Nederland maakt thans balkijzer lg( Joh. de Waard's DE SPORTHOEK HOE EEN &1.0K STAAL EEN IJZEREN BALK WORDT Een bezoek aan de profiel ijzerfabriek van „Van Leer". Het profiel maakt zijn laatsten walsgarig. InzetHet blok verdwijnt tussclien de walsen. - Op het opslagterrein aan den westkant van de enorme fabriekshallen van Van Leer's Wals bedrijven liggen ze opgestapeld, de stalen blok ken in verschillende gewichten, maar meestal Ven bijna 500 kg. Dit is het materiaal, waar- Ven in de profielwalserij het profielijzer ge- taaakt wordt, jaarlijks 220 a 250.000 ton. Dicht bij de walsen ligt de staalfabriek van het hoogovenbedrljf, welke een groot deel van het materiaal levert. Zoo is het van grondstof tot eindproduct •igenlijk niet veel meer dan een stap, maar toen moet niet vergeten, dat voor dezen stap een hitte van 1300 gr. C. noodig is, plus een „walsstraat", een verzameling van kaliberwal- ien, waarin het witgloeiende blok zoolang ge kneed wordt, dat het een profielstaaf (een ijzeren balk) wordt van ongeveer 30 M. lang. En zooals het blok den oven ingaat is het on geveer 1.30 M. lang. Een enorme hitte en een enorme druk maken het ijzer tot een. willoos voorwerp van den mensch en zijn technische hulpmiddelen; een klomp staal wordt een „ge bruiksvoorwerp", dat zijn weg vindt naar den bouw van huizen, bruggen enz. Dit is, in korte woorden verteld, wat „de lieeren van de pers" te zien kregen bij hun bezoek aan dit enorme bedrijf, dat. gelegen is tusschen het uitge breide hoogovencomplex en het stukje natuur-" schoon, het landgoed Rooswijk, dat zich tot nu toe In dit eens aan natuurschoon zoo rijke gebied heeft Staande kunnen houden. „Waar wij, Nederlanders, trotsch op mogen zijn." V In enkele jaren tijds heeft zich een Nederlandsche staalindustrie ontwikkeld, waarop wij Nederlanders trotsch mogen zijn. Voor ruim een jaar was er van staalproductie en verwerking van staal tot wals- producten ijzeren platen en profielen nog nauwelijks sprake. Weliswaar had de N-V. Staal fabrieken de Muinck Keizer zich reeds langen tijd op het fabriceeren van staal toegelegd, maar om vangrijke bedrijven, die een belangrijk deel van het in ons land benoodigde kwantum walsproducten konden leveren, bestonden niet. We waren aange wezen op invoer van buiten. Dat het de hoogste tijd was om aan dezen toestand een einde te maken, heeft de actueele verscherping der internationale verhoudingen bewezen. Tot goed begrip is het noodzakelijk, om in het kort even aan te geven, welke soort grondstoffen en industrieën betrokken zijn bij het vervaardigen van de hierboven genoemde walsproducten. In de eerste plaats: ijzererts, dat door de hoog ovens met toevoeging van kalk en cokes verwerkt wordt tot ruwijzer. Dit ruwijzer wordt vermengd toet een zeker percentage schrot in de staalfabriek veredeld tot staal, dat. gegoten in blokken, in de walsbedrijven wordt uitgewalst tot ijzeren platen, staaf-, balie-, betonijzer en andere profielen, die on der den gezamenlijken naam„walsproduct$n" tot ruim 1.000.000 ton per jaar in ons land nog worden in gevoerd. Eigen ertswinning kent ons land niet. Wij blijven daarvoor dus op invoer aangewezen een invoer die nog geregeld doorgaat, zij het met groote kosten en risicos, terwijl de aanwezige voorraad zeer belangrijk is te noemen. De Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden zijn ingericht voor het produceéren van ruw ijzer en, door middel van de onlangs in gebruik genomen staalfabriek (die uitgerust is met een Siemens- Martinoven, waarvan een tweede exemplaar in het voorjaar in productie komt) voor het fabriceeren van staalblokken. Van Leer's Walsbedrijven ver werkt o.a. deze staalblokken: in de eerste plaats tot strippen, waarvan later platen worden gewalst dit platenbedrijf werkt sedert 1 Juni 1938 en is sindsdien al weer belangrijk vergroot en ten tweede worden uit deze staalblokken bij Van Leer allerlei profielen gemaakt. Dit tweede walsbedrijf van Van Leer is sinds kort In bedrijf en het was daarheen, dat wij, vertegen woordigers van de Nederlandsche Pers onze schre den richtten. Belangrijke uitbreiding. Van het Platenwalsbedrijf hadden wij reeds het vorige jaar kennis genomen. De fabrieken bleken met een nuttige ruimte van niet minder dan pl.m 10.000 vierkante meter sinds ons eerste bezoek te zijn uitgebreid. Het nieuwe gedeelte is gedeeltelijk gebruikt voor uitbreiding van het platenwalsbedrijf. waardoor de productie tot het dubbele kon wor den opgevoerd en voor het opstellen van het pro- fielwalsbedrijf. Het thans nog vrije gedeelte zal binnen enkele maanden de opstelling zien van een z.g. „fijnstraat", een walsstraat van het maken van rond-, plat-, betonijzer en andere profielen bene den twee duim. De machines voor deze straat zijr reeds aangekomen. De profielwalsslraat Ir. C. Gelderman, de Directeur van Van Leer's Walsbedrijven, verwelkomde ons en na een tech nische uiteenzetting hebben wij, de nieuwe bedrij ven bezichtigd. In het algemeen wordt een profiel- walsstraat gekarakteriseerd door den diameter van de walsen en het aantal walsstoelen. De walsstraat. die wij bezichtigden, werkt thans met twee wals- stoelen; een derde walsstoel lag gereed om nevens de twee te worden gevoegd. Op deze walsstraat kan met 3 walsstoelen worden gemaakt: I- en U-bal ken van N(ormaal) P(rofiel) 8 tot N. P. 26, hoek ijzer, rond- en vierkant ijzer, plat- en stripijzer en speciale profielen. De aandrijving geschiedt door een draaistroom motor van 1000 P.K., 180 r.p.m., 6000 volt, met een riem over een zwaar vliegwiel van 7 meter door snede, waardoor het toerental gereduceerd wordt tot 90 per minuut. In plaats van met staalblokken, die dus een product zijn van de staaloven, kan ook gewerkt worden met een voorgewalst blok, hetwelk buiten onze grenzen gewoonlijk „bloom" wordt ge noemd. Deze blooms worden verkregen door zware staalblokken van 2000 tot 3000 kg. op een zware blokwals voor te walsen tot blokken van verschil lend gewicht, die op een schaar tot kortere lengten gesneden kunnen worden. Van den oven naar de walsen. De blokken, respectievelijk de „blooms", worden verwarmd tot een temperatuur van 1300 gr. C. in een blokkenoven, waarin deze blokken in twee rijen naast elkaar liggen op watergekoelde pijpen, zij worden door middel van een blokdrukker door de oven gedrukt. De capaciteit van dezen oven is 100,000 ton per jaar. De verwarming geschiedt door middel van branders, die in zij- en kopwanden aangebracht zijn. Gestookt wordt met olie en hoog- ovengas. Met behulp van een uittrek wagen worden de gloeiende blokken uit den oven gehaald en naai de walsstraat getransporteerd; daar worden ze met behulp van kaliberwalsen tot het gewenschte pro fiel verwalst. Het kalibreeren van de walsen is een van de moeilijkste vraagstukken uit de walstech- niek; dit berust voor het grootste gedeelte op erva ring bij een aantal vaststaande gegevens, als grootst toelaatbare indraaiing in de walsen, min. dikte van den dam die blijft staan tusschen 2 kalibers, vermogen van den motor, etc. Indien genoeg plaatsruimte op de wals aanwezig is, wordt getracht de kalibers, die het meeste slijten, te dupliceeren, zoodat gedurende het bedrijf op een nieuw kaliber overgegaan kan worden. De gewalste staven loopen uit op een koelbed, waar kop en voet verwijderd worden en waar zij tot handelslengten gezaagd worden en afkoelen. Daarna worden ze gericht en in het magazijn op geslagen. Laboratoria en propaganda. Wij konden vervolgens ook kennisnemen van de laboratol-ia en de propaganda-afdeeling, die beide annex aan het tentoonstellingsgebouw zijn inge richt. Ir. Banting, de chef der laboratoria heeft ons in zijn domein rondgeleid en wij hebben gezien op hoeveel verschillende wijzen ijzerbeproeving en -keuring plaats heeft. In het mettalografisch laboratorium zijn verschil lende instrumenten opgesteld. Apparaten voor deuk-, stamp- en trelcproeven, zooals de Brivïs- kop, Amslertrekbank, Guillery-apparaat, het Rock- weli-apparaat voor hardheidbepaling. Ook een tweetal apparaten, die door den technischen dienst van Van Leer zelf zijn ontworpen en die dienen respectievelijk voor het nemen van slagproeven met plaatijzer en voor het nemen van diepdeukproeven. Het laboratorium is ook in het bijzonder uitge rust voor het nemen van micro-foto's. In het chemi sche deel wordt het chemisch metaalonderzoek toe gepast. De propaganda-afdeeling, die onder leiding staat van oud-collega C. F. van Dam, onder wiens vader lijke hoede deze geheele persontvangst stond, treft in het bijzonder door de moderne inrichting der photografische afdeeling. Een van de vier donkere kamers is uitgerust met het moderne dubbel gegoten filterglas, waardoor het epitheton „donker" komt te vervallen. Hier wordt namelijk gewerkt met het natuurlijke licht, dat door de gele ruiten valt. In de propaganda af deeling staande, kan men de photografen aan den irbeid zien. Er is hier wel een groote tegenstelling met de donkere kamers, die wij in onze enthou siaste photografische dagen bouwden; een muur kast of een afgesloten ruimte op zolder met emaille of glazen ontwikkelbakjes van het formaat 18 x 24. In deze afdeeling van Van Leer waar vergrootin gen tot 6 meter toe worden vervaardigd zijn de ont wikkelbakjes vervangen door gewone badkuipen, drie naast elkaar ingebouwd. De twee vergrootings- kokers stellen automatisch scherp wanneer het for maat is vastgesteld. Een tweede donkere kamer is geheel bestemd voor de vergrootingen van z.g. .Kleinbeeld". In de propaganda-afdeeling met een archief van 1090 platen en films van den opbouw van de wals en daarnaast diverse negatieven van andere bedrij ven het Van Leer concern heeft ook nog 18 va- l.enfabrieken in Europa en Afrika in deze afdee ling dan worden verder maquetten voor tentoon stellingen, reclameontwerpen en al wat met reclame en propaganda samenhangt, gemaakt. De afdeeling Fabrieksbezoeken heeft hier ook 'naar zetel. Het geheel is gehouden in een teer grijze kleur, (stalen meubelen natuurlijk) en het mooie naturel van blank hout, terwijl de laboratoria geheel in wit nn zwart zijn uitgevoerd. Onze rondgang eindigde tenslotte in de gezellige unge van het restaurant, waar we even konden uitrusten en napraten onder het genot van een kopje thee met cake. Onze gemeente heeft met Van Leer's Walsbedrij ven een industrie gekregen, die haar met het hoog- ovenbedrijf heeft gemaakt tot een belangrijk cen- 'rum der „Schwerindustrie", een industrie met on begrensde mogelijkheden. Teraardebestelling mevr. C. Vermeulen—Kouwenhoven. Onder zeer veel belangstelling heeft gister middag op de begraafplaats De Biezen de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van mevrouw C. VermeulenKou- wenhoven. Van het bestuur der Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose in de gemeente Velsen, waarvan de overledene deel uitmaakte, was er de voorzitter, de heer J. H. Unger, met den admi nistrateur, de heer A. Peek. Van de afdeeling van den Ned. Chr. Vrouwenbond waren er be stuursleden en vele leden. Verder waren er de burgemeester, Mr. M. M. Kwint, de raadsleden H. Homburg en J. Heeremans, het oud-raadslid A. J. Gerritsen, de heeren B. Schipper, hoofd der P. Vermeulenschool en D. Visser, hoofd der Mar- nixschool. Van het bestuur der Reedersvereeni- ging waren aanwezig de heeren Joh. Polder man, voorzitter en J. Frater Smid, benevens de heer Meyboom, adj.-secretaris. Verder merkten wij nog op de heeren J. Kieft, chef van het bureau van den Raad van Arbeid alhier, J. D. Heykoop. oud-halchef van het Staatsvisschersha- venbedrijf, J. van der Lijn, oud-administrateur van het Centraal Bureau van Administratie voor het visscherijbedrijf, Ds. Joh. Bronsgeest, Ned. Herv. predikant te Velsen. mevrouw P. L. de BoerHarder, de vroegere presidente van het bazar-comité voor de tuberculosebestrijding, H. R. M. van Hoof. secretaris der commissie voor de vischpropaganda enz. De heer J. M. Unger heeft als voorzitter der Ver. tot bestrijding der tuberculose enkele woor den gesproken. Wie had gedacht in Septem ber, zeide spr., toen wij mevr. Vermeulen nog in onze bestuursvergadering in ons midden had den, dat wij haar nu reeds zouden moeten mis sen. Haar heengaan heeft ons dan ook zeer ge troffen. Spr. dankte haar voor alles, wat zij voor de vereeniging in het belang der t.b.c.-pa- tiënten had gedaan en zeide dat men haar sym pathieke persoonlijkheid steeds dankbaar zou blijven gedenken. Daarna heeft de heer Douma als schoolvriend van den echtgenoot der overledene eenige woor den gesproken. Ds. L. Lagerwey, predikant der Ned. Herv. ge meente alhier, las een eedeelte van Rom. 8 en bad daarna het Onze Vader. De heer F. P. Vermeulen heeft voor de belangstellng en het medeleven dank gezegd. Van het consultatiebureau der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in de Briniostraat was de vlag dezen dag halfstok gehangen. Sint Nicolaas bij „Vrij cn Blij". Zaterdag 2 December viert de R. K. Speeltuin vereeniging „Vrij en Blij" het St.-Nicolaasfeest. Wegens het groote aantal leden wordt dit feest gehouden in twee deelen. Des middags van 35 voor de kleinsten en van 6—8 uur voor de groo- tere kinderen. De Goede Sint zal persoonlijk bij dit feest aanwezig zijn. Wrak gevonden. Uit Marstal wordt gemeld, dat het Deensche motorschip Proven nabij Thorö het wrak waar genomen heeft van het aldaar thuisbehoorende motorschip Falken. Men heeft van de beman ning geen spoor gevonden. Hl DE GROOTSTE KEUZE ÖmUmden eu Dassen Heerenmodemagazijnen KANAALSTRAAT 4« '48, Telef- 4054 IJMUIDEN. Goederen thans gekocht en niet geheel naar zin, kunnen na Sint Nicolaas worden geruild. Luxe verpakking gratis. (Adv. Ingez. Med.) Ouderavond van de Da Costaschool. Gisteravond werd een ouderavond van de Da Costa school gehouden. Te acht uur opende de voor zitter der Schoolvereeniging, de heer W. van Doorn, de vergadering op de gebruikelijke wijze. Hierna was het woord aan den heer P. Koelmans, die een referaat hield over het onderwerp: „Is mijn kind knap?" Spreker had hierbij de onverdeelde aan dacht der vaders en meoders. Gedurende de hierna volgende pauze werd thee geserveerd en den heeren een sigaar aangeboden. Van de gelegenheid, het werk der kinderen te bezichtigen en met het perso neel der school van gedachten te wisselen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Een bijzondere attractie was de stand van de handwerken waar bij de werkstukken smaakvol waren gearrangeerd. Het slot van den avond werd gevormd door een keurig referaat van mej. B. Nauta. „Toen en Nu". Vergeleken werden de „Brave Hendrik" en „Niek van den bovenmeester". Te ruim half elf werd de bijeenkomst gesloten. Het was een interessante avond, die zijn doel zeker niet gemist heeft, namelijk, de versterking van den band tusschen school en huis. VOOR HET MISDEELDE KIND. Gedurende de maand December zullen de post zegels en de briefkaarten „Voor het misdeelde kind" weer huis aan huis door eenige dames te koop worden aangeboden. Elke aankoop, hoe gering ook, zal de organisatie dankbaar aanvaarden onder het motto, dat vele kleine revenuen een groote maken POSTPAKKETTEN MET DE ST. NICOLAASDRUKTE. De directeur van het post- en telegraafkantoor te IJmuiden maakt bekend, dat Zaterdag 2 December a.s de hulpkantoren Velsen en IJmuiden-Oost en de agentschappen Zeeweg, Kennemerlaan en Drie huis van 15 tot 18 uur extra zullen zijn openge steld voor de aanneming ter verzending van post pakketten. Ook ten hoofdkantore zal dien dag tot 18 uur ge legenheid bestaan pakketten ter verzending aan te bieden. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat stevige verpakkingen en juiste en duidelijke adres seering tijdens de St. Nicolaasdrukte zeer gewenscht zijn. Aanbevolen wordt, niet alleen het adres op de pakketten te schrijven of daaraan vast te hechten, doch ook een tweede adres in te sluiten. Adressen op den omslag vastgehecht door middel van lak zijn niet toegelaten. Tooneelavond van Hoogoven Staten „Er was eens een steenhouwer". De tooneelgroep van Hoogoven Staten gaf Woens dagavond in het Kennemer Theater voor een geheel bezette zaal een opvoering van het blijspel „Er was eens een steenhouwer...." van Henk Bakker. De auteur heeft in dit stuk Multatuli's steenhou wer gestoken in het huidje van een eerzamen magazijnknecht, die schoon genoeg kreeg van hel pakjes maken en wenschte rijk te zijn. Hij werd het prompt, dank zij de beroemde erfenis» van den even beroemden Amerikaanschen suikeroom die zoo vriendelijk was tijdig te overlijden. Het is een bekend recept en Bakker paste het met succes toe. Allerlei malheuren maken het rijk-zijn niet tot een onverdeeld genoegen en het einde laat zich wel raden, wanneer men zich de lotgevallen van den steenhouwer slechts herinnert. Het publiek heeft zich wel geamuseerd met dit stuk, dat overigens niet tot Bakker's sterkste pro ducten behoort. Vooral het tweede bedrijf is „taai" en het moeten geroutineerde spelers zijn, die dit euvel weten weg te werken. Het was voor de eerste maal dat dit tooneelclubje voor het voetlicht trad. Het telt enkele geroutineerde krachten, maar ook beginnelingen. Dit voor oogen houdend heb ben zij het er zeker niet slecht afgebracht. Alleen had de geheele bezetting 't af en toe te kwaad met het tempo. Zoo'n blijspel vereischt nu eenmaal de noodige vaart en daar ontbrak het nog al eens aan. Vooral in II met de lange praat-scènes had een schepje er op geen kwaad gekund. Individueel hebben de dames en heeren zeker ver dienstelijk werk gedaan. De beide hoofdfiguren, Grootenberg en diens echtgenoote, vertolkt door den heer S. de Koning en mevr. WelsCavé, konden zeer goed voldoen. De heer De Koning speelde de rol sterk naar den kluch- tigen kant en dat was onder deze omstandigheden goed gezien. De dochters vonden in de dames C. de Pagter en Verkouteren aardige vertolksters. Mej. C. Dekker was zeer verdienstelijk als het dienstmeisje. De heeren B. A. Holleman, G. Voogt, Zwikstra en J. Oldenburg completeerden de bezetting en zij droegen naar vermogen bij tot het welslagen van de opvoering. Onder de debutanten schuilen zeker wel krachten, waarmede wat bereikt kan worden, al zal regisseur Mulder er natuurlijk heel wat werk aan hebben. Het talrijke publiek heeft zich goed geamuseerd en wist het gebodene te waardeeren. Op Woensdag 6 December wordt de opvoering herhaald voor de militairen. De avond werd met een gezellig bal besloten. Roemers Orkest liet zich in de pauzes hooren en verzorgde ook de dansmuziek. Dr. A. Vis voorzitter van G. D. A. Wegens vervulling van militairen dienstplicht var. den voorzitter en den vice-voorzitter van de G. D. A. (Gemeenschap Dienende Arbeid), een lande lijke instelling van de Doopsgezonde Gemeente, is Dr. A. Vis, Doopsgezind predikant alhier tot nood- voorzitter gekozen. Hoewel de installatie in deze functie, welke door den voorzitter moet geschieden, waarschijnlijk eerst in de maand Januari zal kunnen plaats vinden, heeft Dr. A. Vis het werk reeds in vollen omvang ter hand genomen. Recordvergadering van het Ziekenfonds. Woensdagavond hield het Mij. Ziekenfonds „Be verwijk'en Omstreken" in Hotel „Ter Burg" een vergadering van de meerderjarige verzekerden tot het kiezen van tien vertegenwoordigers en tien plaatsvervangers. De voorzitter, dr. W. W. Muijs van der Moer, herdacht in zijn openingswoord het overlijden van den heer G. Langendijk, in leven een der vertegen woordigers van de verzekerden. Na vaststelling der notulen werd tot de stemming overgegaan. Als vertegenwoordigers werden her kozen de heeren Th. Broeksma, J. Groot, G. van der Linden, S. Davidson, G. Driessen, M. Kort, W. Niesten, W. J. Knapen, M. van Lieshout en D. van Dijk. Als plaatsvervangende vertegenwoordigers wer den herkozen de heeren N. Zuurbier, G. Visser, W- Rademakers, J. Honing, J. Kee, D. den Oude en H. Hollander. Gekozen werden de heeren C. Bak ker en H. Robrecht. Hierna werd een nieuw record gevestigd, want precies tien minuten na de opening kon de voorzitter het slotwoord reeds spreken. Brutale diefstallen in de Torenstraat Op een donkeren avond in het begin van deze week tusschen half zeven en zeven uur werd een fiets gestolen uit een schilderswerkplaats aan de Torenstraat. De deuren van de werkplaats waren nog niet afgesloten, omdat de fiets even voor den diefstal nog gebruikt was. Aangifte bij de politie is gedaan. Van twee rijwielen die voor een sigarenmagazijn eveneens in de Torenstraat, stonden, werden op klaarlichten dag de dynamo's en een schijnwerper gestolen. Ook hiervan is bij de gemeentepolitie aangifte gedaan. De ijsbanen onder water. Een zeker teeken dat de winter nadert, is ieder jaar het in orde maken en onder water zetten van de ijsbanen aan de Adrichemstraat. Gisteren is men met deze werkzaamheden weer begonnen. De pom pen draaien den geheelen dag en over eenige dagen zal er van het weiland wel niet veel meer te be speuren zijn. Het wachten is nu nog alleen maar op vorst. Patrimonium sprak over bedrijfs- raden. De plaatselijke afdeeling van het Nederland sche Werkliedenverbond Patrimonium hield gis teravond een ledenvergadering in de consistorie kamer van de Geref. Kerk aan het C. H. Moens- plein. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 138 opende de voorzitter de heer C. Slings de ver gadering met het voorlezen van een gedeelte uit Timotheus 5, waarna hij voorging in gebed, Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur, dat als leiddraad kon dienen bij het leden winnen. Vervolgens leverden de le den de inteekenlijsten in die door Beverwijk ge circuleerd hadden ten bate van het practische werk van Patrimonium De opbrengst hiervan be droeg f 41.35. De verwachting bestaat echter dat dit bedrag door eenige nagekomen giften zal worden verhoogd Daar de spreker voor dezen avond, de heer Hartzema van Amsterdam, die zou spreken over de onderwerpen: „Het Ontwa kend Oosten en De Japansehe Industrie' verhin derd was, werden vragen, die door de leden naar voren waren gebracht, besproken. Hierbij ont stond een geanimeerde discussie over de vraag of het noodzakelijk is dat den bedrijfsraden ook economische bevoegdheden moeten worden ver leend. Nadat hiervan uitvoerig het voor en tegen was besproken kwam de vergadering tot de con clusie dat het niet wenschelijk is het economische leven bij den bedrijfsraad onder te brengen Be sloten werd op 20 December een ledenvergadering te houden, waarvoor de heer Hartzema uitgenoo- digd zal worden zijn onderwerp, dat hij dezen avond zou behandelen, in te leiden. SPORTCADEAUY ALLE SPORTEN, Wijkerstr.weg 29, Velsen-N, (Adv. Ingez Reciteerwedstrijd voor Jeugdjg Wijk aan Duin. Gisteravond hield de Christelijke Jongelin vereeniging Excelsior in samenwerking met Chr. Meisjesvereeniging een reciteer-wedstrito i het Nederlandsch Hervormd vereenigingsge{j,,^ aan de Populierenlaan. De jury bestond uit iv P Boreel, Ds Hovy en den heer W. C. Luur^' Aan dezen wedstrijd, waaraan een aantal u-.,. J| jSE /del fjngsd weke von ii het den waren, namen een 25-tal dames en deel. Over het algemeen was het peil van het teeren goed. Hoewel de heeren in vergelijking hi het vorige jaar veel vooruitgegaan waren w den de dames toch een grooten voorsprong0n heeren. Dit bleek ook uit den uitslag, die als vete luidde: le prijs mej. M. Joor, 2e piijs mej. j.gJ? 3e pr. de heer F. Peperkamp, 4de prijs mej. b a Vries, 5e prijs de heer G. Tabak, 6e pr. de heet R Delmte, 7e pr. mej. D. Oostveen. Hierna voleg de prijsuitreiking, waarna de bijeenkomst on fa gebruikelijke wijze gesloten werd. 1 a- Langs de Lijn. Lijn I: 8.Hilversum I. Lijn II: 8.Hilversum II. Lijn III: 8.— Keulen, 10.20 Parijs, 12.20 Keulen 12.55 Brussel Ned. 2.20 Nationaal programma 4.45 Keulen. 5.20 Parijs, 6.35 Keulen, 7.20 Brussel' Ned. 7.50 Diversen. 8.30 Keulen. 9.50 Brussel Pr 10.20 Brussel Ned., 10.45' Nationaal programma1 11.40 Keulen. Lijn IV: 8.Brussel Ned„ 10.35 Londen Re? 7.20 Nationaal programma, 10.05 Londen Re 10.20 Nationaal programma; 10.45 Londen Re Lijn V: Diversen. Belte Davis in „Levensdans", En „De Bsg van het Regiment". De film .levensdans" die van Vrijdag af in het Luxor Theater vertoond wordt, wordt gedragen door de prachtige Judith-figuur van Bette Dans, Zij acteert zoo verfijnd en geraffineerd tot m, de kleinste finesses, dat zij in de groote scènes niemand onberoerd kan laten. Haar spel in .levensdans" is dan ook voor Bette Davls een triomph. „levensdans" is een diep tragisch een studie van vrees en angst, want de arme Judith is tot sterven gedoemd van het eerste oogenblik af, dat zij op het witte doek verschijnt Zij heeft slechts een beperkten tijd te leven, Judith Traherne is een schatrijke 23-jarige erf gename en de lieveling van haar omgeving. Als een ernstige ziekte Judith dreigt aan te spot zij er mee en slaat zelfs de wijze gevingen van haar huisdokter Dr. Parsons, in den wind. w itijzoi ::^er staa «bijd gnoe jiente pgn» fJ&Ofl 'fd iüing enen had £ied grie die n" li bel r-.akt cuei tM neei Bette Davis in „Levensdans". (Luxor Theater, Beverwijk.) Juist wanneer Dr. Frederick Steele op het punt staat zijn huis te verlaten en zijn praktijk op te geven om wetenschappelijk hersen-onderzoek ;e gaan doen in zijn laboratorium te Vermont inde bergen, geeft hij toe aan den aandrang van zijn ouden vriend, Dr. Parsons, om Judith Traherne te onderzoeken. Reeds maanden lijdt deze jonge, levens lustige en sportieve vrouw aan hevige hoofdpijnen en schemerachtige visioenen en om zichzelve moed in te spreken doet zij aan sport en be zoekt aiterlei nachtclubs. Steele, die een gezwel in de hersenen ontdekt, opereert haar, doch daar haar ziekte ongeneeslijk is (zij heeft hoogstens nog een jaar te leven), weet hij, dat deze operatie slechts een tijdelijke verlichting kan geven cn dat Judith gedoemd is om e.erst blind te worden en daarna ie ster ven Steele zegt Judith niets van haar waren toe stand. Op de hoogte hiervan zijn slechts Dr. Steele en Ann King, Judith's secretaresse en boezemvriendin. Judith wordt hevig verliefd op den dokter en hij op haar Judith en Dr. Steele vatten het plan op te trouwen, maar door een toeval ontdekt Juditn het lot en de verschrikkelijke toekomst die haar wachten. Zij verdenkt Steele er van, dat hij haar uit medelijden wil trouwen en vat haar oude, schijn baar luchtige leven in een wanhopigen toestana weer op. Juditl komt weldra tot het besef verkeerd gehandeld te hebben, zoekt Dr. Steele op. sm|||? hem om vergeving, waarna beiden overgelukkig en getrouwd naar Vermont afreizen, waar Steele zijn onderzoekingen zal beginnen. Na een jaar van intens geluk bemerkt Jud tn, dat de oude kwaal terugkeert doch nu behouai z11 het geheim voor zichzelve. Wanneer Steele naar New York vertrekt om een rte wetenschappelijke lezingen te houden, gaat Tudith op bed Iteeen. De blindheid komt. Het andere hoofdnummer is de Hollandscne lm ..Do big van het regiment", met Suvai Poons, Fientje de la Mar. Henriëtte Davids, rrna van Dongen en Jopie Koopman.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2