IJmuider Courant ïima ftas BON No. 7 SUIKERBON CADEAUX vroegtijdig eer een ederlanclscli Schip. EL oorlog die andere mogendheden met elkaar niet te land en niet in de lucht, maar Tter zee treft de neutrale mogendheden wel jr Niet alleen in economischen zin, maar ook prffiijning van de zoogenaamd vrije zee. jp^orgen verloor onze koopvaardijvloot op jze het vijfde schip en niemand zal zich ie maken dat het hierbij blijven zal. De Bolivar" van de K. N. S. M. was de groot- an de vijf die tot dusver verloren zijn gegaan, •eenvolgens verdwenen de Mark (van de outvaart; 1514 ton) en de Binnendijk (van fgo'liand-Amerika Lijn; 6873 ton) in de golven Vermiste auto gevonden. Hazenschaarschte. Duitsche vliegtuig tstpeiscUe Plaids Mipeveaeadeaax Si. Tlicotaas utkaopea Udoet uzefy schade IJmuider Courant NIEUWS IN 'T KORT. JAARCANC NO. 18 ,e Lourens Coster, Maatschappij voor nI,Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. siraai 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau ;w|de' ,r Courant: Kennemerlaan 42, ÜJmuiden, 5301, Postgiro 310791- Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos feloon $egeven Lipmen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBER T PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 21 NOVEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1234, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cenl per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Werden twee kleine scheepjes, de Tegri en de ife, resp. en 375 ton metend, als vermist ge- orteerd. De Simon Bolivar (8309 ton) is bij fgngelsche lichtschip Sunk, ten Oosten van Vich, vergaan en het ergste is dat er ditmaal „veel slachtoffers zijn. Van de vierhonderd op- irenden, bemanning en passagiers, wordt één >ide als vermist opgegeven. Daaronder bevinden ih natuurlijk weer vele vrouwen en kinderen, moderne oorlog' houdt al sinds lang evenmin (selling met de vraag of zijn strijdmiddelen ook L de neutralen gevaar opleveren als 'met de ■sjherming der zwakken, die een hooge levens lot van den man is. Dat de Engelsche en Duit je couranten elkaar thansJoeschuldigen dat het «p, een Duitsche of een Engelsche mijn ge- [test moet zijn baat niemand iets. Het feit blijft il er een oorlog wordt gevoerd tusschen anderen dat herhaaldelijk daarvan onschuldigen, be terend tot de neutrale landen, het slachtoffer orden. Natuurlijk zijn wij de eenigen niet. Even ts bij de Engelsche Oostkust liepen Zondag gen het Italiaansche schip Grazia (5875 ton) jeen Zweedsch schip op mijnen, ongeveer ge- pjdig met een Engelsch motorschip. De rampzalige ondergang van de Simon Bolivar tmmerkt zich door eenige vreemde omstandig- i. Het schip is blijkbaar niet op één maar op iee mijnen geloopen, want eenigen tijd na de e explosie had een tweede plaats, die een ö"r reddingbooten vol schipbreukelingen uiteen j en den ondergang van het schip verhaastte, der opvarenden heeft de veronderstelling ge- dat die mijnen aan elkaar verbonden moeten geweest. Dat is wel vreemd, op een plaats lebuiten de mijnenvelden heet te liggen. Boven- len waren even voor de ramp al twee kleine «hepen door explosies getroffen en er wordt op- j. jegeven dat de drie punten, waarop deze rampen geschiedden, maar een kwart mijl, dat is zoowat 50 M„ uit elkaar lagen. Er schijnt dus wel alle aanleiding voor een uitvoerig onderzoek naar de .ïeden waaronder de Simon Bolivar tergaan is. Öe getuigenverklaringen der overlevenden kun- ten van veel belang zijn. Zij hebben al dingen rateld die men met verwondering leest, o.a. dat ie gezagvoerder, die zich op de brug bevond, bij ontploffing meteen gedood werd en dat bet scheen alsof de explosie recht onder de brug ts had, Terwijl daarentegen de kapitein van .boet, die zich in de nabijheid bevond, ver- rt dat het achterschip van de Simon Bolivar rerd getroffen. Onwillekeurig rijst de vraag of nieuwe middelen in de „ondermijning der ifê" worden toegepast.. Inmiddels is niet gebleken dat de Simon Boli- var niet van de para vanen was voorzien, die zoo als men weet het mijnengevaar sterk verminde- Liet,, althans voorzoover het verankerde mijnen betreft, welker kabels zij doorsnijden, waarna die mijnen als regel onschadelijk zijn. Heelemaal vertrouwen op die onschadelijkheid doen zeelie- den evenwel niet, zooals ik mij herinner uit den voiigen oorlog waarin ik zesmaal als passagier de Noordzee overstak en meermalen losgeslagen mijnen zag, die door het schip ontweken werden, j Wat er verder buiten de mijnenvelden geschiedt imop welke wijze het geschiedt zal ongetwijfeld ook in de neutrale landen met buitengewone be langstelling worden gevolgd. Het zou ook velen töeresseeren te weten hoeveel schepen van de Merlandsche koopvaardijvloot nu van parava ne voorzien zijn. R. P. In de Rotte bij Terbregge. We inzittenden om hef leven gekomen. (Er is groote schaarschte aan hazen, tengevolge van mond- en klauwzeer. Daardoor zullen de prijzen zeer hoog worden.) Hebt gij, lezer, voor uw eten, Reeds een haas gehad op 't vuur? Hazenboutjes, moet u weten, Worden hazenpeperduur. En dit hoeft niet te vei'bazen, Want de mond- en klauwzeer kwaal, Werd voor vele arme hazen In den laatsten tijd fataal. 't Is de vraag, wat zij verkiezen, Als hun weinig prettig lot, Zóó het leven te verliezen, Of de dood in onze pot. Waarlijk, het gejaagde leven Is voor dit zachtaardig dier, Altijd maar weer voortgedreven, Zachtgezegd ook geen plezier. Maar enfin, een haas is heerlijk In het wintersche seizoen Maar het is niet onontbeerlijk, Ik zal het wel zonder doen. Weinigen zouden maar klagen. Als men naar hun oordeel vroeg, Velen zijn in deze dagen Waarlijk zelf al haas genoeg. van den grond af beschoten. Maandagmorgen is nabij Roermond een Duitsch militair vliegtuig door een patrouille Nederland- sche vliegtuigen gesignaleerd. Na beschoten te zijn is het toestel neergestort, waarbij de piloot is gedood. De regeeringspersdienst meldt thans: Volgens het bericht over het bij Roermond gesignaleerde en neergestorte Duitsche vliegtuig zou liet daarop onzerzijds geopende vuur door vliegtuigen zijn gegeven. Dit berust op een misverstand. In wer kelijkheid is het Duitsche vliegtuig van den grond af beschoten. NUTTIGE ST. NICOLAAS—, Pracht collectie Tocht-Dekens Bed-Kruiken Water-Stoven Voetbankjes Kal verstr. 11-21 IJmuiden-Oost (Adv.Ingez. Med.) Berooving in verduisterd Londen. Postzak buitgemaakt. LONDEN 21 November. Een brutale beroo ving is Maandagavond gedurende de duisternis door onbekende bandieten gepleegd. Een postbe ambte, die uit een brievenbus de post haalde, werd door twee mannen aangevallen en bewusteloos ge slagen. De roovers bekommerden zich verder niet om den postbode en namen met de postauto de vlucht. Dit voertuig werd later verlaten terug gevonden. De postzakken, in totaal acht, waren gestolen. Scotland Yard heeft een onder-zoek in gesteld en de postauto op vingerafdrukken onder zocht. De neergeslagen postbeambte is naar het zie kenhuis vervoerd, vanwaar hij later weer naar huis kon vertrekken. (United Press) Amsterdam's Centrum was verduisterd. Maar de maan bedierf veel. Maandagavond is de tweede verduisterings oefening in de hoofdstad gehóuden, welke h zooverre belangrijker was dan de eerste proef van een week geleden, dat thans het geheele cen trum van de stad, het Centraal Station, de havens en de groote wijk aan den overkant van het IJ verduisterd moest worden. Was het den vorigen keer zoo donker, dat men inderdaad geen hand voor oogen kon zien. Gisteravond kon men zich overal in de stad gemakkelijk oriën- teeren en dat niet, omdat de bewoners zich niet aan de zeer bindende voorschriften hadden gehouden, maar omdat met maanlicht over de stad glansde. Zelden hebben wij Amsterdam zoo mooi gevonden in dit matte licht, dat aan grachten en gevels bijzonderebekoring gaf. Vrijwel zonder uitzondering waren de huizen perfect verduisterd, geen electrisch licht straal de naar buiten, hoewel wij er zeker van zijn, dat niet allen hun lichten hadden afgeschermd, doch op het aangegeven tijdstip eenvoudig hun licht uitdraaiden. Men schijnt nog niet te be grijpen dat dit niet de manier is om een woning te verduisteren. In een ander opzicht evenwel was deze oefe ning belangrijk, geconstateerd werd namelijk dat een groote stad voor den aanvallenden vlie ger duidelijk kenbaar zal blijven, wanneer het weer gunstig is. Amsterdam moet Maandag avond van de lucht uit een. glanzende kaart zijn geweest, waartegen geen maatregelen kunnen genomen worden. Op de verduistering van Maandagavond viel niets aan te merken. Enkele etalages bleven verlicht. De politie trad tegen overtredingen zeer streng op. Bij het Duitsche Verkeersbu reau in de Kal-verstraat brandden de étalage lampen. Inspecteur Hoogeboom liet de ruiten inslaan, waarna de lichten werden gedoofd. Om tien uur hernam de stad haar normale karakter weer aan. DE VERKEERSDAGEN OP 23, 24 en 25 NOVEMBER. Verkeerscourant met Prijsvraag. De organisatie van de Verkeersdagen op Don derdag 23, Vrijdag 24 en Zaterdag 25 November, waarover we reeds eerder bijzonderheden publi ceerden, wordt door het Verbond van Vereeni- gingen voor Veilig Verkeer in samenwerking met de Vereeniging voor Veilig Verkeer wel uitste kend voorbereid. O.a. wordt in een oplage van 160.000 exemplaren onder de weggebruikers in ons land verspreid een geïllustreerde Verkeers courant onder redactie van den heer C. J. van Wijngaarden van Rees. Op de titelpagina staat een levendige plaat van het Damrak te Am sterdam met de woorden: „Die mee aan de Ver- keersprijsvraag" en „Kijk uit". De minister van Waterstaat, ir. J. W. Albarda. schrijft een inleiding, daar we het volgende ont- leenen: „Men zou geneigd kunnen zijn tót de meening, dat door de groote problemen, waarvoor de Re geering zich in dezen moeilijken tijd gesteld ziet, de zorg voor de verkeersveiligheid naar het tweede plan is verschoven. Toch is dit geens zins het geval. Al moge elders de waarde van het menschelijk leven gedaald schijnen, hier te lande zal de overheid met alle haar ten dienste staande mid delen blijven waken dat er geen menschenlevens onnoodig verloren gaan. De ongevallencijfers toone aan, dat er in dit, opzicht nog heel wath te doen valt, niet alleen voor de overheid maar ook voor de weggebruikers zelf. Zij moeten tot het inzicht komen, dat ver- deweg de. meeste verkeersongevallen vermeden hadden kunnen worden door grootere voorzich tigheid van de daarbij betrokkenen. De men taliteit van de weggebruikers zelf is in de eerste plats beslissend voor de veiligheid op den weg. De waarde van de propaganda, waardoor het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Ver keer de Nederlanders tot goede weggebruikers tracht op te voeden, is dan ook niet licht te overschatten." Tot zoover de heer Albarda. Door het uitschrijven van een prijsvraag heb ben bovengenoemde organisatïesgetracht de noo- dige belangstelling voor de regels van het ver keer te wekken. De volgende vragen moeten be antwoord worden: 1. Hoeveel verkeersfo-uten ontdekt U? 2. Hoeveel goede weggebruikers telt u? 3. Hoeveel slechte weggebruikers telt u? 4. Wat is hèt wachtwoord van Veilig Verkeer? Voor het beantwoorden van deze vier vragen mogen uitsluitend briefkaarten worden gebe zigd. Boven het verplichte porto van 3 ct. plak- ke men een extra porto van 10 ct. Deze extra porto komt riL ten goede aan den hoogst nuttigen arbeid van het 'Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer. Deze Verkeerscourant bevat verder verschil lende bijdragen; o.a. ook ean toepasselijk rijmpje onder den titel: „Hebt u het ook gele zen?"; het laatste couplet luidt als volgt: Alle dagen kunt u lezen, wat er in de kranten staat van gewonden en gedooden, die 't verkeer ons achterlaat. En van al deez' ongevallen is de oorzaak u bekend U moogt u gelukkig prijzen, dat altijd voorzichtig bent! Wie bij zijn ruime keuze en rustige bediening op prijs stelt, doef zijn inkoopen kaar gerekend bleef het bedrijf in totaal ongeveer hetzelfde ontvangen. Provinciaal Waterleidingbedrijf. Ged. Staten hebben met voldoening gezien, dat het bieden van de gelegenheid, om nader kennis te nemen van de inzichten van den Directeur van het _'.W.N. inzake de toekomstige drinkwatervoorzie ning van het gewest, van verschillende zijden werd gewaardeerd. Een gedachtenwisseling in de open bare zitting over deze inzichten, waarvan het ver trouwelijk karakter uitdrukkelijk naar voren is ge bracht, zouden Ged. Staten, in het huidige stadium der plannen, ongewenscht en niet in het belang der Provincie achten. Het waterverbruik heeft in het geheele voorzie- ningsgebied, dus niet alleen in dat, hetwelk uit de pompstations bij Wijk aan Zee en te Castricum wordt bediend, gedurende de maand December 1938 en Januari 1939 abnormale afmetingen aangeno men. Het is wel zeker, dat het open laten staan van tapkranen met het doel, om bevriezing van binnen leidingen te voorkomen, op het abnormale verbruik van grooten invloed is geweest. Ook moet echter gedacht worden ook lekkages, die na het ontdooien van bevroren geweest zijnde leidingen plegen op te treden. Bij waterlevering over den meter zou het door eerstgenoemde oorzaak opgetreden waterverlies al licht niet in zoo belangrijke mate voorgekomen zijn. De algemeene invoering van watermeters zou echter aanzienlijke kapitaalsinvesteering en sterke verhooging van exploitatiekosten mede bregen, ter wijl daaraan ook uit een hygiënisch oogpunt groote bezwaren verbonden zijn. De bestrijding van de laakbare handeling, waaraan een deel der aange slotenen in tijden van strenge vorst zich schuldig maakt, wettigt op zichzelf een algemeene invoe ring van meters niet. Op waterverspilling in het algemeen, waartoe mede behoort het laten doorloopen van tapkranen ter voorkoming van het bevriezen van leidingen, wordt door het bedrijf strenge controle uitgeoefend Ged. Staten onderschrijven de meening van die leden, welke het op de door dezen aangevoerde gronden zouden betreuren, indien tot algemeene meterplaatsing zou moeten worden overgegaan. Ged. Staten zijn ten opzichte van het bestudee- ren van nieuwe mogelijkheden tot watervoorziening ten volle diligent. Welke consequenties een en an der, ook ten opzichte der duinen, zal hebben, valt uiteraard thans nog niet te zeggen. igavond omstreeks half zeven heeft de politie uit de Rotte onder Terbregge (gem. Hi- 'teberg) de auto opgehaald, warmede de heer Wormgoor, graanhandelaar te Zutfen en toevrouw van Ommeren uit Hjillegersberg in den lacht van Zaterdag op Zondag j.l. van Wadddnx- yeen naar Hillegersberg waren vertrokken. Het '•chaam van den bestuurder is op eenigen af- jfeid van de auto teruggevonden. Het stoffe- Pjk overschot van mevrouw van Ommen bevond |jch nog in den wagen. e beide ontzielde lichamen zijn naar het lijken- Pïsje te Hillegersberg overgebracht. Met behulp van een kraanwagen is de auto het water gelicht. „Veendam" is niet bewapend. Onjuiste Duitsche publicatie. Blijkens publicatie in de Duitsche pers zouden de Duitsche autoriteiten het s.s. „Veendam" der Holland—Amerika Lijn, wegens vermeende be wapening op de lijst van Engelsche en Fransche passagiersschepen hebben geplaatst, welke door hun bewapening het karakter van passagiers schip verloren hebben. Ofschoon uit de omstandigheid, dat het Ne- derlandsche passagiersschip „Veendam" abusie velijk op deze lijst van Engelsche en Fransche schepen geplaatst is, reeds genoegzaam blijkt, dat hier een misverstand in het spel moet zijn, kan ten overvloede met de grootste stelligheid verklaard worden, dat het s.s. „Veendam" in geen enkel opzicht bewapend is. Naar wij vernemen, zijn de Duitsche autori teiten er door H.M.'s gezant te Berlijn onmiddel lijk van in kennis gesteld, dat de mededeeling over bewapening van het genoemd schip alge heel met de feiten in strijd is. De provinciale bedrijven. Memorie van Antwoord op het afdeelings- verslag. Aan de Memorie van Antwoord op het algemeen verslag der af deelingen van Prov. Staten van Noord-Holland betreffende de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1938 en de begrootingen van 1940 der Prov. bedrijven is het volgende ont leend: Ged. Staten onderschrijven ten volle het oordeel der Staten, dat de bedrijven zich krachtig blijven ontwikkelen. Voor het P. E. N. zijn aan het einde van 1938 drie medezeggenschapeommissiën: één voor de cen trale Velsen (technische dienst: opwekking), één voor het overige gedeelte van den technischen dienst (distributie) en één voor den administratie- ven dienst, geïnstalleerd. Ook voor het P. W. N. zijn drie zulke commissies, ingesteld:één voor den technischen, één voor den administratieven dienst en één voor den dienst der terreinen. Verschillende wenschen zijn reeds naar voren gebracht waaraan, voor zoover de directie daartoe aanleiding vond; ge- ivolg is gegeven. Omtrent de werking van het insti tuut kunnen Ged. Staten thans nog geen oordeel uitspreken. Allereerst willen zij afwachten, het door de directie over 1939 te dezen opzichte uit te brengen verslag. - - Prov. Electriciteitsbedrijf. als U nietalle besluiten en verordeningen van Rijk en Gemeente volgt Er is altijd wat voor U bij! Leest alles goed Leest het in de Gedurende het tijdvak van heden, 21 November, tot en met Zondag 10 December a.s. geeft de met „7" genummerde bon der Rijksdistributie kaart recht op het koopen van een Kilogram suiker. Vliegtuig versus oorlogsbodem. Aanval zonder succes, zegt de Britsche Admiraliteit. LONDEN, 20 November (Reuter). De ad miraliteit deelt mede: „Hedenmiddag heeft een Duitsch vliegtuig in het zuiden van de Noordzee zonder succes een bomaanval gedaan op een van onze torpedojagers". - Ged. Staten geven toe, dat inderdaad te vreezen dat de prijsstijging van grondstoffen niet zon der invloed zal blijven, indien deze nog grootere afmetingen aanneemt. Er zal intusschen zeer ze ker naar gestreefd worden, een verhooging van de tarieven voor verlichting en huishoudelijke doel einden zoo lang mogelijk te voorkomen. Van overkapitalisatie kan bij het P. E. N. niet worden gesproken: de nieuwe kapitaalsinvestaties zijn noodig door het toenemend gebruik en deze zijn ten volle rendabel. Kapitaalsuitbreiding heeft ta riefsverlaging nimmer in den weg gestaan. Afge scheiden van de verlagingen voor de grootindustr gedurende de laatste 1-0 jaren, konden verschil lende tariefsverlagingen voor kleinverbruiker: voor licht en huishoudelijke doeleinden worden in gevoerd. Ook het vormen van een reserve van 15 pet, die een voorzichtige bedrijfspolitiek dringend voorschrijft, staat aan de verlaging der tarieven geenszins in den weg. In de met de gemeenten gesloten stroomleverings- contracten is de levering aan de groot-industrie ge regeld. Slechts met één gemeente, die het hierop betrekking hebbende contractsartikel ruimer dan bedoeld wenscht toe te passen, is te dezen opzichte een moeilijkheid gerezen. 'Dat de kleinverbruikers, vergeleken met de groot verbruikers, in verhouding hoogere tarieven ver goeden, kan niet worden toegegeven. Gelet moet worden op den aard der afneming, n.l. op het tijd stip van afneming, op de grootte van het vermogen, op het aantal uren van gebruik, enz. Houdt men met deze factoren rekening, dan zal een eventueel verschil in prijs blijken gerechtvaardigd te zijn. Het is redelijk, dat de vaste lasten zoo billijk mo gelijk over de verbruikers worden verdeeld. Het vastrechtsysteem, gebaseerd op gezonde grondsla gen, zal de juiste verdeeling het beste benaderen. Het door het P. E. N. toegepaste systeem van vast stelling van het vastrecht vindt overal meer en meer toepassing. De villa-gemeenten Bloemendaal, Laren en Bla- ricum hebben het hoogste vastrecht. Alle meer stedelijke gemeenten van het verzor gingsgebied van het P. E. N., n.l. Hoorn, Zandvoort Medemblik, Velsen, Weesp en Enkhuizen, behooren onder de eerstetwintig gemeenten waar het tarief het hoogste is. De plattelandsgemeenten zijn, wat het vastrecht betreft, zeker niet zwaarder belast dan de gemeenten met een meer stedelijk karakter. Niet kan worden toegegeven, dat de plattelands gasfabrieken ten gevolge van de concurrentie van het P. E. N. een noodlijdend bestaan heb ben. Zoo zij al noodlijdend zijn, waren zij dit reeds voor het P. E. N. in de betreffende gemeen ten rechtstreeks stroom aan huis leverde. Ter vereenvoudiging van de meetapparatuur is het indertijd ingevoerde 52lfa ct.-tarief, waarbij dus in den middag kookstroom werd beschikbaar gesteld tegen 2'/2 cent per kWh facultatief gemaakt en wex'd voor kookklanten de mogelijkheid tot toe passing van het 31/2 cents-tarief open gesteld. De kookstroom werd dus in het algemeen 1 cent duur- der, de lichtstroom D/t cent goedkooper. Door el-1 De Brabantsche hout en triplexhandeil aan de Boschstraat te Breda is Maandagavond totaal uitgebrand. Een 19-jarig meisje is op den hoek van den Middenweg en den Zaaiersweg te Amsterdam door een auto aangereden en ernstig gewond. Voor dr. A. Matthjjsen, den uitvinder van het gipsverband, zal te Budel een gedenkteeken worden opgericht. Er zijn voldoende gelden bij eengebracht. In een perceel in de Brahmsstraat te Am sterdam is ingebroken. Sieraden ter waarde vain ongeveer duizend gulden zijn gestolen. De Rotterdammer H. A. Tiben, die reeds geruimen tijd geleden door het Hooggerechts hof te Berlijn was vrijgesproken van spionnage, doch sindsdien door de Gestapo werd vastgehou den, is thans in vrijheid gesteld. Door gebrek aan materialen heeft Werk spoor te Zuilen (Utrecht) arbeiders moeten ont slaan en den werktijd van anderen moeten ver korten. De tekst van ae jongste rede van Adolf Hitler is door Duitsche vliegtuigen op verschillende plaatsen boven de Fransche linies aan kleine ballonnetjes neer gelaten. Een der exemplaren na demanding*

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1