OOSTEN gemeen begrootingsdebat begonnen. Sociale Zaken. Losgeslagen kabelballon veroorzaakte groote schade. Geef sfeer en gezelligheid TUNGSRAM u VJE R D A G 30 NQVE M B E R 1939 EERSTE KAMER. Heer een tipje inzake de jongste kabinetscrisis opgelicht. (ge maanden vroeger dan in normale tijden >de Eerste Kamer zich met het algemeen be- 'igsdebat bezig gehouden, Nauwelijks zijn er 'weken verloopen de heer De Zeeuw I vond deze snelheid dan ook verkeerd het generale politieke steekspel aan de over- van het Binnenhof plaats vond. Zoo heel veel viel er dus niet te vertellen. r^h was er aan deze discussie in onzen senaat m ïman, 'bijzonders, ja, bepaald iets van pikanten aard ;onden. Zij had betrekking op eenige belang- staatskundige voorvallen en verschijnselen, lij de persoon van Dr. Colijn ten nauwste be is eri nu mochten de Eerste Kamerleden jegen smaken dezen eindelijk weer in hun vjen te zien als een der hunnen. gilden. n itaatski Q L) de P' I. Men is ei ji (genoegen iientezie de oud-Premier, de anti-revolutionaire die in het najaar in een rede in de van het Centraal Convent zijner partij terdege de tegenstellingen en verschillen tus- i anti-revolutionairen en Roomsch-Katholie- iad onderstreept om niet te zeggen aangedikt, In de geïnterviewde, die onlangs in een der bladen een heel wat bevreemding verwekt heb- •ie meening had kenbaar gemaakt met betrek- j» tot het door het Kabinet-De Geer gevoerde 5d in de periode, waarin we een zeer groote £ning beleefd hebben (rondom den llden No vember), deze figuur kwam in tal van redevoeringen telkens weer op den voorgrond. Vol aandacht zagen wij hem de diverse critische sprekers-vol gen, zoo nu en dan aantee- keningen makende om den heeren van antwoord te kun nen dienen. Nu, op alles wat hij zoo al te Hooren kreeg, ging hij niet in. Het verwijt van den heer De Zeeuw aan het adres van buitenstaanders, welke niet over de gegevens beschikten, die der Regeering ten dienste stonden en daarom over de in die t ruiende dagen getroffen maatregelen niet den ,1 hadden behooren te breken op de wijze als was shied, was duidelijk voor Dr. Colijn den ge- jjiview bestemd. Wijselijk zweeg hij echter over punt. Dat deed hij echter ook ten aanzien van mmin malsche kritiek van den s. d. woordvoer- l die niet zoozeer Dr. Colijn's optreden in ver- ad met internationale aangelegenheden als wel betrekking tot een louter interne kwestie had jsakt, te weten de aanvaarding in 1937 van het hmierschap van een coalitie-Kabinet, ofschoon de iinateiir èn toen èn al vroeger blijk had gegeven •plijk in de gegeven omstandigheden de vorming >n Kabinet op breede basis geprefereerd te i, De breuk, welke dezen zomer het vierde [jlnet-Colijn uit elkaar deed vallen, vond aldus •heer De Zeeuw haar oorsprong in de formatie ■a 1937. Overigens liet de s. d. spreker natuurlijk na nog eens in herinnering te brengen, hoe op smaal de anti-revolutionaire leider ter vergade- jg van het Centraal Convent zijner geestverwan- a den afstand tusschen hen en de Katholieken ireeduit had gemeten iets wat prof. De Savor- i Lohman (c. h.) bleek te betreuren zulks Jtomen in tegenstelling met wat hij hieromtrent jKger \yel beweerd had. Wat nu dit contrast en wat het ineenstorten van iieehtsche coalitie uang^.at,:. bleek Mr. v, La n- Khot (R.K) minder pessimistisch gestemd te ijndan destijds Dr. Colijn, ten aanzien van, de mo- lilijkheid, dat het binnen betrekkelijk korten tijd :«h weer'tot de rechtsche samenwerking zal kun- :ai komen.- Intusschen gaf de R.K. fractie-voorzitter te ver ban, dat- hij het optreden van 'het breed samen stelde Kabinet-De Geer toejuichte, terwijl hij wits o.m. de motie-Deckers volkomen in overeen- itemming tfiet de regels van het parlementaire stei ls noemde. Zelf zou hij ook voor die motie gestemd laben. En als men nu vraagt, hoe het komt, dat de klholieken aan de combinatie-De Geer wel, aan hl vijfde Kabinet-Colijn niet hun steun, konden even, terwijl er ten opzichte van het programma geen of slechts gering verschil zou zijn aan te in, dan moest men toch volgens Mr. v. Lan- bedenken Dr. Colijn stelde later hier spover de leuze „measures not men" (het gaat adé maatregelen-niet om de personen) dat het h belangrijke mate aankomt op de personen, die jt;-n bepaald programma moeten uitvoeren. Na ver- IKlti te hebben, dat déze senator' o.m. hulde bracht ia het Koninklijk aanbod ra goede diensten, stip ik ra, dat Prof. Lohman (di.) zich in dit opzicht bij km aansloot, voorts woorden tan lof toezwaaide aan Mi dler v, Kleffens voor diens istekend betoog in de Twee- is Kamer, om t. a. v. de bin- Enlandsche politiek wat footer réserve in acht te -®en dan de R. K. fractielei- fer had gedaan met betrek - tot de vraag, of het toe té juichen valt, dat de sociaal- fenocraten thans ook deel uitmaken van het Kabinet. Evenals prof. Lohman drong de heer G e 1- krman (lib.) op spoedige versterking van de maritieme verdediging in Nederlandsch Indië aan, terwijl deze senator, gelijk vrijwel alle overige ■'prekers hulde bracht aan onze weermacht, die op ioede wijze een zware taak vervult ten behoeve het behoud van onze zelfstandigheid. Bezuini- Wi: voorzichtigheid bij de nieuwe belastingvoor stellen, wellicht instelling van een leeningfonds, ziet w nog 'eenige financieele puntjes uit het betoog tan dezen spreker, Wien prof. Kranenburg M.) vooraf was gegaan om een dogmatisch college te geven over wat z.i. het karakter van het huidige kabinet is, dat hij niet extra-parlementair meende te moeten noemen. Het goede van hetgeen Mr. De wr tenslotte had bewerkstelligd was wel, dat we JU los waren gekomen van de oude partij-clogma- en een geheel nieuw samenstelling hadden ge- Dat de heer De Zeeuw (s.d.) ingenomen met de huidige formatie en in dit verband schetste waarom het zoo gelukkig was, dat partijgenooten thans deel uitmaken van de «geerihg, terwijl hij voorts nog eens verklaarde, de sociaal-democraten heelemaal geen revolu- W. M. van Lanschnt (R.K. Staatspartij) tionaire lieden zijn, lag voor de hand. Gelijk het evenmin verwondering wekte, dat Mr. v. V e s s e m (nat. soc.) over deze situatie juist heel slecht te 1 spreken was. De figuur-Kabinet De Geer verbergt, zoo beweerde hij, de figuur van een Roomsch-rood Kabinet, en waar het berust op partijen, die sterk verband houden met buitenlandsche geestverwante partijen, kan het nooit tén volle neutraal zijn, den ken en handelen! Aan deze Opmerking in verband met de internationale politiek knoopte Mr. v. Ves- sem nog een uiteenzetting vast die ten doel scheen te hebben duidelijk te maken, dat en waarom de Regeering verkeerd doet met niet te spreken van zelfstandige neutraliteitspolitiek, doch alleen van zelf standigheidspolitiek; een woord van droefenis over het feit, dat wij den Volkenbond den rug niet hebben toegekeerd bleef niet achterwege. In tegenstelling met den nat. soc. woordvoerder huldigde de heer Blomjous (R.K.) den Premier, aan wien te danken was, dat ons. een Roomsch-roocl Kabinet bespaard is gebleven, wat hij namelijk zeer bedenkelijk zou hebben gevonden, ook met het oog op dan eventueel gevaarlijke spanningen binnen de R. K. Staatspartij. Aan het slot zijner opmerkingen, hieid deze afgevaardigde zich nog even met een paar financieele adviezen aan minister De Geer bezig; een in het leven te roepen winstbelasting, op naamlooze vennootschappen van toepassing, zal in redelijke verhouding dienen te staan tot de winst en verlieskansen van het bedrijf, terwijl in geval van een oorlogswinstbelasting een juist tijdstip als uitgangspunt voor vergelijking genomen moet wor den en het ook zaak zal wezen voldoende reservee ringen mogelijk te maken. Tot besluit nog een en ander uit Dr. C o 1 ij n 's rede. De a.r. senator gaf te kennen, dat zeer velen in zijn partij dezen zomer nog tegen opneming van sociaal-democraten in de Re geering gekant waren geweest, wegens het vaag standpunt der S. D. A. P. in zake den klassestrijd en uit beduchtheid, dat de socialisten ten onzent nog niet voldoende geharnast zouden zijn tegen mogelijke revolutionaire schokken. Hij gaf toe, dat inmiddels de in ternationale situatie dusdanig veranderd is, dat het z. i. nu geen bezwaar meer is, dat de sociaal-democraten onder deze omstandigheden mede de Re- geeringsverantwoordelijkheid dragen. Wat overigens het gebeurde van dezen zomer be treft. Het votum over de motie-Deckers, het weg jagen van een Kabinet louter op vermoedens, was fout geweest en had ernstige schade aan het parle mentair stelsel toegebracht. Daarna had men niet gehandeld overeenkomstig den regel „wie breekt, betaalt". Aanvaarding van dien regel was van het begin af tegengewerkt. Op grond van documenten in zijn bezit dorst de oud-Premier te verzekeren, dat er van meet af aan bij de R. K. een neiging was geweest om de consequenties van het votum te ont wijken. Dat nu hadden de anti-revolutionairen fataal geacht voor ons constitutioneeele stelsel en daarop berustte vooral, naast hun bezwaren tegen de socialisten, de afwijzing van ministers-porte feuilles door hiertoe aangezochte vooraanstaande anti-revolutionairen. Maar wat er ook in Juli en Augustus was ge schied, met alle vrijheid tot critiek ten aanzien van verkeerde -oï verkeerd' 'Uitgbföer'de ''maatregelen;;' zullen Dr. Cölb'n. en'zijn vriënden het Huidige Kabfc nét zooveel mógelijk steunen, het louter en alleen beoordeelende op grond van zijn daden. Na de hoop te hebben uitgesproken, dat minister De Geer's vindingrijkheid nog iets zal ontdekken, dat de financieele situatie niet al te benaikl zou maken en na o.m. gewaarschuwd te hebben tegen het ge vaar van onbegrensde inflatie, kwam dr. Colijn nog even terecht bij de staatkundige botsingen van dezen zomer. Wil men het coalitie-gebouw kunnen herstellen, dan is het niet voldoende scheuren in het gebouw hier en daar wat over te pleisteren; neen men moet dan goed weten, wat er aan het gebouw te repareeren valt. De scheuren tusschen Roomsch-Katholieken en anti-revolutionairen waren vrij diep. De breuk in het vierde Kabinet-Colijn ;was meer dan een toe vallig incident, neen men .moestin dit voorval zien het resultaat van een strijd, welke reeds in 1933 begonnen is. Aan de rechtsché. samenwerking heeft ons land veel goeds te danken, Vólgens Dr. Colijn, doch als zij gebaseerd is op geestelijke verwantschap, dan moet zij ook leven in de ziel van het volk en dat is niet het geval: zie de „agitatie" nu al eenige jaren lang in een deel der R.K. pers, zie ook de houding van de R.K. TweedeKamer-fractie. Tusschen de R.K. Staatspartij en de anti-revolutionairen botert het niet op finacieel gebied en evenmin op. dat van de „nieuwe economie". Een en ander zal dé heer Colijn nader behandelen in een tweeden druk van zijn bóek over „de anti-revolutionaire staatkunde in de praktijk". TWEEDE KAMER COURANTENRECLAME BIEDT NU EXTRA V0ORDEELEN Alles pleit er voor, om nü vooral Uw aan dacht op courantenreclame te concentreeren. Geen ander reclame-middel geniet een zoo intensieve belangstelling; dat geldt thans "leer dan ooit. Geen ander reclame-middel ook veroorlooft "Zoo snel te beginnen en als het noodig mocht. zijn direct te stoppen. Aan een courant, hoe groot haar oplage ook zij, be hoeft U geen drie weken tevoren Uw orders testuren. Een dag tevoren, meestal zelfs den- zelfden dag van plaatsing nog, kan dat ge schieden. Det garandeert U, dat adverteeren in de dag bladpers voor U de minste risico oplevert: laat hierin de vlag van Uw bedrijf ©ok in ^zen tijd wapperen Honderd procent subsidie voor tverkloozenkassen voldoende geacht. Bij de afdeeling Volksgezondheid zwaaide Mi nister v. d. Tempel, in zijn antwoord op een aan tal redevoeringen, warmen lof toe aan Dr. Josephus Jitta, den voorzitter van den Gezondheids raad, zulks in verband met dén heugelijk goeden hygiënischen toestand onder onze bevolking. Nadat we o^m. vernomep hadden, dat Dr. v. d. Tempel nog geen tijd heeft gehad om zijn keuze te bepalen tusschen gedeeltelijke of algeheele her ziening van de geneesmiddelenwet, kregen we met betrekking tot de kwestie van de ziekenfondsen enz. te hooren, dat de Regeering het eminente belang erkent van een voorzichtig ordenend optreden op dit gebied. De Minister, die hieraan gaarne zijn aandacht zal wijden, is bereid de zoo noodige sa menwerking te bevorderen. In verband met „werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling" bleken de heer v. L i e n d e n (s.d.) en Bakker (c.h.) het eens, zoowel wat hun ingenomenheid betreft met het feit, dat een wette lijke werkloosheidsverzekering in voorbereiding is als wat aangaat de wenschelijkheid het subsidie aan in moeilijkheden verkeerende werkloosheidskassen tot boven de 100 pet. te verhoogen. Op dit laatste punt kregen deze heeren een bondgenoot in den persoon van den. heer Kuiper (R. K.) die het trouwens met den heer v. Lienden eens is in zake vervroegde pensionneering van arbeiders. Mevr. Mr. M a c k a yK a t z vond in het ge beurde met het te Amsterdam, verdwenen meisje aanleiding controle door de Arbeidsbeurzen te be pleiten van de daar opgegeven, adressen. De M i n is t e r wees er op, dat het hier een zuiver ge meentelijke instelling gold, zoodat hij niet terstond wist te zeggen in hoèverre de Minister van Sociale Zaken daaraan voorschriften kan geven. Wat het vervroegd pensionneeren van arbeiders Deel van de Betuwe van electrischen stroom verstoken.- en daarmede aan Uw Sinterklaas geschenk 1939 een blijvend ka rakter en apart cachet. Klein- meubels, huisraad e d.( als: halmeubel, boekenkast, klep- tafel, haardfauteuiltje, pouffe, lectuurbak, mi mi tafel, bar-ton, bij zettafeltje, radiomeubel, schrijf bureautje, leeslamp, theewagen, kussen, theemuts, tafelkleedje, voetzak zijn geschenken die getuigen van goeden smaak. En de keuze van „Sinterklaas" zal In hooge mate gewaardeerd worden, als U mor gen eens binnenstapt bij Oosten. Ia.... en de prijzen vallen meel waar U slaagt! BARTELJORISSTR. - TEL. 13915 De sleep van een kabelballon, welke door den krachtigen wind Donderdag met groote snelheid over de Betuwe werd gedreven, heeft groot onge- ief veroorzaakt. De ballon zelf kon men door het wolkendek niet zien, doch de kabel sleepte over den beganen grond en bracht op zijn weg vrij groote vernieling aan. De bovenleiding van het electrisch net nabij het sta tion Geldermalsen werd zoodanig vernield, dat men de op dit punt passeerende treinen over het tweede spoor moest leiden. Gelukkig ging dit met weinig oponthoud ge paard. Onmiddellijk werden montagewagens der waarts gezonden om het euvel te herstellen. Be halve de electrische geleiding moesten te Gelder malsen ook schoorsteenen en dakpannen het ont gelden. Waschlijnen werden met paal en al uit den grond gerukt en een eindweegs meegesleurd. Voorts werden van verschillende huizen de ruiten ver nield. De chauffeur van een vrachtauto, welke op den Lingedijk reed, zag plotseling de ruiten van zijn wagen springen, zonder te weten, wat de oorzaak was. Geldermalsen was voorts gedurende eenigen tijd van licht verstoken, doordat een deel der geleiding van den slependen kabel te lijden had gehad, terwijl daardoor het electrisch gemaal geen drinkwater kon afleveren. Ook in D e i 1 slingerde de kabel tegen de electri sche geleiding, waardoor deze brak. Dit had tot ge volg, dat zoowel Deil, als Enspijk, Rumpt en Gelli- (Adv. Ingez. Med.) betreft, daarvoor is een pöst op de begrooting ge bracht. Over de toekomstige wettelijke werkloosheidsver zekering kon de Minister in het huidige stadium geen nadere mededeelingen doen. Als ik nog ver meld heb, dat de heer v. d. Tempel te kennen gaf, dat z.i. de verhooging van het subsidie aan de werk- loozenkassen tot 100 percent in voldoende mate aan de moeilijkheden tegemoet zal komen hij wees er Ook op, dat verschillende kassen nog over reser ves beschikken laat ik liet heden bij deze zeer enkele puntjes. Morgén nader over "werk'verruiming, jeugdwerk loosheid „enz. waarbij weer. heel wat tongen los kwamen. E. v. R. VERWERKING VAN SUIKERBIETEN. De minister van economische zaken, heeft als voorwaarden tem aanzien van de suikerbieten- verwerkende stroop- en jamfabrieken gesteld le. dat niet meer suikerbieten van den oogst 1939 door eenige stroop- of jamfabriek worden bewerkt of verwerkt dan de door die fabriek vóór 29 September 1939 van deii oogst 1939 ge contracteerde hoeveelheid suikerbieten; 2e. dat door de fabrieken, ieder voor zich, aan de stichting Nederlamdsche Akkerbouwcentnale te 's-Gravenhage opgave wordt gedaan van de door hen voor 29 September 1939 gecontracteerde hoeveelheden suikerbieten, deze opgaven ten ge noegen van de genoemde' stichting aannemelijk worden gemaakt en op overzichtelijke wijze ver- werkimgsstaten worden bijgehouden, van welke te allen tijde desverlangd aan de ambtenaren van den centralen crisis-controledienst van het departement van economische zaken inzage moet worden verleend. Reeds de eerste radio- pioniers bewonderden DE VAN OUDS BEKENDE RADIOBUIS (Adv Ingez. Med.. Terreinen van uitzonderlijk belang voor de luchtverdediging. Blijkens een algemeene bekendmaking van den opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft deze autoriteit, overwegende, dat het in verband met de landsverdediging noodzakelijk is bepalingen vast te stellen betreffende het verhinderen van verande- ï-ingen in terreinen met ingang van Woensdag een verordening vastgesteld, welke als volgt luidt: Artikel 1. Namens den opperbevelhebber van land- en zeemacht worden door den commandant luchtverdediging terreinen aangewezen, welke van uitzonderlijk belang zijn voor de luchtverdediging. Aan de rechthebbenden op deze terreinen zal daar van schriftelijk kennis worden gegeven. Artikel 2. Indien meerdere personen moeten wor den aangemerkt als rechthebbenden op een terrein, als bedoeld in artikel 1, is ieder van hen, aan wier een kennisgeving, als in dat artikel bedoeld, is ge daan, verplicht de namen der overige rechthebben den onverwijld mede te deelen aan den commandanl luchtverdediging. Artikel 3. Een rechthebbende, aan wien een ken nisgeving, als bedoeld in artikel 1, is uitgereikt, verplicht te zorgen, dat. aan het in die kennisgeving genoemde terrein geenerlei verandering wordt ge bracht. Artikel 4. Overtreding van deze verordening wordt gestraft ingevolge het bepaalde in artikel 43 van de wet van 23 Mei 1899, staatsblad no. 128. Artikel 5. Met de handhaving cn met de zorg voor de naleving van deze verordening zijn belasl de officieren, gesteld onder de bevelen van den commandant luchtverdediging. cum het Donderdagavond zonder licht moesten stel len. Met een olielampje of kaars heeft men zich den verderen avond van licht moeten voorzien. Reeds vroeg in den namiddag zag men zich in de fabrie ken rond Deil genoodzaakt door ontbreken van electrische kracht het werk stop te zetten. Lijk van militair op Ameland aangespoeld. Vermoedelijk een Duitscher. Op het strand te Hollum (Ameland) is het in ontbinding verkeerende lijk aangespoeld van een .-stevig gebouwd man in den leeftijd tus schen 20 en 30 jaar, hoogstwaarschijnlijk een militair van de Duitsche luchtmacht. Op de rechterborst van zijn matrozenkiel was het hakenkruis met twee vleugels geborduurd. Op den linkermouw van zijn kiel was met geel katoen een rad met anker erdoor geborduurd en daaronder in rood katoen een driebladige schroef met een V. In de lage schoenen, die het slachtoffer aan had, staat de naam Schuchna. Het stoffelijk overschot, dat waarschijnlijk vele weken in het water heeft gelegen, zal op de algemeene be graafplaats te Hollum met militaire eer worden begraven. Badpaviljoen te Hollum loopt gevaar. Tengevolge van de stormen der laatste dagen zijn de duinen aan het Westerstrand te Hollum (Ameland) zoodanig afgeslagen, dat het bad paviljoen bij het eerste hooge water gevaar loopt door de zee verzwolgen te worden. Nadat Dinsdag de inventaris was geborgen, is thans de eigenaar-exploitant, de heer Kóssen, bezig het gebouw af te breken. Ook een aantal zomerhuisjes loopt gevaar te worden weggespoeld. Jongeman bedroog zijn vader. Tot één jaar en drie maanden veroordeeld. Eenigen tijd geleden liet een jongeman brief papier drukken, met het hoofd van een bekend deurwaarderskantoor in de hoofdstad. Op dit papier schreef hij aan zichzelf een brief, waarin stond, dat hij weldra geld ken verwachten van crediteuren. Met dit valsche epistel ging hij naar zijn vader en wist hem over te halen geld ter leen te verstrekken. Hij kon immers met het briefje aantoonen, dat hij het bedrag spoedig, terug zou kunnen geven. De vader had geld gebruikt dat hij als incas seerder van belastinggelden had ontvangen. De vader, die zijn zoon uit eigen middelen reeds herhaaldelijk had geholpen, werd vervolgd wegens verduistering en tot een voorwaardelijke straf veroordeeld. Tegen den zoon diende hij echter een aan klacht in en hem veroordeelde de Amisterdamsche rechtbank wegens oplichting tot een gevangenis straf van een jaar en drie maanden. Militaire verkeerspolitie is in functie getreden. Het nieuw geformeerde corps der militaire ver- verkeerspolitie is Woensdag in functie getreden. De taak van het corps is in 'de eerste plaat! de zorg voor de veiligheid op den weg, in het bij zonder met betrekking tot het optreden van mi litaire bestuurders, voorts de controle op het benzineverbruik en het tegengaan van misbruik van de voorrangspositie van militairen op den weg. Het corps bestaat uit 48 manschappen met 24 motorfietsen met zijspan. GENERAAL VAN OORSCHOT NEEMT ONTSLAG. Bij K.B. van 27 November 1939 is aan den heer J. W. van Oorschot op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1940 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van referendaris bij het bureau van den generalen staf. Generaal-majoor tit. Van Oorschot is 29 Ja nuari 1875 geboren en in 1920 als officier gepen- sionneerd. Hij werd in 1919 tot hoofd van den Inlichtingendienst van den generalen staf be noemd, de zgn. afdeeling G.S. III. Generaal Van Oorschot is lid van de Radio-Omroep-controle- commissie en voorzitter van de afdeeling Den Haag van het Genootschap Nederland-Engeland. Zes gewonden van de „Simon Bolivar" zijn hersteld. De toestand van de gewonde overlevenden van de ramp, welke de „Simion Bolivar" trof, if van dien aard, dat zes van hen hersteld hef Essex County Hospital te Colchester hebbe* kunnen verlaten. In dit ziekenhuis bevinden zich nu nog elf gewonden. Geredden op Schiphol, Woensdagmiddag zijn met het lijntoestel va< de K.L.M. de „Kemphaan" wederom eenige ge« redden van de ramp van de „Simon Bolivar" o;f Schiphol -gearriveerd, n.l. het echtpaar Wessell en drie leden van het civiele personeel. Het Indische rapport over de uit breiding der maritieme defensie. Bij de regeering binnengekomen. Naar wij vernemen, is het advies van de Nederlandsch-Indische regeering omtrent het rapport van de technische marine commissie, welke het vraagstuk der uit breiding van de maritieme defensie in op dracht der regeering heeft behandeld, than£ bij de Nederlandsche regeering binnenge komen. Amsterdamsche Rechtbank behandelt prijsverhoogingszaken. Stevige geldboeten geëischt. Voor de Amsterdamsche rechtbaaik dienden. Woensdag de eerste strafzaken wegens onrecht matige prijsverhoo-ging in strijd met art. 5 der prijsopdrijvings- en hamsterwet. Een marktkoopman had voor klosjes garen twintig cent en zelfs een kwartje gevraagd, ter wijl de normale prijs 14 a 15 cent was. Een inspecteur van politie had den koopman belangstellend gevraagd wat hij voor een klosje garen moest betalen. Eerst had hij zijn licht opgestoken bij zijn vrouw, die hem nauwkeurig had verteld, wat zij gewoonlijk betaalde. Hij maakte verbaal op tegen den marktkoop man, die hem ongeveer tweemaal zooveel vroeg als zijn vrouw in een winkel betaalde. De voorraad werd' in beslag genomen. Ter zitting verklaarden twee grossiers in garen, dat de prijs die verdachte vroeg, gezien de omstandigheden, niet abnormaal kon worden genoemd. Verd. zou voor inkoop aan merkelijk meer moeten- betalen en bovendien moet een marktkoopman een vrij hooge winst marge hebben, om te kunnen bestaan. Een der getuigen had nog wel aanmerkelijk hoogere prij zen gezien dan door verdachte waren gevraagd. De officier van justitie achtte het tenlaste ge legde bewezen en vorderde een geldboete van f 30 subs. 30 dagen hechtenis. Vervolgens stond een juffrouw terecht, die een klein winkeltje drijft in textielgoederen. Klosjes garen verkoopt zij maar zelden, vertelde zij. Maar.dan maakt zij ook grove winsten. In een bazaar had zij eenige klosjes ad 10 cent gekocht. Haar klanten vroeg zij echter het viervoudige. Een winstje van 300 procent. Het O.M. vorderde tegen haar f 50 boete, subs. 50 dagen hechtenis. Tegen een derden verdachte, een manufactu- rier uit Monnikendam, die de prijzen van wol ver hoogd had met een dubbeltje per knot, eischte de officier vrijspraak, daar hij aan kon. toonen. dat twee tusschentijdsche verhooginge-n h-em alle aanleiding gaven om ook van zijn cliënten meer te vragen. Een deskundige kwam deze verklaring bevestigen. Schoolhoofd veïgreep zich aan schoolgelden. Een jaar gevangenisstraf geëischt. AMSTERDAM, 29 November. Een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest eischte vandaag de officier van justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer tegen het ontslagen hoofd eener Christelijke School te Uithoorn, die voor de rechtbank terecht stond wegens drie gevallen van verduistering en een van oplichting. Het vonnis zal op 13 December uitgesproken worden. De man, die aan alle kanten schulden had ge maakt, had zich vergrepen aan de schoolgelden, die hadden moeten worden afgedragen aan het schoolbestuur. Maar ook had hij het_ salaris van een onderwijzeres en een kweekeling in eigen zak gestoken. Bovendien had hij iemand 25 afhandig ge maakt, door te zeggen dat hij in moeilijkheden zat, omdat hij voor een ander borg was geweest en aangesproken werd. Van het heele verhaal was geen woord waar. NIEUWE AANWINSTEN VOOR DE N. Z. H. R. M. Behalve de motorstrandreddingboot „President Steyn", welke 23 November j,l. te Egmond aan Zee in dienst is gesteld, zullen dit jaar ook nog de motorstrandreddingboot „Prins Bernhard", een geschenk van de Ned. schooljeugd aan de Noord en Zuidhollandsche Redding-Mij., en de motor reddingboot „Arthur" (geschenk van een dame, die onbekend wenscht te blijven) aan de vloot der N. Z. H. R. M. worden toegevoegd. De „Prins Bernhard" zal de beide roeiredding- booten van station Scheveningen vervangen en wordt opgeborgen in het nieuwe boothuis be noorden de Visschershaven.. De „Arthur" komt in de plaats van de motorreddingboot „Zeemans- hoop". De „Zeemanshoop" zal dan te Harlingen worden gestatlonneerd, terwijl de motorredding boot „C. A. den Tex" van Harlingen naar Hinde- loopen wordt verplaatst. BEZWAREN TEGEN VERHOOGING VAN HET CREDIET VOOR WERKVERRUIMING Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van het zevende hoofdstuk b der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 (verhooging crediet voor werkver ruiming) is het volgende ontleend: Enkele leden vreesden dat de nieuwe ontginnin gen even zoovele bronnen van verlies zouden blij ken te zijn. De stelling, dat blijvende werkverrui ming er door wordt verkregen, is huns inziens al leen aanvaardbaar, zoo men volkomen abstraheert van economische grondregels. In de practijk zal dan ook, naar zij verwachtten, uitvoering van de plan nen der regeering leiden tot permanente werk verschaffing, gepaard gaande met regelmatig te- rugkeerende, door de gemeenschap te dragen kos ten, waardoor een steeds stijgende druk op het nageslacht dreigt te worden gelegd. Maatregelen voor ontwatering en ruilverkaveling, voor zooverre de productiviteit van den bodem bij toepassing er van met tamelijk geringe kosten kan worden verhoogd, achten deze leden economisch in alle opzichten verdedigbaar. Zij waren van mee- ning, dat de daaraan verbonden uitgaven, mits aan den lagen kant gehouden, desnoods met geleend geld zou kunnen worden bestreden. Meer waardeering hadden deze leden voor de voornemens tot bevordering van blijvende werk verruiming door meerdere industrialisatie.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3