IJmuider Courant Geschenken Heerenmoole De „Spaarndam" in vlammen ten onder gegaan. Nuttige FIRMA GLAS Indruk naar Buiten. Engel Koper toch vermist Naar de vermisten van de Sliedrecht wordt niet meer gezocht. Nog een week. I^RCANC NO. 24 Lourens Coster, Maatschappij voor Uigaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. J8, 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Gmuiden, 1,5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos i |n de Kennemer Courant. 5ven DAGBLAD VOÜH VELSEN. 1JMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEF.BEBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 28 NOVEMBER 1939 Abonnementen pet week 0.12 54, pet maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. feen 2 ,1 erkennen dat het in dezen tijd van belang is dan ooit welken indruk Neder zet buitenland maakt. Niet alleen op de lenden, maar ook op de andere onzij- jten, groote en kleine, die gelukkig nog' je overgroote meerderheid vormen. Laat ch niet vergeten dat er tot dusverre geen wereldoorlog bestaat zooals die van 1914— Ljn tientallen staten betrokken waren, in de oorlogvoering als in het aantal deel- iat een enorm verschil, en het eerste muw samen met het tweede. Want de drie it, fSCjie oorlogvoerenden zouden heel anders ju als zij niet beseften dat grootmachten de Vereenigde Staten en Japan [rnevens het zwaarbewapende Italië plus jllijk berekenbare Balkan en Turkije iverzwakt observeeren en hun eigen plan- [|en te maken of hun eigen belangen in houden. Het is geen wereld waarin men ugestraft kan verzwakken nevens zulke toeschouwers-bij -bet-gevecht. Natuurlij k Ut vooral ten aanzien van Rusland, gereed el water te visscben, zooals het al met !DHjk succes gedaan heeft en ongetwijfeld Zeel wat grooter mate hoopt te doen als pjke grootmachten het den dienst moch- elkaar af te maken. Of althans "uit te putten. Waarom heeft het aanbod oude diensten, om den vrede te helpen be- geen succes gehad? Het staatsprestige zwaar tusschen, zooals hier al eerder tot Is gebracht. Men kan de oplossing nog vinden en is anderzijds nog niet over- dat men zijn positie door langer volhouden ^enigerlei wijze zal kunnen versterken, iiyk staat het daarbij geenszins vast dat in lange oorlog zal worden. Dat is van weers- wel verklaard, maar daarbij treedt de pro- li üda op den voorgrond. Van weerszijden wil ïooral getuigen, dat men zoo'n langen oorlog en hem winnen zal. Daarmee moet zeilpartij geïmponeerd en het eigen volk in 'ertrouwen van onbegrensde macht ge- agd worden. Maar wie denkt aan de Rus- nu pas weer getoond door het ibarl ultimatum wegens een Pinsch „grens- t" en aan de andere grootmachten, die l geval ontzien moeten worden, schakelt izins de mogelijkheid uit dat deze oorlog' meenige maanden inplaats van binnen eeni- zou kunnen eindigen, usschen duurt hij nog voort, ter zee zelfs in f. activiteit, waarbij de kleine neutrale sta nds meer in den knel komen en buitendien felheid omtrent de toekomst van hun on gelijk volksbestaan blijven verlceeren. Daar liet hun belang zich niet alleen eensgezind handhaving hunner onzijdigheid maar ook en vastberaden te toonen. Wat het buiten hen hoort moet niet alleen sympathie lenmaar ook indruk makenen boven- handelsbelangen dienen. I reclame in hiet buitenland is altijd slecht eest. In den loop der jaren heb ik daar her- lelijk over geschreven. Het vreemdelingen lier is in tijden van vrede ver ten achter ge- bij zijn ontwikkelingsmogelijkheden door ülirielheid vooral van overheidszijde. Be- ipenheid en conservatisme hebben het üd, ten voordeele van andere kleine landen den nieuwen tijd beter begrepen. Voor de iscten van onze handel en industrie is even- 3 veel te weinig reclame gemaakt, met name enorm afzetgebied als de Vereenigde alnalgemeenen zin is het ook al niet fraai, 2in waarneemt dat nu al jaren over een Ne- iffldschen Wereldomroep wordt geredekaveld niets van is gekomen. Het is een ie lijst van tekortkomingen, die men zou kun- De Haagsche Post, die er ook over ergert er zich aan dat de filmreportage de Nederlandsche defensie „zulk een onhe il? en vulgair karakter heeft" en zich pleegt Men tot een slenterend groepje ingekwar- |i in een dorpsstraat, een soldaat die een 'i? aan een stalletje eet en zoo meer. Het- lad vestigt de aandacht en terecht prachtig album over Finland,, met uit enden tekst en illustraties, dat indérdaad door Mie regeering alom is verspreid. Wij heb- dat ook ontvangen en er al verscheidene tóen bijzonderheden aan ontleend, evenals -re bladen. Dat doet Finland, met een volk io groot als het Nederlandsche, zonder koloniale hulpbronnen en thans ver end in een veel gevaarlijker situatie dan wij. i!doet Nederland? 'Haagsche post vraagt om meer „propagan- Dat woord heeft een onprettigen klank ge- tn. Ik neem het liever niet over. Maar ik ben *als dit weekblad steeds van meening geweest "Sij ver te kort schieten in het wekken van indruk naar buiten. Dat zou veran- kurmen worden door er ruim geld voor te ^ren> door deskundigen op het gebied der oliciteit geen angstige officials die er geen ïi!and van hebben de vrije hand te geven door in woord en beeld eenvoudig de waarheid -'edeelen. Geen snoeverij, maar de waarheid, d veel illustratie n veel goedgeschreven toe- door radio-uitzendingen en films bo- fedien. u veel geld kosten, maar weinig in ver tot de andere nooduitgaven van dezen - voor hem die modern denkt en verder Man zijn neus lang is vertegenwoordigt dit Mer groot Nedeiiandsch belang. „Kent de zoo goed, houdt zij zich zoo harts- •«ld o "jk met ons bezig, dat wij zelf mogen stil- g en zwijgen?" vraagt de H. P. „De vraag >s haar beantwoorden." 5ai ben ik het volkomen mee eens. St Hmlaas Cadeau* MOOIE COLLECTIE: 0 Overhemden Dassen, Petten Handschoenen Slobkousen H Sokken, Bretels Pullovers Slipovers Sjaals, enz. Kalverstraat 11-21, IJmuiden-Oost kfii peveu tadeaux! (Adv. Ingez. Medj Met vreugde was te Zandvoort de vorige week het nieuws vernomen, dat .ook Engel Koper tot de gered den van de „Simon Bolivar" -zou behooren. De familie en vooral' de jonge echtgenoote werden van alle kanten geluk gewenscht en men uitte zij mede leven door het zenden van vele bloemstukken. Daar de familie het echter vreemd vond, dat er geen nadere berichten over Engel te verkrijgen waren is men gistermiddag nog eens ter informatie naar de directie van de K. N. S. M. gegaan. Helaas moest men toen vernemen, dat Engel Koper waar schijnlijk niet in een der Londensche ziekenhuizen is opgenomen, zooals aanvankelijk werd vermeld, en dat hij alsnog op de lijst der vermisten moest worden geplaatst. Volgens bij de reederij van het tankschip „Sliedrecht" ontvangen rapporten bleef het zoeken met vliegtuigen gedurende de laat ste dagen zonder eenig resultaat. Men. heeft tot zijn diep leedwezen moeten besluiten, op advies van tot oordeelen be voegde Engelsche deskundigen, het zoeken te staken. De eenige hoop op redding blijft de mo gelijkheid, dat de vermisten aan boord zijn genomen door een voorbijvarend schip, dat geen radiobericht kan of mag uitzenden. Jlamp ei&cfite lUff. daodeit tme* leden der bemanning, en de eenige passagiere.) Bij dé scheepsramp van het s.s. „Spaarndam" blijken vijf menschen om het leven te zijn gekomen, n.l. vier leden der bemanning en de eenige vrou welijke passagier- De slachtoffers zijn Dirk Hendrik de Boer, steward, geboren 23 Mei 1917, Willem van der Vis, steward, geboren 24 Januari 1920, mevr. Steffen—Göbel, passagiere, Johan Cornelis Mikkelsen, matroos, geboren 30 Augustus 1921, Lubertus Luchtenborg, chef-hofmeester, geboren 15 Juli 1877. Bij de Holland—Amerika Lijn is in den laten middag van haar agent uit Londen bericht ont vangen, dat de geredden in goede conditie aan land zijn gebracht. Maatregelen zijn getroffen om hen zoo spoedig mogelijk naar Londen te laten vertrekken. Drie der slachtoffers zijn verdronken, n.l. de hofmeesters D. H. de Boer en W. van der Vis en mevrouw SteffenGöbel. De matroos Nikkelsen schijnt reeds aan boord van de „Sipaanndam" te zijn gedood. Slechts het stoffelijk overschot van den chef- hofmeester L. Luchtenborg, die aan boord van het reddingsvaartuig aan zijn verwondingen be zweken is, is aan wal gebracht. De veertig leden van de bemanning van de „Spaarmdam" zijn, volgens United Press, gister avond in Londen aangekomen. De meesten van hen hebben al hun bezittingen verloren. De of ficieren vertelden, dat nadat dé mijn was ont ploft, geen paniek was ontstaan onder de op varenden, doch dat allen zich ordelijk en voor zien van hun zwemvesten op het dek verzamel den. Een van de reddingbooten liep vol water toen zij werd uitgezet en vier van de inzittenden, onder wie mevrouw Steffen, spoelden in de onstuimige zee overboord. Bij de ontploffing van de mijn werd de boeg van het schip tot aan het bovendek openge scheurd. De luiken in de nabijheid werden weg geslagen en enkele redidingbooten werden ver nield. Terstond daarna werden S.O.S.-seinen uitge zonden, welke door nabij zijnde schepen werden opgevangen en daarna verlieten allen het zwaar gehavende schip, omdat langer verblijf daarop te gevaarlijk scheen. In het hotel, waar de mannen werden onder gebracht, ontmoetten de schipbreukelingen nog een aantal overlevenden van de „Simon Bolivar". Zij werden verwelkomd door vertegenwoordigers der reederij en der Nederlandsche kolonie in Londen, die hen gelmkwensehten met hun red ding. De 53-jarige matroos P. Penning vertelde, hoe de mijn vlak onder het voorschip tot exlo- sie was gekomen en het voorste deel van het schip geheel vernield had. Penning was een van de personen, die in zee vielen, toen de redding boot volliep. Hij wist echter naar het schip terug te zwem men en langs een touwladder aan boord te klim men. Hij vond toen weer een plaats in een tweede reddingboot, die neergelaten werd. De stoker Oudenaarden, een man van middel baren leeftijd, vertelde, dat hij in de stookruimte stond, toen de mijn ontplofte. „Er ontstond een verschrikkelijk gekraak en alles leek op mij neer te komen. Toen ik aan dek kwam, zag ik een jongen, die verschrikkelijke hoofdwonden had gekregen. Hij was klaarblijkelijk dood. Ik ging in 'n reddingboot en wij zwalkten twee urn- rond op het wilde water voor wij opgepikt werden". De radiotelegrafist G. H. van den Berg ver telde: Ik lag te rusten in mijn hut toen de ont ploffing kwam en ik werd ongeveer een meter omhooggeslingerd. De telefoonverbinding met de brug was verbroken en de voornaamste antenne ;g neer. De noodantenne, die van een dei- masten afloopt, bleef echter intact. Ik kon dus S.O.S.-signalen geven en mededeelen, dat wij op een mijn waren geloopen. Ik kreeg onze positie van den stuurman en seinde die uit. Toen kreeg ik bevel in de reddingboot te gaan. De stuurman inspecteerde de voorste ruimen en wij konden het water hooren binnenstroomen. Het schip liep langzaam vol en zonk Het was koud en er stond een snerpende wind. Wij hadden het schip in ongeveer tien minuten verlaten en waren niet langer dan een half uur in de booten ge weest, toen wij gered werden door een loods- kotter. De bemanning van den loodskotter stond er verbaasd over, dat er zoo velen gered waren. Zij vertelden den schipbreukelingen, dat zij, ofschoon zij met hun kotter op twee mijl afstand lagen van de „Spaarndam", toen de ontploffing zich voordeed, zij den schok gevoeld hadden. Mevr. Steffen bevond zich in den salon, toen de explosie plaats had. Zij liep heen en weer en riep, dat zij haar bezittingen bijeen wilde pakken waarop zij weer op het dek verscheen en met 7 of 8 anderen in een van de reddingbooten werd geplaatst. Echter toen deze te water gelaten werd, spoelde'een groote golf drie personen uit de boot o.w. mevr. Steffen. De 18-jarige steward De Boer heeft nog ge tracht haar te redden, toen zij dooi* een zware zee uit de reddingboot was weggespoeld. De Boer vertelde daaromtrent: „mevrouw Steffen was nog geen twee meter ver weg en riep om hulp, ik pakte haar en trachtte haar hoofd boven water te houden, Zij worstelde en tenslotte werd zij door den zeegang weggetrokken. Het eenige wat ik kon doen, was terug naar de boot te zwemmen". Men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat mevr. Steffen ten gevolge van hartzwakte is overleden. Zij was de eenige van de passagiers, die in de weken van het contrabande-onderzoek aan boord was gebleven en niet met een andere gelegenheid haar reis naar het vasteland had voortgezet; zij was 74 jaar oud. Gezagvoerder van het verongelukte schip was de heer V. H. Dobbenga. In de zaal, waar de geredden den avondmaal tijd gebruikten, had men de portretten opge hangen van Koningin Wilhelmina, Prinses Julia na, Prins Bernhard en wijlen Koningin Emma. Alle overlevenden prezen de rust. en kalmte, waarmede de gezagvoerder en officieren hun bevelen gaven. Schip in vlammen. Kort voor middernacht is in het schip brand uitgebroken, welke, naar United Press ons meldt, zoo snel om zich heen greep, dat het vaartuig binnen enkele oogenblikken in lichterlaaie stond. Een reddingboot en de bemanning van drie motorbooten wilde nog pogingen in het werk stellen om het vuur te blusschen, maar men moest tot de overtuiging komen, dat er geen redding aan was. Bij het aanbreken van den dag was de „Spaarndam" nog steeds drijvende. Het schip brandde van voor tot achtersteven. Nog één enkel weekje vrinden, Dan verjaart de oude Sint, Wee&t er tijdig bij, te vinden, Wat uw hand te geven vindt. U kunt nu nog rustig neuzen, Kiezen na kalm overleg, Er is nu nog ruime keuze, Straks is al het mooiste weg. Achter alle winkelruiten Staan verkoopsters voor u klaar, Blijf niet te lang talmen buiten Ga uw gooi als ieder jaar. Maak surprises van uw pakjj es Knutsel er wat rijmpjes bij, En voor jong en oud wordt strakjes 't Sinterklaasfeest dubbel blij Nog maar één kort weekje, vrinden Dan verjaart de goede Sint, Weest er tijdig bij, te vinden, Wat uw hart te geven vindt. P. GASUS. onderhouden de vriendschap. Sint Nicolaasgeschen- ken bestendigen een traditie, die vreugde brengt aan jong en oud. Jleüüdiek ueiCafi uoac de miCUahm. De Regeeringspersdienst meldt, dat bij mi- nisterieele beschikking het volgende is vast- gesteld', In verband met het in het tijdvak tusschen 4 December 1939 en 2 Januari 1940 vallende St. Nicolaasfeest, de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag moeten, met betrekking tot het op deze feestdagen te verleenen perio diek verlof in aanmerking komende militai ren worden ingedeeld in zes ploegen, hier onder aangeduid als ploeg a tot en met f. Het verlof voor deze ploegen wordt geregeld als volgt: Ploeg a vertrek op 3 December na 16 uur, terugkeer op 6 December per eerste reisgele genheid. Ploeg b vertrek op 4 December na 16 uur, terugkeer op 7 December per eerste reisgele genheid. Ploeg c vertrek op 24 December in den voor- middag, terugkeer op 26 December 's avonds. Ploeg d vertrek op 25 December in den voor middag, terugkeer op 27 December 's avonds Ploeg e vertrek op 30 December in den voor middag, terugkeer op l Januari 's avonds Ploeg f vertrek op 31 December in den voor middag, terugkeer op 2 Januari 's avonds. (Het verlof op 1 en 2 Januari 1940 wordt gerekend te behooren tot de maand Decem ber 1939). De nog resteerende twee dagen periodiek verlof moeten worden genoten op de hier boven niet genoemde data, te regelen door de troepencommandanten, met dien ver stande,dat geen vervoer mag plaats hebben a. van de onderdeelen naar de haardsteden op 20, 21, 22, 23, 26, 28, 29 December en 1 en 2 Januari- b. van de haardsteden naar de onderdee len op 5, 22, 23, 24, 25, 28, 30 en 31 December en 3 en 4 Januari. \an het Westelijk front. Een lichte Fransche gevechtswagen werd in de bosschen voor de Maginot-linie Honr de explosie van;ieen Duitsche landmijn verrast en vernield De magnetische mijn bedwongen? Bedreiging zal niet lang meer duren, verklaart men te Londen. Te Londen zoo meldt Reuter verklaart men met een zeer groot vertrouwen dat Groot- Brittannië de kwestie der magnetische mijnen beheerscht en dat het land er zeker van kan zijn dat die mijnen niet veel langer nog een be dreiging zullen vormen. Dit jaar geen Vredes Nobelprijs. Blijkens een Reuterbericht uit-Oslo heeft de Nob el-prijs commissie van de Storting beslo ten dit jaar geen Nobelprijs voor den va-ede toe te kennen. Volgens United Press zal de vredesprijs voor 1949 gereserveerd blijven.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1