OOSTEN ,A' Minister van den Tempel vóór twee nieuwe bedrijfsraden. den dag) Schipbreukelingen heden thuis. Moeilijkheden Engelsche lezing van he gebeurde te Venlo: HOOFDPIJN? Een gemotoriseerde fiets TERDAG 25 NOVEMBER 1939 Op het nippertje aan den dood ontsnapt. Militair zat tusschen tic spoorrails bekneld. Toen Donderdagavond de 24-jarige militair van Z. uit Zaltbommel de spoorbrug in de lijn Amers foortKesteren te voet, met de fiets aan de hand. passeerde, raakte hij met een van zijn schoenen tusschen de rails en een sluitstuk beklemd. Al zijn pogingen los te komen bleven vruchteloos en toen dan ook een trein in volle vaart naderde, dacht hij niet anders dan dat zijn einde nabij was. Toen de locomotief op tien meter afstand van hem genaderd was, wist hij zich los te rukken en zoo aan den dood door verplettering te ontkomen. Zijn fiets werd echter door den locomotief aan stukken gereden. Onderdeelen van het rijwiel bleven aan de buffers hangen en toen dan ook de trein in Woudenberg aankwam, werd dadelijk het station Amersfoort gewaarschuwd. Een onderzoek werd in gesteld en men vond den militair nabij de spoorbaan door de emotie geheel overstuur, doch overigens volkomen ongedeerd. ZWARE STRAF WEGENS DIENSTWEIGERING GEëlSCHT. Wegens dienstweigering is de 23-jarige zee milicien-kustwachter 3e klasse Th. S.. door den Zeekrijgsraad te Willemsoord veroordeeld tot een gevangenisstraf Van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis en ontslag uit den mi litairen dienst met ontzegging van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is de zelfde straf tegen hem geëischt. Van Rijkswaferstaafkaarten, die vreemde wegen wijzen, een nek velletje om de menschen aan Ie vatten, over iets wat je doen moet en niet bekijken en een insect met levensproblemen. LS je menschen helpen wilt moet er altijd een plek zijn, waar je ze bij kunt aanvatten, 5® zooals je een katje bij zijn nek r! pakt, of een duif bij haar vleugels", zegt van der Leeuw in zijn boek. „Ik en mijn gelman", en ik zeg 't hem hier na. Want jx)ü ..Nekvelletje", waar je de menschen jaat pakken is hunliefhebberij ft kunt op duizend manieren probeeren tot lamensch door te dringen, evenzoovele keeren gevoel hebben dat je naast de roos schiet en l de duizend en eerste wijze erachter komen de liefhebberij de sleutel vormt tot de deur, niet open wou. Gelukt het iemand bij dat ^ebberij-nekvelletje te grijpen dan kun je 'm -pen, hem en vele anderen, want door die a sbebberij voorzichtig uit de cocon van de be- a ::en huiselijkheid te wikkelen en anderen te ri men ontdekt men evenzoovele symptomen van ■-JrI we altijd en vooral nu noodig hebben: Levens liugde! En voor vele kleine vlammetjes geldt l het woord dat ze tezamen één groote maken, onbluschbaar is. Het is op een morgen, de lucht is grijs en wie 1st vervuld van hoeveel onzichtbare slechte rjingen, dat 'k het statige gebouw van de ïOTinciale Griffie aan de Haarlemsche Dreef cnenstap om beroepshalve eenige wegenkaar - te raadplegen. Een ambtenaar helpt me, aitengewoon correct; de tralies der correctheid dat we afdwalen en inplaats van de t) de Rijkswaterstaatkaarten geteekende wegen a te gaan en uit te meten ons verdiepen in de tempjes, die er in de natuur langs plegen te (of niet) en het landschap met de halmen roevogels en den verren horizont. Plotseling schiet me een herinnering te binnen. 3-mt u niet die meneer, die ook volksdansuit- Kringen leidt?" De ambtenaar ter Provinciale griffie ziet tümlachend van zijn paperassen op: „Ja, die b ik, de Volksdansbeoefening is mijn liefheb- feij". De tralies der conventie verdwijnen als ambte- sneeuw voor de anti-ambtelijke zon en dien- lilfden middag zit 'k achter een heerlijk bakje ir>; mevrouw v. d. Wateren gezette dampende Me met haar echtgenoot thuis te keuvelen ra den volksdans. De provinciale wegenkaarten hooen zelden iemand op zoo'n zonderlinge wijze ia weg gewezen. „Het is voornamelijk de levensvreugde, file in den volksdans uitgedrukt wordt", ver telt de heer v. d. Wateren. „En het merk waardige is dat juist in dezen moeilijken d de belangstelling voor deze dansbeoefe- ng zoo toeneemt. Ik zie het duidelijk aan mijn clubjes. Er melden zich veel meer jon gens en meisjes aan om mee te doen, ze komen vel regelmatiger en ze geven zich met meer toewijding dan anders aan hun lief hebberij'*. Het is prettig zóó te ontdekken dat het leven m een bloem is, die mooi is bij zonlicht en waarvan de kleuren blijven tintelen tegen een grauwen hemel. Een bloem, die miits -.ar ziet en weet te plukken met liefde. «Hij leelijk weer kleuren geeft voor 't oog m geuren voor den adem. Wat is de volksdans eigenlijk? Het woord zegt het al, het zijn dansen, die Mr het volk werden uitgevoerd. In ons land is er pas in de negentiende eeuw toe overge- pan om deze dansen uit de overleveringen te Schrijven en vast te leggen. Wij dansen tegen woordig de historische figuren precies zooals jaeger de boeren en boerinnen dat deden, even- in modern costuum. Daar heeft u de rijdan- nit Zeeland, de Mie-Katoen uit Brabant, de wiekusman, de Almelosche Kermis en de Peer- ^prong uit Overijssel, de Skotsche Tryle uit riedand. De Zaansche Simon Pijpekop is ook ^bekend en in Zandvoort de Gort met Stroop!" Meneer v. d. Wateren vertelt met aandacht achter hem rijst de boekenkast omhoog en de "arige boekbandjes omspannen de bladeren «en bolster de vrucht, op het tafeltje staat koffie tegen de bloemen te dampen, in het «imter staart een insect zich blind op zijn groote •Gensprogbleem: het klas, dat ie makkelijk op zou -imnan lossen als ie maar wist dat 't glas was, ?re«es als een mensch zich blind kan staren op ^agstukken, die hij zonder moeite onder de knie -on krijgen als ie maar wist dat levensvreugde legde het volk vroeger in zijn 'nsen. Probleemlooze momenten van opgaan een zuiver genot van beweeg. Weliswaar is grondslag van onze Nederlandsche volksdan- net lokken en afstooten tusschen jongen en J^je, maar denkt u hiérbij toch niet aan een 5|\het is zuiver kameraadschappelijk, het is j?' 'n öen besten zin van het woord. Ik heb een ^eniange ervaring op dit gebied en ik neem nllefulfcaat van den volksdans waar onder mijn en meisjes. Dat resultaat is: kameraad den van den Trekkersbond, de Katholieken, de Christelijke groepen, de neutraleen, en de jeugd, die vrij gevormd wordt, hen allen wijd ik in de volksdanskunst in". Zooals een romancier niet vergeer, de punt wel overwogen achter een zin te zetten, zóó slaat de huisvrouw, die haar leven schrijft, als een boek, nooit het koekje bij de 'koffie over. Bij mijn kopje ligt een koekje. De radio in de verte speelt even de jazzmuziek, opwindend, hitsend. „Haimonieuse muziek begeleidt de volksdan sen" vertelt de heer v. d. wateren verder. Alle opwinding is er vreemd aan, geluid en bewe ging gaan naar harmonie uit. De volksdans is er eigenlijk ook niet om naar te kijken. Uit propa gandistisch oogpunt geven we wel uitvoeringen. Maar het gaat daar niet om. Publiek hoort er niet bij, dat wil zeggen; als het niet meedoet. Want het mag wel meedansen. U heeft dat op onze uitvoeringen waarschijnlijk wel eens ge zien? En tóchde jongens en meisjes vinden het 't prettigst wanneer we onder ons zijn. Zui verheid, harmonie, levensvreugdedie he reik je ermee". Ik kijk naar de bloemen op de tafel. Er zijn nog een paar in de knop. Ze moeten nog ont luiken. „Hoe is het eigenlijk in u ontloken, die be langstelling voor de volksdans, meneer v. d. Wa teren?" ,Dat is nou al weer ongeveer veertien jaar ge leden. Ik was toen al ambtenaar bij de Provin ciale Griffie en woonde 's een lezing bij over volksdansen. Meteen kwam het in me op: mijn hart aan de volksdanskunst te verpanden. Ze zochten in Haarlem en omgeving iemand, die de volksdanskunst in vrijen tijd zou kunnen ver breiden. Ik volgde een leiderscursus en gaf toen uit liefhebberij les aan anderen. In Bloemendaal heb ik een groep van onge veer tachtig leerlingen De heer v, d. Wateren onderbreekt zijn op somming, buiten loopt een soldaat voorbij, we zien hem door het venster. ,Weet u wat ons laatst voor aardigs is overko men? In Bloemendaal waren we aan het dan sen, en plotseling kwamen een paar soldaten om het hoekje van ons lokaal kijken. Eén van hen heeft den heelen avond met ons meege- danst. Weet u dat we van plan zijn volksdansuit- voeringen voor de soldaten te geven, waarbij ze méé kunnen doen?" Een aardige gedachte. Het insect op het venster is nog steeds bezi; met zijn levensprobleem. Eensklaps vliegt-ie op, maakt buitelingetjes en danst op z'n vo gels door de kamerlucht. Je hebt levensvreugde in 't groot en in 't klein. v. H. der „Simon Bolivar" Van de zijde van de K.N.S.M. wordt ons ge meld, dat de „Oranje Nassau" en de „Batavier' hedenochtend met de schipbreukelingen van de „Simon Bolivar" naar Nederland zouden over- De „Oranje Nassau" zou vanmiddag tusschen 1 en 2 uur te Vlissingen, de „Batavier" tusschen 5 en 6 uur te Rotterdam arriveeren. Handelsdelegatie keert uit Londen terug. De Nederlandsche gedelegeerden, de heeren A. Th. Lamping en mr. G. H. C. Hart, die in Londen met de Britsche regeering besprekingen hebben gevoerd over economische kwesties, zul len heden naar ons land terugkeeren om onze regeering verslag uit te brengen omtrent den stand der onderhandelingen. Ook de ambtenaren die de delegatie vergezellen, keeren heden naar Nederland terug. TWEEDE KAMER Naar verkorting van den arbeidstijd in den landbouw? DEN HAAG Vrijdag. BOND VAN ADMINISTRATIEF PERSONEEL BIJ 'S RIJKS BELASTINGEN IN NEDERLAND In een algemeene ledenvergadering heeft de Bond van administratief personeel bij 's rijksbelas tingen in Nederland vandaag te Utrecht zijn vijftig jarig bestaan herdacht. De voorzitter, de heer W. Scholten, ging in zijn openingswoord de gebeurtenis van vijftig jaar ge leden na. Daarna stelde de voorzitter voor een aantal le den, die hun beste krachten aan den bond gaven, t.w. de heeren Visser, van de Noordaa, Steenbergen, Soeterman, van Noorden, Dijkstra, J. Lastdrager, Koenderman en Hoogvliet te benoemen tot eerelid van den bond. De verscherpte Britsclie conlrabandemaatregelen. Desbetreffend Koninklijk Besluit verschijnt Dinsdag. LONDEN, 24 November. Naar vernomen wordt zal het Koninklijk besluit, waarbij de Britsche oorlogsschepen gemachtigd worden de Duitsche exportgoederen op zee in beslag te nemen. Dinsdag a.s. worden uitgevaardigd. bij het opstellen of afwerken van het verlanglijstje? Laten wij U eens helpen, dan zijn de moeilijkheden gauw opgelost, want wie is er niet blij met wat aanvullend meubilair? Een wand- meubel, haardbankje, dames schrijfbureautje theemeubel haardfauteuiltje, 'n boekenkast, kleptafel, radiomeubel, thee wagen, halmeubeltje, lectuurbak, leeslamp, heerenfauteuil, mimi tafeltje, bar-ton, bijzettafeltje. Nu, in aardige antieke en mo derne kleinmeubeien en sier kunstartikelen legt Oosten U een unieke sorteering voor, zoodat aan ieders verlangen kan worden voldaan en zónder dat de porte- monnaie in moeilijkheden komt. Stap eens binnen bij: waar U slaagt! BARTELJORISSTR. - TEL. 13915 De communist W ij n k o o p kondigde het verlan gen aan de Regeering te mogen interpelleeren in verband met de verscherpte blokkade en de gevolgen daarvan voor Nederland. Dinsdag zal de Kamer over het verzoek beslissen. Nadat aldus was besloten ving het debat over de afdeeling „Arbeid" van de begrooting van Sociale Zaken aan. De nat. soc. Woudenberg gaf uiting aan be zwaren tegen de z.i. verstarrend werkende collec tieve arbeidsovereenkomsten, terwijl daarentegen Mr. Kortenhorst (R.K.), die voorts o.m. voort zetting van het vrijwillig contact tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties met het oog op herkrijging hunner vroegere plaatsen door gedemobiliseerden bepleitte, bevordering van de verbindendverklaring van collectieve arbeidscon tracten in het belang van den bedrijfsvrede noemde. Mevr. Mr. Ba.kkerNort (v.d.), meende dat het wellicht goed zou zijn in fabrieken waar veel meisjes arbeiden, de aanwezigheid van sociale werksters verplicht te stellen en klaagde over de arbeidsverhoudingen voor vrouwen in het Zuiden. Mevr. De VriesBruins (s.d.) ontkende, dat er zulke groote misstanden zouden bestaan ïn fa brieken met talrijke meisjes, al voelde ze wel voor de scheiding van de verschilende groepen van man nelijke en vrouwelijke werkkrachten in fabrieken, In beide opzichten viel mevr. Mr. Maekay- Katz (c.h.) haar bij. De heer H i 1 g e ng a (s.d.) verheugde zich over 's Ministers voornemen aangaande werktijdverkor ting voor arbeiders bij groente- en fruitveilingen. Zijn fractiegenoot Kupers verkeerde in feestelijke stemming bij de gedachte, dat het den tegenwoor- digen Minister van Sociale Zaken gegeven zou kunnen zijn een wettelijke vacantieregeling tot stand te doen komen. Jammer vond hij het echter, dat de Regeering niet ver genoeg wil gaan met toe kenning aan verordenende bevoegdheid aan bedrijfs raden. Natuurlijk ontbrak het niet aan een droefheids betuiging over 't feit, dat minister v. d. Tempel geen wetsontwerp tegen arbeid door de gehuwde vrouw wil indienen. Tot de hierover treurenden be hoorde de heer Am e link (a.r.), die verder, even als de heer Loerakker (r.k.) vond, dat er niet nog eerst 'n voorontwerp inzake verkorting van de arbeidstijden in den landbouw, naar den Hoogen Raad van Arbeid hoeft te gaan. Als we nog vermeld hebben, dat de heer S e r- r ar ens (r.k.) met den heer Kupers een wette lijke regeling bepleitte om de werkgevers te dwin gen tot herplaatsing van de gedemobiliseerden, Dr. Vos (lib.) daarentegen meer hechtte aan het uit oefenen van moreele pressie en als we nog hebben aangestipt, dat de Chr. dem. v. Houten en de commun. de Visser hun ontevredenheid uitten over het weinige, dat in hun oogen deze soc. dem. Minister tot stand wil brengen, komen we aan diens beantwoording van de verschillende sprekers. Met betrekking tot de bedrijfsraden op dit ter rein had ook zijn partijgenoot Kupers meer van hem gehoopt èn verlangd deelde de heer v. Tempel mee, dat er boven de bestaande 18 be drijfsraden nog 2 bijkomen, één voor de kalk- zandsteen-industrie en één voor het landbouwbe drijf in Friesland. Ofschoon de Minister niet zoover scheen te gaan, als Mr. Kortenhorst (r.k.), die door collectieve ar beidsovereenkomsten stakingen en uitsluitingen feitelijk onmogelijk gemaakt wilde zien, beschouw de hij die overeenkomsten wel als nuttige instru menten ter voorkoming van groote spanningen, Wat de kwesties van jongens en meisjes in de fa brieken betreft, gaf hij te verstaan, dat men zich toch heusch niet aan allerlei fantasterijen te bui ten moest gaan. Men diende z.i. de moreele kracht van ons volk niet te onderschatten en het was ver keerd t,e meenen, dat er op dit gebied van 'n poel van bederf sprake zou wezen. Wanneer ten opzichte van de vriendelijke ont vangst, die hem ten deel was gevallen, de heeren de Visser en v. Houten hadden afgeweken, bewe rend dat deze bewindsman veel te weinig doet en wil doen, dan meende minister v. d. Tempel dit ver wijt te kunnen weerleggen met een verwijzing naar 'n tiental in de Memorie van Antwoord ver melde voorstellen tot beperking van den arbeids duur, welke op zijn programma voorkomen. Als het allemaal tot stand komt zal hij zich gelukkig prijzen. Tot verkorting van den nu nog onbeperkten ar beidstijd van het verplegend personeel in rusthui zen is hij bereid, maar de 55-urige werkweek in de ziekenhuizen handhaaft hij. Tenslotte zij nog gere leveerd, dat de Minister verkondigde dat, nu het de eerste keer is, dat er een regeling tot beperking van den landbouw-arbeidstijd op stapel is gezet, een voorbijgaan van den Hoogen Raad van Arbeid ver keerd zou wezen. E. v. R» Vijftig geredden van de Simon Bolivar" op Schiphol aangekomen. Vrijdagmiddag zijn met drie K.L.M.-toestellen ongeveer vijftig geredden van de ramp van de Si mon Bolivar op Schiphol aangekomen. Voor het grootste deel bestond het gezelschap uit leden van het B. P. M.-personeel, vergezeld van hun vrouwen en kind er-en. Op het vliegveld werden zij door een groote schare bloedverwanten en bekenden ver welkomd. DE POST AAN BOORD VAN HET S.S. „SIMON BOLIVAR". Behalve de reeds eerder opgegeven post aan boord van het s.s. „Simon Bolivar" bevond zich aan boord van dit schip ook nog de post voor Barbados en Trinidad, welke sedert 30 October hier te lande ter post was bezorgd. Zooals reeds is medegedeeld, moet worden aangenomen, dat alle aan boord van het stoom schip aanwezige post verloren is gegaan. (Adv. Ingez. Med.) °ok niet een bepaalde groep, die de ï*n r S^oefent, het zijn jongens en meisjes aJe richtingen: de Driehoeksmeisjes, de le- Beroepshalve gedoken Provinciale-Griffie papieren, uit liefhebberij opgaand in de beoefening van de volks danskunst, twee kanten van het leven van den heer v. d. Wateren. Duitsche afgezant zou vredesvoorstellen overhandigen Reuter meldt uit Londen: Naar vernomen wordt, hebben captain Stevens en de heer Best, die Venlo aan de Nederlandsch-Duitsche grens door Duitschers zijn ontvoerd op 9 November met mede weten van de Britsche regeering een bezoek ge bracht aan de grens. Zij waren eenigen tijd in ver binding met hooggeplaatste Duitschers en 9 No vember kregen zij een uitnoodiging om te Venlo een Duitsch afgezant te ontmoeten, die hen gaar ne een aantal „vredesvoorstellen" wilde overhan digen, teneinde deze aan de Britsche regeering doen toekomen. Best en Stevens hebben nooit Britsche voorstel len overhandigd aan de Duitschers. Toen zij bij Venlo aankwamen, werden zij aan gevallen en naar Duitschland vervoerd. De autoriteiten werden hiermede in kennis ge steld en men veronderstelt dat beiden nog in leven zijn en zich te Berlijn bevinden. Best en Stevens hadden de Nederlandsche auto riteiten in kennis gesteld van den aard van hun opdracht en een Nederlandsch officier kreeg op dracht hen te vergezellen en op te letten dat niets zou geschieden dat in strijd was met de Neder landsche neutraliteit. Het sdhijnt dat de Gestapo ontdekt had, wat gaande was en besloten heeft een einde te maken aan de vredesbeweging in verooraanstaande krin gen aan Duitsche zijde. Eenige dagen geleden schijnt het bij Himmler te zijn opgekomen deze zaak in verband te brengen met den bomaanslag te München, zoo besluit Reuter. KRUIDENIERSEXAMEN DIPLOMA VAK BEKWAAMHEID. Het bureau ..Kruideniersexamen" meldt, dat voor het kruideniersexamen ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid, gehouden in de maanden October en November 1537 candidaten werden opgeroepen. Van deze kwamen 1532 op, 1063 slaagden en 469 werden afgewezen. In percentage is dit 69,39 pet. geslaagd en 30.61 pet afgewezen. De beste resultaten werden behaald te Roer mond, waar 82.09 pet. der 67 candidaten slaagde. De minste resultaten werden te Zwolle geleverd, waar 184 candidaten opgingen. Hier werd 46.20 pet. afgewezen. Dèn 'n Mijnhardtje Twee stuks 10 ct. - Twaall stuks 50 ct. (Adv ingez MedJ Met 1 Liter benzine worden 100 K.M. afgelegd. Op bewapening der wegentroepen aangedrongen. In het eindverslag der Eerste Kamer over het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen, lezen wij dat het ongewenscht geacht werd, dat de wegentroepen in het geheel niet zijn ge wapend. Aangedrongen werd op bevordering van de spoedige instelling van een lichte bewapening voor deze troepen. Door het Nederlandsche Laboratorium voor Massa-Motorisatie is een gemotoriseerde rijwiel naaf uitgevonden waardoor een zichzelf voort bewegend wiel wordt verkregen, dat in elk be staand heeren- of damesrijwiel kan worden ge plaatst en waarmede het rijwiel een snelheid van 30 K.M. per uur kan worden gegeven bij een benzinegebmik van 1 Liter op circa 100 K.M. Het laboratorium deelt ons hiea-omtrenit nog het volgende mede. Teneinde te trachten in een leemte te voorzien hebben eenige ervaren Nederlandsche motorcon structeurs met laboratorium ervaring eenige ja ren besloten een studiegroep te vormen met het doel onderzoekingen te doen in verband met mo- torisatie der massa en in het bijzonder motori- satie van rijwielen. -Deze studiegroep installeerde een laboratorium voor haar onderzoekingen en werd den naam gegeven van Nederlandsch La boratorium voor Massa-Motorisatie. Thans is het mogelijk dat elke wielrijder of wielrijdster zach met het bestaande rijwiel mo torisch kan voortbewegen door inbouw van een door het laboratorium ontworpen gemotoriseerde rijwielnaaf die door constructie-eenvoud voor iedereen bereikbaar is. De gemotoriseerde rijwielnaaf voorkomende op bijgaande foto heeft een afstand van ruim 40.000 K.M. op goede en slechte wegen afgelegd zonder storing van beteekenis, zoodat kam worden aangenomen dat de kinderziekte, die nu eenmaal aan elk nieuw machinetype kleeft, overwonnen is. De levensduur is zeer lang en daar alle be wegende deelen op kogellagers loopen en geen glijdende deelen aanwezig zijn, zooals bij de ge bruikelijke motoren. Door t.z.t. de kogellagers te vernieuwen kan de motor een ombepaalden tijd dienst doen en zijn reparaties tot een minimum beperkt. Doordat bij het nieuwe motortype meer warmte in arbeid wordt omgezet blijft de motor zelfs bij langdurige overbelasting koel d.w.z. dat onder de meest ongunstige omstandigheden de tempera tuur niet hooger stijgt dan 50 graden Celsius. De snelheid wordt geregeld door de lange handle op het stuur, terwijl de korte handle dient om den motor te starten. De koppeling werkt automatisch en wordt be- !diend door den hefboom die op de staande buis van het stuur is geplaatst. De constructie der naaf is zoodanig dat bij trappen van het rijwiel geen enkel deel van den motor of anderszins wordt medegetrapt. De gemotoriseerde rijwielnaaf is vooral voor Nederland, het wielrijdend land bij uitnemend heid, van groot belang, het gebruik van rijwielen .zal dan oo,k ongetwijfeld toenemen vooral in bergterrein waar een trapfiets van weinig nut is. In ons land worden wel vele benzinemotoren gebruikt doch er bestaat geen enkele benzine motorenindustrie. De gemotoriseerde rijwielnaaf kan echter onder deskundige leiding zonder be zwaar in Nederland worden vervaardigd. Een dergelijke industrie zou krachtig kunnen bij dragen tot praktische werkverruiming in ons land, immers alleen in ons land zijn reedis c% 4.000.000 rijwielen in gebruik.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9