IJmuider Courant Rijksmiddelen laten de schatkist niet in den steek. DAGBLAD VOOK VELSEIY IJIVILIDEIN, SANTPOORT EIN OMSTREKEIS Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen j)e Oude Heilige. Poolexpeditie. !Besiuiten^ IJmuider Courant I J Opbrengst over October zeer bevredigend. een 5alcen~ JOH. DE WAARD'S Pleidooi voor billijke vredesvoorwaarden. JAARCANC NO. 15 liig«ve fourfl0'" Lourens Coster, Maatschappij voor i-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Ujyisiraa' Ijmulde' Ijleloon 9S«e,e" 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Dirwtiei P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 Abonnementen per week /0.12J4, per maand 0.5214, per 3 maanden ƒ1.55, franco per posi 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Binnen drie weken zal liet feest van St. Nico- aan de orde zijn. Nederland heeft zich 'meestal op voorbereid in een vroolijker sfeer W >js nu in n11 de wereld heerscht. Maar niet altijd, hebben al eerder Sinterklazen in Europee oorlogstijd meegemaakt, vier achtereen W/sin de jaren 1914 tot en met 1917. En zij zijn !t c verreweg de meeste gezinnen gevierd. De Ljervreugde was ook niet minder omdat er, \taj jn '16 en '17, voedselbeperkingen waren j.. jiun invloed deden gelden. Zulke beperkingen mnu niet of nauwelijks te verwachten. Minister heeft al voor extra-suiker voor de gezorgd. Bovendien kunnen de Mieren thans aan de voorbereiding van het feest tógümen zonder zich, zooals een kwarteeuw ge- ;Jen, gedrukt te voelen door een menschen- ting op groote schaal. De oorlog, die ditmaal wereldoorlog is en zich nog steeds beperkt drie Europeesche staten, is nog steeds niet in wlle kracht losgebarsten en de hoop blijft zelfs $taan dat hij het nimmer doen zal, dat er vóórdien een oplossing zal worden gevonden. Schijnt het al te blijmoedig, die uitkomst te n nu Hitier het aanbod van goede diensten ze Koningin en den Koning der Belgen be- jitwoord heeft met de mededeeling, dat hij na de Engelscïie en Fransche antwoorden de zaak als ui" beschouwt? Terwijl het geen behage- jljkèn indruk kan maken dat het Duitsche staats hoofd deze mededeeling niet gericht heeft tot Kunne Majesteiten, die zich persoonlijk tot hem geWend hadden, maar tot hun gezanten te Eerlijn? Ik ben toch maar liever blijmoedig in het voor uitzicht van een vriendelijk jaarlijksch feest, dat kinderen en onszelf zoo dierbaar is. Dat nmiddellijk succes van het aanbod van goe- diensten te wachten was wisten wij immers wel. Minister-president de Geer heeft er Maandag in zijn radio-rede nog op voorbereid toen hij zei: „als het nu faalt zal het later op nieuw gedaan worden". Het heeft zijn zaad uit- in de heele wereld, het heeft zijn onbe nut gehad, het zal zijn goede gevolgen hebben al kunnen die nog een poos op zich laten wachten. En de kortheid van het Duitsche ant woord behoeft ons niet te alarmeeren als wij den- aan zoovele onderhandelingen over minder ngrpe zaken tusschen minder belangrijke menschen, waarbij een der partijen, en soms bei- afmarcheeren met de verzekering dat de zaak en later toch toestemmen in een ver gelijk, dat eigenlijk steeds beoogd is. Het ver maarde-voorbeeld van de twee boeren en den van de-koe doet altijd weer zijn nuttigen dienst als het „prototype" van alle menschelijke leerhandelingen. k geval heeft ons feest van den Ouden niet afgedaan. En als wij den weldoener Spanje met jonge kinderen bepraten behoe- ven we ditmaal niet te tobben over verklaringen, hij het nu in zijn eigen land heeft. Want daar is inmiddels vrede gekomen en de tanks er tot tractors voor den landbouw „omge- 3d", om het beeldrijk schoon ontechnisch uit te drukken. Getemd is de leeuw die als schrik der woestijnen zoo lang om zijn prooi heeft gebruld. niet van mij, het is uit een oud poeëm ge naamd Abd-el-Kaderj. In Spanje althans is hij getemd en het moet onder het welgevallig oog fan Sint geschied zijn. Mochten uw kinderen zich bezorgd maken over reis die de stoomboot uit Spanje door mijnen- felden en temidden van duikbooten zal moeten maken, dan is daar ook wel wat op te vinden. Beeft uw kleine zoon technischen aanleg, vertel hem dan van de „paravanen", die koopvaardij schepen beschermen door de anker kabels der mij nen af te snijden. Of laat hem per vliegtuig ko- i: per K.L.M., met Zwarte Piet en paard en al. kon ook in 1914-1918 nog niet. Maar voor het moderne vliegtuig is paardenvervoer een klei nigheid. Vier het feest van den Ouden Heiligen Man. Met afstel is niets of niemand gebaat en de kin- heren zouden het niet begrijpen want zij zouden henken: er is hier toch geen oorlog? Ook leven maar kort en het aantal ware feestdagen waartoe St. Nicolaas onloochenbaar behoort formt dan nog maar een heel klein percentage wn die levensdagen. Daar moeten we dus niets weggooien. et bedenken van surprises is voorts een bij- We.v opwekkend deel van de voorbereiding. Het fliet alleen dankbaar en werkt veredelend, maar bovendien moedigt het in dezen tijd vól ^aangename verrassingen het zelfvertrouwen aan' Koevele groote staatslieden, elk wereldver- op hun wijze, kunnen u niet benijden als uw tijd wijdt aan prettige verrassingen, aan oostelijke surprises die kleine en groote men- schen gelukkig zullen maken! Ik wil niet te hoog opgeven van de rijmkunst, e oratrent begin December haar hoogtij viert en gorden als „dra" en „ras" hun zeldzame bruik- aarheid verschaft. Bij mijn weten worden ze 'order nooit gebezigd. Het Sinterklaasrijm speelt de Nederlandsche dichtkunst geen rol en leeft ■naar één avond per jaar. Maar het baart ook weer vreugdevreugde in een kleinen kring. In kleinen kring is het den mensch nog 'ofd, onbezorgd te genieten. Kan een zoek maakte versvoet, een dolend metrum hem daar- belemmeren? Neen. Dat hij dus geniete en ooral: zijn kinderen late genieten. Zij rekenen erop. Nicolaas biedt zijn goede diensten weer aan °se niemand ze afwijzen. B P. (De vermaarde Amerikaansche poolreiziger Byrd is opnieuw voor een langdurige expeditie naar het Zuidpoolgebied ver trokken.) 't Is koud natuurlijk, bitter koud, Daar ginds aan de Zuidpool, Een enkeling die ervan houdt, Maar het maakt nergens school. Geen enkele boom, geen struik of plant, Slechts witte ijs en sneeuw, Geen and're menscben in dat land, Slechts zeehond en zeeleeuw. Geen uurtje uit je pels vandaan, Of zonder sbeeuwbril op, Geen uurtje zonder handschoen aan, Of bontmuts op je kop. Geen enkel huis, geen boerderij, Geen hutje in het groen, Eén wijde koude woestenij, Zelfs in het mildst seizoen Maar ook geen zorgen over geld, Geen burennijd en haat, Geen angstaanjagend krijgsgeweld En geen nerveus gepraat. Een eenzaamheid met niets te zien, Een maandenlange nacht En toch het is van. Byrd misschien Nog niet zoo gek bedacht. JSelanq*iike. worden geregeld genomen waarbij U direct belang hebt. Nieuws dat U niet kunt missen vindt U in de Vele Eerste Kamerleden tegen Rijksopcenten op Gemeentefonds belasting. Aan het voorloopig* verslag van de Eerste Kanier over het ontwerp van wet houdende tijdelijke voor zieningen tot versterking van de middelen tot dek king van de uitgaven des rijks is het volgende ont leend: Bij de overweging van dit wetsontwerp in de af- deelingen betuigden verscheidene leden hun in stemming met de wijziging, welke de aanvankelijke voordracht tijdens de behandeling in de Tweede Kamer had ondergaan, doordat het naar aanlei ding van die voordracht gerezen bezwaar tegen een ongelijke belastingheffing in de onderscheidene klassen van gemeenten was vervallen. Zij keurden evenwel af dat, indien de ontworpen bepalingen kracht van wet zouden verkrijgen, op de gemeente- fondsbelasting opcenten zullen worden geheven ten bate van 's rijks kas, 'hetgeen afwijkt van den nor malen gang van zaken, volgens welken heffing van opcenten wel geschiedt ten bate van de lagere or ganen op de hoofdsom der rijksbelastingen, doch niet ten bate van het rijk op belastingen, waarvan de opbrengst in beginsel voor de gemeenten is be-, stemd. Voorts betreurden de hier aan het woord zijnde leden, dat hetgeen bij dit wetsontwerp wordt voor gesteld niet verder reikt dan ter voorziening in het tekort op de rijksbegrooting en niet mede strekt in het belang van de gemeentefinanciën. RAMINGEN OVERSCHREDEN. Aan het overzicht over den stand der Rijks middelen per ultimo October j,l. wordt het vol gende ontleend. De directe belastingen, waarvoor de jaar- lijksche raming op f 126.704.000 was gesteld, hebben tot dusver deze raming reeds be langrijk overschreden, want het zuiver be drag van de kohieren bedroeg eind October f 129.335.035,31 hetgeen op het oogenblik al een hoogere opbrengst van ruim 2,63 mil- lioen betcekent. En in vergelijking met het vorig jaar is het tot nu toe bereikte resultaat nog meer bevredigend te noemen, aangezien het thans ten kohiere gebrachte bedrag dat van ultimo October 1938 met ruim 14 millioen overtreft. Het leeuwenaandeel van dezen vooruitgang moet worden geboekt op den post inkomsten belasting, welke van f 74.992,003,91 is geklom men tot f 88.454.490.60 hetgeen een hoogere op brengst beteekent van f 13.462,476.69. De Grondbelasting ging vooruit met f 190.860, de vermogensbelasthing met f 349.139 en de be lasting van de doode hand met f 78.900. Alleen de verdedigingsbelasting heeft zich niet kunnen handhaven, want de opbrengst hiervan bleef f 398.438, beneden die van het vorig jaar, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat de raming voor dit middel als ge volg van het gunstig verloop in het vorig jaar thans met 1millioen was verhoogd. De overige middelen. Ook de overige middelen hebben over Octo ber een prachtig resultaat opgeleverd. Want bij een maandelijksche raming van f 36.810.416, bedroeg de opbrengst in Octo ber f 47.006.969, dus f 10.196.553 meer en f 10.866.496 hooger dan in October van het vorig jaar. En wat de opbrengst over de eerste tien maan den van het loopende jaar betreft, kan met vol doening worden gezegd, dat in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar een voor uitgang kan worden geboekt van f 29.524.000 (de opbrengsten zijn respect. f 396.221.130, en f 366,697,118), terwijl de raming met f 28,116.964 werd overschreden, waarbij bovendien niet mag worden vergeten, dat de raming voor het gehee- le loopende jaar 13 millioen hooger was gesteld dan die over 1938. Een opmerkelijken vooruitgang toonen de rechten op den invoer waarvoor de maandelijk sche raming 8 millioen bedraagt, in October j.l. werd deze raming met f 3.531,676 overschreden De „Rotterdam" met derde klas passagiers naar Amerika. De vraag naar passageruimte voor Amerika houdt nog immer aan, al komt deze thans van een andere categorie menschen dan onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog. Thans zijn het in hoofdzaak Duitsche emigranten, die naar Amerika willen, maar die zooals te begrijpen is moei lijk een overtocht kunnen bekostigen, vandaar dan ook, dat in hoofdzaak naar derde klasse passage wordt gevraagd. In verband, daarmede heeft de directie van de HollandAmerika lijn besloten, de „Rotterdam" uitsluitend voor derde klas passagiers te laten varen, het schip is reeds zoo goed als vol geboekt. INZAMELING VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS Naar men ons mededeelt is van verschillende zijden gebleken, dat hier te lande behoefte bestaat om steun te verleenen aan Finland. De Finsch-Ne- derlandsche Vereeniging heeft daarom besloten tot het houden van een inzameling ten bate van het Finsche Roode Kruis. Voor dit doel wordt een cere- comité gevormd, waarin o.a. reeds zitting hebben genomen de oud-ministers Gelissen en Deckers. en kwam de opbrengst f 1.569,168 boven die van October 1938. En over de eerste tien maanden van het loo pende jaar werd in vergelijking met 1938, toen de opbrengst f 82,448,526 was, een accres be reikt van f 16,234.112, waardoor de raming thans met f 18,682.639 is overschreden. Ook de omzetbelasting heeft in belang rijke mate 'bijgedragen tot het bovenver meld gunstig resultaat dezer middelen. Bij een maandelijksche raming van f 6.833.333, bedroeg de opbrengst over October liefst f 13,118,509 (vorig jaar f 5.594.105), terwijl de raming over de eerste tien maanden met f 7.482,034 werd overschreden, hetgeen in vergelijking met dezelfde periode van het vórig jaar een vooruitgang heteekent van f 13.252.946. 9Cee(t U een Jieqenias naadiq? Koopt dan een ECHTE, De voor 100 gegaran deerd waterdichte JAS. Nog steeds vanaf ƒ19.75 Alléén ^Ceecenntodemaqaiiinen Kanaalstraat 4648, UMUIDEN, Telef. 4054. ECONOMISCHE HOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. De rector magnificus der Nederlansche Eco nomische Hoogeschool, verzoekt alle gemobili seerde studenten der Hoogeschool ten spoedig ste aan het bureau van den Pedel opgave te doen van naam, huisadres, veldpostadres, militaire rang, studiejaar en eventueel den stand van hun examenstudie. (Adv. Ingez. Med.) Oranje vliegtuigen. Met ingang van Maandag a.s. zullen de K.L.M. vliegtuigen die naar Scandinavië vliegen, Oranje geschilderd zijn. Met ingang van 1 Dec. a.s. zullen de Belgische maatschappij S.A.B.E.N-A. en de Zweedsche maatschappij A.B.A. ook met oranje toestellen gaan vliegen. De Deensche maatschappij heeft nog geen beslissing genomen, maar zal wel eenzelfde regeling als andere maatschappijen treffen. Warme hulde voor het aanbod van goede diensten in het Hoogerhuis. In het debat over het wekelijksche oor logsoverzicht heeft Snell, de leider van de Labour-oppositie in het Britsche Hooger huis, den raad gegeven, „billijke voorwaar den" aan het Duitsche volk aan te bieden. Wij dienen in staat te zijn, aldus Snell, het Duitsche volk ervan te verzekeren, dat hun ge bied geëerbiedigd zal worden, dat de blokkade zoo spoedig mogelijk zal worden opgeheven en dat, zoodra het den weg des vredes in plaats van dien van oorlog kiest, onze volledige medewer king gegeven zal worden om zijn uiteengeslagen leven te herstellen en op te bouwen. Persoonlijk geloof ik, dat indien dit aan het Duitsche volk kon worden duidelijk gemaakt, het antwoord onmiddellijk zou volgen en verrassend zou zijn. Het geheele land, zoo vervolgde Snell, dient dankbaar te zijn jegens Koningin Wil- helmina en Koning Leopold voor hun initia tief. Zij hebhen onzen hartgrondigen dank voor hun voorstellen. De kleine landen heb ben altijd een groote bijdrage geleverd aan het internationale welzijn. Indien door de goede diensten van de heerschers van Ne derland en België deze oorlog zou kunnen worden verkort of beëindigd, zouden de klei ne landen opnieuw een zeer grooten dienst aan de menschheid bewezen hebben. (Toe juichingen). De hooge staat en de persoonlijke eigen schappen van deze twee doorluchtige monarchen verdienden, dat deze voorstellen op de meest ernstigste wijze werden beschouwd. Het ant woord van Z. M. den Koning ging misschien zoo ver als hij in een formeele mededeeling van dit soort kon gaan, De beginselen werden ver meld, waarop, naar zijn oordeel de vrede tot stand zou kunnen komen. In wezen en in be- De meening van Lord Snell. ginsel, waren zij duidelijk en essentieel. Indien. Duitschland deze beginselen had kunnen aan vaarden, zou het pad naar den vrede zijn ge opend. Tenslotte zeide Snell dat de definitie van de vredesdoeleinden in de eerste plaats de taak is van het Duitsche volk en in de tweede plaats van de mannen van Engeland en het Britsche Rijk, die thans strijden voor de beschaving. Samuel, van de liberale oppositie, zeide, dat al len zich het initiatief herinneren van Ko ningin wilhelmina en Koning Leopold voordat de oorlog begon, en waarop Dutschland niet geantwoord heeft. Ook op het nieuwe initiatief heeft Duitschland niet geantwoord. Engeland enFrankrijk hebben het eenig mogelijke ant woord gegeven door te herinneren aan de doel einden waarvoor zij oorlog voeren, Ik geloof dat deze doeleinden door Z.M.'s regeering zijn uiteen gezet met zooveel nauwgezetheid als in de hui dige omstandigheden mogelijk is. Laat de open baren meening zelf zich uitspreken over de oor logsdoeleinden, maar ik twijfel of Engeland, Frankrijk of de dominions dezen tot in bijzon derheden kunnen formuleeren. Het Hoogerhuis heeft tenslotte de nationale leeningswet in laatste lezing aangenomen. De wet heeft de koninklijke goedkeuring verkre gen. Ook de wet betreffende de goederenprij- zij, bestemd om oorlogswinsten tegen te gaan, is bekrachtigd. Een roeiwedstrijd tusschen burgers en militairen luisterde het programma op tijdens de najaarswedstrijden welke Donderdag te Uteecht zijn gehouden^ - De berger-acht (voorgrond) won het pleit Vechtpartij met doodelijken afloop op voetbalveld. Tegen dader vier jaar geëischt. Op Zaterdag 30 September werd te Sprang- Capelle in de competitie van den Brabantschen Voetbalbond de voetbalwedstrijd S.D.O.-Sparta ge speeld, welke een tragisch einde heeft_ genomen. Tijdens den wedstrijd hadden reeds eenige inciden ten tusschen spelers van de beide teams plaats gevonden. Daarom had de scheidsrechter de heer Van V. het noodig geoordeeld een der spelers naar de kleedkamer te zenden, waarna de wedstrijd, die een zeer ruw karakter droeg werd voortgezet. Toen even voor het einde tusschen de spelers wederom een vechtpartij ontstond, floot de scheids rechter den wedstrijd af. Op dit moment was Sparta aan de verliezende hand. Terwijl de spe lers zich van het veld verwijderden heeft een der S.D.O.-spelers, de 21-jarige H. G. uit Sprang-Ca- pelle bij den uitgang van het voetbalveld_ den 23- jarigen gehuwden Sparta-speler C. Snijders uit Vrijhoeve-Capelle met een mes gestoken. De ge troffen speler liep hevig gillend naar het voetbal veld terug. Het was door de borstkas tot in het hart en longen gedrongen en na hevig bloed verlies zakte het slachtoffer nabij het doel dood neer. Donderdag diende deze zaak voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch. De Officier achtte bewezen dat verd. zich had schuldig gemaakt aan doodslag en eischte vier jaar gevangenisstraf. KORFBAL Adspirantwedstrijden. Met voldoening kan het bestuur van den Haarl. Korfbalbond constateeren, dat zoowel de senioren-competitie als die van de adspiranten vlot is te noemen. De vereenigingen werken mee en dat stemt in moeilijke tijden tot tevredenheid. Ook voor de verdere competitie zij paraatheid zonder eenige verslapping de leus! Het programma voor de pongeren wordt op één uitzondering na 's Zondags gespeeld. Oosfcer- kwartier bOnder Ons heeft Zaterdagmiddag plaats. De andere wedstrijden in de tweede klassé zijn: Aurora—Haarlem b en THH.N. Flora, De onderlinge verschillen zijn betrekkelijk klein. Haarlem aOK. a kan een spannende ont« moeting worden. De winnaar zal waarschijnlijk de thuisclub zijn. In de derde klasse worden gespeeld: A. ReadS b—E.H.S., Meerlebosch c—O.K. c., Meerlebosclj d—S.V, b.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1