„3)e ouQeCuksmqei' Nico Gerharz overleden D' Tweede Kamer informeert naar( plannen van Justitie. ir he ten Puiiseiifk 7lew=%tMk&ch bcMeCtfe Aandrang excessen te óestü pof W Japanners landen te Pak Hoi De eenige zet* der Chineesche regeert Boonfjes-in-fomafensaus en overhemden Soep in vijf en twintig variaties en >,slacks" De dure Mary, bier in blik en de dollar, die een gulden waard is Van huishuren en verlangen naar een tuintje. (Van onzen New Yorkschen correspondent) AT de zomer hier bijzonder warm en dat die warmte hier bijzonder vochtig is heb ik u verteld. Ik ben niet van plan u met weer-praatjes te gaan ver velen, maar ik moest u er toch een indruk van geven hoe het New Yorksche klimaat is, omdat deze langdurige hitte geen uitzondering is en omdat het klimaat op allerlei uitingen van het gewone dagelijksche leven zulk een grooten in vloed heeft. Welke die invloed op de consumptie, op de eet- en drinkgewoonten is, heb ik reeds verteld. Ik heb geen statistieken bij de ha,nd maar kunt wel begrijpen dat het water- en ijs- limo- nadeverbruik hier geweldig groot is. De bierbrouwerijen hebben werk in over vloed, doch hun product kan het Nederlandsche niet doen vergeten. Ik ben geen groot bierliefheb ber, maar een glas van dat barnsteen-kleurige, room-kragige Nederlandsche bier zou mij meer lokken dan het slappe en waterige product, dat- men hier pleegt te drinken. Getapt bier is hier haast niet te krijgen. Het meeste wordt ook ln openbare gelegenheden uit flesschen ge schonken en een groot deel uit blikVoor onze gevoelens doet dit aan de smakelijkheid geen goed. Misschien is dat wel verbeelding, maar bij alle consumptie neemt de verbeelding een be langrijke plaats in en de wijze, waarop en waarin eet en drinkwaar wordt opgediend wordt maakt veel uit. De beste wijn uit een theekopje gedronken verliest aan bekoorlijkheid. Het blik speelt hier een geweldige rol. In een land met zulke geweldige afstanden als de Ver- eenigde Staten en in een stad met zulk een ge weldige bevolking als New York is conserveering van voedingsmiddelen welhaast noodzakelijk. En bij die conserveering vervult het blik naast cellofaan- en vet-papier een groote functie. Vruchtensappen en bier in blik, groenten en vruchten in blik. vleesch en koffie in blik zijn hier gewoon. Dat heeft voor- en nadeel. Het voordeel is dat het de huisvrouw in heel veel opzichten zeer gemakkelijk wordt gemaakt voor het bereiden van de maaltijden. Om een voorbeeld aan ons eigen huis houdinkje van twee personen te nemen: het ge schiedt dikwijls dat onze maaltijd bestaat uit een blik soep, een blik bontjes-in-tomatensaus en een blik vruchtensla. Of: een blik soep, een blik spagetti en een blik annanas. Of: een blik as perges, een blik macaronie een een blik perziken. Deze 3 maaltijden die op alle mogelijke manieren te varieeren zijn omdat ge hier uit 'n 30 soorten soep, een twintig soorten groente en een even groot aantal vruchten kunt kiezen zijn ten zeerste bijzonder smakeijk, ten tweede bij zonder vlug gereed te maken en ten derde heel goedkoop. Want juist de allerbeste producten gaan naar de conservenfabrieken, die door haar geweldige omzetten de markt beheerschen (zoo dat versche vruchten en groenten dikwijls van mindere kwaliteit zijn dan de ingeblikte): zoo'n soep of spaghetti warm maken kost tien minu ten en zoo'n volledige maaltijd voor twee perso nen kost van 30 tot 50 AÏnerikaansche cen ten. Wie hier komt moet er nu eenmaal rekening mee houden dat een doller hier de functie ver vult van een gulden bij ons, en een dollar-cent van een Nederlandsche cent. Dat is nu eenmaal niet anders. Een arbeider, die hier 25 dollar in de week verdient, verdient niet, zooals de wis selkoers aangeeft 45 gulden, maar 25 gulden. In het begin plachten wij al onze uitgaven onge veer met twee te vermenigvuldigen. Maar lang zamerhand ga je in dollars en dollarcenten den ken, wordt een dollar een gulden en een Ame- rikaansche cent een Nederlandsche cent en het eenige wat ge nog doet is, het maandelijkse!! honorarium reeds den eersten van de maand: halveeren. Wie dus bijvoorbeeld driehonderd gul den in de maand verdient, verdient 150 dollar in e maand en hij weet dat hij hier dan dus zich op 'n maatstaf moet inrichten van wat in Ne derland 150 gulden in de maand zou zijn. Dit voorop stellende kan gezegd worden, dat som mige dingen hier dan goedkooper zijn dan in Nederland en sommige dingen duurder. Ik ben geen huisvrouw, maar ik meen te mogen be- twijfelen of ge in Nederland een maaltijd als een van de hierboven genoemde, voor twee men- schen voor 30 a 50 cent kunt vereiden. Ge kunt hier eiken gewenschten afstand onder den grond afleggen voor 5 cent. De „New-York- Times", die door de week gemiddeld 48 pagina's telt, kost 3 cent. Een paar heel behoorlijke hee rensokken 25 cent, toegang tot een buurt-bio- scoop die reprises van films geeft, 25 a 40 cent, er is daar slechts één rang en de voorstelling, die onafgebroken is. duurt drie en een half uur Een kep koffie en een glas ijs-thee: 5 cent, een uit stekende belegde dubbele boterham in een cafe taria: 10 a 20 cent, een goede lunch in een be hoorlijk restaurant bestaande uit voorspïjsje of vruchtensap, hoofdschotel en dessert: 65 cent en ge krijgt daarvoor ten slotte ook nog koffie, thee of melk. Mijn vrouw koopt hier aardige, „snoe zige" en voortreffelijk zittende zomerjurken voor 2 of 3 dollar. En ik koop mijn ondergoed hemdje en broekje samen voor 70 eet. Mannen dragen hier 's zomers „slacks", dat zijn luchtige goed zittende en in allerlei voor Nederland nogal ongewone kleurenvariaties verkrijgbare panta lons met een overhemd met mouwen tot den elle boog en zonder stijf boord. Ge kunt heel goede slacks krijgen voor 5 dollar en heel goede hemden voor 1 dollar reken ondergoed en sokken mee, dan bent u voor 7 dollar „ingespannen". Een kleurig jasje daarbij kost 10 dollar, doch dit hebt u niet strikt noodig. Omdat alles hier zeer gestan- dariseerd is en in reusachtige hoeveelheden wordt gemaakt en verkocht, is alles ook van uitmunten de kwaliteit en zijn bijvoorbeeld heeren-confec- tiepakken hier meestal beter van snit dan maat pakken. Het is hier een heel hooge uitzondering maatkleeding te dragen. De prijs van een uitste kend confectie-pak varieert van 35 tot 65 doilar, dat is dus ongeveer het zelfde als ten uwent. Ik laat het hierbij. Ik kan natuurlijk nog veel prij zen noemen, doch volsta met de mededeeling dat vleesch en visch hier zoowat het zelfde kosten als in Nederland. Maar: die zijn voor onzen smaak van mindere smakelijkheid en zooals ik zeide: men komt hier veel eerder tot „frugaal" eten en tot. onbedoeld vegetarisme dan in het vaderland. Om met een indiscretie te eindigen: wij hebben hier met ons tweeën voor eten en drinken f thuis en niet in een restaurant natuurlijk) ongeveer 40 dollar per maand noodig, waarbij dan ook de melk, de koffie en de onvermijdelijkheden aan koele dranken gerekend zijn. Twee dingen zijn hier veel duurder dan bij u. Ik geloof dat uw hu/jsch dagmeisje 6 a 7 gulden fin de week loon heeft. Hier kost dat op z'n minst 75 dollar in de maand en dan is Mary of Ann heel wat minder hupsch dan Dina of Mina. Want ondanks het hooge loon en het feit dat daardoor slechts weinige gezinnen een dienstbode hebben (waarbij komt dar door de beperktere wo ningen en de vele mechanische huishoud- en keukeninstrumenten mevrouw zelve veel gemak kelijker en vlugger op haar eentje de huishouding kan doen) is de dienstbodennood hier grooter dan in Nederland. Met het gevolg dat Mary en Ann hier vele noten op haar zang hebben en dat het werkelijk in het geheel niet ongewoon is, dat mevrouw voor zij gasten inviteert aan haar dienstmeisje vraagt „of het Donderdag schikt". Wat hier ook veel duurder is, is de huishuur. Ik geloof dat men in Nederland een zevende van zijn inkomen mag verwonen. Hier is dat een vierde en zelfs wel een derde en de helft is geen uitzondering. Ik woon hier aan de Hudson. Dat is een „stand", die even boven het gemiddelde ligt, maar een heel eind beneden den top. Ik heb ons appartement gemeubileerd gehuurd en daarvoor *etaal ik ongeveer 10 dollar meer dan ongemeubileerd. Ik heb een groote en een kleine kamer, een flinke keuken (waar we zooals meeste Amerikanen de hoogst-gesalarieerden niet meegerekend ook eten) en een badkamer. Daarvoor betaal ik 75 dollar per maand. En dat is voor New-Yorksche begrippen heusch niet veel. Gas, electriciteit en telefoon komen daar nog bij. Onder de 40 dollars per maand (zonder iets) is hier vrijwel geen twee-kamer appartement te krijgen. Maar dit alles is nog niets vergeleken bij de groote woningen op duurderen stand. Iemand, die 6 kamers (waarbij dan altijd 2 of 3 badkamers komen) bewoont, is al een heele Piet en daarvoor betaalt zoo'n Piet dan allicht 400 dollar per maand. Dan hebt ge ook tenminste een dienstbode noodig en wanneer u dan rekent dat 1 op 9 New-Yorkers een auto bezit, z'n licht en electriciteit en water en wasch en telefoon moet betalen, dan is Piet zonder nog maar een boterhammetje z'n 800 dollar in de maand kwijt. En dan kan hij op z'n hooge flat in z'n lange benauwde straat zonder een struik of een stukje gras of bloemetje, volgens mij heel erg jaloersch zijn op een Nederlandsche familie, die een gezellig huisje met een stukje tuin er ach ter en ervoor bewoont Natuurlijk is dit allemaal niet: Amerika, doch New-York. En wanneer u hier in zoo'n mooi villadorp in de „nabijheid" dat is 1 a 2 uur sporen van het centrum wilt wonen, dan kunt u voor de zelfde 75 dollar een aardig buiten •illatje krijgen. Ik heb mijn onderwerp van heden nog niet uitgeput en ik kom wellicht op het een of ander nog eens terug. Maar het is genoeg voor vandaag vooral daar dergelijke huishoudelijke babbeltjes eigenlijk heelemaal niet des mans zijn. Maar een onderwerp als dit behoort zeker wel in brieven thuis, die het dagelijksche leven in m'n millioe- nenstad willen beschrijven. En zijn naar mij i bleken is, heel wat menschen die zich hiervoor interesseeren. Oud-dirigent van de H.O.V Attlee herkozen als leider der Labourfractie. LONDEN, 15 November. (Reuter-A.N.P.) De Lagerhuisfractie van de Labourpartij heeft van ochtend vergaderd. Na afloop der bijeenkomst werd medegedeeld dat Attlee met algemeene stem men was herkozen als voorzitter. Greenwoord werd met algemeene stemmen als plaatsvervangend leider herkozen. Weer een geval van uniform- smokkelarij KERKRADE, 15 November. Gisteren heeft de politie van Kerkrade de gebroeders H. R. en W. R. naar Maastricht overgebracht en daar in het Huis van Bewaring ingesloten. Naar verluidt moet de aanhouding en insluiting verband houden met door hen gedane pogingen om zich in het be zit te stellen van onderdeden van militaire uni formen bij een inwoner van een gemeente in de buurt van Sittard. Uit Bandoeng komt het bericht, dat aldaar op 67-j.arigen leeftijd is overleden de oud-kapel meester van de stafmuziek. Nico Gerharz. Zooals bekend was Nico Gerharz van 1920 tot 1 October 1927 directeur der Haarl. Orkestver- eeniging. Hij wist de H.O.V. tot groote hoogte op te voeren. Hij was niet alleen een knap musicus, een fijnvoelend kunstenaar en een hard werker, maarook een geboren dirigent, een domineerende figuur, die de orkestleden tot groote prestatie wist te bezielen. Vele kunst broeders en ook de critiek hebben dit herhaalde malen bevestigd. Hij heeft hier wonderen ver richt met zijn klein orkest, waaraan hij al zijn tijd en zijn geestdrift gaf. Nooit deinsde hij voor moeilijkheden terug; hij voerde een harden strijd tegen conservatisme, onverschilligheid en eeuwige financieele zorgen. Zijn heengaan, waartoe hij zich tenslotte gedwongen zag, omdat 't slecht gesalarieerde orkest niet meer aan Ger harz' zware eischen kon voldoen, beteekende een groote slag voor het Haarlemsche muziekleven. De hertog van Windsor beantwoordt het militair saluut bij het bezoek, dat hij dezer dagen aan de Fransche admiraliteit bracht. Nico Gerharz, in 1872 te 's Gravenhage ge boren. kwam als jongen eerst op de Konink lijke Muziekschool, (directeur W. F. G. Nicolai) en werd voor fluit en violoncel opgeleid, maar was al op 16-jarigen leeftijd gedwongen om in eigen levensonderhoud te gaan voorzien. Te jong voor een burgerorkest, ging hij in militairen diepst en begon zijn muzikale loopbaan bij het 8e Regiment Inf. te Arnhem onder kapelmeester J. A. Kwast. Onder de uitstekende leiding van den stafmuzikant B. Nel ontwikkelde hij zich als een voortreffelijk clarinettist, speelde reeds binnen een -paar jaar de soli in het harmonie- en trad als le clarinettist op in het symphonïe- orkest en werd op 18-jarigen leeftijd tot staf muzikant benoemd. Zijn volgende kapelmeester D. Cöuwenhoven gaf hem zes jaar lessen in theorie en compositie. Hij werd dirigent van verscheidene vereenigingen te Arnhem en Wage- ningen en trok als componist de aandacht van kunstenaars als Hutschenruyter en Heuckeroth, die met de Utrechtsehe en Arnhemsche orkesten zijn werk uitvoerden. Gerharz tot 2e kapelmees ter te Arnhem bevorderd, dong in 1904 met suc ces naar de vacante plaats van dirigent der stafmuziek te Batavia. Uit 47 sollicitanten werd hij, na met een negental anderen geëxami neerd te zijn door Mr. Henri Viotta tot onder luitenant-kapelmeester in de hoofdstad van onzen Oost benoemd en aanvaardde er in Januari 1905 zijn functie. Daarin kwamen zijn gaven tot volle ontwikkeling. Hij vond een har monie-orkest en verbeterde dit niet alleen in de hoogste mate maar slaagde er bovendien in om het tot een symphonie-orkest te vervormen Generaal Van Heutsz, toen gouverneur-generaal beschreef dit stuk kranigen arbeid in een brief aan de H.O.V. toen Gerharz later te Haarlem solliciteerde. Binnen eenige jaren schreef hij. was de stafmuziek bekend als verreweg het beste muziekkorps in Oost-Indië en als belooning voor zijn bekwaamheid, energie, beleid en onverdroten toewijding werd Gerharz in 1908 tot officier ge promoveerd (le luitenant directeur der staf muziek) In 1917 vroeg hij pensioen wegens ziekte in zijn gezin, die hem noopte te repatriëeren. Noode zag men hem heen gaan. Hij had het muziekleven te Batavia op veel hooger peil gebracht en er een goed orkest geschapen. Met 42 man, allen oorspronkelijk militaire muzikanten, had hij het zoover gebracht dat hij alle Beethoven-sym- phonieën, de 3e Symphonie van Brahms, de Symphonie Pathétique van Tschaikowsky, de symphonie „Aus der neuen Welt" van Dvórak en verscheidene andere groote werken met succes uitvoerde. Hij gaf in 12 jaar- tijds te Batavia 150 solistenconcerten, waarbij de voornaamste viool en pianoconcerten ten gehoore werden ge- I faa I*1 Regeling van ontslagrecht gevraagd. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het iVe hoofdstuk (Justitie) van de rijksbegrooting voor 1940. Daaraan is het volgende ontleend: Van verschillende zijden verzocht men den minister in de memorie van antwoord een uit eenzetting te willen geven van zijn plannen, te meer omdat in de Troonrede elke mededeeling dienaangaande ontbrak. Men vestigde er de aandacht op. dat het getal wetsontwerpen, af komstig van het departement van justitie, waar omtrent door de Tweede Kamer voorloopig ver slag is uitgebracht, doch de memorie van ant woord nog moet inkomen, langzamerhand vrij groot geworden is. Verscheidene leden vestigden de aandacht op het feit, dat het eindcijfer der begrooting bijna 500.000 hooger is dan verleden jaar en dat bovendien ten gevolge van de wijziging in de kostenverdeeling over de verschillende departe menten de uitgaven voor de politietroepen met ruim 133.000 zijn verminderd, zoodafc de reëele stijging van de uitgaven meer dan 600.000 be draagt. Deze leden drongen met klem op beper king van uitgaven aan. Onder meer dachten zij aan bezuiniging bij de rechterlijke macht, in welk verband zij 's ministers aandacht vroegen voor de mogelijkheid van opheffing der rechtbanken te Dordrecht en te Zutphen. Verscheidene leden informeerden naar de voornemens van den minister met betrekking tot de afwikkeling van de zaak-Oss. Van andere zijde werd tegen deze beschouwin gen aangevoerd, dat mag worden betwijfeld of het nationale belang er mee gediend zou wor den, wanneer de zaak-Oss die tot heftige debat ten aanleiding pleegt te geven, opnieuw in het centrum der belangstelling werd geplaatst. Bo vendien waren deze leden van meening, dat de leden van het korps der Koninklijke Marechaus see, die bij deze zaak betrokken waren, reeds voldoening hebben ontvangen in de door de Ka mer aanvaarde conclusie van de meerderheid der commissie, waarin wordt uitgesproken, dat de feiten en omstandigheden, welke den minister van Justitie hebben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938, dien maatregel niet rechtvaardigden. Arbeidsrecht. Verscheidene leden achtten het noodig in een herziening van het arbeidsrecht het ontslag recht te betrekken; zij hoopten, dat de minister daartoe bereid zal zijn. Deze en vele andere leden waren voorts van oordeel, dat aan een regeling met betrekking tot het ontslag van hen, die ten gevolge van de huidige buitengewone omstandigheden onder de apenen geroepen zijn, groote behoefte bestaat. Het mag niet zoo gaan, dat tal van gemobiliseer- den hun betrekking definitief verliezen alleen omdat zij hun dienstplicht moeten vervullen. Betalingsmoeilijkheden van gemobiliseerden. Verscheidene leden vestigen er de aandacht op, dat niet weinige gemobiliseerden ten gevolge van hun oproeping onder de wapenen in be talingsmoeilijkheden zijn geraakt, u,,. i leden drongen er op aan door bereiken', dat zulke personen niet in faillissement verklaard oehoeven te L dat hun o.a. ook indien een grooten artikel 218 der faillissementswe' kJ"". deelte der schuldeischers zich J- - "'M bracht. Verder gaf hij 220 concerten per jaar en voitoonde behalve een aantal composities 80 arrangementen voor harmonie-muziek. In Holland teruggekeerd, had Gerharz de sa tisfactie dat het Concertgebouw-orkest zijn eerste symphonie uitvoerde, die later ook in Duitschland werd gegeven Hii volgde Kwast op als dirigent van de plaatselijke vereeniging te Apeldoon en gaf vele succesvolle uitvoeringen met het Gemengd Koor. In den zomer van 1920 werd hij in onze stad benoemd tot dirigent der H. O. V.. als opvolger van den kapelmeester Boer, die naar Den Haag ging om de Koninklijke Stafmuziek te leiden. In April 1923 werd hij hier gehuldigd bij het laatste buitengewone volksconcert van het sei zoen, en werd hem een cylinderbureau ten ge schenke aangeboden door een commissie uit de vaste bezoekers. In Augustus van hetzelfde jaar huldigde het Amsterdamsche publiek hem als leider der Artisconcerten. In Juli 1924 diri- eerde hij het Amsterdamsche Concertgebouw orkest, met Louis Zimmermann als solist en de entiek sprak van „een triomf voor den Haar- lemschen dirigent". Na zijn vertrek uit Haarlem vestigde Gerharz zich in Den Haag. Spoedig werd hij be noemd tot directeur der Chr. Oratoriumvereeni- ging te Zaandam. Nadat Gerharz nog eenige jaren dirigent was geweest van het A.V.R.O.-orkest, ging hij naar ïndië om daar bij zijn kinderen zijn laatste levensjaren te slijten surséance van betaling kan wordend Andere leden snelden de vn eenvoudiger en goedkooper op vinden door den rechter de be kennen in gevallen van dezen aard. betaling toe te staan. Handhaving vanb. Zeer vele leden waren van oordeel d tige handhaving van het gezag begrepen bescherming van alle groens!^ volking in den tegenwoordigen tijd ooit noodig is. Verscheidene leden achtten spoedt deling van het aanhangige wetsóntvj scherming van de openbare orde ur-et--' ren, die bescherming van de openbare" waaronder begrépen bescherming van der bevolking evenzeer n<r'0- vestigden toch nog eens de groote bezwaren, welke tegen dit v staan en spraken als hun meening* openbare orde ook op andere wijze nc?'J doeltreffender kan worden beschermd' Aan de handhaving van de lingen, zoo betoogden deze laatste W anderen sloten zich hierbij aan onta veel. Zij meenden, dat tegen de talrijke^ nog steeds niet met voldoende ge$i* wordt opgetreden. Vele leden vestigden er de aandach; sedert het intreden van den oorloss^ het buitenland een nieuwe categorie latingen bestrijding eischt. In so caties wordt aan de regeering n.l. onrechte verweten, dat zij onze neutralis zij dig zou handhaven en dat bij haar ernstige wil zou bestaan onze neutra!!^ alle omstandigheden te handhaven, wordt gepoogd ons volk tegen een d voerende partijen op te zetten. In verband met het voorgaande merfe scheidene leden nog op, dat de propa te lande vanwege den Fichtebund herleefd schijnt te zijn. Dit noemden" bedenkelijk verschijnsel. Vreemdelingenrecht en NederlanJq Tffl< Van verschillende zijden werd gelnf, naar den stand van de voorbereiding... herziening van het wettelijke vreemd recht. verk cat mek e»P a ft han Rus.' Tur mót neu VOO! óerl bes] sevi een We' jnii' ove te Mil van ie span; van pnst lang bewt «laat tef nale ulti Graaf Ernst von Bernstorfl overleden. Eigenaar van het eiland Schiermonnü SCHIERMONNIKOOG, 16 Novemte Vanochtend is alhier uit Duitschland te ontvangen van het overlijden van -j Georg Ernst August von BernstorI! sedert 1892 bezitter is van het eiland Scü monnikoog. De graaf had een ernstige: ratie ondergaan, waarvan hij de getij niet is te boven gekomen. Hij bereiktei leeftijd van 69 jaar. Graaf von Bernstorff, die te Junte ningen aan de Elbe woonde, bracht eiken: een maand op zijn landgoed Rijsberge: Schiermonikoog door en was bij de bete zeer gezien. Het eiland zal nu in eigendom overgir zijn oudsten zoon. Graaf von Bernstorff was vroeger verste jaren lid van den rijksdag. TOKIO, 15 November (Domei). - Vans* dag heeft het keizerlijk hoofdkwartier E& gedeeld, dat de Japanners in Pak Hoi een» cesrjjke landing hebben uitgevoerd. Pak is de eenige zeehaven, welke tot nu toe de regeering van Tsjoengking was geblflP voor de verbinding met de buitenwereld. Het communiqué zegt nader, dat uitgelezea 3 pen van leger en vloot in nauwe samenWêMj elkander bij verrassing de landing bij Pak ro de tiolf van Tonking vanochtend hebben w voer gelegd ondanks de ongunstige weers» digheden. De Japansche strijdkrachten zoufl? kracht verder het land intrekken. Om vijf uur vanochtend geschiedde ae en direct daarna werd meth den opmarsen nen. Al een paar dagen is het weer in0t 'j van Pak Hoi slecht, er waait een hevige wn zee is woelig. Volgens een communiqué windsnelheid vanochtend achttien meter P- conde. De landingsoperaties zijn geschied op.» king van oorlogsschepen. Nummer 18 posteerde zich midden in de straat, waaruit het lawaai kwam. Lang stond hij echter niet zoo, want als hjj niet heel vlug opzij gesprongen was, dan had de ezel hem getorpedeerd. En déér- voor voelde de agent niets. Het dienstmeisje, dat naast den groente winkel de stoep schoonmaakte, vond het bij haar buurman zoo vreemd stil. Zij ging daarom eens kijken e.n zag allemaal be- wusteiooze menschen liggen. Zij greep de waterslang en spoot iedereen nat. Gillend en schreeuwend sprongen alle klanten weer op de - been. Mevrouw Dinges maakte maar gauw, dat ze weg kwam. Toen zij door en door nat thuis kwam, Keek haar man wel erg verbaasd, maar mevrouw zei niets, FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbankte lem zijn de volgende faillissementen uitge p op Dinsdag 14 November 1939. 1. D. van Dijk,-schilder, wonende te bm-' Baanstraat 12. curator Mr. F. van Bier Haarlem. ,vl)a 2. A. A. Valkhoff, tuinder, wonende aan Zee, gem. Beverwijk, Duinweg 23. Mr, F. van Bier kom te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide ft Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgen faillissement van: C. Nelis, chauffer- - te Velsen, Meerweidelaan no. 48. curato van Tuinen te Driehuis, gem. Velsen. s. Door het verbindend worden der lijst zijn geëindigd de faillissementen van. 1. de N.V Exploitatie Maatschappij ren" N.V., gevestigd te Heemstede, curaw F. J. Pliester te Haarlem a^\ 2. C. A. de Vos. koopman in ongeregeiu o ren, wonende te Haarlem. Curator Mr. vidson te Haarlem.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6