VAN HET FRONT Oorlog tot de Britsche schappij bezwijkt" RUBRIEK VOOR VRAGEN Edmonton, de toegangspoort tot het Noorden. ,de, 31 last Sisten; |ïis de vangst nog niet bekend. vertrokken trawlers. 7Ujien naar zee vertrekken: Delft IJM 17, "an Hattem IJM 1, Petten IJM 46 en Viking JJM 184. verwachte vischaanvoer. t ..„tóomende voor de Maandagmarkt: Knik- 'ili vangst 100 manden schelvisch, 140 man- j„nviplvisch. 40 manden gul en platvisch Totaal 495 v"\dscheïvisch, 40 manden gul en platvisch, Janden radio, 15 manden varia. Tjjvi 85, vangst: 140 manden schelvisch, n nden braadschelvisch, 30 manden gul, 180 a^j0j 100 manden makreel, 20 manden - 15 manden platvisch. Totaal 635 manden, JSü 100 st. stijve kabeljauw. fcrktprijzen en Besommingen. «1 r'.rhnt 1.60 pel' KG. I 200-82 ct. per KG. S 8.50-3.60 per 50 KG. Xe f 6-2.30 idem. 'he haring 9-8 idem. 'vnerd aan den afslag 3907 KG geconsig- 'e - 23—21 ct. per KG. j ij® versche haring. rnmtog loggers met ve'rsche haring. K2230; KW 138 1204; SCH 101 2788; t» «i f 1680 is; IJM 214 606; 1X4 110; UK 22 'UK 35 54. VAN DE HARINGVISSCHERIJ. frmuiden zijn binnen van de haringvis- W"1 „vc- ijm 266 met 30 last; KW 4 en 200 kisten; KW 138 met 34 last en SCH 101 met 42 last en 250 kisten, 1 last en 300 kisten, van de SCH Ernstig verkeersongeluk op den Rijksstraatweg. Een doode, drie gewonden. Orden Rijksstraatweg onder de gemeente Lim- js Donderdagavond een ernstig auto-ongeluk J mi waarbij een 35-jarige militair: J. Klaver, jen(ie te Beverwijk, op slag werd gedood. r|averdie in Alkmaar in garnizoen lag, was met tadere soldaten in een kleine, open auto op weg Alkmaar naar Beverwijk: Onder de gemeente jnen reed deze auto op een stilstaande vracht- 3 --'-den met hout. De- aanrijding was zoo de kleine auto aan de voorzijde geheel ^"ingedrukt. IJÜngs werd geneeskundige hulp ontboden, maar bleek dat deze voor Klaver niet meer kon v De drie andere inzittenden werden ernstig id naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, burgemeester van Limmen was spoedig ter aüe en' leidde persoonlijk het onderzoek. De 4e auto's werden in beslag genomen, fiet slachtoffer was gehuwd en vader van een ód.Hij was juist j.l. Maandag 35 jaar geworden. De heer Klaver was van de oprichting in. 1929 af ilachthüisknecht in dienst van het Openbaar ithuis gekomen. Hij was onder de slagers van verwijk en omgeving, die regelmatig van het ithlhuis gebruik maken, een zeer bekende figuur, e door zijn hulpvaardigheid veler vriendschap iïiwêteöjte verwerven. Waarschijnlijk:, zal het stoffelijk overschot as. iandag op het R.K. kerkhof St. Agatha te Be ll worden begraven. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Dinsdagavond zal de afd. Velsen en omstreken edëiHpll. Mij. van Landbouw in Hotel Ter Burg ivf een ledenvergadering houden. In deze bijeen- est zal de afdeeling haar standpunt bepalen li, ürbet al dan niet handhaven van de kalverteelt- A «ding. Doch niet alleen deze duidelijke feiten, al dus merkt men hier verder op, maken het stellen van de vraag, wie het Belgisch-Neder - landsche initiatief heeft vernield, overbodig. Op den voorgrond staat thans niet een vraag van dien aard, doch uitsluitend het feit, dat Duitschland den oorlog voert tot de Britsche heerschappij bezwijkt." Kalme nacht. Het Fransche ïégerbericht meldde hedenmor gen dat de nacht aan het geheele front kalm was verloopen. Gisteravond werd gemeld: „Plaatselijke activiteit van patrouilles". Een Duitsch bombardementsvliegtuig heeft volgens Havas gistermiddag gevlogen -boven het dal van de Romanche en het gebied van Trièves. De nieuwe Japansche actie in Zuid-China. Gepoogd zal worden Kwangtoeng en Kwangsi binnen te dringen. Het persbureau van het Japansche expeditie- leger in Zuid-China meldt: Het doel van de nieuwe Japansche krijgsver richtingen in Zuid-China is, om dor de provin- ceis Kwangtoeng en Kwangsi tot in Yoennan door te dringen en dar de laatste groote toevoer wegen naar China af te snijden, ten einde aan de regeering Tsjang Kai Sjek een zwaren slag toe te brengen. ■Uit Washington wordt gemeld dat de vice- minister van buitenlandsche zaken, Welles ver klaard heeft, dat zijn departement de jongste Japansche invasie in het gebied van Pakhoi „gadeslaat". Welles voegde hieraan toe niet met zekerheid te weten of en welke Amerikaansche belangen hierbij op het spel staan, maar desondanks tracht het departement inlichtingen over het Japansche optreden te verkrijgen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Matige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, Nu en dan eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 53 Laagste hedennacht F 46 Hoogste heden F 50 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 762 m Neiging: Vooruit. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN Zaterdag v.m. 7.29 uur; n.m. 7,52 uur. Zondag v.m. 8.24 uur; n.m. 8.56 uur- Maandag v.m. 9.33 uur; n.m. 10.10 uur. Duitsche druk op Franco? Communisten zouden Duitschen financieelen steun ontvangen. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft, dat er bewijzen zijn, dat.de Duitschers hi- Spanje aanraking hebben gezocht -met de tegenstanders van Franco en met de commu nisten en dien financieelen steun geven. Hij zegt dat Duitschland verstoord zou zijn over de neu traliteit van Spanje, zooals de Spanjaarden ver stoord zijn over het feit, dat Duitschland de hand van het communisme heeft gedrukt. Van Duitschen kant wordt gepoogd druk op Franco uit te oefenen en wordt gehoopt moeilijk heden in Spanje te kunnen scheppen, die althans ernstig genoeg zouden zijn om den Spaanschen Uitvoer naar Groot-Brittannië en Frankrijk te verhinderen. De correspondent geeft deze bijzonderheden in een uitvoerige beschouwing, waarin hij tracht aan te toornen dat de Duitsche propaganda, al naar het de Duitschers past, een communisti- schen of anti-communistischen toon laat hoo- ren. Duitschland's houding na de antwoorden op het vredes initiatief Het Duitsche nieuwsbure^fc meldt: De Duitsche minister van buitenlandsche zaken sft, zooals reeds medegedeeld is, den Belgischen staadeur en den Nederlandschen gezant mede- '1, dat na de bruuske afwijzing van het h-Nederlandsche initiatief door de regee- van Engeland en Frankrijk deze actie moet worden beschouwd. De reactie op edeeling te Londen en Parijs heeft den gekregen, dien Duitschland verwachtte, '".2, men heeft gereageerd met de poging de harheid op plompe wijze te verdraaien. Door hun ^agentschappen, door radio-omroep en pers «willen de regeeringen der Westelijke mogend- Wen het antwoord van Duitschland voor te stel- als een manoeuvre, die slechts ten doel had de ^Woordelijkheid voor den oorlog op Engeland ^Frankrijk te schuiven. "uitsche zijde merkt men in dit verband op dergelijke z.g. manoeuvre niet beschouwd •Wt als een middel, dat vaststelling der histori- waarheid zou kunnen bevorderen, noch als een van het oogenblik. staat vast, wie den oorlog heeft voorbereid, gelend en voortgezet? Voor een verweer tegen j-'jardraaiïngspogingen der Britsche propaganda, r to® in het geheel geen behoefte aan een on- mk van de voorgeschiedenis van den oorlog, als bekend, wordt gekenmerkt door de «Ische omsingelingspolitiek en de Engelsche Rjiverleening aan Polen. !!I) behoeft hier slechts de aandacht te vestigen L dat Engeland den bemiddelingsstap, in DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewer kers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver. melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie-geheim De antwoorden worden GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad geplaatst. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Wordt de aanslag in de inkomstenbelas ting 1939-'40 berekend naar hetgeen men thans ver dient of naar de verdiensten van het vorig laar? ANTWOORD: Indien de op 1 Mei 1939 bestaande bron van inkomen het geheele voorafgaande kalen derjaar 1938 voor den belastingplichtige heeft be staan wordt de aanslag berekend over de verdien sten over 1938 (1 Jan. t.m. 31 Dec. 19 38) Heeft men de opbrengst nog niet over het geheele jaar 1938 ge noten, dan wordt de opbrengst begroot op het jaar- lijksch bedrag (1 Mei 1939 t.m. 30 April 1940) naar den toestand op 1 Mei 1939. VRAAG: Ik ben een ongehuwde vrouw en ver dien 10 per week. Ik betaal 5.50 kostgeld. Ben ik belastingplichtig? Zoo ja, hoeveel moet ik talen? ANTWOORD: Indien u met een anderen belasting schuldige in gezinsverband samenwoont is u ge meentefondsbelasting verschuldigd n.l. 4.Inko men 520. Bij: wegens ongehuwd zijn in 2e klasse gemeente 200.Bij: wegens samenwonen in ge zinsverband 100.Belastbare som 820.Ge meentefondsbelasting in hoofsom 2.—. 100 opcen ten 2.totaal 4. RECHTSZAKEN. VRAAG: Als een vader sterft en veel schuld na- aat, zijn de kinderen dan verplicht deze te betalen? ANTWOORD: Neen, tenzij zij de nalatenschap zui ver hebben aanvaard. ~^«=iuuei- door Mussolni gedaan, getorpe- jf0 "®e_ft en toen het na 6 October nogmaals de ^jenheid kreeg Europa den vrede te hergeven, door den Führer toegestoken hand bruusk •wes. In den zin van hun optreden tot dusverre Engeland en Frankrijk dus slechts conse- gehandeld, toen zij ook het Belgisch-Neder- initiatief reeds in het stadium van zijn J-*" .torpedeerden. Men herinnert zich, dat te ler tijd, dat in Den Haag het appel aan de drie J^orende staten onderteekend werd, de Engel- van buitenlandsche zaken, door de bi iT° van het Duitsche volk, opnieuw als r?. c" oorlogsdoel te proclameeren, den stap der vorsten bij voorbaat iedere kans op succes Men herinnert zich verder, hoe deze stap sqhe en Fransche pers onmiddellijk op de .--wijze werd afgewezen en hoe de Brit- jv ™st®r van marine die afwijzing bevestigde oijzonder haatdragende ophitsende rede «uj ,m'schland. Tenslotte herinnert men zich de Hbêirl n£elsche en Fransche antwoorden aan 0 vorsten, ook van Fransche zijde werden verdeeling van het Groot Duitsche rijk van het Duitsche volk als oor- PLANTEN. gesteld. VRAAG: Ik heb een uitgebloeide cactus, veel over eenkomend met een clivia: groote bladeren met In het midden een bloem op langen steel. Hoe is nu de verdere behandeling? Moet ik de bloem afsnijden? ANTWOORD: Zoodra de bloem Is uitgebloeid, kunt u haar tot het blad afsnijden, 't Is ook moge lijk, als u haar laat zitten, dat er een zaaddoos ont staat. Dan laat u deze doos zoo lang zitten tot ze ge heel rijp is. De zaden kunt u dan in een kistje met grond, waarop een glasruit, uitzaaien. Later verspe nen en afzonderlijk in potjes opkweeken. VRAAG: Hoe moet ik een azalea, die in den zomer in den tuin stond, behandelen? ANTWOORD: Nu binnen halen. Zoo mogelijk de eerste dagen haar bulten zetten (over dag) om haar zachtjes te doen gewennen aan de mindere hoeveel heid licht, anders vallen er zooveel bladeren af. Vooral de eerste dagen de plant zooveel mogelijk licht geven en de temperatuur laag houden tot de kleur der bloempjes zichtbaar wordt. Dan kan de warmte wat worden opgevoerd. Ondernemende Canadeezen. I +- j, JL- ARROND. RECHTBANK. Rijwielbanden in prijs verhoogd. Tweehonderd gulden boete tegen Haarlemschen rijwielhandelaar geëischt HAARLEM Donderdag Wegens prijsopdrijving stond hedenmorgen een Haarlemsche rijwielhandelaar terecht. Hij had banden, die hem bij inkoop 88 cent kosten eind Augustus voor f 1,69 verkocht. Na dien tijd had hij echter den prijs verhoogd tot f 1,98. Aan een filiaal houder had hij opdracht gegeven den verkoopprijs van banden, die bij inkoop eveneens 88 cent kosten, van f 1,98 tot f 2,25 te verhoogen. Pres.: Waarom verhoogde u die prijzen, u maak te toch reeds een winst van ruim een gulden per band. Verdachte: Omdat ik wist, dat de inkoopprijzen van de banden zouden stijgen. Ook zonder mobili satie was dat gebeurd. Pres.: En aan de politie hebt u verklaard dat u geen enkele reden voor de prijsverhooging had. Verd.: Ja, maar toen was ik in de war. De Officier meende, dat men in dit geval zeker van prijsopdrijving kan spreken. Als dit geen prijs opdrijving is dan kunnen we de geheele prijs- opdrijvingswet wel in de papiermand gooien. De verdachte heeft misbruik gemaakt van de omstandigheden. Met het oog op de preventie eischte spreker daarom een geldboete van f200 of 29 dagen. De verdediger mr. T. A. M. O. v. Löben Seis hield een uitvoerig pleidooi waarin hij er op wees, dat de verdachte zoo zenuwachtig is, dat het zeer goed mogelijk is, dat hij op een gegeven oogenblik aan de politie geen reden voor die verhooging had kunnen opgeven. Men kan nu Wel zeggen, hij kocht de banden voor 88 cent in en verkocht ze reeds voor f 1,68 en f 1,98, maar dan moet men niet ver geten, dat dit prijsverschil niet louter wints is. Daar gaat een aanzienlijk bedrag voor onkosten af. Bovendien had de verdachte reeds van zijn ban denleverancier een wenk gekregen dat de inkoop prijs van f 0,88 tot f 1,15 zou stijgen. Van prijs opdrijving kan men alleen spreken indien de prijs verhooging niet door de bedrijfsomstandigheden wordt gewettigd. Dat is hier echter wel het geval. Verder bestreed pleiter de dagvaarding op juridi sche gronden waarna hij tenslotte concludeerde, dat de prijsopdrijving niet bewezen was. Subsidiair vroeg de verdediger een nadere instructie in deze zaak terwijl hijook de gevraagde boete voor een kleinen winkelier të hoog vond. Na re- en dupliek bepaalde de president de uit spraak op 3Ö November. Hierna had een Heemsteedsche zeepfabrikant zich voor hetzelfde feit te, verantwoorden. Hij had te Halfweg op 15 September 5 Kilo scheerzeep ter verkoop aangeboden voor f 9,25 terwijl hij dezelfde hoeveelheid eind Augustus voor f 4,50 had ver kocht. Een kapper uit Halfweg had reeds twee jaar van den zeepfabrikant scheerzeep betrokken. De prijs was bijna altijd stationnair gebleven. Pres.: Waaruit verklaart u dat verschil. Verd.: Deze scheerzeep is een heel ander pro duct dan de zeep, die ik in Augustus had geleverd. De oude scheerzeep was toen niet meer voorradig. De verdachte zette hierna uitvoerig uiteen hoe de bereiding van de soort zeep, die hij in Septem ber ten verkoop had aangeboden, veel kostbaarde: was. De getuigen een kapper en een veldwachter verklaarden echter, dat de zoon van den verdachte die de scheerzeep had aangeboden, niets over an dere zeep doch wel over verhooging van de loog- prijzen had gesproken. De Rechtbank besloot hierna, dat er nog 'n nader onderzoek naar de samenstelling van de zeepsoor- ten zal worden ingesteld en schorste de behande ling voor onbepaalden tijd. - w f... Een hekwieler, het ideale vaartuig voor snelstroomende, ondiepe rivieren, zooals Athabaska en Mackenzie. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN Edmo heef neer st.rcr Wijziging in de contrabande- controle. Het Britsche ministerie van Economische Oor logsvoering heeft een communiqué uitgegeven, waarin eenige veranderingen ten aanzien van de gewone controle op contrabande zijn aangekon digd. Was het n.l. tot nu toe de gewoonte om ladingen, bestemd voor neutrale landen, waarvan de naam van den uiteindelijken ontvanger niet bekend was, in Engeland vast te houden totdat de Engelsche consulaire ambtenaren in Neder land dienaangaande inlichtingen hadden inge wonnen, en resp. gunstig advies hadden gegeven (waarop de goederen per eerste gelegenheid ver der gezonden werden) of ongunstig (tengevolge waarvan de lading inderdaad geconfiskeerd werd), thans wordt een nieuwe regeling met in gang van 20 dezer aangekondigd. Het doel daarvan is zoo zegt het Alg. Han delsblad niet alleen om oponthoud voor de neutrale schepen te.-voorkomen,-.doch tevens om de toch reeds drukke werkzaamheden der Brit sche consulaire ambtenaren in den vreemde te beperken. Met ingang van genoemden datum n.l. zullen alle goéderen, waarvan de uiteindelijke bestemming niet op de scheepspapieren is aan gegeven, als contrabande worden beschouwd. DE IN DUITSCHLAND GEÏNTERNEERDE MILITAIREN WEER TERUG. De luitenant S. en de vaandrig K., die Zaterdag in de omgeving van Eibergen bij vergissing de Duitsche grens hadden overschreden en door de Duitsche autoriteiten in Caesfeld waren geïnter neerd, zijn door.de Gestapo te Gronau overgege ven aan de marechaussee uit Glanerbrug. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. DMONTON is een merkwaardige stad. Zij heeft, een kleine 109.000 inwoners en wan neer ge van het station één der hoofd straten in wandelt, krijgt ge den indruk dat ongeveer de helft van de bewoners een uit dragerswinkel heeft, waar de meest uiteenloopen- de voorwerpen voor de oogen van kijklustigen uit gestald liggen. Verroeste schroefbouten naast ju- weelen ringen, oude rijlaarzen tegenover mando lines, horloges en vischhaken. Elck wat wils. Mid den in de stad vindt ge bankgebouwen, warenhui zen. bioscopen en om het andere huis een eetge legenheid. Wij probeerden er een stuk of tien, Chineesche en Grieksche, Fransche en Poolsche, spraken met Russen, Zweden, Roemenen en nog heel wat meer. We aten en kochten er goedkoop, een echte stad voor boeren, die er komen winke len en goede waar voor weinig geld moeten heb ben. Edmonton is nJ. vóór alles prairie-stad, cen trum van een belangrijk tarwe-verbouwend dis trict, waar bijna alle gesprekken gaan over de droogte, die jaar eens over de ongewone nattig heid en over de te verwachten oogst. Daarnaast echter is Edmonton al veel langer een der be langrijkste middelpunten van den pelshandeL Daar zetelt de afdeelingschef der Hudson Bay Co., die bijna geheel Canada westelijk van de Hudson- baai beheerscht. Even (dat is hier honderd mijl) benoorden Ed monton ligt Athabaska Landing, een plaats, die ik drie jaar geleden bezocht. We volgden toen een der oude pelsjagèrsroutes, die over de Athabaska leidt naar de vallei van de Columbia. Van nog veel meer belang echter is het district stroomaf, tot waar Athabaska en Peace River zich vereeni gen tot de Slavenrivier, die op haar beurt via het Slavenmeer overgaat in de Mackenzie, bekend als de groote rivier van het Noorden, een kilometer breede stroom, die in de Noordelijke IJszee uit mondt. Het heele stroomgebied dezer rivieren heeft een bijzonder merkwaardig klimaat, door dat reeds vroeg in den zomer warme winden over het Rotsgebergte heen in deze streek doordringen en maken dat Fort Smith en Aklavik in Juni en Juli vaak de hoogste dagtemperatuur van heel Canada hebben. In den winter daarentegen over wegen de ijzig koude winden uit het Noorden, die de temperatuur vaak weken lang houden om streeks 40 gr. onder nul. De warme zomer en de daarmee verband houdende rijke vegetatie en de koude winter, die een bijzondere beschutting noodig maakt, zijn oorzaak, dat juist in dit gebied veel kostbare pelsdierhuiden kunnen worden be machtigd. Reeds honderden jaren lang bestaan hier en daar in het Noorden posten van de Hud son Bay Co., die den naam van fort meer dragen dan verdienen en waar Indianen en blanke pels jagers hun huiden komen inleveren, eigenlijk in ruilen tegen levensmiddelen, kruid, lood, klem men en al wat er verder noodig is voor hun merk waardig bedrijf. Dat ruilmateriaal moest worden aangevoerd en vele jaren lang was een der groote gebeurtenissen in het Noorden het vertrek der zoogenaamde Athabaska brigade. Wat was ik daar graag eens bij geweest! De aanvoer der koop waar geschiedde in hoofdzaak in het laatst van den winter met behulp van sleden, omdat een groot gedeelte van het land in den zomer door zijn moerassigheid onbegaanbaar is. In het vroe ge voorjaar verzamelde zich dan een merkwaar dig stel avonturiers. Blanken, Indianen en Half bloeden vulden de kleine primitieve hotels er barakken. Overdag werd hard gewerkt aan het bouwen van booten, hier scow genoemd, een woord, dat aan ons schouw herinnert. Het waren flinke schuiten, vijftien tot twintig meter lang en twee a drie meter breed. Meestal was er een dik dozijn en meer noodig om alle koopwaar en de veertig a vijftig man sterke bemanning te ver voeren. Gewoonlijk was alles klaar om te vertrek ken voordat het ijs in de rivier losraakte, wat meestal tegen half Mei gebeurde. Dan moest nog een paar dagen worden gewacht tot de ijsscliot- sen zoo klein en bros werden, dat ze geen gevaar meer opleverden en dan gebeurde het nog meer malen, dat de Noordwestenwind het ijs der groo te meren zóódanig tegen de oevers opjoeg, dat hier en daar nog eens veertien dagen moest wor den gewacht. Pas wanneer de tijd gunstig werd geacht om te vertrekken werden de booten te water gebracht en geladen, de vracht met zeilen en touwen vast gesjord en ging de heele massa als een groot vlot de rivier af. Passagiers gingen gewoonlijk met hun eigen cano, maar meerden dan graag gedu rende den nacht aan een groep grootere boo ten, die met den stroom afdreef. Dat gaf gele genheid tot rusten. Geroeid werd er weinig of niet: de stroom was de drijfkracht. Er moest al leen worden gestuurd en de groote moeilijkheid was het doorkomen der stroomversnellingen. Dan moest met vaarboomen, riemen en roer worden gewerkt; vaak ook moest de kostbare lading bo ven de versnelling aan land worden gebracht en langs den waterkant worden gedragen, terwijl de booten de versnelling afjoegen om daarna, in rus tig water, weer aan boord te worden gebracht. Vooral bij het einde der eerste etappe kort voor Fort Mac Murray lagen gevreesde versnellingen, waar menig stuk vrachtgoed en ook wel eens een menschenleven verloren ging. Maar de Athabaska brigade bestaat niet meer. Zelfs de herinnering begint te vervagen aan de gevaarlijke tochten tusschen ijsschotsen en ont wortelde boomen stroomaf en aan het langzame tobben tegen den stroom terug met slechts een paar van de beste scows, geladen met kostbare pelzen. De spoorbaan deed zijn intrede ia het moerasland van het Noorden. Ze verbond Edmon ton direct met Mac Murray en één van de eerste vrachttreinen voerde het materiaal aan, waaruit voor de Hudson Bay Co. een paar stoombooten, hekwielers, konden worden gebouwd. Maar de scow was nog niet overbodig, niet alleen omdat elke stoomboot twee, vier of zes groote schuiten stroomop kon duwen, maar vooral omdat een drietal dagreizen beneden Mac Murray een serie stroomversnellingen in de rivier lag, die het noo dig maakte koopwaar en schepen tot viermaal toe een eind over land te vervoeren, een keer zelfs over een heuvelrug van meer dan dertig meter hoogte. Daar ligt nog de dubbelsporige houten glijbaan, waarop de leege schuiten op rollen over den heuvel werden getrokken, terwijl de vracht door de bemanning over werd gedragen. Twee honderd Hollandsche ponden was een mans vracht. Probeert het eens met twee zakken meel op het Aerdenhoutsche kopje! In den winter wer den over de sneeuw zelfs een paar hekwieler- stoombooten naar het benedenstroomsche gedeel te der rivier gebracht. In 1915 kwam een jonge Canadees, Micky Ryan genaamd, als dekknecht op een Hudson Bay stoomboot naar de groote versnellingen tusschen Fort Fitzgerald en Fort Smith. In 1919 kwam hij terug als passagier met zijn broer, twee paarden en een wagen. Hij begon met het verbeteren der overdraagplaatsen en besteedde het geld, dat hij verdiende, aan den aanleg van een weg achter om de vier versnellingen heen en aan den aankoop van meer en beter materiaal. In denzelfden tijd werd in het verre Noorden goud, radium en ruwe petroleum aangetoond. Ryan Bros zagen hun kans en grepen die aan. Thans hebben zij tien groote vrachtauto's, twee tractors op rupsban den, die wagens kunnen, trekken, waarop nog steeds vrachtschepen over de portage kunnen worden gebracht. Maar óm dit bedrijf in 'stand te kunnen houden hebben ze behalve hun garage en reparatiewerkplaats een uitstekend ingerich- ten timmermanswinkel, bankwerkerij en smede rij, zadelmakerij, omdat o.a. voor wegverbetering nog paarden worden gebruikt; een woonkamp voor veertig man met keurig schaftlokaal, keuken en vrieshuis, natuurlijk zelfs een paar luxe wa gens, een paar aardige bungalows, een boerderij tje, waar aardappels, erwten en tarwe rijpen bo ven den 60sten breedtegraad en de jongste heeft nog een groote boerderij bij Edmonton, een vrouw, vijf kinderen mein Liebchen, was willst du noch mehr! Vijf en twintig jaar geleden als dek knecht gekomen en thans burgemeester en eige naar van Ryan's Town, den zetel van een onmis baar, bloeiend transportbedrijf, waarvan een groot deel van het „Noorden" afhankelijk is. Wat er in die tijden nog meer veranderde, wat het vliegwezen hier bracht, daarover een anderen keer. (Nadruk verboden) Het gerucht en de ijskast. Een smalle straat in de oude binnenstad te Delft. Langs de wandelaars op het trottoir suizen auto's, vrachtwagens en andere moderne vehi kels, die slecht passen bij den middeleeuwschen achtergrond van trapgeveltjes, boogbruggen en stilkabbelend grachtwater. Wat er evenmin bij past is de koortsachtige haast waarmee een po litieagent komt aangefietst, aldus schrijft de Tel. Hij springt van zijn rijwiel, werpt het tegen den muur en rent een bekend en veelbezocht café-restaurant binnen, dat vooral tijdens het borreluur veel studenten en officieren van het Delftsche garnizoen binnen zijn gezellige mu ren herbergt. Twee voorbijgangers blijven nieuwsgierig staan en vinden dien hollenden agent een vreemd geval. Zóó vreemd, dat het eens nader bekeken en beredeneerd moet worden. Als dia agent na enkele minuten in een staat van kennelijke opgewondenheid terugkeert, staan er 50 menschen. Na nog eens vijf minuten na dert een politiewagen. Er stijgen zes, zeven agenten uit metgasmaskers voor. De vijf tig toeschouwers zijn weldra tot 500 aange groeid. Hun aandacht is als een veer gespan nen. Met ingehouden adem staren zij naar heb schokkende schouwspel. Allen zijn 't er over eens: daar gebeurt iets vreeselijks, daar worden officieren gearresteerdOfficieren, die zich met gasbommen verweren, vandaar de gasmaskers der agenten. Het gerucht wordt grif geloofd en is weldra een volstrekte zeker heid geworden. Den nieuwaangekomen voor bijgangers wordt het verteld: 'n gevecht tus schen officieren en agenten.... De spanning stijgt. Een dichte menigte vult de straat. Auto's boren zich moeizaam een doorgang in den menschenmuur. Eindelijk gaan de deuren, open. De gasmaskers op, torsen de agenten een enorme ijskast naar buiten. Het gevaarte wordt op de auto geladen, een claxon scheurt de gespannen stilte stuk en in een flits is de wagen verdwenen. Het publiek is al klaar met zijn oordeel: er zitten officieren in de ijskast, onschadelijk ge maakte officieren, die de buitenwereld niet mag aanschouwen. De menschen verspreiden zich, maar heel den dag blijft de atmosfeer geladen en de wildste geruchten doen de ronde. En op een terrein aan de Tweemolentjesvaart buiten Delft sjouwen zes agenten de ijskast van den wagen, 't Was een splinternieuw, zoo van de fabriek. Bij de montage was een onge lukje gebeurd, waardoor zich ammoniakgas door het cafc verspreidde. Daarbuiten kon het gas zonder gevaat ontsnappen.;-T

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3