ERRES RADIO Qaed Tlieuws uit Spanje RADIO BUREAU „TAMMER" Minister van Kleffens verdedigt de Nederlandsche neutraliteitspolitiek jjpAG 10 NOVEMBER 1939 TWEEDE KAMER JCnappe en voacname cede wee ons buitenlandscfi beleid J^heeft gehouden had alle kenmerken van iPr a uitgesproken door een waarlijk zeld- °pen tevens, in den besten zin des woords, 10 bewindsman. In volmaakte stilte zat de ^tp luisteren naar zijn uiteenzettingen. Deze Ka n niet slechts van een scherp en vlug ver- een helderen blik, van groote belezen- ttige historische en volkenrechtelijke ken- r ook, ja bovenal van de rustige kracht, n hem, die vastberaden zijn weg weet te 7irh baseerend op het eerlijk besef van de ÏU' inseien, welke aan heel zijn beleid ten l! liggen. Als men voorts nog weet, hoe »s rede hier en daar gekruid was met ""'humor, op die ietwat droog lijkende ma- r?e",9Pdragen. welke den Friezen eigen pleegt dan is het wel begrijpelijk, dat Mr. Van het in het Nederlandsche Parlement zeld- l-snsK mocht oogsten, dat aan het einde van fl!t!ïïTvan vrijwel alle banken warm applaus linrik terwijl hij vervolgens veler handen i drukken. Een schare van afgevaardigden '3 hem spontaan gelukwenschen anet zijn wel ^pr «eslaagd optreden. r te hebben aangestipt, dat met Neder- ?°k andere neutralen alles willen doen om, 7 Pr slechts eenige kans op een goeden uit- mvezig is, de strijdende partijen tot elkaar lÏÏen kwam de minister op het jongste aan- K lóeöe diensten, waarvoor hij wat Ne- S h betreft als minister van Buitenlandsche ^ulks ter beantwoording van het geen de Soist Wijnkoop in dit verband had gevraagd) ff."'woordelijkheid ten volle op zich nam. LI den stap van Koningin Wilhelmma en ÏJ Leopold in, een manoeuvre meenden te verband met eigen zwakke of benarde zooals in een deel der buitenlandsche pers miskenden de ware beteekenis van het minister Van Kleffens in de Tweede Tfi b verc Jriüe. zooal ij gebeurd, n Jpsbod. Bovendien meende Excellentie v. Kleffens b moeten opmerken, dat zij die een derge- L zienswijze aanhingen, van een z.i. volko- ongegronde geringschatting van de waar- l der bij het uitbreken van den oorlog door frjitschland en Engeland afgelegde verklarin- i.z. eerbiediging van onze neutraliteit uit- i. dat zij uit het oog verloren dat al tijden kiif de militaire positie stationnair is gebleven en ïlotte dat toch zeker niet te ontkennen is, dat tóë en Nederland zoolang met dit aanbod ge- r-cM hebben, dat niemand hen redelijkerwijze i beschuldigen van een bedenkelijke opdringe nd hunnerzijds of van het thans bewijzen van i bijzonderen dienst aan slechts één der strij kje partijen. Minister Van Kleffens. De minister, die hulde aan de vaderlandsche {as bracht voor haar juist begrip harer taak in feen tijd, kwam vervolgens op onze houding te- pover de oorlogvoerenden, welke 't onze scheep- 'nart en' handel duchtig lastig maken. In dat op licht, zoo zeide hij, zijn we trouw gebleven aan historische gedragslijn: tegen redelijke toe- sing van maatregelen, welke het volkenrecht eenmaal aan alle oorlogvoerenden ter zee toe- li verzetten wij ons niet, maar wel in al die pallen, waarin de redelijkheid zoek is. Volko- sen onjuist noemde mr. v. Kleffens zekere voor telling van zaken alsof wij ons te gemakkelijk bij IBritsche aantasting van onze belangen, ten deele (levens van onze rechten, zouden neerleggen. „Wij VfJischen geen verlengstuk te worden van Brit- éi maatregelen tegen Duitschland, en evenmin iet omgekeerde". Daarom juist brengen wij zware ■"its en wie nu nog durft beweren, dat wij b.v. slaafs aan Londen gehoorzamen, zetten de taak volkomen op haar kop en houden de oogen Noten voor het feit, dat wij juist om der wille een oprecht neutraal beleid allerlei last (aan- iisding en opbrenging van onze schepen) moeten Kdergaan, wat wij heel gemakkelijk zouden kun- W vermijden indien wij maar ingingen op de VMl tevoren te verstrekken waarborgen, die En tend verlangt, iets dat wij echter weigeren,, fast wegens ons vasthouden aan ons strikt on- tJÜg beleid. Wij voeren een zelfstandigheidspolitiek, maar «Iwil nog geenszins zeggen, dat wij voor isole- voelen. Zoo meenen wij, dat het zelfs nu taak vooruit te zién. En als we dat doen is het dui- jpjk, dat op den duur bevordering van interna- ünale samenwerking het eenige juiste zal zijn. al moge de Volkenbond al te weinig beant- ïowd hebben aan veler aanvankelijk hoog ge grien verwachtingen, toch heeft hij zelfs nu zijn ^e. Trouwens, de Regeering meent dat het ook - dat opzicht verstandig zal wezen geen oude ,^nen weg te werpen voor men nieuwe heeft. «4 Mr. Joekes (v.-d.), die evenals o.a. d.e heer garens (r.-k.) en de heer Smeenk (a.-r.) de ■<arde van de Volkenbondsgedachte in het licht 8esteld, was de minister het eens, dat de vorm «n ondergeschikt belang is, maar dat Nederland, een zoo groot mogelijken invloed zal moe- trachten uit te oefenen, straks, als men een- den vrede zal gaan opbouwen, om verrijzing aen goede internationale rechtsorganisatie te garneren. Overigens gaf Excellentie v. Kleffens |:Jer^aan> dat het lidmaatschap van den Vol- niettegenstaande hetgeen Mr. Rost van degelijk met onze onzijdigheidspolitiek ver mar is. Naar aanleiding van een opmerking 'den heer Serrarens ging de minister er toe het oogenblik op zijn begrooting den M°n°r onze c°utributie aan den Volkenbond 1,7. *ot °P 275 duizend gulden te verlagen, L®® men te Genève dusdanige bezuinigingen aan te brengen, dat wij aldus ook minder Een h zu^en boeven te betalen. t'Jmnr f St Vermakelijk staaltje van zijn droge ,st n gaf de minister ten beste, toen hij Ds. Zandt Itejip .die te velde was getrokken tegen even- oprichting van een Nederlandsch gezant schap bij het Vaticaan, toevoegde, dat ten aanzien van deze aangelegenheid waarover de geachte afgevaardigde met zooveel hartstocht had gespro ken.... geen voorstel aan de orde was. Tot besluit kwam de minister van Buitenland sche Zaken in het bovenstaande is meteen ter loops een en ander aangestipt van wat sommige Kamerleden heden nog te berde brachten op nieuw terecht bij Nederland's zelfstandigheid. Op indrukwekkende wijze schetste hij haar be teekenis voor ons zelf en tevens voor Europa. „Nederland is van nature (traditie) vredelievend, krijgshaftig als het geval er toe dwingt", aldus on geveer heeft Frederik de Groote eens zeer raak het optreden van ons land en ons volk geken schetst. Dit weet men alom. En daarom mag men vertrouwen zoo gaf de minister te verstaan, dat tenslotte niemand het verlangen bij zich zal voe len opkomen onze zelfstandigheid niet te eerbie digen. Ook al wegens de roeping en plaats, welke ons land mede door zijn ligging, zijn historie en geaardheid, in Europa inneemt. Geen land zal zich aan ons bestaan als onafhan- kelijken staat kunnen vergrijpen zonder dat zich een dergelijke fout op den duur zou wreken ten koste van hem, die haar zou begaan. De geschie denis leert dat, afgezien van schijnsuccessen van het oogenblik, inderdaad niemand, die in een der gelijke fout verviel, er op den duur wel bij geva ren is. Ziedaar de les, welke de minister terecht in herinnering bracht, om er voorts aan toe te voe gen, dat ook nog de jongste historie laat zien, dat wij er onze eer in stellen om, wat gebiedsuitbrei ding betreft, ons tevreden stellen met.verove ring van gebied ten koste van onze eigen Zuider zee! Toen men ons in 1919 b.v. Duïtsch gebied aanbood, hebben wij dat vol verontwaardiging van de hand gewezen! Excellentie v. Kleffens besloot zijn meesterlijke rede, waarin hij de kunst had verstaan het juiste woord op de juiste plaats en op het juiste oogen blik uit te spreken, met een aanhaling vermeld zij, dat hij o.m. tal van treffende en gelukkige aan halingen had ontleend aan mannen als Groen van Prinsterer en Thorbecke uit de in 1866 door Koning Willem III uitgesproken Troonrede. „In deze veelbewogen en ernstige tijden kunnen wij voor het behoud van ons volksbestaan, naast God in ons zelf den hechtsten steun zoeken". Het warm langdurig applaus, dat hierop volgde, sprak genoeg voor de gevoelens waarmee de Ka mer bij het aanhooren van deze rede bezield was, Na de aanneming van Hoofdstuk III z.hst. en nadat nog eenige andere agendapunten onder den hamer waren gegaan, konden de afgevaardigden tot a.s. Dinsdag een studie maken van „Economi sche Zaken", dat dan aan de orde zal komen. E. v. R. ALLEEN BIJ KREYMBORG' (Adv. Ingez. Med.) Begrooting van Financiën vindt in de Tweede Kamer geen algeheele instemming. Het plan voor gebouw „Sorghvliet" niet representatief. Blijkens het voorloopig verslag over het hoofd stuk vn b, van de rijksbegrooting voor 1940 (financiën) had de kennisneming van de cijfers van dit begrootingshoofdstuk verscheidene leden een gevoel van teleurstelling gegeven. Wel is waar vertoont de gewone dienst, vergeleken met de raming voor 1939, een vermindering van f 276.218, doch een ontleding van dit cijfer kan niet de overtuiging schenken, dat met nauwge zetheid naar de uiterste soberheid is gestreefd. Opnieuw gaven verscheidene leden den wensch te kennen, dat krachtig zal worden opgetreden tegen belastingontduiking. Deze leden achten het niet voor bestrijding vatbaar, dat dit euvel nog steeds in -belangrijke mate heerscht. Verscheidene leden bepleitten een wijziging in de verhouding tusschen directe en indirecte be lastingen, welke verhouding naar hun oordeel thans niet in overeenstemming is met de sociale rechtvaardigheid. Gaarne zou men worden ingelicht omtrent 's ministers voornemen met betrekking tot de motorrij tuigenbelasting. Verscheidene leden stelden de vraag, of de tijd thans niet gekomen is om over te gaan tot de realisatie van de winst op den goudvoor raad van de Nederlandsche bank, welke zal komen te ontstaan bij fixatie van de waarde van onze munteenheid op een lager niveau. Verscheidene leden meenden de vraag te moeten stellen, of het in de huidige omstandig heden wel wenschelijk moet worden geacht, voor 'n representatief gebouw op „Sorghvliet" zulke groote bedragen beschikbaar te stellen. Indien 'n verlenging van den termijn, waarbinnen met den bouw moet worden aangevangen niet kan worden verkregen, zou het naar hun oordeel beter zijn, verder van deze schenking af te zien. Vele andere leden kwamente gen deze ziens wijze met kracht op. Zij wezen er op, dat het hier een genereuze en unieke schenking betreft, welke groote waardeering verdient en welker volledige totstandkoming niet in de waagschaal mag worden gesteld. Naar het oordeel der hierbedoelde leden is het noodzakelijk, dat voor dit gebouw of een prijsvraag wordt uitgeschreven of een opdracht wordt verleend aan een Nederlandschen archi tect van erkende capaciteiten. Het plan, dat thans aan de Kamer is voorgelegd mist elk ken merk, dat het representatief zou kunnen doen zijn in nationaal cultureel opzicht. Gunstige voorraadpositie van Nederland. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer schrijft de Minister van Economische Zaken: Wat in het bijzonder de maatregelen met betrek king tot de voorraadvorming van verschillende artikelen betreft, kan de minister verklaren- dat op dit terrein zeer veel was verricht, zoodat Neder land met een in het algemeen gunstige voorraad- positie de maand September is ingegaan. Het was niet anders dan een eisch van wijs beleid, dat van deze voorraden geen uitverkoop wordt gehouden in de eerste maanden van den oorlog, doch dat men bij het ter beschikking stellen rekening houdt met de vooruitzichten ten aanzien van den aanvoer in de naaste toekomst. Doordat de regeering doeltref fende maatregelen heeft genomen om de voedsel voorziening van den mensch in de naaste toekomst te waarborgen, is tegelijkertijd de voorziening met dierlijk voedsel uit eigen bodem voor dit tijdvak beter mogelijk geworden. Het aanbod van goede diensten. Op het aanbod van goede diensten door H. M. de Koningin en Koning Leopold aan de staatshoofden van de oorlogvoerende landen gericht, zijn nog adhaesiebetuigingen ontvangen van: le. The British National Council te Londen. 2e. The Australian Womens Party te Burwood. 3e. American Patriots te New-York. 4e. The National Legion of Mothers of America, zoomede van een aantal particulieren. Gedurende eenigen tijd geen periodieke verloven. De regeeringspersdienst meldt: Daar de regeering het gewenscht acht de weer macht thans niet te zeer te verzwakken zullen ge durende eenigen tijd geen periodieke verloven kunnen worden verleend. Zij, die met verlof zijn, ook zijn die Donderdag met verlof zijn gegaan, zullen hedenavond (Vrij dagavond) bij hun onderdeelen -moeten zijn terug gekeerd. De zakenverloven blijven gehandhaafd. Borstbeeld van professor Debye onthuld. Gistermiddag is het borstbeeld van den no- belprijswinnaar, prof. dr. P. Debije, door het comité aan de gemeente Maastricht aangeboden en onthuld. De plaatsing is het resultaat van een actie, gevoerd door een huldigingscomité, om den beroemden scheikundige te eeren. De plechtigheid vond in het Maastrichtsche Stadhuis plaats. De voorzitter van het comité, de heer J. Schaepkens van Riempst droeg het borstbeeld aan den burgemeester over. Nadat ook de burgemeester had gesproken en prof. Debije dankwoorden tot allen had gericht begaven de aanwezigen zich naar de gemeente lijke H.B.S. waar, in aanwezigheid van alle leer lingen, een tweede borstbeeld, dat in de H.B.S. geplaatst zal worden, werd overgedragen. DE A.S. FEESTDAGEN EN HET AUTO RIJVERBOD. De besturen van de K. N. A. C en den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. hebben zich met een adres tot den minister van Economische Zaken ge wend, waarin zij verzoeken om, indien het niet mogelijk zal zijn het doen rijden van motorrijtui gen met benzine of benzol op Zon- en feestdagen wederom algemeen toe te laten, het daarheen te willen leiden, dat voor a.s. Kerstdagen, den 31en December en Nieuwjaarsdag te dien aanzien af wijkende bepalingen zullen worden vastgesteld. Onopgehelderd voorval aan de Nederlandsch-Duitsche grens bij Blerick. Donderdagmiddag zijn bij de Nederlandsch- Duitsche grens bij Blerik schoten gevallen waarbij enkele in -burger gekleede personen be trokken zijn geweest. Naar het schijnt, is één persoon getroffen, terwijl de anderen over de grens gevoerd zouden zijn. De lezingen over wat is voorgevallen loopen zeer uiteen, zoadat nog niet met juistheid kan worden medegedeeld, wat werkelijk is geschied. Het onderzoek, dat is in gesteld, zal meer licht moeten verschaffen. Door Melis Stoke Nu ruil ik het zwaard even om voor de pen Die zoo lang in dit blad zich niet roerde. Wat doet het er toe wat ik doewaar ik ben. Sinds de stroom van den tijd mij ontvoerde? Het is mij als duizenden mannen vergaan Die trouw op hun wacht voor het Vaderland staan Sinds de trom ter verdediging roerde. Ik lees op mijn post, ergens ver in dit land. Van den chaos der duistere dagen. Het sidderend tijdsbeeld weerkaatst in de krant In communiqués en verslagen. Wij puren met vlijt uit het tragisch beloop De altijd nog levende, innige hoop Dat een betere toekomst zal dagen. Zoo vond ik op mijn avontuurlijke reis Door de zee'en van trieste berichten Opeens het verheugend en pakkend bewijs Dat een sprankje van vrede blijft lichten! Eerst heb ik niet goed op mijn oogen vertrouwd IN SPANJE ZIJN TANKS WEER TOT TRACTORS VERBOUWD Om het werk op het land te verrichten!II Ik ben overtuigd! Tusschen vrees en geweld En het graven van schansen en kuilen Blijft het bloempje van vrede schoon danig bekneld Met de taaiheid van levenskracht schuilen! Zoo wacht ik dan weer, op dit Spaansche gezag En gesterkt door dit feit, op den komenden dag Om mijn zwaard met de pen te verruilen Oneerlijke concurrentie van rijwielhandelaar Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft een rijwielhandelaar terechtgestaan, verdacht van on eerlijke concurrentie. Den laatsten tijd wordt regelmatig geadverteerd, dat z.g. incassobureaux „teruggehaalde" voor werpen, in het bijzonder fietsen, verkoopen. Het publiek krijgt daardoor den indruk, dat het nieuwe Rijwielen zijn, die op afbetaling zijn verkocht en die, doordat de koopers met de betaling in gebreke zijn gebleven, na verloop van tijd door het adver- teerende incassobureau zijn teruggehaald. Het is gebleken, dat verschillende adverteerders echter geen houders van incassobureaux zijn, doch gewone handelaren in tweedehandsch artikelen. De Bond van Rijwielhandelaren vond hierin aanleiding om zich met een klacht tot den Officier van Justitie- te wenden. Dientengevolge werd een vervolging ingesteld tegen iemand, die op zijn ramen had geschilderd: „Incasso en Informatiebu reau, dagelijksch verkoop van teruggehaalde fiet sen", op gelijke wijze had hij geadverteerd. Een getuige verklaarde, dat hij regelmatig op een veiling oude fietsen voor verdachte kocht, die hij opknapte en die verdachte als z.g.n. teruggehaalde fietsen weer doorverkocht. De Officier van Justitie, mr. De Muinck Keizer, zeide in zijn requisitoir, dat hij van plan was in den vervolge scherp tegen deze wijze van zaken doen op te treden. Als het adverteeren niet op-, hield zou nog een groot aantal verdachten terecht staan. Spr. eischte een geldboete van f 100. De verdediger, mr. Th. Eskens, voerde aan, dat verdachte niet de bedoeling had gehad om het publiek te (misleiden. PI. concludeerde tot vrijspraak, subs, drong hij aan op oplegging van een -kleine geldboete, daar dit geval als een proefproces dient te worden be schouwd. Wom, a.ê£ee*t} Aspirin ABLETTEN (Adv. Ingez. Med.) Het carillon van Leidens nieuwe stadhuis is in den toren ge- &.fijBicheniién aan «.de installatie ervan wordt de laatste hand «<£ss!ssi Wederom aan de spits in klank en selectiviteit. Elke bezitter is er enthousiast over. Vraagt nog heden demon stratie en inlichtingen. Wij ruilen elk oud apparaat in. BETALING NAAR KEUZE. KLEVERLAAN 176—178 HAARLEM Bekend om zijn 100 procent service (Adv Ingez Med.) Koopman schoot op woonwagen bewoner. Vier jaar geëisclit. Op Zondag 3 September, des morgens half tien, waren eenige woonwagenbewoners te Geldrop aan het gras snijden nabij de Dommel. Het waren J. C. van L., diens vader en eenige broers. Toen zij met het grassnijden bezig waren, kwam de 39-jarige koopman S. W. uit Geldrop naar hen toe. Hij droeg een geweer in de hand. Hij ging dwars door het water van de Dommel op de woon wagenbewoners af. Plotseling richtte hij het geweer op de mannen, die zich op een afstand van 40 tot 50 meter van hem bevonden. De 27-jarige van L., ziende, dat S. W. het geweer op hem richtte liet zich op den grond vallen, juist achter een zak met afgesneden gras. Op datzelfde oogenblik ging het schot af. De hagelkorrels kwa men terecht in het gras nabij de plaats, waarvan L. zich had laten vallen. Hij werd niet getroffen. De woonwagenbewoners deden van de schiet partij aangifte bij de politie, die na een ingesteld onderzoek overging tot de arrestatie van den koop man S. W., die in het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch ingesloten werd. Donderdag stond hij terecht wegens poging tot doodslag, subsidiair was hem poging tot zware mis handeling ten laste gelegd. De Officier van Justitie, mr. J. Dubois, nam hierop requisitoir. Hij achtte bewezen, dat de ver dachte zich aan poging tot doodslag heeft schuldig gemaakt. De eisch tegen den verdachte, die reeds zeven vennissen achter den rug heeft en die ongunstig bekend slaat, luidde vier jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Chr. Hulsman uit Den Bosch pleitte op juridische gronden vrijspraak. Uitspraak 23 November. Huwelijkszwendelaars lichtten achterlijke vrouw op. Voor ƒ50.benadeeld. De politie van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam heeft Donderdagmiddag twee huwe lijkszwendelaars gearresteerd, die er i-n geslaagd zijn een dertigjarige vrouw, die verminderd toe rekeningsvatbaar was en dientengevolge onder toe zicht stond van den geneeskundigen dienst, een bedrag van vijftig gulden te ontfutselen. De eëhtgenoot in spé had ,om mogelijken twijfel aangaande zijn trouwplannen bij 'de vrouw weg te nemen, een vriend verzocht eens met haar te gaan praten en haar te vertellen hoe goed hij het wel met haar meende. Doch énkele dagen later, bij een ontmoeting tusschen de beide huwelijkscandidaten, vertelde de man haar, dat hij een groote erfenis uit België verwachtte. Hij moest evenwel enkele rekeningen betalen, waarmede hij niet zou kunnen wachten tot de erfenis in zijn bezit was en stelde de vrouw voor, hem het geld hiervoor te willen voorschieten. Zoo verdwenen achtereenvolgens be dragen van f 15, f 10, f 2.50 enz. van het spaar bankboekje van de geheel te goeder trouw zijnde vrouw. De erfenis bleef evenwel uit en nadat de geheele som was opgeloopen tot f 50, kreeg de jeugdige vrouw argwaan en deelde zij haar erva ringen aan de politie mede, welke daarop spoedig tot arrestatie van den huwelijkszwendelaar en zijn vriend overging, i I

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5