De memorie van antwoord van B. en W. Komt spoedig een nieuwe uit breiding der politie aan de orde? Waarom „Volkshuisvesting" ver- halsde en de G. G. D. bij den burgemeester bleef. Van persoon lijke bevoorrechting bij benoe mingen is B. en W. niets bekend. Wij laten hieronder volgen het antwoond van B. en W. op de opmerkingen, voorkomende onder algemeene zaken in het rapport van de afdeelin- gen uit den Gemeenteraad betreffende het onder zoek van de begrootingen voor den dienst 1940. Het college heeft met genoegen kennis geno men van de waardeering door één der leden ge uit, voor de samenstelling van deze begrooting en het stemt in met de meening van dit lid, dat het in den tegenwoordigen tijd, zooal niet een boven- menschelijke, dan toch wel een zeer moeilijke taak is -de begrooting sluitend te maken. De intreding van den oorlogstoestand in Europa zal zeer zeker niet zonder gevolg zijn voor den opzet van de begrooting. Omtrent de mate waarop de uitgaven en inkomsten zullen worden beïnvloed door de ontwikke ling van de gebeurtenissen kan geen enkele voorspelling worden gedaan. B. en W. kunnen niet anders doen dan den toe stand dagelijks nauwkeurig observeeren en naar bevind van zaken handelen. De omstandigheden eischen momenteel meermalen maatregelen die uitgaven ten gevolge hebben en het is niet uitge sloten dat dit in de naaste toekomst evenzoo, of nog in sterkere mate het geval zal zijn. Of en in hoeverre dekkingsmiddelen voor deze uilgaven aanwezig zijn, kunnen B en W. vooruit niet be- oordeelen. Door B. en W. wordt de noodige zuinig heid betracht en zij zullen dit ook blijven doen. Of de op onderscheidene posten geraamde uitga ven toereikend zullen zyn en meerdere posten van inkomsten de geraamde bedragen zullen opbren gen, zal de tijd moeten leeren. Naar het zich laat aanzien is de kans op ver arming belangrijk gestegen. Mede bekeken in dit licht, achten wij een uiterst zuinig beheer gebo den. Zooals wij reeds in het „voorwoord" bij de be grooting hebben opgemerkt, achten wij de wijze van financiering van de reeds bestaande tekorten onjuist. Nieuwe gezichtspunten daaromtrent zijn nog niet geopend. Evenmin is ons iets naders be kend omtrent de voornemens van de Regeering den gemeenten ruimere zelfstandigheid te her geven. De op de begrooting uitgetrokken gelden voor de uitbreiding der politie beü-effen de uitvoering van de laatste étappe van het in 1934 vastgestelde reor ganisatieplan. Dit sluitstuk kan in de organisatie niet worden gemist. De toename van de bevolking en de invoering van nieuwe wetten en wettelijke voorschriften, zooals o.m. de „Wet Autovervoer Personen", Prijs- opdrijvingswet, Hamsterwet, Vreemdelingenwet ten, Neutraliteit-proclamatie, vorderen voortdurend meer werk van de politie. Naar de Burgemeester mededeelde, is het mede hierdoor niet uitgesloten, dat na de vol tooiing van het thans geldende plan. binnen niet al te langen lijd een nieuwe uitbreiding van de politie aan de orde zal moeten wor den gesteld. De Burgemeester merkte daarbij op, dat de kos ten van de politie in deze gemeente, in vergelij king met enkele andere gemeenten van ongeveer gelijke grootte, nog aan den lagen kant zijn. Zoo bedragen ide uitgaven voor de politie b.v. in Heer len f 265.000,'s-Hertogenbosch f 197.000, Amersfoort f 206.000,—. Delft f 229.000. In deze gemeente bedragen de totale kosten pl.m. f 181.000. Vergelijkende cijfers inzake de kosten van on derwijs en steun aan behoeftigen en werkloozen, in soortgelijke gemeenten als de onze, zullen zoo mogelijk aan den raad worden overgelegd. Ten aanzien van de verdeeling der werkzaam heden in het College merken B. en W. op, dat dit is een aangelegenheid, geheel behoorende tot hun bevoegdheid. De toewijzing van de portefeuille be treffende de Volkshuisvesting aan den nieuwen Wethouder, beteekent geenszins, dat deze zaken door den Wethouder van Sociale Aangelegenheden op onvoldoende wijze werden behan'deld. De meerderheid van het college oordeelde, dat in de huidige omstandigheden een toename is te ver wachten van de werkzaamheden, verbonden aan armenzorg, steunverleening en werkverschaffing, zoodat de behartiging van dezen tak van dienst nog meer dan voorheen de aandacht en werkkracht zal vorderen van den betrokken Wethouder. Zij achtte het daarom gewenscht de portefeuille „Volks huisvesting" onder te brengen bij een minder zwaar belasten Wethouder, teneinde tevens een meer gelijkmatige verdeeling van werkzaamheden te verkrijgen. De meerderheid van het College kan niet toegeven, dat Sociale Zaken en Volkshuisves ting één geheel vormen. Men zou met evenveel recht kunnen beweren, dat Volkshuisvesting en Openbare Werken één geheel vormen. Volkshuis vesting vormt een afzonderlijk onderdeel van de bestuurstaak van het College en kan door elk lid van het College worden beheerd. Voor meerdere wijzigingen in de werkverdeeling bestonden geen redenen. De uitvoering van verschillende genees kundige wetten zooals de Wet houdende voor schriften omtrent de uitoefening van de Genees kunst, de Wet op de Besmettelijke Ziekten en de Krankzinnigenwet, berust in handen van den Bur gemeester. Het is daarom logisch, dat de Gemeen telijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst bij den Burgemeester is gebleven. Dat door het onderbrengen van den dienst van parken en plantsoenen bij den Wethouder van Openbare Werken besparingen worden verkregen, kunnen B. en W, niet toegeven. Indien wordt be doeld, dat het beheer onder de tegenwoordige lei ding- te royaal zou zijn, moeten B. en W. dit be- slist ontkennen. De gelden voor onderhoud van de parken en plantsoenen zijn reeds zoo krap toe gemeten, dat het onderhoud de grens van onvol doendheid zeer bedenkelijk begint te naderen. Met betrekking tot de samenwerking tusschen den Raad en het College merken B. en W. op, dat hen omtrent een onvoldoende samenwerking niets bekend is. Zij zijn bereid alles te doen wat een goede samenwerking in de hand kan werken. De Raadsvergaderingen worden door den Bur gemeester uitgeschreven naar gelang de behoefte aan afdoening der zaken zulks vordert. De duur van de vergadering hangt veelal van de discussies af. De Raad zelve kan er veel toe bijdragen den duur der vergaderingen te bekorten. De Burge meester is echter bereid aan het hier geuite ver langen zoo mogelijk tegemoet te komen. De distribuite van levensmiddelen is gegrond op de in 1939 vastgestelde Distributiewet. De uitvoe ring dezer wet is gelegd in handen van den Bur gemeester. De waarborging van de voedselvoorziening ligt niet in handen van den Burgemeester. Dit behoort tot de taak van de Regeering. Hieronder volgt in korte trekken een exposé van de distributieregeling. In de Distributiewet van 24 Juni 939 Staatsblad No. 633, zijn regelen vastgesteld, teneinde in ge- 1 val van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden een doelmatige distributie van goederen in het belang van de volkshuis houding, landsverdediging en veiligheid .van niet- militaire personen of lichamen mogelijk te ma ken. De minister van Economische Zaken, die met de zorg voor een doelmatige distributie van goederen is belast, heeft een distributieregeling vastgesteld, welke voor het geheele land geldt. Het beschik baar stellen der goederen geschiedt door het De partement van Economische Zaken. De distributie van goederen voor huishoudelijk gebruik wordt centraal geleid door het Centraal Distributiekan toor van de afdeeling Middenstand van het De partement van Economische Zaken. Hierbij zijn de bestaande organen van handel en verkeer zooveel mogelijk ingeschakeld. Vooral in dit opzicht is er een groot verschil tusschen 'de tegenwoordige dis- tributieregelïng en die welke gegolden heeft ge durende den oorlog van 19141918. Thans zijn de gemeenten niet belast met inkoop of opslag van goederen, maar hebben zij een, zij het ook be langrijke, administratieve taak. Voor de uitvoering der distributievoorschriften is het Rijk verdeeld in distributiekringen. Deze gemeente is aangewezen als een zelfstandige dis tributiekring, waarvoor een distributiédienst moest worden ingesteld. Deze dienst slaat organisatorisch onder de afdeeling Middenstand van het Depax tement van Economische Zaken. De Burgemeester is hoofd van den distributie- dienst. Deze heeft met gebruikmaking van de in de wet gegeven bevoegdheid, den Directeur van den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon belast met de dagelijksche leiding van den dienst. De dienst is gevestigd in het gymnastieklokaal van school D aan den P. J. Troelslraweg. Aldaar is derhalve het centrale punt voor de distributie in deze gemeente, waar in hoofdzaak de ingescha kelde handelaren en winkeliers moeten komen voor het inleveren van distributiebons en het bekomen van bestelformulieren. Zooals reeds geschiedde bij het uitreiken van dis- tributienoodkaarten, zullen ook in de toekomst ten gerieve van de inwoners, wijklokalen worden ge bruikt in IJmuiden, IJmuiden (O)., Santpoort, Velsen (N.) en Velsen, voor de uitreiking van meerdere distributiebescheiden. Indien mogelijk, zooals bij de distributie van petroleum, zullen de bescheiden per post worden bezorgd. Het percentage van het totaal der kopten, dat het Rijk aan de gemeentebesturen zal vergoeden, is bij Koninklijk besluit van 4 October 1939, Stbl. no. 679 H.H., bepaald op 85. B. en W. hebben reeds contact gezocht met de gemeente Haarlem omtrent de gasvoor- ziening in buitengewone omstandigheden. De onderhandelingen zijn nog gaande en wij ho pen, dat deze tot het resultaat mogen leiden, dat ingeval van nood toch eenigermate in de behoefte aan gas kan worden voorzien. Ze kerheid daaromtrent kan niet worden gege ven. Alles toch zal er van afhangen hoe in geval van oorlog de toestand zich zal ont wikkelen. Van persoonlijke bevoorrechting bij benoemin gen is B. en W. niets bekend. Indien benoemin gen moeten worden gedaan, wordt een keuze ge daan uit de meest geschikte candidaten. Dit is ook het geval bij aanstellingen op arbeidscontract. Hei- is niet altijd mogelijk mensehen, die langen tijd in tijdelijken-dienst of op arbeidscontract werkzaam zijn. een vaste aanstelling te geven, aangezien het moeilijk is te bepalen of de werkzaamheden, welke zij verrichten van blijvenden aard zijn. B. en W. zullen echter hun aandacht aan deze aangelegen heid schenken. Nog 3400.— voor liet nieuwe Politiebureau. Bij het opmaken der begrooting voor den bouw van het hoofdbureau van politie is niet ge rekend op het maken van een gemetselde ter reinafscheiding om en het egaliseeren van den aan de binnenplaats van dit bureau gerzen- den en voor sportterrein aangewezen grond. Uit voering van deze werkzaamheden blijkt volgens en W. thans echter gewenscht. Het college stelt den raad voor, alsnog een crediet van f 3400 voor dit doel beschikbaar te stellen. Verbreeding en verbetering van de Heidestraat. B. Oudshoorn te IJmuiden c.s. hebben aan geboden ten behoeve van verbreeding en verbete ring van de Heidestraat, aan de gemeente af te staan het hun toebehoorende gedeelte, ter grootte van 86 M2. van genoemde straat alsmede een gedeelte, ter grootte van 54 M2. van het aan die straat gelegen perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M. no. 5046, mits de gemeente daartegenover aan hen afstaat een aan de achterzijde bij laatst gemeld perceel aansluitend gedeelte, ter groote van ongeveer 62 M2. van den haar toebehooren den -en aan de Velseroordstraat gelegen grond. Dit aanbod achten B. en W. aannemelijk, waarom het college den raad voorstelt, deze grondruiling aan te gaan. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de week van 6 tot en met 11 November zijn voor de verschillende organi saties vastgesteld als volgt: Werkloozenvereenigïng van 9.00—9.30. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond van 9.35—9.55. Algemeene Nederlandsche Bouwarbeidersbond van 10.00—10.20. Ongeorganiseerden van 10.30—11.30. IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) van 11.45—12.00. R.K. Bonden van 9.009.40. Kleine bonden van 9.45—10.00. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportar beiders van 10.20—10.50. Oud-Katholiek Vakverbond van 10.55—11.10. IJmuider Federatie van 11.15—12.00. Benoemingen in tien gemeenteraad. Dc heer A. J. van Leusen heeft, doordat hij deel uitmaakt van het gemeentebestuur, in vel band met het bepaalde in art. 89 van het Ambtenarenreglement opgehouden, plaatsver vangend voorzitter te zijn van het scheidsge recht voor de ambtenaren. Ter voorziening van deze vacature bevelen B. en W. voor een benoe ming aan: 1. Mr. L. Vorstman te Santpoort. 2. J. H. A. M. Anten te Driehuis. Verder stellen B. en w. voor, den heer K. Fa- ber, behoudens goedkeuring door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te benoemen tot tijdelijk leer aar aan den avond cursus van de Gemeentelijke Visscherijschool voor het geven van onderwijs in de Engelsche taal, voor den duur van den cursus 1939-1940. Qnlwcrpcn van uitbreidingsplannen. B. en W: stellen verdaging der beslissing voor. Van 24 Juli. j.l. af hebben gedurende vier weken op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen een ontwerp-plan tot herzie ning van het plan van uitbreiding, aanwijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in hoofdzaak, en tot vaststelling van een zoo danig plan, omvattende een gedeelte der ge meente, liggende ten Westen van den spoorweg Haarlem—Uitgeest en ten Zuiden van IJmuiden alsmede een ontwerp-plan tot herziening van het plan van uitbreiding, aanwijzende de be stemming van den daarin begrepen grond in onderdeelen, gemerkt B, IJmuiden, omvattende een gedeelte der gemeente liggende ten Zuiden van den Heerenduinweg, met de daarbij be hoorende behouwingsvoorschriften. Tegen deze ontwerpen is in de raadsvergade ring van 5 September j.l. een bezwaarschrift in gekomen. In verband met besprekingen, welke hier omtrent nog worden gevoerd, stellen B. en W. voor, het nemen van een beslissing op de bo venbedoelde ontwerpen voor ten hoogste drie maanden te verdagen. HINDERWET. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van M. Ouwehand Azn., te IJmui den. om vergunning tot het oprichten van een scheepssmederijwaarin geplaatst zullen wor den diverse werktuigen en 3 electromotoren, resp. van 6, 3 en V2 P.K., in het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen. afdeeling IJmui den, sectie L. no. 846, plaatselijk bekend Mid denhavenstraat no. 78a te IJmuiden, door hen is toegestaan- Burgerlijke Stand. Bevallen: S. BakkerSlager, d., Jac. v. Heems kerkstraat 91, IJmuiden; K. M. HuijbensBakkum, d., Tuindersstraat 117, IJmuiden; E. J. v. Slooten Kraaijenoord, z., W. Barentszstraal 32, IJmuiden; I. van SchaikDe Vries, d., Spieghellaan 14, Velsen. Overleden: H. S. P. Wolfs, 8 d., dochter v. Th. F. Wolfs, Eksterlaan 15, IJmuiden; H. v. d. Doel, 39 j., echtgen. v. C. Koster, Pres. Steijnstraat 60, IJmuiden; S. H. Molier, 74 j., wede. v. J. H. Bak ker, Duinvlietstraat 53, Velsen-N. Ondertrouwd: J. T. Landmeier, Haarlem en A. W. Immers, Bloemendaalschestr.weg 170, Sant poort, toek. adres J. Bieselaar, Haarlem en J. Bot, Duinweg 15a, Santpoort, toek. adres: Zijlweg 276 rd., Haarlem; C. Vrijhof, Van Galenstraat 13, IJmuiden en M. J. Karsten, Van Galenstraat 13, IJmuiden, toek. adres K. Holleman, Haarlem en F .van Baarsel, Pr. Krugerstraat 13, IJmuiden, toek adres: J. v. Heemskerkstraat 65, IJmuiden; A. J. Antonisse, Haarlem en T. Wagner, Midden- duinerweg 2, Santpoort, toek. adres: De Rijpstraal 31, Haarlem; J. Tromp, Uitgeest en J. M. Courbois, Westerwijkstraat 9, Velsen (N.). toek. adres C. W. Kom, Alphen a/d. Rijn en M. G. Tuinzaad. IJmuiderstraatweg 35 r., IJmuiden, toek adres: Alphen a/d. Rijn. Gehuwd: W. Storm van Leeuwen en E. G. Olie, Leiderdorp; S. Jonker en M. v. Eekelen, v. Abee- lenstraat 12, IJmuiden; M. Plokker en C. P. Glas, IJmuiderstraatweg 99, IJmuiden; P. Bus en J. C. Walsmit, Eendrachtstraal 24, Velsen-N.; J. H. Schip per en T. Romkes, Huijgensstraat 81, IJmuiden; A. Kruiswijk en L. Dam, De Ruijterdwarsstraat 20, IJmuiden; P. Plugge en B. M. Wagendorp, Conrad- straat 5 rd., IJmuiden; H. Visser en G. M. S. Wein berg, Alex. Bellstraat 8, IJmuiden; J. D. v. d. Gaag en L. Paeper, Cypressenstraat 6, IJmuiden; J. Uitendaal en A. v .d. Veldt, Soerabaja; J. Tuin man en J. M. de Hond, Pr. Krugerstraat 17, IJmuiden; M. W. F. Bohlander en A. de Bock, Am sterdam; P. Köhnke èn W. J. v. d. Engh, Tuinders straat 115, IJmuiden; J. P. Terburg en F. v_ d. Zwet, Slotemaker, Haarlem; J. v. d. Zwan en P. C Broek, Fr. Halsstraat 34, IJmuiden; A. v. Zonde ren en H. J. Laman, Kanaalstraat 92, IJmuiden, J. C. Koer en A. E. J. Hartendorp, Kerkweg 62, Santpoort; J. Bakker en P. Holstein, Hofdijklaan 14, Velsen; P. de Waart en J. Bosman, Napier straat 3, IJmuiden; H. J. Vos en N. C. Glas, Groene- weg 42, IJmuiden; D. Koene en A. Koster, Bloem- straat 65, IJmuiden; J. Lub en M. Holman, Burg. Rambonnetlaan 7, IJmuiden: J. Boogert en J. Jongejan, Jac. v. Heemskerkstraat 44, IJmuiden; P. Vlot en C. J. E. Groot, Geelvinckstraat 51, Velsen N. AANVOER VER. KON. PAPIERFABRIEKEN. In de afgeloopen maand werd aan de Ver. Kon. Papierfabriek te Velsen 3300 cuto. vadem papier hout aangevoerd, alsmede 4300 tons cellulose tegen 8335 cub. vadem papierhout en 2555 tons cellulose in dezelfde maand van het vorige jaar. Over de afgeloopen tien maanden van dit jaar werd voor genoemd bedrijf 20.675 cub. vadem papierhout alsmede 23.600 tons cellulose aan gevoerd tegen 74.700 cub. vadem paipierhout en 18.435 tons celluose in 1938. De aanvoer papierhout over de maand van October 1939 liep dus in vergelijking met dezelfde maand van 1938 belangrijk terug, terwijl de aan voer van cellulose over hetzelfde tijdvak onge veer met de helft vermeerderde ERTSAANVOER KON. NED. HOOGOVENS. In de afgeloopen maand werd voor het Hoog- ovenbedrijf alhier een hoeveelheid van 32.100 ton erts aangevoerd tegen 43.500 ton in dezelfde maand van het vorige jaar. Over de afgeloopen tien maanden van dit jaar werd voor genoemd bedrijf 391.835 ton aangevoerd tegen 414.400 ton in dezelfde periode van het jaar tevoren. Zoowel over de afgeloopen maand als over de tien maan den van dit jaar is dus een achteruitgang in den aanvoer te constateeren, als gevolg van den ver scherpten internationalen toestand. SCHEEPVAARTBEWEGING NOORDZEE KANAAL. In de afgeloopen maand kwamen alhier binnen 179 stoom- en motorschepen met een inhoud van 979.369 br. cub. M. tegen 322 schepen met 1.944.649 br. cub.M. in dezelfde maand van het vorige jaar. Naar zee vertrokken over de maand October van dit jaar 158 stoom- en motorschepen met 886.262 br. cub.M. tegen 333 schepen met 1991.625 br. cub.M. in dezelfde maand van verleden jaar. Over de tien maanden van dit jaar bedroeg dat aantal 3032 schepen met een inhoud van 18.470.093 br. cub.M. tegen 3217 schepen met 19.682.540 br.cub.M. welke alhier binnenkwamen over hetzelfde tijd vak van 1938. Naar zee vertrokken in die periode 2976 schepen met 18.690.924 br.cub.M. tegen 3214 schepen met een inhoud van 19.658.489 br.cub.M. over de tien maanden van 1938. Over de maand October van dit jaar is het scheepvaartverkeer zoowel uit- als naar zee met ongeveer de helft verminderd als gevolg van den oorlogstoestand. NAT. CHR. GEHEEL-ONTH. VEREENIGING. De afdeeling der Nat. Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging houdt Woensdagavond 8 November een vergadering in het Ned. Herv. Verenigings gebouw aan de Kalverstraat. Eenige nieuwe leden zullen worden geïnstalleerd. Het organiseeren van een bijzonderen avond in December zal worden besproken. Voordrachten zullen den avond op luisteren, j De Iiisinger Bewaarschool in een nieuw tehuis. Het fs behelpen, maar het gaat. Na gedurende een aantal weken gesloten te zijn geweest doordal. het schoolgebouw voor militaire doeleinden in beslag was genomen, zal de Insinger- sehool Maandag weer een 60-tal kinderen kunnen ontvangen. Het schoolbestuur heeft, zooals wij reeds in het kort hebben medegedeeld, beslag weten te leggen op het woonhuis Burgemeester Rambonnetlaan no. 34. Gebleken is, dal; het huis met eenige veranderiiv gen zich heel goed voor het doel leent, al zal men zich met het een en ander moeten behelpen. De zestig kinderen worden over twee klassen ver deeld, waarvan de een beneden, de ander boven wox-dt gehuisvest. Gelijkvloers is tevens een speel lokaal. Verder is er buiten nog eenige speelruimte. Voor het bergen van het speelgoed en de leermid delen heeft men met de beschikbare ruimte moe ten woekeren, maar ondanks dit ziet alles er „knus" uit en zullen de kinderen zich wel spoedig in hun nieuwe home thuis gevoelen. Mejuffrouw De Graaf zal, zoolang haar eigen school bezet is, het hier wel uit kunnen houden. CHR DEMOCRATISCHE UNIE. De afdeeling Velsen-IJmuiden der Chr. Demo cratische Unie hield Donderdagavond haar jaar vergadering in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw. Na opening en schriftlezing door den voorzitter, werden de jaarverslagen door secretaris en pen ningmeester uitgebracht. Daaruit bleek, dat er zes ledenvergaderingen waren gehouden en één open bare bijeenkomst en dat 't aantal leden was vooruit gegaan. Voor de gemeenteraadsverkiezingen werd samengewerkt met de afdeeling Santpoort en werd een verkiezingsblad uitgegeven. Al bracht men het nog niet tot een raadszetel, er is een vaste kern van om en nabij 500 kiezers, die de C. D. U. steunt. Het financieel verslag was gunstiger dan het vorig jaar, er was nu zelfs een voordeelig saldo. Besloten werd de bestuursverkiezing tot de vol gende vergadering uit te stellen. Het winterwerk werd besproken. De voorzitter der afdeeling Sant poort zal voor de afdeeling een vijf of zestal praat avonden houden over de sociale kwestie van Decem ber tot Mei, waarop gedachtenwisseling zal volgen De leden kunnen eenige introducés medebrengen. Zondagsdienst der apotheken. De dienst der apotheken wórdt Zondag waarge nomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. VLO OTUITBREIDING. Op den Nieuwen Waterweg heeft dezer dagen de proeftocht plaats gehad van het vraehtmotor- schip Beijerland, hetwelk voor rekening van de N.V. Scheepvaart- en Steenkolen Mij. te Rot terdam gebouwd werd oip de werf van C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krim pen. a. d. LJsel. Het schip, dat 387 b.r.t. meet, is van het open shelterdektype en heeft een dead-weight van circa 700 ton. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit lvier -cyl. Polar Dieselmotor met een vermo gen van 640 A.P.K. bij 250 omwentelingen per minuut. In beladen toestand bedraagt de vaar- snelheid 11 mijl. TE WATER GELATEN. Van de werf der Firma De Haan en Oerlemans te Heusden werd met gunstig gevolg het nieuwe motorschip Karanan te water gelaten. Het schip dat aldaar voor Nederlandsche rekening in aan bouw is, heeft een draagvermogen van ongeveer 570 ton; het zal worden voorzien van een 8-cyl. Deutz Dieselmotor van 400 P.K. bij 300 omwen telingen per minuut. De bouw geschiedt onder klasse Lloyd's Register 100 A 1 voor Atlantische vaart. BIJLEGGER. Woensdagmiddag liep het Nederlandsche motorschip Bernina als bijlegger hier binnen op reis met een lading stukgoederen van Antwer pen naar Kopenhagen. Kort na Vlissingen was het Finsche stoomschip Suipmen-Neite, op weg van Amsterdam naar IJmuiden, zoo kort ach ter eerstgenoemd schip gevaren, dat deze de log er compleet afgevaren had. Als gevolg hiervan deed het schip IJmuiden als noodhaven aan, waar het een nieuwe log aangeschaft heeft waarna het schip gistermorgen de reis naar de haven van bestemming vervolgde. Ds. L. W. Erdman ernstig ziek. Ds. L. W. Erdman, predikant der Ned. Her vormde gemeente is ernstig ziek. Hij is lijdende aan longontsteking met pleuritis. De laatste dagen is zijn toestand iets verbeterd en geeft de dokter alle hoop op herstel. Hetgeen wij hem van harte toewenschen. CABARET-AVOND CENTRALE BOND. Wegens de zeer groote belangstelling zal de Centrale Bond van Transportarbeiders een her haling geven van den kortgeleden gegeven ca baretavond. Deze tweede avond voor de leden zal Woensdag 8 November a.s. in het Thalia Theater gegeven worden. Nieuwe zaak in de Kalverstraat. De heer B. Sacher, die voorheen met zijn broer in de Kennemerlaan een zaak in manufacturen en confectie dreef, opent heden een zaak in het per ceel Kalverstraat 119, waarin voorheen de ijzer winkel van de firma J. v. d. Kleij gevestigd was, De heer Sacher heeft het met dit pand zeer ge troffen; het is ruim en bevondien, zóó aan het Velsei'duinplein, gunstig gelegen. Ruime etalages stellen dexx eigenaar in staat een groote verschei denheid van artikelen te etaleeren. En waar de heer Sacher een goede reputatie in zijn branche geniet en bekend staat als iemand, die het vak verstaat, zal hij er ongetwijfeld in slagen, zich een bestaan in zijn nieuwe zaak te veroveren HERSTELLINGEN ONDERGAAN Donderdag j.l. vertrok het Nederlandsche mo torschip Waterweg, 285 b.r.t. van Spaarndam naar Amsterdam. Het schip, dat op een werf in eerstgenoemde plaats eenige reparaties had on dergaan, zal thans in de haven van Amsterdam weer laden. EEN JUBILEERENDE ZAAK. Het is deze maand al weer vijf jaar geleden, dat de heer Jan Suyk zich in het pand Wijkerstraat- weig 259 als dames- en hcerenkapper vestigde en tevens zijn zaaik in rookartikelen opende. Het breidde zich gaandeweg uit,, zoodat de salons van den heer Suyk bij het eerste lustrum tot de meest modeni ingerichte behooren. Natuurlijk deelt de cliëntcle in de voldoening over dieze vijfjarige periode. SANTPOORT PROGRAMMA DER R.C. BREDERODE. De R.C. Brederode speelt a-s. Zondag de vol gende wedstrijden: Brederode 1—Spaarndam 1 10 uur. Brederode 2Beverwijk 3 12 uur. V.V.B. 3Brederode 3 12 uur. Stormvogels-Jun.—Brederode-Jun. 12 uur. Zatei'dag 4 November: Stormvogels-adsp.Bxederode-adsp. 3 uur. De Broodcenlrale wordt vcrPUaut Een beroep op R.-K. zangers Het bestuur van het R.K. Mannenkoor thans achter den rug en de gang zit in. Verschillende zangers hebben zicb als ïu gegeven, doch er zijn er nog die de kat eem^ den boom kijken. De leiding is echter overhiu dat ook deze zangers zullen komen daar bekend is, dat allen gaarne hun stemWL' tot ontplooiing wenschen te brengen. Daarom roept het bestuur alle Heeren Zar** op om Maandag naar de repetitie te W? welke te 8.30 uur aanvangt en gehouden,?/, in een der lokalen van de H. Hartscholen k' den Galgenweg. 338 Het is trouwens zeer noodzakelijk dat alk komen, om eindelijk te komen tot a eau pftyi R.K. Mannenkoor, waarvoor het materia^' Beverwijk en omgeving beslist aanwezig is. Met een herinnering aan de successen ja muziektent bij gelegenheid van nationale fe& ten besluit het bestuur zijn oproep en hoopt zangers het welkom te kunnen toeroepen opa? Maandagavond. 4 De werkloosheid neemt toe. Aan het einde dezer week vertoonde het aantal werkzoekenden, dat bij den Gemeentelijbi Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeik. bemiddeling stond ingeschreven, weer een sill, ging. Deze stijging gold evenwel alleen de «j. meente Heemskerk. Ingeschreven waren ffii werkzoekenden, waarvan 133 in werkverschaffc- tegen 676. waarvan 125 in werkverschaffing 2 het einde der vorige week. In Beverwijk waren 612 (617) werkzoekenden, waarvan 106 (112) in werkverschaffing, woon. achtig en in Heemskerk 72 (59), waarvan 21 dj) in werkverschaffing.. De S. D. A. P. in vergadering bijeen. Ook (lit jaar een Kerstvergaderlng, In gebouiw Adiriehem heeft de plaatselijke af* deeling van de S.D.AP. gisteren avond een leden, vergadering gehouden, welke matig bezocht De voorzitter, die heer W. vanDok sprak openingswoord, waarin hij o.a. mededeelde, da sinds de vorige vergadering 2 nieuwe leden ren toegetreden. Na vaststelling der notulen en behandeling van eenigt ingekomen stukken werd na een korte discussie besloten tot het houden van de tradl- tioneele Kerstvergadering. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de gewestelijke vergadering werden de jaar- verslagen van den secretaris en pemiingmeeste van het gewestelijk bestuur goedgeKeurd. Ookrct verslag van den secretaris van de Statenfractie kon aller goedkeuring wegdragen. Als afgevaardigde naar de gewestelijke dering werd de heer Van Galen benoemd, terwijl de heer Alberda als plaatsvervangd afgevaar digde werd aangewezen. Hierna volgde nog et- bespreking van huishoudelijken aard, waarna heer Van Dok de geanimeerde vergadering si- De melkprijs wordt verhoogd. De dooi- den Vereenigden Melkhandel vol„. week aangekondigde verhooging van den melk prijs zal ingevolge de mededeeling van den mi nister van Economische Zaken op Zondag 5 No vember ingaan. De prijs wordt dan van 14 op V ct. per Liter gebracht. (|IÊ De Krommcnieër Brood Centrale plaast van de Torenstraat naar öe Ut. waar naast het badhuis van het Witte keurig winkelhuis werd ingericht. Dezp t zing beteekent voor het bedrijf ongetwi/u1111* $fl' belangrijke verbetering. De nieuwe" zaak aaxi moderne eischen en leent zich voor uitbreiding. Maandag zal de nieuwe winkel worden De gebx-uikelijke verrassing voor dp blijft daarbij natuurlijk niet versnc CASTRICUM Stëdig irtjeer irda Eeofi jgvoo Van sordei hl Ni Ét-V ltóÉUC Prins Bernhard kwam jagen. Prins Bernhard is Vrijdag op jacht geweest lit het voormalige Geversduin. Omstreeks 10 uur arriveerde Prins Bernhard in gezelschap van zijn adjudant per auto aan het jachthuis Kijk uit. Onler leiding van den jachtheer, den neef Smidt van Gelder, toog het gezelschap op jacet. Ten huize van den jachtopziener den heer c. Schoen, aan den Beverwijkerstraatweg, werd ae maaltijd gebruikt. Nadat ook des middags nog was gejaagd vertrok de Prins weer per auto. /CHEEP/ 'T'JMNCOÜl HOLLANDWEST-AFRIKA Reggestroom 2 van Rotterdam n. West-Ali» via Antwerpen. ROTTERDAMSOHE LLOYD. Blitar (uitreis) 3 te Belawan. Garoet 2 v. Batavia te Rotterdam. Kertosono (thuisreis) p. 3 Pt. de Galie. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras 2 van Batavia n. Amsterdam ni Suez. o ohan van Oldenbarnevelt (uitreis) 3 tavia. JAVANEW YORK LIJN. Bintang Batavia n. New York 3 te Bosto SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Tosari 2 v. Cebu n. Calcutta. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 3 November 193 Ondertrouwd: 3 Nov.: J. Bosch en J. G. sen, C. Donkers en E. M. Roest. j. Bevallen: 30 Oct., S. Strijbis—VreugdenWb 31 Oct., M. Smit-Becker, d.; C. Been ieS'Va den Haak, d.; 1 Nov., P. Janssen-Goossens, A van VelthuijsenNeed, z.; G. E. h S g, Zandvliet, d.; G. Zwart—Klinker, d.; 2 wov., Maars—de Jongh, d.; W. Renting-Damiaan., W. C. Rutte—Vogel, d.; M. H. Bos-KAppe 3 Nov., H. RookhuiszenGroenevela, z., SQverledenfT Nov.: E. J. Ruiter—Stdtenpohh 60 j., Kamperlaan, P. F. van Koningsbruggen. Schagchelstraat, 2 Nov.: J. Salces—Bolk, ]a zepaterslaan, L. B. J. Kersting, 69 vaa Reijstraat, 3 Nov.: W. Krachten, 63 ^aer Heemskerkstraat,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2