Mijnhardtjes Journaal m de Week igeland en Frankrijk nog dichter aaneengeschaard in liegen het terechtstellingen Protectoraat. ff E R D X G 18 NOVEMBER Ï939 #je Raad van Oorlog tonden bijeen- ;v0- Raad van Oorlog heeft Vrijdag te /een vergadering gehouden aldus meldt fT De bijeenkomst werd bijgewoond door idler generaal Gamelin, admiraal Darlan «ener'aal Vuillemin aan Fransche zijde en - den minister-president en de ministers 01 guitenlandsche zaken, coördinatie der Vniie en Luchtvaart aan Engelsche zijde. ad kwam te 11.15 uur bijeen en heeft ilitairen toestand en zijn mogelijke ver- ontwikkeling bestudeerd. Men kwam j volkomen overeenstemming ten aanzien p ,je beste methode voor een gecombineerd Vyjjj.' ^er Fransche en Britsche strijdkrach- met het doel de operaties zoo doeltref- jJuMgefflfc te doen zijn. Coördinatie der economische oorlogvoering Generaal Gamelin. en Daladier legden een gemeen- verklaring af van den volgenden in- isdY Teneinde een volkomen gebruik te maken van «When 1914 en 1918 opgedane ervaring heb- de regeeringen van Engeland en Frankrijk ii bij het uitbreken van den oorlog besloten economische oorlogsvoering der beide landen zoo volledig mogelijke wijze te coördineeren. dit doel zijn bij het begin der vijandelijkhe- onmiddellijk maatregelen genomen. In over stemming met de besluiten, door ChamiSerlain tijdens de laatste bijeenkomst van den Ngen Kaad van Oorlog genomen, zijn de rege- jen, welke reeds door beide regeeringen in toe- sing waren gebracht, thans versterkt en voltooid verzekering van het gemeenschappelijk beleid de volgende terreinen: luchtmacht, munitie, sdstoffen, petroleum, voedselvoorziening scheep art, en economischen oorlog. De nieuwe maatregelen door beide regeerm an aanvaard, voorzien in het voor het ge meenschappelijke belang beste gebruik van hulpbronnen voor grondstoffen, pro ductiemiddelen, tonnage enz. Zij voorzien ook gelijke verdeeling van beperkingen, indien de omstandigheden een vermindering der invoerprogramma's noodig zouden ma ten. De beide landen zullen voortgaan hun in voerprogramma's gemeenschappelijk op te stel en en concurrentie bij de aankoopen, welke vol -ens die programma's in het buitenland zul- ia worden gedaan, te vermijden. De tenuitvoerlegging dezer werkzaamheden i opgedragen aan een permanente Britsch- Fransche coördinatiecommissie, die onverwijld al worden ingesteld. De bereikte overeenstemming, welke zoo noodig tt andere terreinen kan worden uitgebreid, biedt puw het bewijs, dat beide landen vastbesloten p hun krachtsinspanning voor den oorlog in zoo pot mogelijken omvang te coördineeren. Op deze wijze zijn de regelingen, ter organisatie van het gemeenschappelijke beleid, welke in den vorigen oorlog pas na het derde jaar tot stand gekomen waren, thans twee maanden na het uitbreken der vijaaide!ijkheden in toepassing gebracht". In een bericht uit Londen geeft Havas het vol gende commentaar: „De gemeenschappelijke verklaring, waarbij de regeeringen van Engeland en Frankrijk openlijk hebben besloten tot coördinatie van de krachtsin spanning voor den oorlog en van het economische beleid, is zondereenigen twijfel de belangrijkste gebeurtenis sedert het uitbreken van den oorlog. Zij is in de eerste plaats van beteekenis voor de eigenlijke Fransch-Britsche samenwerking en in de tweede plaats voor de economische wereldbetrek kingen. De genomen besluiten hebben ten doel den oor log in zoo kort mogelijken tijd te winnen, met ver mijding van een verdeeling van krachtsinspanning en middelen. Evenals bij de toewijzing van het commando steunt men op de ervaring van den vo rigen oorlog, die geleerd heeft dat in een ver spreide orde geen overwining wordt behaald. De maatregel is niet nieuwer dan de instelling van een eenhoofdig commando In 1917 beantwoordde de instelling van den geallieerden raad voor de voorraden, van de „wheat executieve" de „shipping executive" en andere intergeallieerde organen reeds aan de eischen, die een analogen toestand stelde. Maar ditmaal heeft men twee maanden in plaats van drie jaar noodig gehad om van de nood zakelijkheid dezer organisatie overtuigd te gera ken. Er is voorzien in de instelling van zes com missies die zich respectievelijk moeten bezig houden met de luchtvaart, wapening en grond stoffen, petroleum, voedselvoorziening, scheep vaart en economischen oorlog. Deze commis sies zullen niet slechts coördineeren de, doch ook uitvoerende lichamen zijn. Na een balans van de hulpbronnen en de behoeften van beide landen te hebben opgesteld, zullen zij de grondstoffen ter gemeene beschikking moeten stellen. Zij zullen ook haar aandacht aan de aankoopen in het buitenland wijden. Daaruit vloeit voort, dat er geen concurrentie zal bestaan én dat door een uniforme methode van aankoop vertraging in de uitvoering en overbieden voorkomen zullen wor den. De permanente gemengde commissie zal er op toezien dat de werkzaamheden der zes com missies onderling in overeenstmming blijven. Tusschen de verantwoordelijke leden der regee ringen zullen mnisterieele besprekingen gehou den worden, telkens, wanneer dat noodzakelijk blijkt. Voor de economische wereldbetrekkingen is de gemeenschappelijke verklaring niet minder be langrijk. De landen, die grondstoffen, industrie producten en levensmiddelen leveren, zullen voort aan hebben te onderhandelen met een organisme, dat voor rekening van de twee staten optreedt. Door deze centralisatie van de vraag zal elke ver traging in het zaken doen, die schadelijk kan zijn voor den verkooper zoowel als voor den kooper, voorkomen worden. Doordat de scheepvaartcom missie belast is met de verdeeling van de geza menlijke tonnage voor de tenuitvoerlegging van het gemeenschappelijke invoerprogramma, -zal het vervoer veel geregelder zijn dan tot dusverre het geval was. Dit is vooral van gewicht voor de Zuid-Amerikaansche republieken, welker afzet van vleesch zou ondergaan, indien de producenten hun goederen niet meer naar Europa zouden kunnen doen vervoeren. Het is onnoodig te betoogen hoe veel gemakkelijker de veiligheid der convooien verzekerd zal kunnen worden. In het algemeen ziet het er naar uit, dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland door haar streven naar coördinatie bijdragen tot de verlichting der taak van autoritei ten zoowel als particulieren, die in alle neutrale lande nhun producten trachte nte verkoopen'". Conferentie duurde drie uur. De bijeenkomst van den Hoogen Raad van Oor- lag, de derde sedert het uitbreken van den oorlog, heeft ongeveer drie uur geduurd. Daladier, Game lin en de andere Fransche leden van raad waren vi'oeg in den ochtend met een vliegtuig uit Frankrijk gekomen. Een uur na hun aankomst ont moetten zij Chamberlain, Kingsley Wood en de andere Engelschen, bijna onopgemerkt kwamen zij bij het gebouw, waar de vergadering werd gehou den, aan Niettemin had zich een groep bij den in gang gevormd. Daladier en Gamelin werden har telijk toegejuicht. Chamberlain die op een wandel stok leunde, had een ovatie in ontvangst te nemen. Het was voor het eerst sedert zijn jichtaanval, dat hij zijn woning had verlaten. In het Carlton Hotel heeft Chamberlain een noenmaal aangeboden. Daladier, de Fransche am bassadeur, Gamelin, Darlan, Vuillemine Halifax, Chatfield, Kingsley Wood, Sir Cyril Newall, Ca- dogan en generaal Ironside behoorden tot de aan wezigen. tegen Moeheid en „Hallzielc gevoel" (Adv. Ingez. Med.) De vreemde vliegtuigen boven België. Radicale verhindering van het kwaad niet mogelijk geacht. Naar aanleiding van het feit, dat melding g< maakt wordt van vreemde vliegtuigen boven Belgisch grondgebied geeft het Belgisch Tele graaf agentschap de volgende uiteenzetting: Het is juist, dat nog de laatste dagen vlieg tuigen der oorlogvoerende landen veelvuldig bo ven Belgisch grondgebied hebben gevlogen. Men heeft een aantal Duitsche en Engelsche toestellen herkend. Andere vliegtuigen heeft men niet kunnen mdentificeeren. Het luchtdoelgeschut en de jachtvliegtuigen zijn telkens opgetreden, wanneer het mogelijk was en vaak met succes in dien zin dat vele vliegtuigen verkozen op hun weg terug te keeren boven het trotseeren van afweergeschut of het ontmoeten van luchtpatrouilles. Het gebeurt echter zeer dikwijls, dat de vreemde toestellen zich zeer kort laten zien en alleen in het grensge bied, waardoor aan onze verdedigingsmiddelen elke mogelijkheid tot optreden wordt ontnomen, aangezien de Belgische vliegtuigen de vreemde toestellen niet op touitenlandsch gebied kun nen achtervolgen. Bevoegde kringen, zoo vervolgt het agent schap Belga, bevestigen in dit opzicht de inlich tingen, welke wij uit eigen bron verkrijgen. Zij merken bovendien op dat het voor elk land on mogelijk is het bezoek van vreemde toestellen radicaal te verhinderen. Zelfs de groote oor logvoerende landen hebben ondanks hun krach tige verdedigingsmiddelen en hun grootere vrij heid van optreden, talrijke vijandelijke lucht aanvallen, zelfs gaande tot in het hart van het land, niet kunnen voorkomen. Voorts dient re kening gehouden te worden met het feit, dat de vliegtuigen der oorlogvoerenden, welke over ons grondgebied vliegen, bij ons geen taak te ver vullen hebben. Het betreft immers of wel ver dwaalde toestellen, of wel toestellen die via België een naburig land denken te bereiken en in de meeste gevallen op zeer groote hoogte. Wanneer zij zich ontdekt en achtervolgd zien, verwijderen zij zich terstond. Het is slechts een maal gebeurd, dat een vliegtuig gepoogd heeft door te vliegen. Het werd toen tot dalen ge dwongen. Binnenkort Duitsck-Belgisclie handelsbesprekingen. Suetens terug te Brussel. De directeur-generaal van den buitenlandschen handel aan het Belgische departement van buiten- landsche zaken, de heer Suetens, is teruggekeerd uit Berlijn, waarheen hij zich begeven had om inlich tingen in te winnen. Op deze wijze heeft hij in con tact kunnen treden met de Duitsche ambtenai-en, die in handelsaangelegenheden bevoegd zijn, maar, zoo verzekert men in welingelichte Brusselsche kringen, hij heeft tijdens zijn bezoek geen onder handelingen gevoerd. Duitseh-Belgische onderhan delingen zullen zonder twijfel weldra geopend wor den en waarschijnlijk te Brussel, maar een datum ,is daartoe nog niet bepaald. Hoogescholen voor drie jaar gesloten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Sinds eenigen tijd probeert een groep Tsjechische intellectueelen, in samenwerking met den gevluchten ex-president Benesj, door kleine of grootere daden van tegenstand, rust en orde in het protectoraat Bohemen en Moravië te verstoren. Daarbij kon worden geconstateerd, dat de raddraaiers van deze daden van tegenstand vooral ook aan de Tsjechische hoogescholen te vinden zijn. Daar deze elementen zich op 28 October en 15 November er toe hebben laten verleiden handtastelijk tegen indivudueele Duitschers op te treden, werden de Tsjechische hooge scholen voor den duur van drie jaren geslo ten, werden negen daders doodgeschoten en werd een vrij groot aantal betrokkenen ge arresteerd." De correspondent in Kopenhagen van de „Daily Telegraph" meldt, dat volgens in de Deensche hoofdstad ontvangen berichten nationaal socia listische formaties ter sterkte van verschillende duizenden op motoren en in pantserwagens met. machinegeweren en veldgeschut Vrijdagmorgen Praag zijn binnengerukt. Deze berichten maken melding van ernstige onrust in Tsjecho-Slowa- kije, waarin de oorzaak zou zijn gelegen van de versterking door de Duitschers van hun binnen- landsche veiligheidstroepen in het protectoraat. De correspondent meldt verder, dat de colonne tientallen arrestaties heeft verricht onder Tsje chische studenten en patriotten. Te Praag werd gisteren, naar het D.N.B. nog mededeelt van bevoegde zijde aan de vertegen woordigers der buitenlandsche pers medegedeeld, dat in het protectoraat orde en rust heerscht. Wel, zoo verklaarde men, kan het er van komen dat de Tsjechische regeering bepaalde maatrege len moet nemen tegen zekere kringen, die ge toond hebben, dat zij blijkbaar meer houden van wanorde en onrust. (Blijkens het bovengemelde D.N.B.-bericht is dit reeds geschied. Red.) Deze kringen zijn echter onbeteekenend en klein. Zij bevinden zich uitsluitend onder intellectueelen. Het betreft hier een deel van die lieden, die tot den vroegeren kring van aanhangers van den .mislukten emigrant Benesj" behoorden. Britten fotografeeren een Duitsche vlootbasis. Nieuwe verkenningsvluchten. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Vrijdag door vliegtuigen van de Britsche luchtmacht bij daglicht verkenningsvluchten zijn ondernomen over Noordwest Duitschland. Ondanks het zware luchtafweervuur werd met succes een belangrijke Duitsche vlootbasis gefotografeerd en werden andere waardevolle inlichtingen verkregen, zoo zegt deze mededeeling. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN VER« DRIJVEN EEN DUITSCII VERKENNINGSTOESTEL. Luchtalarm in een deel van Engeland. Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt daf 'rijdagmorgen kort na elf uur luchtalarm is ge maakt in South-Lancashre, Cheshire, North-Wales, toen een vijandelijk vliegtuig, blijkbaar een Heinkel verkenningstoestel, dor het waarnemings corps der Royal Airforce ontdekt werd. De waar schuwing werd ontvangen in dertien steden van Southwest-Lancashire, Cheshire en North-Wales. Nader wordt hierover nog gemeld: De luchtdoel kanonnen zijn Vrijdag in actie geweest nabij Man chester en in het district van de rivier de Mersey, Britsche gevechtsvliegtuigen stegen op en ver dreven het vijandelijke toestel. Er werden geen bommen uitgeworpen. Na eenige minuten kwam het signaal „aanval voorbij". Ook werden weer vijandelijke vliegtuigen waargenomen nabij de Shetland-eilanden. De jongste berichten vermelden, dat men een zwart vliegtuig gezien heeft boven een stad in het zuidwesten van Lancashire, waar luchtalarm was gegeven en het luchtdoelgeschut in actie kwam. Het toestel zette koers naar de Iersche Zee. Tien minu ten later klonk het signaal, dat alles weer veilig was. Het Duitsche vliegtuig, dat boven de Shetland eilanden is waargenomen, vloog op een hoogte van ongeveer 3000 meter en was blijkbaar op verken ning. De machine werd hevig door het luchtdoel geschut onder vuur genomen. Bommen schijnen niet te zijn uitgeworpen. Splinters van de lucht doelgranaten vielen over een wijde oppervlakte neer. Britsch jachtvliegtuig landt in België. Naar Belga meldt is' een tweemotorig EngelscH jachtvliegtuig gedwongen geweest in een weide in de buurt van St. Baafs Vijve (arrondissement Tielt, provincie West Vlaanderen) ten gevolge van regen en storm te dalen. Bij de landing werd de cabine van het toestel beschadigd. Het vliegtuig is in beslag genomen. De drie in zittenden zijn geïnterneerd. Het zelfde bureau bericht, dat Vrijdag in de buurt van Gent een Duitsch vliegtuig is waargeno men, dat op ongeveer 6000 meter hoogte vloog. Belgisch luchtdoelgeschut kwam direct in actie. Het vliegtuig verwijderde zich daarop dadelijk. Havas meldt dat naar aanleiding van het feit, dat Dinsdag in België twee Britsche militaire vliegtui gen gedaald zijn het Britsche ministerie van Lucht vaart een rapport bestudeert, dat over deze kwestie ontvangen is. Men gelooft, dat de bestuurders ver dwaald zijn, toen zij van een verkenningstocht terugkeerden. Pamfletten op Zwitsersch gebied. Uit Bern wordt gemeld dat Vrijdagmorgen om streeks acht uur een buitenlandsch vliegtuig, dat in zuidelijke richting koers zette, boven Bazel waargenomen is. Langs den geheelen weg werden anti-Britsche pamfletten uitgeworpen, die in het Fransch waren Uitwisseling van scheepvaartroutes, NEW ORLEANS, 17 November. Namens de havenautoriteiten van New Orleans heeft René Stiegler een verzoekschrift bij de scheepvaart commissie ingediend, waarin wordt voorgesteld in verband met de neutraliteitswet scheepvaart routes met Engeland, Frankrijk en Nederland gedurende den oorlog uit te wisselen. De Engel schen, Franschen en Nederlanders zouden in dit geval den Transatlantischen handel voor hun rekening nemen en de Vereenigde Staten den handel op Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en mis schien ook den handel op Indië. (United Press) WOENSDAG HET VOLGENDE WEEKOVERZICHT IN HET LAGERHUIS. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon medege deeld dat het volgende wekelijksche overzicht van den toestand gegeven zal worden a.s. Woensdag. Donderdag komt het Lagerhuis bijeen des middags om twaalf uur en gaat het parlement op recès. De nieuwe zitting wordt geopend op 28 November. Omsteeks tien uur werd een ander vreemd toe stel gezien in de buurt van Zug, op 25 K.M. ten zuiden van Zurich. Ook dit toestel wierp in de Fransche taal gestelde pamfletten uit. Een officieel communiqué deelt uit Bern mede: Vrijdag heeft men de aanwezigheid geconstateerd van buitenlandsche vliegtuigen boven verschillen de gebieden van Zwitserland. Er zijn er gezien in Schaffhausen, Bazel en op verschillende plaatsen in de Jura, in Seeland, het Bernsche en in de kantons Luzern en Zug. Men weet nog niet of het hier gaat om hetzelfde vliegtuig, dat boven al deze plaatsen verscheen. In zekere streken meent men verscheidene vliegtuigen tezelfdertijd gezien te heb ben. In het Fransch gestelde vlugschriften met beschuldigingen tegen Engeland werden door de toestellen utigeworpen. Tot aan het eind van het onderzoek is het niet mogelijk hierover meer te zeggen. Het luchtalarm in Frankrijk. In verschillende deelen van Frankrijk is gisteren luchtalarm gemaakt en wel in Poitiers, tweemaal in Clermont-Ferrand, in het gebied van Chatellerault en in Duinkerken. Voorts is in de streek van Annecy tweemaal lucht alarm gemaakt. Er deed zich geen enkel ongeval voor. Een Duitsch vliegtuig is gezien boven het gebied van Annemasse en Salève. De dag tevoren werden reeds twee Duitsche toe stellen gezien, die in de richting van St. Gingolpha vlogen. EEN TERUGBLIK I0NDAG 12 NOVEMBER 5?n driedaagsohe paniek, die vele Nederlanders li haar verwarring heeft meegesleept, schijnt Maag zoowat voorbij. Maar laat nooit meer ®and zeggen dat dit volk geen fantasie heeft. beweerde de Amsterdamsche burge- Wstcr Tellegen dat, bij een bezoek van de fwedsche schrijfster Selma Lagerlöf. Natuurlijk rsS tij den wind van voren. Maar hij kon ook H voorzien dat het vaderlandsche Gerucht tot in staat zou zijn als in deze drie j;!® zijn vertoond. Er was inderdaad gestegen -Ktin Den Haag en de regeering nam werkelijk ^•voorzorgsmaatregelen, al trok zij de za- werloven niet eens in. Maar wat daar niet wvastgeborduurd is! Ik heb vanmorgen extra- 'ingeslapen om te bekomen van de ver- s van het tegenspreken en het geruststel- gejaagde lieden. Want dat is vermoeiend, het geruststellen. Wat het tegenspreken dat verliep ongeveer in dezen stijl: et waar dat ze de Waalbrug bij Nijmegen wen opgeblazen?" „Neen, gelukkig niet. Die i Maar ze zeggen toch„Ik «et heusch'niet helpen." „Zijn er dan an- bruggen opgeblazen?" „Niet in Neder- 7}„Weet u dat wel zeker?" „Erg ze-r „Dus heelemaal niets van waar?" •«mets„Hoe is het mogelijk dat ze dan. 'M weet ik niet." i£ tante van mijn buurman is plotseling uit 1,'° hierheen gekomen. Ze stond ineens voor totTi »Z°° mevrojuw". „Maar wat betee- fco» Komt er nu oorlog? Gaan ze ons aan- 2' -Volgens mij niet." „Maar die dame ai lahger in Almelo blijven." „De an- "lelo'ers .blijkbaar wel, mevrouw". „Zijn m nog?" „Ja." „Dus u verwacht geen w7" »Neen. Maar ik kan u geen waarborg J toekomst geven. Dat kan niemand. Ik fj ®™g onwaarschijnlijk." „En die dame „Die dame is bang". „O." dat ze de heele Hollandscbe Water- iiU b laten onder loopen?" „Neen. Vol- - „Ze zeg- „Waarom onwaar". „En ze zeggen het. zooveel. - - - - Het kan zelfs niet." „Omdat er eerst honderdduizenden men- ugeevacueerd zouden moeten worden." ei' zestig officieren gearresteeerd?" iaarniSm!119'' „Ze zeggen het. Zijn het er (Sn" „Neen, en ook niet méér. Geen Jeet u dat zeker?;1 „Zeker". Na dit alles liet Hitier weten dat hij het aanbod van goede diensten zorgvuldig zou bestudeeren. En de Koning van Engeland en de President van Frankrijk sturen vandaag elk een lang telegram. De eeuwige deur blijft erin op de bekende kier. Ik aanschouw in vrede een hockeywedstrijd en een vriend zegt mij daar, dat je op Zondag ten minste merkt dat er nog belangrijker dingen in de wereld zijn dan statenruzies. Bijvoorbeeld sport en andere levensvreugden. „Als die staatsmannen hier nou óok eens achter de goal konden staan, zouden ze een anderen kijk op de zaken krijgen," oppert hij. Ik probeer mij Hitler, Chamberlain, Daladier, Goering en Churchill op een vredigen Hollandschen Zondag achter een hockeygoal voor te stellen. Maar het lukt niet. MAANDAG 13 NOVEMBER Het blijkt dat Goebbels en Churchill den Zon dag heel anders hebben besteed, namelijk met leelijke dingen over eikaars beleid te zeggen. Geen enkele Engelschman heeft nog zoo venijnig ge sproken als Churchill. Hij heeft zelfs het ellendige woord „Hunnen" uit den vorigen oorlog weer ge bezigd.. Maar de ministers Van Kleffens en Spaak ontmoeten elkaar toch. te Breda, in een poging alsnog goede diensten te bewijzen aan Churchill en Goebbels. Berlijn zegt dat Nederland geen re den voor onrust heeft, minister-president de Geer betoogt hetzelfde voor de microfoon en maakt grooten indruk, president Roosevelt spreekt vijf minuten en stelt voor „dat de we reld doellooze ambities late varen". Een goed denkbeeld. „Ook dit moet ernstig bestudeerd worden," zegt de man aan de benzinepomp tot mij. „Twintig Hfcer, zegt u? Het zit er nog in. Ik zeg maar; zoolang er benzine is, is er hoop." Na tuurlijk. Elk m z'n vak. DINSDAG 14 NOVEMBER lederen dag zegt nu een of ander land, dat ons geen gevaar dreigt. Deze Week spreekt de vorige dus wel levendig tegen. Vandaag is het Italië. En inplaats van onze kostelijke bruggen op te bla zen openen wij een spiksplinternieuwe. Die ligt over de Noord bij Dordrecht en het is de grootste basculebrug ter wereld. Ook dit feit geeft dus een tegenstelling. De Finsche gedelegeerden zijn weer eens terug gereisd naar Helsinki. Ditmaal schijnen zij Mos kou te hebben verlaten, omdat Molotof net deed of zjj er niet meer waren, En toen ze vroegen of er nog meer gepraat moest worden gaf hij geen antwoord. De indruk dat Molotof geen beleefde man is neemt toe. En ik vraag mij af of de Fin nen de gewone Finnen, bedoel ik ook voort durend in een zee van geruchten zwemmen. Den kelijk niet. Zij zullen zich wel aangepast hebben i.an de onzekerheden en gevaren van dezen tijd. „Goedbeschouwd", zegt mij een filosofisch man, „is het leven altijd vol gevaren, waaraan we zel den denken. En is er nu één bijgekomen waaraan we uit ongewoonte allemaal wel denken. Maar er is er ook één afgegaan." „Welk dan?" vraag ik en hij zegt triomfantelijk: „Het autoverkeer op Zondag." April 1918 schiet mij te binnen. De zand- en grintkwestie ontstond. Het leger werd s nachts „geconsigneerd" in kantonnementen en kazer nes. Alle verloven werden ingetrokken, ook de za- kenverloven. Waarnemend compagnies-comman dant zijnde, moest ik in dien nacht de mannen wekken en hun meedeelen dat wij binnen twee dagen wellicht oorlog zouden hebben. Zulks ge schiedde. En de mannen antwoordden: „Nou luit, gelooft u dat zelf nou? Da's immers dat ouwe verhaaltje. Dat hewwe nou al zoo vaak gehoord!' Wassegt u? An moeder de vrouw schrijve? Ik zal me dat mensch de stuipe op der lijf jage!" Het eindigde in een algemeen vreugdebetoon toen plotseling iemand, gansch en al ontwaakt, den kreet aanhief: „Jongens, we benne gecon signeerd. Dus morgen geen brigade-oefening!" Toen ben ik maar grinnekend vertrokken. En een kwartier later meldde de sergeant van de week: „Luit, de keet snurkt weer". Zoo was de aanpassing na vier jaar wereld ooi logsgevaar in 1918. WOENSDAG 15 NOVEMBER Nederland is weer geheel zijn rustige zelf. Er verschijnt nog een communiqué van den opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, waarin hij officiëel verzekert dat er heelemaal geen offi cieren en onderofficieren zijn gearresteerd, maar straks zal tante Cato toch weer zeggen: „geen rook zonder vuur" en wijs knikken over haar breikous. Al ligt de brug bij Nijmegen er nog, al hebben ze de Hollandsche Waterlinie niet laten onderloopen met al de bewoners erin en al is die andere tante uit Almelo ook veel te schrik achtig gebleken. 's Avonds houdt Haarlem-bezuiden-de Klever laan, dat wil zeggen zoowat de helft der bevol king, verduisteringsoefening en doet het goed. Haast nergens gloort ook maar het kleinste licht streepje door de smalste gordijnkier. En de ge meentelijke hulpdiensten oefenen opgewekt in het pikkedonker, menschen maken met elkaar kennis per handdruk zonder ook maar een glimp van eikaars uiterlijk te krijgen, schimmige auto's met veel-minder-dan-stadslioht op: met twee smalle violette lichtstreepjes, glijden geheimzin nig door den nacht. Vandaag is de tijding gekomen dat de reeks benzinelooze Zondagen ten einde is en er heerscht vreugde in de garages. Die kan ik meevoelen. Men moet zich in eens anders beproevingen pogen te verplaatsen en een krantenlooze Vrijdag om nu maar eens een willekeurigen dag der week te noemen zou mij ook slecht passen en met zorg beladen. Maar toch betreur ik den benzineloozen Zondag wel een beetje. Hij was zoo rustig, zoo gezond en ook veilig, zooals mijn filosofische ken nis met de gevaren-theorie gisteren nog zoo te recht zei. Intusschen bewijst vandaag de ontzettende ramp in Venezuela, door een petroleumbrand ver oorzaakt, dat het bezit van oliebronnen in eigen land ook niet zonder schaduwzijden is. Al kunnen dan nooit benzinetekorten dreigen. Deze wijze commentaar is weer van tante Cato. DONDERDAG 16 NOVEMBER Duitschland laat weten dat het het aanbod van goede diensten als afgedaan beschouwt, om dat het in de Engelsche en Fransche antwoor den een absolute weigering ziet. Maar de her wonnen vaderlandsche kalmte wordt hierdoor niet opnieuw verstoord en de beurs, teruggevallen in apathie, blijft apathisch. Het regent bij bakken en in stroomen en ik schrijf een opgewekt stuk over St. Nicolaas, die binnen drie weken ons aller harten weer zal komen verblijden. Gelukkig het volk dat zijn Sinterklazen eert, maar laten er dit jaar nu eens niet zooveel rondrijden, want dat verstoort kinderillusies. Kan Haarlem ook niet eens denken over het uitgeven van Sint-rijbewij zen in beperkt aantal? Dan zouden de milde man nen zich elk tot een eigen district kunnen be palen. En de voorwaarde „vrij van sterken drank" zou er meteen bij gesteld kunnen worden. Inder tijd voerde Deventer den éenen stads-Sinterklaas in. Dat is wat te weinig voor ons, want Haarlem heeft viermaal zooveel inwoners. Maar zouden wij er niet met vier kunnen komen, tenminste op den openbaren weg? Ik heb veel eerbied voor kin derillusies en probeer ze mij elk jaar zelf weer in te denken, als ik één Sinterklaas tegenkom. Maar eens was ik getuige van de ontmoeting van twee, en het sneed me door de ziel toen ik de gezichtjes van een paar hummels zag, die dat helaas ook meemaakten. Ook heb ik er eens een van zijn paard zien vallen, vlak voor het kroegje waaruit hij net gekomen was. Ze vingen hem wel op, maar de mijter lag in de goot en de staf brak. Dat is nu minstens tien jaar gelede#, maar zulke dingen blijven je bij Oh ja, die politiek! De Japanners, die deze week teekenen hebben gegeven dat zij vriendjes met Engeland willen worden, hebben nu „een zeker eiland, ergens in China" bezet. Het is onduidelijk in hoeverre dit de vriendschap met Engeland dient. Maar met hun zekere eiland ergens in China toonen zij al- .weer hoe ze Westersche gewoonten aannemen. Dagelijks wórden we verveeld met „ergens in Frankrijk", „ergens in Nederland", „in een zeker dorp aan de grens" en zoo meer. Het is irritee rend en afgezaagd en er zal wat anders op ge vonden moeten worden. Ik vermoed dat dit raad seltje ter journalistieke oplossing zal komen en als Charivarius eens wist hoe vaak wij zitten te piekeren om van de gemeenplaats en de verve lende uitdrukking verlost te raken zou het hem ontroeren. Maar ik mag u evenmin vervelen met den keuken van het vak. Dat is een van de groote zorgen in eens krantenmans leven: hij mag nou nooit eens iemand vervelen. Lukt hem dat? Falen is menschelijk, maar hij doet zijn best VRIJDAG 17 NOVEMBER De opbrengst der Rijksmiddelen over October is zeer bevredigend. Maar de aftocht der Rijksmid delen over October is zeer onbevredigend. Laten wij onszelf op dit gebied niets wijs maken. De wenige boven-de-raming ontvangen millioenen verhouden zich tot de mobilisatie-uitgaven zoo ongeveer als het salaris van den concertmeester der H.O.V. tot de privé-uitgaven van een filmster. Gek dat het zoo moeilijk is als belastingbetaler te slagen. Hoeveel je ook betaalt en in welken tijd ook, het schijnt altijd veel te weinig te zijn. In alle vakken ter wereld zijn er menschen die er een werkelijk succes van maken; alleen in het vak van belastingbetaler Is er geen een. Nergens. Ook in andere landen niet. Die naam Sijmen, u weet wel: Sijmen betaal, moet oorspronkelijk de vertaling wezen van Sisyphus. Dat was een me neer in de mythologie, die ertoe veroordeeld was een zwaren steen tegen een berg op te rollen. Tel kens als hij er bijna was rolde de steen omlaag en moest hij weer opnieuw beginnen, tot in het eindelooze. Eigenlijk is Sijmen's betalingstaak nog hopeloozer: hij schijnt telkenmale iets verder van den top te blijven. Zoo gaat het hem ten minste sinds 1914 en dat is nu al vijfentwintig jaar lang. Vandaag is het Engeland, dat zijn eerbied je gens onze neutraliteit betuigt en die ten allen tijde zal handhaven. Goed beschouwd is de eeni ge vraag die ons te dezen aanzien rest, of dó oorlogvoerende landen eikaars eerbied voor Ne derland ten allen tijde eerbiedig genoeg zullen vinden. De logica zegt dat deze vraag zich niet behoeft voor te doen als wij zelf maar tevreden over hun eerbied zijn, gezien onzen eigen eerbied voor onze neutraliteit. Het klinkt een beetje in gewikkeld, maar het klopt. Helaas kan men op logica vooral in oorlogstijd niet steeds rekenen. Maar het baat niet daarover te tobben, de kans is groot dat het allemaal meevalt en naar zwart galligheid moet u in dit Weekjournaal niet zoe ken. Die belastingbetaler dan? Nu, welbeschouwd ben ik toch veel liever een Sijmen dan een Sisyphus. Qr l

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5