%apok Een belangrijk product Indische begrooting voor 1940 wijst groot tekort aan. Lachg as De nieuwe Theekalender een... zeekalender! In één jaar 51.000 werkloozen minder. j5D a G 14 NOVEMBER 1939 Voor velerlei doeleinden te gebruiken ieder, in N.-O. Indië heeft mogen reizen, kapokboom en de eigenaardige kolven, aan de horizontale boomtakken hangen. De tboom hloeit twee- of driemaal bij het begin ËSoom wordt reeds sedert onheugelijke o alle daarvoor in aanmerking komende akkers langs wegen enz. door de in- .bevolking aangeplant. De vruchten wor de kapokfabrikanten verkocht. Het bedrijf ixi Chineesche handen. Ongeveer 90 'j van de uit Nederlandsch Oost-Indië uitge- - kaook is een product der inheemscihe be- terwijl het restant afkomstig is van Euro- IgSp'antages. dra de kolven in de fabriek zijn aangekomen a! deze onderzocht en de onrijpe en bescha- fexemplaren verwijderd. De rijpe vruchten L'vervolgens naar een opslagplaats gebracht, met de hand worden geopend en de scha ft binnenste gedeelte, de kern, worden «nomen. Tegelijkertijd heeft een tweede se- 'ten opzichte van de nog achtergeble- vruchten. Voor een pikol (61.67 K.G.) iu„.:apok zijn ongeveer 15.000 kolven noo- In* aansluiting op bovenomschreven werk lieden wordt de ruwe kapok, waarin zich nog 0f kernen bevinden, in zakken verpakt en 'je drooginriohtingen gebracht. Deze droog- eren zijn zoowel van boven als aan de zijden ,en met draad-netten, om het wegstuiven van kte kapok tegen te gaan. De ruwe kapok „ij in de zon gedroogd en voortdurend omge- met bamboe-harken, waardoor de samen- kle kapokz zooveel mogelijk los wordt ge- S| Na het droogproces komt de kapok in de i;|ek terug, teneinde weder ontdaan te worden 'verdere onzuiverheden, in bepaaldelijk daar- geconstrueerde molens, die voorzien zijn van nd slagwerk. Daardoor worden de nog aan nemen van de kapokvezels afgezonderd, gereinigde kapok wordt uit den molen gebla- 7ndergaat nogmaals een zuiveringsproces om iolte in balen te worden geperst met behulp reen handpers. In de pakhuizen der exporteurs v-toi deze balen voor den export gereed ge- likt, door ze nogmaals te persen, ditmaal langs iraulischen weg. Waarvoor kapok gebruikt wordt. icor het vullen van kussens en matrassen is ka- 'i de ideale grondstof, dank zij het geringe ge- Üt en de groote elasticiteit. Daarbij 'heeft ka- a het groote voordeel, dat geen proppen worden Mrmd, zoodat de voorwerpen, welke er mede Aid worden hun vorm behouden. Aangezien ka- seen slechte warmtegeleider is, houdt de ka- k-raah-as het lichaam op warme dagen koel, ter- ui de lichaamswarmte op de omgeving wordt iffgedragen. In den winter heeft precies het ora- keerde plaats. Hit hygiënisch oogpunt heeft kapok het groote »rdeel, dat geen vochtigheid wordt opgenomen. Storen schrijven daarom asthma-lijders het ge- 5 van kapok-matrassen en „kussens voor .Voorts ikspok reukeloos en 'practisch gesproken vrij. van gedierte. Zonder schadé kan kapok door ver ging meer dan eens gedesinfecteerd worden, ij het maken van reddingsmateriaal speelt ka- een belangrijke rol. Het drijfvermogen van $ik is ongeveer vijfmaal zoo groqt als van kurk. rsijl kapok het dertigvoudige van zijn eigen ge- sèl kan dragen. Terwijl ander materiaal zijn j, ^vermogen na korteren of langeren tijd ver lui, is dit verlies bij kapok na dertig dagen slechts ia procent, welk verlies wordt ingehaald na een EMidig drogen in de zon. 'Ook by de beoefening van verschillende sporten speelt de kapok een rol. Vesten voor vliegeniers, slaapzakken voor vele doeleinden, polsbeschermers, knie-beschutters, opvullingen van valhoeden enz., bij dat alles is kapok een der belangrijkste hulp stoffen. Bij de fabricage van winterkleeding, dekbedden enz. is kapok feitelijk niet te ontberen. Bij wond- behandeling, de fabricage van kinderpoppen, bij het aanbrengen van geluiddempende apparaten, bij de vliegtuigfabricage, in theaters, in radiotelegra- fische ruimten, bij de fabricage van theemutsen, kookkisten, electrische koelkasten, bij het vervoer van aan bederf onderhevige voedings middelen enz., en nog bij zoovele andere artike len is de kapok een der meest belangrijke hulp middelen. Afnemers. Tot de grootste afnemers van de Nederlandsch O.-Indische kapok behoorem de Vereenigde Staten van Amerika, Australië, Nederland, Nieuw-Zee- lana, Groot-Brittannië, België, Japan en Singapore. Hoe de ontwikkeling van de cultuur en den handel van kapok zal verloopen onder de thans be. staande economische omstandigheden kan niemand voorspellen. MOLLERUS. HOFFOTOGRAAF FRANZ ZIEGLER OVERLEDEN Op 46-jarigen leeftijd is te 's Gravenhage overle den-de heer Franz Ziegler, hoffotograaf, die in deze functie den heer Deutmann opvolgde. Dat was in 't jaar 1927. In datzelfde jaar had de heer Ziegler zijn fotozaak van Zwolle naar de residentie over gebracht. Wijlen de heer Ziegler ontving zijn op leiding als fotograaf o.m. te Munchen. Hij heeft een groot aantal foto's van de koninklijke familie ge maakt. Woensdagochtend half twaalf zal de begrafenis van het stoffelijk overschot plaats hebben op het R.K. kerkhof aan de Kerkhoflaan te 's Gravenhage. Half Amsterdam verduisterd. Goed geslaagde oefening. Maandagavond is een deel van Amsterdam ver- Ü'lcrd en wel in West, Jordaan, Zuid- en Oost. fe om half negen de stadslichten werden ge- ffid, bevonden zij, die op straat moesten zijn in een donkere, steenen doolhof, waai-in iedere 'fetheuvel een gevaar, iedere straathoek een 'rassing beteekende. Van autorijden was geen pke, zelfs niet in die straten, waar speciale ver- MJtoingslampen waren aangebracht. Het was sensgeyaarlijk! De inwoners van de hoofdstad sbfn in het algemeen voortreffelijk met deze Nsch opgezette oefening meegewerkt. De woon- •'3® straalden vrijwel geen licht uit en daar waar enkele lichtstraal door een kier in het gordijn buiten scheen volgde men onmiddellijk de Ingevingen Van de controleerende vrijwilligers pet nieuwe glazen Amstelstation was verdwenen. Het rangeerterrein Watergraafsmeer was verlicht Mven, Twee winkelruiten moesten worden ver- omdat de eigenaai's zoo onbedachtzaam eren geweest de étalagelichten te laten branden, feder was het volkomen donker in alle deelen de stad, waar de oefening werd gehouden. De tfichlen, welke binnen kwamen op het hoofd- fteau van de burgerwacht, luidden zonder uit- swing gunstig. jo totaal hebben vierduizend vrijwilligers aan de fittingen deel genomen. Deze mannen waren •«r dezen avond speciaal tegen ongevallen ver- hetgeen niet ovex-bodig mag heeten voor ^tienen, die verplicht zijn in zulle een duistex'nis j-wrken en zich snel te verplaatsen. De blok ken vernamen hun opdracht na het openen van «verzegelde enveloppe, waarvoor een bepaald was vastgesteld. LloO^clfU^!- ^Mijnhardtje De echte zijn niet rond, maar hartvormig. (Adv. Ingez. Med.) Opgave van voorraad scheerwol noodzakelijk. Ook als men geen voorraad heeft. In verband met de ten behoeve van de volks huishouding binnenkort plaatshebbende vorde ring van de hier te lande aanwezige voorraden binnenlandsche scheerwol hij de schapen houders en alle overige belanghebbenden, die niet zijn ingeschreven bij het rijksbureau voor wol en lompen te Tilburg, is onlangs aan de be langhebbenden medegedeeld, dat zij, op grond van de wet, medewerking verdedigingsvoorherei- ding 1939, verplicht zijn de in hun bezit zijnde hoeveelheden binnenlandsche scheerwol nauw keurig op te geven. Ter voldoening aan deze verplichting moest men de daarvoor benoodigde formulieren af halen bij e secretarie van de gemeente waar men woonachtig is en deze binnen 7 dagen na inwerkngtreding van genoemde .beschikking ingevuld en onderteekend weer bij deze secre tarie inleveren-. Aangezien deze termijn inmiddels is verstre ken en tot dusverre slechts een bepei'kt aantal opgaven is binnengekomen, wordt belanghebben den er van bevoegde zijde nogmaals nadrukkelijk op gewezen, dat zij aan hun verplichting tot het verstrekken van bedoelde voorraadgegevens thans ten spoedigste dienen te voldoen. Indien bij be paalde belanghebbenden geen voorraden aan wezig mochten zijn, moeten bovengenoemde for mulieren nochtans onderteekend worden inge leverd met de opmerking „geen vooiTaad". Aan het bovenstaande kan worden toegevoegd, dat het opzettelijik niet voldoen aan deze ver plichting ingevolge artikel 12 van de wet mede werking verdedigingsvoorbereiding 1939 een ge vangenisstraf van ten hoogste vier jaren of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden ten gevolge kan hebben. Verhooging van belastingen. Het Haagsche „tippel"-verbod. Volgens art. 299 a van de Algemeene Politie verordening te 's-Gravenhage hebben B. en W. dezer gemeente een groot aantal straten aange wezen, waarvoor het bekende tippelverbod geldt. De Haagsche kantonrechter mr. Veegens had op 7 September j.l, een juffrouw, die dat verbod had overtreden, tot vijf gulden boete subs. 5 dagen hechtenis veroordeeld. Mr. Herbert A. Polak heeft voor den Hoogen Raad, in het door verdachte ingestelde cassatie beroep gepleit en tot vernietiging van het kan- tonrechterlijke vonnis geconcludeerd. Pleiter achtte art. 299 a van de Haagsche verordening onverbindend wegens strijd met de Grondwet, o.a. omdat artikel 4 dezer Grondwet weliswaar toelaat het uitoefenen - van bepaalde beroepen en bedrijven aan regels te binden, doch deze regels dan uitsluitend op het uitoefenen van dit beroep of bedrijf betrekking mogen hebben. Voorts achtte pleiter den hier bedoelden maat regel strijdig- met art, 168 der Gemeentewet, omdat de bevoegdheid, last te geven, zich te ver-- wijderen door den gemeenteraad niet aan be paalde handelingen of omstandigheden is ge bonden. Het verbod omvat de geheele binnenstad waarin de stations, het stadhuis, vrijwel alle openbare rijksgebouwen, vrijwel''alle theaters, musea en bibliotheken, winkels, warenhuizen, ziekenhuizen en klinieken zich bevinden, het geen voor de hierbedoelde vrouwen elk deelne men aan het openbare leven, zoowel als een nor maal privéleven volstrekt onmogelijk maakt, wat nimmer de strekking kan zijn van een bepaling in het belang van de openbare orde, zedelijk heid en gezondheid. De procureur-generaal zal Maandag 27 No vember conclusie nemen. voor tandartsen verboden VilifViaak uan den tKocqen Jiaad De tandarts J. F. M. S. te Bloemendaal is door de erchtbank te Haarlem veroordeeld tot een geldboete van 6, omdat hij een patiënte tijdens het trekken van kiezen 'n rubber kapje over den neus heeft geplaatst, welke kapje door middel van een slang was verbonden met een z.g, Min- nitt's lachgasapparaat. De rechtbank was van oordeel, dat de tan-d arts daarbij buiten noodzaak de grenzen zijner bevoegdheid had overschreden, welk oordeel blij kens zijn op 1-6 October j.l. genomen conclusie werd gedeeld door den advocaat-generaal bij den hoogen raad, mr. Rombach. Deze was van -meening; dat een tandarts slechts bevoegd is tot plaatselijke behandeling van de ziekten van tanden en niet tot aanwending van middelen, die op het geheele lichaam wei-ken en die alleen om die reden indirect ook invloed hebben op d-e tanden. Mr. Rombach concludeerde dan ook tot ver werping van het ingestelde cassatieberoep. De hoog-e raad heeft Maandag het cassatiebe roep verworpen op overweging o.a.: Dat de rechtbank, op grond van de verklarin gen der door haar gehooide deskundigen feite lijk aanneemt, dat lachgas ook bij het ge bruik van Minnitt's lachgas-apparaat niet plaatselijk, maar over het geheele lichaam ge voelloosheid veroorzaakt, zoodat het gebruik daarvan op de door requirant gevolgde wijze den tandarts vei'boden is. Vex-schenen is de begrooting voor Ned. Indië voor het dienstjaar 1940. Aan de memorie van toe lichting wordt het volgende ontleend: De cijfers van de uitkomsten over het jaar 1937 laten een tekort zien van f 548.000 op den gehee- len dienst, die over 1938 die meer het karakter van voorloopige uitkomsten dragen een tekort van f37,789.000. Het gex-aamde tekort over den geheelen dienst voor 1939 bedroeg f 127.322.000. Het tekort over 1939 zal naar thans verwacht, wordt f 119.168.000 bedragen. Schakelt men de defensie uitgaven waarvan rente en aflossing door Neder land worden betaald en de welvaartsuitgaven, welke uit de door het moedexdand beschikbaar gestelde f 25 millioen worden bestreden uit, dan wordt het nadeelig saldo over den geheelen dienst wat het verwachtingscijfer betreft teruggebracht tot f 96.924. De eindcijfers van de vastgestelde begrooting voor 1940 zijn de volgende: Uitgaven van den geheelen, den gewonen en den buitengewonen dienst resp. f 654.520.108, f592.150.676 en f62.369.433, middelen resp. f 599.015.957, f561.508.195 en f37.507.762. De te korten bedragen resp. f 55.504.151, f 30.642.481 en f24.861.670. Intusschen zijn in de jongste zitting van den Volksraad en de daarop aansluitexxde buitengewone zitting nog eenige aanvullingsbegrootingen beti-ef- fende het dienstjaar 1940 aangenomen, in verband waarmede de tekorten op den geheelen, den ge- wongen en den buitengewonen dienst ondei'schei- denlijk op f58.270.839, f28.272.069 en f29.998.770 werden gebracht. Deze aanvullingsbegrootingen zul len, te zijner tijd bij afzonderlijke wetsontwerpen ter goedkeuring worden voorgedragen. Opgemei-kt wordt, dat de veranderingen, door deze suppletoire begrootingen in de eindcijfers der hoofdbegrooting aangebracht, voornamelijk toe te schrijven zijn aan de aanwijzing van de staatsspoorwegen tot lands- bear ij f in den zin der Indische bedrijven wet en aan een nadere verhooging van de credieten voor het leger. In weerwil van het ernstig streven naar beper king en versobering 'is het niet mogelijk het nor maal accres en de noodzakelijke verhooging van sommige uitgaven geheel door bezuiniging op andere hoofden op te vangen. Niettemin kon de stijging der uitgaven van 1939 op 1940 beperkt wox'den tot een bedx-ag van rond f 4 millioen. De behoeften der niet-militaire departementen hebben thans een belangrijker aandeel in de stijging gehad, dan het voi'ig jaar. Noodzakelijke voorzieningen op het gebied van onderwijs, bestuur en politie vergden hoogere uitgaven, terwijl daar naast ook gerekend diende te worden op uitgaven voor maatregelen, welke tot eind 1939 uit de f 25 millioen-bijdrage van Nederland konden worden gefinancierd, doch daarna geheel ten laste van de Indische begrooting moeten komen. Onder die voor de welvaartsbevordering urgente maatregelen neemt de transmigratie naar de buitengewesten een voorname plaats in. De militaire uitgaven blijven met een bedrag van f 105.5 millioen ï'ond f 5.5 millioen beneden de ra ming voor 1939, waarbij nochtans in aanmerking dient te worden genomen, dat in dat jaar zeer belangrijke suppletoire credieten voor de beide militaire departementen moesten worden toege staan en dat dé verdere voortgang van het proces der opvoering van de weerkracht van leger en vloot dergelijke credieten vermoedelijk ook voor 1940 noodig zullen maken. Relatief blijven de defensie-uitgaven het over wegend grootste aandeel in de uitgavenstijging der laatste jaren opeischen. Vergeleken met 1938 is de uitgavenstijging voor oorlog en marine ruim 24 pet. en voor de ovei-ige uitgaven (exclusief rente en aflossing) rond 9 pet. Tegenover de stijging der uitgaven bracht de op basis van den tegenwoordïgen belastingdruk aan vankelijk opgestelde raming der middelen, geen noemenswaax-dige vermeei-dering. Aangezien de minister met de Indische regee ring het hieruit -voortvloeiend tekort op den gewo nen dienst van rond f 40 millioen niet toelaatbaar achtte en het uitgaven-accres reeds tot het strikt onvermijdelijke was beperkt, was het noodig tot versterking van de middelen over te gaan. Bij afzonderlijke, bij de Tweede Kamer inge diende aanvullingsbegrootingen voor 1939 is daar toe gerekend op: Verhooging van de inkomstenbelasting, deels door wijziging van de tarieven voor de in komensklassen tot f300, anderdeels door ver hooging van de opcenten van 5075, welke f 8,1 millioen moet opbrengen en verhooging van de opcenten op de vexxnootschapsbelasting van 100 op 150, welke 8,8 millioen moet op brengen. In totaal dus een meerdere opbrengst van f 16,9 millioen. Onder het tekort op den buitengewonen dienst van rond f 24,9 millioen is begrepen een bedrag van 4,3 millioen aan door Nederland tei-ug te betalen aanbouwkosten van marinematerieel, zoodat ten laste van Indië blijft omsti-eeks f 20,6 millioen. Voor kapitaalsinvestaties in de bedrijven is uit getrokken rond f 10 millioen en voor andere kapi taalsuitgaven netto f 1,2 millioen. De oorlogstoestand en het Indische budget. Vanzelfsprekend is bij de samenstelling der ondex'havige begrooting geen rekening kunnen worden gehouden met de buitengewone omstan digheden, waaxnn de wereld sedert eind Augustus j.l. is komen te verkeeren en met den volstrekt onberekenbaren invloed, welken deze op de Indische financiën zullen uitoefenen. Indische schuld. Op 1 Januuari 1938 bedroeg de Indische schuld f381.805, waarvan geconsolideerd f 1.324.081 en vlottend f57.724. Op 1 Januari 1939 bedroeg de totale schuld f 1.368.007, waarvan f 1,287.797 ge consolideerd en f80.210 vlottend. Op 30 September van dit jaar ten slotte bedroegen deze cijfers resp. f 1,378.742, f 1,275.190 en f 103.552. Departement van oorlog. De netto militaire uitgaven betreffende den ge wonen dienst zijn voor 1940 en 1939 onderschei denlijk geraaxrid op f 70.635.225 en f 78.255.250, die betreffende den buitengewonen dienst onderschei denlijk op f21.065.800 en f47.482.450. Depax'tement van marine. De netto militaire uitgaven betreffende den ge wonen dienst zijn voor 1940 en 1939 onderschei denlijk geraamd op f34.972.15G en f32.808.622, die betreffende, de kapitaalsuitgaven van den buiten gewonen dienst (waarvan rente en aflossing ten laste van het rijk komen) op onderscheidenlijk f 5.658.000 en f 9.867,000. Onderwijs. In het vooi-nemen ligt de oprichting van 100 openbare volksscholen. Zeer duidelijke kalender, met 6 prachtige afbeeldingen van klipperschepen! Mooier en kleurrijker dan ooit! Bij inzending van 8 postzegels van 5 cent of liever nog storting van 40 cent op postrekening Nr. 262910, volgt franco toezending. Verschijning begin December, maar bestel nog heden om later teleurstelling te voorkomen. THEE-PROPAGANDABUREAU, Afd. 48 HEERENGR. 182, AMSTERDAM-C. ïrairfri j.lgÉM i Adv. Ingez. Med.) Vijf jaar tegen oud-Indiscli militair geëischt. Wegens doodslag op zijn vrouw. De Amsterdamsebe rechtbank zette Maandag de strafzaak voort tegen een 49-jarigen werk- loozen oud Indisch militair, die op Hemelvaarts dag, 18 Mei j.l., op straat zijn vrouw, een inlan-d- sc-he, met een mes heeft doodgestoken. De Officier van Justitie vorderde wegens dood slag vijf jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijz. strafgevangenis te Scheveningen. 'pion had Volendammer costuum aangetrokken. een fototoestel in den rug gemonteerd. H®nS °ns land bij een vei-sterking, aldus 'ma stond Zaterdagmiddag een man in Vo- animev kleederdracht prentbriefkaarten te ver- ?en' Er waren veel soldaten aan het werk, en weg bevonden zich enkele voorbijgangers, u p de burgers zeide tot den Volendammer, Imw beter de prentbriefkaarten kon ver- de soldaten vrij hadden. De man ant- hierop, dat hij toch ook moest leven, doch bad een meer buitenlandsch dan ïkteS°h accent, hetgeen natuurlijk argwaan iae,5lUger ^en commandant mededeeling In eivaring. De Volendammer werd gear- HUISKNECHT GING ER MET ZESHONDERD GULDEN VANDOOR. Eenigen tijd geleden was in een doktersgezin in de Vondelstraat te Amsterdam de huisknecht, toen mevrouw des middags weer thuis kwam, verdwenen. En met hem verdwenen uit de la van een schrijfbureau zes bankbiljetten van honderd gulden. Thans is de man, een Amsterdammer, te Rot terdam aangehouden en op transport gesteld naar de hoofdstad, waar hij in het bureau Leid- scheplein is opgesloten. Hij heeft reeds bekend het geld te hebben weggenomen. Honderd gulden waren noig over. Van de overige vijfhonderd had hij de man van de wereld gespeeld. tsteerd, waaruit bleek dat men een goede vangst i,j """'"u Dl® v. I an- De man was inderdaad een vreemde- Itt fof -rug van zijn Volendamsche.pak was °^aïïet°estel gemonteerd, waarvan de ont- &!p h een van knoppen aan de voor- üjjjj evoncl' In het toestel bevonden zich enkele fohX3aiv.p opnemingen vexricht waren. Ze beslag genomen en zullen ont- worden. VRAGEN OVER DE ARRESTATIE VAN EEN OFFICIER Het Tweede-Kamerlid de Marchant d'Ansem- bourg heeft aan den minister van defensie de vol gende vragen gesteld: Is het waar dat een overste onder verdenking van spionnage in arrest is gesteld? Indien dit inderdaad het geval is, is de minister dan bereid den naam of althans de aanvangsletters van den naam van den in. arrest gestelden hoofd officier mede te deelen, opdat een eind wordt ge maakt aan de verdenking, die door een persbericht over een arrestatie van dezen aard op alle oversten van het Nederlandsche leger is gelegd? Op 28 October 1939 waren bij de organen der Openbare Arbeidsbemiddeling ingeschreven 263.922 werkzoekenden (246.137 mannen en 17.785 vrouwen.) Hiervan waren 196.770 (184.716 mannen en 12.054 vrouwen) werkloos en waren 50.141 personen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren en dus 17.011 personen als werk zoekende mgeschi-even, die in het vrije bediijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsvei-zekering. In de week van 23 t/m. 28 October 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozen- kas aangesloten 589.357 pei-sonen, waaronder 75.416 landarbeiders. Van de 513.941 verzekerden buiten de landarbei- dei-s was het werkloosheidspercentrage 18.0 (in de vorige vei'slagweek van 9 t/m. 14 October 1939 was dit pei-centage eveneens 18.0). In de overeenkomstige verslagweek van October was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt: (in het tijdvak van Mei tot en met November worden bij de berekening van de per centages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten). 1932: 26.8; 1933: 24.8; 1934: 27.1; 1935: 30.8; 1936: 30.1; 1937: 24.2; 1938: 22.5; 1939: 18.0. Op 1 October 1939 heeft weder een telling plaats gehad van het aantal geheel werkloozen en het aantal tewerkgestelden bij .werkverruimingen onder de als werkzoekende ingeschrevenen bij de organen der openbax-e arbeidsbemiddeling. De volgende cijfers zijn hieraan ontleend: Er waren geheel werkloos 190.119 mannen, te werk gesteld bij werkverruimingen 46.877 mannen, te zamen 236.996 mannen en als geheel werkloos 13.250 vrouwen. Vergelijkt men het cijfer der geheel werkloozen en te wex-k gestelde mannen te zamen met het overeenkomstige cijfer van 1 October 1938, dan blijkt, dat in den loop van een jaar het totaal aantal met 51.463 of 18 procent is teruggeloop en. In drie seconden ligt Amsterdam in het duister. Dertigduizend lampen worden gedoofd. De directeur van de gem. electriciteitswerken te Amsterdam, de heer W. Lulofs, en zijn staf zijn er in geslaagd een verduisteringssysteem voor de stad te construeeren, waardoor het mogelijk is in een paar seconden de geheele stadsverlichting be staande uit 30.000 lampen te dooven. Een kind kan het toestel bedienen. Aan een muur, ergens in een gebouw, bevindt zich een rijtj' van acht doodgewone huisschakelaars. Boven die acht schakelaartjes zijn keurige opschriften aange bracht, waarop staat aangegeven welk stadsdeel in het duister wordt gehuld, waimeer het knopje wordt neergedrukt. Ki-ijgt diegene, die verantwoordelijk is voor dit wei-k telefonisch of mondeling opdi'acht „verduisteren" dan is twee tellen later geheel Am sterdam tot de verste punten in een volkomen duis ternis gehuld. Geen lantaarn, geen booglamp, niets brandt dan meer, behalve de huisverlichting, die geheel onafhankelijk werkt van deze schakelaar Een ander systeem voor verduistering, dat reeds herhaaldelijk is beproefd was het verminderen van de spanning, zoodat de voltage van 220 tot 110 wei-d teruggebracht. Dit bracht echter technische moeilijkheden mede. Om deze bezwaren te onder vangen, heeft de G. E. W. lampen van 440 volt doen vex-yaardigen, zoodat de voltage van het net gehandhaafd kan blijven op 220 oan als effect een rij „gloeiende spijkes" te krijgen in plaats van een rij liehtuitstralende stx-aatlantaarns. Bij een 440 volt lamp op een spanning van 220 volt heeft de lamp geen uitsti-aling op reflexen. Reeds bij de oefe ning van Maandagavond waren enkele straten van dit soort lampen, die dan uitstekend ter orentatie dienen, voorzien. BELGISCH CONSULAAT WOENSDAG GESLOTEN. Het Belgisch consulaat te Amsterdam zal Woensdag 15 November in verband met den ver jaardag van Z.M. Koning Leopold gesloten zijn. VRAGEN OVER EEN N. S. B.-BIJEENKOMST Het Tweede-Kamerlid van der Goes van Natera heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op een „werkersbijeenkomst der nationaal-socialistische beweging, op Vrijdag 10 November 1939 te 's Gravenhage gehouden, drie leiders dier beweging de navolgende uitdrukkingen hebben gebezigd of gevoelens tot uitdnikkmg heb ben gebracht: a. De eerste spreker: 1. „Wij zullen het machtige Dietschland vestigen „Dietschland moet weer één worden, van Duinker ken tot Emden". 2. „Wij nationaal-socialisten weten met, wie on zer het eerst zijn leven zal moeten geven, wanneer hij voor de consequenties van het nationaal-socia- lisme zal worden gesteld", waarna de spreker her- innei-de aan een onderdaan van de Zuid-Afrikaan- sche Unie, die 25 jaar geleden in oorlogstijd aan de bevelen zijner overheid niet voldeed en deswege zou zijn gefusilleerd, waarop de spreker uitriep: „Zoo stierf een Dietscher, trouw aan de tradities van het Dietsche volk". b. De tweede spreker: Het na de herdenking van de slachtoffers in den Bürgerbraukeller te München voordragen van een gedicht ter eere van Hitier en het Duitsehe leger, waarop aansluitend de muziek speelde: ik had een wapenbroeder, en 'alle aanwezigen den nationaal- socialistischen groet brachten. c. De laatste spreker: 1. „De haat is alleen bij de democraten. Zij zijn het, die zeggen, dat alle Duitschers moeten worden afgemaakt." 2. „Het Groot-Dietschland, Nederland, Vlaande ren, Zuid-Afrika, met Indië, en den Congo zal..., één machtig imperium vormen." 2. Is de Minister van meening, dat indien het bo ven geciteerde en gerelateerde juist is, daardoor de Nederlandsche neutraliteit wordt in gevaar ge bracht, alsmede wordt opgeruid tot desertie en re bellie, en zoo ja, wil de minister dan meedeelen, of het bovengemelde hem tot het het bevorderen eener strafvervolging en/of andere maatregelen aanleiding heeft gegeven, en is hij bereid, van die maatregelen mededeeling te doen? AANTAL AMATEUR-ZENDINSTALLATIES GEVORDERD. Nadat enkele dagen na de moibilisatie aan houders van amateur-zendinstallaties een ver bod tot uiteenden was opgelegd, zijn de militaire autoriteiten er dezer dagen toe overgegaan een aantal installaties op te vorderen, Ook een Deensche verbinding met Shoreham. Via Schiphol. Nadat de K.L.M. sedert eenige weken weer den dienst tusschen Nederland en Engeland heeft on- dei-houden, hebben thans ook de Denen toestem ming gekregen tot het vliegen van een dienst Ko- penhagen-Shoreham, via Schiphol. Maandag is deze dienst geopend en omstreeks twaalf uur arriveerde uit Kopenhagen voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog weer een Deensch Focke Wulff-vliegtuig van de D.D.L. Even als van' de K.L.M.-vliegtuigen, die naar Shoreham vliegen, zijn ook van deze machine de ramen met verf onzichtbaar gemaakt, zoodat de passagiers niefi naar buiten kunnen kijken. Te een uur is het vliegtuig naar Shoreham ver trokken. Heden keert het via Schiphol naar Kopen hagen terug, zoodat de Denen om den dag ih. elke richting vliegen. Aangezien de K. L. M. reeds tweemaal per dag naar Engeland vliegt de vliegtuigen vertrekken van Schiphol om 9 en om 11 uur is thans de reis gelegenheid met een derden dienst uitgebreid, zoo dat men om den dag di-iemaal van Schiphol naato Londen en den anderen dag driemaal van LondeiJ naar Schiphol kan vliegen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5