Volledige uitvoering van het recht van oorlogvoerende, Finsch-Russische besprekingen niet afgebroken Rust duurt voort aan het front Noorsche tankboot tot zinken gebracht RADIO. PROGRAMMA „.QENSDAG 15 NOVEMBER 1939 De Britsche contrabande controle. hydatid wenscht den n echt et zoo mogelifÈ schade zegt Lord Finlay. Lord Finlay, de voorzitter van de Britsche contrabande-commissie, heeft Dinsdagavond een persconferentie te Londen op twee „anten gewezen, t.w.: i Engelanci is voornemens volledig zijn recht v'an oorlogvoerende uit te oefenen om te controleeren of zich aan boord van schepen contrabande bevindt. 2, Engeland is echter tevens voornemens dit lècht uit te oefenen met zoo weinig mogelijk voor de neutrale landen. Onderhandelingen zijn gaande met verscheidene ■ringen, zoo vervolgde Lord Finlay met het deze twee beginselen zoover .mogelijk met Lijcjar te verzoenen. Hij gaf toe, dat er vertragin- ,.ffl zijn ontstaan bij de contrabandecontrole, maar iachtige pogingen worden in het werk gesteld om te kwestie onder de knie te krijgen. De omvang van de sbhepen maakt het onmogelijk vertragingen L'te sluiten, maar zij zijn reeds aanzienlijk ver hinderd en zullen blijven verminderen. Een oor- boerend land heeft het eeuwenoude recht een wntrabandecontröle op te leggen en er is geen tac'nt van oorlogvoerende, dat in het internatio nal recht nauwkeuriger vaststaat, vervolgde Lord 'finlay. In ve^e gevallen is het passeeren der schepen langs de contrabande controle vergemak kelijkt, doordat de vaartuigen hun papieren voor uit opsturen. Met talrijkescheepvaartlijnen is ook overeengekomen, dat, indien haar schepen verlof jouden krijgen terstond door te varen, deelen van lading, waarover eenige twijfel kan bestaan, in ng van een beslissing zullen worden op- op de kade. Finlay wees er met nadruk op dat geen lading veroordeeld kon worden zonder uitspraak van het Prijzenhof, waartegen beroep mogelijk Is. Ook de Admiraliteit moet summière aanwijzingen vertoonen, welke het vasthouden van de lading rechtvaardigen. Reynautl confereert te Londen met Britsche ministers. Een radiorede in het Ehgelsch. Paul Reynaud. Paul Reynaud, de Fransche minister van financiën vertoeft in Londen om met de Brit sche minister verschillende financieele en economische kwesties, welke uit den oorlog Voortvloeien, te bespreken. Reynaud heeft geconfereerd met Simon, Churchill en andere leden van het kabinet. hield Reynaud in het Engelsch Kü radiorede, waarin hij zeide: „Onze vijand is er Van overtuigd dat de democratische volleen niet Mo groote opofferingen willen verdragen - als hij zelf. Doch daarin vergist hij zich". De minister 'wacht hulde „aan de vastberadenheid van het Britsche volk ,dat streeft naar een vrede, die wer kelijk vrede is", en gaf daarna een schildering van het leven in Frankrijk. „Stel u voor" zeide 1. «een land, waarin een van de acht inwoners onder de wapenen is, waar de vrouwen de man nen in de fabrieken en op het land hebben ver vangen, Bijna alle paarden en vrachtauto's zijn opgevorderd. Zeer vaak is er in een dorp slechts een paard overgebleven, dat om beurten door de bewoners gebruikt wordt. Vrouwen, wier mannen aan het front zijn, drijven den ploeg. Er zijn geheele provincies, waaruit de ouden van dagen en de kin- fleren geëvacueerd zijn. Een groote stad als Straats burg met zijn 200.000 inwoners is thans verlaten W stil. Stel u voor, welk een slag het economische leven in Frankrijk heeft gekregen. Ieder heeft ongeluk dapper onder oogen gezien. Onze prachtige arbeidende klasse werkt 60 uur en langer perweek. Degenen, die nog geen 49 jaar zijn en bij het leger zouden kunnen worden ingelijfd, staan bovendien nog 15 procent van hun inkomen af. Er ph reeds beperkende bepalingen opgelegd: twee flflgen per week eet men geen vleesch. Niet alleen beeft het Fransche volk deze offers moedig ge bracht, doch, al dezen moeilijkheden ten spijt, is b« financieele herstel niet afgebroken. De rijken bbjven hun geld in het land terugbrengen. De voorraad aan goud en buitenlandsche deviezen is tas grooter dan in het begin van den oorlog. De wmen stellen hun geld ter beschikking van het fnt} door meer te sparen. Iedereen in Frankrijk bfleit vertrouwen in zijn land. Zoo staat het met s v3ste besluit dat er thans een einde zal komen de eentonigen terugkeer van den oorlog in Mere generatie." KAMER EN SENAAT VAN BELGIË BIJEEN. Gillon en Van Cauwelaert als voorzitters herkozen „HET GEZAG VAN RECHT EN RECHT VAARDIGHEID MOET HERWONNEN WORDEN." Het Belgische parlement is Dinsdag bijeen ge weest. In den senaat werd Gillon als voorzitter herkozen. Hij verwierf 86, zijn tegencandidaat Vinok 64 stemmen. Er waren 10 blanco stemmen of stemmen van onwaarde. Gillon hield een rede, waarin hij zeide: „Wij hervatten onzen ar beid in een atmosfeer, die vol onrust blijft. Rondom ons staan de zwaargewapende tegen standers nog steeds tegenover elikaar doch ons voor treffelijk leger waakt. Het waarborgt onze vei ligheid. Niemand weet, wanneer de verschrikke lijke nachtmerrie voorbij zal zijn, maar er is ongetwijfeld geen land, dat sterker dan België verlangt naar het herstel van den vrede op den grondslag van reeht en gerechtigheid. Het gezag van recht en rechtvaardigheid moet herwonnen worden. Wanneer wij met ïcracht deze noodzaak bepleiten, blijven wij trouw aan onze tradities. De kleine landen, zooals België, kunnen trouwens pas in veiligheid leven, wanneer de al te vaak miskende beginselen nieuw aanzien zullen hebben verworven. België, dat de neutraliteit, welke het heeft aanvaard, met volkomen correctheid en oprechtheid handhaaft, heeft zijn standpunt doen kennen door de geëerbiedigde stem van zijn staatshoofd, dat in zijn boodschap aan het Amerikaansche volk de gedachte van ons volk op treffende wijze heeft uiteengezet. Inmiddels heeft ieder er zich rekenschap van kunnen geven, dat België in de moreele en juri dische wanorde, welke de tegenwoordigee toe stand inhoud, zich duidelijk bewust is gebleven van zijn plichten en het gewicht zijner taak. De stem van dit moedige en oprechte land verdient gehoord te worden. In de Kamer is "Van Cauwelaert met 143 van de 156 geldige stemmen herkozen als voorzitter. Ook hij hield een toespraak. Hij zeide o.a. „De omstandigheden, waaronder de Kauner haar werk hervat, hebben niets verloren van den ernst, die de buitengewone bijeenkomst van 5 Sep tember rechtvaardigde. Ik wil het gevaar niet afmeten. Er is nog steeds aanleiding tot de ver wachting, dat ons land voor de verschrikkingen van den oorlog gespaard zal blijven. Maar de plicht van voorzichtigheid, waarop ik reeds uw aandacht gevestigd heb, is dwingender dan ooit. Wij willen niet aan den arbeid gaan zonder uiting te geven aan onze erkentelijkheid, onze eeribied en verknochtheid jegens onzen geliefden vorst, die met zooveel wijsheid en mannlijkheid de politieke veiligheid en de verdediging vg-n ons land verzekert. en Wij brengen ook hulde aan zijn hoog ini tiatief, waardoor hij, tezamen met de Ko ningin der Nederlanden, den terugkeer van den vrede wil vergemakkelijken. Wij geven uiting aan ons onwrikbaar vertrouwen in zijn verlichte daad". Incidenten. De pai'lementszittinig was nog slechts amper begonnen, of er deed zich reeds een incident voor tusschen den Vlaamschen nationalist Grammens en den Waalschen socialist Hubin, zoo lezen wij in de Msb. Toen Hubin het woord wilde nernen, begon Grammens luidkeels te roe pen, dat Hubin in het Belgische parlement niet op zijn plaats was. Bijna de geheele Kamer pro testeerde tegen dit optreden van Grammens, die daarna, omdat hij weigerde oip bevel van den voorzitter de zaal te verlaten, door de ordebe waarders buiten de deur werd gezet. De Vlaamsche-nationalistische Kamerleden verlieten toen eveneens de zaal. Britten meenden boven Frankrijk te zijn. Di'ie Engelsche vliegtuigen op Belgisch gebied geland. OOSTENDE 14 November. Vanmiddag nebben verscheidene Engelsche militaire vlieg dagen over de Westkust gevlogen. Een der toe fen daalde op het strand te De Panne, flb tweede te Coxyde. Een derde machine zou, naar men gelooft, op Belgisch gebied bij de TMische grens geland zijn. De bestuurders der Ih eerste toestellen zijn zeer jonge men- w j Zij verklaarden zich boven Fransch fiWied gewaand te hebben. (Belga), Sovjel-propaganda per Duitsch vliegtuig. Rede van Molotof boven het gebied van Parijs verspreid. Het onderzoek heeft aangetoond, dat het een Duitsch vliegtuig was, dat op -7 November j.l. boven het gebied van Parijs biljetten heeft uitge worpen bevattende den tekfct van de rede van Molotof, aldus meldt Havas. Wegens de ongunstige weersomstandigheden had men het toestel, dat zeer hoog vloog met kunnen identificeeren. De wijze, waarop Duitsche vliegtuigen zich tot dragers maken van de Sovjet propaganda, is hiermede dui delijk aangetoond, constateert Havas. De biljetten werden uit het vliegtuig neergela ten door middel van een ontploffing, welke de stalen banden, waarmede zij verbonden waren, verbrak. Dit verklaart de geluiden, die de bewoners kort voor dat de pamfletten neervielen, hebben gehoord. LEVER BROTHERS EN UNILEVER N.V. Naar ons wordt medegedeeld zijn met ingang van Dinsdag de heeren dr. H. Colijn, mr, Th. A. Fruin en mr. K. P. van der Mandele tot adviseerende leden van den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. benoemd. Genoemde heeren heb ben zich bereid verklaard hun benoeming als zoo danig te aanvaarden. De heer Arthur Hartog heeft, eveneens met in gang van Dinsdag, zijn functie van lid van den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. neergelegd. De heer Hartog wordt benoemd tot lid van den raad van bestuur van Lever Brothers and Unilever Limited. Geen bedreigingen en geen ultimata, zegt minister Tanner Finsche delegatie terug in Helsinki Voorzichtige verkenningen Havas meldt uit Parijs, 14 November: Na de periode, die aan einde van de vorige week ai'geloopen is, is het front teruggevallen in een kalmte, die nauwelijks gestoord wordt door de gebruikelijke patrouilles. In den loop van de. vorige week had men dui delijk den indruk, tengevolge van de toegenomen bedrijvigheid der Duitsche troepen, de veelvuldi- ger en krachtiger overvallen, de Duitsche verken ningen en het voortdurende geschutvuur, dat waar schijnlijk gegeven werd om als misleiding te die nen op de meest verschillende deelen van het front, dat een operatie van grooter omvang aan het front in voorbereiding was. Men kon een massalen aanval vreezen op de vooruitgeschoven Fransche posten der Maginotlinie. Er kwamen slechts twee kleine Duitsche aanvallen op 10 November, die gemakke lijk gestuit werden. Zij werden gevolgd door een iets duidelijker bedrijvigheid van patrouilles en verken ningen, die echter afnam. Het front van Moezel tot Rijn heeft thans weer zijn gebruikelijk uiterlijk, natuurlijk tot het volgende alarm. Een Duitsche aanval kan steeds onverwachts worden ontketend door de Duitsche bevelvoering, die alle voorwaar den voor een onmiddellijke actie gereed heeft. Het is zelfs zeer goed mogelijk dat een eventueel offen sief ontketend wordt zonder te zijn voorafgegaan door patrouilles of liever door een abnormale toe neming van de bedrijvigheid der verkennings-af- deelingen. De ligging der voornaamste stellingen der tegen standers, vaak slechts op 1 of 2 kilometer van el kaar, eischt een voortdurende bewaking van het niemandsland. Dag en nacht worden van beicLe kanten tal rijke groepen uitgezonden, die voorzichtig het terrein verkennen. Soms stuiten twee groepen op elkaar. Meestal staan zij zoo plotseling te genover elkaar dat geen gebruik kan worden gemaakt van de automatische wapens, zoodat zij hun toevlucht moeten nemen tot handgrana ten of pistolen. Deze incidenten komen dage lijks voor aan het geheele front. De legerberichtcn. PARIJS, 15 November. (Havas) Het legerbe- richt van den ochtend van den vijftienden Novem ber luidt: „In den loop van den nacht verminderde acti viteit". Dinsdagavond werd gemeld: „Groote activiteit van de patrouilles. Vooral ten oosten van de Saar." HELSINKI 15 November (Reuter/A. N. P.). De Finsche delegatie is vanochtend uit Moskou aangekomen. Tanner, de Finsche minister van financien, heeft in een interview, dat hij aan de grens heeft toegestaan, gezegd, dat de onderhande lingen op vriendschappelijke wijze zijn ge voerd. Hij voegde hier aan toe dat er geen bedrei gingen en geen ultimata waren en dat de besprekingen niet waren afgebroken. De meeningen van beide delegaties zijn onder oogen gezien en het was volgens Tanner thans noodig een aanvaardbare basis te vinden voor de voortzetting der onderhandelingen. De delegatie werd gedurende het geheele bezoek met hoffelijkheid behandeld en Stalin had op het Kremlin Finland „geluk" ge- wenscht. Tanner zeide dat de gedelegeerden voor hun vertrek uit Moskou Molotof er van. in kennis heb ben gesteld dat zij gingen'vertrekken. Zij ontvingen van Molotof een antwoord, waarin deze uitdrukking gaf aan zijn oprechte hoop, dat spoedig een over eenkomst zal worden bereikt. Ten slotte heeft Tanner nog gezegd dat slechts weinig landen een nationale schuld hebben,- welke neerkomt op minder dan veertig gulden per hoofd van de bevolking. De Finsche bevolking heeft de delegatie op enthousiaste wijze verwelkomd. Paasikivi en de zijnen werden met donderend gejuich en vader- landsche liederen bij hun terugkeer op Finschen bodem begroet. Reeds aan het grensstation, zoo zegt de corr. van de Tel., waar de delegatie gistermiddag arriveerde, waren duizenden samengestroomd, om de gedele geerden enthousiast te begroeten. Deze tooneelen herhaalden zich te Wiborg, waar de delegatie tot elf uur moest wachten op aansluiting met den nachttrein naar Helsinki. Inmiddels meldt Reuter uit Helsinki dat Finland thans voorbereid is op een langdurigen „zenuw- oorlog". Een vijfde deel van de' Finsche bevolking, 1 die drie millioen zielen telt, is onder de wapenen. De Finsche bladen bereiden het volle er op voor dat het zich beperkingen en offers zal moeten op leggen, die, te oordeelen naar de gebeurtenissen van de vorige week, met opgewektheid gedragen zullen worden. Men verklaart dat Finsch gebied nooit onder controle van een vreemden staat geplaatst zal woi-den. Sedert het begin van de crisis is aan vrijwillige bijdragen voor de defensie en de steunorganisaties een bedrag van 73 millioen mark ontvangen. De giften zijn gestort door alle lagen der bevolking. Russisch vliegtuig door de Finnen neergeschoten? In officieele kringen te Helsinki verklaart men volgens United Press dat Dinsdag njoowel te land als in de lucht incidenten zijn voorge vallen, doch men weigerde een officieele ver klaring daarover af te leggen. Deze incidenten zijn, zoo werd verklaard, gelijk aan die, welke in de laatste weken meermalen zijn voorge vallen, toen de Russen trachtten druk te oefe nen op den loop der Finsch-Russische onder handelingen. Volgens een nog niet bevestigd gerucht hebben de Finnen een Russisch vliegtuig aan de oostelijke grens in „Niemandsland" neergeschoten. Van geen van beide zijden is men de gevallen machine genaderd, uit vrees een incident te verhaasten. De Russische infanterie zou verder het moreel der Finsche troepen op de proef hebben gesteld door met gevelde bajonet tegen de prikkeldraadver sperringen te chargeeren en in de lucht te schieten. De Finsche soldaten waren echter geenszins ge- imponeerd, daar zij er op getraind zijn incidenten met Rusland te vermijden. Bovendien bevinden zich in de grenszone slechts soldaten, die tenminste vijf jaar gediend hebben. Bommen van 250 kilo vielen op de Shetlands. Eenige projectielen kwamen bij scholen neer. De vier Duitsche vliegtuigen, die Maandag een aanval hebben ondernomen op de Shetland-eilan- den hebben, zoo meldt Reuter, minstens twaalf zware bommen laten vallen, welke elk naar schat ting 250 kilogram wegen. Een splinter met een ge wicht van drie KG. trof een klein huis. Vier bom men vielen zonder schade aan te richten in zee, vier anderen vielen dicht bij elkaar op het land, nog vier anderen kwamen neer op een heuveltop. De bommen, die op het land terecht kwamen, vielen ongeveer 400 Meter van met kinderen be zette scholen neer. Groote hoeveelheden aarde en steenen werden wel dertig meter omhoog geslin gerd. De brokstukken verspreidden zich over een aanzienlijke oppervlakte. Twee scholen zijn gesloten ten einde schuilplaat sen te bouwen. De Duitsche toestellen vlogen laag als gevolg van den zwaren regen en het slechte zicht. Zij waren slechts korten tijd zichtbaar, doch werden met hevig luchtdoelgeschut aangevallen. „Niet veilig in eigen havens". De Duitsche pers zegt volgens het D.N.B., dat ondanks de aankondiging van Churchill, als zou het weer voor de Duitsche vliegers te slecht zijn, een vlucht ondernomen is naar de Shetland-eilan- den. De aanvalsvlucht is volgens 't programma uit gevoerd, zegt de „Berliner Lokal-Anzeiger" en onze vliegtuigen zijn alle behouden teruggekeerd. Churchill moet dus voortaan wat voorzichtiger met zijn voorspellingen zijn. De „Berliner Börenzeitung" schrijft: Door dezen aanval zijn drie factoren nadrukkelijk aangetoond: 1. Dat de weergoden, als „geallieerde" van En geland, even weinig betrouwbaar en onoverwinne lijk zijn als Polen. 2. Dat de actieradius der Duitsche gevechts vliegtuigen met Scapa Flow nog lang niet haar uiterste grens bereikten en dat de Britsche vloot in geen van haar binnenlandsche havens veilig is t 3. Dat het menschenmateriaal en de vliegtuigen der Duitsche luchtmacht tegen elke taak zijn op gewassen. BRAND IN DE HAVEN VAN BELFAST. Op het schip „Dunvegan Castle" te Belfast is brand uitgebroken. Voor de brandweer er in kon slagen het vuur te blusschen, werd eenige schade aangericht. Men gelooft, dat de brand is ontstaan, door het overspringen van een vonk van een lasch- apparaat. Een arbeider moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het schip meet 15007 ton en werd in 1936 bij Gerland and Wolf te Belfast gebouwd. België reageerde steeds op schendingen van zijn neutraliteit. Afweermaatregelen tegen alle vreemde vliegtuigen. Een bericht van een buitenlandsch agentschap zinspeelt op het vliege-n van Duitsche toestellen boven België en voegt daaraan toe, dat België op deze schendingen zijner neutraliteit niet ge reageerd zou hebben. Een rechtzetting is daarom noodig, aldus meldt Belga. Het is juist dat Duitsche toestellen den laat- sten tijd vrij vaak over België hebben gevlogen, wanneer zij wilden trachten Frankrijk te bereiken of wanneer zij na een vlucht naar Frankrijk wil den terugkeeren naar Duitschland. Telkens zijn de Belgische luchtmacht en het afweergeschut in actie gekomen. Herhaaldelijk werden Duitsche toestellen daardoor gedwongen rechtsomkeert te maken. Voor het overige zijn steeds, wanneer Fransche of Engelsche toestellen boven Belgisch gebied vlogen, dezelfde maatregelen genomen. Een Reuterbericht uit Londen meldt nog: Naar het ministerie van voorlichting mede deelt, verneemt men in welingelichte Belgische kringen dat geen Duitsche vliegtuigen over Bel gië hebben gevlogen of de Belgische neutraliteit op andere wijze hebben geschonden, sinds de Belgische regeering op 3 November te Berlijn ge protesteerd heeft. Zeventien leden der bemanning vermist. Gisteren heeft een Engelsche trawler 23 man van een Noorsche tankboot in een haven van Noord Engeland aan land gebracht. De man nen waren in -een open boot op zee aangetrof fen. Zij verklaarden meer dan dertig uren te hebben rondgezwalkt. De treiler heeft nog vijf men naar een tweede boot gezocht, waarin naar gezegd werd, zeventien leden der bemanning zouden zijn. De overlevenden vertelden, dat het schip zonder waarschuwing gistermorgen om tien uur was ge torpedeerd. De torpedo trof het vaartuig mid scheeps, waardoor het bijna in twee deelen brak. De radio werd beschadigd en daardoor was het niet mogelijk noodseinen uit te zenden. De beman ning begaf zich terstond in twee sloepen. In een boot zaten 23, in de andere 17 man. Zij waren on voldoende gekleed en hadden niet genoeg voedsel. Volgens het relaas van een der inzittenden ge- aalcten de beide reddingsbooten elkaar des nachts kwijt. Toen de trawler in zicht kwam, waren de mannen volkomen uitgeput. Veertig men hadden zij rondgezwalkt. De overlevenden uitten hun be zorgdheid over het lot van de vermiste boot, aan boord waarvan zich de kapitein bevond, die reeds doodelijk vermoeid was alvorens de ankboot getor pedeerd werd, daar hij anderhalven dag op de brug had gestaan. De naam van het Noorsche schip was Arne Kjode. Het behoor-de te Bergen thuis en mat 11.019 ton. De trawler „Cresswell" vergaan. Aan de kust van Noörd-Sehotland is volgens Reuter de Britsche trawler „Creswell' door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Zes leden van de bemanning worden vermist. De overige zeven zijn door den trawler „Phyllisia" opgepikt. Later werd vernomen, dat de „Cresswell" zonder waarschuwing getorpedeerd was. Tien van de uit dertien koppen bestaande bemanning wisten op een vlot te komen, maar drie vielen er af door uit putting; drie andere leden der bemanning verdron ken eveneens. Twee uur later werden de overle venden opgepikt door de duikboot. Zij bleven hier zeven uur aan boord en werden toen overgegeven aan den treiler „Phyllisia". Toen de schipper den trawler de duikboot verliet, zeide de duikboot kapitein: „Vertel aan mijnheer Churchill, dat Duit sche duikbootmannen geen hartelooze woorden aars zijn, zooais men je wil doen gelooven," Een lid der bemanning zeide: „Wij wisten pas dat de duikboot bij ons was, toen de kogels om ons heen vlogen. Wij hadden geen tijd 'n sloep uit te zetten. De onderzeeër vuurde op zijn minst twintig scho ten op den trawler af." Ontploffing op de „Matra". Naar voorts uit Londen wordt medegedeeld zijn ten gevolge van een ontploffing aan boord van het Britsche vrachtschip „Matra" gister avond twee man gedood en 22 gewond De „Matra", welke 8003 ton meet en te Liverpool staat ingeschreven, bevond zich op de Noordzee. De kapitein, de loods, tien officieren en veertig Laskaren werden opgepikt door een reddingsboot, die zich tot drie keer toe naar het schip begaf. An dere leden van de bemanning werden opgepikt door een tankschip, nadat zij verscheidene uren op zee hadden rondgeroeid. Eén doode werd aan boord van de „Matra" achtergelaten. De admiraliteit heeft vanochtend aan de reeders te Liverpool mededee- ling gedaan van het verlies van de „Matra". Een van de gewonde zeelieden overleed na aan komst op den wal. Het wrak van het schip was van het strand duidelijk zichtbaar. Het zonk, met hel achterschip naar beneden, terwijl een sleepboot zich in de nabijheid bevond. Weer een Duitsch vliegtuig boven de eilanden. Naar gisteravond té Londen vernomen werd, is Maandagmorgen opnieuw een Duitsch verken ningsvliegtuig waargenomen boven de Shetland- eilanden. Reuter meldt nog dat, aangezien het Duitsche legerbericht van Maandag beweert dat tijdens den eersten aanval op de Shetland-eilanden Duitsche vliegtuigen twee vliegbooten hebben vernield, ge constateerd moet worden dat bij den aanval geen. öooden en gewonden zijn gevallen. OPENBARE LES DR. S. C. BOKHORST Bij de aanvaarding van het privaat-docentschap in de didactiek van de scheikunde aan de universi teit van Amsterdam hield dr. S. C. Bokhorst heden middag in een der zalen van het universi teitsgebouw een openbare les over de opleiding van den leeraar in de scheikunde. DONDERDAG 16 NOVEMBER. HILVERSUM 1 1875 en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gramo- foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berich ten ANP en gramofoonmuziek)2.00 Handwerk- uurtje. 3.00 Vrouwenhalfuur 3.30 Gramofoon muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek, 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 MHtodia en Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cause rie „Wat er op de wereld gebeurt". 7.45 Causerie jVIetaaibewerking"8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Christ. Zangvereeniglng ..óoli Deo Gloria" en gramofoonmuziek. 9.00 Causerie De beteekenis van den Volksraad van Neder- landsch-Inddë. 9.30 Molto Cantabile. 10.00 Berich ten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. 11.25 Gramofoonmuziek. ca. 11.50—12.00 Schrift lezing. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekover zicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmu ziek. 1.00 Viool en orgel. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegelei ding. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.4-5 Gramo foonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkalei- doscoop en gelukwenschen. 5.306.27 AVRO- Amusementsorkest en solist. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 En gelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.20 Radiotooneel met prijsvraag. 10.20 De Twilight Serenaders en solist. 11.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 11,30—12.00 AVRO -Dansorkest ENGELAND 391 en 449 M. 11.20 BBC-Theaterorkest. 12.05 Causerie. 12.20 Berichten. 12.30—1.20 Dansmuziek. 2.20 Orkest concert. 2.50 Reportage. 3.20 Berichten. 3.35 Cau serie. 3.50 Orgelspel. 4.20 Kinderhalfuur. 450 Blaasorkest. 5.20 Berichten. 5.35 Practische wen ken. 5.50 Mannenkoor, orkest en solisten. 6.20 Ra diotooneel. 6.50 Orkestconcert. 7.35 BBC-Variété orkest en BBC-Revue-koor. 8.20 Berichten. 8.35 Causerie „War commentary". 8.50 Optreden van een solist(e). 9.20 Avondwijding. 9.40 BBC-Har- monie-orkesct. 10.05 Radiotooneel. 10.50 Harry Roy en zijn band. 11.2011.35 Berichten- RADIO-PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.50 Omroeporkest. 7.408.50; 9.30 en 10.50 Gramomofoonmuziek. 11.20 Leo Eysoldt's orkest. 1.35—2.20 Populair concert. 3.35 Folkloristisch programma. 5.00 Viool en harp. 5.20 Otto Do- brindt's orkest. 7.35—12.20 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL 322 M. 11,20 en 12.301.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Pianovoordracht met toelichting. 4.50 Gramo foonmuziek. 6.05 Zang. 6.44 Gramofoonmuziek. 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-or- kest.. 9.05 Bidstonde voor den vrede. 9.30 Vervolg concert 9.5010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio- orkest. 12.501.20, 4.20, 5.35 en 6.35 Gramofoon muziek. 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 Ra diotooneel. 8.50 Radio-orkest. 9.30 Piano en viool. Hierna tot 10.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Populair concert. 8.20 Berichten. 9.50 Sym- phonie-.orkest. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.21 Nachtconcert.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7