DE VERWOESTING IN DEN BURGERBRAUKELLER Hatson brengt den steen aan ft rollen H. Wandt door Het waa rechercheur Green van Scotland Yard. Hij waa een groet circus-I iefhebber en vooral om goede clownerieën kon hij lachen, dat de tranen hem in de oogen kwamen. Telemachus Clump ging op hem toe en keek hem vriendelijk van terzijde aan. „Deze gentleman is zoo vriendelijk mij voor mijn kleine experiment zyn horloge te leenen", kondigde hij aan en. nam het horloge ui ontvangst. Onder de gebruikelijke verzekeringen legde hij het op een klein tafeltje en zette een glazen stolp er over heen, zoo, dat het publiek het weg te goochelen voorwerp goed van alle kanten kon zien. Toen gooide hij een zwarte doek er ovei en prevelde, terwijl hij met zijn witte tooverstaf ge heimzinnige kringen beschreef, onverstaanbare woorden, die klonken als: „Dat gaat naar Den Bosch toe, zoete lieve Gerritje!" daarna nam hij de doek weg het horloge was verdwenen. Vriendelijk applaus. Maestro Alladini boog gevleid, hield een kor te rede en legde de zwarte doek weer over de nu ledige stolp. De mysterieuze tooverstafbewegingen herhaalden zich, evenals de bezweringen, die dit maal klonken als: „Wie z'n hoed is dat, wie z'n hoed is dat, wie z'n hoed zal dat wel zijn?" en een luid gelach klonk op. De lichtgevel van de schijn werper had zich namelijk plotseling verplaatst naar den nok van de tent en de piste was in diepe duisternis. Het duurde weliswaar maar een oogen- blik, totdat de operateur zijn doel weer gevonden had, maar Maestro Alladina was een heksenmees ter met karakter en hy bezwoer de toeschouwers, dat zij vooral niet moesten gelooven, dat deze lichtstoring opzettelijk was veroorzaakt om hem de gelegenheid te laten tot bedrog, ten bewijze daarvan, lichtte hij de zwarte doek nog eens op en iedereen kon constateeren dat de glazen stolp nog altijd leeg was. „En nu myne dames en heeren, nu zal ik het doek er weer over leggen. Ik zeg één, twee, drie!" De doek werd weggetrokken. Bulderend gelach. Het horloge lag namelijk niet op zijn plaats. Telema chus Clump trok een gezicht, alsof hij geest van salmiak gedronken had en staarde radeloos naar het 'kleine tafeltje. Rechercheur Green schuddebuikte. Toen greep hij, als gehoorgevend aan een plotselinge ingeving, in zijn linker vestzakje en haalde het horloge te voorschijn. Nu was het applaus gemeend. Toen Telemachus Clump, na afloop vsn zijn num mer, Hugh Hutton ontmoette, hield deze hem staande. „Van tijd tot tijd heb je toch rrog weieens een helder oogenblik, Clump! Dat moet je in het vervolg altijd maken, dat origineele nummer met dat horloge, 't Sloeg reusachtig in!" „Maarmaarik heb heelemaal niets ge daan, mr. Hutton!" Ik begrijp er zelf niets van..." verbouwereerde toovenaar. Twee uur later. Het Grand Circus Sarrasate had zijn voorstelling beëindigd en in het café Equality op Walworth Road, in de buurt van het circus bevond zich een merkwaardig gezelschap. In een soort kleine loge, gemakkelijk achterover geleund in de kussens zaten de drie Asters en by den open kant van de loge op een bar-kruk zat, zyo gerim peld gezicht in een vroolijk grijnzen vertrokken, re chercheur Green. Op z'n knieën had hij een groote doos bonbons, waarvan hg er van tijd tot tijd een naar Sissy, Fiffy en Lizzy, die zich in zijn ge zelschap bevonden, toewierp. Voor hem, op het mar meren tafelblad, stond een flesch zware Malaga, waaruit hij, al naar dat het noodig was, de gla zen by vulde. Ondertusschen vertelde Green een mop waarom de drie meisjes lachten. Uit een andere zij loge, vier afdeelingen verder, staarden hem twee paar van haat vervulde oogen aan. Daar zaten di recteur Sarasate en Cornel Sullivan, de boniseur en administrateur van het circus. Juist toen Green wilde vragen, wie die twee man nen waren, kwam Telemachus Clump, alias Maes tro Alladini, met een gezicht, alsof hij zich naar zijn eigen terechtstelling begaf, het café binnen. Een van de Asters riep hem. Dadelijk veranderde zijn houding en op zyn treurig gezicht verscheen een gelukkige lach. „Mag ik U uitnoodigen, zeer vereerde maestro, eveneens aan onze bescheiden tafel plaats te ne men?" vroeg Green eerbiedig. Clump glimlachte gevleid, wierp suikerzoete blikken op de Asters en ging toen op het uiterste puntje van de bekleede achterbank naast Fiffy zitten. Met een lichte buiging naar Green stelde hij zich voor: „Telemachus Clump is mijn naam!" „Dat doet me plezier. Ik heet Haroen, van het geslacht der Raschid's en vandaag heb ik mijn glazen paleis verlaten om het volk goud toe te werpen!" sprak Green voornaam, terwijl hij den goochelaar een vol glas wijn toeschoof. Telemachus Clump informeerde aarzelend; „U bent waarschijnlijk een collega van my alleen veel begaafder natuurlijk. Is het onbescheiden U te vragen, hoe U dat met dat horloge gedaan heeft?" ,,De meest eenvoudige zaak van de wereld, beste vriend. Ik heb 't zelf teruggehaald, toen de schijn werper het noodig scheen te vinden uw persoon voor eenigen tijd te negeeren. Het hing onder het draai bare middenstuk van het tafeltje; klopt dat? Ik was namelijk bang, dat een van de toeschouwers op hetzelfde idee zou komen en dat wilde ik voor komen". „Maar dan moet U dat toch verbazend vlug ge daan hebben", verbaasde Clump zich. „Ja, ja! Als er iets weggenomen moet worden, ben ik vlug als de kippen!" grijnsde Green en hij bestelde nog. een flesch Malaga. Nadat het gesprek algemeener was geworden en Clump de meisjes voor de honderdste maai had verzekerd, dat zij er bekoorlijker uitzagen dan ooit, haalde hij met een geheimzinnig gezicht een klein pakje uit zijn vettige jas en maakte het verkreukelde papier voorzichtig los. Een zakkam metje, een spiegeltje en een poederdoosje kwamen te voorschijn. Eerbiedig buigend en verlegen la chend, gaf hg de drie Asters ieder een van die voorwerpen. Greeen protesteerde schetsend. Hij was, naar het scheen, door den wijn in een uitstekende stem ming gekomen. „Halt! Ik ben Haroen el Raschid en ik bezit het privilege geschenken te geven en de menschheid gelukkig te maken. Morgenvroeg, als de juwelierswinkels opengaan, zijn wij pi'e- sént. Wat wenscht U, mijne dames, een zil veren poederdoosje of een aardigen sigarettenkoker?" De Asters straalden. Dat was nog eens een ca valier naar haar smaak! Maar Telemachus Clump treurde. Daartegen kon hij niet concurreeren. Zijn kellnersinkomen was hoogstens voldoende voor goedkoope bazarprullen. Maar in zijn goedheid gunde hij de aangebeden meisjes i°óere vreugde. Spoedig was hij dan ook beter gehumeurd en lachte met de airderen mee. Even voor midder nacht stond hij op en verklaarde, dat hij, hoe het hem ook speet, afscheid moest nemen, omdat hij den volgenden morgen weer vroeg op moest en nog een heel eind te loopen had voor hij thuis was. Toen hij voorbij de loge van directeur Sarra sate kwam, groette hij eerbiedig. Sarasate wenkte hem een oogenblik te gaan zitten en informeerde: „Wat wil die daar?" „Ach, die is heel aardig, meneer Haroen heet hij zijn achternaam ben ik tot mijn spijt ver geten. Hij sprak een beetje met de lieve meisjes en ik geloof De beide mannen lachten en Sullivan zei grim mig: „Als een politie-spion dure flesschen wyc laat komen, doet hij dat beslist niet alleen ter- wille van een paar mooie oogen, jjj oude gek!" „Een politie-spion Die beste, brave kerel, is dat een politie-spion?" stamelde de goochelaar ontzet. „Natuurlijk. Dat is rechercheur Green van Scot land Yord. Heel Londen kent dien idioot toen. „Lieve hemel! De kinderen zullen-toch niets daan hebben, dat haar met de politie in aan» king kan brengen Ik zal naar ze toegaan en... „Jij zult niets do err! Je gaat dadelijk naar M oude rhinoceros! En als je met iemand spreM over wat we hier bepraat hebben, dan draai Ik Jt den nek om!" dreigde Sullivan. Trillend ever al zijn leden stond Telemac Clump op en langzaam verliet hij het café. Kort nadat hij weg was kwam een bM* binnen, die iemand scheen te zoeken. Plots'11? ontdekte hij den rechercheur. „Hallo, Mr. Green, hoe komt hier verzeg Is dat hier uw stamcafé?" vroeg hij, terfffl een buiging maakte voor de Asters. Mr. Moorman! Goedenavond Wilt ons komen zitten?" vroeg Green verrast en stelde den secretaris aan de dames voor. U hier dikwijls?" „Ik ben hier voor het eerst van mgn W lord heeft mij uit bed gehaald en me verzoent heen te komen. Hij telefoneerde mij, dat J in Lambeth bij een verzamelaar een geiegjnSJ koopje op den kop had getikt waarschijn^ of andere oude Egyptische scherf of z001® omdat hij nog niet naar huis ging, moest 1 nabyzynde café dat is hier op hem om dat kostbare rommeltje mee naar hoffi men", verklaarde Moorman lachend, terwi) zitten. ...jj" „Bent U de secretaris van een werkeujke vroeg de nieuwsgierige Lizzy, die geweia s s poneerd werd door alles wat adel waa „rs rijk „Walgelijk ryk is hij!" „Enknap?" -e vaa ®id* „Als een Adonis. Maar dan een Adonis aelbaren leeftijd", grinnikte Moorman. Green wilde den secretaris een glas M bieden, maar deze weerde ontzet af. (Wordt v De Bürgerbrau-Keller te München was Woensdagavond het toonee van den mislukten aanslag op Adolf Hitler. - Hierboven de Führer aan het woord in dit historisch centrum der stad, waar traditiegetrouw ieder jaar de bijeenkomst van Duitsche oud-strijders gehouden wordt De begrafenis van het stoffelijk overschot van burge meester Max, welke een sober karakter droeg, had Donderdag plaats. De rouwstoet vertrekt van het stadhuis te Brussel. (Telegrafisch overgebrachte foto) Minister van Kleffens bracht Donderdag een bezoek aan den Duitschen gezant te den Haag in verband met den mis lukten aanslag op Adolf Hitler. De minister bij het verlaten van het Duitsche gezantschap Door de militaire autoriteiten werden Donderdag te Hilversum opnieuw verschillende vracht- en luxe auto's voor het leger gevorderd De nieuwste opname van het Engelsche Oorlogs Kabinet met Anth. Eden; Sir John Anderson en Sir Edw. Bridges, welke heeren geen deel uitmaken van dit kabinet, doch er wel toegang hebben. Achterste rij staande: Sir Joh Anderson; Lord Hankey; Hore Belisha; Churchill; Sir Kingsley Wood; Anth. Eden; Sir E. Bridges. Zittend: Lord Halifax; Sir John Simon; Chamberlain; Sir Samuel Hoare en Lord Chatfietd Het borstbeeld van den Nobelprijswinnaar, prof. dr. P. Debije, is Dondwtj; te Maastricht onthuld en aan de gemeente overgedragen in tegenwoodg- heid van den professor (x) Een ontzetten de verwoesting werd in den Bürgerbraukel- ler te München aangericht ten gevolge van den mislukten bom aanslag op Adolf Hitler. De heer H. L. A. Wensten te Eindktm is benoemd tot directeur van hei Rip opvoedingsgesticht te Amersfoort islotf van ef tóli \lle grondstoffen voor de voltooiing van eiden zijn aanwezig. De binnenplaats st marmer, die verwerkt moet<

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 4