Jmöuu w&i het iwxbtcup Men is overtuigd den oorlog te zullen winnen. Lerpag ^ling, die de Finsche onafhankelijkheid 1(jrejgd, onaanvaardbaar. RADII) PROGRAMMA 2 NOVEMBER 1939 mL ERKKO Russische voorstellen duiden volgens den minister op ,,imperalisme". HELSINKI. Blik op een der verkeersaders van deze moderne stad. 5;' Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit ^nsche minister van Buitenlandsche ^o, heeft Woensdagavond een re ling uitgesproken op een feestelijkheid, „a was ten bate van de Fin- rd« ivflli pK ■ai 3 iH Placht, in den „Zweedsohen schouw- «io zeide allereerst het te betreuren dat je rede van Molotof bijzonderheden be- zijn gemaakt der Russisch-Finsche on- Éndelingen. Ver.olgens verklaarde hij o.m.: Finland ziet door Sovjet-Rusland voorgestelde maat- «jen'een Russisch „imperialisme". Finland s ïn^an op niets, dat zijn eigen neutrali- [l in gevaar zou brengen. zon echter het geval zijn voor iedere dienst- '■id ten gunste van een buitenlandsche mo- é;h op Finsch gebied. Hierover bestaat naar j-'; meening overeenstemming met Rusland Si wil tot neutraliteit is tevens een be- ,.iing voor Rusland. 'ind gaat er van uit, dat zijn verdragen met ad vrijwillig zijn gesloten, zooals het vre- iüdrag van Dorpat en het Finsoh-Russische kanvalspact. Finland is door geen enkelen alen staat beïnvloed. Als vrijheidlievend volk iet geen conflict. Het heeft getoond tot ver- offers bereid te zijn, zooals uit de voor- e blijkt, welke door de Finsche delegatie in fee zullen worden overhandigd. ind weet, welken weg het heeft te gaan, hoe deze ook moge worden. Finland moet zich gallig ver houden van iedere politiek der ^"mogendheden. Er zijn geen omstandigheden, ai vreedzame oplossing, ook nu, onmogelijk lichijnen. Volgens Reuter zeide Erkko o.a. nog: 3e! is onmogelijk voor Finland om toe te gsnen in eenigerlei regeling, die zijn on gelijkheid zou wegnemen evenals zijn ben op zelfverdediging. Finland heeft het tiet volledige recht om te verwachten, dat ïja recht op zelfverdediging erkend zal wor- ta zoowel in theorie als in de practijk. rind kan niet inzien dat er eenig gevaar be- dat de Russische veiligheid zou worden be- uit den Finschen staat of van Finsch ge- Olccht een derde mogendheid trachten Fin- ui te gebruiken als basis voor een aanval op Rus- den zouden wij met de meest volledige kracht ïhar.d bieden aan die poging. Finland heeft verklaard om Rusland bij te staan tot nttlng van Leningrad en ook van de Finsche 'asie, Het verdrag van Dorpat en het Rus- a-Finsche non-agressiepact leveren een grond- ITOor alle mogelijke onderhandelingen, brekende over de onthullingen van Molotof i Erkko: Ik beken dat het besluit der andere om de voorstellen te onthullen, zonder $*ging, een bijzondere atmosfeer schept en tijzonderen indruk maakt. Maar alleen het cdpunt van den Sovjet is bekend gemaakt en dusverre is geenerlei inlichting gepubliceerd jtoll ons standpunt. De Finsche vertegenwoor- en gevolmachtigden hebben nog geen ge beid gehad de Sovjetregeering op de hoogte !"r|en van de Finsche voorstellen. Ik zal be- skiag van onze houding uitstellen tot dat ge- ad is. ijtwer bracht verder hulde aan het land voor slgemeene en volledige vertrouwen dat in de pfring is gesteld, hetigeen de taak van de re paid verlicht had. Hij besloot met te zeggen: kleine naties schijnen op het oogenblik tate zijn op het internationale schaakbord, '^«ten den hoogsten prijs betalen, ofschoon «groote mogendheden zijn, die oorlog ma- ;c de krachten loslaten, die de fundamenten te wereld schokken". s reis der Finsche delegatie. inlichtingcentrale van den Finschen staats telt de volgende mededeeling verstrekt aan ^fegenwoordigers van de pers: U regeering nam in den nacht van °P Woensdag te een uur kennis van de volkscommissaris Molotof. De eerste 4 v-S Finsche delegatie, welke op weg was leskou., onmiddellijk terug te roepen om met peering den nieuwen toestand te bespreken. ;ft»ming hiermede kregen de kranten JMp dat de afgevaardigden opdracht "v.? Wegen naar Helsinki terug te keeren. de regeering bijeen was gekomen, kwam yiL de slotsom- dat de toestand niet zoo Si"ö was, dat de onderhandelingen afgebroken -moeten worden. Zij was van oordeel, dat de rangen voortgezet kunnen worden. insehe ministerie van Buitenlandsche Za- het volgende mede: verklaren dat zij de door Molotof 1 waagstukken met Finland willen be- ^Oor het standpunt van de Sovjet Unie r te^oaken op het oogenblik, waarop de .j.'.^h^achtigden uit Helsinki vertrokken -teid van Finsche regeering te gaan aan de regeering der Sovjet Unie, F5 6611 geheel nieuwen, toestand in het Svertrm^v Tot nu toe waren de besprekin- ouwelijk geweest en Finland heeft volko- nnsfi, stwccöu en ïÜChc mach': een oP: eenige druk van een •PZewor eeH oplossing gezocht voor ri:,en vraagstukken, niettegenstaande de e°) welke ontstonden tengevolge van de neutraliteit van het land. Hierdoor heeft de Finsche regeering den wensch te kennen gege ven de pogingen van de Sovjet om Leningrad te beveiligen te eerbiedigen, zonder de eigen veilig heid in gevaar te brengen. Het is nog te vroeg om te zeggen, welke wijzi gingen de verklaring van Molotof met zich kan brengen voor het standpunt van de Finsche re geering. In ieder geval zal deze rede vertraging brengen in de onderhandelingen. Het ministerie zegt verder o.a.: dat de rede van Molotof eenige ontstemming heeft gewekt in de Finsche regeeringskringen. De Finsche openbare meening is van oordeel dat zekere maatregelen, welke door de Sovjet Unie worden gevraagd ter beveiliging van Leningrad gerechtvaardigd zijn, doch men verzet zich tegen het afstaan van een gebied aan de westkust van Finland voor het aan leggen van een Russische vlootibasis. Deze maat regel zou alle verbindingen ter zee met de Oost zeelanden in gevaar brengen, terwijl de hoofd stad van Finland er door zou worden bedreigd. De toestemming van Finland om te helpen bij het beveiligen van de hoofdstad van de Sovjet Unie, mag niet de hoofdstad van Finland in ge vaar brengen. Naar voorts uit Helsinki gemeld wordt maken thans deskundigen voor de Russische taal en het Finsdhe en Russische recht deel uit van de Fin sche delegatie voor Moskou. Men beschouwt dit als een aanwijzing dat een definitieve overeen komst zal worden ontworpen. In buitenlandsche kringen merkt men op dat het afstaan van een deel van Karelië aan Finland de strategische positie van dat land slechts zou verzwakken, doordat de grenslijn zeer verlengd zou worden. Te Stockholm gelooft men volgens Reuter, dat Finland thans staat tegenover de belang rijkste uren sedert de vestiging van de re publiek. De kalme vastberaden houding van het volk blijft ongewijzigd, ondanks den sohok van Molotof's rede. Men is hier van meening dat de Russische eisch betreffende een vlootbasis op het Finsche vasteland onaanvaardbaar zal zijn, aangezien die tezamen met de basis van Baltischport buiten landsche controle zou beteekenen. op alle verkeer naar Helsinki, Viipuri en Kofcka, de belangrijkste havens van Finland. Berlijn ongerust? De Berlïjnsche correspondent van de Zweedsche „Aftenbladet" meldt dat Duitschland, ongerust over de Russische expansie in de Oostzee, te Mos kou eenige voorzichtige stappen heeft gedaan om verzoening der Russische eischen aan Finland te verkrijgen, echter zonder esultaat. Volgende maand rantsoeneering van boter en bacon in Engeland. Voor vleesch en suiker geen rantsoeneering- noodig geacht. De Britsche minister van voedselvoorziening, Morrison, heeft gisteren in het Lagerhuis mede gedeeld dat de regeering besloten heeft omstreeks het midden van December over te gaan tot ranit- soeneering van boter en bacon. Rantsoeneering van vleesch wordt op het oogenblik niet noodig geacht. Hetzelfde geldt voor suiker: de voorrraden inheemsohe en ingevoerde suiker zijn voldoende voor de normale behoeften. Indien ieder ver bruiker zijn aankoopen beperkt tot een pond per week, zal er voor ieder genoeg zijn, zeide de minister. Het rantsoen voor boter en bacon zal vier ons per week bedragen. De regeering verwacht dat de botervoorraad later zal toenemen. De produc tie van margarine is sedert het uitbreken van den oorlog zeer toegenomen, terwijl er oök voldoen de spijsvetben zijn. Engeland verlangt certificaten van oorsprong. Uitzondering voor een aantal artikelen, o.a. levensmiddelen. Het Engelsche ministerie van handel heeft een besluit uitgevaardigd, volgens hetwelk van 2 Januari af goederen, dde geïmporteerd worden uit een aantal Europeesche neutrale landen, vergezeld moeten gaan van een certificaat, in houdende dat zij niet van vijandelijke herkomst zijn en dat er geen vijandelijk belang aan ge hecht is. Een groot aantal artikelen is uitge zonderd van dezen maatregel, met inbegrip van alle levensmiddelen, veevoer, talrijke grondstof fen, dagbladen, tijdschriften, boeken etc. Het besluit zal niet van toepassing zijn op goederen, wanneer tot bevrediging van de Britsche douane wordt aangetoond, dat zij niet later dan 5 No vember verzonden zijn van de plaats vanwaar zij het laatst werden geconsigneerd. EEN BOODSCHAP VAN SCHUSCHNIGG. Het Fransche persbureau Havas bericht dat de voormalige kanselier van Oostenrijk, dr. Kurt von Sehuschnigg, die thans de gevangene is van de Gestapo, zijn eerste boodschap heeft gericht tot de wereld. Deze luidt: „Toen Dolfuss werd vermoord heb ik in naam van Oostenrijk mijn plicht gedaan. Zij zullen mij niet veranderen". Deze boodschap is deze week door dr. Vemon, oud-professor in de geschiedenis aan de universi teit van Weenen overgebracht aan de „Daily Express". Dr. Vernon is acht dagen 11a het uit breken van den oorlog uit Weenen vertrokken en heeft via Boedapest en Rome Londen bereikt. „Gebied van veiligheid ter voorkoming van uit breiding van den oorlog" met inqeiaitd en !hanküfk Alleen in werking als de Turksche belangen in het gedrang komen. Bij de opening van de zitting van de groote nationale vergadering te Ankara heeft de president van de Turksche repu bliek, Ismet Inönu, een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd over het Britsch-Fransch-Turksche verdrag: ,;Door dit verdrag streven wij ons doel na om ons te verzetten tegen de uitbreiding van het treurspel van den oorlog door een gebied van- veiligheid ^te scheppen in Europa, dat worstelt in de verschrikkingen van den oorlog. Het verdrag zal alleen in werking treden, wanneer een staat poogt onze wet tige verlangens te beknotten". Behalve in dit geval zal ons verdrag met de geallieerden en onze samenwerking voor het hooge ideaal, dat wij tezamen hebben bekend gemaakt, niet onze normale en vriendschappe lijke betrekkingen met andere staten aantasten. Wij zijn ons volkomen bewust van de verplich tingen en verantwoordelijkheid, welke wij op ons hebben genomen en wij hopen oprecht dat de oorlog, welke thans de menschheid schokt. Ismet Inonii. zoo spoedig mogelijk zal eindigen en dat de ko mende geslachten nooit het lijden zullen ken nen van deze jaren. Wij verlangen oprecht dat ons land nu en in de toekomst buiten het oorlogsterrein zal blij ven, vooropgesteld, dat onze veiligheid niet in gevaar komt en onze ondernemingen niet wor den gedwarsboomd. Over de Turksch^Russische onderhandelingen te Moskou zeide Inönu: „Wij hadden gehoopt dat de onderhandelingen zouden leiden tot een overeenkomst, waaruit een zelfs nog grootere vriendschap zou spreke,n dan thans het geval is. Ditmaal echter slaagden wij er niet in het doel te bereiken, dat, naar wij geloofden, evenzeer met de belangen van de andere partij als met de onze 111 overeenstemming zóu zijn. Niette min blijft de vriendschap, die onze beide landen verbindt op een hechten 'grondslag rusten. Gelijk gij weet mag men niet toelaten, dat om standigheden, die het gevolg zijn van tijdelijke noodzaak, deze vriendschap benadeelen. Inönu zeide verder nog: „de bestaande inter nationale toestand brengt de beteekenis van ons republikeïnsche leger op den voorgrond. Het parlement en het geheele volk kunnen er ver zekerd van zijn. dat de legers der rejpubliek in staat zijn, volledig hun plicht te doen, wanneer dat noodig zou zijn". Inönu roerde de redevoering van Molotof niet aan. Goede indruk in Italië. Uit Rome meldt Havas: Met de levendigste belangstelling heeft men in Rome kennis ge nomen van de redevoering van Ismet Inönu. De verduidelijkingen die door den Turkschen president gegeven zijn op de strekking van het EngeLsch-Fransch-Turksche verdrag en vooral de verzekering dat dit diplomatieke in strument tegen geen enkele derde mogendheid is gericht en naar de opvatting der regeering in Ankara zoowel als der kabinetten in Parijs en Londen uitsluitend de handhaving van den vrede in het Oosten van de Middellandsche Zee ten doel heeft, hebben een uitstekenden indruk gemaakt. Italië wenscht dat de geheele Mid dellandsche Zee buiten het Europeesche con flict wordt gehouden. Het kan dan ook slechts gunstig alles ontvangen dat getuigenis aflegt v;an den wil tot vrede en kan bijdragen tot ver steviging van den vrede in deze sector. Even eens wijst men met veel belangstelling op de pas sage in de redevoering van Inönu, ten aanzien van de Turksch-Russische betrekkingen. Men iperkt op dat de president een zeer gematigden toon en taal gebruikt heeft jegens Rusland en men leidt daaruit af dat Turkije de mogelijkheid van aanknooping van nieuwe onderhandelingen met Moskou wil openlaten. De meening in Frankrijk. Vele (octaven umtden als aaotdeelig voor de geallieerden beschouwd. Een bijzondere oorrespondent schrijft ons uit Parijs: Hoe lang zal de oorlog duren?, ziedaar de vraag van den dag. De voorspellingen loopen hemelsbreed uiteen en alle worden met klem van redenen voorgedragen. Ze wisselen tus- schen enkele maanden en eenige jaren. Wie in een korten strijd gelooven, voeren alle punten aan, waarop Duitschland nu al ten achter is bij 1918. Toen had het een groot en industrieel gespreken, het rijkste deel van Frankrijk, België, Polen, Servië en een deel van Roemenië bezet. Het beschikte, voor zoover de transportmiddelen dit toelieten, over de producten van de Oostzeelan den, Oostenrijk en Hongarije, ongerekend het man- nenmateriaal. Van die producten stond petroleum bovenaan, ofschoon tusschen 1914 en 1918 het hiervan gemaakte gebruik niet haalde bij wat vliegtuigen, duikbooten en vooral gemotoriseerde afdeelingen thans verslinden. Een aanval gelijk die tegen Polen heeft benzinegevreten, zoo wel de tanks als de luchtmacht. De Russische olieVrijwel alle schattingen stemmen daarin overeen, dat de Duitschers van daar per jaar niet meer dan een millioen ton te wachten hebben. En nu de Sovjettroepen zelf ge mobiliseerd zijn, zal zelfs deze export niet mogelijk zijn. Zeker, hoort men dan, Duitschland heeft voor raden opgetast en fabriceert synthetische benzine; bij lange niet genoeg echter voor de geweldige eischen, die een moderne, oorlog stelt. En wat de olie uit den vreemde aangaat, hoe ze te vervoe ren? Tot zoover de stookstof. Let nu op het voedsel, op alle beperkingen, terstond ingevoerd, waarmee het van erger tot erger moet gaan. Surrogaten, prachtig, maar hoe met de aanvulling.Die ver vangingsproducten op hun beurt worden uit grond stoffen bereid, die ook eens opraken of onbruik baar worden, alle vernuft aan de overzijde van den Rijn ten spijt. Het pact met de U.S.S.R. kan velen Duitschers de oogen geopend hebben, in elk geval bekoelde het de sympathieën van Japan, Spanje en andere landen. Het drievoudige accoord, tus schen Parijs, Londen en Ankara beklonken, sta biliseert den toestand in den Balkan en het Ooste lijk bekken van de Middellandsche Zee, wat Italië niet onwelgevallig is. Een doorbraak van de Duit schers naar Roemenië en verder zou op een ge duchte versperring stuiten. Men kan er van op aan, dat Frankrijk met het oog op deze mogelijk heid alle voorzorgen getroffen heeft. De kracht der geallieerden. De Scandinaafsche staten en Finland spraken zich in hun verklaring voor het behoud van neu traliteit en onderlinge solidariteit, volstrekt niet voor een „verzakingsvrede'' uit. En wat het zwaarst weegt, gelooft iemand, dat de Duitschers door de Maginotlinie heen komen? Natuurlijk kunnen ze probeeren door on zijdig gebied Frankrijk in de flank aan te tasten, maar dit land is op alles voorbereid en de verantwoordelijke mannen te Berlijn moeten terugschrikken voor de militaire en diplomatieke gevolgen van zoo'n daad. Want men heeft hier alle vertrouwen in de kracht van de levende' en levenlooze weermiddelen van die naties en houdt het oog gericht op Amerika, dat zich dan geneigder kan toonen, ten behoeve van eigen veiligheid en idealen in den oorlog te gaan. Wat de blokkade uitricht hebben de afgeloopen weken bewezen. Niemand onkent dat ook de de mocratische landen verliezen lijden en zullen lij den. Wie tenslotte aan het langste eind zal trek ken, is voor geen enkelen Franschman een vraag: Wie' de zeeën beheerschen, moeten het winnen. En dit alles kan geaccentueerd worden door een in eenstorting van zenuwkracht en stelsel in Duitsch land. Wie zich als het ware op een langen oorlog in- stalleeren. zetten een gezicht van: mij neem je niet Zij herinneren zich de rooskleurige ver wachtingen van 1914. Niemand dacht toen dat de vijanden het langer dan vier jaar zouden houden. Zij wenschen zich niet aan een nieuwe teleurstel ling bloot te stellen. In dit pessimisme is iets krampachtigs. Zij overdrijven in de hoop in het ongelijk gesteld te worden. Zij nemen het risico van organisatiezin, ordegeest, volharding en trouw van het Duitsche volle aan de huidige machtsheb bers te overschatten. Frankrijk en Engeland, redeneeren ze, hebben den tijd: hoe langer Duitschland wacht met ons ter wille te zijn, des te sterker worden we. Deze oorlog is een belegeringskrijg. We omsingelen Duitschland en stoppen het eene na het andere „lek". We hebben nu het overwicht in de lucht en 'uit artilleristisch oogpunt. De Duitsche koopvaar ders z-ijn van de zeeën gevaagd. Hun groote oor logsschepen durven zich nauwelijks buitengaats wagen. Hun duikbootwapen is geducht en naar het heet zijn spoedig zulke schepen van ver over de 1000 ton te verwachten, maar hun luchtaanvallen beantwoordden tot dusver niet aan de verwach ting. Wie zegt dat zij zich gedurende de winter maanden in het Westen niet tot het defensief be perken en ondanks alles „den drang naar het Oosten" beproeven voort te zetten. Richtsnoeren voor den vrede. Hoofdzaak is dat geen enkele Franschman aan de overwinning twijfelt. De volgende vrede mag geen „manke" vrede zijn, waarmee bedoeld wordt dat hij Europa op een basis moet stellen, die het onnoodig, ja onmoge lijk maakt over 20 jaar of zes maanden op nieuw te mobiliseeren. Daarom is het wenschelijk, nu al de gedachten over de vredesdoeleinden te laten gaan. Hangende de vijandelijkheden is er geen sprake van ze nauwkeurig te omschrijven. Niemand voorziet welke volken er nog in gesleept, welke gebieden misschien bezet worden. Die oogmerken moeten tusschen de overwinnaars besproken worden. Met dit voorbehoud is het mogelijk vast te stellen dat allen het ver enkele punten eens zijn. Men kan dit keer geen genoegen nemen met een afzwering van het nationaal-socialisme, met de Duitsche re publiek hebben de Franschen leergeld betaald. Nu wordt al gezegd dat de tegenstanders in een soort nationaal-bolsjewisme kunnen vluchten ten einde zich aan de gevolgen van hun daden te onttrek ken. Daartoe moeten waarborgen gesteld worden, als hoedanig een verbrokkeling van Duitschland zich aanbiedt. Dit kan niet met een herstel dei- vroegere vorstendommen gelijk gesteld worden. Aan een vernietiging van Duitschland denkt niemand. Een Duitsche bondsstaat zou de beste oplossing zijn. In 1918 ging daarheen al het verlangen uit. men droomde van een zelfstandig Rijnland en Beieren. Sommige stellen er tegenover, dat niemand den neus in de binnenlandsche zaken van een andere mo- gendheid te steken heeft, Best, zoo lang ze zich binnen- die grenzen ontrollen. De zaak verandert, als de buren van de consequenties overlast ondervinden. Te Parijs. De rust laat velen, die Parijs ontvluchtten, zich afvragen: wat doen wij hier? In onze haardsteden kunnen we ons verdienstelijker maken. Er is ge meld dat velen zijn teruggekomen, de bevolking van Parijs is met nauwelijks 10 tot 15 pet. vermin derd. Dat is iets te weinig om een hervatting van het zakenleven ten volle haar beslag te laten krij gen, veel te veel om een bombardement uit de lucht niet zeer bloedig te laten worden. De bur gerij zou daarom antwoord wenschen op de vraag: zijn wij afdoende tegen dat gevaar beschermd De militairen kunnen hierop onmogelijk ja of neen zeggen. Tusschen de hoofdstad en de grens zij, gelijk bekend, tal van versperringen opgesteld. De kans, dat aviateurs met kwade bedoelingen boven de stad komen schijnt uitermate gering. Maar de verantwoordelijke mannen willen het zekere voor het onzekere nemen. Een enkele, die doorglipt, kan ontzettende schade aanrichten. Wat een munt zouden de tegenstanders daaruit slaan! Nu al beweren ze, dat het economische leven hier kwijnt. Wie ziet de bedrijvigheid op straat, in de magazijnen en op de beurs, wie let op de herope ning van scholen en openbare vermakelijkheden en ondanks verduistering voldoende verlichting buiten, wie zich rekenschap geeft van den norma len gang van zaken in het algemeen, de rust, de veerkracht en het aanpassingsvermogen van de Franschen, mannen of vrouwen, die weet wel beter. Het mijnongeluk bij La Bouverie. Elf dooden. Het persbureau Belga deelt mede dat het aantal dooden bij het mijnongeluk in La Bouverie elf be draagt. Negen lijken zijn reeds bovengebracht. Na de indentificatie zijn zij gekist en naar de wo ningen der slachtoffers overgebracht. De toestand der gewonden is bevredigend. Alleen de Italiaan is er ernstig aan toe. Oud-minister Delattx-e bevond zich Woensdag morgen op de plaats van het ongeluk. VRIJDAG 3 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. Berichten ANP, Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gvamofoonplaten (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.Gramofoonplaten 11.15 Aarn- sterdamsch Salonorkest (12.12.15 Berichten) 12.30 Toespraak „Èen woord voor U". Hierna: Gra mofoonplaten (Om 12.45 Berichten ANP) 1.Am- sterdamsch Salonorkest 1.45 Gramofoonplaten 2.25— 2.55 Christelijke lectuur 3.— Haagsch pianokwar tet en gramofoonplaten 4.25 Gramofoonplaten 5.— Friesche uitzending 6.Gramofoonplaten 4.25 Gra mofoonplaten 6.30 Tuinbouwcauserie 7.Berich ten 7.15 Boekbespreking 7.45 Gramofoonplaten 3.— Berichten ANP, herhaling SOS-berichten 8.15 Or gelconcert 9.Melodia 9.30 Actueel halfuur 10.— Berichten ANP 10.05 Causerie „Ons gezin in de crisis" 10.35 Melodia 11.15 Gramofoonplaten. ca. 11.50—12,00 Schriftlezing. HILVERSUM EL 301,5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA 8.Berichten ANP Gramofoonmuziek. 10.Mor genwijding 10.20 Declamatie 10.40 Cello en piano 11.10 Declamatie 11.30 Orgelspel 12.— De Palladians 12.45 Berichten ANP, gramofoonplaten 1.AVRO- Amusementsorkest 1.45 Gramofoonmuziek 2.Voor de vrouw 2.10 Causerie „Joego-Slavië, een land van contrasten" (met volksliederen, opn.) 2.40 Gramo foonplaten 3.30 AVRO-Dansorkest 4.Gramofoon platen met toelichting-4.30 VARA-Orkest 5.Voor de kinderen 5.30 VARA-Orkest 6.00 De Ramblers 6.30 Causerie „Beeldende kunst" 6.50 Gramofoon platen 7.Cyclus „Het beginselprogramma der S. D. A. P." 7.18 Berichten ANP, 7.30 Toespraak „Schuilkelders en zandzakken" 7.35 Cyclus „De boeken van den Bijbel" (VIII) 8.— Pianovoordracht 8.30 Berichten 8.32 Cyclus „Het ontwaken van het platteland" (III) 9.— Vlgs. aankondiging 9.15 Zang met pianobegeleiding 9.30 Radiotooneel met muziek. 10.Puzzle-uitzending 10.15 Zang met orgel- en pianobegeleiding 10.40 Avondwijding 11.Berich ten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.4012.— Orgelspel. ENGELAND. 391 en 449 M. 9.5010.05 Dansmuziek (gr.pl.) 11.Variété 11.20 Berichten 11.35 Optreden van een solist(e) 12.Uit Zwitserland: Lichte muziek 12.35 Causerie 12.501.20 Orgelspel 2.202.55 Het orkest van het Savoy-hotel 3.15 Gramofoonplaten 3.20 Berichten 3.35 Dansorkest 4.05 Causerie 4.20 Kinderhalfuur 4.50 Lichte muziek 5.20 Berichten 5.35 Boekbespre king 5.50 BBC-Theaterorkest 6.20 Variété 6.50 Me- dedeelingen 7.20 Orkestconcert 7.50 Variété-pro gramma 8.20 Berichten 8.35 Orgelspel 8.55 Radio tooneel of gevarieerd programma 9.35 Variété 10.20 Declamatie 10.35 Dansorkest 11.2011.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. Oeen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest. 7.40 Gramo foonplaten 9.3010.20 Amusementsprogramma 11.20 Fabrieksorkest 12.20 Het Omroeporkest en solist 1.35 Populair concert 2.302.40 Zang 3.20 Concert 3.50 Folkloristisch programma. 5.20 Het Berlijnsch Omroepkleinorkest 7.3512.20 Zie Deutschlandsender BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonplaten 11.50 en 12.30 Omroep orkest 12.501.20 Gramofoonplaten 4.20 Pianovoor dracht 4.50 Zang 5.20, 5.50, 6.20 en 6.45 Gramofoon platen 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten 7.50 Radiotooneel met muziek 10.0010.20 Om- roepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 11.35 Gramofoonplaten 11.50 en 12.30 Radio-or kest 12.501.20, 4.20, 4.50 en 5.35 Gramofoonplaten 7.20 Uitzending voor soldaten 7.50 Radio-orkest en soliste. 9.3010.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Populair programma 8.35 Vliegeniersorkest 9.20 Berichten 9.50 Populair concert 11.20 Berich ten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7