Prijsopdrijving in Amerika. ritsche regeering in elk opzicht voornemens de neutraliteit van Nederland en België te eerbiedigen. De komende Presidentsverkiezing. IjpAG 17 NOVEMBER 1939 John Simon: jIfKUiHMtQ na vex* 25e Q'**- ■pkend© over het Britsche antwoord op het fdnltlatief van Nederland en België, zeide Sir q mon, de Britsche Kanselier van de Schat- fGistermiddag in het Lagerhuis: De mislei- Jverwijzingen van den Duitschen Rijkskan- w no 9 November j .1. te München, alsmede de Se voorstelling door de Duitsche propa- tavan de antwoorden van Engeland en i kriik alsof deze een afwijzing zouden betee- Pyva'n het Nederlandsch-Belgische vredes- Slef waren geen aanduidingen, dat het Duit- Mfcwoord waarschijnlijk de deur zou openen jjreen vreedzame en bevredigende regeling. naar het antwoord van Duitsch- IJophet initiatief van Koningin Wilhel- Ta en Koning Leopold, zeide Simon: De regeering is in elk opzicht voorne- ,pns overeenkomstig de consequente poli 's fil van Engeland, de neutraliteit van Ne- frland en België te blijven eerbiedigen. Lfcgaande zeide Simon: De vorige week is -''f geweest door een terugkeer van ichten over agressieve bedoelingen itschland jegens Nederland en België. stuk, dab wij ter zijde kunnen leggen tot later of tot het einde van dén oorlog, zeide Attlee, De burgers van dit land en eigenlijk de geheele we reld, wenschen nauwkeurig te weten, waar wij voor vechten, wat voor soort wereld de regee ring op het oog heeft, als de oorlog is afgeloopen. Wij allen denken er nu over na wat voor soort Groot-Brittannië uit den oorlog tevoorschijn za.1 komen. Tijdens de debatten aan de opening van de nieuwe zittingsperiode van het Lagerhuis, aldus besloot Attlee, zal er gelegenheid zijn om deze kwestie uitvoerig te bespreken. „De lucht gezuiverd". Sinclair, de leider van die liberale oppositie, sprekende over het Nederlandsoh-Belgische vre desinitiatief, zeide, dat dit de lucht had ge zuiverd. Thans kan niet langer beweerd worden, dat deze oorlog aan Duitschland wordt opge drongen. Hitier heeft geweigerd te antwoorden op het oorspronkelijke beroep dat op hem is gedaan en daarom is het nu voor de geheele wereld duidelijk dat Hitier den oorlog voortzet om geen anderen reden, dan om het Nazi-juk te ver stevigen op de Tsjechen en de Polen. Alleen bij hem berust de verantwoording voor het afwijzen van onderhandielinigen, aldus Sinclair. Sir John Simon. .De aanwezigheid van groote concentraties jltsche troepen aan de grenzen van Nederland f D België, en de opening van een dreigende cam- i?ne in de Duitsche pers, waren een maar al te [kende aanduiding voor de wereld, welke gewend i geraakt in dergelijke teekenen een onmidde- iken voorlooper te zien van een Duitsche invasie, i Hoewel men-zich derhalve niet kon verbazen [jer den algemeenen tegenzin, welke de geheele fereld aan den dag legde, om de geruststellende is jÉaringen van zuiver algemeenen aard, die ior Duitschland werden afgelegd, op haar nomi- a!e waarde te aanvaarden, kon er aan den an- - (jen kant nergens eenig verlangen bestaan, al- erminst in Engeland, de beteekenis van deze be~ Ichten te overdrijven. Vervolgens herinnerde Simon aan de offi- cieele Duitsche verklaringen inzake het voor nemen de neutraliteit van Nederland en jië te eerbiedigen, alsmede aan de radio- redcvoering van den Nederlandschen minis ter-president. Hij voegdehieraan toe: De ontspanning, welke op deze verklaringen is gevolgd, was een bevrediging voor de Britsche regeering. Andere gebeurtenissen in de laatste veertien dagen hebben de positie der geallieerden ver lakt. Zoo hebben de Ver. Staten door hun recen- wetgeving ons het recht teruggegeven over- voorraden aan te koopen, welke zij bij machte zijn ons aan te bieden. Een minder be- nodigende gebeurtenis was' de feitelijke misluk- der onderhandelingen tusschen de regeering tan Rusland en Finland. Mereerende aan het bezoek van den Pool- tehen minister-president zeide Simon:'Het was ons een genoegen generaal Sikorski hier welkom te heeten, ons contact te vernieuwen met Zaleski itn met hen de maatregelen te bespreken, welke jontenomen worden, om afdeelingen van alle Poolsche strijdkrachten, in staat te stellen zich jfe scharen bij de oorlogsonderneming van de ge allieerden tegen Duitschland. Betreffende het bezoek van Paul Reynaud, den Franschen minister van financiën, zeide Een aantal kwesties van de eieene, financieele en economische politiek en van Beer technischen aard werden besproken en op al deze punten bleken wij het volkomen eens te tijn. De vertegenwoordigers van de Dominions en JM Indië hebben alle aspecten van den oorlog besproken. De besprekingen liepen over de vraag stukken van defensie en van buitenlandsche poli ter, de bevoorrading, de economische oorlogvoe ing en de scheepvaart. Meer convooien. In de afgeloopen twee weken zijn er op het Mnogstooneel geen verrichtingen van beteekenis voorgevallen. Er zullen snellere convooien worden gêvormd, en daar er meer vaartuigen voor escorte inkomen, zal het aantal convooien toenemen. Duitsche koopvaardijschepen blijven voor "ootste deel in hun eigen of in neutrale ha- De vorige week zijn er vier vijandelijke ffinepen buitgemaakt en op 12 en 13 November j'i'1 wee groote schepen door eigen bemanning ,7 Z1"ken gebracht. De verrichtingen te land ®ven door- het slechte weder beperkt. Het Brit- ,e Wpeditieleger bleef de verdediging in zijn Kctor verbeteren. Voordat hij zijn uiteenzetting in het Lagerhuis *S°u, heeft Sir John Simon, die den minister- •resident verving, medegedeeld, dat groote ver tokis ^g^treden in de aandoening van W van Chamberlain, en dat hij, wat zijn al- Pieenen gezondheidstoestand betreft, het nog uitstekend maakt. Na Sir John Shnon was het woord aan leider der Oppositie, Attlee. Hij sprak 9s volgt: Wij allen betreuren het, dat de gingen van de twee monarchen der lage snden, den vrede te herstellen, zoo vierkant de Duitsche regeering zijn verworpen. ""3 hopen allen even zeer, dat deze vreed zame volkeren niet bij den oorlog zullen borden betrokken. Attlee sloot zich aan bij het welkom, dat bereid tav* jk poolsche ministers en aan minister W-i alsm-ede aan de verklaring over de k sPreWngen met de vertegenwoordigers der Engelsch schip in de Portugeesche territoriale wateren getorpedeerd. Kapitein gevangen genomen. Het bureau van den marinestaf te Kaapstad deelt mede, dat het Britsche stoomschip „Africa Shell" (706 ton) door een Duitschen aanvaller tot zinken is gebracht in de Portugeesche territoriale wateren ter hoogte van Zabora ongeveer 300 K.M. ten noordoosten van Lorenzo Marques. Over de identiteit van den aanvaller zijn geen nauwkeurige inlichtingen beschikbaar. Maar volgens berichten uit Durban was het een schip van ongeveer 10.000 tori, wellicht een gewapende koopvaarder. Er hebben, zoo meldt Reuter nader, geruchten de ronde gedaan, volgens welke de „Africa Shell" door een vestzakslagschip tot zinken zou zijn ge bracht, doch in gezaghebbende kringen kent men daaraan geen waarde toe. Onmiddellijk nadat de aanval bekend was geworden, is de scheepvaart door het omroepstation te Lorenzo Marques ge waarschuwd. Volgens een telegram uit Lorenzo Marques kreeg de bemanning van de „Africa Shell" vergunning aan land te gaan, behalve de kapitein, die gevangen werd genomen. Een vliegtuigbestuurder, die te Lorenzo Marques was aangekomen, bracht het eerste nieuws over den aanval. Hij vertelde een stoomschip in zinken den toestand te hebben gezien. De bemanning be vond zich aan de kust. Strijd der ismen. Sikorski heeft vertrouwen in de zaak der geallieerden. „Naar een eensgezind Europa". De buitenlandsche persvereeniging te Londen had Vrijdag een noenmaal aangericht ter eere van generaal Sikorski, den Poolschen minister-presi dent, die bij deze gelegenheid een rede heeft uit gesproken. Tragische gebeurtenissen, welke de verwoesting van mijn land hebben gebracht, zijn de oorzaak, dat ik heden, als hoofd van de nieuwe Poolsche regee ring, uw bijeenkomst bijwoon, maar mijn aanwezig heid onder u, zoo vervolgde Sikorski, zou niets be- teekenen, indien zij niet het bewijs was van den on- tembaren tegenstand van het Poolsche volk. De nieuwe regeering heeft geen andere taak, dan getrouw te blijven aan hen, die gevallen zijn opdat Polen in eer en waardigheid kan leven. Sprekende over de delicate taak van de inter nationale pers, zeide Sikorski o.a.: „Het wordt meer en meer duidelijk voor eiken objectieven waarne mer dat wij gekozen zijn op een keerpunt van de geschiedenis, waarop de menschheid moet kiezen tusschen de twee vormen van collectief bestaan, welke de wereld zich betwist, t.w. die waarvan het Britsche gemeenebest, het Fransche Rijk en de Vereenigde Staten van Am er ilea de historische uit drukking zijn en de andere, waarvan de bezetting van Oostenrijk en Tsjecho Slowakije en vervolgens de dubbele invasie van Polen ons het voorbeeld ge geven hebben. Polen, zijn volk en zijn regeering hebben gekozen. Geen Pool, die op het oogenblik niet weet, dat er alleen maar een vrij Polen kan be staan in een hecht geconsolideerd Europa. Door de stuiptrekkingen van het oude continent heen, valt het denkbeeld eener Euiopeesche solidariteit waar te nemen. Vroeg of laat zal het in een gemeenschap van vrije, onafhankelijke staten, alle landen ver eenigen, welke het zal opvoeren tot het bewustzijn van een Europeeschen burgerzin. Dat rechtvaardige, eensgezinde Europa moet Polen uit de asch doen herrijzen. Doch het gaat ons niet uitsluitend om Polen. Geleidelijk moeten de volken worden aan gepast aan een legalen vorm voor de internationale betrekkingen, als eenige weg om de wereld te be vrijden van den last der bewapening en de voort durende bedreiging. Het Poolsche leger hergroepeert zich in Engeland en in Frankrijk. De Poolsche marine-eenheden wer ken reeds met de Britsche marine samen, over eenige maanden zullen Poolsche eenheden in de lucht en te land zich scharen bij de gelederen dei- geallieerden. Mijn persoonlijke meening is, dat deze oorlog de grenzen der conflicten tusschen de volken te bui ten gaat. De beginselen van recht en billijkheid voor de geheele menschheid staan op het spel Mijn vertrouwen en hoop in het lot van solidariteit dei- Westelijke democratieën is niet beschaamd. En met des te meer overtuiging geloof ik daarom aan de overwinning van Groot Brittannië, Frankrijk en Polen. Die overwinning moet de triomf worden van gerechtigheid en recht, zoo besloot spreker. Gistermiddag heeft Generaal Sikorski admiraal Dudley Pound in de Admiraliteit bezocht. Latei- bracht hij een bezoek aan de weduwe van Pil- soedskï. Militairen in Waziristan overvallen. Verscheidene dooden en gewonden. NEW DEHLI 16 November. Drie Britsche soldaten zijn gedood, tien gewond, een Ghurka officier is gedood en twee Ghurkasoldaten zijn ge wond bij een beschieting door leden van een bij Razmak in Waziristan verblijf houdende stammen, Deze militairen hadden opdracht de wegen te be schermen. Zij keerden naar hun kwartier terug. (Reuter) Aanbod niet „bruusk afgewezen", zegt de Times. Critiek op het Duitsche antwoord aan de beide staatshoofden. De „Times" schrijft: „Het moreele en politieke bankroet dier na- tionaal-socialistische diplomatie kon nauwelijks duidelijker getoond worden dan door de abrupte en ongemanierde verwerping van het aanbod van goede-diensten dat de vorige week gedaan is doorKoningin Wilhelmina en Koning Leopold- door Von Ribbentrop. Na acht dagen van ver legen aarzeling is 't eenige, dat Von Ribbentrop weet te zeggen, dat zijn regeering die zaak als af gedaan beschouwt na de „bruuske verwerping' van het Koninklijk aanbod door Groot-Brittftn- nië en Frankrijk. Verondersteld mag worden, ondanks de seoni-off-icieele verklaringen van Donderdagavond, dat zelfs Von Ribbentrop niet zoozeer de .gebruiken der internationale goede manieren heeft vergeten, dat hij bedoelt dat geen schriftelijk .antwoord gezonden zal worden op de hoffelijke voorstellen der Nederlandsche Ko ningin en den Belgischen Koning. Maar aan genomen mag worden dat niets de nationaal socialistische regeering ertoe zal brengen, zich aan de waarheid te houden bij het opgeven van hun redenen. Het antwoord der Westelijke geallieerden op het aanbod was geen bruuske verwerping, zooals het officieele Duitsche Nieuwsbureau Woensdag verklaarde. De boodschappen van Koning George en President Lebrun kwamen neer op een aanvaarding van het beginsel van het aanbod der beide monarchen om een overeenstemming te bevorderen, doch zij gingen vergezeld, zooals dit eerlijkheids halve moest geschieden, door een korte aan duiding van de essentieele voorwaarden waaraan van de Britsche en Fransche stand punten alle vredesvoorstellen moesten vol doen. Het nationaal-socialistische Duitschland denkt in termen van vroegere tijden, toen de oorlog aanvaard werd als instrument van nationale poli tiek. Sedert de algemeene vernieling, teweeg ge bracht door een oorlog van vier jaren, heeft het denkbeeld in bijna alle landen wortelgescho- ten, dat een oorlog alleen mag worden opge nomen als instrument tot onderdrukking van on recht onder naties en tot herstel van de slacht offers van agressie. Wanneer de beschaving met al haar moderne verfijningen wil blijven be staan, is het volstrekt noodzakelijk weer eens en voor altijd te bewijzen, dat een agressieve, niet-uitgelokte en zuiver egoïstische oorlog nooit meer de gelegenheid zou krijgen om winst te brengen aan zijn bedrijver. De ten uitvoerlegging van die doelstelling vormt een essentieele voor waarde, zonder welke de naties van het Britsche gemeenebest en Frankrijk de wapens niet zullen neerleggen, welke zij zoo ongaarne opgenomen hebben. De oudeirwetsche mentaliteit der natio- naal-socialisten is een onverzoenlijke vijand van den vrede. Het mondelinge antwoord van Von Ribbentrop aan de Nederlandsche en Belgische diplomaten in Berlijn vormt een typisch voor beeld van die mentaliteit". (Van onzen correspondent te New York). Natuurlijk is het probleem der al of niet te handhaven neutraliteit niet het eenige waarvoor de Vereenigde Staten zich zien geplaatst, al is het wel het belangrijkste. Eén van de vele andere problemen is in zekeren zin individueel, particu lier en zoo men wil: huishoudelijk. Want in min der tijd, dan het de snelste boot kost om den Atlantischen Oceaan van Europa naar New York te bevaren, voelde de gemiddelde Ameri kaan den oorlog in zijn eigen dagelijksche leven. Een bezoek bij den kruidenier op den hoek zooals dat eiken dag gebeurt, was voldoende om twintig millioen huisvrouwen te doen zien hoe vast haar levens verbonden zijn met die van menschen, die achtduizend kilometer verder wonen. De inkoop van vijf pond suiker was ge noeg om aan te toonen dat het niet heelemaal waar is dat Amerika zich kan isoleeren van de rest van de wereld. Het bleek ook nu weer onvermijdelijk dat er menschen waren, die de prijzen moesten verhoQgen. Die menschen zelf zeggen dat het inderdaad moest. Maar heel veel anderen noe men hen „profiteer" wat het Amerikaansche woord voor óns „Oweeër" en voor het Belgische „Baron Zeep" is en halen hun neus minachtend op, voor zoover ze niet van woede uit hun vel springen. Ik zoek een woord voor hen dat voorloopig met mijn neutraliteit overeenstemmen kan. Deze neutraliteit is noodig want ongetwij feld mogen de heele handel en alle handelaars niet over één hekel worden gehaald. Ik zoek een woord. Wat zoudt u zeggen van „verhoogers"? Het is niet zoo mooi, maar u begrijpt wat ik er mee bedoel. Het is een heel neutraal woord. En dat is voor de objectiviteit noodig. Zeker is, dat verhoogers ditmaal beter voor bereid waren dan in 1914. In 1014 was de oorlog voor de meeste menschen iets heel nieuws. Dit maal was hij een oude getrouwe. En dus had men zijn lesje, vorigen keer zoo keurig voor meester Mars opgezegd, ggoed onthouden: dit maal begon de speculatie op het oogenblik dat de vijandelijkheden en de beurzen geopend werden. Wallstreet sprong van opwining vele punten en procenten omhoog. Maar laat ik geen financieelen brief schrijven Wallstreet blijven voor nnij die korte nauwe straat schijnbaar een argeloos gleufje, in den enormen huizenwand van begin-Broadway. Een kleine straat die, heel symbolisch, uitmondt tegenover een kleine kerk in een vreedzaam klein kerkhof. Uw oogen kunnen er dwalen van de witte en grijze zerken over het zwarte Gothi- sche kerktorentje naar de duizelingwekkend- hooge- gevels van machtige banken. Het is heusch heel symbolisch. Ik sta altijd graag op die plaats, die -voor mij een van de tref fendste van New York is. Rustpunt tusschen contrasten. Dat kerkhofje geeft welhaast dich terlijke vermaningen. Maar laat ik mij liever aan het huiselijke aspect dat de verhoogers teweegbrachten houden. In bijna elke stad van de Vereenigde Staten sprong den eersten dag van den oorlog de suiker prijs van 10 tot 60 procent omhoog. Vijf pond de gewone, meest-gebruikelijke, hoeveelheid in één pak kostte een dag te voren 22 cent en liep in de meeste plaatsen op tot 35 cent. Verbruikers en winkeliers verzetten zich respectievelijk te gen den prijs en de plotselinge beperking van leveranties. Een onderzoek, met Amerikaansche snelheid onmiddellijk ingesteld, deed blijken dat hier niet van normale functioneering eener economische wet mocht worden gesproken. En het bleek dat dezelfde aardige kleine Wallstreet het beginpunt was van de suikerduurte. Dat kleine kerkhofje, eilandje van diepe vredige rust temidden van het luidruchtigste geld-lawaai ter wereld, kan geen les zijn voor wie er dagelijks met hun actetasschen vol papieren en hun sche deldak jeukend van cijfers voorbij draven. Dit suikeren voorbeeld zij u voldoende. Er zijn er nog wel die raarder zijn. De Vereenigde Staten produceeren een groot deel van 's werelds bont vellen. Door den oorlog zal de lust tot heit koopen van bont in Europa wel flink gedaald zijn en bovendien is het transport moeilijker en duur der geworden. Niettemin stegen de bontprijzen met vreugdesprongetjes. heid en overtuigingskracht toegenomen door wat er tusschen het Duitsche en het Russische régime is voorgevallen. Zoowel de communisten als de vele fascistische en nazistische bondjes en groep jes moeten nog al wat leden hebben verloren. En zoowel Earl Browder, de communistische voor man, als Fritz Kuhn, de leider van den German- American Bund, hebben het (ook van binnen uit) zwaar te verduren, al mogen hun vijanden daar over niet al te veel illusies koesteren. Vooral de communisten verzetten zich ten zeerste tegen de opvatting dat Hitler en Stalin als gezworen kame raden arm in arm gaan. Voor hén is de verdee ling van Polen tusschen „Joe en Adolf" een bewijs dat Rusland Duitschland den voet heeft dwars gezet. Er zijn hier genoeg gezaghebbende men schen die er h-eelemaal nog niet zoo zeker van zijn, dat deze communistische uitlegging van het Russisch-Duitsche samengaan onjuist is. Maar in ieder geval: de extreme bewegingen hier beleven geen gemakkelijken tijd, mede uiteraard door de versterkte eenheid en den vergrooten wensch naar eendrachtigheid, die ge in den gezamenlijken nood overal leunt waarnemen. Father Cough- lin, de extremist met verreweg den grootsten aanhang, die zeer welsprekend is en daarvan wekelijks door de radio en door zijn blad Social Justice getuigt, en wiens richting „geïllus treerd" wordt door het feit dat zijn naam, uitge sproken op de vergaderingen van Von Kuhn's Bund, stormen van applaus ontketent deze Father Coughlin keert zich nu fel tegen commu nisme, fascisme, nazisme. E11 verklaart zich al léén en uitsluitend voorstander van: „America - nisme". Dat laatste is een groot en moeilijk woord. Het is in staat, een vergadering van tien duizend menschen in gejubel te doen uitbarsten, en een man, die zijn-verstand gebruikt, wanhopig te maken. Want Coughlin predikt „Americanis- me", en de opgewonden krantenkoning Hearst predikt „Americanlsme", en Roosevelt is voor .Americanisme" en de heeren van Wallstreet zijn. even hard voor „Americanisme" als de negers van Harlem. En ik kan u de verzekering geven dat deze vijf Americanismen vijf volkomen ver schillende dingen zijn en dat die neger* er een héél andere interpretatie voor heeft dan dg ban kier en die bankier een héél andere dan Mister President. En dat ze allemaal denken „mijn .Americanisme ïs het echte en zijn Americanisme is heelemaal geen Americanisme". Zoo is het met vele woorden in dezen tijd waarin het woord zoo machtig en tegelijkertijd zoo doodelijk zwak van holheid is. Ik geloof dat de democratie van Fio- re-llo Laguardia een andere democratie is dan die van Neville Chamberlain. Dat het kapitalisme van den bakker op den hoek een ander kapita lisme is dan dat van J. P. Morgan. Dat de sociale rechtvaar-digdheid van Coughlin een andere sociale rechtvaardigheid is dan de so ciale rechtvaardigheid van Roosevelt. En zoo praten, schreeuwen en schrijven we door en langs elkaar heen. I11 de heele wereld. GEREQUIREERDE AUTOBUSSEN IN BELGIë TERUGGEGEVEN. De meeste autobussen, welke voor het Belgische leger waren gerequireex-d, hebben gisteren weer hun gewone diensten hervat. Hij vroeg of er besprekingen gevoerd met de Dominions en Frankrijk over de s. doeleinden. Er bestaat in dit land vraag ïan M hauwkeuriger definitie der doeleinden wede. Naar onze meeninig, is dit geen vraag- Het doodencijfer te Lagunillas. Aanmerkelijk lager dan aanvankelijk was gemeld. Het aantal dooden als gevolg van den brand op het Maracaibo meer in Venezuela wordt thans geraamd op ongeveer veertig. De eerste cijfers, welke aanzienlijk hooger luiden, blijken onjuist te zijn geweest. De stad Lagunillas, welke geheel van hout was gebouwd, is vol komen vernield. De schade wordt geraamd op vier millioen bolivares (1 bolivar is f 0.59). Onder de slacht offers zijn geen vreemdelingen. Plet reddingswerk wordt voortgezet. Een groot aantal menschen is in ziekenhuizen op genomen. Men gelooft niet, dat de brand moet worden toegeschreven aan sabotage. Een lamp viel om Een na-der bericht meldt uit Caracas: De brand, welke de geheele van hout opgetrokken stad La gunillas in de asch heeft gelegd was veroorzaakt door het omgooien van een lamp in een kroeg in de binnenstad. Van de 1000 houten huizen stonden nog slechts elf overeind toen de brand gebluseht was. „De Duitsche overwinning verbeurd". Oud-admiraal Nakamoera zegt zijn oordeel. De Japansche oud-admiraal Nakamoera heeft een artikel geschreven in het tijdschrift „The Paci fic" het is tevens in brochurevorm verspreid waarin hij als zijn meening te kennen geeft, dat Hitler, met zijn slecht-overwogen overeenkomst met Sovjet-Rusland zijn kans op een Duitsche overwin ning verbeurd heeft, zoo meldt de Times. Voor den oorlog waren, schrijft hij, Japan in de Stile Zuidzee, Italië in de Middellandsche Zee, Duitschland in de Noordzee en Spanje, dat bases kon verschaffen aan de drie genoemde mogendhe den, Engeland's mogelijke vijanden. Die situatie, welke de handen van Groot-Brittannië bond, veran derde radicaal met de geboorte van het Duitsch- Russisch vergelijk. Japan en Spanje werden neu traal. Italië besloot stil te zitten. Het vlootvraagstuk van Groot-Bi'ittannië ïs te ruggebracht tot de bestrijding van den Duitschen guerilla-oorlog in de Noordzee. Groot-Brittannië kan thans een volstrekt vertrouwen hebben in de overwinning. Nakamoera onderzoekt de vraag of een overwin ning kan wox-den bevochten in een oorlog in de lucht en zijn conclusie is, dat dit onmogelijk is. De huidige Duitsche superioriteit in de lucht zal spoe dig vei'dwijnen. Italië tegen verderen „drang" van het bolsjewisme. Opmarsch naar de Middellandsche Zee kan niet worden geduld. Het Italiaansche blad „Gazetta del Popoio" publiceert een artikel, waarin gezegd wordt dat de bolsjewistische opmarsch beschouwd kan worden als een goed deixkbeeld te geven van omstandig heden, waarin Italië zeker niet afzijdig zal blijveix. Italië kan nooit toelaten dat het - bolsjewistische Rusland verder optrekt tot over de Karpathen, naar het Donaubekken of via den Balkan naar de Mid dellandsche Zee. In een artikel van de „Tribuna" wordt o.a. ge zegd, dat Italië in staat van gewapenden vrede zal blijven, totdat zijn wettige belangen gerespec teerd en bevredigd kunnen worden. De oude mevrouw Roosevelt moeder van den President is deze dagen 85 jaar geworden. Na tuurlijk is zij geïnterviewd. Men interviewt hier onbelaxigrijker menschen. De raax*ste me neer en de onbeduidendste juffrouw, uit Europa teruggekeerd, krijgt vragen te beantwoorden als „hoe lang denkt u dat de oorlog zal duren?" „wie denk u dat de oorlog zal verliezen?" moet eerlijk zeggen meer vertrouwen te hebben in de oude mevrouw Roosevelt dan in de knapste, liefste en populairste filmspeelsf^r. Dit ver trouwen is versterkt doordat eexi van mevrouw Roosevelts voox*spellingen wel treffend is uitge komen, In Juli ging zij naar Parijs om haar daar wo nende bejaarde zuster te bezoeken. Voor het wegvaren zeide zij tot journalisten: „Ik hoop begin September terug te keeren en ik denk dat er dan wel oorlog zal zijn in Europa". Nü heeft de oude dame gezegd: „Ik denk dat mijn zooxi er niet veel voor voelt om ten derden male president te worden; hij denkt alleen maar aan den oorlog en hoe hij Amerika er buiten kan houden". Ik vermoed dat moeders van presidenten zich niet lichtvaardig uitlaten. Zeker niet zoo'n kranige moeder, die een kind met verlamde heenen zóó heeft opgevoed dat hij geestelijk sterk genoeg werd om president van de Vereenigde Staten te worden. En daarom lijkt deze uitlating mij niet onbelangrijk, al is er wel iets orakelachtigs in. Men kan er uit opmaken dat de president een tweede hervex-kiezing minder belangrijk vindt dan de neutraliteit van zijn land. Dat zijn ge dachten wel ergens anders zijn dan bij de ver lenging van zijn verblijf ixi het Witte Huis. Men behoeft er niet uit te lezen dat Roosevelt per se geen derden termijn ambieert. Ondanks alle nieuwe, belangrijke aspecten, sedert het uitbre ken van den oorlog geschapen, blijft de presi dentsverkiezing smeulen achter het interna tionale vuur. Ik geloof dat op dit oogenblik Roo sevelt op een derden termijn meer kans heeft dan ooit. Zelfs vele tegenstanders van zijn po litiek en vooral: vele principieele tegenstanders van een derden termijn (ongeacht wie, wat en hoe de president is) begirxnen over te hellen naar een derden termijn, alleen reeds omdat zij aan een voox*tzettxng van het hoogste rege ringsbeleid den voor-keur geven boven afbreking daarvan in dezen tijd. Vooralsnog blijven Roo sevelts plannen evenwel onbekend. De waarzeg gers van Washington mijne geachte en par lementaire collega's konden niet veel wijs worden uit de moederlijke orakelspreuk. Wat er hier in de binnenlandsche politiek ge schiedt wordt grootelideels beïnvloed, zoo niet bepaald door de buitenlandsche gebeurtenissen De „Strijd tegen de ismen" fascisme, com munisme, anti-semietisme is natuurlijk In fel- Mr. E. ELIAS. RADII) PROERAMMA ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.05—9.15 en 10.00 Gra- mofooximuzxek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Bex*ichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.10 KRO-ox*kest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinder uurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO- Boys en solist. 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gi'amofoonmuziek. 5.45 KRO-Naehtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekovex*zicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cause- .Ziekenhuizen". 7.35 Actueele aethex-flitsen. 8.00 Berichten A. N. P mededeeling'en. 8,15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N^ P. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301,5 M. VARA-Uitzending'. 10.0010.20 v.m. eil 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gi-anxofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor ai'beiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Be richten A. N. P.). 1.30 Arbeiders Zangvereeniging „Kunst en Strijd" (opn.). 2.00 Esperanto-uitzen- dmg. 2.202.55 Muzikale causerie. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Vx*agenbus. 4.50 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.) 5.30 Filmland. 5.50 Orgel spel. 6.15 Friesche uitzending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiële radio-journaal. 7.30 Causerie „Hoe wex*kt de Kerk?, Diaken zijn op een dorp". 8.00 Hex*haling SOS- bex-ichten. 8.03 Berichten A. N. P„ VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 VARA-orkest. 9.10 Tcespx*aak „Pax'qat". 9.15 Vroolijke schets. 9.30 10.00 En xxu.Oké! 11.00 Berichtexx A. N. P. 11.10! Radïotooneel. 11.3012.00 „The Ramblers". ENGELAND, 391 en 449 M. 11.20 Reportage. 11.50 Orgelspel. 12.20 Berichten* 12.30 Harry Fryer en zijn orkest. 1.20 Causerie „Backyax-d". 1.35 Radiotooneel. 2.10 BBC-orkest. 2.35 Populier concert. 3.20 Berichten. 3.35 Repor tage. 4.20 Kinderhalfuur. 4.50 Vax*iété. 5.20 Be richten. 5.35 Gevarieerd progx*amma. 6.05 Vragen- beantwoording. 6.20 Orkestconcert. 7.05 Optredanj van amateurs. 7.20 Variété-programma. 8.20 Be richten. 8,35 Nieuws uit de Dominions. 8.50 Film muziek. 9.35 Avondwijding. 9.50 Radiotooneel, 10.30 Dansmuziek. 11.2011.35 Bexdchten, RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. o KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.40 Het- Amusements sextet. 9.05; 9.30 en 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20, 'Het Omx-oepoi*kest en solisten. 12.20 Het Omroep orkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.20 Leo Eysoldt's KJeinorkest 5.20 Vroolijlt px*ogx-amma. 7.3512.2Q Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.50 en 12.30 Omroep orkest, 12.50 Gramofoonmuziek. 1.25 Sel. „La Tra- viata", opera (gr.pl.). 1.55 Gramofoonmuziek. 2.20 Zang met toelichting. 3.204.15 Px*ogramma gewijd aan Zweden. 5.05 Omroeporkest, soliste en gramo foonmuziek. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 Cabaret- programma. 8.35 Folklox*xstisch programma. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.30 Het Pro Arte-kwartet* 10.0511.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gx-amofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio- orkest. 12.501.15 Gramofoonmuziek. 1.55 Marceau Burton's Musette-ensemble. 2.40 Dansmuziek (gr. pl.). 3.35; 4.35 en 5.00 Radio-ox*kest. 5.35 Concex*t* 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzending voor sol daten. 7.50 Waalsch cabax*et-programma. 8.20 Het Pro Arte-kwartet. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.30| Het Omroepsymphonie-orkest 10.2011.20 Dans muziek (gr.pl.). DI-.UTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Gevarieerd concert. 9.20 Berichten. 9.50 Ottö Dobrindt's orkest. 11.20 Berichten. Hierna tot 12,29 Nachtconcert,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7