iaat van de liïeek pan dreigt Engeland iet represailles. een Italiaansche démarche. PALESTINA-DIORAMA'S tERPAG 25 NOVEMBER 1939 Protest te Londen tegen de Britsche maatregelen tegen den Daitschen export. K woordvoerder van het Japansche mi- Ctje van buitenlandsche zaken heeft jeaedeeld dat de regeering Mamoroe Ljnitsoe, den Ja.panschen ambassadeur i, vrijdag instructie heeft gegeven tchtig te protesteeren bij de Britsche Fugring in verband met de voorgenomenBrit- ftherepresailles tegenover 't onbeperkte ge- Ljj, van mijnen door Duitschland tegen scheepvaart. L^oordvoerder hemnert er aan dat niet al- fée Japansche regeering, doch ook de neu- lreoeeringen van de Scandinavische landen, fcs en Nederland herhaaldelijk hebben ge lieerd bij de Britsche regeering tegen de roering van den wettigen handel der neu- |]anden door de Britsche regeering in ver- i met contrabande en'andere aangelegen- sedert het uitbreken van den oorlog in waarbij zij verder gaat dan aan oorlog- tede mogenheden rechtens is toegestaan. rdvoerder zette uiteen dat Chamberlain ki dezer heeft aangekondigd dat de Britsche Lfing den maatregel heeft genomen, den uit- iiiit Duitschland door middel van neutrale Vnstop te zetten, door de instelling van een iido-blokkade", zooals ook tijdens den we- ■torlog heeft bestaan, in de veronderstelling |de jongste verliezen der neutrale scheep- aan de kust van Engeland veroorzaakt fis door Duitsche mijnen. Lfs toegegeven, dat de jongste verliezen der trale schepen aan de Engelsche kust door bche mijnen zijn veroorzaakt, aldus ver- Le de woordvoerder, dan nog gaat de Brit- f,„remier niet alleen verder dan de grens van tf-sailles, zooals in het internationaal recht fnd doch handelt hij ook in strijd met de door fBritsche regeering tegenover Japan aange- g verplichting dat de Britsche regeering de mingen van Duitsche producten niet zal rscheppen. Niet alleenDuitschland lijdt, de neutralen lijden nog meer van de verlie- Is gevolg van de Britsche actie. De woord- r gaf toe, dat het nog niet duidelijk is in ië mate de Britsche regeering voornemens is i Duitschen export stop te zetten, daar de Ltreffende „order in council" nog niet is uit- idigd. L woordvoerder zet evenwel uiteen dat koer van belangrijke goederen uit Mschland naar Japan als gevolg van den Mschen maatregel welken de Japansche (peering niet kan aanvaarden, geheel is Wezet, vandaar het Japansche protest bij l'Engelsche regeering. Japansche woordvoerder gaf te kennen !s; zijn regeering genoodzaakt zou kunnen gepaste tegenmaatregelen te nemen m »eval de Japansche belangen door de psche actie zouden worden geschaad. Italiaansche démarche. Het Italiaansche persagentschap Stefani Ëdt: |D5 Italiaansche minister van buitenlandsche heeft te Rome een onderhoud met den chen ambassadeur en den Engelschen dastgde gehad en hun aandacht gevestigd Puilsche vliegtuigen boven België. I Op een hoogte van 500 M. waargenomen. C-istermiddag hebben twee Duitsche vlieg en op een hoogte van 500 meter boven de ik van St. Vith gevlogen. Over Bourg Neuland koen zij naar Duitschland terug. op de gevolgen, die de toepassing eener blok kade tegen den Duitschen uitvoer, zooals die door de regeeringen van Engeland en Frankrijk is aangekondigd, voor den Italiaanschen handel zou kunnen hebben. ENGELSCH SCHIP VAN RUIM 8000 TON OP EEN MIJN. Gelieele bemanning kon gered worden. ELF GEWONDEN. Het 8886 ton metende Britsche schip „Man- galore" is Vrijdagmorgen voor de oostkust van Engeland, terwijl het voor anker lag, door een mijn getroffen en gezonken. De geheele bemanning, bestaande uit 77 kop pen, is gered. Elf personen werden gewond. Een groepje menschen zoo meldt United Press zag van de kust uit toe hoe de Mangalore zonk. terwijl de schepen in de nabijheid te hulp snelden. Na de explosie was het schip niet meer waar te nemen; men zag echter een groote rookzuil, die hoog opsteeg. Sommige leden der bemanning werden door de explosie in het water geworpen. Het schip zonk het eerst aan den achtersteven, kort nadat de beman ning het schip verlaten had. Een deel van den boven bouw van het schip bleef bij laag water zichtbaar. De „Mangalore" lag voor anker en wachtte op den loods toen het door een mijn getroffen werd. voortreffelijk uitgevoerd geven U een prachtigen indruk van PALESTINA Schotersingel 117A Eiken werkdag (beli. Vrijdags) van 35 en 79 uur. (Adv. Ingez. Med.) Duitsche mededeeling over verijdelde aanslagen. Beschuldigingen aan het adres van Otto Strasser. In een officïeele Duitsche mededeeling zoo meldt het Duïtsch Nieuwsbureau wordt gezegd: Op 21 September 1939 werden door het volksge rechtshof wegens voorbereiding tot hoogverraad, tezamen met een poging tot springstofaanslag en landverraad de hotelbediende Karl Döpking en de kantoorbediende Helmut Kremin ter dood veroor deeld. Aan het vonnis kan ontleend worden, dat Döpking in Mei 1936 uit Duitschland naar Tsjecho Slowakije was geëmigreerd, terwijl Kremin in Juli 1936 uit vrees voor een bestraffing wegens een roofoverval uit Duitschland was vertrokken. Beiden waren vervolgens werkzaam in het bureau van Otto Strasser in Praag. Toen Strasser na het mislukken van zijn eerste poging voor een springstofaanslag in 1936, waarbij de Praagsche Jood Helmut Hirsch in Stuttgart werd gearresteerd en op 8 Maart 1937 ter dood veroordeeld en terechtgesteld werd, zich bezig hield met een opnieuw ten uitvoer leggen van bomaanslagen in 1937, won hij beiden voor zijn plan. Allereerst was het plan om op den Rijkspartij dag in Neurenberg een aanslag te plegen, welke door tijdgebrek niet meer uitgevoerd kon worden. Strasser gaf nu opdracht den aanslag tijdens het bezoek van den Duce in Duitschland in September 1937 of tijdens het oogstdankfeest op den Boksberg op 3 October 1937 ten uitvoer teleggen, Döpking en Kremin hebben de springstof door tusschenperso- nen op 16 September 1937 naar Duitschland laten brengen en eerst in bewaring gegeven op de stations in Leipzig en Dresden. Het plan voor de misdaad kwam niet meer tot uitvoering. De geheime staatspolitie had nog te rechter tijd kennis gekregen van het plan en het verijdeld door de springstof in beslag te nemen en later Döpking en Kremin te arresteeren. „Waarom de aanslag niet verhinderd?" De Gestapo wist er immers van af, zegt men te Londen. LONDEN, 24 November „De gansche histo rie ontwikkelt zich als een slecht geschreven detective-geschiedenis in afleveringen. Geen uitgever zal er echter zijn, die een zoo onwaar schijnlijk complot aanvaardbaar zou achten", aldus luidt een gezaghebbende verklaring uit Londen als commentaar op de beschuldigingen van de Duitsche radio in verband met den bom aanslag te Miinchen. Men moet wel verbaasd zijn over het feit, zoo verklaart men van Britsche zijde, dat de nationaal-socialisten een geschiedenis ingang willen doen vinden, die zij zelfs niet getracht hebben overtuigend te maken. Hun radio en pers spraken het schuldig uit over den Brit- schen Geheimen Dienst, voordat het stof der ontploffing tijd had weg te trekken. De Duit sche officieele verklaring luidt, dat de twee ontvoerde Britten hun plannen hebben ont huld aan lieden van de Gestapo, in wie zij dachten revolutionnair-gezin.de Duitsche offi cieren te treffen. Indien deze verklaring juist is, bewijst zij, dat de Gestapo van een aanslag op Hitler's leven te München afwist en dien heeft laten doorgaan. Zonder zich zelfs behoor lijk den tijd te gunnen om aannemelijk bewijs materiaal bijeen te brengen, vertelden zij heel lange vervelende verhalen over wreedheden, welke de Britten door de eeuwen heen zouden hebben begaan. (Reuter) Nu de Britsche regeering het voornemen opge vat heeft om de controle op de contrabande te ver- schei-pen, geven wij voor onze lezers een kaartje van Europa, waarop de controle-bases zijn aange geven. Men verwacht dat de controle op van Euro pa uitvarende schepen in dezelfde havens zal plaats vinden als van de thuisvarende, n.l. Haifa, Malta, Gibraltar, Weymouth, The Downs en Kirkwall. Op het nevenkaartje ziet men de Nederlandsehe transito-havens alsmede de Belgische transitohaven Antwerpen. Doordat de Duitsche uitvoerhavens Bremen en Hamburg geblokkeerd zijn, werden in den laatsten tijd Rotterdam en Antwerpen meer belast. Ook zullen de Italiaansche transitohavens, n.l. Triest, Venetië en Genua van deze nieuwe Britsche maatregelen nadeelige gevolgen ondervinden. Troepenbewegingen in Duitschland. Aanzienlijke verschuiving naar het binnenland. Terwijl in de lucht boven de linies en achter het front tal van gevechten worden geleverd, beperkt de militaire bedrijvigheid op den grond zich tot de gewone operaties van patrouilles en verkenningen, zoo meldt Havas uit Berlijn. Behalve eenig artillerie vuur in de voortdurend onrustige streek direct ten oosten van den Moezel werd voor de laatste 48 uur geen enkele gebeurtenis, zelfs niet van plaatselijk belang gemeld, de massieve Duitsche concentraties gadeslaan, welke Toch blijft het Fransche opperbevel met aandacht zich ondanks den duidelijken hinder, dien zij voor het bedrijfsleven medebrengen, niet alleen voor doen achter het Duitsche front aan den Boven Rijn, doch ook tegenover België en Nederland. Men heeft bijna geen enkele wijziging opgemerkt in de blijkbaar offensieve rangschikking dezer troe pen, behalve eenige troepenbewegingen in de buurt van Aken. Doch deze bewegingen schijnen tamelijk zwak te zijn en geven geen enkele aan wijziging voor latere bedoelingen van het opperbevel der weer macht. Volgens door Reuter uit Parijs ontvangen be richten zou de groote massa der Duitsche troe pen aan het front geleidelijk naar het Duitsche binnenland worden overgebracht. Men denkt, dat deze troepen wellicht elders samengetrok ken worden. Het Fransche legerbericht van 24 November des avonds luidde als volgt: „Een overval van den vijand in het gebied ten oosten van de Moezel is mislukt. Wij hebben enkele gevangenen gemaakt. Plaatselijke actie van de artillerie, beperkte acti viteit van de luchtmacht gedurende den dag." Het legerbericht van hedenochtend zegt, dat in den loop van den nacht niets belangrijks te melden viel. De Fransche legerzóne wordt verkleind. Volgens een Havasbericht heeft Daladier in den, v/ensch om de economische bedrijvigheid, van het land alle ruimte te geven, die in overeenstemming gebracht kan worden met den huidigen toestand, besloten de in de legerzóne opgenomen gebiedsdee- len nog te verkleinen en daarvan uit te zonderen de aan" Zwitserland en Italië grenzende departe menten. De direct aan de grens liggende arrondisse menten van deze departementen zullen aan een speciaal regime worden onderworpen betreffende verkeer, telefoon- en telegraafverbindingen, waar bij zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de plaatselijke belangen zoowel als met de eischen der landsverdediging. Het kabinet Tatarescoe samen gesteld. Geen wijziging in de buitenlandsche politiek? Volgens de definitieve ministerlijst van het Roe* meensche kabinet-Tatarescoe is de formateur premier en minister van binnenlandsche zaken, dl voornaamste kabinetszetels zijn verder als volgt bezet: Generaal Alcos, defensie; Slavescoe, wapeningr Gafencoe, buitenlandsche zaken en ad interim perj en propaganda; Angelescoe, economische zaken; Sisesti, landbouw; Nistor, eeredienst en kunst; Constantinescoe, financien; Dragomir, minderheden} Gioerescoe, organisatie van het front van national» wedergeboorte. Gafencoe. De afgetreden minister-president, Argeioianoe, heeft geweigerd weer president van den Senaat te worden. De leden van het nieuwe kabinet hebben gister avond den eed aan den Koning afgelegd. Tatarescoe heeft bij deze gelegenheid een toe spraak gehouden waarin hij o.m. verklaarde: het nieuwe kabinet, dat voortkomt uit het front der nationale wedergeboorte, zal onder de hooge leiding van Uwe Majesteit een kabinet zijn van kalmee ring, wederopbouw en versteviging op alle gebie den. Het zal het front van nationale solidariteit bevestigen en alle militaire en materieele krachten des lands organiseeren met het oog op de verdedi ging van het nationale erfdeel en van de neutrali teit van Roemenië, die gehandhaafd zal worden zor.der eenige afwijking en onder alle omstandig heden. Koning Carol antwoordde: Ik ben er zeker van dat gij allen bewust zijt van mijn bezorgdheden en van het beslissend oogenblik waarop gij geroepen zijt de leiding op u te nemen van de ministerieele departementen, die u zijn toevertrouwd. Het program dat door den premier ingediend wordt, is een zeer schoone belofte en ik wensch van ganscher harte dat het volledig verwezenlijkt wordt. Op een oogenblik waarop de wereld wordt meegesleept in een war reling, hebben wij den plicht alle offers te brengen opdat ons land toch blijve bloeien op materieel zoo wel als op moreel gebied. In gezaghebbende kringen te Boekarest spreekt men volgens het D. N. B. nogmaals op besliste wijze de door Fransche en Engelsche kringen verspreide berichten tegen, volgens welke de Roemeensche regeeringscrisis in ver band zou hebben gestaan met de thans in Boekarest gevoerde Duitsch-Roemeensche economische onderhandelingen. De crisis is uitsluitend ontstaan door het aftre den van den minister van economische zaken, het geen weer veroorzaakt was door meeningsverschillen ten aanzien van het binnenlandsche economische regime. Dezelfde kringen verzekeren dat de regeerings- wijziging geenerlei invloed zal hebben op de be trekkingen van Roemenië met het buitenland of op buitenlandsche politiek. EEN TERUGBLIK liONDAG 19 NOVEMBER. Het korte tijdvak der stille Zondagen ligt ach- ons en de benzinevrijheid wordt ingeluid met tónn en regen. Het autoverkeer is beperkt maar pltemin verkeeren verscheidene hondenlevens, blijkbaar al aan liet ongedachte aange- |;aj hadden, in dreigend gevaar. Ik moet piot- fa^ stoppen als een witte Aberdeenterrier in ïataine houding een breeden weg oversteekt, r'»r'oij het Zondagsche "noogpoot-Fordje, dat van i anderen kant komt aamrammelen, en mij 'Nachtelijk negeerend. Het Fordje stopt ook met ïn schok. In dit land worden niet alleen men senlevens maar ook hondenlevens nog op hoo iaarde geschat en daar vertrouwt zoo'n ter- natuurlijk op. Weet hij veel van oorlog in het Ipnland? Gelukkige viervoeter! Zijn vertrou- I; öi de menschheid is ongeschokt en krijgt r-plaag zelfs nieuw voedsel. „Ze remmen", denkt F „Natuurlijk remmen ze." En hij heeft geen li vermoeden hoe droevig het juist met de Pjwnen in deze wereld gesteld is. I °P de Noordzee is de eerbied voor het Leven RW1 heel laag genoteerd. Er blijkt ditmaal een I-üngrjjk Nederlandsch schip te zijn onderge- P: de Simon Bolivar. Zesentachtig menschen ■-"j «bij omgekomen. Treurig nieuwsTDe oorlog- r-tfenden beschuldigen elkaar als immer, -het- l^den indruk nog triester maakt. Ik wend mijn jsiiWsblik van de zee af en lees dat de „Regima «cista" zegt dat „Italië zal marcheeren als de ItKnf beveelt." Een Amsterdamsch blad vindt |gb 'Ikbaar zoo indrukwekkend dat het dezen II-^i to- "^-°P" heeft gebezigd en dat verwondert Ihi'i wisten wij dit niet allang? Had het ItSaansche bla,d bericht „Italië zal niet mar lij.als d.e Duce het beveelt", dan zou het li-niL j— nieuws geweest zijn; zooiets als de i-^rondiging van een revolutie. Had het gemeld: marcbeeren als de Duce het niet be- L dan zouden alle andere volken en vooral Ffllin 615 ges^aan hebben van zulk een zon iet w-°V6rmaat van ^v6r en ouderaeuhngs- Jiijj'zijn niet bepaald gewend aan volken ió-iti ^onenzoo maar. op hun eigen IïnÜ ar Hialië zal marcheeren als de OP1 beveelt spreekt vanzelf. Het heeft dit ÏSt gemeen met alle andere laaiden en lal mo ^hoofden of regeeringen. Duitschland lik cZ. eren als Hitier het beveelt, Engeland IN 'nl u Vl het beveelt, België als Leopold III J 1Mb» enzoovoorts. Wat is daar nou voor bi' wnaers aan? hen wordt er meer ondermijnd dan ge marcheerd. Het stelsel der verraderlijke hinder lagen blijkt dezen oorlog geheel te beheerschen en van openlijk gevecht is nauwelijks sprake. Alleen af en toe tusschen vliegtuigen. Ik leeseen wonderlijk boek van Jan Walch, waarin hij de materialisatie van den geest van den Ridder Bayart, gevolgd door diens terugkeer in het le ven, fantaseert. Wat zou de „chevalier sans peur et sans reproehe" van moderne oorlogvoering zeggen? Walch heeft zijn boek blijkbaar geschre ven voor hij hem die kon laten beleven. Maar stel het u eens voor! Stel u eens voor dat een dozijn van die oude ridders, ridderlijk als zij nu een maal waren in den oorspronkelijken zin des woords, op aarde terugkeerden en dit alles aan schouwden Laat uw verbeelding samenwerken met de mijne; dan zien wij het twaalftal, geharnast en gespoord, gezeten op vurige rossen met kwistig- snuivende neusgaten, zijn kruistocht tegen den sluipenden list der twintigste eeuw aanvangen. Helmen fonkelen in de bleeke Novemberzon, ku rassen schitteren, kleurige vederbossen wuiven. Als twaalf Bayarts, als twaalf Richard Leeuwen harten stormen zij voort in galop, en de weeke bodem van het ontaarde Europa siddert onder den flitsenden hoefslag hunner paarden. Open vizieren toonen de fiere gelaatstrekken, de staal blauwe oogen. de adelaarsneuzen, de snijdende snorren en priemende sikken Wat zou Europa doen? Beven? Slechts een oogenblik. Dan zou het wantrouwende communiqués uit geven, zeggend dat de ridders bedriegers waren en geld uitloven voor hun aanhouding.door een ander. En als dat niet slaagde zou het hen door middel van een of andere filmster, als rid- dervrouwe verkleed en beschilderd, op een dwaal spoor leiden en in dat dwaalspoor stiekum een landmijn begraven. Want die heeft het ook, Ge- twaalven zouden de ridders worden opgeblazen. maar hun zielen zouden ten Hemel vlieden den MAANDAG 20 NOVEMBER. Harde werkelijkheid. Geen tijd meer om aan ridders te denken. Er blijkt dat tijdens het week end twaalf schepen op mijnen zijn geloopen, waarvan vijf neutrale. Zoek de beteekenis op van het begrip neutraliteit, in de Brockhaus of de Winkler Prins of een andere encyclopaedie. Gij zult zien dat de encyclopaedieën van de practijk geen begrip hebben. De Heemsteedsche gemeenteraad vertrouwt de wereld heelemaal niet meer. Hij lijdt aan an- nexatievrees; alsof hij een Staat is; tenminste: de meerderheid doet dat en durft daarom geen gas van Haarlem te koopen ofschoon dat voor- deeliger is dan het zelf te maken. Tot dit duur dere laatste heeft de meerderheid al eens eerder besloten, maar nu hebben Gedeputeerde Staten den Raad verzocht, zich nog eens te bezinnen. Eén lid zegt dat dit een beleediging is. Een ander lid verklaart dat drie Gedeputeerden oud-wethou ders van Haarlem zijn en daarom vertrouwt-ie ze niet. Enfin, het is grootsch. Zoo redeneerend moeten wij gaan zoeken naar Gedeputeerden, die nooit tot eenige gemeente in de provincie be hoord hebben. Al de anderen bennen partijdig! Een moeilijke zaak. Met 87 stemmen legt het Haarlemsche an- nexatiegas, geschuwd gelijk gifgas, het opnieuw af. „Het is moeilijk", zei een groot Franschman eens, „geen satire te schrijven". Hij dacht aan belangrijker dingen dan Heemsteedsch gas. Toch is het zelfs in dit geval moeilijk. Hij had dus wel erg gelijk. DINSDAG 21 NOVEMBER. Ons Gymnasium bestaat 550 jaar en zal feest vieren. Natuurlijk. Het is veel ouder en ook be langrijker dan H. F. C. (60), Haarlem (50), de Haarlemsche Voetbalbond (40) en mijn Ruiter- club (5) bij elkaar en die vieren ook allemaal feest. Het reikt een heel eind naar de Oudheid toe. En een lichte huivering vam eerbied bevangt mij als ik denk aan al de generaties van classici, die het gevormd heeft. Sterker huivert het ont zag bij de gedachte aan de vele generaties van rectoren, conrectoren en praeceptoren die hen vormden. En het wereldsche, moderne hoofd des kranitenmans buigt zich in ootmoed als de klas sieken zelf in het gedachtenspel opdoemen: als hij het waagt de nobele namen Homerus, Sopho- kles, Aeschylus, Herodotus, Horatius, Lucianus, Vergilius en andere in zijn brein aan te raken en ze te laten voorbijtrekken in statigen schoon bon ten stoet. Waar zijn de Socraites en de Plato dezer eeuw? Waar is, onder onze staatslieden, de man die een Pericles en diens onvergankelijke politieke rede beheerscht door vervulde idealen en niet door onvervulde „ideologieën" evenaart? Ach! Dat het Gymnasium leve. Meer dan ooit heeft het velen veel te leeren! Verder is het nieuws up to date. Er zijn onge regeldheden voorgevallen in het protectoraat Bohemen en Moravië en negen studenten zijn ge fusilleerd, plus nog een boel narigheid. Aan het front staat nu het water hoog. Straks komen wel licht daar ook nog zeemijnen. De schepen in de Noordzee blijven zinken. Maar ons leger heeft zijn periodieke verloven weer en Haarlem blijkt in de eerste negen maanden van 1939 negenen twintig procent minder proces-verbalen wegens misdrijven te hebben opgeleverd dan m de eer ste negen maanden van 1938. In dat jaar wais er ook al een vermindering. De wereldstatistiek zou er wel anders uit zien als die bestond. Maar laat ons blij wezen met de steeds toenemende orde en veiligheid in de kleine eigen omgeving. Een vriend van mij heeft berekend hoe lang het nog duren zal eer het misdrijf geheel uit Haarlem verdwenen is. In dit tempo hoeft dat, zegt hij, maar een jaar of drie hoogstens te du ren. In gedachte ziet hij ons al afscheid nemen van eenige Officieren van Justitie en Strafrech ters en den Commissaris van Politie. Aan het station. Met een muziekcorps en dankbare rede voeringen, omdat zij dit correctioneele wonder voltrokken hebben. Maar bij voorbaat heeft hij toch ook met hen te doen. „Edele menschen." zegt hij. „Zij zagen zelf aan de tak waarop zij zitten, net als de doktoren". Ja, Dat bevestigt zoo'n statistiek inderdaad. WOENSDAG 22 NOVEMBER. Weer geen prettige dag. Engeland kondigt per Chamberlain aan, dat het de Duitsche exportgoe deren in neutrale schepen nu ook maar in beslag zal nemen, bijwijze van vergeldingsmaatregel, vanwege de mijnen, die Duitschland in de vrije zee zou hebben gelegd. Daar is ook de Simon Bo livar op geloopen, daar zijn die zesentachtig menschen, meest landgenooten, bij omgekomen en mede uit verontwaardiging over de ramp van de Simon Bolivar laat Engeland onze scheepvaart nu boeten. Met groote mogendheden is het kwaad kersen eten. En in andere werelddeelen hebben ze makkelijk praten met al hun critiek op de Europeanen. Zijn wij soms geen Europeanen? En de Belgen, de Zweden, de Noren, de Denen, de Zwitsers?Welnu, Amerika, wij verfoeien dien oorlog, maar wij verdienen er niets aan. Inte gendeel. Minister Sap komt uit Brussel hierheen om met minister Steenberghe te praten. Het onderhoud wordt niet geopenbaard. Maar het is ongetwijfeld begonnen met: „Wat nu, Sap?" „Zegt gij dat wel, zulle! Daarvoor kom ik u seffens bezoeken!" Urk mag geen eiland meer zijn maar de Urker botter U.K. 1 ligt buiten IJmuiden te visschen, vangt een mijn in zijn net, die prompt explodeert op veertig meter afstand, wordt maar drie meter opgeblazen, daalt en slaat lek maar keert behou den weer. Een avontuur uit duizenden. Als die botter vergaan was zouden we denkelijk niet meer mogen visschen, of zooiets. Nu is het in alle opzichten goed afgeloopen. DONDERDAG 23 NOVEMBER. De zeeoorlog zet zich hevig voort. Zeventien koopvaarders zijn nu op mijnen geloopen in vijf dagen tijds, de Franschen hebben twee onder zeeërs tot zinken gebracht, de Engelsche torpe dojager Gipsy is op een mijn vergaan (veertig dooaen) en er zijn neutrale schepen aangehou denmaar toch zouden Tromp en de Ruyter van dezen zeeoorlog niets begrijpen. Tromp, weet u nog wel, was de admiraal die bij Duins (the Downs) kruit en masten aan zijn tegenstander d'Oquendo leverde om hem te bewegen naar bui ten te komen en slag te leveren. Heusch! Bij die zelfde Downs waarvan u nu weer zooveel leest. Maar 't is een tikje minder Cyrano-achtig. Te land krijgt minister Van Boeyen den wind van voren, omdat zijn luchtbescherming de Ka mer niet aanstaat. De Kamer staat niet alleen in haar bezwaren. Gelukkig is de lucht nog steeds veilig, althans voor degenen die op den vasten grond verblijven en niet te dicht bij de Wadden eilanden komen. Als het zoo blijft zullen we in dit opzicht niet alleen van geluk maar zelfs bijna van neutraliteit mogen spreken. Er is een olifantje geboren te Amsterdam, in circus Strassburger. Een schattig klein olifanten meisje van honderdvijftig kilo; driekwart meter hoog; moeder Lisi, vader onbekend, althans in het vergeetboek geraakt. Hoeveel zou de premie voor molestrisico zijn voor kleine olifantenmeisjes die met circussen reizen? Het arme dier! Het zal wel ergens opgeblazen worden. VRI3DAG 24 NOVEMBER. De mensch is een vat vol tegenstellingen en dus is de krant, die dagelijks spreekt van het menschenleven, dat ook. En veel openlijker. Een open vat. Vandaag herbergt het zooveel St. Ni- colaas-advertenties vol heerlijke, geurige, sma kelijke en kostelijke beloften dat het onmogelijk is niet te watertanden en zich te spitsen op het komende feest. En terwijl wij dat hier voorberei den zeggen andere koppen in het vat, dat vlieg tuigen als mijnenleggers worden gebruikt, dat andere vliegtuigen zijn „neergehaald" een milde term, maar hebt u zich dat wel eens in pro- beeren te denken? dat Japan zoo kwaad is dat het aan partij kiezen denkt, dat er weer schepen verdwenen zijn, dat Nederland te Londen gepro testeerd heeft tegen de Engelsche maatregelen, enzoovoorts. In Europeeschen storm zullen wij Sint vieren. En de mooie boomen aan de Zandvoortsche laan mogen hopelijk blijven. De Heemsteedsche gemeenteraad moet voor de derde maal over gas praten, want Gedeputeerden willen zijn besluit niet goedkeuren. De Haarlemsche zal straks over de begrooting beginnen, die deze week versche nen is zonder ontroering of paniek te wekken. Wij houden onze dierbare kleine plaatselijke kwestietjes en bereiden ons voor op ons gezellige, knusse Hollandsche feest, terwijl Europa brandt. Zoo is het vreemde leven. En zoo zijn zijn tegen stellingenook in dit blad. E.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5