IJMUIDEN Behandeling der gemeentebegrooting. miKT GEDICHTEN Raad Velsen. Het College aan het woord. Velsen niet in een uitzonde ringspositie, maar we moeten zuinig zijn- Politie- en andere zaken. De Voorzitter verdedigt den arrestanten wagen en den goedkoopen assistent-arts voor den G. G. G. D. Politieke tegenstellingen- Bij de replieken handhaven allen hun standpunt, maar wethouder Van Leusen heeft succes met zijn -verdediging van het voorstel inzake den assistent G. G. G. D. Een chauvinistisch slot. Gistermiddag 2 uur werd de Maandagavond ver daagde vergadering van den gemeenteraad voort gezet. Het woord is aan het college. De voorzitter opent de beantwoording door het college. Natuurlijk komen uit 's voorzitters mond woorden van dank voor de waardeering, uitgesproken voor het werk van het college. Uit dej woorden van vele sprekers zou men kunnen afleiden dat Velsen verkeert in een uitzonderingspositie, maar zoo is het niet. Zeker, we moeten zuinig zijn, maar zooals Velsen er voor staat, staan alle gemeen ten van importantie er voor. Natuurlijk waren er ook opmerkingen. De heer v. d. Veer bijv. heeft gesproken over de verhouding tusschen spreker en de S. D. A. P., maar spreker staat boven de partijen en hij behandelt alle partijen gelijk. Spreker zet uiteen, waarom hij geen toe stemming kon geven voor de opvoering van „Vijf tig jaren" van Maurits Dekker. In het stuk wordt op beleedigende wijze gesproken over het hoofd van een bevrienden staat, wat in een tijd van interna tionale spanning hoogst ongewenscht was. Van hoogerhand is later aan de burgemeesters last ge geven, met klem tegen het stuk op te komen. Spreker gunt de S. D. A. P. gaarne haar Meifeest. Men heeft geklaagd óver de beperkende bepalingen voor een optocht, maar Velsen is geen plattelands gemeente en we moeten rekening houden met het verkeer. Spreker ontzegt den heer v. d: Veer het recht, hem bij de een of andere partij in te deelen. Iedereen, die op straat loopt heeft verstand van de politie. De heer Dunnebier. En van Openbare Wer ken. Persoonlijk bereikten hem geen klachten, aldus de voorzitter, wel klachten over het optreden van het publiek tegenover de pplitie. Het komt voor, dat ambtenaren van de politie worden be handeld op een wijze, die de spuigaten uitloopt. Met cijfers toont spreker aan, dat de kosten van de politie blijven binnen het kader van wat in andere soortgelijke gemeenten wordt uitgegeven. Boven dien is de dienst der politie door de mobilisatie ten zeerste verzwaard. Het reorganisatieplan moet worden uitgevoerd. De arrestantenwagen wordt geen overvalwagen; hij wordt o.a. gebruikt om agenten snel te kunnen vervoeren naar plaatsen waar ze noodig zijn bijv. bij een eventueele ver keersopstopping bij de pont. Ook zal de auto wor den gebruikt voor het vervoeren van slachtoffers van een verkeersongeval naar ziekenhuis e. d. Met het benoemen van een assistent-arts voor den G. G. G. D. ishet een lijdensgeschiedenis. De oplos sing, die het college aan de hand geeft, is geen ideale, maar het lijkt voorloopig de beste. De direc teur heeft op deze oplossing aangedrongen. We moeten de zaak niet te somber zien, meent de voor zitter. Laten we het zoo maar eens probeeren. Over de verdeeling der wethouderszetels spreken de zegt de voorzitter dat het college geen raad van ministers is; het is in zijn geheel verantwoordelijk. Achtereenvolgens krijgt elke spreker zijn beurt. Congressen naar Velsen? Daarvoor bezit Velsen geen voldoende hótel-accomodatie. Spreker heeft meermalen getracht, congressen naar Velsen te krijgen, maar steeds strandden zijn pogingen op het ontbreken van groote hotels. De heer Verbeek heeft gesproken over het Burgemeester Rijkenspark. Hij wil daar meer parkaanleg, maar spreker meent, dat de schoonheid van dit park daarin gelegen is, dat het een stukje ongerepte natuur is en zoo moeten we het behouden. De luchtbescherming heeft niet gestaan in het centrum der belangstelling. De dienst ontneemt aan de blokken wel eens het enthousiasme, heeft de heer Homburg gezegd. Inderdaad en dat is wel eens noodig. Het moge vreemd klinken maar de blokken moeten wel eens geremd worden. De Kalverstraat. Het particulier initiatief kan hier veel doen, vooral wat betreft het afstaan dei- voortuintjes. De kermis: de raad heeft indertijd besloten, de kermis af te schaffen en daarom kan spreker slechts bij uitzondering vergunning voor eenige vermal ij k- heden geven. De raad heeft de kermis afgeschaft en nu wil spreker haar niet weer door een achter deurtje naar binnen halen. Wil men een anderen kant uit, de raad kome met een voorstel. De heer Van Kleef heeft gemeend, dat het geld, uitgegeven voor reclame voor het grondbedrijf weggegooid geld is, maar spreker is het daarmee niet eens. Als het aan spreker lag, zou er nog veel meer geld voor uitgegeven worden. Ten slotte hekelt spreker nog een artikel van Mr. d. Flier in een der bladen, waarin wordt te ken nen gegeven, dat Velsen-Noord maar bij Beverwijk moest worden ingelijfd. Het is onjuist, dat Velsen- Noord meer lasten dan lusten oplevert. PURMERENDER MARKTBERICHT. Purmerend, 21 November. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, ■wegende 53000 KG. Handel matig. Hoogste prijs 21. Kleine Boerenkaas, aanvoer 3 21.50 per 100 KG. Boter 1.50—1.65 per KG. Runderen, totaal 776 stuks. Vette koeien 435 6470 per KG. matig; gelidie koeien en melk koeden 341 110—260 per stuk, matig; paarden 10 90—190 per stuk, stug; vette kalveren 192 6030 per KG; nuchtere kalveren voor de slacht 332 811 per stuk, matig; nuchtere kalveren voor de fok 1217 per stuk. Vette varkens 188 st. 64—69 ct. per kilo; vlug; Magere varkens 11 st. f20—f30 per stuk; matig. Biggen 76 st. f 12—f 20 per stuk; matig. Schapen 1833 st. f 14—f26 per stuk; matig; Bokken 36 st. f 3f 10 per stuk; matig. Kipeieren f 5f 5.50 per 100 st. Eendeieren f 3.50 per 100 st. Oude kippen en hanen 6900 st. .3550 ct. per kilo. Konijnen f 0.80—f 1.70 per stuk. Eenden 600 st. f 0.25—f 0.60 per stuk. Duiven 40 ct. per paar. Ganzen 343 st. f 2.45—f 2.85 per stuk. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G. A. Afdeeling eieren. Aanvoer 95000 Eendeieren f 3.90 a f 3.95 Aanvoer 80.0000 Broedeieren f 4.40 a f 6.00. VEEMARKT. Rotterdam, 21 November. Totaal aanvoer 5358. Paarden 130, veulens 10. magere runderen 1650, vette runderen 1070. vette kalveren 35, graskalveren 409, nuchtere kalveren 1189. schapen en lammeren 775, varkens 4, bokken en geiten 86. Prijzen per K.G.: vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 4050, vette ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 40—50, stieren le kw. 66, 2e kw. 54, 3e kw. 44, vette kalveren le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 5675, schapen, le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35, lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40, gras kalveren 2e kw. 50. 3e kw. 40. nuchtere kalveren, le kw. 40, 2e kw. 35. 3e kw. 30, slachtpaarden le kw. 57, 2e kw. 46. 3e kw. 36 Prijzen per stuk: Schapen le kw. 28, 2e kw. 22, 3e kw. 17. Lammeren le kw. 20, 2e kw. 16, 3e kw. 12. Nuchtere kalveren le kw. 9. 2e kw. 7, 3e kw. 4. Nuchtere fokkalveren le kw. 17, 2e kw. 14, 3e lew. 10 Slachtpaarden le kw. 245, 2e kw. 180, 3e kw. 110. Werkpaarden le kw. 375, 2e kw. 265, 3e kw. 160. Hitten le kw. 240, 2e kw. 210, 3e kw. 110. Kalf- koeien le kw. 260, 2e kw. 185, 3e kw. 135. Melk koeien le kw. 255, 2e kw. 185, 3e kw. 135. Varekoeien le kw. 170, 2e ky. 120, 3e kw. 90. Vaarzen le kw. 140, 2e kw. 120, 3e kw. 90. Pinken le lew. 100, 2e kw. 80, 3e kw. 60. Graskalveren le kw. 50, 2e kw. 30, 3e kw. 20. Bokken en geiten le kw. 12, 2e kw. 8, 3e kw. 5. Omschrijving Dinsdagsche Marktnoteering. Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets stijver, stieren aanvoer iets rui mer, handel tamelijk, prijzen onveranderd; vette kalveren aanvoer als vorige week, handel redelijk,' prijzen als gisteren; schapen en lammeren aanvoer veel grooter, handel matig, prijzen als gisteren: nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen onv.: paarden aanvoer iets ruimer, handel lui, prijzen dalende: kalf- en melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel levendi ger, prijzen iets hooger; varekoeien aanvoer flink, handel flauw, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken aanvoer veel' ruimer,, handel tamelijk, prij zen prijshoudend; graskalveren aanvoer grooter, fcandel levendig, prijzen hooger. De heer Dunnebier, wethouder van Openbare Werken verdedigt nu voor de 21e maal de begroo ting van O. W. in den raad en hij doet dat ook nu weer met het grootste genoegen. Het verheugt spre ker, dat deze begrooting zoo goed is ontvangen. Alleen de heer Van Heijst was niet tevreden. Hij wil spreker nu op stal zetten. Spreker verdedigt den aankoop van het terrein van de Kikvorsch. Aan den afrit van de Visschershaven kan de gemeente niets doen, dat is de taaak van „de Binnenlandsche". Wanneer deze komt met een exploitatie-aanvraag zal als eerste eïsch gesteld worden het maken van den afrit. Juist door uitvoering in werkverschaf fing hebben we het heele rioleeringsplan gekregen. B. en W. hadden allerlei moeilijkheden verwacht, maar het is verbazend meegevallen. De arbeiders hebben uitstekend gewerkt. De Vereffeningsverordening komt aan de orde als de motie ten Broeke c.s. in behandeling komt. Voor afdoende verbetering van de Jan Gijsen- vaart is een plan ingediend, maar van het Werk fonds krijgen we geen steun omdat er te weinig arbeidsloon in zit. Het rioleeren van de beken kost kapitalen. De nieuwe weg van IJmuiden naar Drie huis is in bewerking en voor het slachthuis is een taxatiecommissie benoemd op welker rapport ge wacht wordt. Verder vernemen we bijzonderheden over de kwestie Böhm, over den gang van zaken bij Open bare Werken. Dé heer Van Heijst hèeft plannen op gesomd. Ja, plannen hebben we genoeg, zegt de heer Dunnebier, maar het geld hebben we niet. En bovendien, als een particulier in een bepaald plan niets ziet, moet de gemeente het dan doen? Spreker verdedigt het voorstel tot aankoop van een nieuwe vuilnisauto. De.kwestie der vuilnisemmers heeft er niets mee te maken. Het Velserduinplein is goed. Het was beter dat het anders afliep, maar het kon nu eenmaal niet anders. Een feit is, dat men er niet kan racen. Het doortrekken van de Rembrandtlaan zal het verkeer op het plein ten zeerste ontlasten. Over het verwijderen van de woningen waarover de heer Stevens heeft gesproken wordt onder handeld. De heer Visser wethouder van Sociale Zaken bespreekt den nieuwen toestand t. a. v. de duurte van levensonderhoud. Hij doet een belangrijke mededeeling inzake de schoolvoeding, n.l. dat het college vanmorgen besloten heeft, toestemming te vragen om een post voor schoolvoeding op de be grooting te mogen plaatsen. Spreker is vol lof voor het werk der commissie, maar B. en W. achten dit niet voldoende. Hij hoopt, dat het particulier initia tie!' gehandhaafd blijft. De heer Weij heeft gevraagd naar centrale keukens, maar spreker herinnert zich de agitatie van communistische zijde tegen de „centrale trog" van 19141918. Zullen we nu weer centrale keukens oprichten om een communistische agitatie uit te lokken? De kwestie van den kinder toeslag hoopt spreker den raad binnenkort te kunnen voorleggen. Er is gezegd, dat onze gemeente er wat de werk loosheid betreft, slecht voorstaat, maar dat is niet juist. In plaatsen van de grootte van Velsen zijn evenveel of meer werkloozen. We moeten de zaak niet zwarter zien dan ze werkelijk is. Het visscherij- bearijf is er door den oorlogstoestand slecht aan toe, maar het cijfer is niet overwegend in het totaal. Voor de kleine vischhandelaren zal misschien wat gedaan kunnen worden. De gemeente meent, in overleg met de Vischhandelvereeniging iets voor deze menschen te kunnen doen buiten M. H. om. Hulp aan de visscherij is niet de taak der gemeente; dit is een zaak voor het rijk. Verhooging van het loon van het gemeentepersoneel is een kwestie dei- organisaties. Zoodra deze organisaties meenen, dat verhooging van de loonen van het gemeenteperso neel noodig is zullen ze wel bij de gemeente komen. Verhooging van steun is de zaak der rijksregeering. Spreker wijst op de verhooging van steun voor een bepaalde groep van werkloozen van 75 cents per woek.*Op de opmerking van den heer Geelen zegt spreker, dat het hier een wettelijke regeling geldt en het is doelloos tc trachten daar verandering in te brengen. De heer Visser bespreekt nog het borgstel lingsfonds, waarover de heer Stevens eenige op merkingen heeft gemaakt. Men moet niet vergeten, dat het fonds er voor moet zorgen, dat het geleende geld terugkomt, anders dan bij het Fonds voor bijzondere nooden. Menschen, die er geen boek houding op na houden, worden afgewezen. De heer N ij s s e n wethouder van Financiën meent, evenals de voorzitter, dat er geen enkele eden is, de gemeente Velsen te beschouwen als een gemeente die in een bijzondere positie ver keert. Door haar vroegere zuinig beheer krijgt de gemeente slechts een uitkeeririg van f 400.000, Zaan dam, veel kleiner dan Velsen krijgt veel meer, zooi ook vele andere gemeenten. We moeten afwachten, of de begrootïng nog wel beantwoordt aan de ver anderde omstandigheden. De Ophaal- en Stortingsdienst uit te breiden met een incassodienst acht spreker niet gewenscht. Dit levert de gemeente geen enkel voordeel op. Spreker meent, dat er geen reden is om al te pessimistisch tc zijn voor de toekomst onzer gemeente. De belas ting is hier niet hooger dan in andere gemeenten met dezelfde verhoudingen als Velsen. De heer A. J. van Leusen, wethouder van Onderwijs begint met den raad te bedanken voor het in hem geschonken vertrouwen door hem di reet nadat hij deze zaal binnentrad te benoemen tot wethouder. Iemand, die tot een dcrgelijken post geroepen wordt, moet overtuigd zijn van zijn ver antwoordelijkheid. Verder is spreker den raad er kentelijk voor de wijze, waarop men het hem bij deze begrooting gemakkelijk heeft gemaakt. De heer van Leusen bespreekt daarna de benoeming van een vierden wethouder. Met klem ontkent spre ker, dat het hem te doen is geweest om een bezol digd baantje. Tegen insinuaties in dien zin wil spre ker met klem protesteeren. Met dankbaarheid heeft spreker geconstateerd, dat de vertegenwoordiger der Liberale Staatspartij in den raad niet aan het spel van een liberaal blad heeft meegedaan, alhoe wel hij het betreurt, dat deze vertegenwoordiger daartegen niet geprotesteerd heeft. Spreker heeft dezen post aangenomen omdat hij overtuigd is, hiermee de gelegenheid te hebben ge kregen, iets te doen in het belang der gemeente. Het verheugt spreker, dat de tegenstanders van den vierden wethouder hem sympathiek begroet heb ben. Verder beantwoordt spreker een wat hij noemt insinuatie van den heer Van Heyst, dat de Vrijzin nigen de regenbooggroep hebben verlaten om een wethouderszetel in de wacht te kunnen sleepen. Spreker vraagt den heer van Heyst of hij sym pathie heeft voor de Nationaal Socialistische Be weging. De heer Van Heyst: „Ja natuurlijk". Dan heeft de heer Van Heyst niet het recht zich langer neutraal te noemen, vervolgt de heer van Leusen. Van dit politieke steekspel betreedt spreker dan het terrein der „Realpolitik". De gasverlichting kan inderdaad nog wel beter. Een reserve-persleiding zou een ton kosten. We kunnen veiliger de totstand koming van de tunnel afwachten. Dokter de Groot wilde den gasprijs verhoogen om de begrooting sluitend te maken. Met hoeveel cent per M3. zou de heer de Groot den gasprijs dan wel willen verhoo gen? Men moet niet vergeten, dat we dan komen op het terrein der indirecte belasting. Het grootste deel van het voor reclame voor het gasbedrijf uit getrokken bedrag is bestemd voor service. Ook wor den uit dit bedrag gascomforen gratis beschikbaar gesteld, wanneer deze worden gebruikt voor ver vanging van petroleumstelen. De heer Maas heeft gesproken over een woning tekort, de heer Homburg heeft er tegen gewaar schuwd, dat er na de mobilisatie veel woningen leeg komen. B. en W. moeten wikken en wegen. Maar het is sprekers meening, dat bij de aanzien lijke toeneming der bevolking het vroeg of laat op een woningtekort moet uitloopen. We zullen ons moeten afvragen, of het niet noodig is, dat de ge meente handelend moet optreden, in plaats van al les aan het particulier initiatief over te laten. Zoo dra B. en W. over de noodige gegevens beschikken, zal deze materie nader onder de oogen worden ge zien. Een gymnasium? Dit is op het oogenblik, vol gens sprekers meening, financieel onmogelijk, maar het college zal deze zaak onder de oogen houden. Het bezit van een gymnasium is inderdaad in het belang van de gemeente. Is er bij Gas en Water teveel personeel in tijde- lijken dienst?, heeft de heer Maas gevraagd. B. en W. zullen ook deze zaak onderzoeken. Het college meent, dat de opmerking van den heer Maas juist is. Ten slotte maakt de heer van Leusen een sprong buiten zijn terrein, n.l. naar den G. G. G. D. Hij meent, dat het absoluut onjuist is, voor assistent van den G. G. G. D. een pas afgestudeerden jon geman te benoemen. Het controleerende werk wordt overal opgedragen aan een man van ervaring. De directeur staat met zijn opinie in vakkringen ge heel alleen. Wanneer wij een arts voor den G. G. G. D. willen benoemen, moeten we daarvoor niet een arts hebben zonder praktijk-ervaring. Wan neer de directeur afwezig is, ligt het belangrijke werk tegen den grond. Juist in dezen tijd is het schreeuwend noodig, dat een ervaren medicus aan den dienst wordt, toegevoegd. Wanneer we geen volwaardigen medicus kunnen benoemen, doen we beter den post terug te nemen De replieken, De vierde zitting, die van gisteravond is bestemd voor de replieken, die geopend worden door den heer J. v. d. Veer (C. H.), die nog eens terugkomt op de tegenwerking, die de S. D. A. P. bij haar Mei feesten van den burgemeester heeft ondervonden. Spreker wil nog niets van den arrestantenwagen weten en sprekers fractie zal haar stem hieraan niet geven. De Vereffeningsverordening moet er blijven. Spreker is in zijn repliek zeer uitvoerig. Alle punten welke hij in eèrste instantie heeft behan deld, krijgen nog eens een goede beurt. Niet on vermeld mogen we laten, wat spreker zeide over de werkloosheid in het. visschersbedrijf. Deze is veel grooter dan het cijfer van de Arbeidsbeurs aan toont; anders varen in dezen tijd 82 booten, thans maar 27. Dat het aantal werkloozen niet grooter is komt, doordat vele zeevisschers elders wonen en voorts, dat velen werk hebben gevonden bij de Hoogovens, waar men ze graag heeft, omdat het harde werkers zijn. En dit wil spreker er met nadruk bij vermelden de menschen zijn in den zevenden hemel, dat ze een betrekicing aan den wal hebben kunnen krijgen. Voorts maken we nog mel ding van de lans, die spreker breekt voor de visch- venters. Voorts onthult spreker, dat hij ten aanzien van zijn standpunt ten opzichte van het benoemen van een assistent-arts voor den G. G. G. D. door wethouder van Leusen is bekeerd. Als er een voor stel komt om het bedrag van f 2500 te verhoogen zal sprekers fractie dit voorstel steunen. Ook de heer Verbeek (V.D.) is vrij uitvoerig in zijn replieken. Het blijkt, dat ook hij niet door den voorzitter is overtuigd, wat betreft de noodza kelijkheid van den arrestantenwagen. Maar de heer ten Broeke (C. H.) acht dezen wagen gewenscht, maar niet als arrestantenwagen doch als „dienstwagen". Wat den assistent-arts voor den G. G. G. D. betreft, houdt spreker zich vast aan het advies van den directeur. Zoowel de heer Verbeek als de heer ten Broeke verheugen zich er over, dat het gymnasium de aandacht van het col lege heeft. De heer Maas (R.K.) handhaaft zijn standpunt t.a.v. den jongen arts en hij is daarin versterkt na de uiteenzetting van wethouder van Leusen. Hij brengt den heer van der Veer hulde voor de wijze waarop deze het voorbereidende werk voor de wet- houdersbenoeming heeft geleid. De heer de Groot (Lib.) is het met zijn col lega van Leusen grootendeels eens, wat betreft het benoemen van den assistent-arts. Hij vindt een half-ambtelijke functionaris echter van geen over wegend bezwaar. We krijgen nog een plein politiek dispuut tusschen de beide geneeskundigen en dan is het de beurt aan den heer Heeremans (R.K.) die het met den voorzitter eens is, dat het Burgemeester Rijkens park zoo moet blijven zooals het is. Op de schuur van den heer Böhm komt de heer Heeremans nog wel eens terug. Dant ontzegt spreker den heer v. d. Veer hel recht, critiek op de handelingen van spre kers fractie te maken eri zegt hij als troostwoord tot den „Oosterling" den heer van Heijst, dat ook de Wijzen uit het Oosten kwamen. De heer Van Heyst (N. P.) wil als maar grond exploiteeren en vindt het jammer, dat de S.D.A.P. zoo weinig voor de particulieren gevoelt. De heer Van Heyst kan het niet verzetten, dat de gemeente de Kikvorsch gaat exploiteeren. Dat is een mooi brokje en de slechte stukken laat de gemeente aan de particulieren over. Dan schilt hij een appeltje met de Vrijz. Democraten, die hij gaarne in de re genbooggroep had behouden. Spreker is bij de ex tremisten ingedeeld, maar hij heeft het woord ex tremist in Winkler Prins niet kunnen vinden. De heer van Leusen: „Dat staat niet in Win kler Prins, maar in een boek voor moeilijke woor den." De heer van Heyst zegt, geen N. S. B.-er te zijn. Hij zou het gruwelijk jammer vinden als ons land aan het fascisme tert onder moest gaan. De neer Weij (Comm.) is er mee ingenomen wat de wethouder van Sociale Zaken gezegd heeft over de schoolvoeding. Als in 19141918 door de communisten tegen de centrale keuken geagiteerd is, wil dit nog niet zeggen dat men dat nu ook zal doen. Als spreker naast den heer van Heyst zit, moet men daaruit niet afleiden, dat communisme en fascisme één zijn. Dan hooren we nog den heer Homburg (A.R.); hij brengt o.a. de Vex-effeningsverordening ter sprake. Deze is toch niet zoo maar in den raad ge komen; er zijn zelfs cursussen over gehouden. Is het wel juist, dat de bouwnijvex-heid door deze ver ordening op het doode punt is gekomen? Spelen de tijdsomstandigheden hier ook geen rol? Tegen de uitbreiding der politie, voor zoover het de thans voorgestelde betreft, heeft sprekex's fractie geen be zwaar, maar hij hoopt, dat de burgemeester voor verdere uitbreiding rekening zal houden met de gevoelens van den raad. Voor den arrestantenwagen kan spreker nog niets voelen. De toestand in de Kalverstraat, ter sprake gebracht door den heer 'Stevens noemt spreker een schande voor de ge meente. Het voorstel van den assistent-arts zou spreker nog willen aanhouden. De heer Stevens (R.K.) begint met de Kalver- stx-aat, het centrum van onze gemeente en de toe stand is daar onhoudbaar. Maak de Kalverstraat in ox-de en er komen prachtige winkels. Spreker zal de functie, hem door den heer Dunnebier opgelegd aanvaarden en spoedig het resultaat mededeelen. Spreker houdt nog eens een pleidooi voor ver laging van het muziekrecht. Verder bespi*eekt de heer Stevens het Borgstellingsfonds, het éénrich tingsverkeer en het venlvei-bod en laakt dan nog het coöpei-atief inkoopen door ambtenaren. Ten slotte hooren we nog den heer Geelen (R.K.). Hij wil niet alleen het advies van den di recteur van den Reinigingsdienst opvolgen inzake de roltrommelauto maar ook dat van den commis saris van politie inzake den arrestantenwagen. Ver der komt de heer Geelen nog eens op voor de be langen der wex-kloozen. Het is een strop, dat voor de eerste drie dagen geen uitkeering van de ziekte wet wordt gegeven. Hij hoopt, dat het college hier in verbetering kan verkrijgen. Na een korte pauze is het woord weer aan het college, te beginnen met den voorzitter, die nog eens ontkent, dat hij de S. D. A. P. bij het oi-gani- seeren van feesten en betoogingen in den weg heeft gestaan. De arrestantenwagen ftast in hel kader van de organisatie der politie. Zedenpolitie en kin derpolitie is dringend noodig maar met de tegen woordige sterkte van het corps kan hij daannee niet beginnen. Spreker vi-aagt den raad, het bedrag van f 2500 voor den assistent-arts te laten staan. Het college zal dan later zien in hoeverre aan de wenschexi der le den tegemoet kan worden gekomen. De heer Dunnebier, sprekende over het pad naar de Visschershaven, hoopt, in overleg met de Staatsvisschershaven dit te kunnen verbeteren. Aan verkaveling van Spaarnberg, zooals de heer Van Heyst dat wil, zal spreker zoolang hij wethou der is, nooit meewei'ken. De heer N ij s s e n komt op tegen de opmerking van den heer de Groot, dat de schuldenlast der ge meente steeds grooter wordt. Men xnoet er rekening mee houden wat hier als toegenomen bezit tegen- ever staat. De heer Visser beantwoordt eveneens nog eenige opmerkingen. Als het; college toezeggingen heeft gedaan, z.ulen deze zooveel mogelijk uitge voerd worden, voor zoover het in de macht van het college ligt. Het niet juist, dat vischventers, die om steun kwamen, van het kastje naar den muur wor den gestuurd. Een aantal wordt door M. H. ge steund. Getracht zal worden hiervoor een bijzon dere regeling te treffen. Spreker hoopt, dat door de in uitzicht zijnde groote werken spoedig een aantal werkloozen tewerk gesteld kunnen worden. Spreker wil geen poging doen om in de ziektei-ege- hng verandering te krijgen, daar dit onmogelijk is. De betrokkenen worden echter zoo "mógelijk op an dere wijze geholpen. Hét Fonds voor bijzondere noo den doet goed werk; 52 kleine middenstanders zijn er door geholpen. Tenslotte hooren we nog enkele korte opmerkin gen van wethouder van Leusen over de wo ningmarkt, over den kostprijs van het water en over de service en de persleiding van het gasbedrijf. Hij geeft den heer Homburg weinig hoop, dat de ge meente een reserve-persleiding krijgt. Tot slot nog eens de kwestie van den vierden wethouder, waar in spreker zich in het bijzonder tot den heer van Heyst richt, dien hij beginselloosheid verwijt. En dan bespreekt de heer Meijer (R.K.) als Velsen-Noorder nog eens het artikel van Mr. v. d. Flier. Hij meent, de tolk van alle Velsenaren te zijn als hij zegt dat alle Velsen-Noordex-s bij Velsen willen blijven (bravo!) Met deze uiting van chauvinisme is de zaak voor dezen avond afgeloopen. Maarwij komen te ug Woensdagavond 7 uur. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. C. van DuijnHoogzaad z., Bie- zenweg 70. Santpoort; M. A. Thijnis—Visser z-. Bik en Amoldkade 11 rood, IJmuiden; C. P. Gie- zen—Wit d., Lumeijstraat 18 IJmuiden; A. Kraaijenoord—van der Toorn z., Annastraat 1 rood IJmuiden; A. Lub—Hekhuis z., Kennemer- laan 131, IJmuiden; J, Kuipers—Gaastra d., Torricellistraat 11, IJmuiden. Overleden: Geen. Het aantal werkloozen daalde verder. Het aantal geheel werklooze volwassen ar beiders dat op 11 November j.l. 1397 bedroeg, was op 18 November gedaald tot 1361. Het aan tal ingeschreven werkzoekenden tegen 1835 op 11 November. Ingeschreven waren 276 239 ders. 163 (156) metaalbewerkers, bewerkers, 27 (26) landarbeiders 1 ven arbeiders, 253 (259) visschers, 'a '203.: 33 (45, ai'bei(letj toorbedienden, 580 (608) losse (231) arbeiders in overige 1758 (1835) mannen boven 18 jaar. Verder waren ingeschreven 57 (68) onder 18 j., 18 (21) vrouwen boven vrouwen onder 18 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffu, ren geplaatst 223 (221) mannen boven ij -"1 P kru flüur idge aers, o :"Zater ;en i Gouden echtvcreenig Maandag 4 December a.s. hoopt het echh J. M. Keune—Drogtrop Kastanjestraat den dag te herdenken waarop het voor 50 ud het huwelijk trad. Vijf en veertig jasjJ woonde het echtpaar in Amsterdam, ^.i heer Keune 43 jaar als meesterknecht zaam was bij de firma van Ilemsing. Ho beide oudjes de 70 jaar reeds -der I «e be (de heer Keune is 76 en mevrouw 70 jaar) ben zij geen ziekte gekend. Hun gezegend met 10 kinderen, welke allênj trouwd zijn en 21 kinderen hebben, de kinderen is het huis op fraaie wijze 1 bloemen gezet. Het zal den beiden oudjes in deze c niet aan belangstelling ontbreken. CANTINE WITTE BIOSCOOP. Cabaretavoi In de cantine in de Mahustraat werds avond voor de militairen een cabaretavond^ der leiding van Rob Hilton gegeven. Deze aid georganiseerd door de commissie van o. werd door de bekende cantine-band ingeleid, ui cabaret-gezelschap dat hierna voor het licht kwam, wist met een aardig programmal avond te vullen. De artisten in het "J equilibrist Henk Diederman, werden "luide ij. gejuicht. Naar men ons meedeelde, zal heden- morgenavond hetzelfde gezelschap nogmaals treden dit met het doel om alle, hier gl militairen in de gelegenheid te stellen voering te kunnen bijwonen. SINTERKLAAS KOMT VANMIDDAG. Vanmiddag komt Sinterklaas, vergezeld ui Zwarte Piet een bezoek brengen aan Und den -Oost. Om kwart voor drie arriveert i vriendelijke bisschop met zijn zwarten bedienq aan het station Velsen-IJmuiden-Oost. Te p; rijdt Sinterklaas naar de firma Glas indeK verstraat, waar hij de kinderen met geséa ken zal verrassen. Sinterklaas blijft tot zijn naamdag de a van de firma Glas en eiken Woensdag- en '~d terdagmiddag is hij in de zaak aanwezig en al dan zal hij mooie cadeaux aan de kinderen,i hem komen bezoeken, schenken. Hij zal v zeker op een druk bezoek kunnen rekenen. De vermaarde Finsche middenafstandslooper Taisto Maki, die in den afgeloopen zomer ver scheidene wereldrecords verbeterde is thans ook in den militairen dienst voor zijn land opgeroe pen. Vit Amerika is hij uitgenoodigd om een serie wedstrijden te loopen en naar verluidt zal de Finsche regeering hem hiervoor verlof geven Duitschers van gifgasgebruik beschuldigd. PARIJS, 20 November (Reuter)De Pootó regeering heeft inlichtingen ontvangen betel fende het gebruik van gas door de Duitschec tegen de Polen. Er is in Parijs hedenavond S officieel Poolsch communiqué uitgegeven wari gezegd wordt: „Talrijke beëdigde verklanr.fr.J; zijn afgelegd door sanitaire autoriteiten. In W lanow hebben de Duitschers verstikkend gas se- gebruikt en tijdens de belegering van Warschaujj phosgeengas gebruikt door de Duitsche trof" in de buitenwijk Powazkl, hetgeen tal) slachtoffers maakte. Tijdens de belegering h Roode Kruisverpleegsters personen behandeld.!! brandwonden van mosterdgas hadden gekre?r Ook is mosterdgas gevonden in Praga op bodem van een granaattrechter". FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haar&i zijn die volgende faillissementen uitgesproten op Dinsdag 21 November 1939: 1. Frans Bersee, bloembollenkweeker en han* dietaar, wonende te Beverwijk, Arendsweg 158. j Curator mr. L. S. Römelingh te Haarlem. 2. N. van der Wel. bloembollenhanidelaaf,1 wonende te Beverwijk, Naarcissenweg 8. Curator mr. J. H. Junge te Haarlem. 3. H. M. Schaken, reiziger, wonende te Haar lem, Kindterhuissdngel 24. Curator mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarleff- Rechter-Comimissaris in al deze faillissementen mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden de faillissementen van: 1. W. Peters, uitgever, wonende te Curator mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar.fi 2. Marinus van Leeuwen, limonadefabrmaB» en kruidenier, wonende te Haarlem. Curator mr. J. van der Hoeven te Haarlem. 3. Z. Knol, bakker, wonende te Haarlem. Curator mr. J. Verlooy te Heemstede. 4. Catharina van Geemen, weduwe van F-J| Hunter, zonder beroep, wonende te Haarlem. Curator mr. F. J. D. Theyse te Haariem. Op 21 November 1939 is aan de N.V. Bloem* bollenkweekerij en Handel De Koster N.V., sa tutair gevestigd en kantoorhoudende te Benne- broek aan de Duinlaan 110. 12, voorloopige sur seance van betaling verleend: Behandeling 6 Januari 1940, des voorrmöflM om 9.45 uur in het Paleis van Justitie te Haane Bewindvoerder nu*. T. A. M. A. van Seis, alhiea*. BURGERLIJKE STAND HAARLEM - Dj"g! Bevallen: 18 Nov.: H. M. Baars—Kok, d., v Lassche, z., M. A. M. Stegeman—Boogaara, i 19 Nov.: V. de VidesHendriks, d., H. J. Stev gen—Kuijt, z., M. E. van der Vegt—Vêlanui. 20 Nov.: C. de JongBakker, z., N. Bulten - d., C. van KampenHoorendijk, d., G. 148** \t Slinger, d., H. Bekkei*sde Nieuwe, z., 21 P. L. de Bruine—Hensbergen, z*

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2