EEN NOODLANDING IN SCHOTLAND. Hatson brengt den steen aan t rollen H. Wandt ten voorbeeld ter navolging. - In een der straten van Den Haag heeft de Ntd. Ver. voor Vreemdelingenverkeer een mand doen plaatsen, waarin gelezen tijdschriften en boekwerken voor de militairen gedeponeerd kunnen worden Z. K. H. Prins .Bernhard bracht Woensdag een bezoek aan de foto tentoonstelling „Kleinbeeld 1939" in Arti et Amicitiae te Amsterdam. De Prins bezichtigt de door Hem op de expositie ingezonden foto's van H. K. H. Prinses Beatrix Eenige olifanten van het circus, dat te Amsterdam een reeks voorstellingen gaat geven, lesschen gezamenlijk hun dorst na een vermoeiende wandeling door de stad. De brand in de mijn .Laura" te Eygelshoven. Met zandzakken werden de gangen naar den brandhaard afgesloten en trachtte men het vuur te verstikken Les in het bedienen van de loketten in de school voor opleiding van nieuw spoorwegpersoneel, die te Utrecht is opgericht Bij zijn aankomst te Londen werd de Canadeesche minister van defensie, Grerar, door Anthony Eden verwelkomd door 13 De drie andere heeren waren hartstochtelijke bridgespelers. Aangezien dit edele spel echter slechts wanneer het met zyn vieren gespeeld wordt, .volkomen tot zijn recht komt, had lord Winning- ham, om zijn vrienden het genoegen niet te ver gallen, zijn secretaris eenvoudigweg voor alle Don derdagavonden besteld. Moorman was beschaafd, bescheiden, discreet en een voortreffelijk kaart speler. Hoewel Moorman wel van een spelletje hield en de heeren uiterst vriendelijk waren, beteekende deze wekelijksche bridge-avond voor hem toch een ondraaglijke kwelling. Gelijk bekend was sir Fre deric vegetariër en verafschuwde hij bovendien ni cotine en alcohol, waarbij hij van zijn personeel dezelfde neigingen verwachtte. Buiten den dienst wist de secretaris zich over deze verdrietelijke feiten best tc troosten, maar ten huize van Sen heer Lafcory was het niet zoo gemakkelijk aan de verboden zaken te komen. Ja, als zijn me despelers even sober geweest waren, dan zou de secretaris ongetwijfeld die paar uren zonder veel moeite zijn doorgekomen. Maar links van hem zat Monsieur Tranquille, die aan één stuk door heer lijk geurende Fransche sigaretten rookte en rechts snoof zjjn neus de kostelijke aroma van den ouden Berkshire-wijn van den gastheer. Het was schier onmogelijk deze verzoekingen te weerstaan en dies bad Moorman met Stuffy's hulp een geraffineerd systeem uitgedacht om zijn zondige lusten te kun- ften botvieren. Moorman was namelijk de perma nente boekhouder van de bridgepartij en iederen Donderdagavond, onveranderlijk precies om elf uur, brak de punt van zijn potlood. Dan ging hij de kamer uit, naar Stuffy, om een ander potlood te halen. In het heiligdom van den butler lag er reeds een klaar, maar eveneens hetgeen voor den listi- gen Moorman het voornaamste was stond op een tafeitje een glas Bourgogne gereed en daarnaast lag een dunne Russisch sigaret. Met den aansteker in de hand wachtte Stuffy op zijn opdrachtgever. Dan volgden steeds de volgende verrichtingen elkaar op: Moorman stortte zich op de sigaret, Stuffy liet den aansteker ontvlammen en rfceds gloeide een derde deel van de korte siga ret, zoo sterk trok de hartstochtelijke rooker. Dan een greep naar het glas wijn een haastige slok en het was leeg. Ter afsluiting van deze geheimzin nige manipulatie volgden weer drie trekken aan de sigaret en onmiddellijk daarop verscheen de slanke jongeman weer in de heerenkamer, het nieuwe pot lood ostentatief voor zich uit houdend. Om ongeveer twaalf uur moest Moorman zich door Stuffy zijn jas laten afschuieren, aangezien tegen dezen tijd de aschbak van den Franschman steevast omviel en daarby des secretaris' kleeren bemorste. Moorman had in dat laten-omvallen reeds een dusdanige bedrevenheid, dat Monsieur Tran quille iederen keer er stellig van overtuigd was, dat hijzelf die onhandigheid had begaan en zich steeds opnieuw verontschuldigde. Op den gegeven avond haastte secretaris Moor man zich door Drury Lane naar de bewuste kaart- partij. Juist dacht hij ernstig na over 'n nieuwen truc, die hem de mogelijkheid zou bieden meer dan tweemaal van Stuffy's heerlijkheden te profiteeren, toen hij bijna met een tegemoetkomenden heer in botsing kwam. Hij wilde, met een korte veront schuldiging verder gaan, toen hij den heer her kende: „Goedenavond, rechercheur Green. Ik had u byna omver geloopen. Zoo laat nog op de dieven- vangst ?M „Ah, mr. Moorman! Goedenavond. Ik herkende u niet zoo gauw, maar ik ben blij, dat ik u tref. Ik heb namelijk een persoonlijk verzoek aan u. Toen ik den laatsten keer bij u was, u weet wel, voor die zaak van den verdwenen butler, heb ik de prach tige hyacinten in den tuin van zijn lordschap be wonderd. Nu krijg ik een brief van een oom van met uit Leeds, die daar tuinman is, of ik niet een grooten Londenschen importeur ken, die tegen bil lijke condities bollen kan leveren. Ik zou u daarom willen vragen, of u me niet zou kunnen zeggen, waar u de bollen betrekt en of u mij misschien een introductie zou willen geven." „Maar natuurlijk, rechercheur. De firma heet Brown en Zonen en is gevestigd in Hampstead. Het preciese adres weet ik tot mijn spijt niet, maar dat kunt u in het telefoonboek vinden. Wat de intro ductie betreft, die kan ik u meteen geven." Hij haalde een visitekaartje uit zijn portefeuille en krabbelde aan den achterkant een paar woorden. „Zoo, dat is meer dan voldoende. De firma kent ons, want wij zijn vaste klanten. En nu moet ik gaan, mr. Green, want précies om tien uur moet ik bij mr. Labory zijn." Rechercheur Cfc-een bedankte den secretaris har telijk voor zyn vriendelijkheid en nam eveneens af scheid. De goedaardige man deed zich kennen als een pathologische leugenaar. Niet alleen dat hij Moor man „zoo gauw" niet herkend had was onwaar hij had meer dan een half uur in een portiek in de buurt op hem staan wachten maar ook al het andere was gelogen. Thomas Green had in Engeland heelemaal geen familie, dus ook geen oom in Leeds, die tuinman was. En de hyacinten in den tuin van lord Winningham interesseerden hem evenveel als de kanarivogels aan de Zuidpool. Door Green's schuld kwam Moorman vier minu ten te laat en deswege had hg een mispryzenden blik van zijn lordschap in ontvangst te nemen. Verder echter verliep de avond voor den secre taris betrekkelijk aangenaam daar hij om half één een niet onbedenkelijken hoestaanval kreeg Tranquille's sigaretten waren daarvan de oorzaak en de heerenkamer moest verlaten. Weliswaar was Stuffy, niet weinig verwonderd, toen hy zyn geheimen kostganger zoo onverwachts zag opdui ken, maar met zyn gewone tegenwoordigheid van geest slaagde hij er dadelijk in sigaretten en. wijn te produceeren. Nog in de auto, toen hy, als gewoonlijk, zwijgend naast lord Winningham zat, moest Moorman zachtjes in zichzelf lachen, toen hy aan de gelukte truc dacht. Zyn plezier zou echter wel wat getem perd geworden zijn, als hij de gedachten van zijn lordschap had kunnen raden. Die lachte namelijk ook zachtjes in zichzelf, toen hy dacht: „Ik zou wel eens willen weten, hoeveel die sukkel van een Moorman dien Ierschen alcohol-leverancier per maand toestopt!" Ofschoon geen van de andere heeren tot nog toe iets gemerkt had, had lord Winningham zyn secre taris al doorzien, toen indertijd voor den tweeden keer de potloodpunt gebroken was en dat was nu al ruim anderhalf jaar geleden. Maar nog merk waardiger was het, dat de anders zoo strenge lord daar nooit met een woord over gesproken had. In den toestand van den gewonden hoofdinspec teur Hardy was een aanzienlijke vooruitgang te bespeuren. Professor Ragley, de dokter, die toe vallig voorbijgekomen was en den politieman had verbonden, maakte nog wel zijn dagelrjKsche visites, maar dat was eigenlijk meer ter verstrooiing van den zieke dan omdat het strikt aoodig was. Van tyd tot tyd speelden zij een partijtje schaak, maar dat was voor Hardy geen onverdeeld genoegen meer. Bij eiken minder gelukkigen zet van zyn tegenstander móest hij denken aan het geniale spel van zyn vriend Plapman en dan werd hy iederen keer zeer on-politioneel geroerd. Gewoonlijk placht hy dan op te merken: „Niet om het een of ander, professor, maar u speelt als een oude jonge juffrouw. Kortzichtig en onlogisch. Ach, Plapman, waarom moest jij sterven: Waar vind ik een part ner zooals jij! Dien had u moeten kennen, professor! Ik moet nog lachen, als ik er aan denk, hoe hy dokter De- lahay er tusschen heeft genomen. Delahay destijds de meester van Wales en op een uit:» niging van de Yale-Club kwam hij naar Loods een simultaanpartij te spelen. De dertig LondenaW zaten in de groote zaal.-Onder hen bevond w ergens in een hoekje, mijn vriend Plapman. DeW ging steeds rond en maakte zijn tegenzetten, dat hij een tijdlang van bord tot bord gegaan wa en bijna mechanisch de stukken verzet had, hij op een gegeven moment den goeden, ouc- Plapman verrast aan en men kon zien, hoe Ir) L- volgenden zet rijpelijk overlegde. Toen hij weef §11 tC De v itgem benrti Bnde Pd a l&D dk ten 1 corlo sche i!te 0UÓ3 I rugkwam keek hij al drie borden tevoren naar van Plapman. En wat denkt u, deed Hij sloeg de drie spelers over, ging by r F man staan en leunde nadenkend op de tafel, delijk deed hy zijn zet. Plapman antwoord» w middellijk en terwijl de heele zaal daverde van lachen, greep Delahay een stoel, ging voor he - zitten en vergat de andere negen en twintig SP' - volkomen. Na den 24 sten zet stond de meester Wales mat!" _ol..ra] Professor Ragley Bad die geschiedenis acht of tien maal moeten aamhooren, maai' keer deed hij zijn patiënt het genoegen a tig te luisteren en zich hoogelijk te verbaZf~ d- woonlijk troostte hij den inspecteur danj* verlies van zijn vriend met een paar anecoo zijn praktijk. .y Af en toe verscheen ook Green om J rapport uit te brengen over de l°°Penü® waarmee hij op zijn manier wat afwissen g ziekenkamer bracht. niitiemao Eindelijk kwam de dag waarop de p voor het eerst weer naar buiten mocht. j dat lil sor had voor een open wagen Tn step- zijn patiënt tijdens den rit gezelschap. hards Bush gebeurde iets ongewoons slanke, goedgekleede heer wandelde lan,, park binnen, juist toen de wagen met specteur Hardy en professor Ragle" De Noorsche gezant in Ankara, Z.Exc. S. Bentzon, die naar DenHjjj is overgeplaatst, is Woensdag in de Residentie gearriveerd. Di nieuwe gezant bij aankomst in zijn hotel Zaterdag heeft te Amsterdam een merkwaardige stapelloop plaats Dan wordt n.l. van een der hellingen van de Nederlandsche Dok Maat schappij een half schip te water gelaten. Het is het nieuwe voorschip van de Noorsche tankboot .Jaguar", die eenigen tijd geleden bij zwaar weer OD den Atlantisehen Ofpaan h»»t vr»r»r«rkin vorlrtor Een Duitsche bommenwerper die een ver kenningsvlucht boven Schot land maakte, werd gedwon gen bij „Lam- mermuir Hills" te landen

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8