Hevdt's Engelsche regeering zal er den Koning over ad viseeren. Na den aanslag te München. Broeken Overleg met Frankrijk en de Dominions. De sporen leiden naar het buitenland, zegt Himmler. ,„p A G 10 NOVEMBER 1939 [10 berlain over het vredesinitiatief: dag- langet oorlog '<ff nwdig". M noenmaal van den Lord Mayor h'nsion House te Londen heeft Sir Jqhn aisteren de redevoering voorgelezen gehouden zou worden door minister- 'resident Chamberlain, die echter wegens verhinderd was aan te zitten. flynoerlain herinnert in deze rede aan de jfeeii in vroegere jaren, toen de hartelijke braken niet altijd beteekenden dat er vol- Sn overeenstemming van opvattingen be- Thans zijn regeering en natie één. Ver- n iaar heb -ik gesproken, over den geest van vftaid Ik noemde het land daniklbaar, dat het ird was gebleven voor het lot, dat zoo dicht enaderd. Het was toen paraat gehoor te aan ieder beroep, dat zou zijn gedaan. aldus sprak, was ik vol hoop, dat dit n nimmer zou behoeven te worden gedaan. JL niet in mijn leven en aarzelde ik niet ,n dat het nimmer gekomen zou zijn, in- aan de zijde van de Duitsche regeering - Wensch naar vrede zou heb- als hier het geval was. De gebeur- •iisscn bewezen evenwel dat de hardnekkige 3an wen Duitschland de leiding over "Vlot heeft overgedragen, met niets minder £-den zou zijn dan met een herhaling van ^dtf'aiigmethode om de wenschen te bevredi- '-e welke hij met succes tevoren reeds had ijtreefd. Op hem moest de verantwoordelij k- voor de gevolgen liggen. Voor hen, die Site de taal van geweld spreken, is geweld ïeenige antwoord en daar wij gedwongen zijn rworden de wapens op te nemen, zullen wij L niet neerleggen aleer wij verzekerd zullen jTdat Europa bevrijd is van de bedreigingen, jie het leven van zijn volken zoo lang heeft vjrlamd. boodschap van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. Het lijdt geen twijfel, dat gij allen de mede cijns hebt gelezen, welke door Hunne Majes- ■jen Koningin Wilhelmina en Koning oold zijn gericht tot Z.M. den Koning, zoowel ètot den president der Fransche republiek en fel Duitsehen Rijkskanselier. Iedereen zal de Kleven motieven waardeeren, welke de beide wivereinen er toe hebben gebracht aldus hun mde diensten aan te bieden, in de hoop, verdere "■«...uw van (jeri oorlog te voorkomen. toe, niet zeer hoopvol te zijn op een antwoord van den Duitsehen Rijks- jpier, gezien de ondervinding. Niettemin wenschen wij den oorlog geen dag langer voort te zetten dan noodzakelijk is, indien op een andere wijze een bevredi gende regeling kan worden verkregen. Het val intusschen dc plicht zijn van de Brit- sche regeering Zijne Majesteit een advies ie geven over den aard van het antwoord, dat hij dient te geven, doch wanneer wij dat kunnen doen, zal het natuurlijk noodig voor ons zijn, overleg te plegen met de Do minions en onze vrienden en bondgenooten, die in den strijd schouder aan schouder met ons staan. Intusschen zou ik een paar opmerkingen willen maken over dezen allervreemdsten oorlog, welke in den vorm, waarin hij tot nu tówordt gevoerd, moet voorkomen aan degenen, ce zich de jaren 1914-'18 herinneren als een «afliet, dat in het geheel geen oorlog is, doch releer een soort van beleg. Wjj weten niet, hoe lang deze phase zal du- sa en of het op eenig oogenjblik niet zal ver saderen tot een hevig conflict. Doch in ieder kunnen wij zien dat de positie van de ei'den wanneer de we'ken voorbij gaan versterkt zal worden dan verzwakt. Het g, dat wij en onze Fransche bondgenoo- ten met Turkije hebben gesloten, zal een mach- instrument zijn voor den vrede van Zuid- Aan den anderen kant heeft het pact tusschen Daitschland en de Sovjet-Unie inderdaad groo te voordeelen opgeleverd voor de Sovjets, doch Duitschland alleen vernedering en verlies ge bracht. De neutraliteitswet. De intrekking van de neutraliteitswet in de Tereenigde Staten is een gewichtige gebeurtenis maat, hoewel het er naar streeft, de neutrali st der Vereenigde Staten te behouden, het ïcorde geallieerden de deuren heropent voor het öootste magazijn van voorraden op de geheele weid, Wij hebben geen reden te betreuren dat tot nu toe, terwijl wij onze verdediging nog steeds ver sterken en onze offensieve kracht opbouwen, teen groote slagen zijn geweest. Inderdaad -ebben we verliezen geleden en betreuren wij set verdriet en toch met trots de dappere man- sen, die hun leven hebben gegeven voor hun land. Doch wij mogen dankbaar zijn dat onze suc cessen bij het verjagen van de duikbooten en bij óc verschillende botsingen in de lucht tot nu toe zijn overschaduwd door de verschrikkelijke ^•ten van dooden en gewonden, welke in den haisten grooten oorlog ons maar al te zeer be- I5nd zijn geweest. En we kunnen trotsch zijn op het feit, dat de Britsche expeditie-strijd- tahten naar Frankrijk zijn overgebracht, Kinder dat ook maar één man of één uitrustings stuk verloren is gegaan. Inderdaad heeft de doeltreffendheid van alle drie onze wapens reeds oewezen, zoodanig te zijn, dat zij ons vertrou wen kunnen geven in hun bekwaamheid, zich iedere taak te kwijten, welke hun in de toe tast mocht worden opgedragen. Controle ter zee. Chamberlain sprak vervolgens over de klachten betrekking tot de beperking der controle, wke de regeering noodig heeft geoordeeld op J loggen, en begrijpelijk zijn. Soms zijn deze "chten gefundeerd, soms niet. Daarom zou Chamberlain wenschen, niet dat wtiek geheel zou uitblijven, doch dat een rede- van verdraagzaamheid zal worden 'Oond voor de onvermijdelijke mate van ver- ,=en en dat op meer edelmoedige wijze SjMeering zal bestaan voor het werkelijk lain -nerkr dafc verricht is. Wel zou Chamber- Wmen verzoeken dat, indien er blaam ge uit wordt, dat deze dan zou rusten op hen, die werkelijk verantwoordelijk zijn voor de politiek, namelijk de ministers en niet op de ambtena ren, die deze slechts hebben uit te voeren en veelal onder grooten druk werken. De premier zou het als een ondankbaarheid beschouwen, indien hij niet zou wijzen op de moeilijkheden van de ambtenaren. Wat de beperkingen en controle betreft, aldus vervolgde de premier, zou ik u willen vragen een oogenblik eens te denken wat gezegd zou worden indien de oorlog begonnen zou zijn, op een wijze zooals iedereen had verwacht: met een reeks luchtaanvallen op onze steden en fa brieken en dat de bevolking opeengehoopt zou zijn aangetroffen in scholen en plaatsen van vermaak, wanneer de straten 's nachts zouden zijn verlicht door lantaarns, winkelverlichting en de spoorwegen door het lichtschijnsel dei- treinen. Natuurlijk zijn we ons zeer wel bewust geweest van de nadeelen en gevaren der ver duistering, doch de ondervinding uit den laat- sten oorlog heeft steeds opnieuw het belanj aangetoond, te beginnen met een doeltreffende machine, in plaats van met probeersels te werk te gaan. Sindsdien heeft de ontwikkeling van het luchtwapen een nieuwe factor ingevoerd, welke de geheele burgerbevolking bedreigt. Niet temin, daar we steeds meer ondervinding krij gen, kunnen wij van tijd tot tijd zien, of we verder zijn gegaan dan in deze of gene richting noodig was en dan zullen wij wijziging brengen voor zoover dat mogelijk mocht zijn in het licht van de gevaren. De strijdmacht. Er zijn reeds groote gewapende strijdkrachten gemobiliseerd en zij zullen gelijk, zoo niet grooter zijn dan in den vorigen oorlog. Als resultaat van de toenemende mechanisatie is de taak der uit rusting veel uitgebreider, kostbaarder en inge wikkelder geworden. Moderne vliegtuigen bijvoorbeeld kosten drie tot zevenmaal zooveel als het overeenkomstige type in 1918 en de uitgebreide kosten voor de vloot en de militaire uitrusting is niet minder opmerkelijk. Al deze extra uitgaven doen op haar beurt nieuwe problemen opkomen met het oog op de buitenlandsche valuta. Wij hebben zelf beperkingen moeten opleggen op den uitvoer, doch hebben dat gedaan slechts om twee voorname redenen, namelijk om de ar tikelen te behouden, waar zonder wij het niet kunnen stellen en te voorkomen dat goederen, welke de vijand noodig heeft, in zijn handen zouden vallen. Onvermijdelijk heeft het eeni- gen tijd- gevergd, eer de nieuwe machinerie op gang was, doch wij doen al het mogelijke om de zaken te verbeteren en wanneer de cijfers over de uitvoeren in October zullen zijn gepubliceerd zal blijken, dat er een uitbreiding te zien is in vergelijking met de voorafgaande maand. Laat ons niet vergeten, dat wanneer we mop peren over beperkingen, veel met succes ge beurd is zonder dat dit ls opgemerkt en laat ons niet over het hoofd zien, dat onze hulp middelen op het gebied van scheepvaart en valuta ruim zijn, hoewel niet onbeperkt. Wij weten niet hoelang de oorlog zal duren, doch wij moeten ex- op voorbereid zijn door te vechten tot de over winning. Bij den invoer voor de uitrusting der gewa pende macht moet rekening worden gehouden met de scheepsruim-te en buitenlandsche valuta welke noodig zijn voor de burgerbevolking Daarom ho«pt de premier, dat de burger niet zal vergeten dat wanneer hij geen luxe artikelen kan invoeren en niet voldoende benzine voor zijn auto heeft en zelfs sommige, artikelen, welke hij aan zijn ontbijttafel gewend was te zien, moet missen, hij meer schepen en meer buitenland sche valuta voor den oorlog helpt verzekeren. Tenslotte zeide spreker dat hij een en ander had gezegd over de kritiek op de beperkingen en controle, omdat ze onevenredig zijn aan al het geen van onze aandacht wordt gevergd. In deze eerste weken aldus Chamber-lain van den oorlog staat één ding als een paal boven water: de essentieele en fundamenteele eenheid van ons volk. Met Frankrijk, aldus Chamberlain, onze dap pere en betrouwbare bondgenoot, verkeeren wij in de volledigste en hartelijkste overeenstem ming. Met een dergelijken geest en dergelijke aanhangers en bondgenooten weten wij, dat wij niet kunnen falen en ik koester de stellige over tuiging, dat we zullen leven en de grondlegging zullen zien van een nieuwe wereld, waarin vrij heid en menschelijkheid de plaats zullen hebben ingenomen van onderdrukking en de heerschappij van het geweld. ONDER VREEMDE VLAG De Ameiikaansche Scheepvaartcommissie heeft onthuld, dat de United Fruit Company in October verlof heeft gekregen twee schepen op buiten- landsch scheepsregister te plaatsen. De commissie raamde tevens, dat sinds het uitbreken van den oor log tusschen 40 en 5-0 ovex-schrijvingen zijn ge machtigd. In September j.l. zijn vijftien Amerikaansche tankschepen onder Panameesche vlag gebracht. Een woordvoerder dezer Commissie ei-kende, dat deze overdi-acht een gelijk geval vormt als de „Pa- namiseering" welke is aangevi-aagd voor acht sche pen van de „United States Lines". Engelsch kustvaartuig vergaan. Reddingboot redt 14 man. Een reddingboot heeft veertien man gered van het kustvaartuig „Carmathen Coast" van 961 ton, dat in de Noordzee aan de Engelsche noord oostkust gezonken is. Twee man worden vermist en vijf zijn gewond. Voor-dat de reddingboot de „Carmathen Coast" bereikte, was het schip ge zonken. De reddingboot vond veertien man in een sloep en nam ze aan boord. wordt verdreven door Mijnhardtje De echte rijn niet rond, maar hartvormig. (Adv ingez. Med.) 9Cet aantal dooden bedraagt leoen. Het incident met de Britsche vliegboot. Japansche marinekringen betreuren, naar Domei meldt, het incident, waai-bij 'de vliegboot „Dardanus" van de Imperial Aii-ways boven het eiland Waitsjau door een Japansch marine vlieg tuig tot dalen werd gedwongen. Het ongelukkige incident, zoo wordt verder verklaard, is uitslui tend daaraan te wijten, dat het Britsche vliegtuig het Japansche verbod genegeerd heeft om zich in de buurt van het eiland Waitsjau dat on der Japansche bezetting staat te bevinden, Van dit verbod is aan alle betrokken buiten landsche autoriteiten mededeeling gedaan. Nobelprijs voor Natuurkunde. Toegekend aan prof. Lawrence. De Nobelpi*ijs voor natuurkunde van dit jaar is toegekend aan prof. Ei-nest Orlanda Lawrence in Californië voor de ontdekking van het cy clotron en de resultaten van zijn proefnemingen daarmede, in het bijzonder in verband rnet kunstmatig radio-actieve elementen. Prof. Lawrence, hoogleeraar in de physica aan de University of Californië te Berkeley, werd 8 Aue. 1901 te Canton in Zuid-Dakota geboren. Van 1925 1927 was hij lector. In 1930 werd mij tot professor in de physica benoemd. Prof. Lawrence heeft vooral naam gemaakt door zijn onderzoekingen naar de structuur der atomen en de wisselwerking van straling en stof. Prof. Lawrence verrichtte, naar de Tel. meldt, onderzoekingen over de desintegratie van atoom kernen door middel van bombardement van zeer snelle gasionen. Hij bouwde een instrument, de cyclothron genaamd, waarmede een zeer groote snelheid aan die ionen werd gegeven. HEEFT DE EX-KROONPRINS HUISARREST? De vroegere kroonprins van Duitschland Wil helm heeft sinds twee weken huisarrest, meldt Ha vas. Hij bevindt zich op zijn bezitting nabij Pots dam en mag die niet verlaten. Deze maatregel zou verband houden met betoo gingen te zijnen gunste en ten gunste van de mo narchie, welke zich zouden hebben voorgedaan, wanneer de ex-kroonprins in Potsdam wandelde. Hitier naar een dorp in Thüringen? Radio-Paris heeft gisteravond een bericht uit- gezonden, volgens hetwelk Hitler met onbekende bestemming uit Berlijn zou zijn vertrokken. De omroeper zeide: „Men gelooft, dat hij naar een dorpje-in Thüringen is gegaan". Hieraan voegde de omroeper toe: „Aanzienlijke hoeveelheden documenten zijn vandaag uit de kanselarij weg gehaald en naar onbekende bestemming ver zonden. PAusfeuts eu jouMustïi&taekeu een specialiteit van HEYDT, waarin HEYDT U bijzondere voordeelen biedt De sorteering is overweldigend. STOFFEN en MODELLEN zijn uit stekend en.de prijzen heel laag. Voox broeken nawt dlegdt, daar slaagt U altgdl <4^+ ANEGANG De Speciaalzaak in Broeken. (Adv. Ingez. Med.) De .aflossing van de wacht in de Italiaansche regeering De nieuwe partijsecretaris Muti (links) met den afgetreden functionaris Starace, die tot chef van den generalen staf der Fascistische militie benoemd is Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar officieel is vastgesteld, zijn bij den aanslag in den Bürgerbraukeller zeven doo den te betreuren. Het aantal gewonden bedraagt drie en zestig. Donderdagavond bevonden zich nog 28 slacht offers van den aanslag in de ziekenhuizen. Zestien hunner zijn ernstig gewond, de tien anderne kunnen zeer binnenkort ontslagen worden. Van twee zwaar gewonden is de toe stand nog zorgwekkend. Dertig personen, die onbeteekenende wonden hadden opgeloopen, konden zich naar huis begeven na in de zieken huizen verbonden te zijn. De rijksleider der S.S. en chef van de Duit sche politie, Himmler, maakt bekend, dat de sporen der daders, die de springstofmisdaad in München hebben gepleegd, naar het buitenland leiden. Derhalve wordt voor mededeelingen die in het buitenland bij Duitsche missies, con sulaten etc. gedaan worden en die leiden tot opheldex-ing van de misdaad, onafhankelijk van de in Duitschland uitgeloofde belooning van 600.000 R. M. een aanvullende belooning uit geloofd ten bedrage van 300.000 R. M. in bui tenlandsche valuta, betaalbaar door de bevoegde Duitsche vertegenwoordiging. De Duitsche omroep, zooals die voor Zwitser land wordt uitgezonden heeft volgens Havas mede gedeeld dat Himmler in een oproeping tot het Duitsche volk, verzoekt een ieder, die tijdens de radiouitzending van Hitler's redevoering opmer kingen heeft doen maken, waarin luisteraars uit drukking gaven aan verbazing dat er niets gebeurd was of dat de redevoering korter was dan ver wacht werd, daarvan terstond mededeeling te doen aan de politie en bij voorkeur aan de gemeente lijke politie van München. Daarbij moeten de uit latingen en de namen van de personen, van wie deze uitlatingen waren opgegeven worden. Zorgvuldig voorbereid. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nader: De bevoegde instanties hebben alle maatreglen geno men om het onderzoek en de opheldering van den aanslag in den Bürgerbraukeller te bespoedigen. In het belang van een centrale leiding is het ge heele ophelderingswerk opgedragen aan een spe ciale commisie van vaklieden. Deze commissie heeft reeds feiten kunnen vaststellen die belangrijke conclusies mogelijk maken. Volgens hetgeen tot dusverre is vast gesteld, gaat het bij de daad in geen geval om een spontaan gepleegden aanslag maar veeleer om een zeer zorgvuldig voorbereide, misdaad die gepleegd is met behulp van een tijdbom. Hier is niet iets primitiefs of een uit een opwel ling ontstaan feit gebeurd. Evenmin iets, dat zeer korten tijd voor de betooging is uitgedacht. Zoo wel de keuze van de plaats als ook het „deskundige werk" wijzen erop, dat de daders zeer zorgvuldige voorbereidingen hebben getroffen. De geheele mis daad was klaarblijkelijk systematisch zoo georga niseerd, dat de Fiihrer het meest was blootgesteld en dat een succes van het plan voor den aanslag met zekerheid moest volgen. Al kan nog niet geconcludeerd worden, dat er bepaalde daders of groepen van daders zijn, mate- il en sporen wijzen toch de richting aan waarin het verdere onderzoek gaan moet. „Als door een wonder ontkomen." Het Duitsche Nieuwsbureau geeft op grond van het officieele onderzoek de volgende bijzonder heden: De ontploffing geschiedde Woensdagavond te omstreeks 21.20 uur, op een tijdstip, dat de Führer de zaal reeds verlaten had. Bijna alle leidende per sonen uit de beweging, rijksleiders en gauwleiders, hadden hem naar het station vergezeld, waar hij, in verband met dringende staatszaken, direct na bet uitspreken van zijn rede, in den trein naar Berlijn stapte. Men kan het slechts een wonder noemen, dat de Führer aan dezen aanslag op zijn leven, is ont komen, welke aanslag gelijktijdig een aanslag op de veiligheid van het rijk is. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt hieraan verder toe, dat het tot dusver elk jaar de gewoonte was, dat de Führer ongeveer tegen 20.30 uur met zijn groote rede begon, welke meestentijds eerst te 22.uur eindigde. In verband met den beperkten tijd voor zijn ver blijf te München, ving hij zijn rede ditmaal een half uur eerder aan. De rede, die anders anderhalf uur duurde, had Woensdagavond nauwelijks een uur geduurd. Daardoor was de Führer reeds kort na negen uur met zijn verklaringen gereed. Niet zooals anders bleef hij nog lang in kameraadschap pelijke gesprekken met zijn oude strijdmakkers. Hij nam in tegendeel vlug van de in zijn nabijheid zittende partijgenooten afscheid om zich met de overige leiders der beweging (o.a. Hess, Goebbels, Streicher en Rosenberg) naar het station te bege ven. Hierdoor alleen is het te vei-klaren, dat bij de ontploffing geen van de leidende mannen van de nationaal socialistische beweging gewond werd. Wanneer de bijeenkomst op de zelfde wijze zou zijn verloopen als in vroegere jaren, dan zouden op de plaats, waar de bom ontplofte, alle leiders der partij gezeten hebben. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt verder, dat de zaal gisteravond een groote ruïne was. Dit wordt in de eerste plaats verklaard door het feit, dat de eenige het plafond dragende zuil door de ontploffing door midden brak, zoodat zij het gewicht van de balken niet meer koix dragen en met alles steenen, dragers en balken naar beneden stortte. Op de plaats, waar de leiders der beweging gedurende de rede van den Führer gezeten hadden, ligt een drie Me ter hooge puinhoop. De geheele Duitsche pers kende gisteren slechts één thema: de aanslag te München, aldus het D. N. B. Uitvoerig wordt melding gemaakt van de omstandigheden, die den Führer aanleiding heb ben gegeven de „Bürgerbrausaal" vroeger dan andere jaren te verlaten en algemeen wordt gezegd, dat de wil der Voorzienigheid hem heeft gered. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Het staat niet in de sterren geschreven, dat een gemee- ne misdaad den Duitsehen weg naar de vrijheid afsluit. Onze vijanden in het buitenland hebben ons een nieuwe uitdaging toegeworpen en deze uit daging wordt aangenomen tegen hen en legen de elementen, waarvan onze tegenstanders gebruik denken te kunnen maken als instrument tegen de Duitsche volksgemeenschap. Twee maanden oorlog, schrijft de „Angriff hebben bewezen, dat men in militair en economisch opzicht tegen Duitschland niets kan uitrichten, dat Duitschland voor agitatoren even onaantastbaar Is. „Nu keert het werk der misdadigers zich tegen de persoon van den Führer. Zij hebben zich ech ter in twee dingen vergist: Dat een groot mensch van rein hart en reine handen onder de bescher ming van het lot staat en dat de uitwerking op het Duitsche volk juist tegengesteld aan hun doelein den is". De „Nachtausgabe" schrijft: „Wij kennen hen, die ons naar het leven staan, die hun misdadige bedoe lingen verbergen achter den strijd tegen den Führer. Zij zitten in Londen. Zij hebben hun hand langers in den Britschen Geheimen Dienst, die nooit voor bloedige misdaden teruggeschrikt is wanneer het er op aankwam het Britsche imperia lisme te dienen", De Koning-Keizer van Italië en Mussolini heb ben aan Hitier telegrammen gezonden, waarin zij hem gelukwenschen met zijn ontsnapping aan den aanslag, welke bij de Italiaansche regeering cn bij het Italiaansche volk hevige verontwaardiging heeft gewekt. Ook de secretaris der fascistische partij heeft een telegram van deelneming gezonden, dat ge richt was aan rijksminister Hess. Zoodra het bericht van den aanslag bekend was heeft bovendien de Italiaansche ambassadeur, Atto- lico, een boodschap gericht tot den Duitsehen rijks minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn leedwezen met de slachtoffers en den minister verzoekt, den Führer zijn gevoelens van solidariteit met het Duitsche volk over te brengen, in zijn vreugde over de ontsnapping van den Führer. Terstond na zijn terugkeer in de hoofdstad heeft Hitier den Italiaan- schen ambassadeur ontvangen, die vergezeld was van zijn vrouw, en die hem opnieuw zijn sympathie betuigde. De „Giornale d'Italia" schrijft o.a.: „Het fascistische Italië geeft uiting aan zijn af schuw over het verfoeilijke plan, dat was beraamd tegen den schepper en den leider van het nationaal socialistische Duitschland. De Voorzienigheid heeft niet gewild, dat degenen, die het plan voorbereidden en de misdaad pleeg den, hun doel bereikten. De nationaal socialisti sche organisatie zal versterkt te voorschijn ko men uit deze plotselinge en obscure crisis". De „Tribuna", de „Lavoro Fascista" en andere Romeinsche kranten geven dezelfde meening weer en zeggen, dat de gebeurtenis Hitier slechts meer bemind bij zijn volk zal maken. Britsche persstemmen. Uit Londen: Over de bewering dat Engeland de hand zou hebben gehad in den aanslag in de Bürgerbraukeller schrijft de Daily Herald: „Zelfs Sherlock Holmes en Watson zouden op die theorie niet ingaan." De Daily Mail schrijft: „De nationaal-socialisten kunnen niet begrijpen, dat de politieke moord geen wapen is, dat door dit land is gebruikt. De Daily Telegraph zegt: „Wat ook de waarheid moge zijn over de bomontploffing in München, nie mand buiten Duitschland zal verwachten die waar heid te vinden in de mededeelingen van de Duit sche regeering. De News Chronicle merkt op, dat de aanslag een levendig licht werpt op den toestand in Duitsch land. De Times legt verband tusschen den aanslag en de gelijktijdige „ontploffing van de geheele Duit sche pers in een nieuwe poging om Groot Brittan- nië in stukken te doen vliegen." PKOERAMMA ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzcnding. 8.00 Berichten A. N. P. 8.059.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.451.10 Berich ten A. N. P., gramofoonmuziek), 2.00 Voor de rij pere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Rococo- octet. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Rococo-octet. 5,45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weëkoverzicht. 6.45 Gramofoonmu ziek. 7.00 Bex-ichten. 7.15 Cyclus „Geneeskundige verzorging van de Nederlandsche bevolking". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P.t mededeelingen. 8.15 Toespraak ,.De landelijke in zameling van het Algemeen Steuncomité 1939". 8.25 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.40 Gra mofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10,30 Berichten A. N. P. 10.40 Causerie „Het onvergan kelijke Rijk" (met muzikale omlijsting). 11.10 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzendlng. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de con- t.inu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Bei'ichten A. N. P.). 2.00 Filmpraatje. 2.152.55 Oi'gel en piano. 3.00 Overzicht van den economi- schen toestand over het 3e kwartaal 1939. 3.20 Gra mofoonmuziek. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Vx-agenbus. 4.50 Residentie-orkest en solist (opn.). 5.30 Repor tage. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de i-oode jeugdbewe ging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 Bei'ichten A. N. P., VARA- Varïa. 8.15 Toespraak „De landelijke inzameling van het Algemeen Steuncomité 1939". 8.25 Gra mofoonmuziek. 8.30 Esmeralda. 9.10 Toespraak „Wapenstilstandsdag". 9.15 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Community-singing (opn.). 10.00 „En nuOké!" 11.00 Berichten A N. P. 11.10 RadiotoooneeL 11.3012.00 De Ramblers. ENGELAND 391 en 449 M. 10.05 Kerkdienst. 10.35 Het Lewisham Hippo- di'ome-orkest. 11.20 Causerie. 11.35 Joe Loss en zijn orkest. 12.20 Berichten. 12.30 Het Coventry Hippo drome orkest. 1.20 Orkestconcert. 2.00 Uitwisselings concert met Frankrijk. 2.40 Gevarieerd programma. 3.20 Berichten. 3.35 Sportpraatje. 4.05 Orgelspel. 4.20 Kinderuurtje. 4.50 Causerie „Somewhere in England". 5.20 Berichten. 5.35 Causerie „Tonight in France". 5.50 Variété. 6.50 Mededeelingen. 7.20 Kerkdienst. 7.40 BBC-Harmonie-orkest. 8.15 Cau serie .8.20 Berichten. 8.35 Causerie. 8.50 BBC- Theater-orkest. 9.35 Gevarieerd programma. 10.20 Orkestconcert. 11.10 Declamatie. 11.2011.35 Be richten. RADIO PARIJS. 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.50, 7.40 en 9.05 Gramofoonmuziek. 9.3010.20 Populair concert. 11.20 Herm. Hagestedt's orkest. 1.35 Grafomoonmuziek. 2.304.20 Winterhulp- programma. 5.20 Concert. 7.3512.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 Omroeporkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.25 Muzikale causerie (met gram.pl.). 2.25 Zang, mandolinespel en gra mofoonmuziek. 3.50 Pianovoordracht. 5.05 Omroep orkest. 5.15 Reportage. 5.40 Omroeporkest. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 „De lustige Krekels". 9.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.50 Radio-orkest. 12.50, 1.20 en 2.10 Gramofoonmuziek. 3.05 Piano voordracht. 3.20 Omroepdansorkest .4.00 Cellovoor- dracht. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.10 Reportage. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzending voor sol daten. 7.50 Gevarieerd programma. 9.30 Omroep dansorkest en soliste. 10.2011.20 Gramofoonmuz. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Gevarieerd programma. 8.05 Künneke- programma. 9.20 Berichten en mededeelingen. 9.50 Concert. 11.20 Berichten, hierna tot 12.20 Nacht concert.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9