De N.V. Beijnes" naar Beverwijk? WIJK AAN ZEE CASTRICUM HEEMSKERK SANTPOORT Wilt ge voordeeiig een boek lezen Dan moei U op de Schotersingel 117A wezen K steeds aardbeien op de veiling. de markt momenteel voor een groot Tbeheerscht wordt door aanvoeren der di~ koolsoorten staat daar naast nog een uitge- 'nbod van andëre groenten zoodat tot he er ruime keuze nog niet te klagen valt: Spi- sla, zoowel uit de natuur als glasproduct, nog 'regelmatig, zij het dan ook in beperkte 'aangeboden. Andijvie, waarbij partijen van kwaliteit, alsmede bospeen, raapstelen, ver- Lde soorten soepgroenten waarvan prei en kn thans een ruime plaats innemen werden ■aangevoerd, terwijl bovendien de stapelprö- in aanbod ruimschoots aan de vi-aag lcun- -Idoen. Het verloop van den handel gedu- T *>'de week van 1015 Nov. was voor sommige x Lsoorten wat de prijzen betreft nog wel v? „evenwichtig en gaf dan ook schommelingen r Zoo had o.a. de spruitenhandel ook veel standvastigheid verloren en daalden de 3 vooral de laatste veilingsdagen niet Sgekprijzen voor de beste soorten, die vo- eek gangbaar waven, konden zich niet hand- !en liepen deze week geleidelijk terug. <r ,te goede vaste soorten die vorige week nog L van 14—24 ct. per K.G. werd van 10— itaald tei*wijl dé mindere soorten eveneens mis daalden. J kool waarvoor geregeld mooie prijzen wer- leed en waarvan de noteeringen in het I der vorige week nog varieerden van 12—20 noest ook een veertje laten en stond van 10— 5 per stuk. erekool maakte over het algemeen nog geen e prijzen, al komt wel eens een enkele partij gunstiger noteering. In doorsnee zijn ■Ivoor dc cijfers te veel aan den lagen kant. „lnu de laatste dagen het weer iets zachter f" ynt dit artikel niet zoo aan te trekken. De gingen schommelen naar soort van 2—4J4 ct. |n wij van andijvie andere jaren in dezen «el eens grootere voorraden gewoon, toch is .ui markt van deze groenten nog voldoende voor- 'Voor de goede kwaliteit bleven, met uitzon en Woensdag, de prijzen op behoorlijk peil. 'kwaliteit werd per 100 stuks van f 0.80— u en per K.G. van 2K—4^ ct. betaald, jnazié is nog al verschillend van kwaliteit wat Ue prijzen bewijzen daar deze uiteen loopen 40-75 ct. per kist. Eveneens is dit ook het ge net de nog aangevoerde sla, die met de prij- varieerde van 40—3.00 per 100 stuks. Voor hielen, cie dit jaar nog lang stand houden en rvan nog geregeld mooie partijtjes aanwezig nog al belangstelling. Naar kwaliteit wer- deze week van 2—2.80 per 100 bos besteed, [ei bospeen gaat het nog steeds niet naar uch, Ook hiervan staan de noteeringen voor grootste gedeelte' aan den 'lagen. kant. De prij- liepen uiteen van 3—6 ct. per bos. werden, de laatste dagen iets vlotter af- Dijen en kwamen voor de betere soorten iets jgér te staan. Naar kwaliteit werd dit product K landeld van 6—20 ct. per K.G. ijttof, ofschoon reeds eerder in den handel als te (eniandsch. product, verscheen ook deze week het eerst als product uit eigen omgeving aan larkt. De noteeringen- hiervoor bewogen zich llP'15 ct. per K:G. lorseneeren met zeer matige aanvoer werden kwaliteit afgenomen voor 514 ct. per K G. ittffiroene en gele kool deden -de afgeloopen week geen hooge prijzen, varieerend van 24 ct. j K.G. welke hoogste prijs echter weinig VOOr- gB W- slt Inden aardappalenhandel zijn de prijzen iets ge p, De aanvoeren gaan thans in zeer matig 1 de fruitafdeeling gingen de prijzen voor ap- i en peren eveneens een weinig naar boven al en mindere soorten raken geruimd, zoodat q {rfoor de prijzen niet meer zoo sterk gedrukt rf®. - Voor druiven waren deze week de prijzen ook jvjikr en bewogen zicli naar soort van 2034 ct. ïK.G. Nog eenige doosjes aardbeien waren deze (,a ttk aanwezig met prijzen van 2835 ct. per BIJEENKOMST TLINBOUWSTUDIECLUB. Dinsdagavond zal de heer A. van dér Veldt, chef. van den tuin Tubergen te Haarlem in het veiling gebouw Centrum, voor de leden van de Tuinbouw- studieclub een lezing houden over rotsplanten. De firma Vollebragt uit Honselaarsdijk zal chrysanten uit haar kweekerij exposeeren. JAARVERGADERING AMATEURFOTOGRAFEN. De jaarvergadering van de Amateur Fotografen- vereeniging zal Dinsdagavond in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw 'aan de Oosterwijkstraat wor den gehouden. Na afhandeling van de huishoudelijke agenda, waarop de gebruikelijke, jaarverslagen en een bestuursverkiezing voorkomen, zal gelegenheid bestaan tot bezichtiging van de fotocollecties Bondswedstrijden 1 en 2 en van de Focuscollectie over Rusland.' VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Voor a.s. Zondag zijn voor de elftallen van C. S. V. de volgende wedstrijden vastgesteld: Alcmaria Victrix IIC. S. V I, 2 uur; C. S. V. II D. T. S. II, 10 uur; Alkmaar aC. S. V. a, 12 uur. UITREIKING VAN DISTRIBUTIESTAMKAARTEN. Maandag 20 November zullen de distributiestam kaarten worden uitgereikt voor inwoners van Wijk aan Zee en voor degenen die wonen aan den Bosch- weg, den Tusschenwijkweg en de Zeestraat in de perceelen genummerd aan de even zijde van 250 a£ en aan de oneven zijde van 341 af. De uitreiking geschiedt aan den politiepost in de St. Odulfstraat. •i Centrale Bond van Transport arbeiders. Toeslag op steun gevraagd. Vrijdagavond heeft de Centrale Bond van Trans- rlarbeiders een ledenvergadering gehouden louw „Adrichem". De voorzitter, de heer C. B. Meijer sprak een [aiingswoord, waarin hij den noodtoestand schet- 'i waarin de werkloozen komen te verlceeren als solgvan de prijsstijgingen dér levensbenoodigd- rden. Het is voor de werkloozen onmogelijk, al- as spreker, om met den thans uitgekeerd en steun de behoeften van hun gezinnen te voorzien. Om aan de wenschen aan de regeering gericht isrin verbetering te brengen kracht bij te- zetten «et nöódigde organisatie te versterken. Van uit de vergadering werd het bestuur ver- •dit al het mogelijke te doen om te pogen een op de bestaande steunbedragen te verkrij- a Vervolgens werd met algemeene stemmen be- toten den Beverwijkschen Bestuurdersbond te m zich met het gemeentebestuyr in ver te stellen en B. en W. te verzoeken po- aan te wenden om evenals in de gemeente een toeslag op den steun te verkrijgen. ®dat nog de in den a.s. winter te voeren leden- foiactie uitvoerig was besproken waarbij di •sórzitter de leden opwekte allen hieraan deel te «w, onder het motto: „25 pet. ledenwinst", sloot Meijer de vergadering. OUDERAVOND VONDELSCHOOL. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Geheel bedekt tot zwaar bewolkt, tijdelijk eenige regen, weinig verandering in tem peratuur, matige tijdelijk wellicht krach tige westelijke tot zuidwestelijken wind. THERMOMETERSTAND Laagste hedennacht F 48 Hoogste heden F 50 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 762 iï Neiging: Vooruit. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86. IJmulden. HOOG WATER TE IJ MUIDEN Zondag v.m. 8.24 uur; n.m. 8.56 uur- Maandag v.m. 9.33 uur; n.m. 10.10 uur. Dinsdag v.m. 10.48 uur; n.m. 11.25 uur. Ween sell politie-agent vermoord. Verband met den aanslag te München. Volgens een in Maribor (Joego Slavië) ontvangen bericht is Vrijdag een politie-ambtenaar te Wee- nen vermoord. De aanslag zou verband houden met talrijke arrestaties, welke dagelijks in Oostenrijk verricht worden sedert den bomaanslag te Mün chen. Aangezien, naar de Gestapo beweert, de moordenaar in de richting van de Joego-Slavische grens is gevlucht, is deze grens Donderdag den ge- heelen dag hermetisch gesloten geweest. Te Spiel- feld werd de sneltrein Weenen-Triest verschei dene uren opgehouden. De reizigers moesten uit stappen en werden door de S.S. nauwlettend ge fouilleerd. In principe besloten tot aankoop van 10 H.A. grond aldaar. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoornende voor de Maandagmarkt: Caro line IJM 26, vangst: 900 manden makreel, 250 man den haring, 200 manden diversen. Totaal 1350 manden. Dirkje R.O. 53, vangst: 200 manden, schelvisch, 180 manden braadschelvisch, 100 manden gestripte radio, 85 manden dichte radio, 30 manden gul en platvisch, 100 manden, makreel, 50 manden haring, 20 manden stockabit, 10 manden varia. Totaal 775 manden, benevens 70 st. stijve kabeljauw. Protinus IJM 85, vangst 140 manden schelvisch, 150 manden braadschelvisch, 30 manden gul, 180 manden radio, 100 manden, makreel, 20 manden wijting, 15 manden platvisch. Totaal 635 manden, benevens 100 st. stijve kabeljauw. Knikker IJM 4, vangst: iOO manden schelvisch, 140 manden braadschelvisch, 40 manden gul en platvisch, 200 manden radio, 15 manden varia. Totaal 495 manden. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 18 November 1939. Tong 180 cent per K.G. Wijting f 5,—f 3,10 per 50 K.G. Versche haring f8,90f 7,50 per 50 K.G. Aangevoerd aan den afslag: 1166 K.G. geconsigneerde snoékbaars a f 0,26 f 0,22 per K.G. BESOMMINGEN. Loggers met versche haring' SCH 210 f 1344; KW 56 f4047; KW 86 f 1332; KW 48 f 542; KW 122 f 1108. Kotter. TX f 145. GROOTE BELANGSTELLING IN BLOK 19. Vrijdagavond heèft blok 19; van de Vrijw. Lucht bescherming een begin gemaa'kt .met een z.gi spoed cursus voor E. H. B. O. Deze spoedcursussen zullen 6 a 7 avonden duren en -hebben hoofdzakelijk ten doel den cursisten te leeren, wat zij bij eventueele luchtaanvallen met gewonden, niet moeten doen, Van de 33 personen die zich hadden opgegeven voor dezen cursus waren er 30 aanwezig, zoodat de leider terecht zijn tevredenheid over deze belangstelling kan utispreken. VERTROKKEN NAAR DE HARINGVISSCHERIJ. De logger KW 31 is naar de haringvisscherij ver trokken. BINNEN VAN DE HARINGVISSCHERIJ. Te IJmuiden zijn binnen van de haringvisscherij de loggers: KW 48 met 27 last en 60 kisten. KW 29 met 399 last; KW 56 met 24 last en 450 kisten; KW 124 met 26 last; KW 122 met 35 last en 110 k'sten; KW 86 met 30 last ën 150 kisten; KW 70 met last; SCH 107 met 20 last en 350 kisten. zal in het gymnastieklokaal op "oensplein een ouderavond worden gehouden Vondelschool. Het hoofd der school zal éen J;™ng houden over het onderwerp: „Waarheen «ae 6e klasse is doorloopen?" Eenige leerlingen e"eon tooneelstukje opvoeren. jjj'on. W. hebben den Raad een nieuwe voor pot doen toekomen ter benoeming van de leden 'Aae Algemeene Onderstandscommissie. el'j der dubbeltallen zal één der voorgedra- iï Jjienen teworden benoemd. De benoeming wiedt voor den tijd van de zittingsperiode van «tovan den gemeenteraad, b r Vo°i'korning van misverstand merken B. en li?' "iet tot de taak der commissie be- 'Jl1 Van advies te dienen betreffende indivi- BURGERLIJKE STAND. Geboren: Meinardus Petrus, z. v. Com. Bak- kum en Th. Deikker; Geertrui-da Maria, d. v. j. M. Sinnige en Ant. M. van Roon. Getrouwd: B. J. H. van Woesik, 28 j. en Joh. Castricum, 23 j., beiden alhier; Adr. Peperkamp, 31 j., te Uitgeest en E. de Munk, 21 j., alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Een teil zakken. HET PROVINCIAAL WATERLEIDING BEDRIJF. Aan het P.W.N. is door het gemeentebestuur vergunning verleend tot het bouwen van een gewapend betonnen kelder tot berging van rein- water nabij het pompstation. KOSTWINNERSVERGOEDING. Ten gemeentehuize zijn voor het eerst de kost winnersvergoedingen uitbetaald volgens de nieuwe regeling van den minister. Naar wij verhamen valt de regeling voor deze gemeente zeer gunstig uit, zoodat velen blijde huiswaarts keerden. R.K. VOLKSBOND. Het bestuur van den R.K. Volksbond heeft bepaald dat het „St. Nicolaasfeest voor de kin deren zal plaats hebben op Zondag 3 December in helt K.S.A.-gebouw. TAFELTENNIS. De tafeltennisclub D.O.K. speelde een compe titie-wedstrijd tegen S.O.S. uit Haarlem. Totaal uitslag S.O.S. 6 en D.O.K. 4 punten. tele gevallen, doch dat zij het College van B. 4 adviseert met betrekking tot de algemeene fVrt a' welke ten aanzien van de uitvoering ïj'L Armetwet worden en zullen worden ge- i' ?J; 0uVwethouder (aftr.); W. van Dok, id. '^Wernke (aftr.); A. L. van Groningen. Sluis J' HuenderBosch; J. van der ^--Niesten (aftr.); H. B. Vink. l'\™ture Ds. J. D. van Calcar) Dr. TEN BATE VAN HET JEUGDHUIS. Omdat het Jeugdhuis der Ned. Herv. Kerk niet beschikbaar is kan de bazar voorl-oopig niet worden gehouden. Daarom hebben de dames der vrouwenclubs der Ned. Herv. Gemeente besloten een verkoopmiddag en -avond te organiseeren ten huize van mevr. OLdeman o,p Woensdag a.s. De baten zullen afgedragen worden aan de com missie voor -de exploitatie van het Jeugdhuis. Zeer vele fraaie en nuttige handwerken in alle prijzen zullen beschikbaar zijn. Niet in H.D. Spaansch-Italiaansche démarche te Berlijn? Ten gunste van de onschendbaarheid van België en Nederland. MADRID, 18 November. (Havas). Inlichtin gen uit zeer goede bron bevestigen het te Brussel gepubliceerde bericht, volgens het welk Spanje en Italië gezamenlijk een diplo- matieken stap zouden hebben ondernomen bij de Duitsche regeering om deze mede te deelen dat zij groot belang hechten aan de hand having der onschendbaarheid van België en Nederland. Gezaghebbende kringèn bevestigen noch ontkennen dit bericht. Voor het oogeniblik wenschen zij geen mededeelingen dienaan gaande te publiceeren. Het is bekend dat de N.V. firma J. J. Beijnes te Haarlem reeds eenigen tijd plannen heeft een nieuwe fabriek te bouwen, daar het op den duur niet wenschelijk is gebleken de splitsing in het bedrijf (nu zijn werkplaatsen aan het Stations plein en aan den Verspronck-weg) te bestendigen Indertijd is reeds gedacht over verplaatsing naar Zwolle. Toen dat plan van de baan was werden eenige andere plaatsen die in aanmerking zou den komen, genoemd, o.a. Leiden. Ook werden voorloopige onderhandelingen gevoerd met het gemeentebestuur van Haarlem over den aan koop van grond in den Waarderpolder, waar de nieuwe haven en het nieuwe industrieterrein komt. Nu komt evenwel vrij onverwacht de mede- deeling- dat de firma Beijnes plan heeft naar Beverwijk te gaan verhuizen. Reeds eeriige weken waren in Beverwijk geruchten in omloop, dat een belangrijk be drijf in die gemeente zon worden gevestigd. Vrijdagmiddag werd bekend, dat de N.V. firma J. J. Beijnes te Haarlem, haar fa briek van Spoorwegrijtuigen naar Beverwijk zou willen overplaatsen. Zij zou omtrent den aankoop van den daarvoor benoodigden grond reeds in prin cipe tot overeenstemming zijn gekomen met het Beverwijksche gemeentebestuur en daar mede zou dan het vertrek van de bekende spoorwagenfabriek uit Haarlem in de toe komst vaststaan. Gedurende eenigen tijd werden op de „Mun- nikenweide", die eigendom is van die gemeente, Amerika's handelsbetrekkingen met Duitschland. Duitschland komt niet in aanmerking voor vèrlaagde tarieven. Bij de afkondiging van de nieuwe handels overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten Venezuela heeft president Roosev,lt een schrijven gezonden aan Morgenthau, waarin hij verklaart, dat, terwijl de verlaagde tarieven, die voor Venezuela ingesteld zijn, uitgebreid moe ten worden tot andere landen, Duitschland daarvan moet worden uitgezonderd, omdat de Amerikaansche handel door Duitschland op di-scrimineerende wijze wordt behandeld. Roo sevelt voegde hier aan toe, dat de producten van gebieden, die thans de facto onder administra tieve controle van Duitschland staan, be schouwd zullen worden als Duitsche producten. Soortgelijke uitzonderingen voor Duitsche producten zijn gemaakt toen vroegere handels overeenkomsten afgekondigd werden. Een amb tenaar zette uiteen dat de toepassing van een hooge tarievenschaal op gebieden onder Duit sche controle niet aangaf dat de Vereenigde Sta ten de verovering of verwerving van deze ge bieden door Duitshland erkenden. Noorscli schip bij de Orkney- eilandèn vergaan. Vier der opvarenden verdronken. Het vrachtschip „Arne Njoedo" is, volgens een mededeeling van het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken, vergaan bij de Orkney- eilanden. Vier leden der uit 40 koppen bestaan de bemanning verdronken, enkele andere wer den licht gewond. Twaalf man zijn te Nick in Schotland aan land gegaan, vanwaar zij waar schijnlijk heden naar New-Castle zullen ver trekken. Tsjechisch Nationaal Comité te Parijs. Havas meldt uit Parijs dat door Benesj, ge neraal Ingr, Osusky, en andere vooraanstaande Tsjechen een Tsjecho-Slowaaksch nationaal comité opgericht is. De Fransche regeering heeft van de oprichting van dit comité kennis geno men, dat met name bevoegd zal zijn het accoord toe te passen van 2 October betreffende de her vorming van het Tsjecho-Slowaaksehe leger. Van het uit acht personen bestaande comité, zijn vijf Tsjechen en drie Slowaken. Behalve genoemde drie personen maken er deel van uit: Outrata. Ripka, Slavik, mgr. Schrameck en ge- ieraal Wiest. „ENGELAND EN CROMWELL". Hedenmiddag heeft jhr. dr. P. J. van Winter zijn ambt van hoogleeraar in de geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld „Enge land en Cromwell". VERKIEZING VAN LEDEN VAN HET KIESCOLLEGE. Zondag 26 November zal de verkiezing plaats vinden van 6 leden van het kiescollege der Ned. Herv, Gemeente, zulks wegens periodiek aftreden van de heeren Jonker, Pletting en Visser, het A. Vis;betdanken van die heeren Roos en Zelling? en het overlijden .van den heer Smit, Drie gestolen haarden gevonden, Dezer dagen werd een smid te Hilversum bij drie, elkaar niet kennende ingezetenen geroepen, om schoorsteenplaten voor hun haarden te leveren, die zij kort geleden gekocht hadden. Daar de haarden van een merk waren, dat te Hilversum woi'dt gefa briceerd, vond de smid het 't beste, om eerst te in- formeeren of de platen daar in voorraad waren. De fabrikant verklaarde volgens de Tel., dat het on mogelijk was, dat er fabrikaat van hem zonder pla ten in omloop is, daar de haarden steeds met schoor steenplaat worden geleverd. Wel waren er eenige maanden geleden vijf haarden gestolen, welke nog- niet van een plaat waren voorzien. - De recherche werd in de zaak gemengd en het spoor leidde naar Bussum, waar de verkooper der drie haarden bleek te wonen. Deze had ze goedkoop gekocht van iemand, dien hij niet kende. De man, die destijds van. de inbraak in de fabriek verdacht was geworden, zit inmiddels in de gevangenis, daal de bewijzen,, ondanks zijn ontkenning, te sterk waren. De Bussumsche kooper zal nu met hem worden geconfronteerd» Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdag) i 3 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Leesgeld 3 cent per boek (Adv. Ingez. Med.) Leerlingenschaal en spelling trekken de aandacht. Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer over het 6e hoofdstuk (onderwijs) der rij'ks- begxooting voor 1-940 is het volgende ontleend: Vele leden koesterden van het optreden van den minister goede verwachtingen op grond van diens veeljarige persoonlijke ervaring, waarbij hij er onder meer blijk van heeft gegeven de be hoefte aan vernieuwing van het onderwijs te 'verstaan. Het had verscheidene leden teleurgesteld, dat de millioenen-nota en deze begrooting geen voor stellen bevatten tot verbetering van het onder wijs. Vooral het feit, dat op deze begrooting geen gelden zijn uitgetrokken voor herziening van de leerlingenscha-len, betreurden zij ernstig. Vele leiden sloten zich bij den hooger weer gegeven aandrang tot herziening van de leer lingenschalen aan. Verscheidene leden meenden, dat de militaire en economische maatregelen, welke de regeering moet treffen om ons volksbestaan te verzekeren, zoo groote kosten meebrengen, dat aan allerlei andere verlangens voorloopig het zwijgen moet worden opgelegd. Van verschillende zijden werd de meening uit gesproken, dat de resultaten van ons onderwijs niet onbevredigend zijn. Dit zou voor een groot deel moeten worden toegeschreven aan de in richting van het schoolwezen, welke dringend herziening behoeft. Vele leden zagen in de tever doorgevoerde dif ferentiatie een ernstig gevaar voor de ontwikke ling van het onderwijs. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de aansluiting van het lager en het middelbaar en voorbereidend hooger ondierwijs eerst' na het doorloopen van het zevende leerjaar der lagere school za-1 geschieden. Algemeen werd aangedrongen op een spoedige en definitieve oplossing van het spellingsvraag- stuk. Sommige leden achtten een wettelijke rege ling van de spelling noodzakelijk. Zij vroegen, of een dergelijke regeling reeds in voorbereiding is en zoo ja, in welk stadium deze voorbereiding verkeert. De tentoonstelling „Onze kunst van heden" geopend. Twee en dertig honderd inzendingen. Onder- zeer groote belangstelling van autori teiten, kunstenaars en kunstliefhebbers is heden middag in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Onze kunst van heden" door den minister van onderwijs, Z. Exc. G. Bolkestein geopend. De inrichting van de expositie. In een voorbe.zoek aan de tentoonstelliing in het Rijksmuseum heeft dr. F. Schmidt Degener ons het een en ander verteld over de moeilijk heden, welke men moest overwinnen bij het voorbereiden en inrichten van de grootste ten toonstelling, die ooit in ons land is gehouden. Het aantal inzendingen van 902 inzenders be draagt 3200 schilderstukken, beeldhouwwerken enz. en beslaat 74 zalen van het Rijksmuseum, dat thans door de tijdsomstandigheden van zijn oude luister is beroofd en dient tot het toonen van de werken van nog levende kunstenaars. De heer Schmidt Degener merkte op, dat men wel ruim van opvatting is geweest bij het in richten van deze tentoonstelling, maar dat men toch moest waken tegen een te groot aantal inzendingen, omdat daardoor de overzichtelijkheid geschaad zou worden. proefboringen verricht, naar men meende met iet doel de samenstelling van den grond te on derzoeken. Thans is gebleken, dat dit met de plannen van de firma Beijnes, die voor de ver plaatsing van haar bedrijf ook in andere ge meenten onderhandelingen heeft gevoerd, ten nauwste verband hield. Wij vernamen, dat tusschen het gemeen tebestuur van Beverwijk en de firma Beijnes overeenstemming is bereikt omtrent den aankoop van een deel, ter groote van pl.m. 10 H.A. van de zoogenaamde „Munniken- weide'- Het terrein, dat een totale oppervlakte heeft van 24 H.H. is gelegen achter het Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk en strekt zich uit van den Munnikenweg tot den spoorweg Beverwijk- Uitgeest. Het door Beijnes aan te'koopen ge deelte grenst aan de spoorbaan, hetgeen voor dit bedrijf natuurlijk een evident belang is. De grond ligt buiten het uitbreidingsplan. De geheele aangelegenheid verkeert nog in het stadium van voorbereiding. Vanzelfsprekend moet tot dezen grond-verkoop door den gemeente raad van Beverwijk worden besloten, waarna een dergelijk raadsbesluit de goedkeuring van Ge deputeerde Staten verlangt. Wij brengen in herinnering, dat een onder zoek gaande is van het economlsch-technolo- gisch instituut in samenwerking met het Haar- lemsche gemeentebestuur naar de beteek-enis van enkele groote industrieën voor een stad, in verband met liet feit, dat het aantal arbeiders- dat daaraan werkt, geregeld wisselt. Den wethouder van Openbare Werken te Be verwijk, den heer W. van Dok, hebben wij ge vraagd of het gemeentebestuur van Beverwijk het niet gewenscht achtte de resultaten vooral van dit onderzoek af te wachten. De heer Van Dok was van meening, dat de conclusie van deze commissie van onderzoek niet het algemeen be lang raakt. Dat is een zaak, die door de ge meenten zelf moet worden beoordeeld, overigens heeft het gemeentebestuur van Beverwijk zich ook in dit opzicht op de hoogte gesteld alvorens zij met de firma Beijnes tot overeenstemming kwam. Dinsdag komt de gemeenteraad van Bever wijk in vergadering bijeen en het is niet onwaar schijnlijk, dat over den eventueelen verkoop van grond aan de firma Beijnes zal worden gespro ken. De agenda voor de openbare vergadering ver meldt inderdaad een voorstel tot verkoop van grond. Tenslotte vernamen wij nog, dat de „Prul- mendijk" de toegangsweg tot het bedrijf zou moeten worden. Aan dezen weg zouden dan ook de kantoorgebouwen moeten verrijzen. Te Haarlem zal het bericht dat het aan te nemen is dat de firma Beijnes in de toekomst Haarlem zal verlaten, ongetwijfeld teleurstelling verwekken. Het geldt hier een zeer oud Haar lem's bedrijf, verleden jaar werd zooals m-en weet het eeuwfeest gevierd. Er zijn jaren geweest dat het bedrijf met ernstige moeilijkheden te kam pen had doordat er weinig opdrachten te ver krijgen waren, maar in den laatsten tijd was er weer veel wrk, dank z-ij groote opdrachten van de Nederlandsche Spoorwegen. Op dit oogenblik werkt men met ongeveer 700 man. HET AANBOD VAN GOEDE DIENSTEN Te Kopenhagen was gemeld dat Koningin Wil- helmina en Koning Leopold geïnformeerd zouden hebben bij de Koningen van Noorwegen, Zweden en Denemarken, of zij bereid waren mede te wer ken aan het opstellen van vredesvoorstellen. Deze inlichting zou zijn ingewonnen door bemiddeling van de diplomatieke vei'tegenwoordigers dezer lan den te 's Gravenhage en te Brussel. Bij infonnatie te bevoegder plaatse in 's Gra venhage bleek volgens het A.N.P., dit bericht ge heel uit de lucht gegrepen té zijns Als de firma Beijnes haar bedrijf naar Beverwijk gaat verplaatsen is het aan te nemen dat een groot deel van de arbeiders deze ver huizing zal memaken. Verschillenden zullen zich dan ook in Beverwijk vestigen, maar 't is niet on mogelijk dat er ook velen zullen zijn die te Haarlem blijven wonen, omdat er een goede spoorwegverbinding met Beverwijk is. Reeds nu zijn er bouwondernemers naar Be verwijk getrokken om grond te koopen voor het bouwen van huizen die in de toekomst zouden moeten dienen voor de huivesting van het per soneel der firma Beijnes!. Het zal vermoedelijk nog eenige jaren duren voor het tot een verhuizing van de firma Beynes uit Haarlem komt. Maar als het zoo ver komt en de fabriek aan het Stationsplein ledig komt, zal die voor het gemeentebestuur belangrijke probleemen aan de orde stellen, o.a. wat be treft de toekomstige bebouwing van het Stations plein. Verboden zóne bij militaire terreinen. De commandant der vesting Holland heeft een verordening ingesteld (algemeene bekendmaking no. 2), die in werking treedt onmiddellijk na afkon diging door de burgemeesters in de gemeenten, die in zijn ambtsgebied zijn gelegen. Blijkens artikel 1 van deze verordening is aan een ieder vex-boden zich op militaire terreinen te be vinden of binnen een afstand van 300 meter van zoo danige terreinen dan wel van plaatsen, waar mili taire werkzaamheden worden verricht of militaire oefeningen wox-dexx gehouden, stil te staan, te zitten, te liggen of zich aldaar op andere wijze op te houden. Dit verbod geldt blijkens ax-tikel 2 niet voor hen, die uit den aax-d van zijn beroep, bedrijf of be trekking daartoe geroepen is, evenmin voor hen, die een persoonlijke geldende schriftelijke vergunning heeft vex-kregen en ook niet voor de(n) gebrui- ker(s) van bewoonde perceelen, afgesloten tuinen en/of erven, welke met bewoonde perceelen een geheel vormen en gelegen zijn binnen een afstaxxd van 300 meter van de terreinen of plaatsen, bedoeld in artikel 1 van deze vrordening. Zulk een vergunning moet bij den biirgemeesteff van den woonplaats van den aanvrager worden aan gevraagd op nader omschreven wijze. Deze verordening verbiedt ook het maken van afbeeldingen van eenig militair terrein, militair wex-k, militaire werkzaamheid of oefening. Vair dit vex-bod kan eveneens ontheffing worden vexieend en wel door den desbetreffenden frontcommandant of door den commandant der vesting Holland. Artikel 9 bepaalt, dat een ieder verplicht is op eerste aanmaning van hen, die met de naleving van deze verordening zijn belast, door te loopen en zich terstond in de richting, welke hem wordt aangewe zen, te verwijderen. Overtreding van deze verordening wordt ge straft met een hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. VOETBAL. 't GOOI—STORMVOGELS. Voor Zondag is het volgend Stormvogels-elftal samengesteld: Kraak, Haak Sr., Schipper, Heylig Jr., Tol, Gerrits, Verdam, Woudenberg, Van Pel, Prins, Van Kempen'. Wordt aan de militairen geen verlof gegeven, Idan zullen plaatsvervangers voor Tol, Gerrits ea Van Kempen moeten worden aangewezen,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3