IJmuider Courant Smaken- ïima CADEAUX Naam van den dader bekend gemaakt ST.NICOLAAS- Iwee meisjes te Amsterdam ferdwenen. Oude vrouw verbrand- jyitsche mededeeling 0 het incident Venlo: Heldenmoed. „Onbegrijpelijke Duitsche verklaring". IrF Georg Eiser uit Münehen legde een bekentenis af. St. Nicolaas inkoopen JAARGANG NO. 19 ave Lourens Coster, Maatschappij voor [ant-Uitgaven en A'gem Drukkerij N.VGr. jisiraa' Haarlem, Telefoon 10724 Bureau 0i Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. pon !iMe"en 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos Politie onderzoekt geheimzinnige zaken. In. een deel onzer vorige oplage hebben wij' ge- Esliit dat. sinds Zaterdag te Amsterdam de 19- ;arige Johanna Elisabeth de Nigtere wordt vermist. Het meisje had van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs Tesselschadestraat een adres aan den Singel opgekregen, waar een vrouwelijke kantoorbedien- êi'd gezocht. Dit was aan den .Singel, naar ge was bij een confectiefabriek. Bij onderzoek is gebleken, dat thans echter op het opgegeven adres geen confectiefabriek meer gevestigd is. De ar- ceklsbeiirs had er drie meisjes heen gestuurd, die alle drie om half vijf moesten komen. der meisjes die 's morgens ontdekt had, dat y geen confectiefabriek op het aangegeven sires, no. 25 gevestigd was, is 's middags niet. ge- romen. Een ander meisje heeft aangebeld op no. 53, doch geen gehoor gekregen. Een man, die vlakbij stond te wachten, zeide nog tegen haar: „Ze zijn zeker niet thuis". Of deze man Johanna de Nigtere heeft opgewacht, wordt onderzocht. Het door den man aan de Arbeidsbeurs verstrekte adres telefoonnummer blijken- gefingeerd te zijn. Onder ongeveer dezelfde omstandigheden is te Amsterdam nog een tweede meisje verdwenen nl. ffi 17-jarige dochter van de familie M. uit de Egelantierstraat. Dit meisje deelde Dinsdagmor gen aan haar ouders mede, dat zij naar 'de Gemeen telijke Arbeidsbeurs aan de Passeerdersgracht wil de gaan, om een betrekking te vinden. Zijver- kok opgewekt uit huis, doch was Dinsdagavond niet thuis teruggekeerd. Haar lijk drie dagen later pas gevonden 0 heeft de politie op de bovenver dieping van een woning aan de Passeerders- Sücht te Amsterdam een afschuwelijke vondst gedaan. Een door een buurvrouw te linlp geroepen agent van poltie vond daar, jMat hij de deur had opengebroken, de tachtigjarige bewoonster geheel verkoold baast een omgevallen petroleumstel op den grond. Men is tot de volgende reconstructie van. het Wal gekomen: Op de bovenverdieping woonde klein primitief ingericht kamertje alleen r tachtigjarige mejuffrouw M. C. J. Auerbach., bet kamertje kon men zich bijna niet be ogen of men stootte tegen een meubel of voor- 'erP aan, zóó dicht stond alles in de kleine woonruimte opeen. Op een wankele sinaasappel- öst was een petroleumstel geplaatst. Vermoede- M ls het oudje, toen zij bezig was haar potje l ^oken tegen de kist gestruikeld, zoodat het pandende stel op den grond is gevallen en de in brand is geraakt, wanneer het ongeluk precies is gebeurd is wat meer na te gaan; doch het moet in ieder pl op een tijdstip tusschen Zaterdag en 7™bdag zijn gebeurd. Een buurvrouw van de ™de verdieping, die met de oude vrouw be nend was, had haar sinds Zaterdag niet meer r®' En toen zij ook Dinsdag weer na her- Cp e malen kloppen op de deur geen gehoor had zij een agent van politie gewaar- miwd, Deze heeft, daarop de deur, welke aan .bmnenzijde was gegrendeld, opengebroken Qe kamer was verder niets verbrand. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 77 NOVEMBER 1939 Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Abonnementei je> -veek ƒ0.1254, per maan! 0.5254, pei V riaandeo 1 55. franco per post 1.95 pei kwaruiai 'osse nummers 3 cent per ex. Advertentiën 1-5 -egels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Twee leden van den Britschen Geheimen Dienst gearresteerd. (jpt, Duitsche Nieuwsbureau meldt dat officieel 1 volgende te Berlijn bekend wordt gemaakt: ne üi Den Haag aanwezige centrale van de ische Intelligence Service voor West-Europa ift sinds geruimen tijd getracht in Duitsch- •f] complotten te doen smeden en aanslagen te ^niseeren, resp. contact tot stand te brengen Üfdoor haar vermoede revolutionnaire organi ses Op grond van een even misdadige als on- ïeie inlichting door Duitsche emigranten leef- bjj de Britsche regeering en de onder haar -ide Intelligence Service in de meening, dat Sn den staat, in de partij en bij de weermacht oppositie bevond, die het, doel had in het Rijk revolutie te doen ontstaan. Onder deze om- jLjIgheden werden ambtenaren van den vei- Teidsdienst der S. S. er mede belast contact te L met deze Britsche terreur- en revolutie- ftrale in Den Haag. In de meening werkelijk fonderhandelen met revolutionnaire Duitsche tieren onthulden de vertegenwoordigers van L Britsche Intelligence Service den Duitschen Llitenaren hun voornemens en plannen, ja, om tj duurzaam contact met deze vermeende Duit se officieren te kunnen onder-houden leverden jjhun bovendien een bepaald draadloos zend- en Ontvangtoestel, waarmede de Duitsche Geheime Mtspolifcie tot op den dag van vandaag het [(i)tact met de Britsche regeering in stand heeft gouden. Op 9 November nu trachtten de leiders an deze Britsche Intelligence Service voor Europa, de heeren Best en kapt. Stevens, de fleriandsche grens bij Venlo naar Duitsch- iand te overschrijden. Zij werden daarbij door de hen bewakende Duitsche organen overweldigd en als gevangenen der staats politie afgeleverd. De met elkander in strijd zijnde mededee lingen betreffende hun gevangenneming, of deze nog op Nederlandsch gebied, dan wel op Dultsch gebied geschied is, worden op het oogenblik onderzocht. 2)e aanslaq in den (Biitget&mukeUet. 9Cinwtlec noemt Engeland den opdcachtgeoec. De zusters Dominicanessen, die behoorden tot de geredden van de „Simon Bolivar" en die de schipbreukelingen met raad en daad ter zijde stonden, arriveerden Dinsdag per vliegtuig uit Engeland op Schiphol (De korporaal Bart van Dijk, die vorige week voor een in brand geraakten munitiewagen op Hot geslagen paarden met groot le vensgevaar tot staan bracht, is voor het front van de troep ge huldigd 'eh tot wachtmeester be vorderd.) Hebt ge ooit, vraag ik u even, Voor een hollend paard gestaan, Stérker, hebt.ge van uw leven, Ooit een paard op hol zien slaan? En bekent ge niet tenvo'lle, Dat ge, net precies als ik, Als 't gebeurde, zelf zoudt hollen, Heel ver weg, van angst en schrik? Denk u dan eens in, een wagen, Een met projectielen vol, Die aan 't ploffen zijn geslagen, Met zijn paarden aan den hol. Niemand zou ooit van u vergen, Dat ge dat tot stilstand bracht, Dat ge 't veege lijf zou bergen, Werd van u en mij verwacht. Het geval is voorgekomen, Maar de korporaal van Dijk, Heeft de beenen niet genomen, Al nam iedereen.de wijk. Hij is er op afgesprongen. Met spontanen heldenmoed, Heeft het wilde span bedwongen En daarmee een ramp verhoed. Dit is, daadlijk tóen 'k het hoorde, Dacht ik aan den term die past, In den waren zin der woorden. Nu een „kerel van stavast" Met de eer aan hem verschuldigd, Heeft men ook zijn moed erkend, Hij 's bevorderd en gehuldigd, Voör het front van 't regiment. Korporaal van Dijk gaf kranig Van zijn doodsverachting blijk, 'k Salueer hem onderdanig: Hulde, wachtmeester van Dijk! P. GASUS. breken van den oorlog gedane aanvragen te laat zijn gekomen. Het lid 'der Tweede Kamer, de heer Donker heeft over de paravanes-kwestie vragen gesteld aan de ministers van defensie, van waterstaat en econo mische zaken, waarin hij vraagt of de verklaring der K. N .S. M. inzake reeds bestelde maar nog niet 'ontvangen.-paravanes juist is, of er nog andere wegen zijn dan die via defensie om paravanes te bestellen en of een voorschrift inzake een verplicht gebruik van paravanes is te wachten. Sommige bestellingen van paravanes kwamen te laat. Met levering is geraimen tijd gemoeid. Van bevoegde zijde ..vernemen wij het volgende omtrent de aanschaffing van paravanes voor de zelfbeveiliging van onze koopvaardijschepen. In het begin van 1938 is de marinestaf door bemidde ling van den inspecteur-generaal van de sehèep- vaart in verbinding getreden met de stoomvaart maatschappijen óm de aandacht te Vestigen op het belang van de aanschaffing van paravanes voor dit doel. Daarbij is het standpunt ingenomen,dat, waar het hier een maatregel van zelfbeveiliging be trof, de kosten van aanschafing vóór rekening van de betrokken maatschappij zouden komen, terwijl de marine de aanschaffing, de opberging en het onderhoud zou verzorgen. Het duurde tot de maand December- 1938 voordat tot een bestelling kon wor den overgegaan van 61 stellen paravanes voor dit- doel en wel voor de Nederlandseh-Indische Tank Stoomboot Maatschappij, voor de -Rotterdamsche Lloyd en voor de Maatschappij Nederland. Deze bestelling/was in September 1939 geheel afgeleverd. Teneinde de belangstelling voor dezenmaatregel van zelfbeveiliging te stimuleeren, is in de maand Juni van dit jaar wederom een demonstratie met paravanes gehouden, zonder dat dit nochtans verdere bestellingen tot gevolg had. Eerst toen de oorlog was uitgebroken, is ook. door andere maat schappijen tot het aanvragenvan paravanes over gegaan. Waar uiteraard onder de huidige omstan digheden geruime tijd met de aflevering is ge moeid, kan wel gezegd worden, dat de na het uit Londen Hét Britsche departement van buitenland- sche zaken publiceert een mededeeling. be treffende het bericht over de arrestatie van een - Duitscher in verband met de bomont ploffing in Münehen. Gezegd wordt: „Offi- cieele kringen beschouwen de verklaring van ■de Duitsche regeering als volkomen onbe grijpelijk. Noch de Britsche regeering noch eenig agent van de Britsche regeering wist iets van den gearresteerden Duitschen on derdaan. Het publiek zal in staat zijn, zijn eigen conclusies te trekken uit zijn lang durig verhoor door de Duitsche politie" verschillen wel maar de mooiste cadeautjes zien anderen ook. Wacht daarom niette langmetuw De rijksleider der S.S. en chef der Duitsche politie, Heinrich Himmler maakt, naar het D. N. B. meldt, bekend: „Onmiddellijk na den snooden aanslag in den „Bürgerbraukeller" op 8 November zijn maatregelen getroffen, welke voor de ophel dering van het misdrijf noodig leken en konden leiden tot arrestatie van dader of daders. Bij deze opsporingsmaatregelen ging men onver wijld over tot sluiting van de geheele Duitsche grens en een verscherpte grenscontrole. Onder de nog in dienzelfden nacht gearres teerden bevond zich een man, die trachtte langs illegalen weg naar Zwitserland te vluch ten. Het was de 36-jarige Georg Eiser, laatstelijk wonende te Münehen. De inmiddels bereikte resultaten van de speciale commissie, die door de veiligheidspolitie naar Münehen was gezonden, verschaften talrijke aan wijzingen betreffende voorbereiding en ten uitvoer legging van dedaad. Als dader scheen iemand in aanmerking te komen, van wien reeds op 12 No vember een nauwkeurig signalement gepubliceerd kon worden. Nieuwe ontdekkingen versterkten de verdenking, dat Georg Eiser ten minste in eenig verband met den aanslag moest staan. Onder den last van het bewijsmateriaal, dat de speciale commissie op de plaats van de mis daad en in de intussclien bekend geworden schuilplaatsen van Eiser verzameld had, als mede na verscheidene confrontaties legde Eiser, die eerst hardnekkig ontkende, op 14 November een volledige bekentenis af. Op een wijze, die in de geschiedenis der crimi nologie eenig is, had hij in een arbeid, die weken lang duurde, in een der pilaren van den Bürger braukeller een tijdbom aangebracht, waarvan het uurwerk op 6 dagen of 144 uur was gesteld. Het ont werpen van de misdaad gaat terug tot September resp. October 1938. In Augustus 1939 werd de ruimte voor de helsche machine gereed gemaakt. De lading bracht Eiser op den zevenden dag voor de bijeenkomst in den! Bürgerbraukeller aan. Zes dagen tevoren be proefde hij voor het eerst, de op tijd gestelde bom in de aangebrachte holte te plaatsen. Dit mislukte. Ook de vijfde nacht voor den aanslag was hem ongunstig gezind. In den daarop volgenden nacht echter kreeg Eiser gelegenheid zijn helsche machine te plaatsen. Hij Vertrok daarna onmiddellijk om zich over Stuttgart naar Zwitserland te begeven, waar zijn opdrachtgevers reeds op hem wachtten. Om zekere redenen keerde hij in den middag van den zevenden dag nog eens naar Münehen terug Hij slaagde er in in den nacht van 7 op 8 November opnieuw in den Bürgerbraukeller binnen te dringen om zich nogmaals van het tikken van het uurwerk te overtuigen. De misdadiger had niet verzuimd er voor te zorgen, dat het geluid van het uurwerk ge dempt werd. Hij herhaalde zijn controle eenige malen in dienzelfden nacht. Des morgéns ontbeet hij in een koffiehuis te Münehen om vervolgens per spoor over Ulm naar de grens te reizen. In den nacht van 8 op 9 November trachtte hij in de na bijheid van Konstantz over de Zwitsersche grens te komen. Het algemeene alarm, dat intusschen gemaakt was, verijdelde deze poging echter en leidde tot de arrestatie van Eiser. Opdrachtgever, respectievelijk financier voor de daad, was de Britsche Intelligence Service, organisator van het misdrijf Otto Strasser (de uitgeweken leider van het vroegere Zwarte Front"). Het onderzoek naar opdrachtgevers en medeplichtigen heeft mededeelingen daar over nog niet gewenscht doen voorkomen. Een deel van de individuen, die met de misdaad in verband staan, is echter reeds gearresteerd. De chef der Duitsche politie roept de be volking daarna op, alles mede te deelen, wat men van Eiser weet." De opsporing van Eiser. De „Deutscher Dienst" bericht nader: „Onmiddellijk na den aanslag op den avond van 8 November kwamen op bevel van den rijksleider der S.S. alle deelen der Duitsche po litie in „hoogsten alarmtoestand" in actie. Er be gon reeds in het uur van de misdaad van bui ten naar binnen als het ware een omsingeling van den dader. Alle grensovergangen werden ge sloten, open grenssectoren bijzonder scherp be waakt. In uiterst korten tijd waren daamede dus de deuren die den toegang naar het buitenland konden geven, hermetisch gesloten. Tegelijker tijd begaf zich een speciale commissie der cri- mineele politie naar Münehen, waar eveneens onmiddellijk na het vervoer van de dooden en gewonden de plaats van het misdrijf volledig werd afgezet. Er begon toen hier nog in de nachtelijke uren van Dinsdag op Woensdag een bijzonder moeilijk werk. Alle puin werd zorgvuldig gezift en systema tisch doorzocht en geordend. Na methodisch zoe ken gedurende dagen en nachten en met de meest nauwkeurige drukberekening, waarbij aan dacht geschonken werd aan den aard der ont ploffing, kwam de politie in het bezit van enkele, deels onbelangrijk schijnende splinters, schroef jes en deelen van een veer, die de voorwaarde vormde voor de eerste reconstructie van het ob jectieve feitenmateriaal. Er kon thans een eerste duidélijk beeld verkregen worden omtrent het uurwerk, dat de ontploffing tot stand bracht, van den aard en ongeveer van den omvang van het springstofmateriaal, evenals van de vermoe- delenke plaats, waar de hedsche machine was aangebracht en de eigenlijke constructie van de bcm. Gevonden deelen van een speciaal uur werk maakten het mogelijk belangrijke conclu sies te trekken ten opzichte van de firma's die het vervaardigd hadden en gaven daarmede zeer bijzonder waardevolle vingerwijzingen voor de opsporing van den dader. Op dezen grondslag bouwde de commissie der veiligheidspolitie, bestaande uit ambtenaren van de Geheime Staatspolitie, haar verdere werk zaamheden op en nu konden de duizenden mede- deeligen uit 't geheele Duitsche volk nagegaan worden. De omsingeling van den misdadiger werd steeds nauwer. Toen de kring van verden kingen om Eiser gesloten was, toen alle per soonlijke contacten, zijn levensweg en zijn milieux nauwkeurig vastgesteld konden worden, Heinrich Himmler. kon weer in nieuwe herhaalde verhooren en confrontaties de overtuiging verkregen worden, dat men den werkelijken dader in handen had.On- der den druk van het bewijsmateriaal en de in tusschen op de plaatsen, waar de dader een toevlucht gezocht had vastgestelde bijzonder heden kon de bekentenis van den misdadiger nóg slechts een bevestiging geven van het re sultaat van het onderzoek. Hoe nauwkeurig en systematisch Eiser gewerkt heeft, blijkt uit de volgende bijzonderheid die in den loop van het verhoor aan het licht is gekomen. Na zijn eigenlijke bekentenis zou Eiser ter opheldering van eenige kwes ties naar den Bürgerbraukeller in Münehen gebracht worden, Eiser verklaarde dat dit overbodig was, en vervaardigde ten bewijze daarvan in het lokaal waar hij verhoord werd uit de vrije hand en uit het hoofd een tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurige schets van de plaats waar de daad ge pleegd is en die het geheele technisch ge compliceerde moordplan nauwkeurig en waarheidsgetrouw Inhield. Het was de politie in den loop van de opspo ring een raadsel gebleven waarom de dader met het oog op den langen looptijd van het uurwerk in zijn helsche machine onderweg naar het bui- Kinder Ledikanten Wiegen Baby-Commodes Kinderstoelen Looprekken Wagenkussens Wagenvachten Kalverstr. 11-21 IJmuiden-Oost bUiiyeveu cadeau* (Adv ingez. Med.j tenland nog eens terugkeerde. De dader heeft dit punt opgehelderd. De eerste openbare bekendmaking van het af zeggen van de plechtigheid in den Bürgerbrau keller en de latere verandering van den termijn voor de redevoering van Hitier op den avond van 8 November had hem ertoe gebracht zich nog maals naar de plaats van de misdaad te bege ven. De gelukkige omstandigheid, zoo besluit de „Deutscher Dienst", „die den Führer en daar mede ons allen behoed heeft voor een ontzet- tenden rampspoed werd den misdadiger nood lottig. Hij kon gegrepen worden voor hij zich in het buitenland aan een arrestatie kon onttrek ken. Wij allen moeten deze omstandigheid dub bel dankbaar zijn want de arrestatie van dezen man heeft in al zijn consequenties een be- teekenis welke strekking in het geheel niet te schatten is". DAMMEN, COMPETITIE TWEEDE KLASSE DISTRICTSBOND NOORD-HOLLAND. Voor bovengenoemde competitie speelt de Haarlemsche Damclub IV tegen de Damclub „Het Noorden" I. Het werd 14—6 voor laatst genoemde.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1