IJmuider Courant LAMPEN Moskou zegt het niet-aanvalspact ONZE SCHEEPVAART ZET DOOR Prachtig© FIRMA GLAS DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beïialve op Zon- en Feestdagen fjet Gymnasium. Beursbengels. $1 Hitdaas iêémm Radio-Moskou „meldt nieuwe provocaties". Men blijve bij aangespoelde mijnen vandaan. Belgische granaat in Limburg terecht gekomen JAARCANG NO. 25 W Lourens Coster, Maatschappij voor ,{U[8nt.Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. pl5iraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Haider Courant: Kennemerlaan 42, ITmuiden, Ijlefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, ^eggven voor dit blad, worden kosteloos jenomen i i in de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 Abonnementen per week 0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. tHaarlemsch Gymnasium bestaat 550 jaar en venerabele levensduur, door zeer weinig ,ingen geëvenaard, geeft op zichzelf al een >6ïetvan onmisbaarheid. Die heb ik ook op die- lr motieven en een belang voor heden en «komst gevoeld en daarom Zaterdag een para- af jn het Journaal van de Week, aan dit jubi- gewijd, besloten met de woorden: Dat het I geer dan ooit heeft het velen te leeren. 'natuurlijk rees daarop de gedachte het voor •jlizelf te laten spreken en zou het welspreken- kunnen zijn dan bij monde van zijn rector? n pe geestdrift van den man die met volle jïcrtüiging en met eerbied een groote zaak jjent welt niet alleen uit de woorden maar ook aar en blik en houding als ik dr. C. Spoel er vraag de taak van het klassieke onderwijs te •ketsen. En als hij al begint met zelf die over liging te uiten, dat het Gymnasion meer dan velen te leeren heeft. Allerminst ziet hij dat als „leeren" in den dro- [ffl ouderwetsch-schoolmeesterigen zin des •ds: als volproppen van kinderhoofden met maximum-geleerdheid en feitenkennis, met maatschappelijk nu eenmaal gevergde crite rium van het eindexamen als doel. Hij stelt een ■tel hooger, veel menschelijker en veel waarde er doel op den voorgrond, in het besef dat gymnasium daaraan beantwoordt. Al is hij veel te levendig en modern mensch om met bestaan tevreden te zijn. Sinds jaren behoort lij"tot degenen in de vakkringen van het onder is die het sterkst streven naar beperking van let aantal verplichte vakken en van de leerstof, hij meent dat daarmee de geestelijke en jaraktervormende waarden van de school ge ilend zullen zijn. Daarin is hij dus verwant aan „„huidigen minister van Onderwijs. En hij ci- kert diens pas gehouden rede over de noodzaak „„onderwijshervorming in die richting dan ook jet volle instemming. „Het zal moeilijk zijn, het besnoeien. Maar we móeten dien kant uit". een niet wil zeggen dat het den rector aangelt aan geloof aan hetgeen het Gymnasium nu bereikt. Hij spreekt er met stijgende geest- ailft van. Hij erkent in den klassieken grondslag tan het onderwijs in Latijn en Grieksch den groei een geestelijke discipline bij de leerlingen, eenigermate te vergelijken is met die van de cundige vakken, ofschoon die weer anders ge- orlënteerd zijn. De geestelijke discipline die Latijn Grieksch ontwikkelen, veel meer dan de mio ne talen dat kunnen doen, ziet hij niet alleen to de grootere moeilijkheid van gramma tica eri constructie, maar vooral in het feit dat Jen leerling voortdurend vraagstukjes worden legd' die hij moet en kan oplossen, die hem Iwingen zijn geesteswerking aan een zekere orde Ie onderwerpen. Dat leert hem werken. En dat is tan groote vormende waarde voor den geest. Een tweede groote factor is de aesthetische, geldt de litteraire waarde van de klassieken. En ten derde betreft de karaktervorming die uit de Ishandeling van de geschriften van de groote denkers der Oudheid, van een Homerus en een plato, voortvloeit. Daar ligt in het zoeken en het lormuleeren van de groote levensvragen, zooals fan Plato dat deed, op een wijze die soms nog het tasten naar de juiste terminologie verraadt, let,Groote Begin, zooals het kind zelf dat ook is. Hét zou niet mogelijk zijn met kinderen de ge dachten en de leeringen van een Schopenhauer, een Kant, een Bergson te behandelen. Die ver tegenwoordigen een veel later stadium, uitvloeisel al van eeuwenlangen wijsgeerigen arbeid, toege spitst en verfijnd, te moeilijk vaak om er de een voudige hoofdvragen uit te ontwarren en ze be antwoord te vindenzooals een kind ze bij zich voelt opkomen en beantwoord wil zien. Hier is geestelijke leiding. Hier is ook, vooral in de hoo- gere klassen, de ontdekking van het bestaan van verschillende inzichten der groote denkers en het teef van Hoogere Macht. Dien karaktervormen den, geestelijken invloed van het Gymnasium drukt dr. Spoelder uit als Christelijk-humanis- tisch: Vooral ziet hij den invloed en de waarde van het gymnasiale onderwijs als Christelijk- taanistisc.h. „Er zijn menschen die dat niet be grijpen; die er zich niet veel anders van voorstel en dan „mensa, mensa, mensae, mensaeen zou je in détail kunnen vertellen hoe ik er bij gelegenheid overtuigd heb van de waarheid door h eenvoudig een paar lesuurtjes te doen bij wonen". Het zijn niet alleen de classici die de gym nasialesfeer vormen die er hun arbeid van hebben doen doordringen en dr. Spoelder spreekt met varme bewondering van het werk ook van andere leeraren van zijn school, waarvan ik er Ml een ook vanwege zijn bijzondere positie Bag noemen: den conrector en leeraar in het Duitsch dr. Ras. „Wij zijn hier gelukkig met leerarencor.ps". nHt geloof dat het Gymnasium een groote taak toeft, ik geloof in de geestelijke en karakter- vormende taak van de school, ik ben ervan over- luiSd dat aan dien arbeid in dezen tijd meer öan ooit behoefte bestaat, dat wij hem moeten handhaven en doorzetten omdat hij onmisbaar Is. Meeir dan ooit, omdat er ook menschen be slaan die hem loochenen" Zoo spreekt de rector, die de waarde van het gymnasiale onderwijs geenszins beperkt tot de genen die het door universitaire studie doen v°lgen en evenmin onderscheid maakt in de heteekenis die het voor jongens en meisjes toeft. En die met gerechten trots den groei van school even aanroert. Mag ik daaa* bijvoegen dat ik hem heb aange- toord in het bewustzijn dat hij inderdaad voor een groote zaak opkomt.niet alleen voor een onderwijsinrichting maar voor geestelijke en ka- ttktervormende waarden? Eigenlijk heb ik die (De „Beursbengels", een gezel schap van 39 dames en heeren van de Effectenbeurs, voeren ge regeld op Zaterdagavond in kleine provincieplaatsen een soldaten- revue op voor de gemobiliseer- den.) Dat 's een vreemde levenswandel, Vreemd tweesoortig, wat vindt u, Heel de week effectenhandel, Zaterdags in de revue. Heel de week met geld te maken, Op de Amsterdamsche Beurs, Zaterdags, bevrijd van zaken, Op 't tooneel als amateurs. Vroolijk spelen voor soldaten Tusschen lange auto-tours, Dat 's na 't bieden en het laten, Wel opeens een andre koers Maar zij brengen ten tooneele, Naast zichzelf, een mooi idee, Velen die zich veel vervelen, Doen z' er groot genoegen mee. Lieve dames, stoere heeren, 'k Wensch u graag weer veel succes, Als gij straks gaat prolongeeren Op het volgende adres. U begrijpt, dat den soldaten Dat niet onverschillig is, En dat zij wat gaarne laten, Waar zóó 't bieden willig is. Gij haalt velen uit de nesten, Als g' uw kunst verdisconteert, Van het oosten tot het westen, Wordt uw aandeel gewaardeerd. Van het noorden tot het zuiden, Hebt g' al dankbaarheid gewekt, Laat de Beursbengels lang luiden, Met zoo sympathiek effect. overtuiging al eerder, in dien korten paragraaf, aangeduid. Zij moge hier herhaling vinden en zich aansluiten bij een hartelijken gelukwensch. In Haarlem heeft men alle reden, brotsch te zijn op het Gymnasium. R. P. Commandant van de overleden. Gipsy" LONDEN 28 November (Reuter/A. N. P.) Kapi tein-luitenant ter zee Crossley, de commandant van den Britschen torpedojager „Gipsy", welke Dinsdag op een mijn is geloopen, is overleden. Salon- Huiskamcr- en Slaapkamer- Wegens heuteeide anti Soofet- met Finland op. (Russische, politiek dei Jinnen De Russische Volkscommissaris voor Buiteniandsche Zaken, Moiotof, heeft gisteren, bijgestaan door Potemkin, den Finschen gezant te Moskou, Yrjo Kos- kinnen, een nota overhandigd, waarin het verdrag van non-agressie, dat ge sloten is tusschen Finland en de Sovjet-Unie, wordt opgezegd „wegens de anti-Sovjet Russische politiek van Finland". Het onderhoud duurde twintig minuten. Naar verluidt zal de Finsche regeering vandaag het antwoord te Moskou overhandigen- Salon-kronen Schemer- en Leeslampen MOOIE COLLECTIE LAGE PRIJZEN I Kalverstr. 11-21, Umuiden-O. Wil GEVEN CADEAUX (Adv. Ingez. med.) Het antwoord van de Sovjet Unie aan Finland omvat drie deelen. In het eerste deel constateert de regeering van de Sovjet Unie, dat de Finsche re geering in haar antwoord-nota heeft ontkend dat op 26 November een aanvalsdaad is gepleegd, het geen op niets anders wijst dan dat de Finsche re geering de openbare meening verkeerd wenscht voor te lichten. In het tweede deel wordt geconstateerd dat de weigering de troepen terug te trekken tot 25 K.M. van de grens en de vraag om de Sovjet-Russische troepen van de. grens terug te trekken, er op wijst, dat de Finsche regeering Leningrad onder bedrei ging wil houden. Verder wordt vastgesteld dat de Finsche troepen zioh groo ten deels bij dit deel van de grens bevinden, terwijl de Sovjet-Russische troepen Finland niet kunnen bedreigen, aangezien zij op vele honderden kilometers van de grens ge concentreerd zijn; de aanwezigheid van de Finsche troepen beteekent een directe bedreiging van Le ningrad. Hieraan wordt toegevoegd, dat het terug trekken van de Sovjet-Russische troepen tot 25 K.M. van de grens een dwaasheid is, aangezien de troepen dan niet eens meer in de voorsteden van Leningrad zouiden liggen, waardoor het gevaar voor deze stad nog grooter zou worden. De voor stellen van de Sovjet Unie zijn minimale eischen, indien de Finsche regeering deze verwerpt, dan beteekent d'it, dat zij Leningrad onder bedreiging wil houden. In het derde deel wordt geconstateerd dat de Finsche regeering door 'de concentratie van het grootste deel van het Finsohe leger tegenover Le ningrad 'n vijandige daad pleegt jegens de Sovjet- Unie, welke niet vereenïgbaar is met het niet- aan.valsverdrag, dat tussdhen beide landen bestaat. Dit bewijst, dat de Finsche regeering zich niét langer wenscht te houden aan >de bepalingen van het verdrag. De Sovjet-regeering kan niet goed keuren dat een der partijen van het verdrag dit niet eerbiedigt, terwijl de ander het wel moet na komen en derhalve acht de Sovjet-Unie zich ont slagen van de verplichtingen van het Finsch- Sovjet Russische niet-aanvalsverdrag, dat systema tisch door de Finsche regeering is geschonJden. In politieke kringen te Moskou wordt het op zeggen van het Finsch-Sovjet Russische niet-aan- valsvërdragals een uiterste verscherping van den toestand beschouwd, zoo meldt het D.N.B., men is hier evenwel over het algemeen niet van oor deel, dat het opzeggen van het verdrag rioodzake- lijk moet uitloopen op een gewapend conflict. Veel eer legt men de stap van de Sovjet regeering uit als een laatste waarschuwing aan de Finsche re geering. De verdere ontwikkeling hangt af van de reactie van de regeering te Helsinki. Te middernacht plaatselijke tijd deelde radio Moskou mede, dat de Finnen opnieuw aan de Finsch-Sovje Russische grens hadden gepro voceerd. Op 28 November te 17 uur heeft een groep van vijf Finsche soldaten tusschen de stéden Ribatchi en Sredni het vuur geopend op een deatchement van het roode leger. Drie'' Finnen werden gevan gen genomne, zoo meldt radio Moskou, en voegt hieraan toe, dat de Russen geen verliezen hebben geleden. Te vijf minuten over zes in den avond werden op een andere plaats aan de grens schoten gelost van Fincsh gebidd in de richting van de Sovjet Unie. Tenslotte heeft de generale staf voor bet district Leningrad gemeld, dat op 28 November in het ge bied Vidliki van Finsohe zijde twee kanonschoten zijn gelost in de richting van de Sovjet Unie. Ver der hebben groepen Finsche infanterie gepoogd de grens te overschrijden, zij werden door mitrail- leurvuur teruggeslagen. Verontwaardiging te Washington. Havas meldt uit Washington: Het opzeggen van het Fiinsch-Sovjet Russische verdrag van non agressie door Moiotof heeft in Amerikaansche di plomatieke kringen levendige verontwaardiging geweat. Men merkt op, dat het Finsche tegenvoor stel, dat door Moiotof provoceerend wordt ge noemd, zeer redelijk was en men ziet in het ant woord van Moiotof den wensch den druk op Fin land om toe te stemmen in de Sovjet Russische eischen inzake de vlootbases te doen voortduren. Nu door de aanhoudende zuid-wester stormen en het daarmede gepaard gaande hooge water veel mijnen op onze stranden aanspoelen, wordt het publiek nogmaals met klem gewaarschuwd tegen het gevaar van deze helsche machines. Onder de imojnen welke de zee op de stranden werpt, be vinden zich de nieuwste modellen, welke bij de Nederlandische marine nog vrij on bekend zijn. Zoolang een mijn niet stilligt levert zij op een afstand van 1200 meter gevaar op. Wel is waar wordt de omgeving van een aangespoelde mijn terstond door wacht posten en roode vlaggen afgezet en aange duid, doch er blijken nieuwsgierige personen te zijn, die langs binnenpaadjes of dwars door de duinen toch op het strand en in een gevaarlijke zóne komen. Vooral de strandjutters behooren tot deze lieden. Zij brengen zich zelf en vaak ook anderen in gevaar. Onder geen voorwaarde mag men een imijn aanraken. Ieder, die een mijn waarneemt, melde dit onmiddellijk bij den militairen comman dant ter plaatse. NAT GONELLA KOMT NIET NAAR HAARLEM. Wegens den oorlog is de bekende Engelsche band van Nat Gonella vooftoopig ontbonden. Het optreden van Nat Gonella voor The Harlem Tot nu toe zijn in Amerikaansche diplomatieke Dancing Society „Everybode" in het Gem. Con- kringen nog geen aanduidingen ontdekt dat presi- certgebouw te Haarlem, dat vorig jaar 1700 be den t Roosevelt in zal grijpen. I zoekers trok, kan dus niet doorgaan. gaat er over onze Buitengewone Sorteering SINT NICOLAAS CADEAUX!! ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78 IJMUIDEN-OOST HEEFT WAT U ZOEKT /Adv ingez Mea.i 's-GRAVENHAGE, 28 November Officieus verluidt: De verscherping van den oorlog ter zee, als gevolg van nieuwe, door beide partijen getroffen maatregelen, baart ook hier te lande begrijpelijk nieuwe zorg, in hetbijzonder in die kringen, welke direct of indirect tot de scheepvaart in betrekking staan. Met voldoening kan daartegenover worden vastgesteld Nederland blijft varen. Na de ramp met de „Simon Bolivar" is er in onze scheepvaartkringen ernstig beraad gehouden, waaraan ook de marine-autoriteiten met hunne technische adviezen hebben deelgenomen, en men ziet onze schepen onder het nemen van nieuwe veiligheidsmaatregelen tegen mijnengevaar, zee kiezen met aanvaarding van onvermijdelijke risico's. Inmiddels zijn de diplomatieke organen in actie om onze rechten als neutrale staat naar beide zijden te verdedigen. Tegen het te Londen afgekondigde koninklijk besluit om de blokkade-maatregelen ook over den Duitschen uitvoer uit te breiden, is terstond na de aankondiging in het Lagerhuis door Hr. Ms. gezant te Londen in opdracht onzer regeering krachtig geprotesteerd. Tegen an dere vormen van belemmering of in ge vaar brengen van onze scheepvaart in strijd met het volkenrecht blijven even krachtige vertoogen zeker niet uit zoodat deze kun nen berusten op even stellige gegevens. Zoo zal ten aanzien van de vernietiging van de „Sliedrecht" in volle zee, in den Atlanti- Peravanen. Een woord, dat schen Oceaan ten westen van Ierland, een beslissing worden genomen zoodra de rap porten ontvangen zijn van het verhoor dat een onzer te Londen geplaatste consulaire ambtenaren thans aan de door ontberingen verzwakte overlevenden heeft kunnen afne men. Dan zal blijken of en bij wie er een stap zal moeten worden gedaan. Overbodig is het, in dergelijke gevallen de vraag op te werpen of de regeering daaraan volle aan dacht zal wijden. Zij is er zich te allen tij de van bewust dat dit tot haar onmiddellijke taak behoort en handelt met den in elk bij zonder geval mogelijken spoed. Voor de veiligheid van de vaart wordt nog op andere wijze gewaakt. De zich steeds scherper ontwikkelende mijnoorlog is voor Nederlandsche deskundigen aanleiding tot het doen van onderzoekingen, waarvan de opzet is aan onze scheepvaart een grootere mate van veiligheid te verzekeren. In het gezicht van de toenemende ram pen ter zee moge het althans eenige gerust stelling baren, dat, daar waar men dit ver wachten moet, bij de regeering zoowel als in de leidende kringen der naastbetrokken par ticulieren, bewust gehandeld wordt om onze welbegrepen belangen actief te beschermen. Gelukkig zonder te ontploffen Bij de beschieting van vreemde vliegtuigen door het Belgische afweergeschut is Dinsdag middag een Belgische brisanitgraniaat van 7 c.M. doorsnee op Nederlandsch gebied terecht geko men. Het projectiel viel op het dak van de wo ning van den heer Bibo, een Duitsche ingezetene van Bunde (L.)en sloeg door het plafond heen. Zonder tot ontploffing te zijn gekomen, bleef het op den vloer van een der kamers liggen. De militaire instanties te Beek hebben het pro jectiel in beslag genomen en in handen gesteld van een vertegenwoordiger van het departement! van defensie. Het zal thans in de fabrieken aan de Hembrug worden gedemonteerd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1