VELSEN Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. „Het Economische Getij na 1928" Maandagavond heeft, in het gebouw van de Vrijz. Hervormden, de heer S. de Wolff uit Amsterdam gesproken voor het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling. De heer De Wolff had tot onderwerp: „Het economisch getij na 1928." De heer De Wolff is de schrijver van het boek: „Het economische Getij". Dit boek dat indertijd zeer verschillend werd beoordeeld ging niet verder dan tot 1928, in welk jaar het is verschenen. De lezing van den heer De Wolff kan als een voortzetting worden beschouwd. Spr. begon duidelijk te maken dat in een kapita listische samenleving 'n wetmatieheid aanwezig is, waarvoor men in een dergelijke samenleving steeds een op- en neergang in het economisch leven heeft. Hierbij sprak hij over het door hem in 1928 geschreven boek en hoe hij er toe gekomen was, eenige voorspellingen omtrent het economisch leven, in dat boek te doen. Naar aanleiding hiervan werden de gebeurtenissen op financieel terrein, in het kort, besproken, alsmede de wetmatigheid van het kapitalisme. Om eenigszins duidelijk te maken hoe de deining op de geldmarkt ontstaat, waardoor men een op- en neergang in het economisch leven krijgt, werden de devaluaties van de verschillende geldswaarden besproken. Terugkomend op het economisch getij van thans, vestigde spreker de aandacht eerst op het verleden, waarbij hij de ver schillende oorlogen, vanaf den Krimoorlog, besprak. De oorlog van thans is nog niet, wat men noemt, de wereldoorlog. Deze moet volgens spreker nog komen, waarvoor het thans de tijd nog niet is. Na dezen oorlog, die, volgens spreker eerder voorbij zal zijn dan men denkt, zal er in het economisch leven een kleine opgang zijn. Deze opgang zal ech ter gepaard gaan met voortdurende oorlogsvrees. Hij zal gevolgd worden door een grootere inzinking. Wat de verdere toekomst betreft is spreker, trots dat er na dezen oorlog een korte opleving komt, pessimistisch gestemd. Volgens spreker zal de toe komstige wereldoorlog plaats hebben in het hart van het kapitalisme. Dit hart bevindt zich, volgens spreker, in Amerika in de landen aan de Zuidzee. In dien tijd zullen er geen neutrale landen zijn. Aan het eind van zijn betoog wees spreker op het feit, dat als de oorzaken weg zijn, de gevolgen uitblijven. Alleen, als het volk de macht van het kapitalisme weet te breken, kan men voorkomen dat de ellende van een wereldoorlog over ons wordt uitgegoten. Waarom hij dan een krachtig pleidooi hield voor het socialisme. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen. AANVOER EN UITVOER VAN HARING. De aanvoer van versche haring bedroeg in het tweede kwartaal van dit jaar 1.349.865 K.G. ter waarde van f 96.663. De uitvoer bedroeg in dit tijdvak 796.000 K.G. met een waarde van f 87.000. De aanvoer van pekel- en steurharing bedroeg, 889.675 K.G. netto ter waarde van f 321.376. De uitvoer in het tweede kwartaal bedroeg 4.204.000 K.G. bruto met een waarde van f 334.000. DE HEER P. DE WIJN GEHULDIGD. De heer P. de Wijn, oud-redder van de Noord- en 'Zuid-Hollandsche Redding Mij. heeft gisteren op zijn 85en verjaardag vele blijken van belangstel ling mogen ondervinden. Namens de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. alhier werd de jarige gecomplimenteerd door de heeren R. Rutter, C. Oud en J. Seyffert, die hem een enveloppe met inhoud overhandigden. ROTTERDAMSCHE HAVENKRONIEK. Wij ontvingen no. 4 der Rotterdamsche Haven kroniek, uitgegeven door de Stichting „Havenbe- langen" te Rotterdam. Ook dit nummer ziet er, evenals de vorige uit stekend verzorgd uit, niet het minst door de vele fraaie illustraties. Het nummer is ditmaal gewijd aan het opslag- en het veembedrijf. Een beeld van den geweldigen omvang van dit bedrijf geeft de volgende zin, die wij uit het num mer overschreven„Met een half millioen M2. be- legbare oppervlakte in pakhuizen, entrepots en afgesloten loodsen, geschikt zoowel voor langduri- gen als voor tijdelijken opslag van stukgoederen, met een vijftal silo's (waarvan één voor 64.000 en één voor 32.000 ton graan) en met ruim 400 tanks (gezamenlijke inhoud 750.000 M3.) voor den opslag van minerale en plantaardige oliën, kan Rotterdam, de belangrijkste doorvoerhaven van het vasteland, ook ten aanzien van den opslag en de behandeling van goederen op den wal, in loodsen en pakhuizen, de vergelijking met de andere Europeesche havens doorstaan." Een denkbeeld van de enorme capaciteit van de installaties geven de volgende cijfers: een ertslading van 8700 ton gelost in 7 uren, 8100 ton graan gelost in 7 uur 45 min., 4835 ton kolen geladen in 3 uur 25 min., 9800 ton zaltgoed of 114.000 zakken over geladen in 25 uur- De kroniek onthult ons ook, waaraan Rotterdam ziin opkomst te danken heeft:.... „Zoo vormde het klassiek-nationale haringbedrijf den hechten grondslag voor de verdere ontwikkeling van Rot terdam tot tweede haven- en koopstad van de Repu bliek." (In 1599 werd vaak op één dag voor 20 a 30.000 gld. haring verhandeld). Thans ligt dit machtige bedrijf werkeloos daar, lamgeslagen door den oorlog. De kranen staan stil, üe duizenden arbeiders zijn werkloos. Rotterdam, doorvoerhaven bij uitnemendheid heeft zijn achter land verloren, eerst voor den aanvoer, straks ook yoor den uitvoer. Nieuw bergingsvaartuig. Vrijdag j.l. had op de Zuid-Hollandsche beneden rivieren en stroomen de proeftocht plaats van het nieuwe bergingsvaartuig Zeeleeuw, dat gebouwd werd door de scheepswerf De Industrie v/h. D. Joh. Boot te Alphen a. d. Rijn voor rekening van W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf N. V. te Rot terdam. De grootste diepgang van het motorber- gingsvaartuig, compleet uitgerust, kan in enkele minuten van 2 M. voor diep water, worden terugge bracht op 1.50 M. voor het passeeren van ondiepten en bereiken van gestrande schepen. Als voortstu- wingsmotor is het vaartuig uitgerust met een 160 P.K. 4-tact Industrie Dieselmotor, waal-mede een vaarsnelheid van 10 zeemijl bereikt kan worden en die een gemeten trekkracht heeft van 2500 K.G. op de sleeptros. Deze motor is met het oog op werken met omhoog zittend schip onafhankelijk van buiten- boords waterkoeling. Direct na den gemaakten tocht, waarbij schip en uitrusting aan alle gestelde eischen ruimschoots bleken te voldoen, is de Zeeleeuw door de opdrachtgeefster van de werf overgenomen en naar de Zeeuwsche wateren vertrokken ten einde assistentie te verleenen bij het lichten van j.l. Zon dag gezonken schepen. Rotterdamsche scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen 79 stoom- en motorschepen binnen den N. Waterweg tegen 81 schepen in dezelfde periode daarvoor. IJzerverscheping. Ten einde een partij ijzer te laden arriveerde Zaterdag in de zeehaven van het Hoogovenbedrijf het Letlandsche stoomschip Gauja van Antwerpen. Bijlegger. Zaterdag j.l. liep als bijlegger alhier binnen het Nederlandsche vrachtmotorschip „Comelia B." op weg van Harlingen naar een Engelsche haven. Het schip maakte in verband met het slechte weer m de binnenhaven alhier vast, waar het gustiger weer berichten zal afwachten, Damcompetitie Districtbond Noord-Holland. D. C. IJ. verloor reeds haar kampioens kansen. Wij laten hieronder volgen den stand, van de hoofdklasse competitie van den Districtbond Noord-Holland van de N. D. B. clubs. gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. Beverwijk 4 3 0 1 6 49—31 Haarl. Damclub 2 2 0 0 4 22—18 IJmuiden 4 1 2 1 4 42—38 Oosterkwartier 3 1 .1 1 3 33—27 Damclub Haarlem 3 1 1 1 3 25—35 Wormer 1 0 0 1 0 9—11 Stabiel 3 0 0 3 18—42 D. O. S. 1 3 3 0 0 6 Haarl. Damclub 3 3 3 0 0 6 E. M. S. 1 3 2 0 1 4 Oosterkwartier 2 3 1 1 1 3 Haarl. Damclub 4 4 1 1 2 3 Het Noorden 1 4 1 0 3 2 Halfweg 1 3 0 1 2 1 Kijk Uit 1 3 0 1 2 1 De wedstrijd Haarlemsche DamclubWormer is niet gespeeld, op verzoek van Wor mer. De wedstrijd zal opnieuw worden vastge steld. D.C.IJ. is reeds uitgeschakeld voor den titel, die deze club drie achtereenvolgende jaren wist te veroveren. Een fraaie competitie speelt de Damclub Be verwijk. Weet deze club den a.s. thuiswedstrijd tegen Oosterkwartier te winnen, dan is de dan nog te spelen wedstrijd Haarlemsche Damclub- Beverwijk van beslissenden invloed voor het af- deelingskampioenschap. De stand der tweede klas competitie luidt: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. 34—26 31—29 39—21 30—30 36—44 34—46 27—33 23—37 SCHIP EN WERF. Dezer dagen is nr. 24 van het 14-daagsche tijd schrift Schip en Werf verschenen, hetwelk gewijd is aan scheepsbouw, scheepvaart en havenbelan- gen, uitgave van N.V. Drukkerij M. Wijt Zonen te Rotterdam. Voorts geeft het de voordracht welke onlangs gehouden is over bescherming van sche pen tegen lucht- en mijnengevaar van den heer G. Mante, Inspecteur voor de Scheepvaart in alge- meenen dienst, verder overzichten, nieuwe uitga ven, tijdschriftrevue, nieuwsberichten, etc. DE VISCHOMZET IN OOSTENDE. De omzet in de stedelijke vischmijn te Oostende bedroeg in de week van 16 tot en met 22 November 1.383.053 francs. De hoogste besomming van de week was 172.000 fr. van een reis van 21 dagen naar IJsland. Noord- reizen brachten 50.000 a 60.000 francs op. PERSONALIA. Voor het te Amsterdam gehouden Kruideniers examen „Vakbekwaamheid", slaagde de heer F. van 't Hoff te IJmuiden-Oost, opgeleid door het Ned. Instituut voor Vakopleiding van Kruideniers N.I.V.A. te Groningen. REIS- EN AMUSEMENTSVEREENIGING „K A G O". Te IJmuiden is opgericht de reis- en amusements- vereeniging „KAGO", een organisatie welke door middel van een spaarsysteem haar leden in staat wil stellen op een gemakkelijke en een prettige wijze vacantiereizen te kunnen ondernemen of amusementsavonden te bezoeken. Het bureau „Kago" organiseert o.m. ter ..nadere kennismaking als eerste in een serie avonden een speciale amusementsavond omstreeks half Januari a.s. De heeren Kaas. Willem Barendszstraat 21 en J. Gorter, Kennemerlaan 47 hebben zich met de leiding van het bureau „Kago" belast. DE HARINGVISSCHERIJ. Men meldt ons uit Scheveningen: De haring- aanvoer te Scheveningen was Maandag weer be langrijk. Aan de markt kwamen 9 motorloggers met een gezamenlijke opbrengst van 319 last of 5423 kantjes haring en gemiddeld ongeveer 35 last per schip. Te IJmuiden kwamen Maandagochtend aan de markt de Scheveningsche motorlogger Sch. 130 van de reederij J. J. v. d. Toorn, met 17 last ha ring in de tonnen en circa 1000 kisten versche haring. Alleen voor de versche haring werd de mooie besomming gemaakt van ruim 8500 gul den. Dit is de derde reis die de SCH. 130 doet. Voorts kwamen nog van Scheveningen te IJmuiden binnen de SCH. 305, van de reederij A. den Duik met 18 last en 220 kisten versche ha ring, De SCH. 104 van de reederij A. de Jong met 24 last en 330 kisten versche haring en de SCH. 412 van de reederij J. den Duik en Zonen met 27 last en 300 kisten versche haring. Deze drie sche pen besomden resp. voor hun versche haring f 1300, f 2900, en f 2300. Niettegenstaande de groote aanvoer blijven de prijzen voor versche haring goed en deden f 8.50 tot f 8.70 per kist van 50 K.G. -> Volgens radiografische berichten uit zee vin gen enkele loggers Maandagochtend veel haring. Door het ongunstige weer zijn Maandagmor gen geen schepen van Scheveningen ter haring- visscherij vertrokken. Ook was er Maandagoch tend geen aanvoer van versche visch uit zee. SCHEEPVAARTBEWEGING NOORDZEE KANAAL. Gedurende de afgeloopen week kwamen alhier binnen 30 stoom- en motorschepen, waarvan 23 schepen voor Amsterdam bestemd waren en 7 voor andere havens. In hetzelfde tijdvak vertrokken 56 stoom- en r. otorschepen, hetgeen een belangrijk verschil maakt met. het aantal inkomende schepen. Dit was zeer gering, daar verschillende houtbooten thans door Duitsche strijdkrachten voor onderzoek opgebracht zijn en nog steeds vastgehouden wor den, terwijl de vaart vanuit Engelsche havens ver traging ondervond eenerzijds door de blokkade en anderzijds door het groote mijnengevaar. In de week tevoren arriveerden alhier 44 stoom- en motorschepen, terwijl 50 schepen naar zee ver trokken. DEKLADING WEGGESLAGEN. Bijna de geheele achterdeklast gezaagd hout van het nabij Terschelling gestrande Finsche stoom schip Elsie is, naar gemeld wordt, thans tijdens den hevigen storm weggeslagen. Onder betere weersomstandigheden zal men trachten nog een gedeelte van de resteerende lading hout te bergen. Het is evenwel niet bekend of men tot berging van het schip zelf zal overgaan. VOOR DEN SLOOP VERKOCHT. Uit het gestrande Finsche stoomschip Fennia heeft men thans nog 416 balen en 421 rollen pa pier kunnen bergen, welke inmiddels verkocht zijn. Het wrak van het schip is voor den sloop ver kocht aan een te Stavanger gevestigde firma. De werkloosheid iets gestegen. Het aantal geheel werklooze volwassen arbeiders, dat op 18 November j.l. 1361 bedroeg, steeg tot 1375 op j.l. Zaterdag. Het aantal ingeschreven werkzoekenden steeg in dezelfde week van 1758 op 1803. Ingeschreven stonden 273 (276) bouwvakarbei ders, 163 (157) metaalbewerkers, 20 (18) houtbe werkers, 28 (27) landarbeiders, 202 (199) haven arbeiders, 258 (253) visschers, 34 (33) kantoor bedienden, 618 (580) losse arbeiders, 213 (209) arbeiders in overige beroepen. Verder waren ingeschreven 51 (57) mannen onder 18 j., 20 (18) vrouwen boven en 11 (8) vrouwen onder 18 j. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren geplaatst 237 (223) volwassen arbeiders. Het aantal werkzoekenden bedroeg in de overeen komstige week van 1938: 1774. STERILISATIE VAN VLEESCH. Na jarenlang experimenteeren zijn de Wes tinghouse fabrieken in samenwerking met een bekend bacterioloog er in geslaagd een lamp sa men te stellen, bekend onder den naam Steri- lamp. welke de eigenschap bezit bacteriën en schimmels te dooden. Behalve in ziekenhuizen bij operaties past men de Sterilampen toe in res taurants en café's om koppen, borden en glas werk te desinfecteeren door het dooden van voor de gezondheid schadelijke bacteriën. In slagerijen worden deze Sterilampen toege past in koelcellen en vitrines, waardoor het vleesch en de vleeschwaren eveneens worden desinfecteerd. Alle bacteriën en schimmelsporen worden door de bacteriën-doodende kracht der Sterilampen gedood. Koeling alléén is niet vol doende daar hierdoor de ontwikkeling van bac teriën weliswaar wordt geremd, doch vernietigd worden zij niet. Doordat het vleesch /en de vleeschwaren op een hoogere relatieve vochtigheid kunnen worden be waard, behouden deze hun natuurlijke kleur, om dat indroging practisch geheel vermeden- wordt. Dit zou zonder toepassing der Sterilampen niet ongestraft kunnen geschieden, daar de bacte riën en schimmels door deze voor hun ontwikke ling zooveel gunstiger omstandigheden juist zoo veel beter gedijen. Een Westinghouse „Sterilamp"-installatie werd kort geleden te Velsen-Noord in gebruik genomen in een toonbankvïtrine, welke eveneens met een Westinghouse koelinstallatie wordt gekoeld bij den heer W. A. Slok, Wijkerstraatweg L 228 a, voor wiens bedrijf deze plaatsing een belang rijke aanwinst beteekent. HEEMSKERK R,-K. TAFELTENNIS „D. O. K." Uitslag competitie-wedstrijd D.O.K. IWinfried (Haarlem) gespeeld op Zondag 26 November jl. De sets werden als volgt gespeeld: A. Kos—J. Daan 0—1; J. CornelisseJ. Peek 01, Jc. KoopmanTh. de Ridder 10, A. Kos J. Peek 01, J. CornelisseJ. Daan 10, Jc. Koopman—J. Peek 01, A. KosTh. de Ridder 10. Jc. KoopmanJ. Daan 10, J. Cornelisse Th. de Ridder 10. Dubbelspel Jc. Koopman en J. CornelisseJ. Daan en J. Peek 10. Totaal uitslag: D.O.K. 6 punten, Winfried 4 pun ten. „A. D. O." Voor Zondag werd het A.D.O.-terrein afgekeurd, zoodat de wedstrijd A.D.O.Vitesse geen doorgang vond. Ook voor de lagere elftallen, zoowel senioren en junioren, welke uit moesten spelen werden de terreinen afgekeurd, zoodat geen der elftallen moest voetballen. CASTRICUM Dc Chr. Hist. Jongerengroep voor Haarlem en Omstreken zorgt voor „Marine pakketten" voor 4 mijnenvegers, ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. Elk pakket bevat boeken, een chocoladeletter, postpapier, een bivakmuts, een das, polsmoffen of sokken tabak of sigaretten, lekkernijen. Hiervoor staat men in verbinding met het Bureau van Ontwikkeling en Ontspanning bij het Hoofd kwartier, den Divisiecommandant van de Marine en den Kustwachtcommandant. De Jongerengroep ontving voor dit doel 100 boeken van O. en O., en nog 300 van uitgevers en particulieren 70 pakken postpapier, chocolade, tabak, worstjes enz. Ruim 80 dames deden het breiwerk. Leden van de Chr. Hist. Jongerengroep ten huize van den heer E. v. d. Wall ijverig bezig met het verzorgen van de pakketten. UITVOERING KINDERKOOR „JONG ZANGLUST". Op Zaterdag 9 December te half 8 zal Jong Zanglust zijn eerste uitvoering in dit seizoen ge ven. Ten gehoore zullen worden gebracht ver schillende zangnummers, waaronder de Avond- eantate van Catharina van Rennes een voorna- plaats inneemt. De hierin voorkomende altsolo zal worden gezongen door mevr. Peys— Masereeuw. Voorts vermeldt het programma een operette 3 bedrijven, getiteld: Trovo en de Indianen, door D. G. Becker. Er is hard gewerkt. De repetities verloopen tot volle tevredenheid. Het koor kan echter nog vele krachten gebruiken, meisjes zoowel als jongens van iederen leeftijd van 6 jaar af zijn welkom. Na de uitvoering hoopt men met grooter be zetting aan een nieuwe operette te beginnen, nl. „Goudsprookjes Tooverlied". Voor een derge lijke uitvoering zijn uiteraard vele krachten noodig. De repetities worden gehouden eiken Zater dagavond van 6 tot half 8 in de zaal van Borst te Bakkum. „DE VRIENDENKRING". In de concertzaal van Gebr. Dam, gaf de tooneelvereeniging „De Vriendenkring" een goedgeslaagde opvoering van het blijspel van Herman Steylen. „De firma Avezaath en de Keizer". Bij de opening sprak de voorzitter, de heer v. d. Maat, zijn genoegen uit over de goede op komst. De opvoering was uitstekend. Het publiek heeft dan ook zeer genoten. Toen de peelsters en spelers voor de laatste maal voor het voetlicht verscheen werd hun een ware ovatie gebracht. De avond werd met een gezellig bal besloten waarbij de muziek verzorgd werd door W. Bak kum en zijn band. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Spinazie per kl: kist 50 Sla per 100 krop f 0.90f 2 Andijvie per 100 krop 1.302.50 Wortelen per bos 59 Raapstelen 2.502.70 Selderij per bos 24 Pieterselie per bos 45 Tomaten per K.G. 818 Prei per K.G. 3^—5.20 Uien per K.G. V/23.10 Breekpeen per K.G. 22 1/2 Waspeen per K.G. 3 'A5.60 Bloemkool I per stuk 912 Bloemkool II per stuk 36 Knollen I per stuk 4860 Knollen II per stuk 23 Nero per K.G. 814 Gele kool per K.G. 2A3 Groene kool per K.G. 23 1/2 Roode kool per K.G. 1 1/22 1/2 Appelen per K.G. 512 Peren per K.G. 510 Chineesche kool per K.G. VA2y2 Boerekool per K.G. 23 1/2 Spruiten per K.G. 812 Bieten per K.G. 2y23 Sjalotten per K.G. 8 Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Woensdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn ni: 8.00 Keulen; 10.30 Parijs, 11.05 Di versen, 11.20 Parijs. 12.05 Diversen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Keulen, 2.50 Londen Reg.. 3.35 Deutschlandsender of diversen; 4.20 Parijs. 4.35 Londen Reg., 5.20 Parijs; 6.20 Londen Reg., 7.40 Diversen; 8.20 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Nationaal programma, 9.20 Londen Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9,20 Diversen, 11.05 Londen Reg., 12.50 Brussel Ned., 2.20 Nationaal programma. 4.20 Parijs, 4.35 Londen Reg., 5.20 Nationaal programma, 6.20 Londen Reg., 7.40 Nationaal programma, 8.20 Londen Reg., 8.30 Keulen. PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de Christelijke School in de Meerensteinstraat Is benoemd de heer Stam, thans te Haarlem. Ouderavond van de Zeewijkschj Inleiding over Jeugdherbergen, I De Zeewijkschool, hoofd de heer D. heeft gisteravond in de slöjdzaal van deze^3 een ouderavond gehouden, die uitstekend zocht. Het hoofd sprak hierover in zijn welkomstJ namens het onderwijzend personeel en o missie zijn tevredenheid uit. In het afgei jaar hadden onder het onderwijzend geen mutaties plaats. Het aantal leerlingen jjóat vrijwel constant. De klassen zijn niet ovenliche pc wat tegenwoordig al heel wat wil zeggen, spr. Het personeel werkt dan ook onder vhj3'^Tan 1 omstandigheden. Aan de schoolv.oeding nemen ook kinderenrl deze school deel. Gelukkig is dit instituut izejj het leven geroepen, hoewel het nog al waha' in de aarde heeft gehad. Eerst was men b dat de voeding niet door zou gaan, doch e missie heeft geprobeerd geld in te zamelen j3 dit doel en dat is prachtig geslaagd. VrijwelJ alle aanvragen kon worden voldaan. Ook t: spr. dat aan de aanvragen voor schoeisel vïi zal kunnen worden. Het instituut schoolkleef wegens' gebrek aan financiën opgeheven, docii initiatief van de vereeniging „Volksonde: worden gedragen kleeren ingezameld, waars verscheidene kinderen geholpen zijn. Spr. 1 dat de ouders zooveel als mogelijk aan dez zameling zullen medewerken. Hierna was het woord aan den propagandiilJhndsc de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, t heer J. Elsenddoorn uit Amsterdam, die in dt«|politie ste plaats dank bracht voor de gelegenheid eaportef dezen ouderavond te spreken. De inleider 'si* houdt met op te merken, dat de N.J.H.C. een strik!3 tot b traal karakter draagt, wat gedemonstreerd vatütois1 door het. feit, dat de regeering den Jeugdraadaf ingesteld, die op zijn beurt de regeering weerïi advies dient. Dit geel't. aan alles bovendien Loofdre- J Ook 1 Itetrokk Jnethod j.ii'.ossi jiisme t Ikopba; 1 cersooi |z!s cri' iRrwac ■tie imi Ij Mussol •mogen lieren 1 Niet 1 baar twee lïunn 1 nlstei 1 ns-g" Sure J delvjl 1 Clan' 1 svon 1 ichie lien j< 1 het o; Irertrc een officieel tintje. De bedoeling van de is om zooveel mogelijk overnachtingsverblijl trekkers te verschaffen. De Centrale telt nu 65 bergen, waarin dit jaar 200.000 trekkers ovematü] ten, waaronder begrepen 20.000 schoolkinds Het bezoek van schoolkinderen steeg dit jaar n 3000. Reeds in 1900 schreef dr. Gunning: vaker meerdaagsche schoolreizen". De financial kant was echter toen een groot bezwaar, wat ai] niet meer gezegd kan worden, daar een tweed sche schoolreis nu binnen ieders bereik ligt. Wisj schijnlijk wordt dit jaar nog een regeling geri fen met de N.S., waardoor het reisgeld tot een I nimum beperkt zal worden. Na deze korte Inleim j]oe ding werd de film „Er op uit met uw klas" r toond, die een duidelijk beeld wierp op het van een tweedaagsch schoolreisje. Deze zeer dige rolprent was wel zoo volledig en sprak z»| voor zihezelf, dat eenige toelichting hierop r' overbodig was. Het hoeft dan ook wel geen be'J dat de ouders met stijgende belangstelling de volgden. Tot slot werd nog een filmpje gedraaid over Sj jeugdherbergen „Koningsbosch" te Castricum, „Zevensprong" te Petten en kasteel „Assumt te Heemskerk, waar de planting van den Mei-I in beeld was gebracht. De overbekende herberp vader Geert Dils ontbrak natuurlijk evenmin c? bet witte doek. De heer Dangermond heeft den heer Ete'- doorn hartelijk dank gebracht voor het vertoona' van deze aardige films. Het traditioneele kopje thee bleef ditmaal ach terwege, omdat er niet vorioende suiker teknijai was. Na deze „sombere" mededeeling, die van vroolijken kant bekeken werd, was er voor M ouders nog gelegenheid het. werk van hun Klnon- ren te bezichtigen en zich met het onderwijze oersoneel te onderhouden. BRIDGEDRIVE VAN „DE GIETEUNG". De vereeniging „De Gieteling" heeft in het K nemer Hotel een uitstekend geslaagde St. NjWWMj bridgedrive gehouden. De algemeene wedstrp ding berustte bij den heer P. C. Bais. De uitslagen waren: Groep A, N.-Z.-lijn: 1 de heeren Habers en Hf/ nen 74 pni, 2 de heeren Wigman en v. d. 801/2 pnt., 3 de heer en mevr. Van Driel 84 P 4 de heeren v. d. Broek-Wiebenga 87 pnt,, heer en mevr. Martens 88 pnt., 6 de heeren Boer en Langendijk 90 pnt. Groep A, O.-W.-lijn: 1 de heeren Mante en lenaar 73 pnt., 2 de heeren Kroonsberg en Honi? 86M 5 de heer en mevr. Droppert 88 pnt., 6 de heera mevr. Gerssen, 91 pnt. .i. Groep B, N.Z.-lijn: 1 de heeren Vos Jr- enjrif denkamp, 66 pnt., 2 de heer en mevr. 1Gr i 70A pnt., 3 de heer en mevr. De Jong 80 p de heer en mevr. Mijs 94 pnt.. 5 de dames Graaf en Bijl 96'A pnt., 6 de heer en mevr. steen 97 pnt. en Groep B, O.-W.-liin: 1 de heeren De Weers Brandhof 75 pnt., 2 de heer en mevr. Lraai pnt., 3 de heer en mevr. Rijkeboer SO1/: P^l> <e heeren Vos Sr. en v. d. Heyden 87 1/2 pnt.. heeren v. d. Graaf en Boom 90 pnt., 6 ae Vogelaar en mevr. v. d. Heyden 91 pnt. denberg S0y2 pnt., 3 de heeren Hoorns 84 pnt., 4 de dames Mante en Molenaar WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk W o e n s d a gsavon betaald te zijn, daar de bezorgers p. Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATE

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2