trste geredden van „Simon Bolivar" rag in ons land. België richt de oogen naar Nederland Luchtschepen voor het Duitsch- Russisch handelsverkeer? Zuster Aletta doet haar relaas hgelsche mijnenlegger vergaan Wat beide landen bindt. M „!De ougeCuksm uur op jidgedreven zee it crHlPHOL, 21 November. De eerste pas fes die cle ramp van de „Simo-n Bolivar" 7aVer<lag'middag overleefden, zijn heelen den niet de eerste K.L.M.-machine, welke *916 van Shoreham naar Schiphol ver- op het Amsterdamsche vliegveld aan- linén. Het waren de vier Zusters Dorni- Lessén, genaamd Zuster Emilia, Aletta, Smbana en Waltruda, die zich tijdens den, ip zoo buitengewoon moedig hebben ge- ï«en. '»r begroeting waren op Schiphol aanwezig, de ieen overste van de Dominicanessen in Ne- id Zuster Hortensia uit Huize Bij Dorp te oh'oten, Zuster Amanda, priorin van het St. «-klooster aan den overkant van het IJ, j' de paters Dominicanen de Barbanson, pa wn Weerelt en pater Bruens uit Amsterdam. (Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat- jppji was vertegenwoordigd door den heer W. öiiyff, adj. directeur, door den B. W. J. Leyen jlïan de afdeeling passage en den heer J. C. me üeicie laatste heeren waren op weg naar eden, om zich daar ter plaatse op de hoogte te jen van de bijzonderheden van de ramp met Simon Bolivar". [jtiiurlijk waren eveneens zeer vele familie- ;U op het vliegveld aanwezig, alsmede een •ot aantal fotografen en journalisten, lien om ongeveer kwart over elf de „Zilverrei- "in zicht kwam, stelden allen zich op het per voor het douanekantoor op, om de vier dap- Nederlandsche Zusters een hartelijk welkom («reiden. Set was niet mogelijk haar nog in het vliegtuig iegroeten, daar zooals bekend, de ramen van.' verkeersmachines, in verband met de tijds- jftndigheden geblindeerd zijn. Onmiddellijk |t de machine op het perron stilstond, kwam s eerste de jonge Zuster Aletta naar buiten, jsdig gevolgd door haar medezusters Emilia, taibama en Waltruda. get was een geweldig gedrang- op het perron. Zusters werden hartelijk begroet door haar édezusters en door de op Schiphol aanwezige Iers-Dominicanen. Van alle kanten kregen gelukwenschen in ontvangst te nemen en •is duidelijk dat de heeren van de K.N,S.M. itroerd dankten voor alles wat zij tijdens de iischrikkelijke scheepsramp hadden gedaan. Het was de Zusters aan te zien, dat zij getrof- waren door deze blijken van belangstelling. leken van gesprekken konden wij op en wij moesten constateeren dat deze esters niet in de eerste plaats dachten aan oer eigen behoud tijdens de ramp, doch vóör- melijk haar aandacht hadden besteed aan de jding van zoo vele andere passagiers. Zij lieten h gewillig door familieleden en journalisten cdervragen. Zij poseerden zelfs eenigen tijd op trapje van de K.L.M.-machine voor film- eerateurs en fotografen en toendeze eerste hikte wat geluwd was begaven zij zich naar douanekantoor. liet restaurant werden de zusters door de ^tneen-oversbe onthaald op een kopje koffie toen kwamen ook de tongen los, omdat zij irï- tdaad veel ervaringen uit de bange uren had- ai te vertellen. Zoo beschreef zuster Aletta het waarop het schip op de mijn liep. De ierzusters waren op dat moment op het dek, in opstelling met de meeste passagiers, die bin- a'bleven, omdat het vrij koud was. Zij beke- la.de oorlogsschepen- die in de nabijheid van ïi schip rondvoeren en wandelden verder rustig len en weer. Het eerst voelden zij een schok, muten rinkelden en na enkele seconden helde :t schip over. Onmiddellijk ontstond er een note chaos aan boord. ïan binnen het schip uit renden alle passa- ,Unaar de sloepen. Men wist evenwel niet bij itiie sloep men zich moest vervoegen, want er ia nog geen „sloepenrol" gehóuden en men had min de gelegenheid gekregen onder deskun- ge leiding met de reddinggordels te oefenen. Sister Aletta, die dit verhaal deed, begaf zich e;! haar drie collega's naar een der sloepen. Op sn gegeven oogenblik kon zij niet yerder omdat har de weg werd versperd door een man, die li; de machinekamer naar boven stormde. Zij zag hoe haar drie mede-zusters een plaats leen sloep wisten te bemachtigen. Deze sloep feiop cle normale wijze in zee worden neergela- Zuster Aletta trachtte een tweede sloep te- ttieiken, Deze was eveneens vol met menschen u toen het moment gekomen was dat de sloep fe worden gestreken bleek het dat de davits ver rongen waren. Van een derde sloep konden de fewen niet gevierd worden.Zuster Aletta wist in fee derde sloep een plaats te bemachtigen. Te- 'oren had zij haar schoenen uitgetrokken, even- ilshaar mantel, om tijdens de redding niet dóór fer'ollige kleeren gehinderd te worden. Zij had pi haar reddingsgordel aan, doch zij begreep dat fep verkeerd zat. be stampvolle sloep kwam toch In het sater terecht, nadat iemEftid de touwen had esneden, doch vrijwel onmiddellijk dit vaartuig, zoodat de passagiers in fet water terecht kwamen. Zuster Aletta ver telde voorts hoe zij enkele keeren onder wa ter kwam. Tenslotte kwam zij opnieuw hoven, waarbij een dame met haar kind eau haar bals hingen. De dappere zuster trachtte een plank te Wpen, doch deze gleed uit haar handen, Mat alles met olie besmeurd was. Het sas buitengewoon moeilijk een plank of een ander ronddrijvend wrakstuk te grijpen. Ein- ""k slaagde zij er in een stuk hout, waar- een ijzeren staaf zat, vast te houden. probeerde nog de vrouw en het kind te gijpen, doch deze schenen aan het einde >an hun krachten te zijn Een uur lang dreef zuster Aletta in het Jfr rond, waarop een dikke vuile olielaag Tenslotte werd zij opgemerkt door een ïlsch oorlogsschip dat hulp bood. Het ,5fn m buitengewoon lastig vanwege de olie, om aan boord van dit oorlogsschip Een doode, vijf vermisten LONDEN, 21 November. (Reuter-A.N.P.) a Admiraliteit maakt bekend, dat de als munlegger dienst doende trawler „Mastiff" als ïavolg van (|e ontploffing van een Duitsche mi»i is verloren gegaan, en man is om het leven gekomen. Vijf worden vermist. te komen, doch eindelijk werden de pogin gen van de redders met succes bekroond. Zuster Aletta was volkomen versuft. Aan boord van het oorlogsschip heeft zij alle mogelijke zaken te drinken gekregen. Zij wist niet wat. Om half vijf meerde het schip aan de kade van Harwich. De geredde zuster werd op een draagbaar van boord gedragen. Over eenigen tijd zullen deze vier zusters op nieuw naar West-Indië vertrekken. Mr. H. Zillesen overleden Oud-griffier van de Eerste Kamer. 's GRAVEMHAGE 21 November. Vannacht is in den leeftijd van 85 jaar in het Diaconessen- huis Bronovo overleden mr. H. Zillesen, oud- griffeir van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Weer vreemde vliegtuigen boven Engeland. LONDEN, 21 November (Reuter-A.N.P.) Uit Zuid-Oost ICent wordt activiteit van vlieg tuigen gemeld. Plotselinge uitbarstingen van machinegeweervuur werden gehoord boven een kuststad. Verscheidene toestellen, blijkbaar Britsche, konden worden waargenomen. Er werd geen luchtalarm gemaakt. De bevol king ijlde de straat op om te zien wat aan de hand was. De zeppelin als luchtvrachtschip Aankoop door Rusland? BERLIJN, 21 November. Uit betrouwbare bronnen wordt vernomen dat er groote kans bestaat dat de Duitsche Zeppelins gebruikt zullen worden „als luchtvrachtschepen" in den handel tusschen Duitschland en Rusland. In deskundige kringen is men van meening dat het luchttransport voor lichtere technische artikelen, zooals optische en chemische producten volkomen uitvoerbaar is. Verklaard wordt dat de „Graf Zeppelin", gevuld met waterstof en dus met een groot laadvermogen, een dergelijke la ding naar Rusland zou kunnen bengen en terug zou kunnen keeren met ertsen van uitmuntende kwaliteit, zooals koper- en mangaanerts of der- Onze Brusselsche correspondent schrijft: 'OOIT leek het lot van Nederland en België zoo nauw verbonden. (1®_L NS Alles draagt ertoe bij hen nader 27 3* tot elkaar te brengen, hun krach ten te vereenigen voor het handhaven van hun onafhankelijkheid. Wat wegen hun on derlinge geschillen nog, vraag ik u, in deze dagen dat slechts hun vitale belangen over- heerschen? Boven dat wat hen nog scheidt, ziet men nu duidelijk, in het licht der buiten- landsche gebeurtenissen, de macht van de banden, die hen vereenigen". Ik geef u hier den aanhéf van een artikel over Nederland van het bekende Katholiek-democra tische parlementslid Senator Cyriel van Over- bergh, in de „vrije tribune" van de Brusselsche ,,Soir". Het is karakteristiek voor de stemming die hier thans ten opzichte van ons land in bree- de kringen heerscht. De geografische ligging, de druk, dien men van de zijde der oorlogvoerenden ondervindt en die 't economisch bestaan van beiden op het spel zet, de gemeenschappelijk doorleefde spanning- in de afgeloopen dagen, dat alles draagt ertoe bij dat men zich van de „lotsverbondenheid", waarvan Senator van Óverbergh spreekt, hier steeds meer bewust wordt. Heeft Nederland gelijk, vraagt de heer Van Óverbergh tot slot van zijn betoog, dat het ieder militair accoord,. ja zelfs iedere defen sieve bespreking weigert? Een vraag die steeds weer in de Belgische pers opduikt. Men heeft hier bewondering voor de kalmte, die Nederland en zijn bewindvoerders onder de hui dige omstandigheden aan den dag leggen. De Belgische bladen hebben in de dagen van span ning met groote aandacht de gebeurtenissen in ons land gevolgd. Dagelijks verschijnen, zooy/el in de Vlaamsche als Franschtalige pers uitvoe rige beschouwingen over het verdedigingssysteem van ons land, over de stemming die er heerscht, over de economische maatregelen die men ex- neemt. In een land, dat vier jaren oorlogsellende en bezetting kende, vzoekt. men steun -voor. eigen zenuwen in de kalmte van/Nederland, in zijn er varing met de „eervolle' neutraliteit". Buiten de hernieuwde verklaring.' van Duitschland ten op zichte van de neutraliteit van deze landen, heeft vooral de geruststellende radiorede van jhr. mr. de Geer tot de ontspanning .bijgedragen, die hier de laatste dagen merkbaar .is. Ook al blijft dan, gelijk de President van .de Kamer, de heer van Cauwelaert, bij de opening vanhet nieuwe zit tingsjaar verklaarde, de plicht van voorzichtig heid meer dan ooit geboden. Het parlement kam nu spoedig beginnen met de bespreking van de financieele plannen. De re geering heeft er n.l. op aandringen van de Katho lieke rechterzijde in toegestemd dat de nieuwe belastingplannen niet krachtens de haar ver leende bijzondere volmachten worden uitgevaar- digd, maar door het parlement zullen worden be- terwijl men met Amerika onderhandelt over de daarmee de onafhankelijkheid van het land in gevaar brengen. Anderhalf milliard moeten de nieuwe belastingen opbrengen. Een half milliard wordt aan de directe belastingen gevraagd: 70 pet. op de buitengewone oorlogswinsten (die het volgend jaar worden terugbetaald als meer dan 30 pCt. hiervan verloren gaat), er komen nieuwe opcenten op de crisisbelasting, op de bedrijfsbe lasting enz. Er komt een militaire belasting voor de niet-dienstplichtigen, op de electi'iciteitsmaat- schappijen en persöons vennootschappen. Een verhooging van de omzetbelasting van 2 3/4 tot 3 1/2 pCt. moet ruim 500 millioen opbrengen, ter wijl het resteerende halve milliard wordt gevon den door verhooging der verbruiksbelastingen op benzine (1/2 franc per liter), lucifers, tabak, si garen, sigaretten, koffie, uitheemsch fruit, bier, Dat alles zal er zeker niet toe bijdragen de koopkracht van de bevolking te verhoogen, die door de mobilisatie en de werkloosheid reeds een flinken knauw heeft gekregen. Met hun geringe dagelijksche uitkeering moeten de gezinnen der gemobiliseerden het reeds zuinig aandoen. Tee kenend is bijv. dat het boterverbruik hier de laatste maanden naar schatting met 30 pCt. is gedaald. De soldaten kregen tot nu toe -marga rine, maar in verband met de inzinking op de botermarkt gaat het leger nu in beperkte mate tot boteraanlcoop over! Huur behoeft de gemobi liseerde niet te betalen met het gevolg dat het bouwbedrijf, dat liet door' een teveel aan wo ningen toch al niet naar den vleeze gihg, nog meer gedesorganiseerd wordt. Vele gezinnen zijn bovendien bij familie ingetrokken. Het aantal te huur aangeboden woningen is, nu velen bezuini gen moeten, in een stad als Brussel op het oogen blik zeer groot. Waarbij dan nog komt dat allen die hun geld verdienen in luxe-bedrijven, thans vrijwel 'tot Werkloosheid gedoemd zijn. Economische zorgen. DANK zij de strenge maatregelen tegen prijs opdrijving is de rust op de levensmiddelen markt teruggekeerd; Aan de distributie zijn wij 'daardoor voorloopig nog ontsnapt, ook al liggen de decreten hiervóór klaar. De onderhandelingen met Frankrijk en Engeland over den aanvoer van grondstoffen en levensmiddelen en de overige hangende problemen schijnen een gunstig verloop te hebben en men hoopt de daar bereikte voor- loopige overeenkomsten in harmonie te kunnen bréngen met de Duitsche eischen. De zorgen van de regeering gaan vooral uit naar het transport- vraagstuk. Half November lag van de Compagnie Maritime Beige, de voornaamste Belgische ree- derij, ongeveer de helft der schepen in de Engel- sche en Fransche contrölestationsMaar zelfs als deze kwestie geregeld wordt, blijft er nog een groot gebrek aan scheepsruimte. Reeds zijn op drachten gegeven voor den bouw van drie nieuwe schepen, tracht men hier en daar wat te koopen, sproken. Mits deze discussies spoedig van stapel loopenl Hooger belastingen. ER zal voor het parlement niet veel anders op zitten dan het belastingprogramma van mi nister Gutt zoo spoedig mogelijk goed te keuren, aangezien het geld toch ergens vandaan moet komen. Het afsluiten van leeningen in het bui tenland was reeds maandenlang niet meer moge lijk, zoodat 't bedrag der in omloop zijnde schat kistbiljetten van 26 April tot einde Augustus j.l van fr. 670 tot fr. 800 millioen franc is gestegen en op 5 November j.l. zelfs 2.825 millioen bedroeg', waarvan 1526 millioen -door de Nationale Bank op de markt was ondergebracht. En ook leenen in het binnenland zal niet mogelijk zijn als men er het publiek niet van overtuigt, aldus de minister van financiën dat de regeering een uiterste krachtsinspanning op het gebied van bezuini gingen en belastingen doet. Het emissie-instituut mag slechts de laatste toevlucht zijn, wil men niet gansch het crediet te gronde richten en overdracht van Amerikaansche schepen, die thans niet in Europeesche havens mogen aanleg gen en die dan onder Belgische vlag zouden va ren. Verder heeft men zijn hoop op Nederland gevestigd, Bij de economische samenwerking met Neder- land blijft echter steeds de moeilijkheid bestaan dar men beiden op het buitenland is aangewezen voox grondstoffen- en gedeeltelijk voor voedsel- voorzienng. Daarvoor moet de Nederlandsche vloot in de eerste plaats zorgen. Een enquête van de Nederlandsclie Kamer van Koophandel te Brussel heeft aan het licht gebracht, dat in beide exportlanden de import thans op den voorgrond staat en men elkaar dikwijls dezelfde producten vraagt! Maar desondanks doet men wat men kan en tracht men op het gebied van uitvoerconson- ten elkaar zoo coulant mogelijk te behandelen. Reeds zijn eenige speciale overeenkomsten tot stand gekomen (o.a. tusschen Belgische spinners en Nederlandsche wevers voor den export van ka toenen garens van België naar Nederland) cn men vertrouwt dat andere zullen volgen. gelijke producten, die Rusland kan exporteeren'. Men wijst erop dat de spoed, die het gebruik Van luchtschepen zou opleveren, het nadeel van het duurdere transport niet alleen zou compen- seeren, doch bovendien nog voordeel zou blijken te geven, zoo heeft Rusland dringend gebrek aan machine-onderdeelen, dat nog dringender is ge worden nu Duitschland een rol speelt in de ex ploitatie vaxx de Russische bodemschatten. Aan gezien spoed hier noodzakelijk is, kan het lucht schip een ideaal transportmiddel worden, Men is zelfs de meening toegedaan dat nieuwe zeppelins voor dat doel gebouwd zullen worden. Behalve in de producten, die tusschen beide landen geruild zullen worden, is Rusland zoo wordt uit betrouwbare bromien alhier vernomen zeer geïnteresseerd in de techniek van ae constructie van luchtschepen, waarin de Duit- schers gedurende de vele jaren vaix ondervinding zeer ervaren zijn. Er wordt daar zelfs aan toege voegd dat reeds in Januari 1940 Russische inge nieurs naar Duitschland zullen komen om alle daarbij komende problemen te bestudecren. Men spreekt er hier zelfs over dat Rusland eenige be- - langstelling toont voor den aankoop van een van Duitscbland's Zeppelins. (United Press). (Nadruk verboden); Provinciale begrooting voor 1940. Met waakzaamheid en voortvarendheid gaan Ged. Staten voort. Wij ontvingen de Memorie van Antwoord op het algemeen verslag der afdeelingen van de Prov. Staten van Noord-Holland omtrent de begrooting der provincie voor 1Q40 en ontleenen er het volgende aan. Ged. Staten zijn erkentelijk voor het ver trouwen, dat werd uitgesproken in hun beleid en zullen hun arbeid voortzetten in den geest tegelijk van waakzaamheid en voortvarendheid, die ook het College in vorige samenstellingen heeft gekenmerkt. Zij meenen niet te moeten ingaan op de in het algemeen verslag voorkomende beschouwin gen omtrent het toezicht van Ged. Staten op de gemeentebesturen. Dit toezicht is uitdrukkelijk aan de controle van Prov. Staten onttrokken. Met verscheidene leden zijn Ged. Staten van oordeel, dat de in de voorafgaande jaren ge voerde financieele politiek het mogelijk maakt, de toekomst, ondanks de ongunst der tijden, met eenige gerustheid tegemoet te gaan. Hun streven zal er op gericht zijn, de huishouding der pro vincie, ook onder de gewijzigde omstandigheden zoo lang mogelijk op noramle wijze te voeren Toch leiden verschillende omstandigheden ertoe, 'dat de uitvoering van het Provinciaal wegenplan wellicht in een minder snel tempo zal kunnen geschieden dan in noimale tijden, het geval is. Ook ten aanzien van de financiën der provincie zal in deze tijden meer dan gewone zorg noodig zijn, daar gerekend moet worden met de moge lijkheid, dat verschillende bronnen van inkom sten -in de komende jaren trager züllen vloeien, Garbo als Ninotchka (met een hoedje dat reeds furore gemaakt heeft in de modewereld) en Melvyn Douglas als haar tegenspeler in de Metro Goldwyn-Mayer's „Ninotchka". Dinges, de held, lachte een beetje zuur zoet bij al dien- lof. :Hy kreeg het benauwd en de reuk van de worst maakte hem misselijk. De toeschouwers juichten hem maar toe, fanfares, schetterden. Ag^nt nummer 18 keek z'n oogen uit. Doch ineens kwam er een einde aan de pret: dikke waterstralen joegen de menigte uiteen, De brandweer zou op den feestdag name lijk een demonstratie geven. De slangen lagen uitgerold op de plaats, waar de ballon met Dinges geland was en de men schen hadden deze vertrapt. Om bescha diging te voorkomen, gaf de opperbrand- meester het afgesproken sein en meteen bea:on het waterballet. Doornat kwam i tliuis,.„.» Zijn 'vrouw keek heel verbaasd, maar Dinges gaf geen uitleg. Hij verdween naar zijn kamer, trok een ander pak aan en voelde, dat hy trek in eten had. Bekomen van den schink zette hy zich aan tafel, waarop de soep reeds heeriyk geurde. Dinges pakte den lepel en wilde zich flink opscheppen, toen hy iets in z'n tuin zag bewegen... ,.s verschillende uitgaven daarentegen zullen, stijgen. Voor de opmerking dat ieder voornemen zou ontbreken, steun te verleenen aan land- en tuinbouw, is naar het aan Ged. Staten voor komt, geen redelijke grond aanwezig. Ook in de toekomst zullen gerechtvaardigde verzoeken om financieelen steun van de pro vincie voor de behartiging van land- of tuan- bouwbelangen bij het college een willig oor vin den. Zoo stellen zij nu voor, ten behoeve van het op het Provinciaal Demonstratiebedrijf voor Fruitteelt te Hoofddorp in te stellen onderzoek met betrekking tot de leefwijze van eenige scha delijke vruchtboominsecten uit de provinciale kas voor ten /hoogste 4 achtereenvolgende jaren een subsidie beschikbaar te stellen gelijk aan de helft van de bijdrage welke voor dit doel door het Rijk wordt verleend met dien verstande, dat 't provinciaal subsidie voor 1639 niet meer dan f 200 en voor de daarop volgende jaren niet meer dan f 400 zal bedragen. Het beramen van plannen voor de uitvoering van werken, die strekken tot verhooging van de productiviteit van den bodem ligt in het algemeen meer op den weg van andere in stanties. Dat omtrent de uitkomsten van het Provin ciaal Demonstratiebedrijf voor Fruitteelt te Hoofddorp tot dusverre slechts spaarzame ge gevens zijn verstrekt is begrijpelijk, indien men bedenkt, dat dit bedrijf nog slechts korten tijd in volledige exploitatie is. De opcenten. Ged. Staten zouden het bedrag, waarop de opbrengst van een opcent geraamd is, evenmin hooger geraamd hebben, indien zij de mogelijke gevolgen van de oorlogsomstandigheden buiten beschouwing hadden gelaten. Naar de eischen van een voorzichtig beleid moet de opbrengst van een opcent niet te hoog worden geschat. Een eventueel voordeelig verschil tusschen raming en opbrengst zou onder normale omstandigheden uitsluitend gediend hebben om 't inteeren te be perken vkn het batig saldo, dat aan den dienst 1940 ten goede komt. Indien Ged. Staten bij de raming van de opbrengst der opcenten op de inkomstenbelasting en op de vermogensbelasting zonder rekening te houden met de thans inge treden buitengewone omstandigheden, tot de uiterste toelaatbare giens waren gegaan, zouden, zij de opbrengst per opcent pl.m. f iO.OOO hooger hebben kunnen ramen. Hierop hebben zij ge doeld, toen zij gewaagden van eenige speling voor het opvangen van nadeelige gevolgen van den tegenwoordigen toestand. Dat de post voor onvoorziene uitgaven eenigszins ruimer is dan vorige jaren, mag als een gelukkige omstandig heid worden beschouwd, aangzden voor het op vangen van bedoelde nadeelige gevolgen ook uit dien post moet worden geput. Op het thans eenigszins ruime bedrag van dezen post mag daarom, huns inzien, geen beroep worden ge daan om belastingverlaging te bepleiten. Het opcentental in deze provincie is overigens niet hoog te noemen. De onderstelling van enkele leden, dat thans door het heffen van hooge belastingen groote offers van de bevolking gevorderd worden om een millioen in het Wegenfonds te kunnen stor ten, is allerminst Juist. Dit millioen komt im mers uit het batige saldo van den dienst 1937. Met betrekking tot de herontginning van de gronden in het Geestmerambacht stellen Ged. Staten voor, een commissie van advies in te stellen. Ged. Staten kunnen niet erkennen, dat het budgetrecht van de Staten ten aanzien van cle kosten van werkvei-schafflng weinig effectief zou zijn. Van te lage loonen bij de werkver schaffing is hun niets gebleken. Wat betreft den bouw van tunnels onder bet Noordzeekanaal en de veibreeding van dit kanaal, ook Ged. Staten hebben den indruk, dat deze weken voortgezet zullen worden voor zoover de tijdsomstandigheden dit niet onmogelijk zullen maken. De bouw van tunnels verkeert in- tusschen nog in het stadium van voorbereiding. De Economisch-Technlsche Dienst is op veler lei gebied met succes werkzaam geweest. Er kan niet worden toegegeven, dat van dien Dienst nog niet veel is uitgegaan. De uitrusting van den Dienst en de middelen waarover wordt be schikt, zijn echter niet van dien aard, dat groote plannen kunnen worden aangevat. Het lijkt niet gewenscht, dat' de Provincie zïclï begeeft op het terrein van steun aan de vis- scherij. Overwogen kan worden of in zeer bij zondere gevallen hulp kan worden verleend, zooals reeds een enkele maal ls geschied. Luchtbescherming. Ten aanzien van de door het provinciaal be stuur genomen passieve luchtbeschermings maatregelen 'zij het volgende medegedeeld, In het gebouw der provinciale griffie, dat rijkseigendom is, zijn op verzoek van en in over leg met den rijksgebouwendienst maat regelen genomen ter bestidjding van de gevoilgen van het inslaan van brand bommen en ter verzekering van de verduiste ring, zoodra deze verelscht is. Bovendien ls ten behoeve van het personeel alles in gereedheid gebracht om een schei'fvrije schuilplaats in orde te brengen en het noodige aangeschaft om een vertrek in te richten waar aan gewonden eerste hulp kan worden verleend. Voor de Provinciale bedrijven is een complex van maatregelen genomen, waarvan mededeeling niet in het algemeen belang wordt geacht. Gift van Prinses Juliana voor liet Roode Kruis. 's-GRAVENHAGE, 21 November. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis dezer dagen wederom een aanzienlijke gift ten bate van het Roode Kruiswerk van H. K, H. Prinses Juliana ontr .vangen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3