BORCSTELLINCSFON DSEN „2)e anyetudwagel" en verwachtingen. ransche strijdmethoden Vraagstukken, welke na 1918 ontstonden. K- L. M. koopt materieel. nieuw HAARLEMMERMEER GAVEN IN 1938 MEER CREDIET DAN IN 1937 'li ïf M ldinhouding aan faal tat sapecieuc bijzondere correspondent schrijft" ons uit herdenking van den wapenstilstand van •h«ft de herinnering verlevendigd aan de '.J «an toen en het besef van de vraagstuk- r% na den oorlog om oplossing vragen. Bij herdenking is dit jaar bijzondere soberheid %ht van het begin af was ze den busschen Süèustus 1914 en 11 November 1918 geval- l-^wiid. De enthousiaste tooneelen, waarmee Kicht van het einde der vijandelijkheden '!rd ging» zijn weer opgehaald. Ze schenen ïidvak van vrede, welvaart en internationale 'Inwerking in te luiden. „Leve de Duitschers, falie republieken", schreef de communistische jmanité". on dezen roes is spoedig een „kater" ge- rjj jjet regende verwijten aan de staat- lige en militaire leiders. De eersten zou- n «iet naar de waarschuwingen van de hitsten geluisterd hebben en te veel met de ïmaningen van geallieerde en geassocieer- \l raadslieden rekening gehouden hebben. de door Wilson gegeven toezeg- niet inloste was een bittere pil. Vele an- 0 tal van heelmeesters moest Frank- jl later slikken. De verhouding van Frankrijk tot Duitschland. wie toen in parlement en pers in de oppositie Jol schijnen door de gebeurtenissen in het ge- tosteld te zijn. „Schijnen", want het is altijd Makkelijker critiek te oefenen dan zelf aan het 1 J,te staan en voor de gevolgen van zijn daden moeten opkomen. Tenslotte was het vredes- Jjrag. de „resultante" van tegenstrijdige stroo ien een schikking van door eigenbelang ver uiten wedijver. De een wilde de toenmalige he republiek sparen om haar binnenland- "l!»n vijanden niet in de kaart te spelen, an- :eü zagen enkel heil in een verdeeling van dat i> tot een menigte vorstendommen, zooals het «ren tijd was. Het Rijnland moest naar veler M Ijflg a.is brug dienen ten aanzien van Frank ïFoch achtte zijn vaderland slechts met den ij'als militaire grens veilig. Dit beteekende vol- sft niet, dat het heele gebied aan den linker dij Frankrijk moest komen. Mangin en an- >n stonden de stichting van een autonome ^republiek voor: ze bouwden op Dor ben en an- jfeDuitsche separatisten. Aan deze verwach ten is spoedig de bodem ingeslagen. Duitschland werd tot het uniforme rijk, zooals H ,;|et kennen. Voor het Fransche besef groeide si uit het Oosten dreigende gevaar, naarmate ■'spanningen van den kolos zich elders een uit banden. De maat was vol. Het is een spel van in wiskundige termen Uit te drukken krachten, dat Frankrijk en Engeland tot tegenstand dwong. Duitsch- land mog'e voorgeven of waarlijk van mee- nlngjjn dat het .met de Franschen geen. conflict heeft uit të vechten, hier neemt-naar nlate'de oorlog langer duurt het inziéht toe, dat'de maat vol was. Menschelijkheifl jegens krijgs gevangenen. Met dat al blijven zij begeerig zich van den J'ötand achter den Duitschen muur rekenschap t geven. Eén van de middelen is krijgsgevange- KQu'lt te hoofen. Deze verhooren geschieden ten cffitaan van officieren met behulp van een ver- t!' ïler, die de dialecten kent, met volkomen men selijkheid. Een in gevangenschap geraakte rijand is geen vijand meer, maar een tegen- r/iüder, Tegenover hem zijn menschelijke gevoe- kas mogelijk, zelfs noodig. Die mannen spreken Kt voorbehoud uit vrees, dat de verwanten in fchland er de gevolgen van zullen moeten 'lagen. Ze vertellen van wat ze aan levens- en iinotmiddelen nog, wat ze niet meer hebben. Ze lillen goed in de kleeren, zijn goed gewapend en merkelijk zijn de artikelen die ze bij zich heb- k Sommigen dragen worsten enzoetigheid tf zuurtjes bij zich. „Hoe kom je daaraan?" -Vau.kameraden, Bij navraag blijkt dat met dit woord Fransche j soldaten bedoeld worden. Aldus komen de Duit- schers het wachtwoord na hen als vrienden te tenen. Deze tactiek irriteert de ondervragers, Mt het ontgaat niemand dat ze beoogt de Fran- ta tegen de Engelschen in te nemen. Soldaten en officieren. Een wezenlijk onderscheid tusschen den Fran- slien en Duitschen soldaat is de houding jegens c officieren. Voor den laatste staat de superieur op verren afstand, althans naar die gesprekken "tl krijgsgevangenen te oordeelen. De omgang L"""' "Q beide categorieën in het Fransche leger een joviaal karakter; vaderlijkheid van 6a ouderen officier, ongedwongenheid jegens 6a „hooge" zonder dat dit de krijgstucht los zit, integendeel. dig, los. sportief is het verkeer in de krijgsmacht. De „Tommies" ziet men it'iondloopen, onverschillig alsof er geen vuil- Vaan de lucht is, altijd in kleine groepen, gul- de bekoringen van de stad in zich opnemend, «kunnen het maar niet begrijpen, dat de cafés ;Ne middaguren voor militairen „taboe" zijn. fa dan loopen er de Schotten, dezer dagen zag iï!a er een met twee Engelsche opperofficieren, 'wde banden om de petEen bekend gezicht, [ïen zien; ja het was Lord Gort, de opperbevel- rader. Van Luxemburg af, waar Frankrijk Duitschland niet meer als buur heeft, is een aider fortenstelsel gevolgd dan dat aan de pns zelf. Volgens een beschouwing van Jacques Boulanger in de „Temps" lijkt dit op wat voor de Siegfriedlinie gekozen werd, "jaar dan versterkt overeenkomstig de be- glnselen van de eigenlijke Maginotlinie. naar het gros van de jongelui tegenwoordig in ■7 lagen van de samenleving belangstelling raft voor techniek, behoeven de bezettingen van 010 werken zich bij die wonderen der techniek: rhi"n?eweer, aanvalswagen, kanon, auto, allerminst te vervelen. De wonderen der techniek. Hoe ver de techniek zal gaan valt niet te over- Nu is al sprake van een stratosferisch bom- «icementsvliegtuig, dat op 15.000 M. hoogte 600 Wh het uur zou afleggen. Men begrijpt, welke «n t udit aan hienschelijk organisme en moto- f®lt. Daarenboven daalt de temperatuur tot graden onder nul, de hut lijkt een duikerklok, ^manning duikers en men denke aan de ijs- jf. Dg °P de vleugels! J,..»V0Eelmenschen" zijn meesters in het ca- mieeren van de toestellen. De grocte tellen (ui m ailieurs, twee piloten, een radiotelegra- 8a eeP waarnemend-fotograaf. Een luchtge vecht is een lenig wijken en toeschieten, een dui- velsche dans van woedende en koel berekenende roofvogels in nauwe samenwerking met de man schappen beneden. Voor hen zijn de gevechtsomstandigheden heel anders dan in den vorigen oorlog. Het terrein biedt een afwijkenden aanblik, niets van die lange loopgraven met draadversperring en de soldaten ontpoppen zich beurtelings als mecani ciens boeren enz. Hun wapening, vooral de me chanische, is aanzienlijk verbeterd en dan zijn er de gemotoriseerde afdeelingen. De reservisten zijn beter „ingeleefd" en de lichting 1940 kan weer normaal zijn sinds den diepen val van het geboortental ten gevolge van den vorigen oorlog, welke de normale jaarklassen van 250 tot 120 duizend liet terugloopen. Ook de opvattingen om trent de waarde van den grond in den strijd zijn veranderd. In 1914 gaf de opperbevelhebber Joffre een ontzaglijk terrein prijs. Later verviel men in het andere uiterste: om eiken duimbreed Fran- sche aarde, hoezeèr ook aan vijandelijk vuur blootgesteld, werd bloedig gevochten. Thans heeft het commando een .gemiddelde gevonden. Het is onvermijdelijk, dat de oorlogskans schommelt, op enkele vierkante meters staart men zich niet blind. De ovërtuiging is ongeschokt, dat de te genpartij nooit door de Maginotlinie heenkomt. Moedige daad van korporaal Bart van Dijk beloond. Tot wachtmeester bevorderd. De dienstplichtige korporaal Bart van Dijk, die naar wij Zaterdag hebben gemeld, met groot ge vaar voor eigen leven een aantal voor een muni tiewagen gespannen op hol geslagen paarden tot staan wist te brengen, terwijl de projectielen in dien wagen stuk voor stuk ontploften, en die op deze wijze wellicht een ramp heeft voorkomen, is Zater dag door de militaire autoriteiten daarvoor op wel verdiende wijze onderscheiden. Zaterdagniddag te ruim twee uur heeft voor het front van den troep waarbij van Dijk is ingedeeld, de tweede afdeeling van het le regiment artillerie, ergens in de provincie Utrecht, de regimentscom mandant namens den minister van defensie aan Van Dijk medegedeeld, dat de minister zijn moe dig gedrag bewondert en hem als blijk van waar- deering een gratificatie van f 50 toekent, zoomede twee dagen uitzonderingsverlof op 19 en 20 No vember. Daarna heeft de regiments-commandant een order van den commandant van het veldleger voorgelezen, blijkens welke korporaal van Dijk wordt bevorderd tot dienstplichtig wachtmeester. Vier amphibie-vliegtuigen, De Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij. heeft door aankoop van vier vliegtuigen haar luchtvloot met modern materiaal uitgebreid. Zooals bekend is, stellen de Nederlandsch Indi sche regeering en de K. N. I. L. M. er prijs op spoe dig verschillende luchtverbindingen in de grooté Oost tot stand te brengen. De keuze is gevallen op amphibie-vliegtuigen, waarvan, doordat zij reeds geruimen tijd bij ver schillende instellingen in gebruik zijn, de eigen schappen in de.praktijk voldoende bekend zijn om tegenvallers bij het gebruik door de K. N. I. L. M. uit te schakelen. De bedoelde vliegtuigen zijn de Grumman G 21 en Sikorsky S. 43. Van elk dezer worden twee toestel len, aangeschaft. De Grumman is een vliegtuig voor ongeveer 6 passagiers. Het behoort dus tot de klei nere soort vliegtuigen. De Sikorsky S. 43 is een toestel van ongeveer de grootte van de reeds vele jaren bij de K.N.I.L.'M. in dienst zijnde Douglas D.C.-2 vliegtuigen, d.wiz. ge schikt voor het vervoer van ongeveer 14 passagiers. Ex-keizer aan ernstig gevaar ontkomen. Drie beuken knapten vlak achter hem af. DOORN, 20 November. Toen de Duitsche ex- keizer gistermorgen na de morgenwijding met een lid van het personeel zo'oals gewoonlijk een wan deling door hét park maakte, was het vrij storm achtig weer. Op, een plek bij de tennisbaan ge komen, waar drie reusachtige beuken van meer dan een' meter dikte staan, ,stak plotseling een cy cloon op. De ex-keizer was nauwelijks gepasseerd of de drie boomen knapten op twee en drie plaat sen af, werden opgenomen en met reuzenkracht den grond ingedrukt. De keizer, die zeer ontroerd was, begaf zich niettegenstaande dit voorval kalm weer huiswaarts. Thuis gekomen heeft hij H.M. de Koningin een telegram van oprechte deelneming gezonden naar aanleiding van de ramp met de „Simon Bolivar". Gezant te Berlijn bij de Koningin. 's-GRAVENHAGE, 20 November. De Ne derlandsche gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. an Haersma de With, is hedenmorgen te elf uur door H. M. de Koningin ten Paleize Noordeinde in gehoor ontvangen. Koningin betuigt haar deelneming. 's-GRAVENHAGE, 20 November. H. M. de Koingin heeft gistermiddag een telegram gezon den aan de directie van de Koninklijke Neder- landsche Stoomvaart Maatschappij om deelne ming te betuigen met de ramp van de „Simon Bolivar", met het verzoek telefonisch te worden inge,licht over den toestand der overlevenden. De „Zeeland" zet den dienst op Engeland stop. De directie van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" heeft besloten den geregelden dienst op Engeland voorloopig tot nader order stop te zetten. De laatste boot van Viissingen naar Engeland is Zaterdagmorgen vertrokken- en zal Dinsdag van Tilbury terugkeeren. Overnemingsprijs lijnzaad verhoogd De overnemingsprijs van lijnzaad is met terug werkende kracht verhoogd van' 1,9 tot f 12 per 100 kg. Geheele post van de „Simon Bolivar' als verloren beschouwd. 's-GRAVENHAGE, 20 November 1939. Aan boord van het s.s. „Simon Bolivar" bevond zich een aanzienlijke hoeveelheid briefpost, nl. alle poststukken voor Suriname, welke op 16 Novem ber ter post werd bezorgd, alle poststukken voor de andere Nederlandsche gebiedsdeelen in de West, welke van 11 t.m. 16 November ter post werden bezorgd, alle poststukken voor Barbados en Trinidad, welke op 16 November ter post werden bezorged en alle poststukken voor Venezuela, wel ke van 30 October t.m. 16 November ter post wer den bezorgd. In totaal waren er voor Nederlandsch 'West-Indië 4 zakken briefpost en bijna 50 zakken drukwerk, voor Trinidad 1 zak brieven en 10 zak ken drukwerk, voor Barbados 2 Zakken brieven en 3 zakken drukwerk en voor Venezuela 1 zak brieven en 14 zakken drukwerk aan boord. Aangenomen moet worden, dat deze post heel verloren is gegaan. Duitschers zullen de Westelijke Oekraïne en Wit Rusland verlaten. En Russen een deel van het nieuwe Duitsche gebied. 'MOSKOU, 20 November (D.N.B.) Tusschen Sovjet-Rusland én Duitschland is op 18 Novem ber een overeenkomst gesloten over de evacuatie van personen van Duitsche nationaliteit uit de gebieden der Westelijke Oekraïne en Westelijk Wit-Rusland en van personen van Oekraïnsche, Wit-Russische en Russische nationaliteit in het vroegere Poolsche gebied, dat tot de belangen sfeer van den Duitschen staat behoort. De ver huizing betreft slechts personen der genoemde nationaliteiten, die den wensch uitspreken op het gebied van de andere zijde over te komen. Al le de ontruiming betreffende practische kwesties werden door beide partijen in een geest van vriendschap geregeld, overeenkomstig de goede betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland Duitschland. AUTO-ONGELUK. Op den Hoofdleg raakte Zaterdagavond de bestuurder van een personen-auto, de heer K., uit IJmuiden, vermoedelijk door het loswerken van een der onderdeelen, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto naar den slootkant reed en kantelde. De heer K. bleek door de scherven van een gebroken ruit zoodanig aan de handen en het. gelaat verwond te zijn, dat geneeskundige hulp mo,est worden ingeroepen.De auto werd met takels weder overeind getrok ken. PERSONALIA. Tot commies-redacteur ter secretarie der gemeente Haarlemmermeer is benoemd de heer Mr. Knape uit Beverwijk. Met een heel constructiewerk op marsch. Duitsche genie-soldaten aan den arbeid bij het leggen van rivier-overgangen aan het Westelijk front. Een brugdeel, dat op den oever in gereedheid gebracht werd, wordt naar den waterkant getransporteerd. Administcaties hleken- dikuüjis slecht in oude De van regeeringszijde erkende Borgstelling i fondsen hebben hunne verslagen over 1938 bij het Departement van Economische Zaken ingediend en in de Verslagen en Mededeelingen van de Directie van Handel en Nijverheid is het gecombineerde verslag dezer fondsen gepubliceerd. Aangezien de economische positie van den klei nen middenstand er in 1938 zeker niet rooskleu riger op is geworden en vele kleine zakenlieden door de tijdsomstandigheden of de verhoudingen in het middenstandsbedrijfsleven ernstig gedupeerd werden, was er voor deze fondsen een ruim ar beidsveld. De werkzaamheden dezer instellingen zijn tweeledig. Eenerzijds wordt financieele hulp geboden, anderzijds wordt moreele steun verschaft. Het is niet mogelijk deze laatste steunverleening in cijfers tot uitdrukking te brengen. Maar zeker is. dat deze taak der fondsen niet de minste is. Integendeel, bij meer dan een fonds beschouwt men het saneeringswerk als het belangrijkste. Toch wordt het werk der fondsen helaas bemoeilijkt doordat tal van kleinere bedrijven of geen of een uiterst gebrekkige adminstratie hebben, terwijl voorts in vele gevallen het betrokken bedrijf zich veel te laat om hulp tot het fonds wendt. Het aantal in werking zijnde fondsen bedroeg 32. Het fonds voor Arnhem en Omstreken maakte met zijn credietverleening eerst op 1 Januari 1939 een aanvang. Het Rijnlandsche fonds bleef nog buiten de rijksregeling. In de districten der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Deventer Groningen bestaan geen in werking zijnde fondsen. Uit de gecombineerde balans der fondsen volgt, dat het gezamenlijk kapitaal op 31 December 1938 bedroeg f 500.290,34. Van het batig saldo kon f 119.245,73 worden overgebracht naar het inko men voor 1939. Van het kapitaal was f 227.536,f" belegd in effecten, f 336.843,65 a deposito geplaatst, f 11.113.51 op de giro, terwijl f5.894,44 in kas was. De achterstand in kapitaalsbij dragen van de zijde der gemeenten bedroeg f 7.891,76, terwijl deze in stanties met betrekking tot de inkomstenbelastingen nog achter waren met een bedrag ad f 18.581,48. Het bedrag aan rentelooze voorschotten ter ver vanging van het kapitaal dat op het einde van 1937 bedroeg f 16.816,80 was verminderd tot f 11.108,38. Het aantal bij de fondsen aangesloten gemeenten nam in 1938 slechts in bescheiden mate toe. Op 31 December 1938 waren aangesloten 360 gemeenten met 5.313.760 zielen tegenover een totaal aantal gemeenten in de betreffende districten van 943 met 7.111.191 inwoners. Naar de gemeenten is dei'-, halve het percentage van aansluiting 38,2; naar de verhouding van het aantal inwoners 74,7. De financieele deelname der Provincies bleef gelijk aan die in 1937, terwijl die der midden- standsvereenigingen gering bleef, al nam hare belangstelling toe. De credietgeving toonde in 1938 een. stijgende lijn. Uitbetaald werden 933 credieten tot een totaal bedrag van f 286.569,09. De achterstand bedroeg per ultimo December 1938: f28.722 in aflossing en f 1.905,68 in rente, tezamen uitmakend 6,6 procent van het loopend nominaal bedrag der borgstel lingen en 9,5 procent van het werkelijk uitstaande bedrag ad f 321.600,20. Ofschoon dit percentage niet hoog genoemd mag worden, blijkt uit deze ge gevens toch wel, dat de aflossingen niet steeds Dinges pakte den Vlaming by den boven sten knoop van z'n jas en riep: „Menne- ke, menneke, zegt U?" „Ja, zjuust", zei de Belg. „Kalm maar aon, menneke, kalm maar aon!" De luchtvaarder, die al zoo veel meegemaakt had, liet zich ook nu weer niet van de wijs brengen, zelfs al deed da passagier nogal raar,, „Zeker erg geschrokken, hè menneke? Kalm maor, kalm maor! Ga-de-gij maor rustig zitten", zei de ballonvaarder. „Zitten?", riep Dinges verontwaardigd, „zitten zal-jijt Wij arrestèerën je......!" „IJs op oe kop, menneke!" antwoordde de Vlaming, terwijl hij den gasklep van den ballon opentrok. regelmatig binnenkomen. De oorzaak daarvan moet waarschijnlijk hierin gezocht worden, dat aflos singsbedragen, vastgesteld bij het verstrekken van het crediet, meermalen te hoog bleken, omdat de op grond van de credietverstrekking verwachte vermeerdering van winst achterwege bleef, terwijl ook het feit, dat vele middenstanders hun militaire plichten moésten vervullen, moeilijkheden deden ontstaan. Het totaal verlies op de borgstellingen geleden bedroeg over het verslagjaar f 17.384,94 (vorige jaar f2.719,41). Dit verlies is 3,5 procent van het totaal nominaal verleende ci'ediet. Ondanks dit lage cijfer blijft regelmatige controle op de cre dieten geboden. De verstrekte credieten varieerden van f25 tot f760. Het gemiddelde bedroeg f307,15 (vorige jaar f311,57). De gemiddelde looptijd is 2 jaar en 5 maanden. Posten van f 500 werden in 251 gevallen verleend, d. i. 27 procent van het totaal aantal in 1938 verstrekte credieten. Bij de 364 soorten van bedrijven waaraan hulp werd verleend zijn er 8 groepen, welke in overwegende mate een beroep op de fondsen deden, n.m.l.: slagers, krui deniers, bakkers, aardappelen-, groente- en fruit handelaren, manufacturiers, schilders, kappers en sigarenwinkeliers. Een vergelijking van de cijfers dezer groepen met die van de andere groepen aan vragers leidde tot enkele conclusies. In de eerste plaats bleek het gehalte der aanvragen in 1938 beter te zijn geworden. Voorts heeft een verschuiving der credieten plaats gevonden van deze acht naar de andere groepen. Dit beteekent dus een ruimere credietspreiding. Merkwaardig zijn ook de gegevens omtrent de aangetroffen administraties. Van 1350 in behan deling genomen gevallen waren 292 zaken, welke een behoorlijke administratie hadden, bij 399 zaken waren slechts enkele administratieve aanteekenin- gen te vinden, terwijl bij 659 bedrijven geen spoor van een boekhouding was. Dit beteekent dus, dat in 78 procent der bedoelde gevallen niet van een boekhouding in een eenigszïns behoorlijken vorm kon worden gesproken. Ook in 1938 werd door de fondsen zooveel moge lijk getracht zekerheid te verkrijgen. In 633 ge vallen konden zij hierin slagen, d. i. ruim 67 procent dei verstrekte credieten. In 1937 bedroeg dit per centage 50 bij 471 credieten. Hoe men in bepaalde kringen ook over deze fondsen moge denken, het valt niet te ontkennen, dat zij langzamerhand een plaats van beteekenis zijn gaan innemen en in menig geval aan den mid denstand belangrijke diensten hebben bewezen. MOLLERUS, Deensche manschappen naar huis. Het Deensche ministerie van oorlog deelt mede dat van de manschappen der lichtingen 1935, 1936 en 1937, die na het uitbreken van de Euro- peesche crisis waren opgeroepen, het grootste deel uit den dienst ontslagen zal worden tegen 15 December a.s. en een tweede deel eind Januari en midden Februari 1940. Teneinde even tueel weer snel gereed te zijn, zullen zij hun uit rustingsstukken behouden. Volgens een mede- deeling van het ministerie van marine zullen de marine-manschappen van dezelfde lichtingen ontslagen worden tegen Kerstmis. Ook degenen, die tot de winterlichting van 1938 behooren, zullen deels reeds met de jaarwisseling, deels half Maart 1940 ontslagen worden. In de plaats van de verlofgangers treden de inmiddels opgeleide jonge manschappen. Met een sierlijken zwaai landde de ballon buiten het stadje. Van alle zijden kwamen de menschen aanhollen en ze juichten Dinges geestdriftig toe. De voor zitter van de feestcommissie trad met een enorme worst naar voren en hing die, als huldeblijk, om den hals van Dinges, Toeristenreizen naar Frankrijk ween mogelijk. AMSTERDAM, 20 Nov. Van Fransche offi- cieele zijde vernemen wij dat het thans mogelijk is voor toeristen van Nederlandsche nationaliteit zich naar Frankrijk te begeven. De streken, die hiervoor in aanmerking komen, zijn: de Baskisehe kust, de wintersportoorden ge legen in de Pyreneeën en de departementen vaii Var en Alpes Maritimes, met uitzondering van Toulon en omgeving en de streek ten oosten van Nice. DUITSCHE STOOMSCHEPEN VERLATEN AFRIKAANSCHE HAVEN. LQBITO, (Angola) 19 November. Twee grote Duitsche schepen, de „Windhuk" (16652 ton en de „Adolf Wörmann" 8577 ton) zijn on verwacht met onbekende bestemming uitgevaren Sinds het uitbreken van den oorlog waren dö beiden schepen in de haven van Lobito. PROJECTIELEN OP ZWITSERSCH GEBIED TERECHT GEKOMEN. Stefani meldt uit Bern: Volgens getuigen heeft het Duitsche geschut nabij Bazel het vuur ge opend op een Fransch vliegtuig. De granaten] kwamen neer op Zwitsersch gebied. Drie perso nen werden gewond. Het Fransche vliegtuig zon volgens de getuigen via Zwitsersch gebied bo ven Duitschland zijn gekomen. I

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3