IJmuider Courant ten teis mh de wetek ik 80 tkikktek Ifetwaatiaas DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN jjjlioenen. Tankboot „Sliedrecht" door duikboot vernietigd. Vijf leden der bemanning zwerven zeven dagen op den Oceaan rond. De 21 overigen nog niet gevonden. Een week in een sloep op zee Het vooglenheir. UITGEEST REX-THEATE DANSEN ELZER's DANCING totöUeQtfiikQ. Zondag Dansen UtilrW' JAARGANG NO, 21 ,B Lourens Coster, Maatschappij voor (.gitgavën en Aigem, Drukkerij N.V., Gr. vulde' jlsfoon ^geven 93, Haarlem, Telefoon 10724, Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week 0.1254, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. gngelsche Kanselier van de Schakist, Sir een van die Engelsche ministers die vóór den vorigen oorlog regeerden en langza- hand den indruk zijn gaan wekken dat zij 'Vverdwijnen zullen, heeft dezer dagen iets j{gd over de kosten- van den oorlog. Het zou I jndruk gemaakt hebben, als men zich nog ar bekommerde om de uitgaven. Maar dat Lt nergens het geval te zijn. Vóór deze $nde strijd begon verkeerden alle betrokken den plus de meeste neutralen al in zware "sle zorgen, maar het is sinds lang duide- oaf; slechte financiën de mogendheden niet r het oorlogvoeren afhouden. En men kan dit jit verklaren door te veronderstellen, dat hun jü tengevolge van opwinding alle rekenkunde varen en de verantwoordelijkheid maar op gooien als de gedachte aan „oor hen bevangt. Want lang voor die bij hen vaststond, zeven jaar geleden "toen de Ontwapeningsconferentie definitief mislukt, begon de dolle bewapeningsrace en prden de begrootingen steeds meer ontwricht. Frankrijk ging dit tijdelijk alle perken te bui- omdat het Volksfront de sociale maatregelen, «armee dat land bij de rest van de wereld ten (liter was, plotseling in ongekende overdaad lD(r invoeren, terwijl de uitgaven voor defensie ,l fantastisch hoog waren. Maar later trok pankrijk de veertigurige werkweek en andere maatregelen weer in en een jaar voor deze oorlog jitbrak werkte het weer op volle kracht en köii jat, zich baseerend op den onuitputtelijken rijk- jfljn van zijn bodem, de staatsfinanciën weer in soortement evenwicht brengen, pg Duitsche financiën vormen sinds vele ja- het economische wonder van dezen tijd. Het jjjjd kent geen openbare staatsbegrootingen en en sinds de financieele toovenaar fchacht verdwenen is, begrijpt het buitenland einder van de Duitsche financieele positie dan colt, Nauwelijks minder raadselachtig zijn de van Japan, dat al jaren een uit- oorlog in China voert, en die van ië. Ook deze landen hebben geweldige be- tapenings-uitgaven gedaan en de oorlogen in jbessynië en Spanje moeten buitendien enorme jtallaansche uitgaven meegebracht hebben. Met Spanje zelf schijnt het nog veel en veel erger ge- iield. Daarbij vergeleken is de positie der kleine teutralen nog niet zoo ongunstig te achten. maar herinner u onze jongste sbaatsbegrooting, ie vooruitzichten voor 1941 die nog veel slechter lijn, het feit dat daarenboven de huidige mobi lisatie' zooiets als een millioen gulden per da< en dat daarvoor maar weer geleend zal moe ien worden bovenop een reeds abnormaal hooge ftaafcsschulden u rilt en ziet uw nageslacht fn gedachten als permanente slachtoffersvan gekende belastingheffingen. Welk beroep zij zullen uitoefenen, zeer zeker zullen zij in 'de eerste plaats belastingbetalers zijn. De komende Engelsche generaties zullen er, het heele wereldbestel op andere grond- geschoeid mocht worden en alle oorlogs- en zouden worden geliquideerd, niet ge- imakkelijker aan toe wezen. Dat blijkt wel uit de Kdedeelingen van Sir John. Hij heeft gezegd dat Ié oorlog Engeland nu al minstens zes millioen per dag kost. Dat is, volgens den tegen- roordigen koers van het pond, zoowat vijfenveer tig millioen gulden. In een jaar zou dat 16425 mil lioen gulden zijn, maar zoo optimistisch kan de Kanstelier van de Schatkist niet rekenen. Want Kwel het leger als de zee- 'en luchtvloten nemen ïoortdurend in. omvang toe en worden dus steeds duurder. Bovendien zou de toestand geheel ver anderen als de oorlog te land en in de lucht wer zouden losbarsten en fantastische hoeveel heden munitie en materiaal gaan verslinden. Bo vendien zouden dan groote bedragen vereisclit lorden voor het herstellen van aangerichte ver Mestingen. Enfin, men kan daarop voortborduren. Natuur lijk kan niemand dit berekenen, ook Sir John zelf niet maar als hij er ooit over fanta- tot zal hij twee milliard gulden voor het eerste aangenomen dat het huidige ka- vakter van den strijd niet verandert wel als een schatting beschouwen. Dat komt dan, let Wj bovenop de normale begrootingsuitgaven. Hot. is duizelingwekkend. „De kosten van een slagschip zijn nu twee of driemaal zoo groot als b den vorigen oorlog, moderne vliegtuigen kos- van drie tot zeven maal zooveel als de toe stellen van dien tijd", zegt de Engelsche minister. ;En zelfs verhoogde belastingen zullen niet de "elft dekken van wat dit jaar wordt uitgegeven. Zoo komen wij tot leeningen. Ieder moet zooveel Hogelijk sparen-om erop in te schrijven". dat het zonder ironie was dat hij eraan Dit is een vrijwillige oproep, geen AAN de Noordwestkust van Engeland is Donderdagavond een open sloep aan gekomen, waarin zich bevonden vijf leden van de bemanning van het Nederlandsche motortankschip „Sliedrecht". Het waren de eerste stuurman Brons en de matrozen De Dong, Van der Knoop, Driessen en Storm. Zij deelden mede, dat hun schip zeven en een halven dag geleden door een Duitsche duikboot door kanonvuur was in brand geschoten en vernietigd. Hoewel de gezagvoerder, kapitein Boer, den Duitschen commandant er op had gewezen, dat de „Sliedrecht" een neutraal schip was met lading, bestemd voor een neutrale haven, had de commandant van de duikboot verklaard, niettemin het schip in den grond te moeten boren. Voorts had hij geweigerd, de bemanning aan boord te nemen, aangezien hij, naar zijn verklaring, daartoe geen ruimte had, zelfs niet als men spoedig een ander schip zou ontmoeten, dat de Nederlandsche be manning kon overnemen. Allen waren daarna in de open booten gegaan die elkaar spoedig uit het gezicht verloren. Omtrent het lot van de overige sloepen wisten de vijf geredden dan ook niets. De „Sliedrecht" is een motortank schip met een bemanning van 31 koppen aan boord. Het schip, dat ge bouwd is in 1924, is eigendom van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „De Maas", directie N.V. Phs- van Omme- ren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam en het meet 5133 ton. Britsche admiraliteit helpt zoeken De reederij deelt mede, dat de Britsche ad miraliteit haar volle medewerking heeft toege zegd om naar de overige zes en twintig opva renden van dè „Sliedrecht" te zoeken. De plaats waar het schip vernietigd is, is niet geheel nauwkeurig bekend. Men vleit zich echter met de hoop, dat men in ieder geval de andere zee lieden nóg levend zal aantreffen. In tegënstelling tot het kleine bootje, waarin stuurman Brons en zijn lotgenooten zich bevonden, zijn de beide sloepen, waarnaar men -zoekt, gepro viandeerd en in zulke gevallen luidt het consigne: „Op de plaats blijven, waar de ramp geschied is." Met stuurman Brons en zijn mannen was dit een geheel ander geval. Toen hij zooals aangenomen wordt -de beide sloepen uit het oog verloren had was er maar één mogelij kheid, om zich in veiligheid te brengen en dat wgs uit alle macht roeien om te trachten den vasten wal te bereiken. De vijf mannen, die in een ziekenhuis zijn opge nomen, zijn er nu' nog slecht aan toe tengevolge van het feit, dat zij zoo geruimen tijd aan koude en ontbering hebben blootgestaan, doch men vertrouwt, dat zij alle vijf hun uitputting te boven zullen komen. Stuurman Brons vertelt van de doorgestane ellende Groote koude en weinig levensmiddelen. De eerste stuurman van de Sliedrecht de heer Piet Brons, heeft aan United Press het volgende verteld over zijn zwerftocht op zee: Op den Atlantischen Oceaan gaf een duikboot- kapitein ons bevel te stoppen en de kapitein kreeg order, om de scheepspapieren te komen brengen. Wij begaven ons weer in de kleine boot naar den Een Fransch natuuronderzoeker heeft becijferd, dat er op aarde ongeveer 75.000 millioen vogels moeten leven Nadat ik gistren heb geschreven, Hoe talrijk wel het menschemras, Thans op dit tranendal in leven, Allen tesaamgenomen was; Krijg ik bij toeval nu te lezen, Hoevele vogels er wel zijn, Er mogen heel wat menschen wezen, Hiernaast is toch him aantal klein. Het vooglenheir, zoo bont verscheiden, Telt in zijn machtige geheel, In deze vogelvrije tijden, Wel vijfendertig maal zooveel. Een Franschman heeft het dezer dagen. Op dit enorm getal geschat, En slechts bedeesd durf ik te vragen: Hoe lapt de brave man 'm dat. Bij al dat vluchtig luchtbewegen, Die schuilplaatsen in bosch en veld, Hoe heeft hij 't voor elkaar gekregen, Dat hij zelfs vaag maar heeft geteld. En alle vogels van de aarde, Enfin, ik vecht het maar niet aan, Ik wil het liever maar aanvaarden, Dan zelf een Framschen slag te slaan. Dus met de vogels vergeleken Tellen wij nog geen drie procent, Wanneer ik naar die schatting reken, Dit feit was mij nog onbekend. Daar hebben wij dan met z'n allen, Weer iets interessants geleerd.... Nou, ik ben blij dat die gevallen Zoo liggen en niet omgekeerd. en daar bij avond gevaarlijk stond. Het aldus laten staan levert volgens de rechtbank schuld in den zin van art. 308 S.R. op. De rechtbank overwoog, dat ook de dokter niet vrij uitging, doch bij gedeelde schuld diende en zulks overeenkomstig de jurisprudenite van den Hoogen Raad een veroordeeling te volgen. De expediteur werd tot 100 boete veroordeeld. De situatie is dus, dat volgens art. 29 Motor- en Rijwielreglement bij avond wel een auto onver licht onder een lantaarn mag worden geplaatst. Belemmert deze auto het verkeer en botst er een andere auto tegen op, dan treft niettegen staande art. 29 Motor- en Rijwielreglement den automobilist, die zijn auto onverlicht heeft laten staan volgens de Arnhemsche rechtbank wel de schuld aan den dood of de verwonding van per sonen, die bij de botsing zijn omgekomen of lichamelijk letsel hebben gekregen. onderzeeër. Na onderzoek deelde men ons mede, dat het schip tot zinken zou worden gebracht en wij kregen een halfuur tijd, om van boord te gaan. Wij zeiden tot den kapitein van den onderzeeër, dat wij een neutraal schip waren, op weg naar een neutrale haven. Hij zeide evenwel, dat hij ons niet temin tot zinken moest brengen. Wij verzochten hem daarop, onze bemanning aan boord van zijn schip te nemen, doch hij weigerde. Hij zeide, dat hij geen ruimte voor ons had. Hij waarschuwde ons er voor, dat indien van ons schip noodsignalen zouden worden uitgezonden hij ons zonder waarschuwing tot zinken zou brengen. Nadat de commandant ons gezegd had, dat hij ons schip tot zinken zou moeten brengen, kregen wij toestemming naar ons schip terug te keeren, maar de zee was zoo ruw, dat wij over den korten afstand van de duikboot naar de Sliedrecht een half uur hard moesten roeien. Terwijl wij ons eigen schip naderden riepen wij onze kameraden, die aan boord waren achterge bleven, reeds toe, dat het schip tot zinken zou worden gebracht en dat de menschen in de booten moesten gaan. Van elkaar. De 26 aan boord achter geblevenen lieten on middellijk de booten neer en haastten zich er in plaats te nemen. In de duisternis verloren wij deze twee booten al spoedig uit het oog en hoewel wij in de buurt bleven van de plaats, waar het-schip was onder gegaan, in de hoop, dat wij door een ander vaar tuig zouden worden opgepikt, hebben wij niets meer gezien. Het weer werd intusschen slechter en slech ter. En zoo goed en zoo kwaad als het ging zetten wij koers in Oostelijke richting, in dè hoop, dat wij spoedig land zouden bereiken.- De levensmiddelen, die wij aan boord hadden, werden steeds minder en hoewel wij onze overjassen aan hadden, bleken deze slechts een onvoldoende bescherming tegen de koude. De zee bleef steeds zeer hoog en voortdurend kwamen er golven over. Wij moesten dus steeds blijven hoozen, zonder datwij tegen het over spoelende water bescherming konden zoeken. Over een zeil beschikten wij niet en zoo bleven wij aanvankelijk maar roeien. Na een week slaagden wij er in, uit twee jas sen een zeil te fabriceeren en met Westenwind zetten wij onzen koers voort. Ongeveer zeven uur op dien avond zagen wij in de verte de flikkering van een vuurtoren; wij stuurden in die richting. Inderdaad bleek de vuurtoren vast land te zijn.- Wij waren evenwel nog niet in veiligheid, want onze sloep liep op een rots. Later in den morgen kreeg óns hier een treiler in het oog en deze be vrijdde ons uit onze benarde positie. Voordat men ons aan boord van dit schip had, hadden wij even wel met de weinige krachten, die ons nog over bleven, moeten schreeuwen, voordat wij werden opgemerkt. Volkomen uitgeput, half bevroren van de kou, maar.God zij dank nog levend, heesch men ons aan boord. Wij allen hadden de hoop reeds geheel opgegeven" ZONDAGMORGEN 11 uur een buiten gewoon CULTUURPROGRAMMA. (Adv. Ingez. Medj „Het Huis AssumburgAssendelft ZONDAG A.S. van 3 tot 12 u Nergens zoo fijn als in de r<»tfm dancing van Cor Kleyn ^WKKtSltN 's Middags en 's avonds vrij dansen (Adv. Ingez. Medj Uw oogen niet. Raadpleeg een oogarts. Wij zorgen voor UW BRIL. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 12726 Levering aan Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) Principiëele kwestie over geparkeerde auto's. Een onverlichte auto oncler een verlichten lantaarn niet altijd geoorloofd. „Is het verboden een auto zonder lichten onder een verlichte lantaarn te plaatsen?" Deze vraag kreeg de rechtbank te Arnhem een dezer dagen te beslissen bij de behandeling van een strafzaak tegen een expediteur, wiens hangwagen onder een verlichte lantaarn had gestaan, 's Morgens was zijn aanhangwagen be schadigd. De aanhangwagen was in d«e nabijheid van een lantaarn geplaatst. Door de politie was hij gewaarschuwd, dat de wagen bij avond ter plaatse gevaarlijk stond. De expediteur had moeite gedaan het mankement te herstellen had nieuwe kogellagers besteld, doch deze p ten niet. Daarna had hij zijn knecht bevel ge geven den aanhangwagen van lichten te voor zien. Deze knecht kwam echter te laat. Kort na dat de lichten ontstoken moesten worden, was een dokter met zijn auto, waarvan de lichten gedimd waren, tegen den aanhangwagen gereden. De dokter werd ernstig gewond en de expediteur werd vervolgd wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De rechtbank was van oordeel, dat de oplegger bijna de geheele rechterhelft van den weg innam Dê heele wereld raakt langzamerhand onder een dwangbevel. De oorlog zelf ziet eruit als een dwangbevel. En men kan optimistisch zijn ten aanzien van staatsbankroeten, bedenkend diat maar een ruilmiddel is en de wisselkoersen slechts een kwestie van internationale verhou dingen zijnmaar moet zich dan toch nog ^vragen hoe de financieele verhoudingen tus sen staten en staatsburgers, hoe de totaal uit tot. lood geslagen economie ooit weer in even- tocht gebracht moeten worden. Weet Sir John jj'toon dat? Blijkbaar evenmin als anderen. Maar nij zal het wel beleven. Hij schijnt alles mee te beleven, R. P. Weet U wat men zegt? IN KLEUTERHUIS e kan je tóch beter terecht «LSERDUINPLÜN 9 I3MUID1N-OOST. (Adv. ingezMedj Nicolaas cadeaux! In groote sorteering HEERENMODEHUIS ZEEWE.G 78 U M U I DEN- OOST (Adv. Ingez. Med.) 3—6 uur: THE REVELLI'S. NICK WHITE en DOLLY WHITE. (Adv. Ingez. Med.) Zwarte Zee vergezelt convooi. De sleepboot Zwarte Zee van L. Smit Co's In ternationale Sleepdienst, die met paravanes is uit gerust, is vannacht uitgevaren met het s.s. „Groote- kerk", het s.s. „Alioth", terwijl de „Bloemfontein" welke vannacht weer uit IJmuiden is vertrokken, waarheen het gisteren was teruggekeerd, zich bij dit convooi zal voegen. De Zwarte Zee zal deze drie schepen tot aan de Downs vergezellen. Daarna zal „de Zwarte Zee" de zelfde diensten verrichten ten behoeve van de „Jo- han de Witt" van de maatschappij Nederland, die zich op het oogenblik aan de Engelsche zuidkust bevindt en naar Amsterdam moet terugkeerenv Wel licht zullen nog enkele andere schepen deel van dit retourconvooi uitmaken, nden zij tiijdg genoeg daar arriveeren om tegelijkertijd het laatste traject van de thuisreis te kunnen aanvaarden. Is dit niet het geval, dan zou de „Zwarte Zee" alleen de „Johan de Witt" begeleiden om eventueel na een tweede uitreis van deze sleepboot de reis naar de thuishaven van dé achtergebleven schepen te helpen beschermen. Nog steeds geen spoor van verdwenen meisje. Dag en nacht wordt er nog gezocht naar de ver dwenen Johanna Elisabeth de Nigtere. Niets is nog omtrent haar bekend geworden. De politie in alle plaatsen van NedeiTand is per radio verzocht controle te doen houden in alle ho tels, logementen en pensions, hetgeen gebeuren zaL Tientallen menschen hebben zich reeds bij de po litie gemeld voor het geven van allerlei inlichtin gen, welke tot heden toe geen resultaten hebben op geleverd. Aan één mededeeling hecht de politie intusschen wel eenige waarde, n.l. dat het meisje Maandag avond gezien zou zijn op de Lemmerboot. Zij zou in gezelschap geweest zijn van een korporaal. Het signalement van dat meisje klopte vrij goed met dat, hetwelk aan de politie was verstrekt en gepu bliceerd is. Steeds meer en meer wint de gedachte veld, dat het meisje in leven is, doch het slachtoffer geworden is van iemand, die sterk overwicht en grooten in vloed op haar heeft. In deze richting wordt dan ook verder gespeurd. Intuschen verkeeren de ouders, zooals te begrij pen is, steeds maar in de grootste ongerustheid. In galop. De training der paarden in de Engelsche remonte-depots omvat ook een rit in vollen ren over vrijwel onbeaaanbaar terrein. Een span in der modder Werkloosheidspercentage nog verminderd. Op 11 November 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 265.935 werkzoekenden (248.473 mannen en 17.462 vrouwen) Hiervan waren 196.792 (185.109 mannen en 11.683 vrouwen) werkloos en waren 51.728 perso nen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur technische en administratief daarmede gelijkge stelde werken. Blijkbaar waren er dus 17.415 per sonen als werkzoekende ingeschreven, die in het wije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week van 6 t/m 11 November 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozen- kas aangesloten 589.314 personen waarbij 75.209 landarbeiders. Van de 514.105 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 17.9 (in de vorige venslagwek van 23 t/m 28 October 1939 was dit percentage 18.0). In de overeenkomstige verslagweek van No vember was het werkloosheidpercentage in de laatste jaren als volgt: 1932: 28.4; 1933: 25.2; 1934: 27.6; 1935: 31.5; 1936: 30.3; 1937: 25,1; 1938: 23.2; 1939: 17.9. RAAR SOORT INBREKER. Woensdagavond heeft „Sintérklaas" zich lateis insluiten in het kantoor van Maatschappelijk: Hulpbetoon in de Schiemanstraat te Amsterdam. De Sint moet een groote partij sigaren in zijn bezit hebben gehad, waarmee hij niet goed raad wist, want Donderdagmorgen vonden de amb tenaren ieder in een laadje van hun bureau twintig tot dertig fijne sigaren. En zoo waren in het geheel een paar honderd sigaren onder dé heeren uitgedeeld. Daarvoor in de plaats was dé boel danig overhoop gehaald en was voor dé „goede gave" 1.65 uit een busje van den portie*} weggenomen. De politie kijkt thans uit naar derf royalen Sint. Doch zij heeft ook de sigaren irf beslag genomen, zoodat de verraste heeren aileeig 1 maar het nakijken hadden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1