^island wenscht niet in een oorlog betrokken te worden Ld AG Molotof spreekt bij de herdenking der revolutie. Waarom boterrantsoen? Adolphe Max overleden. prceeamm'a" 7 NOVEMBER 1939 Maandag te Moskou gehouden bij- '3 eent ter gelegenheid van den 22en ver- ^jder revolutie van 1917, heeft de Rus- volkscommissaris van buitenlandsche Molotof, het woord gevoerd. I zoo meldt Tass begon zijn rede reouNtoir tegen de kapitalistische en im- 'fJrhe landen, die, naar hij zeide geen an- Mdelen hebben om hun binnenlandsdhe !'-mden te verbergen, dan hun toevlucht te 0f-internationale avonturen. 570 millioen ziin op dit oogenblik betrokken bij een S&® Verre Oosten en in Europa. Eener- r"'111 wij Frankrijk en Groot-Brittannië, die ffL hun eigen bevolking in den oorlog be- maar ook die van hun koloniën. Daarte- 1' «taat Duitschland, dat op het oogenblik Europeesche mogendheid is. der kapitalistische en imperialistische „e Sovjet Unie in den oorlog te be- i"mislukt. Wij hebben opnieuw aange- ;i dat isute 0 de Sovjet Unie zich niet laat leiden door van anderen, doch op eigen kracht ver- terwijl de kapitalistische wereld zich' steeds oeite geeft het aantal oorlogvoerenden te de neutrale landen in den oorlog te S deze oorlog moet voortduren de leiden- i Frankrijk en Engeland doen al het uiilke om het zoover te krijgen zal het aan- .utrale landen steeds kleiner worden. Hieraan Vpchter worden toegevoegd dat sommigen ge- 1 maken van hun neutraliteit om uit den oor- rL.ere geldelijke voordeelen te behalen, ten het ongeluk van anderen. Ln men zich niet tegen den oorlog verzet, worden tot een broederstrijd in de ge le wereld Een vergelijking tusschen de positie L-aDitalistische landen en die van de Sovjet valt niet in het voordeel van het kapitalisme iDe kapitalistische wereld is vermolmd, steeds L maatregelen moeten genomen worden, haar SL krachten worden ondermijnd, zij kan niet bestaan zonder oorlog en zonder imperialis- je avonturen, ondanks alle rijkdommen welke Slog zou zich dus kunnen uitbreiden, waar- iXie tevens de kapitalistische heersdhappij zich uitbreiden. De Sovjet Unie is besloten zich er |e verzetten, daarmede handelend in het be- L van de geheele menschheid. Het ligt voor de v ■•h dat de binnenlandsche consolidatie van de i™t Unie en de versterking van haar interna tte positie, niet slechts een plicht is van het sjet volk, maar ook in het belang van al de- die een spoedig einde wenschen van dezen Hst revolutionnaire karakter van de Sovjet be ving is niet gelegen in de verwerping van het cultureele erfdeel van het land. Wij, bolsje- n, aldus Molotof, waardeeren de geschiedenis, ut weten dat de socialistische vooruitgang alleen gelijk is, indien hij steunt op de roemvolle ge- iiedenis van het verleden. De vaderlandsliefde, ijr.an ons volk is doordrenkt, is reeds aan den I getreden in het Verre Oosten, in de weste- ke Oekraïne. Onze helden storten zich in den strijd onder den hst „Voor het Vaderland, voor Lenin" want het norland en het communisme is een. De Sovjet £e, dat wil niet alleen zeggen een bloeiende in- rj. btrie, een welvarend landbouwbedrijf, dat wil ;eeerste plaats zeggen: tientallen millioen men- Je, die zich bewust zijn van hun plicht jegens t vaderland en jegens andere landen in de ge- ëi wereld. Otergaande tot de binnenlandsche politiek zeide IpÈ ..- De Trotzkistische verraders, die in dienst ston- fes van vreemde mogendheden hebben hun mis tige plannen, welke zij zoowel in den Kaukasus, li in de Oekraïne 'en eiders smeedden, niet lcun- s:uitvoeren. De Sovjet Unie bleef onwrikbaar en gezind. Onlangs heeft zij haar grondgebied gebreid. Tat de buitenlandsche politiek betreft, de kapi- fêtische landen zien meer en meer in, dat de bjst Unie niet zoodanig is, als zij haar graag liiien hadden; de Sovjet Unie is machtig en on- 'astbaar, Jarenlang hebben wij de veiligheid ons land bewaakt en gezorgd voor de ver ging van haar macht. Het heeft ons veel ge il maar wij zijn er in geslaagd den volkeren u de Sovjet Unie den vrede te verzekeren, ftj weten niet, voor welke beproevingen wij in i: teekomst nog zullen komen te staan. Wel weten ti, dat wij de defensieve kracht van ons land föds verder gaan opvoeren. Voor geen enkele ipevlng, welke uit het buitenland komt, zijn wij t«rsesd. Wij weten, dat de beste politiek der Mei Unie de vredespolitiek is, die ons reeds tal- Mijnen in de Sont. ïwgang tot de Oostzee vrijwel afgesneden. ■korde uitbreiding van het Duitsche mijnveld hoogte van Falsterbo aan den zuidelijken in- ?-? van de Sont is de toegang tot de Oostzee •MSjjk afgesloten, hetgeen in Zweedsche reeders- opwinding veroorzaakt heeft. Men zegt dat 7-«gebied, waar geen mijnen liggen, het water J®is diep genoeg is voor schepen, die niet zwaar Non zijn. De Zweedsche ladingen zullen, aldus men, dus van de havens aan de westkust moe- overtrekken, wat treinkosten medebrengt. breeders zijn verder ongerust tengevolge van berichten over een strengere Britsche controle uitgaande schepen, jolgens Reuter bevinden zich naar schatting tas 300 drijvende mijnen in de Sont. Gisteren Jr z'cb maar weinig schepen in dit vaar- Verscheidene mijnen zijn aangespoeld en ^'uoofet veel ruiten vernield werden. Het w der ontploffingen werd tot in de buiten- staf Van kopenhagen gehoord. Tot dusverre zijn tens 30 dooden aan de Deensche oostkust gespoeld. Onderdeel de tegen het hoed-afnemen. van den strijd tegen „burgerlijke gewoonten" in Italië. isurton »^Pagne in de pers tegen het gebruik tehandV i,Ven boord- het schuine handschrift, Wtew f€n in algemeen tegen „burger- schÜnen nieuwe campagnes in bil »ii °P touw sezet tegen het gebruik fctosLw van groet den hoed af te nemen. Ter ïtüter u f van hun standpunt zoo meldt arèhi de dagbladen uit de Italiaan- n documenten opgedoken, waarin taakt Van den hoed belachelijk wordt ge- rijke successen bezorgd heeft. Daaraan zullen wij vasthouden. Dat is de wil van het volk, bezield door de politiek van de partij, van Lenin en Stalin. Wij zullen den weg volgen, welken Lening heef t uit gestippeld, want die voert naar de definitieve overwinning van onze macht. CHURCHILL IN LONDEN TERUG Winston Churchill is Maandag van zijn bezoek aan Parijs in Londen teruggekeerd. Gisteravond dineerde hij met de ministers der Dominions en een vertegenwoordiger der Indische regeering. Ver scheidene leden van het kabinet waren eveneens aanwezig. Oslostaten beraadslagen over neutraliteitskwesties. Bijeenkomst te Kopenhagen. Over de te Kopenhagen begonnen bijeenkomst van de Oslostaten waar Nederland door den ge zant aldaar vertegenwoordigd is schrijft „Ekstra- bladet" in een hoofdartikel: De Oslogroep moet een heele reeks economische problemen betreffen de de neutraliteit behandelen. De ter behandeling staande kwesties zijn moeilijk, want beide oorlog voerende partijen moeten worden bevredigd en men wenscht het evenwicht tusschen hen te be waren. O.m. is er de kwestie der oorlogscontra bande, het verblijf van oorlogsschepen in de na tionale wateren, het vliegen over nationaal gebied, het mogelijk interneeren van op nationaal gebied komende combattanten, de behandeling van prij zen en prijsbemanningen, de maatregelen voort vloeiende uit de blokkade etc. Als grondslagen neemt Oslo de aanvaarding van de Haagsche con ventie van 1907, de verklaring van Londen van 1909 en de Noorsche neutraliteitsregels, die in Mei 1938 bekend zijn gemaakt. Deze laatste berusten op de beide eerstgenoemde documenten, waarbij rekening wordt gehouden met de oorlogspractijken sedert 1909 en de daarop betrekking hebbende pro_ blemen. De voornaamste moeilijkheid is de afwe zigheid van een algemeen erkende conventie, waar aan men zou kunnen refereeren. Scherp manifest van de Komintern, Ook Duitschland wordt aangevallen. Reuter meldt uit Moskou. 6 November: Aan den vooravond van den 22sten ver jaardag der bolsjewistische revolutie heeft de Communistische Internationale een ma nifest gepubliceerd, waarin zoowel Duitsch land, als Frankrijk en Engeland worden aangevallen. In dit manifest worden de „bourgeois"-regee- ringen gelaakt, die in oorlog zijn en wordt een beroep gedaan op de arbeiders der oorlogvoe rende landen in opstand te komen tegen hun regeeringen. Het heeft hier eenige verrassing gewekt, dat het manifest blijkbaar ook gericht is tot de Duitsche arbeiders. Ook Italië wordt beschul digd, omdat het afzijdig staat en afwacht om zich bij de winnende partij te scharen. Engeland. Frankrijk en Duitschland, zoover- volgt het manifest, voeren oorlog om de wereld- overheersching. De kapitalistische landen die laat in de arena der koloniale expansie getre den zijn, strijden tegen de Engelsche, Fransche en Amerikaansche wereld-hegemonie. Zij wen schen in hun voordeel een nieuwe verdeeling te bewerkstelligen van de grondstoffen, de levens middelen, het goud en de koloniën. Dat is de ware beteekenis van dezen oorlog, welke on rechtvaardig, reactionair en imperialistisch is. Zulk een oorlog kan door de arbeidende klassen niet gesteund worden. Sinds ruim twee jaar kwellen de Japansche impe rialisten China, dat vecht voor zijn onafhanke lijkheid. De „bourgeois-dictatuur" aldus het mani fest werpt nu het democratisch masker af, onderdrukt de arbeidersorganisaties en stelt een bewind in van oorlog en terreur. In de oorlog en niet-oorlogvoerende landen pleegt de „bour- geois-dictatuur" brutaalweg roof op de arbei ders, door hun werkuren te verlengen, hun loo- nen te verlagen en den prijs der noodzakelijke artikelen te verhoogen. De Kominitern roept de arbeiders op het Chi neesche volk te beschermen tegen de imperia listische indringers. Zij roept de arbeiders op zich te keeren tegen hen, die den oorlog willen voortzetten en te eischen, dat de echtgenooten. zoons en broeders teruggebracht worden uit de loopgraven. De Joden in het voormalige Polen. BERLIJN, 7 November De Essener Natio nal Zeitung onthult dat de Duitsche autoriteiten iai Polen op 29 October 1.1. een telling onder de Joden aldaar gehouden hebben, hetgeen waar schijnlijk op een eventueele uitwijzing van alle Joden uit den toekomstigen Poolschen staat wijst. „Wanneer de resultaten van deze telling be kend zullen zijn, zal het mogelijk zijn het to tale aantal Joden in het gebied van de Duitsche invloedssfeer in Polen te schatten en zal het te vens mogelijk maken om verdere beslissingen te nemen, die naar men veronderstelt, zullen leiden tot een scheiding van de Joden uit Polen." De „National Zeitung", die verklaart dat de Poolsche Joden de verklaarde vijanden van Duitschland zijn en „dus als zoodanig zullen worden behandeld" zegt verder dat er tusschen 50 en 100 Joden door de Duitsche politie gear resteerd zijn, omdat zij gedurende de eerste dagen van de Duitsche bezetting extra winsten hebben behaald. Het aantal gearresteerden zou nog hooger geweest zijn indien de Duitsche autoriteiten niet met belangrijke aangelegen heden bezig geweest waren", (United Press.) In Engeland vraagt men zich af: Men vermoedt een manoeuvre van de regeering. De bevolking schaft zich koelkasten aan. (Van onzen Londenschen correspondent). Boter, spek en ham zijn aangewezen voor rantsoeneering. Het doet er niet veel toe wat betreft spek en ham, omdat het rantsoen ampel is en omdat het in de parktijk nog ampeler zal zijn daar een aanzienlijk deel van de bevolkini rijk en arm, van de consumptie van ham en spek geen gewoonte maakt. Heel anders staat het met de boter. Het rantsoen is een ietsje meer dan een Nederlandsch ons per week per persoon. Dat komt overeen met de helft van het normale verbruik. Het is daarom een slag voor alle menschen, die bij onvervalschte boter zweren. De minister voor de voeding heeft aangekon digd dat de rantsoeneering dezer artikelen op de helft van de volgende maand zal ingaan. Maar inmiddels is al weer gehoord dat het boter- rantsoen nog langer, misschien tot het begin van het volgend jaar, zal worden uitgesteld, De Labour-partij en naar allen schijn het groot ste deel van de winkeliers keuren het beleid van den Minister af. Labour heeft om een Lager huisdebat gevraagd over de rantsoeneering en een critiseerende motie er voor ingediend, waarin de meening wordt uitgesproken dat de maatregelen voor de voedselvoorziening gericht moeten zijn op het tegengaan van de prijsstij ging en dat aan de behoeften der bevolking in al haar lagen redelijk tegemoet zal worden ge komen door middel van een terstond in te gaan alomvattend rantsoenstelsel. Vele winkeliers deelen dit Labour-standpunt Zij leggen uit dat de reeds bestaande regeerings- controle hun de aanvoer onthoudt met het gevolg dat zij hun klanten de redelijke hoeveelheden die zij verlangen, niet kunnen verkoopen, het geen kwaad bloed zet. Als de rantsoeneering al gemeen werd zouden zij niet in die onaange name positie verkeeren. Een ander bezwaar van het halfslachtig beleid der regeering is, zeggen zij, dat de winkels in de welgestelde buurten fuime voorraden levensmiddelen van allerlei soort hebben waarvoor geen prijzen zijn vast gesteld en die de klanten in overvloed kunnen inslaan, al moeten zij er ook duur voor be talen. In het winkelbedrijf, zeker dat deel er van dat in de volksbuurten werkt en het coöpera tieve (dat zijn welgestelde klanten heeft), oor deelt men dat de rantsoeneering al lang geleden had moeten ingaan bij de bestaande tekorten die immers erkend zijn, zoo niet rechtstreeks van officieele zijde (afgescheiden van boter en ham) dan toch indirect. Men vindt het ook op z'n zachtst uitgedrukt zonderling dat- de Minister rantsoeneering van artikelen zes weken voor haar begin aankon digt.. Hij doet daarbij een beroep op het publiek die zes weken niet te besteden aan hamsteren in de te rantsoeneeren waar. Men vindt dat dit wel getuigt van kinderlijk vertrouwen in de on baatzuchtigheid van den gemiddelden mensch maar niet van practische menschenkennis. Men vrest dat er ijverig gehamsterd zal worden. De vrees is gewettigd. Het feit dat er in eenige deelen van het land nauwelijks suiker te krijgen is moet worden geweten aan overdadig inkoopen door het publiek overal waar de vorraden het toelieten. Vroeger kon boter niet lang worden bewaard. Maar nu de gasfabrieken en de electriciteits- werken allerwege in het land de bevolking van voortreffelijke ijskasten heeft voorzien af te betalen met 1 shilling per week gedurende zes jaren kunnen de huismoeders groote voor raden boter inslaan en bewaren om zich als de sehaarsche tijd komt een extra rantsoen te ver zekeren. Feitelijk verkeert iedereen, behalve de ambte lijke bevolking van het departement voor de voedselvoorziening, geheel in het duister over de positie der voorraden. Het publiek hoort dat er enorme voorraden voedsel van allerlei aard opgeslagen zijn en het krijgt er zelf aanwij zingen van. Transportmoeilijkheden en ..muddie" (die historisch en nationaal alle officieele be moeienis hier kenmerkt) verklaren het bestaan van plaatselijke schaarschte. Het wil er bij velen niet in dat de boterpositie rantsoeneering recht vaardigt. Waarom vraagt men, mag men nog zes weken, of misschien nog langer, naar hartelust blijven koopen als de voorraden zoo klein zijn" Men weet dat de aanvoeren uit de Dominions, die niet al te zeer door den zee-oorlog zijn ge desorganiseerd, zoo noódig aanmerkelijk kunnen worden vergroot. Ierland heeft zijn boteraanvoer naar het Vereenigd Koninkrijk stopgezet. Wat is daarvan de reden? Het' is alles voor het pu bliek, dat evenals zijn- vertegenwoordigers in het Lagerhuis onkundig is van den loop van het grossiersbedrijf van het voedsel-ministerie, zeer verwarrend. De theorie die thans de ronde doet in de wandelgangen van het Lagerhuis is dat de lan den, die boter kunnen aanvoeren een prijs vra gen, die naar den zin van de regeering veel te hoog is en dien ze daarom niet wil betalen. De aankondiging van de ophanden zijnde rantsoe neering moet dan beschouwd worden als een waarschuwing aan die landen dat Engeland liever tot rantsoeneering overgaat dan tot be taling van den te hoog geachten prijs. De buiten landsche leveranciers en Eire waarschijnlijk in het bijzonder hebben dan 6 weken om te kiezen of te deelen. Vreemd vliegtuig vloog boven Luik. Belgische jachtvliegtuigen opgestegen. Maandagmiddag heeft een buitenlandsch vliegtuig boven het gebied van Luik gevlogen. Het luchtdoelgeschut loste waarschuwingsschoten. Belgische jachtvliegtuigen stegen op, waarna het toestel verdween. Gandhi tegen ongehoorzaamheids- campagne. „Tenzij Indië er rijp voor is." „Ik zal mij tegen de burgerlijke ongehoor zaamheid verzetten, tenzij ik zie, dat Indië er gereed voor is", aldus een verklaring van Gandhi. De mahatma voegde er aan tie, „dat de non-coöperatie reeds begonnen is met het aftreden van de Congres-ministeries". Gandhi drong aan op de verkiezing van een constitueerende vergadering tot opstelling van een grondwet voor de toekomstige Indische regee ring. Gandhi zeide, dat het een verkeerde voor stelling van zaken was, indien de eischen van het Congres van totalitairen aard genoemd werden, Het Congres had opzettelijk het gebruik van ge weld verworpen. Gandhi betoogde verder dat de meeningsverschillen in de Indische gemeenschap door de Britsche regeering gebruikt worden om het Indische streven te dwarsboomen. Het Con gres zal zich echter nooit partij stellen in derge lijke geschillen. Eerder houdt het zich afzijdig en wacht af. Sinds 1909 Burgemeester van Brussel. Maandagmiddag is op bijna 71) jarigen leeftijd de burgemeester van Brussel, Adolphe Max overleden. Burgemeester Max is overleden aan longont steking, nadat hij bedlegerig geworden was door een aanval van griep. Koningin Elisabeth, die den burgemeester juist een bezoek bracht, was bij zijn sterfbed aanwezig. Adolphe Max was sinds 1909 burgemeester van de Belgische hoofdstad en heeft in die hoe danigheid in de eerste oorlogsmaanden van 1914 met de Duitschers onderhandeld over de overgave van Brussel, opdat deze stad met haar historische gebouwen niet zou worden blootge steld aan een bombardement door de artillerie. Max was de liberale beginselen toegedaan en heeft als liberaal zitting gehad in de Belgische Kamer, waar hij voorzitter was van de fractie der links georiënteerde liberalen. Hij was minis ter van staat. Waarom Australië den oorlog Radiorede van minister. In een te Londen gehouden radiotoespraak heeft de Australische minister, Casey, het volgen de gezegd: „De mededeeling van de Duitsche radio, dat Engeland weinig hulp uit de Dominions kan verwachten, is volkomen onzin, zooals het Duitsche volk eerlang zal ervaren. Vele vreemdelingen kunnen moeilijk begrijpen, zoo vervolgde de minister, waarom het ver ver wijderde autonome Australië zonder eenigen dwang den oorlog ingaat, omdat een klein eiland aan den anderen kant van de wereld zich in oor log bevindt. Het antwoordt luidt, omdat wij allen van hetzelfde Britsche ras zijn en gaarne deel uitmaken van hetzelfde rijk. Wanneer de koning in oorlog is, zijn wij allemaal in oorlog. Casey vervolgde: Australië bezit fabrieken, waar het modernste luchtdoelgeschut, kanonnen en munitie van elk kaliber, dieptebommen, vlieg tuigbommen en honderd andere zaken geprodu ceerd worden. Wij vervaardigen ook moderne ge vechtsvliegtuigen en het laatste, dat ik drie we ken geleden, voor ik uit Australië vertrok, heb gedaan, was het bestellen van eenige honderden lesvliegtuigen, die tot oefening van vele duizen den nieuwe bestuurders zullen dienen. Wat onze levensmiddelen en grondstoffen betreft: daarvan zullen wij u voorzien zooveel ons mogelijk is. ENGELSCHE EN FRANSCHE EIGENDOMMEN MOETEN IN DUITSCHLAND WORDEN AANGEGEVEN. In het Duitsche rijkswebtenblad wordt een verordening gepubliceerd van den algemeenen gevolmachtigde voor het rijksbeheer, waarin be paald wordt, dat het op het gebied van het Groot Duitsche rijk aanwezige vermogen van onderdanen van het Vereenigde Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland, met de niet- zelfstandige bezittingen, koloniën, proctectoraten en mandaatsgebieden, voorts Egypte en Frankrijk met inbegrip van zijn bezittingen, koloniën, pro tectoraten en mandaatsgebieden, benevens van personen, die in deze landen hun domicilie heb ben, aangegeven moeten worden. Nerveuze Angstaanjagingen verdwijnen snel en worden voorkomen door Mijnhardt's Zenuwtabletten Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Adolphe Max. In binnen - en buitenland heeft burgemeester Max, die steeds voor de belangen van zijn stad op de bres stond, een groote bekendheid verwor ven. Wegens zijn verdiensten gedurende de oorlogs jaren werd de Noord-Boulevard te Brussel later verdoopt tot Boulevard Adolphe Max. Max werd op 31 December 1869 te Brussel ge boren en is dus bijna 70 jaar oud geworden. Van 1894 tot 1903 was hij onderscheidenlijk lid van de Provinciale Staten van Brabant en lid van den gemeenteraad en schepen van Brussel. In 1909 werd hij burgemeester van Brussel. Toen de Duitsche troepen in 1914 te Brussel aankwamen, weigerde hij onder het Duitsche ge- zijn functie voort te zetten. Hij eischte vol ledige vrijheid van actie. Hij protesteerde krach tig tegen het optreden van het bezettingsleger en streed voor de rechten van zijn medeburgers en de verlaging der belastingen en requisities. Hij was oprichter van het Comité National. Op 26 September 1914 werd hij gearresteerd en in de vesting Namen opgesloten, vanwaar hij later naar Duitschland werd gezonden. In November 1918 slaagde hij er in naar België terug te keeren. In 1919 werd hij tot lid van de Kamer gekozen. Op 21 November 1918 werd hij minister van Staat, terwijl hij verder gekozen lid was van de Belgische Academie. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal op 9 November geschieden. In zijn laatste wil heeft Max den wensch te kennen gegeven, dat zijn begrafenis zonder een-ig officieel betoon, zonder redevoeringen en zondier muziek zal plaatsvinden. Op den dag der begrafenis zal het stoffelijk overschot van den burgemeester in het stadhuis op de -baai' worden gelegd. Naar voorloopig compromis tusschen Rusland en Finland? „Normaal verloop der onderhandelingen." Volgens een Maandag te Helsinki gepubli ceerd officieel communiqué hebben de Sovjet- Finsche onderhandelingen een normaal verloop en vorderen zij langzaam. Maandag is er geen bespreking in het Kremlin geweest. Vandaag zullen de Finsche gedelegeerden aanwezig zijn bij de viering van den verjaardag dei- revolutie. De Finsche gedelegeerden verwach ten niet terstond nieuwe instructies te ontvan gen, ofschoon de Finsche regeering een speciale commissie heeft gevormd om hun rapport uit Moskou aan een uitvoerig onderzoek te onderwerpen. Noorsche kringen in Berlijn achten de Russische voorstellen aan Finland nog altijd onaanvaardbaar. Aldus wordt uit Berlijn gemeld aan het agentschap Belga. Men moet op deze voorstellen, zoo zeggen zij, geen accoord tusschen de twee landen ver wachten. Echter zijn zij van meening, dat Rusland op het oogenblik geen agressieve bedoelingen jegens Finland koestert en dat Rusland zich dientengevolge waarschijnlijk bereid zal ver klaren een voorloopig compromis, aan te gaan. Dit voorloopige compromis zou evenwel, naar de meening van deze kringen, slechts van korten duur zijn en in het komende voorjaar zouden de betrek kingen tusschen Rusland en Finland opnieuw be studeerd worden. Finland blijft nog steeds in zeer nauw contact met de Vereenigde Staten en men meent te weten dat de diplomatieke vertegenwoordiger te Berlijn geregeld door de Finsche legatie van den stand der onderhandelingen op de hoogte wordt ge houden. Veiligheids- en controlemaatregelen te Helsinki. Het Finsche ministerie van defensie heeft zekere besluiten genomen met het oog op de bescherming der bevolking. Zoo wordt aan de inwoners van Helsinki verzocht zich in zekere uren van den nacht, niet op straat te begeven. Met ingang van heden en tot nader order wordt controle uitgeoefend op het geheele post-, telefoon- en telegraafverkeer tusschen Finland en het bui tenland. De rijksinformatiecentrale deelt in ver band daarmee mede, dat telefoongesprekken met het buitenland waarschijnlijk slechts in het Finsch, Zweedsch, Duitsch, Fransch, Engelsch, Italiaansch en Estlandsch gevoerd zullen mogen worden. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. N CRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten A.N.P., Schriftlezing. Medita tie. 8.20 Gramofoonmuziea (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo- foonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang en piano en gramofoonmuzie.. (Om 12.45 Be richten ANP). 1,15 Ensemble v. d. Horst en gra mofoonmuziek. 2.152.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Zang en cello met pianobegeleiding, en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramo foonmuziek. 6.00 Causerie „Gevaren voor de Christelijke geest op ons platteland". 6.20 Gra mofoonmuziek. 6.30 Taalles, hierna causerie „De samenstelling, de bediening en het onder houd van stoomketels en stoommachines aan boord van schepen." 7.00 Berichten. 7.15 Cau serie namens het Protestantsche Hulpcomité voor uitgewekenen om ras of geloof. 7.30 Gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Kon. Christ. Oratorium Vereeniging. het Concertgebouworkest en solis ten. 9.15 Causerie over Bruckner. 9.35 Gra mofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP., hierna: Actueel half uur. 10.30 Ensemble „Presto". 11,25 Gramofoonmuziek. 11,5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Eventueele Berichten ANP., gramofoon muziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Con- tiubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 VARA-or-kest. 12.45 Berich ten ANP. gramofoonmuziek. 1.00 VARA-orkest. 1.151.45 Orgelspel. 2.00 Knipcursus. 2.30—3.10 Gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 VARA-orkest. 6.40 Lezing „Beheersching van de angst". 7.00 VARA Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berich ten. 8.03 Berichten ANP en VARA-varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Piano duo en zang. 9.00 Radiotooneel, 9.30 Het Rosian-orkest. 10.00 Gra mofoonmuzoek. 10.10 Trompet en orgel. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten A.N.P. 11.10 De Ramblers. 11.40—12.00 Gramfoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 9.50—10.20 BBC-Theater-orkest. 11,20 Kamp concert. 11.40 Causerie. 11.45 Solistenvoor dracht, 12.20 Berichten. 12,351.20 Van Dam en en zijn orkest. 2.20 Dansorkest, 2.50 orkestcon cert. 3.20 Berichten. 3.35 Causerie. 3.50 Va riété. 4.20 Kinderuurtje. 4.50 Lichte muziek. 5.20 Berichten. 5.35 Actueele uitzending. 6.05 Variété. 6.50 Mededeelingen. 7.20 Symphonie- concert. 8.20 Berichten. 8.35 Variété. 9.20 Ra diotooneel of gevarieerd programma. 10.00 So listenvoordracht. 10.35 Dansmuziek. 11.2011.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.50 Concert. 7.40 Gramofoonmuziek. 9.30 Kinderliedjes bij de luit. 11.20 Concert. 12.20 Leo Eysoldt's orkest. 1.35 Populair concert. 2.20— 4.20 Militair koor en -orkest en sprekers. 5.00 Herfstprogramma. 5.20 Concert. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroeporkest. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 4.50 Omroe-pdansorkest. 6.20 en 6.45 Gramofoooi'mu- ziek. 7.20 Ontspanningsprogramma voor solda ten. 7.50 Omroepsymphonie-orkest, het Om roepkoor, het Fransche Omroepkoor en solisten, 9.50—10.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 11,35 Gramofoonmuziek. 11.50 Joscé Schnij der's orkest. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Het Pianokwartet Cecilia. 5.00 Gramofoonmu ziek (onet toelichting). 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzènding voor soldaten. 7.50 Willy Ruhl- mann's orkest en solisten. 8.20 Gramofoonmu- zoek. 8.30 Opera „Canmina Burana". 9.30—10.20 Dansmuziek (gr. pl.) DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Weermacht-concert. 9.20 Berichten en mededeelingen. 9.50 Kamermuziek. 10.20 Con cert. 11.20 Berichten hierna tot 12.20 Nachts concert.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5