Politiek debat reeds ten einde. Belastingwetsontwerp aan de orde. Vheumatiek Mijnhardtjes Spoorwegen openen een klerkenschool. Minister Steenberghe licht distributie maatregelen toe. Ruwe schrale huid PUROLÏ STAAT VAN BELEG voor verschillende gemeenten en water gebieden afgekondigd ;p'ERPAG 2 NOVEMBER '1939 TWEEDE KAMER DEN HAAG Woensdag. reDlieken mochten de heeren Tilanus, J o e k e s (v.d.) en Drees (s.d.) heden (w eenige verbetering van de leerlingen- henleiten, de Premier liet in zijn dupliek ruimte voor illusies op dat punt open. afwijzing van de beide moties-De Visser 6 ïifcloons-verhooging met 10 pct" hsfflng-in- i als respectievelijk bedenkelijk met het oog t duurder maken van heel het leven op het '•C7hikte tijdstip, bleken de heeren Drees en hpt zoo roerend eens te zijn, dat de heer r. i oVi nfi'VAArr De Viss e democraten .L},,.onffd werd ten aanzien van communis- jer (comm.) zich afvroeg waarom sociaal- en vrijzinnig-democraten eigenlijk nog partijen waren. Toen hem daarop het- „at'socialisten betoogde hij, dat die twee tot £aan als water en vuur. Overigens verweet soc. democraten, welke hierna door den S°r" tegen dat verwijt in bedenking werden en beginselloosheid, waarin hen thans Mr. was komen stijven. Groote vreugde ver- v am pi* de interruntie van Mr. Kor- ite in de Kamer de interruptie van Mr. Kor rst (RK): „Maar mijnheer De Visser, u ben., fh ook democraat geworden", dat wil zeggen van '^nunt veranderd! - heer Drees had verder in zijn rede opgemerkt, litMolotof's jongste rede viel op te maken, dat -ie tegenwoordig blijkbaar wil zeggen „zich- en non-agressie „een ander land ^Teer^e Visser antwoordde hierop bij inter ne, dat Rusland de arme Polen was komen be- n! Minister-President kreeg van den s. d. fractie- voerder te hooren, dat hij meer als christelijk- isch staatsman de opneming van soc. demo- j' jn zijn kabinet verontschuldigd dan als Pre- C-rverdedigd had, waarop Mr. De Geer antwoord- dat hij ten aanzien van dat punt verantwoor- 't als formateur had afgelegd. Intusschen had fheer prees met nadruk verkondigd, dat zijn «rfiieenooten als volkomen gelijkwaardigen met overige ministers in het Ministerie zitting had- benomen. De soc. democraten zijn niet als de "loren Z00n in het vaderlijk huis teruggekeerd; ^verlangen niet, dat voor hen het gemeste kalf vordt geslacht. De heer Tilanus (c. h.), die in het bijzonder politieke gedeelte van de in eerste instantie door vu Premier uitgesproken rede als sterk roemde, ("klaarde Dr. Colijn's jongste uitlating waarbij tegenstelling tusschen anti-revolutionairen loomsch-Katholieken had opgeroepen, te be treuren, aangezien het thans meer dan ooit tijd is een binnenlandsche staatkundige godsvrede, 1W1 een doen overheerschen gelijk Troelstra in 1514 zeide van de nationale geschillen door de EÜonale gedachte. jk. Joekes (v. d.) onderstreepte nog eens, dat tégen pers-uitwassen geenszins het wapen van i staat van beleg verlangt, maar scherper repres- isve, strafrechterlijke maatregelen. Aan zijn ver zoek de namen te mogen weten van hen, welke deel Wen uitgemaakt van de technische commissie, iie over de maritieme defensie van Indië geadvi- jéerd hebben, voldeed de Premier, doch de kans óat hij ook het rapport geplubiceerd zal krijgen i-gering. De v. d, spreker meende het huidige Kabinet par- fcnentair te kunnen noemen, al moge de verhouding lot de fracties wat losser zijn dan het geval geweest faie na overleg met deze fracties. Maar het meest wezenlijke element van een parlementair kabinet ]i thans toch wel aanwezig; op redelijke gronden gaf en geeft de samenstelling aanleiding om te ver sachten, dat het kabinet vertrouwen zal kunnen Tijden bij een meerderheid in de Kamer. De Minister-President verklaarde in zijn du pliek het met Dr. Bierema (lib.) eens te zijn, dat d= opvatting, welke de heer Schouten (a.r.) omtrent aard en beteekenis van Dr. Colijn's bespreking op i M jl. met de 6 fractievoorzitters verkondigd tad „zeer absoluut onjuist" was. Hierna haalde hij eenige z. i. sprekende bewijzen van nat. soc. pers- ciilatingen aan, die naar zijn oordeel kennelijk ten wel hadden in het buitenland wantrouwen te ver rekken te aanzien van de oprechtheid van den wil der Nederlandsche Regeering op het stuk van de raiijdigheidspolitiek. Tegenover Mr. Joekes hield Minister de Geer vol, dat het Rijk voor actieve lucht-af weer doet, wat uit defensie-oogpunt noodig en financieel mogelijk is; villen gemeenten en particulieren daarnaast nog pelden voor andere doeleinden opbrengen dan is mik een medewerking natuurlijk zeer welkom. Tot besluit wees de Premier er op (dit aan het ïdres van Ds. Zandt's repliek) dat bij Groen van hinsterer geen bestrijding van den Volkenbond te vloden valt, om de dóódsimpele reden, dat Groen tl lang was heengegaan, voor de Bond het levens- -tht aanschouwde. Maar, zoo voegde hij er aan toe, Kj Groen kan men wel op menige plaats zijner pu blicaties een scherpe bestrijding aantreffen van de heerschappij van het om-echt op internationaal ge- KCd en in die lijn voortredeneerend moet men tot conclusie komen, dat genoemde anti-revolu- taaire staatsman zeker gevoeld zou hebben voor £i internationale rechtsorganisatie als met de op iating van den Volkenbond beoogd werd tot te brengen. Jj/! men de gruwelijke zonde van den oorlog ,ren dan is de eenige weg, die welke streeft N m j leven roePen van een internationale walsorde, zoo besloot de Premier zijn rede. l] 2(','ten en opstaan verwierp de Kamer de bei- moties-de Visser, die alleen den steun van de 't s°cialisten en communisten verwierven. Hierna Hoofdstuk I er zonder hoofdelijke stemming J°S? k°n de Kamer een ernstige financieele jJ? ie besPreken, n.l. het wetsontwerp, dat tij- J!n v°J01'zien'ngen inhoudt tot verbetering der «ftu u0t dekking van de Rijksuitgaven. behulp van 45 opcenten op de heffing voor •/meentefondsbelasting ho°Pb de Regeering al- im,Jler..belastingjaar aan 30 millioen gulden te n, die zij thans nood:g heeft in afwachting van aemening van de inkomstenbelasting en ver- «yng van de dividend- en tantièmebelasting w V,r'nsbbelastmg, hervormingen die pas net volgende belastingjaar haar beslag zul- liinwf1 Daarom zal het ook noodig ten -- j°ngste belastingjaar alsnog 15 opcen- j CÖ°S voor het gemeentefonds te heffen. hoofdzaak kwamen de grieven van verschil- «kft irelcers neer op 'n tweetal punten. In de ï?f! j.ats Ware volgens de heeren Roes tam féw (commun.), Mr. Rost v. Tonnin- D (nat-soe.), Ter Laan (s.-d.) en Mr. J sma (v.-d.) een billijkere heffing dat wil c,, een rekening met elks draag zelen M°U ^ou^en en de „bezittende of meer ge- We klasse'» minder zou ontzien, langs anderen ii?an die van opcenten op de gemeentefonds- us7 eerder te bereiken. Bovendien, en dit fejj en °-m. ook Mr. Teulings (r.-k.) en aeer Wagenaar (a.-r.), zou de bestaande ./^"'Hdeeling der verschillende gemeenten, Semeentefondsbelasting die kent, nog onbillijkheden veroorzaken. In dit ver- f|J 7"suc de heer Ter Laan nog van be- g van de meest draagkrachtigen in •"""-'^a-gemeenten' als b.v. Heemstede. Öf&iV v' Tonningen (nat.-soc.) en Roestam n®01 (comm.) de eerste wenschte terugtrek- v-h dit wetsontwerp en onverwijlde alge- meene herziening van ons geheele belastitngstel- sel schenen onverzettelijk, terwijl de overige bezwaarden, nu het hier een tijdelijke noodrege- ling betreft, evenals Dr. Bierema (lib.) nog wel bereid zullen zijn met de Regeex-ing mee te gaan. Overigens bleek reeds uit den aanhef van het Donderdag voort te zetten antwoord van den Mi nister van Financiën, dat deze ten deele aan de ge uite wenschen tegemoet wil komen. Zoo althans moet men de door hem aangekondigde nota van wijziging beschouwen, welke ten doel heeft in ze ker opzicht het bezwaar te ondervangen, dat met de classificatie van de gemeenten en de daaruit voortspruitende onbillijkheden samenhangt. Wat een bepaalde klasse (de derde) van gemeenten relatief meer zal opbrengen dan de beide andere klassen, zullen de indivïdueele gemeenten van die klasse op vooi-beeld van een vroeger eveneens gemaakte regeling inzake opcentenheffing op de gemeentefondsbelasting weer van het Rijk te rug krijgen. Hieruit valt op te maken, dat het Rijk dan niet het volle bedrag van 30 millioen in het laadje zal blijven houden. Daaromtrent zal mi nister De Geer in zijn voort te zetten rede wellicht nog eenig nader licht ontsteken. E. v. R. De echte zijn niet rond, maar hartvormig. (Adv. lngez. Med.) Ook retours in den trein verkrijgbaar. Treinreizigers kunnen thans bij de conducteurs ook gewone retourbiljetten verkrijgen evenals avondretours. Tot nu toe kon het treinpersoneel aan reizigers, die geen tijd hadden gehad een kaartje aan het lo ket te koopen of die verder wensehten te reizen dan waarvoor hun plaatsbewijs geldig was, alleen een enkele reis afgeven. Boven den prijs wordt dan een bijslag van vijftig cent voor de eerste en tweéde klasse en vijfentwintig cent voor de derde klasse geheven. Uit den aard moet men den conducteur er tijdig van in kennis stellen. De moord te Leidscbendam. Bij het onderzoek naar den moord op den vee koopman Van der Horst te Leidschendam zijn bij het getuigenverhoor nog verschillende bijzonder heden bekend gewox-den, welke een nieuw licht op de zaak werpen. Zoo is de politie thans tot de overtuiging gekomen, dat de unifox-m, welke de da der heeft gedragen, bij het plegen van den moord, een sei-geantsuniform geweest moet zijn. Voorts is gebleken, dat het slachtoffer minstens f 6000 in zijn portefeuille moet hebben gehad, toen hij beroofd werd. In de sloot onder Bleiswijk is niet de pantalon van de uniform gevonden, wel de tuniek en been windsels. Wegentroepen moeten militair geschoold worden. Nadere mededeeling van minister Dijxhoorn. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp betreffende het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen, zegt de minister van defensie; De door verscheidene leden uitgesproken meening, als zouden de aan de wegentroepen toegedachte werkzaamheden beter aan de burgers kunnen worden opgedragen kan de minister niet onderschrijven. Aangezien de wegentroepen geheel zijn samen gesteld uit buitengewone dienstplichtigen, der halve uit mannen, die nimmer eenige militaire opleiding hebben genoten, was het noodzakelijk dezen dienstplichtigen voor alles eenige alge- meene militaire scholing bij te brengen. Het ligt overigens in het voornemen de wegen troepen zoo spoedig mogelijk te bezigen voor het doel, waarvoor zij zijn opgericht. De minister ziet er geen bezwaar in dat enkele dienstplichtigen voor het verrichten van de on vermijdelijke schrijverswei-kzaamheden worden aangewezen, evenals zulks bij andere oorlogs- onderdeelen noodwendig moet geschieden. Het voornemen bestaat, de kadervorming bij de wegentroepen zoodanig te regelen, dat van ieders bijzondere bekwaamheden zooveel moge lijk wordt partij getrokken. De bij de wegentroepen ingedeelde buitenge wone dienstplichtigen verkeeren in dezelfde positie als de ovex-ige in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen. Zij ontvangen derhalve een uniform, terwijl het wetboek van militair straf recht en de wet op de krijgstucht op hen van toepassing zijn; voorts worden aan hen gelijke kleeding- en uitrustingsstukken uitgereikt, welke aan de overige in werkelijken dienst zijn de dienstplichtigen worden verstrekt, met dien verstande, dat de wegentroepen niet gewapend zijn. Uiteraard kan thans nog niet worden over zien voor hoe langen tijd de bij de wegentroe pen ingedeelde buitengewone dienstplichtigen in werkelijken dienst zullen moeten blijven, al zal vanzelfsprekend van hun diensten niet lan ger worden gebruik gemaakt, dan strikt nood zakelijk is. Onder leiding van den algemeenen voorzitter, prof. dr. H. Burger, is Woensdagmiddag in de groote gehoorzaal der Amsterdamsche universi teit de jaarlijksche algemeene vergadering bij eengekomen van het genootschap ter bevorde ring van natuurgënees- en heelkunde. In de openbare vergadering heeft prof. dr. B. Brouwer uit Amsterdam een voordracht ge houden „over stoornissen in de stofwisseling door ziekelijke veranderingen in de hersenen en in het hersenaanhangsel". Na de openbare vergadering werd een huis houdelijke bijeenkomst gehouden, in welke na behandeling en goedkeuring der jaarverslagen werd overgegaan tot benoeming van nieuwe leden van het genootschap. Op voorstel van het algemeen bestuur werden tot nieuwe leden benoemd de heeren: prof. dr ir. J. Goudriaan, Hilversum, ir. W. Hupkes, Bilt- hoven en ir. W. F. H. van Rijckevorsel, Utrecht. HET NEDERLANDSCH SMALDEEL TE CTTRAQAO. Het smaldeel, bestaande uit Hr .Ms. Van Kins- bergen, O 15 en O 20, is te Curasao aangekomen. Zaansche vrachtboot vermist. Vermoedelijk op het IJselmeer vergaan. Vaxi de vrachtboot „Nooit Volmaakt" schipper J. vaxi der Woude uit Zaandam, welke op 13 October j.l. de Oranjesluizen is gepasseerd, heeft men sixxdsdien niets meer gehoord. Het schip was geladen met hout, bestemming Meppeï, doch het is daar tot nu toe niet aangekomen. Men vreest thans, dat het schip gedurende den overtocht op het IJselmeer is verongelukt. TERAARDEBESTELLING MEJ. DR. E. J. M. CONRADI. Op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amster dam is Woensdagmiddag onder zeer groote be langstelling ter aax'de besteld het stoffelijk over schot van de op jeugdigen leeftijd overleden lectrice in de Afrïkaansche taal- en letterkunde aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam. mej. dr. E. J. M. Conradi. die sedert het vertrek van professor Besselaar tijdelijk de col leges van den bijzoxidererx hoogleeraar in de Afrikaaxasche taal waarnam. Het was een treffende plechtigheid, waarbij duidelijk bleek, hoevele vrienden de beminnelijke en bekwame docente zich behalve in Zuid-Afri- ka, ook in Nederland en Vlaanderen heeft ge maakt. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. IR. F. A. VENING MEINESZ. Vanmiddag heeft prof. dr. ir. F. A. Vening Mei- nesz met een rede over „het probleem der even- wichtsverstoringen in de aax'de" zijn ambt als bui tengewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg en waterbouwkunde aan de Technische Hooge- school te Delft aanvaax-d. Ter verkrijging van ge oefend jong personeel. Cursusduur van drie jaar. Vandaag is zonder eenig uiterlijk ceremonieel in het eex-ste hoofdgebouw van den administratie ven dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht de school, bedoeld als opleiding tot klerk bij den dienst van vervoer bij de Nederlatldsche Spooxwegen, in gebruik genomen. Men is er van overtuigd door middel van het nieuwe opleidingsinstituut in de toekomst veel jon ger personeel met verantwoordelijk werk te kxxn- nen belasten. Dit is in verband met de evolutie van het bedrijf een noodzakelijke eisch. Tenslotte hoopt men thans op deze wijze perso neel op te leiden dat met een uitstekenden geest bezield is hetgeen het bedrijf ongetwijfeld ten goede zal komen. Niet alle geëmployeerden brengen het bij de Nederlandsche Spoorwegen tot de managersrangen. Gebleken is, dat ongeveer 20 procent onderweg blijft steken. Ieder bedrijf bezit een bepaald per centage van dergelijke geëmployeerden, welke dan gerekend kunnen wox-den onder de ontevre denen, hetgeen den geest, den goeden geest in het bedrijf, zeer zeker niet ten goede komt. Door de toelatingseischen voor het nieuwe instituut aan merkelijk te verzwaren, einddiploma gymnasium of hoogere burgerschool (of een daarmede gelijk te stellen diploma) wordt een dusdanige selectie toegepast, daarbij gebruik makend van een psy- oho-technisch onderzoek, dat een ieder die tot de school wordt toegelaten in staat wordt geacht voor een normale promotie tot de hoogste functies. Hierdoor hoopt men het percentage ontevrede nen vrijwel tot nihil terug te brengen om op deze wijze in de toekomst een uitstekenden geest onder de geëmployeerden te verkrijgen. De cursusduxxr is drie jaar. De leerling ontvangt gedurende dezen tijd geen salaris, doch een be- hoorlijk zakgeld. Hebben de leerling-klerken deze driejarige school met goed gevolg doorloopen dan volgt de vaste aanstelling als klerk bij den dienst van het ver- voer. Heden werd het eerste schooljaar aangevangen met 30 leerlingen, varieerend van 1724 jaar. 87.000 Kruideniers hebben zich opgegeven. Centrale levensmiddelenraad wordt dezer dagen geïnstalleerd. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenbex-ghe heeft Woensdagavond weer een radiox-ede gehouden, thans over: „distributie van levensmiddelen". De minister wees er op. dat tot nu toe voor geen enkel artikel werkelijke schaarschte ons dwingt te rantsoeneeren. Toch kan de situatie op een oogenblik tot dis- tributie noodzaken. Dat is b.v. gebleken bij de suiker. De vorige maand liep de oude oogst op het eind. De regeering had groote partijen suiker aangekocht, die niet tijdig aankwamen doordat het scheepvaartverkeer tengevolge van het uitbre ken van den oorlog ernstig werd opgehouden. De suikerfabrieken waren daardoor genoodzaakt durende zeer korten tijd 3/4 van den gewonen omzet af te leveren. Had liet publiek zich tien vrijwillig wat in zijn consumptie bepex'kt, dan waren maatregelen misschien overbodig geweest. Maar het tegendeel gebexxrde. Een deel van het publiek ging, in plaats van zich te beperken, tot extra-aankoopen over, waardoor anderen weinig of in het geheel geen suiker meer konden krijgen. Ik moest toen. terwille van een rechtvaardige ver deeling, besluiten de suiker gelijkelijk onder het publiek te dïstribueeren. Hiertoe was te meer aan leiding omdat de ex-varing van den vorigen mobili satietijd geleerd heeft, dat men met de distributie beter te vi-oeg dan te laat kan zijn. De werking van de distributie verklaarde de minister door een globale beschrijving te geven van het verloop in de practijk, waarbij hij er op wees dat de regeering thans, over meer gegevens beschikt dan in 1914. Men wist echter b.v. niet hoe het totale suikerverbruik in ons land verdeeld is. Vandaar, dat aan alle winkeliers een enquêtefor mulier is gezonden. Hiei-bij bleek al dadelijk, met wat voor enorme aantallen men te maken hadden: immers niet min der dan 87.000 kruideniers vxilden formulieren in. Dit cijfer is daarom zoo interessant omdat tot nu toe steeds aangenomen was, dat het totale aantal kruideniex-s in Nederland 40 a 50 duizend bedroeg. aVn deze 87.000 waren er echter niet minder dan 20.000, die nog geen 10 K.G. kruidenierswaren per week omzetten. Van de ovex'blijvende 67.000 wa x-en er ruim 50.000 die een omzet hadden van meer dan 5 K.G. suiker per week. Uit deze enquête werd dus o.a. een volledig overzicht verkregen van de omzetten en het ver bruik van suiker. Wilden wij nu met de distribu tie daarvan een aanvang maken dan moest er voor gezorgd worden, dat het pxxbliek op het oogenblik dat de distributie begon, zeker kon zijn, dat er bij den winkelier suiker was. Om dit te bereiken wer den de winkels van flinke voorraden suiker voor zien en tegelijkertijd werd de verkoop daarvan 4 dagen stopgezet. Dit was index-daad een onplezie rige maatregel, maar niet te vermijden. Om een inzicht te geven in de grootte der voor raden in de winkels en aan te toonen, dat alle vrees voor een tekort in de winkels volkomen on gegrond is, gaf de minister een paar cijfers. Voor de eerste dïstributieperxode van 14 dagen kregen de winkeliers driemaal een toewijzing van resp. in van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen I handen genezen snel met Doos30-60ct.BijApoth.en Drogisten munhardtBHHB (Adv. lngez. Med.) Woensdag is uitgegeven Staatsblad 189, besluit van 1 November 1939, tot ver klaring in staat van beleg van verschillende gemeenten. Hieronder zijn begrepen eenige gemeenten in de provincies Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland en Limburg. Het besluit is Woensdag in werking getreden. Er was geen tekort, maar men wilde schaarschte voorkomen totaal 2400 ton, 4800 ton en 7200 ton in totaal dus 14.400.000 K.G. Hier staat tegenover, dat op grond van de be paalde dis'tributiehoeveelheid per bon de verkoop in diezelfde pex-iode 4 a 5000 ton zal zijn. De rest, dus ongeveer 9000 a 10.000 ton is een 9vex-loopen- de voorraad, waarover de winkels steeds kunnen beschikken, want voor elke nieuwe distributie-pe riode krijgen zij op gx-ond van de door hen ont vangen bonnen in de vorige periode weer een nieuwe toewijzing van suiker. Deze beschikkingsvoorraad waax-box^gt, dat de winkelier steeds voldoende heeft en dat, als zijn debiet zich uitbreidt, hij ook aan die vraag kan voldoen. Daarom is het ook zoo onjuist dat som migen door prijsonderbieding trachten nieuwe klan. ten tot zich te trekken en daax-door bonnen te in- casseeren. Zij meenen, dat zij zoolang als de distri butie duurt, deze nieuwe klanten aan zich gebon den hebben. Niets is minder waar dan dat, want wanneer zij na eenigen tijd met verlies te hebben vex-kocht hun prijzen weer op een nox-maal peil brengen, zullen zij bemerken, dat degenen, die tijdelijk verlokt door den lagen prijs, bij hen koch ten, naar hun ouden leverancier terugkeeren. Deze laatste kan, omdat hij immers over bovengenoem- den voorraad in zijn winkel blijft beschikken, da delijk weer aan de gestegen vraag voldoen. Het aantrekkelijke van het gekozen systeem i9 juist, dat het geen verstarring teweeg brengt. De techniek van het distributieproces is geheel aangepast aan de normale handelsgewoonten. Voor de industrieele bedrijven, welke suiker ver werken, waarbij ook de banketbakkers behooren, is de Nederlandsche meelcenti-ale als centrale in stantie ingeschakeld Er is voor gezorgd, dat voor de a.s. Sinterklaasdrukte de banketbakkers extra suiker zxillen ontvangen. Naast den normalen gang van zaken zijn er na tuurlijk allerlei bijzondere schakeeringen die de zaak ingewikkeld maken. Verreweg de belangrijkste is de regeling voor de hotels, restaurants en cafés Aan al deze instel lingen zijn aparte toewijzingen verstrekt. Ook ziekenhuizen en andere instellingen, waar men korten tijd vertoeft en dus in het algemeen niet zijn gewonen distributiebon kan inleveren, worden op deze wijze geholpen. Het spx-eekt van zelf, dat kook- en huishoudscholen, waar men im mers leert zuinig en doeltreffend met levensmidde len om te gaan, ook extx-a-toewijzingen kregen. Andere regelingen jwaren noodig voor militairen met vex-lof, voor vreemdelingen, voor zieken enz. Dat als gevolg van dit geheele samenstel van re gelingen, waarbij 8.500.000 Nederlandex's du3 2.500.000 meer dan in 1914 direct betrokken zijn, klachten voorkomen, zal niemand verwonderen. Het moest den minister echter van het hart, dat vele inwoners van ons, in vergelijking met andere landen toch nog zoo gelukkige vaderland, wel erg vlug van hun ontstemming blijk geven,wanneer niet alles precies zoo gaat als zij zelf dit het beste ach ten. Wij moeten toch wel oppassen, dat kleine erger nissen niet dadelijk omgezet worden in een veroor deeling van al wat er gebeux't. Men moet niet vergeten, dat de regeering ver plicht is deze maatregel te nemen en dat juist het massale karakter meebx-engt, dat niet ieder parti culier belangetje geheel ontzien kan worden. De taak van de overheid is vanzelfsprekend on vermijdelijke nadeelen zoo gering mogelijk te doen zijn. En ik meen, dat bij de genomen distributie maatregelen daarvoor inderdaad gezorgd is. Het departement van economische zaken heeft bij wijze van spreken 100.000 klanten en 8 1/2 millioen uit eindelijke afnemers. Iedere zakenman zal ex-ken nen dat er dan wèl eens klachten moeten komen. Ten einde een nog nauwer contact met het pu bliek en het bedrijfsleven te verkrijgen wordt te dezer dagen een centrale levensmiddelenraad ge ïnstalleerd, waarin o.m. vertegenwoordigers van consumenten-, middenstands- en arbeidersorgaxii- saties zullen zitting nemen. Voor een vlot verloop van alle genomen en nog te nemen distributïeregelingen deed de minister een beroep op aller medewerking. Daarbij den winke liers en handelaars verzoekend toch duidelijke en goed leesbare gegevens te verstrekken. Bij de veel heid van opgaven, waarmede het departement te maken heeft, leiden onduidelijkheden tot vertra ging en misverstand. „Laten regeering en volk niet tegen elkaar, maar met elkaar de moeilijkheden, die wij thans onder vinden en die nog zooveel erger konden zijn, trach ten te boven te komen," zoo besloot de minister zijn toespraak. Zooals men zich zal herinneren, is terstond bij het intreden van den oorlogstoestand de „Staat van Oorlog" afgekondigd. De „Staat van Beleg" is een aanmerkelijke uitbreiding van den Staat van Oorlog. Hij geldt nu van 1 Nov. af voor gebieden, die een bijzondere beteekenis hebben voor de landsverdediging. Krachtens bepalingen van de op de Grondwet steunende wet van 23 Mei 1899 is het mogelijk, dat practïsch bet geheele burgerlijke bestuur over gaat op het militair gezag. Ook bestaat echter de mogelijkheid deze bevoegdheid slechts gedeelte lijk van kracht te doen zijn. In de gemeenten, waarop bovenstaand Konink lijk besluit slaat, is het nu niet zoo geworden, dat de gemeenteraad en B. en W. niets meer te zeggen hebben en plaats moeten maken voor de militaire autoriteiten. In de provincie Noord-Holland geldt de Staat van Beleg voor de volgende gemeenten of deelen van gemeenten: Ankeveen ,Anna Paulowna, Be verwijk, voor zoover betreft het gedeelte ten wes ten van de lijn getrokken van de grens der ge meente Heemskerk bij perceel kadastraal bekend Wijk aan Zee en Duin, sectie a no. 2190 langs de oostzijde van den Watex-leidingsweg tot aan de Zeestraat, bij deze straat ombuigend in Zuid-Oos telijke richting tot aan den Julianaweg, vandaar langs de oostzijde den weg volgende tot tusschen de perceelen, kadastraal bekend Wijk aan Zee en Duin sectie a nos. 2429 en 2388, vervolgens de oostzijde van den bestaanden wandelweg volgende in zuidelijke en zuid-westelijke richting tot aan den boschweg en vervolgens de noordzijde van dien weg volgende tot aan de grens der gemeente Velsen, Callantsoog, Diemen, 's-Graveland, Den Helder, Huizen, Kortenhoef, Mtxiden, Naarden, Nederhorst den Berg, Terschelling, Texel, Velsen, voor zoover betreft het gedeelte ten westen van de lijn, getrokken vanaf de grens der gemeente Bloemendaal, langs de oostzijde van de spoorbaan Haarlem-Uitgeest tot het punt, waar de groote Hout- of Koningsweg de spoox-baan ontmoet, ver volgens in noordwestelijke x-ichting langs de noordzijde van den Gi-ooten Hout- of Koningsweg, vervolgens langs de noordzijde van den Kunstweg noord van Rooswijk tot aan den Boschweg in de gemeente Beverwijk, Vlieland, Weesp en Weesper- In de provincie Utrecht is de Staat van Beleg afgekondigd voor alle gemeenten in die provincie, met uitzondering van de gemeente Utrecht Voorts is de Staat van Beleg afgekondigd o.m. voor de volgende watergebieden. 1. Het watergebied gelegen binnen het gebied begrensd door de territoriale grens, den meridiaan van 06 gr. 18 min. 27 sec. ol„ de noox-dkust van de provincie Groningen en Friesland vanaf het snij- ount met genoemden meridiaan tot aan den af sluitdijk, de buitenzijde van den afsluitdijk, de noordkust van de provincie Moord-Holland vanaf den afsluitdijk tot de grens der gemeente Den Hel der verder de zuidgrens dezer gemeente tot een punt op 52 gr. 54 min. 10 sec. Nbr., en 04 gr. 42 min. 40 sec. ol. en verder de rechte lijn van dit punt tot een punt op 52 gr. 53 min. 42 sec. Nbr. en 04 gr. 37 min. 32 sec. o.l. 2. Het watergebied begrensd door de territoriale grens, de parallellen van 52 gr. 32 min. 02 sec. Nbr. en 52 gr. 23 min. 49 sec. Nbr. en de Noordzee kust met inbegrip van de haven IJmuiden tot aan de buitenzijde der Noordzeesluizen. 3. O.m. het watergebied gelegen binnen een ge bied begrensd door de territoriale grens, de rech te lijn getrokken tusschen de punten 52 gr 0.3 min. 49 sec. Nbr. 04 gr. 05 min. 52 sec. o.l. en 52 gr. 01 min. 41 sec. Nbr. 04 gr. 0.9 min. 41 sec. o.l. K. N. M. I. ondergaat flinke uitbreiding. Juist ïn dezen tijd heeft men met vele moeilijkheden te kampen. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in de Bilt heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. De ambtswoning van den vroegeren directeur prof. Van Everdingen is nL thans in gebruik genomen door den weerdienst. Juist nu deze uitbreiding in gebruik is genomen, heeft het K.N.M.I. met verschillende moeilijkheden te kampen doordat vele landen geen weerberich ten meer uitzendèn. Bovendien ontvangt men van den Atlantischen Oceaan voor de weervoorspel ling een zeer belangrijk gebied bijna geen ge gevens meer, omdat de schepen onder de huidige oorlogsomstandigheden zoo min mogelijk of in het geheel niet gebruik maken van hun radio-in stallaties. Dientengevolge moet de Bilt werken met weerkaarten, waarop groote witte plekken voor komen. DE NIEUWE NOORSCIIE GEZANT IN DEN HAAG AANGEKOMEN. Een dag na het vertrek van zijn voorganger, den heer Raeder, Is de nieuwe Noorsche gezant bij Hr. Ms. Hof, de heer S. Bentzon, in Den Haag aangekomen. De nieuwe gezant, die vergezeld was van me vrouw Bentzon, was via Parijs uit Ankara ge komen. Wilde staking in Amsterdamsche haven wordt doorgezet. Besluit der stakenden. Woensdagmiddag zijn de bij de Amsterdam sche haven betrokken arbeiders in vergadering bijeengekomen, teneinde te stemmen over het al of niet hervatten van het werk. In totaal waren 1172 arbeiders op de bijeen komst verschenen. De stemming had tot resul taat. dat de staking zal worden doorgezet. 374 arbeiders verklaarden zich bereid het werk weder op te nemen, drie'stem men waren blanco, terwijl tien van onwaarde waren.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5