„0e CMQeiuk&mgel" Verkeersdienst: Etappen- en Ernstige treinbotsing iri Duitschland Wat er door het Leger geconsumeerd wordt. Minister De Geer waarschuwt tegen geruchten. Totnatoe 43 dooien en pl.m. 60gewondeti H jj Duizenden Edammertjes ligg ii '(van onzen specialen verslaggever). AT wordt er door ons leger per dag of per week geconsumeerd? Ziedaar een vraag, waarvan het antwoord met be langstelling door iedereen gelezen zal «den, als het te geven is. Helaas, dit is onmo- ffüjk, want het publiceeren van de juiste cijfers u onbevoegden het trekken van bepaalde con- f teies mogelijk maken. En dus.... dus vol- m we. met eenage algemeené indrukken, zoo- j jjkapitein-intendant W. Ch. Wensink deze seeil persconferentie over de afdeeling Inten- b Meeheeft medegedeeld; indrukken welke een b blekend beeld geven van een organisatie, die Sde achter ons liggende moeilijke weken van i joormobilisatie, mobilisatie en concentratie, itikelijk prachtig werk heeft gedaan. Keem bijvoorbeeld het vraagstuk van de brood- wraening. Hoe krijgen de soldaten hun kuch, ji-wat belangrijker is hoeveel kuch ont- l urtgen zij per dag? Kapitein Wensink duidt ij al op, wanneer hij zegt, dat per week enkele Werden tonnen meel in de zeven gerequireer- (e bakkerijen „ergens in Nederland" en duizen- to kilogrammen gist en zout verwerkt worden. Ï!ter echter zegt het feit, dat er elke week Werdduizenden kuchjes in zakken, van 40 en !J rantsoenen de laatste lorméri dan de verzonden worden. „Pasmunt?" fciêrdaad, het is niet mogelijk met zakken van «rantsoenen een compagnie van 150 man pre- k'volgens de sterkte te bedienen. In zoo'n pl stuurt men 3 zakken van 40 en 3 van 10 tiütsoenen. Voor men het brood kan verzenden is er al i-slwat aan voorafgegaan, te beginnen met den unkoop van tarwe, waarvoor de Tarwecentrale wgt. „Ergens iri Nederland" wordt deze tarwe tot reel gemalen en komt dan in de 7 bakkerijen, war men in ploegen, welke 8 uur arbeiden, dag rr nacht doorbakt. Er moet tevens op gelet wor- i?n, dat de gistvoorziening geen gevaar loopt, tos land heeft slechts één voorname leverancier ii de Etappen- en Verkeersdirectie, waaronder Intendance ressorteert, vond dit eigenlijk te winig. Vandaar het in werking stellen van fhen glstbedrijven, die een vloeibaar gistpróduct teen, Zooals een Tarwecentrale de tarwe koopt, wrgen de inkoopers van de Rundveecëntrale icrisisorganisaties bewijzen thans haar nut! -voor de noodige voorraden vleeseh: drie ons dag en per man is het rantsoen. Militairen Kggèn; „vleeseh in de beenen", hetgeen er op K«r komt, dat de Nederlandsche soldaat per k bijna een half pond vleeseh met een goed Mi ons been krijgt. Honderden runderen, ge tocht op de diverse markten, worden daartoe per week geslacht in één slachterij. Momenteel acht men veel runderen. Maar dit geschiedt met pt, omdat men ook over een reserve voor al vet wil beschikken. Ja, in zekeren zin kan Mn den Etappen- en Verkeersdienst van tateren-'' beschuldigen, omdat het vleeseh en vet opgeslagen worden. Dit „hamsteren" is Kilter in het belang van de honderdduizenden, toonder de wapenen geroepen zijn, is dus ook In het belang van het land. 't Vee zit op het cogenbllk goed in het vet en over een half jaar fói dit door een tekort aan krachtvoer tot meer het geval zijn. De militaire autoritei- hu weten, dat in dat geval het krachtige, dier- •fe vet schaarsch zal worden. En voor de sol- Mfin willen zij het eventueel plantaardige vet, kt dan ter beschikking gesteld zal worden, zoo 'Sien zoo lang mogelijk met dierlijk vet aan een. Het aantal bedrijven is daardoor aanzien- •jl» gegroeid. Want naast de Etappen-slachterij ™t men de Etappen-vries- en -koelinrichtin- ton en de Etappen-vetsmelterij. Etappen vleeschwarenbedrijf. daarmede is men er nog niet, want de pPpen-slachterij evert afval, dat vroeger ver m werd. Ook daarin is thans verandering tomen door de oprichting van een Etappen- Jtohwarenbedrijf, waar het afval verwerkt föcdt tot leverworst en kookworst 01 dan is er nog de zorg voor het gezouten ^föökte spek en voor de voorraden der levens Gadelen-magazijnen, waar via den groothan- 1 pochte andere levensmiddelen aankomen "opnieuw verpakt moeten worden, terwijl men tons nog een tweetal kaaspakhuizen heeft, «van de voorraad door de Zuivelcentrale op ^gehouden wordt. Do intendance heeft een eigen Pakmiddelen- rjftzijn in 't leven moeten roepen. Want de Sn 1' die suiker, koffie, thee, zout, rijst, Jtohten, margarine, aardappelen enz. enz. d°et dat in een verpakking, welke onge- C u 00r hefc vervoer naar de troepen. Suiker J'Oorbeeld komt in kisten aan en moet in lyf.van °-25 K.G. geleverd worden, koffie vj balen, terwijl er zakken van 1 K.G. de r.,Ult toeten. Het groote aantal pakmiddelen 4e w door Pakmiddelenmagazijn over ekiriK nsmidde^en- en andere magazijnen ge- Toch blijft het pakmiddelenbedrijf zorgenkindje van de Intendance, niet tear de PrÜzen bijna dagelijks stijgen, °°k omdat het terugzenden van de pak- ;n voor consumptie gereed. middelen niet zoo vlot geschiedt als wel ge- wenscht wordt. Het soldatenmenu. Wat het soldatenmenu betreft, er is reeds een proef genomen met de verzending van gedroogde aardappelen en groente. Men heeft de koks hier mede nu reeds bekend willen maken, omdat de mogelijkheid bestaat, dat tijdens de vorst periode de ongedroogde aardappelen en groente bevriezen. Daarop moet men voorbereid zijn.... Wat de Intendance per dag aan een soldaat verstrekt? Kapitein Wensink heeft op deze vraag gerekend en dus. somt hij op: Brood 0.75 K.G. Koffie 0.02 K.G. Kaas 0.10 K.G. Rundvleesch (in de beenen) 0.30 K.G. Vet 0.05 K.G. Rijst (voor de soep) 0.05 K.G. Groene erwten 0.25 K.G. Peulvruchten 0.35 K.G. Spek 0.15 KG. Zout 0.02 K.G. Margarine 0.05 K.G. (Was 0.02 K.G.) Aardappelen 0.25 K.G. Gedroogde aardappelen 0.20 K.G. Gedroogde groente 0.03 K.G. Zie hier een summier overzicht van de voe ding der soldaten, die over het algemeen vol komen tevreden zijn met wat hun voorgezet wordt. Zij, die een zoon, verloofde of echtgenoot aan den „dienst" hebben moeten afstaan, be hoeven zich dus niet ongerust te maken: de voeding is in orde. Dag in, dag uit verlaten groote, onstellend groote hoeveelheden voedsel een centrale plaats „ergens in Nederland": per trein en per boot Dag in, dag uit komen er de ledige pakmiddelen en de niet afgenomen artikelen terug. Inderdaad men behoeft niet bij het leger alles af te nemen wat gestuurd wordt. Behalve dan het brood en vleeseh, want dat moet afgenomen worden. Men begrijpt het, een en ander vergt een berg van administratieven arbeid, welke „ergens in Nederland" door een groot aantal bureaux ver richt wordt. Het uitblijven van klachten over het eten is een bewijs, dat de Intendance haar werk goed verricht, dank zij een organisatie, welke sluit als een bus en waarbij men ook nog tijd heeft om de zorg voor het welzijn der soldaten uit te strekken tot het cantinebedrijf. De Inten dance is namelijk van plan zelf de cantine van de noodige artikelen te voorzien, waartoe men reeds een proef met een 20-tal cantines neemt.... In het bovenstaande is, in kort bestek, de af deeling Intendance van den Etappe- en Ver keersdienst onder de loupe genomen. Het is wel eens goed, dat een dienst, waarvan men het op rolletjes loopen natuurlijk vindt, in het zonnetje gezet wordt. Want dat de voeding en verpleging van de honderdduizenden gemobiliseerden geen sinecure is, zal iedereen na lezing van het boven staande, duidelijk zijn..;. (Nadruk verboden). Ben agent te paard maakte tenslotte een eind aan den oploop door iedereen tót doórloopen aan te manen. De slager trok zich mopperend in zijn winkel terug, mevrouw Dinges pakte haar eigen fiets en vertrok eveneens, Engeland trekt manschappen uit Noord-China terug By den.' drogist 'liet zij nu een ïlesch met ammoniak vullen, waarna zij naar den groentewinkel ging. Daar zette zij haar karbiès.'.rnet boodschappen env.de-"flesch ammoniak even op den grond, tegen een bak met groente aan. Het waS nog al druk in den winkel en 'plotseling gaf een dér aanwezigen een schop tegen de flesch ammoniak. Deze brak en er verspreidde zich een be dwelmende lucht, waarvan iedereen bezwijmde, OPPELN, 13 November (D.N.B.-A.N.P.) Gisteravond zijn tusschen de stations Langïie- ben en Rosengrund een vertakking van het traject Heydebreck-Bauerwitz, twee perso nentreinen, vermoedelijk door nalatigheid van den seinhuiswachter van het station Rosen grund, met elkander in hotsing gekomen. Op dit traject is enkel spoor. Tot nu toe zijn 43 dooden en omstreeks 60 gewonden te betreuren. De ernst van dit on geluk is toe te schrijven aan het groote aan tal passagiers, zulks met het oog op den Zon dag. De rijksminister voor verkeer heeft 909 commissie vsa onderzoek met spoed naar 80 plaats van het ongeluk gezonde^ Britsche nota te Tokio overhandigd TOKIO, 13 November (Domei-A.N.P.). Van ochtend om 11.05 uur heeft de Britsche ambas sadeur te Tokio, Sir Robert Craigie, een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Nomoera, bij wien hij tot' 11.50 uur is gebleven. Tijdens dit onderhoud heeft Craigie No moera een schriftelijke 'nota overhandigd, waarin mededelling wordt gedaan van de terugtrekking van Britsche troepen uit Noord-China. De nota zegt, dat de Britsche regeering het voorgeschreven aantal sol daten in Noord-China handhaaft, in over eenstemming met het Boxer-protocol van 1901, doch besloten heeft alleen een zoodanig aantal soldaten te handhaven als noodig is voor de bescherming der eigendpmmen en de handhaving van den vrede en de orde in Noord-China, met het oog op de militaire noodzaak, welke zich voordoet wegens den oorlog 'in Europa. Aan deze nota wordt nog toegevoegd, dat het besluit is medegedeeld aan alle- buitenlandsche mogendheden, welke recht hebben krachtens het protocol van 1901 garnizoenen in Noord-China te leggen. Op de hoogte zijnde kringen verklaren, dat de Britsche troepen welke in Noord-China in gar nizoen zijn, ongeveer duizend man sterk zijn. Het is niet bekend hoeveel soldaten Groot-Brit- tannië terugtrekt, doch in dezelfde kringen juicht men het Britsche besluit toe, dat in de lijn ligt van den Japanschen stap van 5 September waarbij den oorlogvoerenden mogendheden werd gevraagd alle mogelijke oorzaken voor mo gelijke gebeurtenissen in China weg te nemen. Peru heeft een nieuwen president. Manuel Prado gekozen. LIMA, 13 November (Havas-AJN.P.) Manuel Prado werd gekozen tob president van de repu bliek Peru met 271.306 stemmen, 76.076 stemmen werden uitgebracht op Jose Quesada. ZANDVOORT DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Op 23 November a.s. zal het precies 60 jaar geleden zijn, dat Jan Visser en Maartje Kraaijen- oord den eersten stap. deden voor het huwelijk dat op 7 December daarop volgend werd voltrok ken. Visser was toen nog een jonge kerel van 19 jaar die de braniekraag der Kon. Marine droeg. Wel geteld is hij thans 79. Zijn vrouw is nog iets ouder n.l. 82 doch daarom niet minder kras. Vier en vijftig jaar huizen ze reeds in dezelfde woning in de Spoorbuurtstraat 4, die thans voor de beide oudjes ruimte in overvloed biedt. Toen hun zeven kinderen nog allen thuis waren, was het wel eens behelpen. Zandvoort was in dien tijd nog een dorpje van ternauwernood 600 inwoners, die samen een groote familie vormden in vreugde en leed en elkaar allen persoonlijk kenden. Nu is het zoo geheel .anders. Menige inwoner van Zandvoort heeft nog nooit van... Jan. Visser;, gehoord, al heb ben ze hem ook meermalen' gezien. Zij zullen hem., van bovenstaande -foto zeker herkennen eri we zouden ons al heel erg moeten ver- 'i gissen, als zij gedurende de bruidsdagen niet op een of andere manier toonden, dat Zandvoort nog steeds één groote familie is, die in vreugde en leed met elkaar medeleeft, al is de familie thans ook zoo groot dat niet alle leden elkaar bij name kennen. De minister-president, jhr. De Geer, heeft zich Maandagmiddag in een radiorede gericht tot Nederland en de overzeesche gebiedsdeelen. De rede luidt als volgt: Waarde luisteraars in Nederland en In de Over zeesche gebiedsdeelen. Het is aan de regeering gebleken, dat in de laatste dagen geruchten geloopen hebben over een acuut dreigend gevaar voor ons land en dat die geruchten in breede kringen onrust hebben gewekt. En nu wil ik u even komen vertellen, dat daar voor geen enkele grond bestaat. De aanleiding tot de ruchten schijnt te liggen in buitenlandsche radio- en persberichten en ook in enkele daden van onze regeering. Wat de eerste aangaat, wil ik u aanraden nooit te vergeten, dat in oorlogvoerende landen de be grijpelijke neiging bestaat steeds de donkerste verwachtingen te koesteren over de voornemens der tegenpartij. Die landen worden daartoe van zelf gebracht, vooreerst door het ongunstige oor deel dat zij over hun tegenstanders hebben, in de tweede plaats door hun zorg voor eigen veilig heid, een zorg die hen noopt de kwaadste risico's onder de oogen te zien en deze als reeds aanwezig te veronderstellen.Vandaar, dat onder de oor logvoerende volken zoo gemakkelijk en geheel te goeder trouw geloofd wordt aan een schen ding van ons grondgebied. Dat geloof komt dan tot uiting in hun berichten en kan zich langs dien weg verspreiden ook onder onze bevolking. Ik raad u aan, daartegen geharnast te zijn en te bedenken, dat de neutraliteit ook in dit opzicht een eigen geestesgesteldheid eischt. Wat mede tot geruchten aanleiding schijnt gegeven te hebben is, naar ik opmerkte, gelegen in enkele daden der regeerimg. Maar dan ver keerde uitgelegde daden. Ik wil ook daarop uw aandacht vestigen. In een tijd, als wij thans weer beleven, is het voortdurend noodig, ook voor neutrale staten, om de militaire maatregelen aan te passen aan den feitelijken toestand. Toen de oorlog in Polen geëindigd was en na een korte tusschenpooze de spanning in het Westen klaarblijkeljik toenam, ontstond allengs 'n situatie die althans tijdelijk aan kracht en in tensiteit van onze mobilisatie andere eischen stelde dan te voren. Eenige maatregelen onzer zijds zijn daarvan het gevolg geweest. Het zou een noodlottige dwaling zijn, hieruit op te maken, dat de bedreiging van onze grenzen grooter ge worden is. De beste waarschuwing tegen die dwaling ligt misschien in een, herinnering aan den jongsten wereldoorlog. Er zijn toen verschillende momen ten geweest, waarop bijzondere maatregelen, bijv. een plotseling intrekken van periodieke en zelfs van zake 11-verloven, zekere vrees en onrust onder de bevolking veroorzaakten. Die maatregelen werden toen niet genomen, omdat het wezenlijk gevaar zooveel grooter ge acht werd dan te voren, maar omdat bepaalde omstandigheden aan onze paraatheid tijdelijk hoogere eischen stelden. De uitkomst heeft des tijds in'al die gevallen de vrees, die onder de be volking was opgekomen, beschaamd. Niet anders zal men het ook nu mogen zien. Een acuut gevaar bestaat thans evenmin als in de eerste dagen van September. Toen in die da gen onze geheele weermacht werd gemobili seerd, heeft niemand daaruit eenonmiddellijk bedreigd-zijn van ons land afgeleid. Die mobili- .satie geschiedde ook niet, omdat gewantrouwd werd aan 't ons van weerszijden gegeven woord dat onze neutraliteit zou worden geëerbiedigd, maar omdat wij verplicht waren op alle gebeur lijkheden voorbereid te zijn, verplichtniet het minst tegenover hen die onze grenzen, wilden ont- Onze neutraliteit eischt werkelijke mobilisatie. zien en die als beliigerente mogendheden vanzelf elkanders woord minder vertrouwden dan wij dit zelf doen. Onze mobilisatie gaf hun den waarborg dien zij behoefden. Zij bood een wederzijdsche be schutting aan allen. Maar wil zij dit b 1 ij v e n doen, dan moet haar kracht en omvang ook af hankelijk zijn van de wisselende omstandig heden. Geen oogenblik mag de indruk worden; gewekt, alsof onze mobilisatie slechts formeel of symbolisch zou zijn. Van haar ernst moeten wij steeds zelf bewust zijn en moeten anderen overtuigd blijven. Alleen dan zal zij doeltreffend zijn. Vandaar dat haar kracht niet een stabiele grootheid is, maar zich moet aanpassen aan de hevigheid der spanningen, die zich in de nabij heid van onze grenzen voordoen. Dit is de betee- kenis, die aan de recente maatregelen moet worden toegekend. De rageering heeft geen en kele betrouwbare inlichting, die haar geloof aan. het wederzijds gegeven woord kan schokken. Ook nu vertrouwt zij in de oprechtheid van dat woord en vindt daarin een spoorslag te meer om, stipt neutraal, naar alle zijden een gelijke waakzaam heid te betrachten. Ik hoop, dat dit woord aan de velen, die in do laatste dagen van onevenwichtigheid blijk gaven, de gemoedsrust en kalmte zal teruggeven, die wij in dezen tijd meer dan ooit noodig hebben. De zorgen zijn waarlijk groot genoeg om zich niet nog denkbeeldige erbij te scheppen. Het is zoo waar, wat een oud lied zegt: Een mensch lijdt dikwijls 't meest Door 't lijden dat hij vreest Doch dat nooit op zal dagen. Zoo heeft hij meer te dragen, Dan God te dragen geeft. Dit is ook ondankbaar tegenover God. Wij mogen ons niet vergrijpen aan den zegen, dien hij ons tot hiertoe geschonken heeft en dien wij, wel verre van hem roekeloos in de waag schaal te stellen (want zulke nervositeit trekt het gevaar aan!), moeten zien als een roeping ons op gelegd om den vrede te bevorderen en hierdoor anderen te dienen. Het is die roeping, welke onze geëerbiedigde Koningin en met haar de Koning van België, heb ben gevolgd, toen zij onlangs hun nobele aanbod deden aan de beliigerente mogendheden. Indien dit pogen ditmaal nog mocht falen, zullen zij en zullen de tegeeringen van andere rijken voor wie de vrede bewaard bleef, te gelegener tijd nieuwe stappen in diezelfde richting kunnen doen. Elk neutraal land is thans een schijnend licht in de duisternis, die over ons werelddeel gevallen is. Men kan ook zeggen: een maas in het net, waarin de oorlogvoerende volken, zoo de verschrikking doorgaat, straks dreigen verstrikt te raken. Wil er een dageraad voor Europa zijn, dan zal die, men- schelijkerwijs gesproken, moeten komen van de neutrale landen. Er zijn er gelukkig nog vele, hoe meer er zullen zijn en blijven, des te grooter is de kans, dat dit werelddeel en zijn beschaving tijdig van den ondergang gered worden. Ook daarom is onze neutraliteit, en de eerbiediging daarvan door de strijdende naties, een zaak van hoog belang, waaraan wij niet defaitistisch mogen vertwijfelen.. Tenslotte ligt wat de toekomst ons brengen zal in Gods hand. Het is mogelijk, dat ons beproevin gen wachten, die wij nu nog niet kunnen voorzien. Maar ook dan zal dit niet mogen leiden tot eeni wanhöopsstemming. Indien wij onzen plicht doen, kunnen wij de uitkomst rustig overlaten aan Hem, die weet wat wij noodig hebben en die zich nooit vergist. Hoe hoog de golven ook gaan, wij weten dat on2e Vader aan het roer staat en willen een kalmen en blijmoedigen geest bewaren, met het lied van Paul Gerhard op de lippen, en vooral in het hart: Beveel gerust uw wegen, Al wat u 't harte deert, Der trouwe hoed' en zegen Van Hem, die 't al regeert dosk hel hood zijn pet week Ue,i tonnen meel en duizenden en zout noodig.. Jan Visser en Maartje Kraayenoord bij den ingang van hun woning Spoorbuurtstraat 4. Het bloembollenbedrijf en de crisis. De Regeering steunt met 3 millioen voor het Surplus-fonds. De steun, dien de regeering thans aan het Bloembollenbedrijf verleent, is zoo deelde men ons mede van de zijde van het hoofdbestuur van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur te beschouwen als een antwoord op herhaalde ver zoeken om bijstand uit het bloembollenvak, dat immers momenteel het grootste deel van zijn bui tenlandsche markt verloren heeft. Zooals men zich zal herinneren heeft de mi nister verleden jaar geen aanleiding gevonden, steun te verleenen. Dat dit thans wel geschiedt is ook te beschouwen in het licht van de zoo sterk gewijzigde omstandigheden.. Dat de regeering tot dezen steun heeft besloten zal daarom ongetwijfeld groote voldoening wek ken, al kon men ons niet mededeelen of, even tueel in hoeverre, het beschikbare bedrag zal voorzien in de behoefte. Dat deze behoefte intus- schen niet gering is, behoeft geen betoog, wan neer men nagaat, dat met uitzondering van de Skandinavische landen, Amerika en Duitschland vrijwel het geheele buitenland voor de bloembol len gesloten is. Het surplusfonds zou zelf dan ook het overschot van den laatsten oogst onmogelijk kunnen opnemen in weerwil van de 24 pCt. van de minimumprijzen en de levering van bollen ten behoeve van het fonds, bijdragen, die intusschen eerlang wel verhoogd zullen moeten worden. Intusschen zal men met ingenomenheid in vak kringen van rhet besluit van den minister, dat natuurlijk nadere uitwerking vergt, kennis ne men.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3