3. Toestaan van een crediet voor het maken van een afscheiding om- en het egaliseeren van een terrein bij. het Hoofdbureau van Politie. 4. Vaststelling van het bedrag der vergoeding per leerling, hetwelk ingevolge artikel 101 der Lager- onder wijs wet- 1920 moet worden uitgekeerd aan de besturen der bijzondere lagere scholen over het jaar 1937. 5 .Vaststelling van een streekplan voor Kenne- merland-Zuid. 6. Verleenen van een machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met den Staat der Neder landen, inzake het aanleggen van een weg te Velsen en het toestaan van het noodige crediet voor de uitvoering van dit werk, alsmede van de bij komende werken. 7 .Vaststelling van een plan van uitbreiding. 8. Verdaging der beslissing betreffende ontwer pen van plannen van uitbreiding. 9. Benoeming van: a. een plaatsvervangend-voorzitter van het scheidsgerecht voor de ambtenaren b. een tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke V i sscherijschool. Een trouwe gediende legt zijn taak neer. De heer I. v. d. Pies met pensioen. De scheepvaart voor onze havens in October. Negen schepen minder dan verleden jaar. Voor de Hoogovens zijn in de maand October 11 stoomschepen aangekomen, waarvan 6 met erts, benevens 5 om ijzer te laden. Van de met ijzer ge laden schepen vertrokken er 2 naar Denemarken, 1 naar Zweden, 1 naar Letland en 1 naar Estland. Verleden jaar kwamen in Qctober 23 zeeschepen aan voor de Hoogovens, waarvan 7 met erts, 1 met steenkolen, 1 met koolteer en 14 om te laden, welke alle met ijzer vertrokken.. Zooals men uit deze op gave ziet, is de scheepvaart voor de Hoogovens ruim 50 procent minder dan verleden jaar, maar de ertsaanvoer met 6 schepen was vrij bevredigend en weinig minder dan verleden jaar in dezelfde maand. Er kwam echter geen enkel schip met Engelsche steenkolen en al was er verleden jaar maar één kolenboot in October, in September wa ren er toen 3, terwfjl er dit jaar in September ook geen enkel schip met kolen is geweest. Een geluk VOOr het bedrijf is. dat pem irïiffal lc/^ivirtovi iiirnn ,- j t> .«voor het bedrijf is, dat een vijftal ladingen iizer de verhoudingen, noch de discussies m den Raad mocht worden uitgevoerd. aanleiding voor deze wijziging konden zijn. - Nog een ander lid meende, dat overname van een 'gedeelte der werkzaamheden van den Burgemees ter door de wethouders in dezen tijd, nu de Burge meester zeker meer werk zal hebben, gewenscht moet worden geacht. Weer een ander lid sprak zijn bevreemding er over uit, dat de geneeskundige dienst bij den Bur gemeester was gebleven, hoewel thans een genees kundige in het College is opgenomen Ten slotte uitte een lid zijn verwondering, dat parken en plantsoenen niet onder den wethouder van Openbare Werken ressorteeren. Dit lid was van meening, dat door het brengen van verschillende aan elkaar verwante diensten in één hand een be sparing op de uitgaven kan worden verkregen. Dik wijls ziet men immers, dat bij het verrichten van werkzaamheden aan wegen, verschillende diensten na elkaar aan de diverse leidingen werken, waar door meerdere keeren het wegdek moet worden opgebroken. Meerdere leden verklaarden het hier mede eens te zijn. De loop van zaken gaf een lid geen aanleiding veel te zeggen over de verstandhouding tusschen den Raad, Burgemeester en Wethouders en den Burgemeester. Wel herinnerde hij aan de noodza kelijkheid van samenbinding en eensgezindheid, die steeds moeten worden gezocht: het initiatief daartoe ten van Burgemeester en Wethouders uitgaan en Voor de papierfabriek kwamen 6 zeeschepen aan, n.l. 2 met hout en 4 met cellulose, tegen verleden jaar 8 schepen, n.l. 6 met hout en 2 met cellulose. Voor IJmuiden kwamen aan 20 schepen, waarvan 4 met sleep, tegen verleden jaar 15 schepen in de zelfde maand. In October kwamen dus voor onze havens binnen 37 zeeschepen, tegen verleden jaar 46, dus thans 9 schepen minder. TOONEELVEREENIGING „VARIA". De tooneelvereeniging „Varia" zal haar eerste uitvoering in dit seizoen geven op Dinsdag 28 November a.s. in het Thalia-Theater. Zooals wij reeds hebben aangekondigd zal „Varia" de be kende Duitsche klucht „Geld speelt geen rol" opvoeren, waarmede de gezelschappen van Louis de Bree en van Cor Ruys zulke successen heb ben behaald. SUPPORTERSVER. „BLAUW WIT". Het bestuur van de supportersvereniging „Blauw-Wit" verzoekt ons te melden, dat voor den wedstrijd D.W.S.Stormvogels weer per trein gereisd wordt. Het vertrek is vastgesteld op 12 uur van IJmuiden. Ook niet-leden kun nen de reis meemaken voor den kostenden prijs. Aanmelden tot Zaterdagavond 6 uur bij. den heer J. Hoogendijk, Pres. Steijnstraat 17 B. Een trouwe gediende van den Vereenigde Steen kolenhandel, de bedrijfsleider de heer L. van der Plas heeft gisteren zijn taak neergelegd, na gedu- ende ruim 36 jaren in het steenkolenbedrijf werk zaam te zijn geweest. De heer Van der Plas is 72 jaar oud. een leeftijd, dien niemand hem zou hebben toegedacht. Inder daad, hij heeft reeds zeven kruisjes achter den rug en wanneer men in zijn leven hard heeft gewerkt is deze leeftijd niet te vroeg om er nu eens mee uit te scheiden. Met de opkomst van de trawlvisscherij kwam de heer v. d. Plas als arbeider in dienst van de firma Perquin en de Vries, welke firma later in den Ver eenigde Steenkolenhandel werd opgenomen. De heer v. d. Plas wist het vertrouwen van zijn direc tie te winnen, met het gevolg, dat hij later tot bedrijfsleider werd aangesteld welke taak hij met ijver en nauwgezetheid heeft vervuld. En deze taak was meermalen verre van gemak kelijk. Nauw verbonden met het visscherijbedrijf, kende ook het steenkolenbedrijf zijn moeilijkheden, waarvan vele in de eerste plaats den man troffen, die er voor moest zorgen, dat ieder het zijne kreeg. Maar de heer v. d. Plas wist zich steeds door deze moeilijkheden heen te slaan en het zal hem een vreugde geweest,zijn dat 't. bedrijf van den V. S. zich in den loop der jaren heeft kunnen ontwikkelen in gelijken tred met de ontwikkeling van het visscherijbedrijf. Een aanzienlijk deel van de IJmüidensche trawlervloot heeft gedurende een reeks van jaren geprofiteerd van de moderne bunkeriristallatie der V. S. In intiemen kring heeft de heer v. d. Plas af scheid genomen. Moge hij nog vele jaren van een welverdiende rust genieten. Sam Isaacs overleden. Directeur van 22 vischrestaurants in Engeland, die zijn loopbaan begon met een ezelwagen in lambeth. Sam Isaacs, een van de pioniers van het Engel sche vischbakkersbedrijf, directeur van 22 visch- restaurants, een concern dat werkt met een kapitaal van 350.000 is, naar 'wij in The Fish Trades Gazette lezen, dezer dagen plotseling op 83-jarigen leeftijd overleden. De naam van Sam Isaacs was in den afslag even goed bekend als die van de grootste IJmüidensche vischkoopers want vele exporteurs hebben gedu rende een menschenleeftijd relaties met hem on derhouden .In den oorlog van 19141918 vertegen woordigde hij het Britsche gouvernement erband met den inkoop van visch in IJmuiden voor Engeland. Zoo hoog stond hij bij zijn regeering in aanzien, dat toen, terwijl hij in Holland was, zijn vrouw ziek werd, de Admiraliteit een torpe dojager tot zijn beschikking stelde om naar Londen terug te keeren. Met zijn dood eindigt de loopbaan van een man, wiens naam een bijna legendarische beteekenis in den vischhandel had, schrijft het Engelsche tijd schrift. Hij klom op van 'n knechtje in den visch- winkel van zijn vader in Lambeth met een weekloon van een paar shilling tot directeur van een concern, dat 22 vischrestaurants in Londen en de provincies exploiteerde. De vader van Sara Isaacs, die bekend was als „Mo Fisher' was een van de eersten die met succes gebakken visch in Engeland verkocht. „Mo" en Sam bakten hun visch thuis en brachten die met een ezelwagen op de kermissen in Londen. De ezel had zijn stal in den tuin achter het huis en eiken avond werd het dier door de woning naar zijn stal gebracht. Toen „Mo Fisher" een winkel in Vauxhall Road opende, was Sam 18 jaar. Sam bakte de visch, maar later leidde hij de zaak. De ontvangsten bedroegen zelden meer dan 5 per week. Toen Sam 21 jaar was, waren de ontvangsten verdubbeld. Later opende hij drie vischrestaurants en stichtte hij een N.V. onder den naam van Sam Isaacs en Co. Ltd. In 1929 toen de zaak al zeer aanzienlijk was, werd de naam veranderd in Nuthalls Ltd., thans een concern met een kapitaal van 350.000. De 22 restaurants zijn speciaal vischrestaurants. Deze bevinden zich in Londen en in de kustplaatsen, waarvan drie in Brighton. Tot- zijn dood was Mr. Isaacs directeur, maar in 1932 trok hij zich, op 75-jarigen leeftijd uit de zaken terug. „Hij was een ondernemende, rechtschapen zakenman met een groot doorzicht en een groote bekwaamheid' zeide de secretaris van Nuthalls Ltd. tegen een verslaggever van de Fish Trades Gazette. Uitbreiding van de natrium- verlichting van de Visschcrshaven. Het Staalsvisschershavenbedrijf gaat ondanks alies voort, zichzelf te moderniseeren. Reeds het vorige jaar werd de Trawlerkade van een prach tige moderne n atriumstraat verlichting voorzien en thans is men bezig deze verlichting ook op andere bij het bedrijf behoorende wegen aan te brengen. Hooge lichtmasten worden er geplaatst aan den Strandweg, d.i. de weg die van de Havenkade naar beneden loopt. Ook op het kruispunt Strandweg Halkade komt een nieuwe lantaarn, die meer naar het Westen en dus wat veiliger voor het verkeer wordt geplaatst dan de oude. Als we zien, dat men van rijkswege voortgaat, de havenoutillage te verbeteren, meenen we daar uit te mogen concludeeren, dat IJmuiden nog niet verloren is supp. ver. de stormvogel. Het bestuur verzoekt ons te melden dat de wedstrijd D.W.S.Stormvogels a.s. Zondag 5 Nov. te Amsterdam zal gespeeld worden aan vang 2 uur. Leden en donateurs, die dezen wedstrijd willen bijwonen kunnen zich opgeven tot Zaterdag avond 10 uur Kanaalstraat 72. Vertrek per trein van IJmuiden 12.02 uur. Dat bochten niet alleen slipgevaar opleveren voor auto's ondervond gistermiddag een militair paardrijder, wiens viervoeter in een bocht van de Havenkade uitgleed en ten val kwam. De berijder kwam vrij onzacht terecht en klaagde over pijn in armen en beenen. Hij werd voor onderzoek naar het militair hos pitaal overgebracht. Geslaagd. De heer Jilling van Dijk alhier slaagde gis teren aan de Universiteit te Amsterdam voor het candndaatsexamen wis- en natuurkunde (hoofd vak scheikunde). BERICHTEN AAN ZEEVARENDEN. Zeegat vap Vlissingen. Loodsdienst. Op ongeveer 51 gr. 44 min. Nb. en 3 gr. 24 min. El. nabij de Middelbank is met ingang van 1 dezer van zonsopkomst tot zonsondergang een Nederlandsche loodspost ingesteld. ZWARE SLAGZIJDE. Het Finsche stoomschip Sally, dat gisteren met een groote lading gezaagd hout van Per- növiken te Amsterdam arriveerde, rapporteerde bij aankomst alhier met zeer zwaar weer op de Noordzee te kampen te hebben gehad. Tengevolge hiervan bekwam het schip zware slagzijde over bakboord, doch oogenschijnlijk is er niets van de hooge deklading verloren gegaan. SCHADE VARING IN DE VISSOHERSHAVEN. De motorkotter Sumes Omfora UK. 441 is, toen het schip in de Visschershaven alhier gemeerd lag, met den voorsteven onder het remmings- werk bekneld geraakt. Hierdoor werd dit hout werk zwaar beschadigd, doch het schip zelf heeft geen schade bekomen. ANKER VERLOREN. Het van Zuid-Afrika naar een Nederlandsche haven onderweg zijnde-Nederlandsche stoom schip Nijkerk heeft bij- aankomst te Antwerpen gerapporteerd, dat het in de Downs het stuur boordanker verloren heeft. VRIJGEGEVEN. Het meergemelde Finsche stoomschip Siggy, dat te Stettin opgebracht was voor onderzoek is thans vrijgegeven, zoodat het schip de reis naar de haven van bestemming, Rotterdam kon vervolgen. SCHEEPSBOUW VOOR HET BUITENLAND. Voor rekening van de Sovjet-Regeering' i dezer dagen een op de scheepswerf Guste te Schiedam nieuwgebouwde drijvende kraan van 150 ton aangekocht. Deze kraan zal binnen enkele tijd door de zeesleepboot Beverwijk XX, welke eveneens hier te lande door de Sovjet aan gekocht is, naar de haven van bestemming Moermansk, worden gesleept. Met Fernandel de werel([rc En een kwartje op iak Het W.B. Theater brengt deze nummer „Met een kwartje de wereld •- den beroemden Franschen komiek de hoofdrol. In deze genoeglijke avonsf^l is Fernandel weer voor honderd amusante type, dat ge van hem kent en*? ook hier in Nederland reeds zooveel zorgd heeft. De Franse he komiek w in „Met een kwartje de wereld rond%i tegenheid zijn komische talenten weii- 7 Chaplin, liuffi*,, ?n anderen in ""diefde acteurs evenaren J, plooien m heeft^®- lig met fee «ff®, nieuwe bewonderaars veroverd. Het vm,** fantastisch, maar het is binnen het 3?$ mogelijkheden en ge hebt het gevoel stellig ook zou gaan probeeren. Dat gezellige van deze film, want Fernance' slotte ook maar zoo'n gewoon burger- het lot heeft hem echter opgenomen met hem de wereld rond. Fernaiwlel in „Met een kwartje de wereld nu' (W. B. Theater, Bevend Van de humoristische scène bij af, waar hij verneemt, dat hij dertig miilirëna! erven, als hij er in slaagib met een kwartje «a reis om de wereld te maken, tot aan zijn tent. keer te Parijs als pseudo-wi-nnaar van de Tr/ de France toe is deze film één bonte opeenio, ging van komische avonturen. Want of me Fernandel ziel als blinde passagier op ds mandie, als aanstaande slachtoffer van dends. trischen stoel, als Chinecsch wapensmokkel? als maharadjah, als bajadère-impressano, ai' slachtoffer" van de kannibalen of als Tour de France-renner, het is alles even geestig, raak. Fernandel tolt de heele film door vanto eene avontuur in het andere en de toeschouw tolt mee en lacht zich pijn in de kaken over dsè op een hoop gestapelde dwaasheid, maar dwaasheid van de beste soort. Als tweede hoofdnummer wordt vertoond! „Staatspolitie", oen opwindende film over dea strijd van d-e staatspolitie tegen de onderwerp personalia. Onze plaatsgenoot de heer H. H. Kraan, derwijzer aan de Christelijke school aan Meerensteynstraat alhier is benoemd tot direc teur van het tehuis voor jongens „Pro tute" te Rotterdam. winterlezing voor vrijz. herv aar wW orders pïorP' y.ot< icg- 'ftn? kerk jtepi troi var 'pe Pr 5 5 ïtnsk r/noo vannee! Kek® wa 3et i ris: 500PS tr, voc Aan. liioorf jjvem1 (1316 Bil Wt FI Int tier SUnivo Kt „1 Biet Jubileum aan de Conservenfabriek. Gouden horloge voor den jubilaris. De heer P. Bakker was Woensdag 1 November 25 jaren in dienst van de Beverwijksche Con servenfabriek. De jubilaris werd des morgens in de conver satiezaal van de fabriek ontvangen en door den directeur den heer F. A. van Loenen in waar- deerende bewoordingen toegesproken. Namens de directie werd den jubilaris een gouden horloge met inschrift aangeboden. De heer A. Wagenaar sprak namens het per soneel een woord van gelukwensch en bood een armstoel aan. Mevr. Bakker had een bloemen hulde in ontvangst te nemen. De jubilaris bracht het verdere gedeelte van den dag in den huiselijken kring door. Ook hier ontving hij van vele zijden gelukwenschen en geschenken. Louis Borei en Cissy van Bennekom in „De Spooktrein". (Luxor Theater, Beverwijk. Op Donderdag 9 November spreekt Ds. RJ. Kastijn uit Hoorn in het kerkgebouw van d» Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden aan dl Parklaan over het onderwerp: „Kinderleed ea Ouderleed". „Boefje" in liet Kennemer Theater, Annie van Ees in haar beroemde creatie, Hjet Kennemer Theater geeft deze weef et première voor Kenmemerland van de nieuwste Nederlandsche film „Boefje", naar den bekenden roman van M. J. Brusse. De hoofdrollen worden vertolkt door Annie van Ees, Guus Brox, Albert van Dalsuim, Piet Kohier en Matthieu van Ej» den. Aan den inhoud van deze uitnemende Holland- sche film owtleenen wij het volgende: Boefje is een kind uit de groote stad, zooad wij er velen kennen: zestien jaar oud is hij,mis schien groeit er uit hem een misdadiger, mis schien een edel mensch. In eik geval ais wij to zien, maakt hij met zijn vriendje Pietje Puk havenwijk van Rotterdam onveilig. Waarschp- lijk om zijn uitdagend, geestig gezicht krijgt hp de schuld, zoodra er ergens een schelmenstreek wordt uitgehaald. Er zijn zooveel aanleidingen, dat het vrijwel onmogelijk lijkt, hem uit de gevangenis te non- den. Het is dan ook alleen aan den Pastoor te dan ken, dat hij in een Ka tholiek opvoedingsge sticht terecht komt. Maar Boefje blijft ook dan hd zwarte schaap, kwade gewoonten leert men nis zoo vlug af en zijn wantrouwen tegen de wereia zat te diepEr gaat echter van het gesticht iets uit, iets andea's, en hoe houdt- Boefje bij* voorbeeld van de orgelmuziek. Toch komt het tenslotte tot een nieuwe (HM- het was te voorzien. Boefje gaat er vandoor, fiu vindt zijn oude vriendje Pietje Puk terug en zij vatten het fantastische plan op naar Amen» te vluchten. Maar dan is er in de eerste plaara geld noodig. Het vriendje meent: „Dat moeien we zien te krijgen". w De boot, die voor hun doel geschikt al gevonden. Alleen de zeekaart ontbreekt nog, En met die kaart beginnen al de groote moeilijk heden. Boefje is er vast van overtuigd, dat zij hebben wat noodig is, als zij eenmaal ln heti oe zijn van de landkaart van den pastoor. Het nuu van den geestelijke is verlaten. Zij nemen kans waar, dringen de woning binnen, zoe«» wat zij hebben willen en vinden dat, maar is te laat. De ontknooping volgt spoedig. Jui9t watm Boefje zegt als deskundige voor m'gelbouwa het klooster te zijn gestuurd naar Rotter^i zijn vader en moeder hem bewonderen, Koim politie en arresteert hem. Hij moet boeten zijn daden, anderen mogen niet onschulfna dacht worden. Boefje twijfelt nog. doen m weet hij het: hij snelt naar het huis van istoor en hij bekent hem alles. w Aan de- verdediging van den geestellj re te danken, dat Boefje niet tot gevangem wordt veroordeeld! Men stuurt hem weer het katholieke opvoedingsgesticht daar vindt hij nieuwe dingen, die veel mee- hem gaan beteekenen, dan al het andere-^ is een mensch en een goed mensch gewoiw»

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2