finsche delegatie terug naar Helsinki 3)e positie tuui7ledetCand. De mobilisatie van het Duitsche arbeidersleger. Geen gevaar, constateer! de Itaiiaansche pers. pjN S D AG 14 NOVEMBER 1939 ne Finsche delegatie is Maandagavond uit Moskou vertrokken. De eenige Sovjet-ambte- «r die de Finsche gedelegeerden uitgeleide |ced' was Poutikof, de vice-chef van het ne°CFinsche minister van buitenlandsche ken, Erkko, heeft tegenover de buitenland se pers verklaard dat de delegatie terugkeert eigen initiatief en niet om nieuwe instructies "Locht heeft. Al het overige hangt af van het Sport, flat de delegatie na haar terugkeer 1 uitbrengen. Hiervan is het afhankelijk, of 1 cen mogelijkheid voor voortzetting der on- ïfhandelingen bestaat. De minister sprak voorts van een tijdelijke onderbreking der onderhandelingen. n„ regeering heeft Maandagmiddag onder voor- ciiap van den president der republiek de Se besproken. Na terugkeer van de delegatie ii Moskou zal zij alle kwesties bespreken met de IiMms van de rijksdaggroepen. De goede wil om 700 besloot Erkko tot een gelukkige oplossing lT komen, is aanwezig. Het ligt voorshands niet in bedoeling der regeering, tot een publicatie van wederzijdsche voorstellen over te gaan. Reuter meldt nog dat de omroep van Moskou /finsche regeering er gisteravond van beschul- jn gebreke te zijn gebleven om de Sovjet- tóriteiten in te lichten over den recenten „ge- Fsrliiken" was der rivieren in de grensgebieden. Kinnen, zoo werd gezegd, waren verplicht dat I» doen volgens een internationaal verdrag. Russische perscampagne ingezet. Het vertrek der Finsche delegatie zoo ver want United Press uit Moskou werd gevolgd lor een heftige perscampagne, welke Finland be- rfmldigde van wederspannigheid en onwilligheid L verdrag te sluiten met de Sovjet-regeering. In Somatieke kringen bracht het vertrek de noodige verrassing, omdat men daar nog enkele dagen ge- geloofde aan een vriendschappelijke rege- linE op grond van een wederzijdsch compromis. De meeste waarnemers zijn van oordeel dat het olotseling einde der onderhandelingen, die ten minste vier weken hebben geduurd, is veroor zaakt door de Russische vasthoudendheid en de weigering van Finland Hangö af te staan als ma ritieme basds en de havens aan de noordelijke Us ee Eveneens was men niet geneigd, naar wordt jjttgenomen, mee te helpen aan de revisie van de „enzen voor Leningrad, wel in zooverre het be seft het afstaan van enkele eilanden nabij Kron- «tadt maar niet ten aanzien van het onder Russi schecontrole stellen van Hangö, waardoor de Finsche .Golf een Russische Zee zou worden en Fin land beroofd zou worden van zijn eenige Baltische ton welke gedurende het geheele jaar vrij van ijs is,' Hoewel men in Russische gezaghebbende Lgen en ook in de Russische pers zich onver murwbaar toont en dreigt „dat er wegen te vinden jn om ons doel te bereiken" acht men het in oed ingelichte kringen niet waarschijnlijk dat het ioode Leger zal marcheeren. De „Pravda" wijst er op dat Finland een vol ledige mobilisatie slecht senkele maanden kan vol houden en dat aan den anderen kant het enorme Sovjet-leger, dat 'aan de Finsche grenzen ligt, het gemakkelijk op éen uitputtingsoorlog kan laten aankomen, welke eventueel Finland tot capitulee- ren zou kunnen brengen. Men oordeelt het waar- tchijnlijkst dat het zal blijven bij het dreigen met de Sovjet-,jStoomwals'' en een mogelijk blokkeeren Geen staking en uitsluiting in oorlogstijd. Overeenstemming In de Engelsche mijnindustrie. Tijdens een vergadering te Manchester hebben de werkgevers in de mijnindustrie van Lancashire en Cheshire zich verbonden gedurende den oorlog en zes maanden daarna geen uitsluiting af te kon digen. Alle geschillen zullen worden voorgelegd aan een gemengde districtscommissie voor de loo sen, Voor het geval men daarbij niet tot overeen stemming kómt verplichten werkgevers en werk nemers zich de beslissing van een onafhankelijken voorzitter te aanvaarden. De regeling geldt voor ongeveer 60.000 arbeiders. Duitschers verliezen twee schepen. Kesp. 80Gw en 6000 ton groot. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat 'de Duitsche stoomschepen „Medklehbuxg" (8000 ion) en „Parana" (6000) door Engelsche oorlogs schepen zijn aangevallen. Duitschers gingen van boord na hun schepen in zinkenden toestand te hebben gebracht. Zij werden door de oorlogssche pen opgepikt. De „Mecklenburg" en de „Parana" Werden daarna door kanonvuur geheel tot zinken gebracht, opdat zij de scheepvaart niet zouden hinderen. Het radio-station Reykjavik op IJsland ving een noodsein op van de Parana", meldende, dat zij was aangevallen door een Britschen torpedojager. Woldemaras herkrijgt de Litausche burgerrechten. President schenkt hem gratie. De president der Litausche republiek heeft gra tie verleend aan den vroegeren minister-president van Litauen, Woldemaras, en hem de burgerrech ten teruggegeven. Woldemaras kwam door den militairen Putsch van 17 Maart 1926 tezamen met den huidigen pre sident der republiek aan het bestuur en werd in 1929 ten val gebracht Sindsdien leefde hij tot 1934 ballingschap. Op 17 Juni 1934 werd hij in ver band met den militairen Putsch tot twaalf jaren gevangenisstraf veroordeeld. In 1938 werd hij vrij platen. Hij moest zich echter naar het buitenland begeven. Bij het uitbreken van den oorlog keerde «ij Uit Frankrijk terug en woonde hij in een pro- Voortzetting der onderhandelingen nog mogelijk van de Finsche zuidkust, tenzij de Finsche regee ring er in toestemt de onderhandelingen te her vatten op de basis der Russische eischen. Alle officieele uitlatingen uit Sovjetkringen wij zen er op dat het Kremlin zich niet zal laten af brengen van het plan zijn positie in de Baltische landen te verstevigen De Duitsche actie ter zee. In de afgeloopen week werd een Britsch schip tot zinken gebracht. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat in die afgeloopen week slechts één Britsch schip door vijandelijk optreden tot zinken is gebracht, n.l. de „Carmarthen Coast" (960 ton). Dit schip was op de Noordzee na een ontploffing gezonken, twee leden der be manning werden gedood, zes gewond. De over levenden zijn met een reddingboot aan wal ge bracht. Tot nu toe, aldus vervolgt de mededeeling, wer den tengevolge van de Duitsche actie 32 neutrale schepen, met een totalen inhoud van 88.461 ton, tot zinken gebracht. Het verluid, dat de contrabandecontrole thans veel vlotter werkt. Schepen worden thans voor het onderzoek nauwelijks langer dan twee dagen opgehouden. Er rijst een bijzondere moeilijkheid voor wat aangaat groote schepen met gemengde lading, verscheept door een aantal bevrachters, vaak aan een groot aantal geconsigneerden, doch zelfs in deze gevallen verstrijken niet meer dan twee dagen, mits medewerking wordt ondervonden van de zijde der verschepers. In Britsche kringen wordt hulde gebracht aan de gezagvoerders van neutrale schepen, waar deze ook werden onderzocht, voor de door hen betoonde hoffelijkheid. Het Parijsclie luchtdoelgeschut in werking. Vijandelijke vliegtuigen gesignaleerd. Havas meldt uit Parijs: Vliegtuigen waarvan men de nationaliteit niet heeft kunnen vaststellen als gevolg van mist, hebben gistermiddag boven het gebied van Parijs gevlogen en waren oorzaak, dat het luchtdoelge schut in actie kwam. Drie personen zijn gewond, waarvan een zwaar als gevolg van 't neerkomen van kogels van het luchtafweergeschut dat op Duitsche verkennings vliegtuigen vuurde. Onder de gewonden bevin den zich een vrouw en een kind van drie jaar. BUITENLANDSCHE STEMMEN OVER HET „AANBOD VAN GOEDE DIENSTEN". „City of Flint" kan ongestoord naar Amerika varen. Duitsche oorlogsschepen zullen niet tusschenbeide komen. De Duitsche regeering heeft de regeering der Vereenigde Staten er van in kennis gesteld, dat den Duitschen oorlogsschepen opdracht is ge geven niet tusschenbeide te komen bij de thuis reis naar Amerika van de „City of Flint". Vliegtuig valt Duitsche duikboot aan. Het oorlogsschip getroffen? Officieel wordt uit Londen medegedeeld, da:t een Britsch verkenningsvliegtuig Maandag een aanval heeft ondernomen op een vijandelijiken onderzeeër. De duikboot was aan de opper vlakte toen het gevecht begon, maar begaf zich onder water zoodra de strijd zich ontwikkelde. Er werd een salvo bommen neergelaten, waar van sommige aan bakboord, andere aan stuur boordzijde van de duikboot neerkwamen. Het scheen den vliegtuigbestuurder toe, dat een bom een voltreffer was en deze indruk werd be vestigd door den man aan het machinegeweer. De zee was erg ruw en het woelige water maakte het onmogelijk nauwkeurig waar te nemen in hoeverre er schade was aangericht. Millioenen vrouwen in on-vrouwelijke beroepen Nauwkeurige registratie van arbeidsmogelijkheden Alles wordt op den uitvoer gezet. Italië en Spanje tegen het bolsjewisme. Vriendscliapsbetooging te Bologna. Spaansche ambassadeur bij den H. Stoel ®e«t tijdens een Italiaansch-Spaansche vriend- in Bologna ter gelegenheid van de opepmg van het academisch jaar in antwoord op e "figrooting van den rector een verklaring afge- e?fl> waarin hij zeide: v ?enieenschappelijke gevoelens van broe- Ipav. tegen het vernielende bolsjewisme zul- geestelijk erfdeel van onze beide volken j °™en> dat Franco heeft gedefinieerd als: De °msche en Katholieke beschaving- Men schrijft ons uit Berlijn: De Duitsch-Russische economische onderhande lingen zijn zoover gevorderd dat de principieele afspraken nog slechts op papier gesteld behoeven te worden. Daai'mee wordt dezer dagen een aanvang gemaakt en waar Berlijn en Moskou er kennelijk naar streven de wereld te imponeeren door het bliksemtempo", waarmee de nieuwe bondgenooten in de meest uiteenloopende kwesties tot overeen stemming plegen te kómen, zal het wel niet lang meer duren, eer een formeel handelsverdrag in kannen en kruiken is Goederenverkeer in natura. Een der opmerkelijkste kanten der Duitsch- Russische overeenkomst is ongetwijfeld deze, dat beide partijen besloten hebben het onderling goe derenverkeer geheel in natura te houden, zoodat er geen deviezen of wat voor betaalmiddelen dan oók aan te pas zullen komen. Rusland levert mangaan- en andere ertsen, petroleum en petroleumproduc- ten, granen en vezelstoffen, in de eerste plaats vlas. Duitschland betaalt deze leveranties met in- dustrieele „eindproducten": machines, auto's, fa- brieksinstallaties en naar eerst op het aller laatst werd toegegeven zeeschepen. De hoeveel heden grondstoffen en levensmiddelen, welke Duitschland uit Rusland betrekken wil, zijn zoo enorm dat de Russische uitvoer naar Duitschland binnen afzienbaren tijd ruim tien procent van den totalen Duitschen invoer zal bedragen. Wanneer het zoover is, zal Nederland zijn titel van Duitschland's grootsten leverancier moeten afstaan om achter Rusland de tweede plaats op de ranglijst in te nemen. Maar niet alleen met Rusland heeft Duitschland vérstrekkende economische afspraken gemaakt. In de laatste maanden hebben ontelbare Duitsche handelsdelegaties vele Europeesche landen bereisd en van allerlei kanten kwamen zij met nieuwe ver dragen naar Berlijn terug. Op die manier werd er een kolosaal afzetgebied geschapen. Vooraleer Midden-, Oost- en Z.-O. Europa voorzien zijn van modern spoorwegmateriaal, vliegtuigen, machines, telefoonnetten, bruggen, havenwerken, fabrieks complexen enz. kunnen er nog tientallen jaren voorbijgaan. Het komt er alleen maar op aan, of Duitschland in staat is om zooveel te produceéren, als noodig zal blijken om zijn niet alleen door den oorlog, maar ook door dezen geforceerden export enorm gestegen behoefte aan grondstoffen te betalen. Beperking van binnenlandsch verbruik. Het Derde Rijk is, om een overbelasting zijner industrie zooveel mogelijk tegen te gaan, oogen- blikkelijk begonnen het binnenlandsche verbruik zooveel mogelijk te drukken. Een radicaal distri butiesysteem maakt het de Duitsche bevolking on mogelijk om zonder toestemming der autoriteiten de gewoonste verbruiksgoederen te koopen. Wie aanspraak meent te kunnen maken op een paar nieuwe schoenen, een nieuw costuum of wat linnengoed, krijgt stelselmatig te hooren, dat zijn oude spullen nog heelemaal niet zoo versleten zijn, dat ze niet gerepareerd zouden kunnen worden. Naar verluidt worden er thans jaarkaarten voor kieedingstukken ingevoerd. Zoo'n kaart zal hon derd punten tellen. Wat daar al zoo op te koop is, kan men zelf nagaan, wanneer men weet, dat een costuum zestig punten en een paar schoenen vijf en twintig punten zullen kosten. Kousen en sokken vallen buiten deze kaarten. Hiervan worden vier paar per jaar en per hoofd men vergeve de beeldspraak verstrekt. Millioenen vrouwen in de fabrieken. Terwijl op die manier het binnenlandsch ver bruik tot een minimum is teruggebracht, werkt de industrie op volle toeren. Natuurlijk alleen maar voor den export. Krachtens de wet op den arbeids- plicht worden millioenen vrouwen in de fabrieken geplaatst. Of de man een behoorlijk inkomen heeft, of er een aantal kinderen zijn, het speelt geen rol. Als de staat oordeelt, dat hij voor een vrouw be langrijker werk heeft dan het vervullen van haar huiselijke taak, dan gaat ze naar de fabriek. Reeds eenige maanden geleden telde Duitschland ruim acht millioen werkende vrouwen tegen nog geen veertien millioen werkende mannen. Sinds de vrouw begonnen is overal den man te vervan gen, waar ze hem maar eenigszins vervangen kan als taxi-chauffeuse, conductrice, brievenbestel- ster, loketbeambte, kellnerin, enz. lijkt het de vraag, of de werkende mannen sinds velen van hen onder de wapenen zijn, tegenover het aantal wer kende vrouwen niet reeds verreweg in de minder heid zijn. En intusschen worden er duizenden en duizenden vrouwen opgeleid voor de meest onvrouwelijke beroepen, vooral in de metaal- en electro-industrie. De mobilisatie van den arbeid. Het nationaal-socialistische Duitschland heeft in lange jaren van onvermoeid werken voor zijn ar- beidersheir een even nauwkeurig mobilisatieplan uitgewerkt als voor zijn leger. Direct na het invoe ren der distributie warén er bijvoorbeeld tiendui zenden verkoopers in confectiemagazijnen, schoen winkels en wat dies meer zij, volslagen overbodig. Ze zijn edhter alleen maar in theorie werkloos ge weest, want op het- arbeidsbureau kon men hun dadelijk meedeelen, welke nieuwe plaats in het bedrijfsleven er voor hen was ingeruimd. Ondanks dat het aantal gemobïliseerden in het begin van den wereldoorlog waarschijnlijk het dubbele be droeg van thans, steeg de werkloosheid van twee tot vijf en twintig procent der overblijvende werk krachten. Einde October 1939 had Duitschland niet alleen geen werkloozen, maar het aantal '„statisti sche werkloozen" dat zijn de menschen, die door lidhamelijke ongeschiktheid practisch tot perma nente werkloosheid gedoemd worden was ten opzichte van een jaar geleden zelfs met de helft verminderd. De Duitsche regeering heeft in den loop van jaren nauwkeurig vastgesteld, waarop zij van lede ren volksgenoot afzonderlijk, rekenen kan. Evenals de soldaat zijn zakboekje heeft, zoo heeft iedere Duitsche arbeider zijn „arbeidsboek", waarin nauwkeurig aangeteekend staat al hetgeen om trent zijn persoon wetenswaard lijkt. In zoo'n ar beidsboek kan men precies nagaan, wat de man geleerd heeft, welke examens hij heeft afgelegd, welke beroepen hij heeft uitgeoefend, hoe belang rijk de taak is, welke hij verricht, hoe zijn familie omstandigheden zijn enz. Vergrijpen tegen den arbeidsplicht als het wederrechtelijk opgeven eener betrekking of gevallen van grove nalatigheid en plichtsverzuim worden in dit arbeidsboek zorgvul dig geregistreerd. Daarentegen wordt in de meeste gevallen in het arbeidsboek geen melding gemaakt van delicten, die niet op het gebied van den ar beid liggen. Zelfs wanneer een arbeider de ge vangenis meermalen van den binnenkant heeft leeren kennen, zal men daarvan de vermelding in zijn arbeidsboek in den regel vergeefs zoeken. Men wilde echter op de hoogte zijn van de kennis en bekwaamheden der geheele bevolking en in de eerste plaats van hen die geen plaats in 't bedrijfsleven innamen en dus ook niet over een arbeidsboek beschikken. Te dien einde heeft men een onderzoek ingesteld volgens het systeem eener volkstelling. Niet alleen Duitschers, .maar ook bui tenlanders en zelfs Joden moesten nauwkeurig verklaren, wat hun beroep was, welke andere be roepen ze eventueel geleerd of uitgeoefend had den, en over welke speciale kennis of liefhebberij zij beschikten. Op die manier kwam men van alle huisvrouwen te weten, waar ze door vóór haar hu welijk opgedane kennis of ervaring in het bedrijfs. leven geplaatst konden worden. Tevens kwam men er achter, welke menschen men op de gemakke lijkste wijze uit beroepen, die minder „lebens- wichtig" geoordeeld worden, kon „omscholen" naar andere beroepen. Men achterhaalde voorts, hoe veel heele en ha-lve deskundigen ter beschikking stonden op verschillende speciale gebieden. Kort om, tengevolge van dit onderzoek weet men pre cies, hoeveel vrouwen er eventueel aan het naaien en breien gezet kunnen worden en hoeveel man nen, die op het oogenblik een doodgewone betrek king vervullen, eventueel als tolken in bezette ge bieden belangrijke diensten kunnen verrichten. „Exporteeren of sterven!" In Duitschland moet 't eerste mobilisatiebevel nog verschijnen, ofschoon de oorlog reeds ruim twee maanden aan den gang is. Het lijkt onwaar schijnlijk dat er alsnog zoo'n bevel zal verschijnen. Men heeft geen lichtingen onder de wapenen ge roepen, doch voor lederen Duitscher individueel bepaald, waar men hem 't best gebruiken kon, aan het front of aan 't „Heimatfront", dat wil zeg gen in de fabriek. Militair voelt Duitschland zich onoverwinnelijk. Het kent daarom geen ander pro bleem dan zooveel grondstoffen in te voeren als het noodig heeft om den oorlog zegevierend te be ëindigen. Deze grondstoffen kan het met niets an ders betalen dan met de producten van zijn dustrie. „Exporteeren of sterven!" heeft de Führer in den Rijksdag uitgeroepen. Scherper had hij de harde werkelijkheid van dit oogenblik niet kun nen formuleeren! (Nadruk verboden). De Itaiiaansche pers is van oordeel, dat de i .g. dreigende Duitsche invasie i-n ons land tot niet anders herleid moet worden dan tot Fran- sche en Engelsche propaganda. Gayda komt vooral sterk voor deze overtuiging uit en hij schrijft o.m. dat Duitschland er nooit over ge dacht heeft, Nederland binnen te vallen. Hij waarschuwt Engeland en Frankrijk, dat een dergelijke alarmeerende propaganda, als zij met de z.g. bedreigde neutraliteit van Nederland hebben gevoerd, een projectiel is, dat op het eigen hoofd terecht komt. De antwoorden van Engeland en Frankrijk, zoo schrijft de „Popoio di Roma", op het aanbod van goede diensten van de Koningin van Ne derland en den Koning van België, hebben de bruggen niet verbrand. Het antwoord van En- jeland verschilt in een opzicht van vroegere mi- nisterieele verklaringen, nl. dat het niet als es- sentieele voorwaarde voor vredesonderhande lingen herhaalt, dat er wijziging moet komen in de regeering of in het regime van Duitschland, doch alleen een verandering in de politiek van de huidige Duitsche regeering. In dergelijke omstandigheden zegt het blad het. niet onmogelijk te achten een formule te vinden om de resteere-nde moeilijkheden te ovenvinnen. Inmiddels wordt het ant woord van Duitschland met spanning ver beid. De „Deutsche Diplomatisch-politische Kor- despondenz" schrijft naar aanleiding va-n de Fransche en Engelsche antwoorden op het Ne- derlandsch-Belgische vredesinitiatief volgens het D.N.B. o.m.: Zelfs voor optimisten, die in zekere passages van het Engelsche antwoord nog mogelijkheden wilden zien, heeft de rede van Churchill den laatsten twijfel opgeheven dat Engeland niet van zijn oorlog wil aflaten. Openlijk verlangt men thans van Duitschland niet alleen waarbor gen en garanties voor een bloeienden vrede, maar bovendien licht men reeds eenigszins het gordijn op voor datgene, wat men concreet daar onder verstaat. In de eerste plaats herstel van het statuut van Versailles, wederoprichting van twee vijandelijke bastions aan den oostelijken rand en in het hart van Duitschland, voorts in stelling van een veilige Oostenrijksche verbin ding met deze bastions. Zooals eens de Corridor aan den Weichsel, moet gebied van den Duitschen kern langs de Inn er voor gébruikt worden om het Westen den toe gang tot deze bolwerken tegen het Duitsche volk te waarborgen en bovendien Duitschland te scheiden van zijn spilgenoot. Daarmede toont men opnieuw de onbekwaamheid en het wanbe grip voor de noodzakelijkheden van Centraal Europa. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het antwoord van den Koning van Engeland en van den president van Frankrijk wordt door de Duitsche pers als een vierkante afwijzing be schouwd. Het in het Fransche antwoord vervatte voor- Engelsche gevechtswagens onder be langstellend toezicht van Fransche soldaten ergens achter het Westelijk front Hamburger Frenulenblatt verwijt Engeland „infame berichtgeving", Verontwaardiging over de rede van Churchill. BERLIJN, 13 November. Het „Hamburger Frem- denblatt" schrijft: Het is kenmerkend voor de onoprechtheid der Britsche buitenlandsche politiek dat het oogenblik, waarop de Engelsche Koning eindelijk besloten heeft te antwoorden op het Belgisch-Nederland- sche initiatief, door Winston Churchill wordt ge bruikt als geschikte gelegenheid voor een onge- hoorden uitval tegen volle en regeering van het Groot-Duitsche Rijk. Terwijl de nota de eigen lijke oorlogsdoeleinden van Engeland zooveel mo gelijk traoht te verbergen met zorgvuldige diplo matieke wendingen, bevat de uitvoerige radio rede van den eersten Lord der Admiraliteit een oorlogsprogramma, dat slechts kan worden be schouwd als een nieuwe bevestiging van het Brit sche streven naar vernietiging. Daar men er niet in geslaagd is de Sovjet-Unie tegen Duitschland in het vuur te brengen, troost men de teleurstellende Britsche volksmassa met de stoute bewering, dat „Rusland eens en vooral een einde heeft gemaakt aan alle Nazi-droomen van een oprukken naar het Oosten". Met de licht zinnigheid, welke haar stempel drukt op de ge heele loopbaan van Churchill, wordt zoo'n histo rische nederlaag der Britsche diplomatie in een schijnbare overwinning veranderd. Voor het overige, zoo vervolgt het blad, hebben wij ook gedurende de laatste dagen voorbeelden gezien van de wijze, waarop, op grond van leugen achtige beweringen, een zoogenaamde Duitsche zwakte geconstreured wordt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd van Londen uit het in fame bericht de wereld ingezonden, dat Duitsche troepen Nederland en België waren binnengedron gen. Reeds den volgenden dag moest de Britsche propaganda van flauwe uitvluchten gebruik maken om een agitatie te rechtvaardigen, die in onfat soenlijkheid nauwelijks te overtreffen is. Plotseling zou de Duitsche generale staf besloten hebben af te zien van den inval in België en Nederland. In tusschen echter is deze bluf der Engelsche propa ganda in de geheele wereld als bluf herkend". stel, Duitschland weer te verdeelen, noemt de „D.A.Z." een openlijke bespotting van den Bel- gisch-Nederlandschen stap, waarop een Duitsch commentaar overbodig is. Ook het Engelsche antwoord, zoo vervolgt het blad, stemt zakelijk volkomen overeen met Chamberlain's afwijzing van het vredesaanbod van den Führer van 6 October. Men verklaart zich weliswaar bereid, Duitsche voorstellen „aan een nauwkeurig on derzoek te onderwerpen", doch vermeldt met geen enkel woord, dat zulke Duitsche voorstellen aanwezig zijn en door Engeland „hard en on wrikbaar", zooals Lloyd George het noemde, van de hand gewezen werden. De beide antwoorden zijn dientengevolge slechts als een herhaling van de uitdaging te beschouwen, nadat Engeland aan den vooravond van den oorlog het voorstel van den Duce ten val bracht. Fransche persstemmen. Ook de Fransche avondbladen bespreken de antwoorden. Zij stemmen, zoo schrijven de bladen eenstemmig hoewel niet in gelijke be woordingen gesteld overeen in karakter. Zij bevestigen volkomen de verklaringen van Chamberlain en Daladier en toonen duidelijk aan, dat de positie der beide groote Westelijke democratieën, toen zij de wapens opvatten om de zaak der vrijheid en onafhankelijkheid van alle volkeren op 't continent te verdedigen, niet verschilt en niet kan verschillen zoolang de Nazi tyrannie niet overwonnen is. De „Temps" schrijft: Aldus zijn de verant woordelijkheden scherp vastgesteld, niet slechts wat betreft de oorsprong van het conflict, maar ook wat betreft de voortzetting van den oorlog. Een rechtvaardige en duurzame vrede kan slechts ontstaan met herstel van de bedreven onrechtvaardigheden en het definitieve afzien van alle geweldmethoden. Hij die geen vrede wil gebaseerd op recht en vrijheid voor allen, legt daardoor alleen reeds den vrijen volken een vuurtduring van den oorlog op, waarvoor hij alleen de verantwoording draagt. In het ant woord, dat Hitier op zijn beurt zal moeten geven dan de Koning van Nederland en den Koning van België, zal hij dus duidelijk stelling moeten nemen voor vrede of voor oorlog. In de „Intransigeant" schrijft Gallus: een vrede te teekenen van tien maanden of tien jaar heeft geen nut. Wat wij noodig hebben is een blijvende vrede, welke het den volken om- gelijk maakt te herademen, te werken, de levensvreugde terug te vinden. .PROGRAMMA WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414,4 M. NCRV-uifczendmg. 8.00 Berichten A.N.P., Schriftlezing, Medita tie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11,15 Cello en piano .12.00 Berich ten. 12.15 Orgelspel (Om 12.45 Berichten A.N.P.3. 7.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Ensemble .Consonanten" en gramofoonmuziek. 2,25—2.55 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Ver volg concert. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramo foonmuziek. 6.00 Causerie „Distributie-aange legenheden". 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Taal les en technische causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie,, De grondslagen der muziek". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., herha ling SO.S.-berichten. 8,15 Toespraken (decla matie en het N.C.R.V.-klein koor en -orkest. 10.00 Berichten ANP., actueel half uur. 10.30 Vrou wenkoor en het NCRV-strij'korkest. 11.05 Gra mofoonmuziek. Ca. 11,50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP., 8.10 Orgelspel. 8.45 Gr.- muziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12,00 Gramo foonmuziek. 12.15 VARA-orkest. 12,45 Berichten ANP., Gramofoonmuziek. 1.001.45 VARA-or kest. 2.00 Handwerkcursus. 2.30 Groninger or- kestvereeniging (opn.), 3.15 Voor de kinderen. 5.30—6.30 VARA-orkest. 6.35 Causerie over Pa lestina (met gr. pl.) 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang. 7.30 Bij.belvertel- lingen. 8.00 Herhaling COS-berichten. 8.03 Be richten ANP., VARA-Varia. 8.15 Gramofoon muziek. 8.30 Het Rosian-orkest. 9.00 Radiotoo- neel. 9.30 De Ramblers. 10.00 VARA-orkest en soliste. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berich ten ANP., 11.10 Orgelspel en zang. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 11,20 Orgelspel. 11.45 Orkestconcert. 12.20 Berichten. 12.301.20 BBC Harmonie-orkest. 2.20 Revue-uitzending. 2.50 Orgelconcert. 3.20 Berichten. 3.35 Boekbesp|eking, 3.50 Populair concert. 4.20 Kinderhalfuur. 4.50 BBC-Theater koor en -orkest 5.20 Berichten. 5.35 Actueele uitzending. 6.05 Variété. 6.50 Mededeelingen. 7.20 Symphonieconcert. 8.20 Berichten. 8.35 Actueele causerie. 8.50 Revueprogramma. 9.20 Radiotooneel. 9.50 Optreden van een solist(e). 10.20 Declamatie. 10.30 Dansmuziek. 11.20— 11.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.50 Herm. Hagestedt's orkest, 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 eert. 12.20 Leo Eysoldt's orkest, concert. 2.40 Gramofoonmuziek. programma. 5.00 Zang en piano. 5.20 Otto Do- brindt's orkest. 7.3512.20 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL 322 M. 11.20 en 12.301.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Brusselsche Vereeniging voor Blaasinstrumen. 5.05, 5.50, 6.20 en 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 7,50 Gramofoonmuziek. 8.20 Ensemble „Pro Musica Antiqua". 9.05 en 9.30—10.20 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Omroepdansorkest en soliste. 11.50 en. 12.30 Radio-orkest. 12,501,20 Omroepdansor kest. 4.20 Het Lejeune-kwartet. 4.50 Radio-or kest. 5.35 Gramofoonmuziek. met toelichting. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzending voor soldaten. 8.00 Omroepsymphonie-orkest en so liste (met toelichting). 9.30 Omroepdansorkesfc met toelichting. 10.10—10.20 Gramofoonmu- DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Verzoekconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Ka mermuziek. 10.20 Populair concert. 11.20 Be-* richten. Hierna tot 12,20 Nachtconcert. 7.40 9.30 en Populair con- 1.35 Populair 3.20 Populair

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7