IJmuider Courant Duitschland beschouwt als „afgedaan" X-THI I Goede Diensten. Zondagsrijders. Engelsch tankbootje Tldaet u<zet£ schade IJmuider Courant Van het front. fitesenleett:» buk} Stat duiveis etha Goede Diensten-aanbod JAARGANG NO. 14 ÜMistraa» Lourens Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem Drukkerij N.V„ Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau ,ilooi 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, sgeven voor dit blad, worden kosteloos n In de Kennemer Courant ÜAGBLAU VOOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEKREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 16 NOVEMBER. 1939 Abonnementen pei week 0.12%, pei maand 0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. «v Is nu gebleken dat het aanbod van goede door Koningin Wilhelmina en Koning III aan de oorlogvoerenden gedaan met ifoel, den vrede te helpen bereiken, geen on adellijk succes heeft opgeleverd maar evenmin ^men onwil heeft ontmoet. Een onmiddellijk (£#5 trouwens wel niemand verwacht heb' overdacht hoe hier „staatsprestiges" elkaar stonden. En de meeste men- dle sceptici zijn, zullen een volkomen af- hebben voorzien. Maar het is heusch geen older dat die niet gevolgd is, dat de deur open Daarover heb ik al eerder geschreven, s^nover zou ik nu nog eens even willen door- bleven. li Dit in aansluiting op de drie optimistisch ere artikelen op de drie laatste dagen der i^jge week. Dat waren die dagen van- span- weet u nog wel? Toen er zooveel geruch- liepeii en de verschrikkelijkste dingen door rer;él zwartgallige menschen voorspeld werden, run rust is nu hersteld en ik zou alleen maar |en vragen: zit er niet wat in, de feiten en handigheden rustig te bekijken en aan een gegrond optimisme vast te houden? An- p en mij bevalt dat goed. Ja, als die feiten niet warenMaar ze zijn' er volop, al staan, er ier moeilijkheden tegenover. De Koningin en de Koning hebben niet aange ven als bemiddelaars op te treden, maar hun he diensten te verstrekken tot het bereiken uil overleg". Daar zit een verschil in dat voor sereen begrijpelijk is. Een bemiddelaar komt -et voorstellen aandragen. Worden die verwor- jüi dan kan hij ze beproeven te herzien of te imendeeren. Worden die herzieningen of amen- iementen bij herhaling weer niet aanvaard, dan Sat hij het wel op te geven. Dan is het mis. contact is weg, de bemiddelaar heeft échec geleden, beide partijen zijn waarschijn- op hem gebeten, hun „geladen" pers heeft li fiolen van haar toorn op hem uitgestort en ;ste is dat vierkante afwijzingen zijn ge- die de muren van het staatsprestige weer Jfifa verhoogd. Actieve bemiddëling tusschen oorlogvoerende iiaten kan eigenlijk pas gevoerd worden nadat in vorige phase gebleken is dat „de velden wit rijn om te oogsten". Die vorige phase wordt inge- !iid met het aanbod van goede diensten, dat geen voorstellen inhoudt maar zegt: laten i den toestand eens rustig bezien en onderzoe- i, Wordt in antwoord daarop „dé deur dpön- aten", wordt er zelfs al gezegd: „wij willen den log geen dag langer laten duren dan hoodig en.,.kunt u soms voorstellen van de andere ie doen die eenig uitzicht bieden, dan zuilen tij ze-gaarne onderzoeken"dan rijst er al i, Temeer als, zooals in den huidigen toe- {land, het telkens weer verwachte groote offen- iei maar steeds uitblijft en er zelfs eigenlijk gevoerd wordt. En als intusschen een grootmacht, die althans in bevolking even s als Duitschland, Frankrijk en Groot' Brittannië tezamen, terwijl niemand zijn bewa- teningskracht nauwkeurig kent, in dreigende og op den afloop van den hevigen strijd der en staat te wachten. Die grootmacht, Rus- heeft al groote voordeelen in het Oosten .ld en gaat op zijn gemak voort met uit te breiden. Hij heeft van Estland nog wt meer geëischt en gaat beleidvol voort met uit Pinnen los te peuteren wat hij zonder oorlog jgen kan. Nu lijken de Britsche en Duitsche standpunten volkomen tegenovergesteld, maar in het ibaar plegen zulke tegenstellingen zich hevi- Sff voor te doen dan binnenskamers. Evenals de redevoeringen van b.v. Goebbels en Churchill, ge ilden met propaganda, een veel. venijniger con- ffict toonen dan bij een diplomatieke onderhan den dag zou treden. Men moet al die ledevoeringen met een korreltje zout nemen eh wel bij bedenken dat alle drie oorlogvoerende feten hun bevolkingen in een toestand laten verkeeren, die haar voortdurende opoffering op 's' Terwijl alle drie volken dolgraag vrede zou- hebben. In zulke omstandigheden wordt veel georeerd tot handhaving der vastberadenheid, fok worden er gauw geruchten gelanceerd over ÜWelijke plannen der tegenpartij, zooals wij van Engelsche zijde ondervonden hebben, feu moet ook in deze dingen de feiten, de öiii- i-iandigheden, den toestand waarin anderen ver- rustig overwegen. Veel menschèn zijn wél I zich steeds de vraag te stellen „wat er «etter zit" als het iets ongunstigs, naargeestigs kunnen zijn. Maar zij vergeten die. vraag '2 ovei'wegen als er inderdaad iets achter zit W hun eigen benauwdheid kan doen verdwij- Üg ^°^anders hoorden niet zoo pessimistisch nadat wij meer dan een eeuw lang buiten ®r'ogen zijn gebleven en nu weer ondervinden niemand erop gebrand is, ons erin te nalén. "U vragen de Engelschen en de Franschen, dat den Polen en den Tsjecho-Slowaken door °ÈWe^ ingedane onrecht zal worden goëdge- j ffi&akt, De Franschen (niet de Engelschen) noe- in hun antwoord ook de Oostenrijkers. Men ,an zeggen dat de Duitschers er niet aan ei'ken zullen, van hun veroveringen af te zien. aar is het wel ondenkbaar dat zij tot hun <anvankelij'ke „volksche beginsel" zullen willen eruSkeeren door den Polen en Tsjeeho-Slowa- en> wier opneming in het Duitsche Rijk toch 8en hachelijke zijde heeft, onafhankelijkheid te ?êVen".. als daar b.v. teruggave der Duitsche en voordeelige handelsovereenkomsten er zouden staan? Zou men anderzijds in en Frankrijk niet bereid zijn tot zulk c 1 oplossing indien nieuwe waarborgen voor fEuropeesche samenwerking, vereenigd met feitelijke ontwapening, werden gegeven en §evoerd? Zal men daarbij niet overwegen, dat 't Verbod van Zondagsch autorijden Bestaat sinds gisteren niet meer, Dit vreemd gevolg vain deze tijden, Behoort dus ook weer tot oud zeer. De leevrancier van de benzine, De plattelandsche hotelier Kunnen dan weer wat meer verdienen Ik wensch hun dus geluk ermee. De kindren die op straat graag tollen En niet alleen op het trottoir, Hun vrindjes die op schaatsen rollen, De autolooze wandelaar; Zij die zich fietsend graag verpoozen Op vrije Zondagen en ik, Vinden het eiglijk uit den booze En zijn er niet mee in hun schik. Wij zullen nu weer moeten wennen, Na enkle weken Zondagsrust, Aan 't oude rossen en het rennèn, Wij worden weer gevaar-bewust. De klaxon gaat de rust weer breken, Die Zondags heerschte in de stad, Wij kunnen niet meer oversteken Met het gevoel: wie doet me wat? Ook op den Zondag blijft het leven Weer in den door-de-Weekschen draf, Door ons één vrijheid weer te geven, Neemt men ons weer een andre af. na ontploffing gezonken. alsUnietalle besluiten en verordeningen van Rijk en Gemeente volgt r is altijd wat voor U bijl Leest alles goed Leest het in de vrees voor verderen groei van een geweldig Duitsch Rijk door het. Russische optreden en de Russische machtwihst éri ook door de gebleken militaire „deadlock" in het Westen eigenlijk al op den achtergrond .is geraakt? Men is nogzoo ver niet. Maar dè kans is ge groeid. Het seizoen verhoogt de kans op uitstel en bezinning. Minister-president de Geef heeft Maandag gezegd: „Als het pogen van Hunne Majesteiten (het aanbod van goede diensten) nogmaals mocht falen zullen zij en de regeerin gen van andere neutrale landen ter gelegener tijd nieuwe stappen in dezelfde richting kunnen doen." Dit beteekent: de gelegenheid blijft in elk val open om opnieuw te handelen. Een misluk king kan in dit geval geen stap achteruit be- teekenen. De kans en degenen die haar hanteeren blijven dezelfden. En men begrijpt wel dat het peilen van meeningen langs diplomatieke kana len zooals dat heet, op zeer vertrouwelijke wijze kan geschieden. - R. P. Negen van de dertien opvarenden verdronken Blijkens eën Reuterbericht uit Londen is het 794 ton metende kustvaartuig „Woodtown" na een ontploffing gezonken. Van de uit dertien personen bestaande bemanning zijn er negen verdronken. De „Woodtown", een kleine tank boot, werd opgeblazen en zonk binnen een minuut, slechts een rookwolk achterlatende. Ook een Grieksch schip gezonken. Naar Reuter verder meldt is het Grïeksche stoomsehip „Georgios" gisteren aan de Noord-Oost kust van Engeland gezonken. De uit 22 koppen bestaande bemanning is gered. Geen hunner werd gewond. Het schip is in de duisternis in aanva ring gekomen met een gedeeltelijk onder water zittend wrak. De „Georgios" had een inhoud van 2.216 ton en was geregistreerd in den Piraeus, de haven van Athene. De bemanning werd opgepikt door een reddingboot van de Engelsche kustboot, welke twaalf uur lang iti» zee is geweest om de mannén te redden. Toen de boot bij de „Georgios" kwam, was de bemanning al van het schip af. Een aan zienlijken tijd heeft de reddingboot het water af gezocht, alvorens zij een sloep van de „Georgios" vond, waarin de bemanning had plaats -genomen. Volgens United Press bestaat over het lot van het Britsche s.s. „Newton'beach", 4651 ton meten de, ongerustheid, daar in drie weken niets meer van het Schip vernomen is. De bemanning van de Newtoribéach bestaat uit 40 personen. Britten maken Duitsch schip buit. Een Duitsch stoomschip van 909 ton, dat naar men meent „Leander" heet, is als „prijs" een haven van West-Engeland binnengebracht. Men denkt, dat het schip de haven van Vigo binnengeloopen was, toen de oorlog uitbrak en dat de bemanning besloten heeft te trachten Duitschland te bereiken, toen zij geen levensmiddelen meer kon krijgen. Twee Finsche schepen aangehouden. Twee Finsche schepen de ,Verna" van 1.450 ton en de „Flora" van 2.025 ton, zijn door de Duit schers in de Oostzee aangehouden en naar Swine- münde opgebracht. De „Verna" was met een lading cellulose op weg naar Engeland. De „Flora" had een lading hout aan boord, be stemd voor Nederland. Litausch schip tot zinken gebracht. Het 1900 ton groote Litausche s.s. „Nida" is bij de Estlandsche kust tot zinken gebracht. Lagunillas geheel verwoest. Aantal slachtoffers wordt op duizend geschat MARACAIBO 16 November. Het idénti- ficeeren van de talrijke slachtoffers te Lagu nillas is uiterst moeilijk, evenals het vaststellen van het aantal dooden, omdat de .verkoolde- lichamen vermengd-zijn. met het puin .van de verbrande woningen. Het nieuwsblad „Pano rama" noemt deze ramp de grootste tragedie, die sinds, de .aardbeving van tien .jaar geleden heeft plaats gevonden. Het is mogelijk dat zich nog verdere ongelukken voordoen. Men schat het 'aantal slachtoffers, om gekomen bij den brand én het verdrinken, op ongeveer duizend. Nog steeds zoekt men het meer van Maracaibo af naar slachtoffers. Van de stad is alleen maar een énorme hoeveelheid houtskool overgebleven. Tweeduizend inwoners wisten te ontsnappen, voordat het vlammende meer de brug, die de oeververbinding vormt, had aangetast. Tot nu toe is niét bekend dat buitenlanders onder dè slachtoffers zijn. De schade is zeer aanzienlijk, Door 't geheele land twee-en-half millioen. Door het geheele land heeft men inschrijvingen geopend om „d.e over levenden, die al hun bezittingen hebben verloren, te ondersteunen. (United Press). Vannacht viel niets te melden Het Fransche legerbericht van hedenmorgen meldt dat in den loop van den afgeloopen nacht niets van het front te melden viel. Het legerbe richt van Woensdagavond maakte melding van contact tusschen patrouilles en plaatselijke actie van de artillerie. De president, der Fransche republiek heeft Woensdag, vergezeld van generaal Kering, den militairen gouverneur wan Parijs, een commando post der luchtdoelformaties aan het front bezocht. Luchtalarm in Noord- Frankrijk. RIJSSEL, 15 November. (Havas-A.N.P.) Van ochtend om 11 uur 50 werd "in het gebied van Rijs- sel luchtalarm gemaakt. Een half uür later was alles weer veilig. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. SIR JOHN SIMON SPREEKT VANDAAG IN HET LAGERHUIS. Sir John Simon zal vandaag in het Lagerhuis en verklaring afleggen over den itenrnationalen toestand, aangezien Chamberlain nog vérplicht is zijn kamer te houden. Steun aan trawlervloot verlengd. Tot 1 Januari 1940. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken aan de or ganisaties in het Visscherijbedrijf medege deeld, dat de regeling betreffende het uitvaren van de visschersvloot, behoudens enkele wijzigin gen, tot 1 Januari 1940 is verlengd. Gelijk be kend, hield deze regeling o.m. in', dat tegemoetko mingen zouden worden verleend in de hoogere bedrijfslasten, 'zooals bijv. de premie van de casco-molestverzekering en de aanvullende uit- keeringen bij zee-ongevallen. De beperking van het aantal uit te" varen schepen is in de nieuwe regeling vervallen. Het is de tijd van het jaar. Geen vastgevroren schepen, maar de omgeving van een in vol bedrijf zijnde aardappelmeelfabriek in Groningen Vanaf VRIJDAG 17 NOVEMBER eiken avond 8.15 uur, ZONDAGS 3 uur MATINEE. SONJA HENIE, de witte wervelwind, in Een film vol schittering, humor en charme. Vóór de pauze WARNER BAXTER, levendiger dan ooit (Adv Ingez Med.) Van 'Mentiop doet mededeeling. aan de gezanten- De Regeeringspersdienst meldt Woensdagavond omstreeks half zeven hebben de gezanten van Nederland eri België zich op uitnoodiging van minister Von Ribbentrop naar de Wilhelm- strasse begeven, waar de minister hun namens den Rijkskanselier mededeelde, dat, na de bruuske weigering van het aanbod van goede diensten van H.H.M.M. de Koningin en den Koning der Belgen door de Britsche en Fransche regeeringen, ook de Duitsche regeering het aanbod daarmede als afgedaan beschouwt. Naar aanleiding van dit antwoord van den Duitschen Rijkskanselier ver nemen wij, dat onze regeering thans de situatie overweegt en zich daar over met de Belgische regeering in verbinding zal stellen. Volgens een United Press-telegram uit Berlijn, hééft Duitschlands afwijzing van het aanbod van koningin Wilhelmina en koning Leopold, in Berlijnsche diplomatieke kringen geen verba zing gewekt. Zij hadden een dergelijke reactie na de Engelsche en Fransche antwoorden voorzien. Niettemin had men verwacht, dat de weige ring in minder positieve termen zou zijn vervat. Wilhelmstrasse bevestigt, dat von Ribben- trop's mededeeling, welike op. het departement van buitenlandsohe zaken plaats vond, monde ling geschiedde en niet gevolgd zal worden door directe schriftelijke mededeelingen naar Den Haag en Brussel, zooals oorspronkelijk werd aangenomen. Dat deze mededeeling als Duitschlands laatste woord in deze aangelegenheid wordt beschouwd, neemt men aan, omdat von Ribbentrop de ver klaring aflegde „in naam van den Führer". Nu deze laatste vredespoging is mislukt, ver wacht men in Berlijnsche diplomatieke kringen, dat de waarschijnlijkheid van een Duitsch of fensief in de lucht zoowel als met onderzeeërs grooter is geworden. In officieele kringen te Brussel heeft het Duit sche antwoord, volgens United Press ook geen verbazing gewekt Nadat de antwoorden van Engeland en Frankrijk waren ontvangen, was men te Brussel algemeen van meening dat Duitschland vredesonderhandelingen onmogelijk zou achten omdat deze van te voren waren ge torpedeerd door de geallieerden. Hoewel in. bepaalde officieuse kringen er de nadruk op wordt gelegd, dat von Ribbentrop's verklaring categorisch was, is men in diezelfde kringen geneigd, te meenen, dat de oorlogvoe rende partijen haar tegenstanders geen houding willen toonen, die als zwakheid zou kunnen worden uitgelegd. Er wordt, naar United Press meldt, op gewezen, dat het aanbod in elk geval de vorige week de toenemende spanning heeft verbroken en dat het, zoo het al niet onmiddellijk is geslaagd, toch Voorwaardelijke gevangenisstraf voor Mr, Rost van Tonningen. Wegens smaadschrift tegen minister Van Dijk. 's-GRAVENHAGE, 16 November. Wegens smaadschrift tegen den minister van Defensie, den heer Van Dijk, heeft de Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank een geldboete van f 200 subs. 100 dagen hechtenis plus een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand geëischt. Mr. Rost van Tonningen had een artikel in het Nationaal Dagblad gepubliceerd, getiteld: „De on ridderlijkheid van minister Van Dijk". De rechtbank heeft conform dezen eisch vonnis gewezen. wellicht nog diplomatieke onderhandelingen in de toekomst met zich zal brengen. Havas meldt, dat men te Parijs er de aandacht op vestigt, dat de Nederlandsche en Belgische Souvereinen persoonlijk telegrammen aan de Fransche, Engelsche en Duitsche staatshoofden hadden gericht en dat de Fransche en Engelsche staatshoofden persoonlijk antwoordden. Wat rijkskanselier Hitier echter betreft, deze liet mondeling antwoorden door zijn minister van buitenlandsche zaken. Havas merkt verder nog op: Het Duitsche ant woord is een nieuw voorbeeld van de gewone manoeuvre, welke hierin bestaat, dat de verant woordelijkheid voor den Duitschen oorlog gelegd wordt op Frankrijk en Groot-Brittannië. Men heeft niet vergeten, dat reeds de eerste ontvangst, te Berlijn bereid aan het edelmoedig aanbod van Den Haag, rechtaf ongunstig was. Men liet het verwijt hooren, dat het te laat kwam. WATERPOLO DE WINTERCOMPETITIE. De Polocommissie van den K.N.Z.B. en van de Kringen Haarlem en N.H. boven het IJ be ginnen, nu het rooster is gereed gekomen, pas goed op volle toeren te draaien. Reeds is een aantal belangrijke wedstrijden gespeeld. In de eerste afdeeling heeft Nereus zich weer een van de sterksten getoond door Haarlem 1 te verslaan, dat op haar beurt aan V. Z. V. 1 een nederlaag toebracht. H.V.G.B. 1 en H.P.C. 2 speelden gelijk. Zondagavond zal H.V.G.B. den strijd aanbin den tegen de Zaandijkers. H.V.G.Z. komt met invallers voor J. Bongertman en K. Anthoni, waarvoor resp. Frankenthal en Hogeland mee spelen. Haarlem 2 is tot nu toe de sterkste in de tweede afdeeling; er werd met resp. 63 en 40 van H.V.G.B. 2 en V.Z.V. 2 gewonnen. De Velsen- sche reserves zullen Zondagavond tegen H.P.C. 3 in het water komen. In de lagere afdeelingen zijn nog te weinig wedstrijden gespeeld, om conclusies te kunnen trekken. In de derde afdeeling is nog een kleine verandering, gekomen door het uitvallen van de Kroosduikers. Hiervoor is het derde zevental van D.W.R. in de plaats gekomen. Alle dameszeventallen hebben eenmaal ge speeld; Haarlem 1, Nereus en V.Z.V. behaalden een overwinning. Zondagavond kunnen we meer weten, a-Ls de V.Z.V.-dames tegen Haarlem 1 hebben gespeeld. Zondagavond zal de eerste wedstrijdavond in Velsen zijn. Het volledige programma luidt: K.Z.—Watertrappers, Velserend—Haarlem 4, Ne reus 1—H.V.G.B. 1, V.Z.V. 2H.P.C 3 en V.Z.V. Haarlem 1 dames. Dinsdagavond 8 uur speelt H.V.G.B. 2 tegen D.W.R. 2. Verleden jaar leden de rood-witten een nederlaag, die.in de dubbele cijfers liep; zoo erg zal het dezen keer wel niet zijn. ATHLETIEK FINSCHE WERELDRECORDHOUDER MAEKI NAAR AMERIKA. Uit Helsinki: De Finsche wereldrecordhou der Taisto Maeki heeft een uitnoodiging ont vangen om dezen winter in Amerika op indoor- wedstrijden uit te komen. De Finsche Athletiek- bond heeft, besloten om Maeki, die op het oogenblik voor herhalingsoefeningen onder dienst is, in staat te stéil deze uitnoodiging te aanvaarde».

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1