joskou verbrak Woensdag de betrekkingen met Finland. wiHmsciï muur Geschenken Engeland's hooge oorlogsuitgaven. op bij Veceenigde Staten baden hun goede 0ten aaai regeling aan het geschil aan. Hljnhardtjes W. Kuipers Zn. Heug een milllwvd pond stealing, moet uit leeningen laaiden ueifvtegen. RADIO yp E RDAG 30 NOVEMBER 1939 (Vervolg van pag. 1.) gavond half elf Moskousche tüd irir regeering van de Sovjet Unie door yel van den plaatsvervangenden volkscom- buitenlandsche zaken, Potemkin, Finsche regeering bereid met de Russische regee ring tot overeenstemming te komen over terug trekking van haar dekkingstroepen tot een zooda- nigen afstand van de grens, dat het onmogelijk is een eventueele dreiging tegen Leningrad te veron derstellen. fiiischen gezant te Moskou een nota doen Ledigen, waarin de regeering van de Sov- Ljg mededeelt dat zij de diplomatieke be- tingen met Finland afbreekt. Holotof deelde later mede, dat de regeering de Sovjet Unie besloten had haar politieke (conomische vertegenwoordigers uit Hel- (erUg te trekken.. Ook had de regeering troepen van het Roode Leger gelast zich te houden voor iedere eventualiteit. I ^ddernacht hield Molotof een radiorede, L hij zeide: politiek van de Finsche regeering, welke A, is aan de Sovjet Unie, verplicht ons on- Mjk maatregelen te nemen om de buiten- the veiligheid van den staat te verzekeren. De •handelingen, welke gedurende maanden zijn .*j hebben niet tot een oplossing geleid. Fin- fheéft ernstig geprovoceerd aan de grens en de T,,ng Van de Sovjet Unie heeft besloten haar fieke en economische vertegenwoordigers uit J-'rjfj terug te trekken. Ook heeft zij haar troe ffel gegeven zich gereed te houden voor alle lelijkheden. i> voorstellen van de Sovjet-Unie zijn gestuit Uil weigering tot bespreken vol arrogantie. De the regeering blijft Leningrad onder de be hing van haar leger houden. Zij eerbiedigt het L-ig van non-agressie, dat tusschen beide lan- fhestaat niet, dit is voor ons aanleiding geweest ,-adrag thans als verbroken te beschouwen, beschouwen Finland als een onafhankelijke Ipuvereine staat. De Sovjet Unie is bereid het ^he volk te hulp te komen en zijn vrijheden te iedigen. Het eenig doel van onze regeering is listigheid Van de Sovjet Unie en Leningrad te kieren; dit doel kan niet afhankelijk zijn van t joeden wil van deze of gene Finsche regeering. n overtuigd, dat een oplossing van dit vraag- de geëigende voorwaarden een nieuw tjerk van goede betrekkingen tusschen de Sov- flJnie en Finland kan openen." j vrede duurde tot kwart over twaalf plaatselij- Jitiji Aanbod van de Ver. Staten. I Minister Huil heeft gisteren medegedeeld, Li de Amerikaansche regeering bereid is haar j«de diensten aan te bieden in het geschil iosschen Rusland en Finland. IDe regeering, aldus Huil, volgt met groote be- •dheid de verscherping van het geschil tusschen land en Finland. Het zou eenige uitbreiding ahëFoörlógsgebied en dientengevolge een ver- ■e verslechtering van de internationale betrek ben ten zeerste betreuren. Indien beide partijen pwenschen, zal de Amerikaansche regeering une haar goede diensten verleenen. Amerikaansche leidende kringen zijn, volgens is van meening, dat het urgent was om tus- iaibeide te komen. De gebruikelijke diploma tie formaliteiten werden op zij gezet, teneinde de jiseldopinie te alarmeeren en zoo mogelijk te kkomen, dat een conflict werd ontketend. Het pabruikelijke procédé, dat Cordell Huil heeft d.w.z. publicatie door de Amerikaansche i het aanbod zonder dat men zich recht- s richtte tot de betrokken regeeringen, heeft diplomatieke kringen te Washington ten i te vermijden, dat de isolationisten critiek uit en, en om het gevoel van verontwaardiging bevredigen, dat bij de Amerikaansche meening Is gewekt door de agressieve houding der Sovjets. Ifai acht het waarschijnlijk, dat een diplomatieke [fetrche zou volgen op een gunstig onthaal van Jjide regeeringen aan het aanbod van Cordell Kuil. r het afbreken der diplomatieke betrekkin- - zoo zegt men verder te Washington zijn jirecte gedachtenwisselingen tusschen Helsinki en Ifekou onmogelijk geworden en indien de Sovjet pe de bedoeling heeft den vrede te behouden, [widen de onderhandelingen kunnen worden voort- et dank zij de goede diensten der regeering van |ie Vereenigde Staten of een ander land, dat te i en te Helsinki aanvaardbaar is. I Inmiddels meldt Reuter uit Helsinki dat het Fin- pe antwoord op de Russische nota ter opzegging un het niet-aanvalspact gisteravond in Moskou Ik overhandigd. Alvorens van den inhoud kennis te Ismen overhandigde Potemkin de nota aan Koski- Isn, waarin mededeeling werd gedaan van het ver laken der diplomatieke betrekkingen. Finsche regeering stelde arbitrage voor. In hoofdzaak behelst het Finsche antwoord op de opzegging van het non-agressiepact door "■'island het volgende: Naar de meening van de Finsche regeering is de opzegging niet gerechtvaardigd door de ge beurtenissen. Bijgevolg stelt de Finsche regee ring de Sovjet-regeering voor over te gaan tot oe verzoeningsprocedure, die vastgelegd is in •rtikel 5 van het verdrag in kwestie of wel tot bbitrage van een derde neutrale mogendheid. n bewijs te geven van haar on wrikbaren wil Jtot een accoord te komen en om de beweerde be jaging tegen Leningrad te dementeeren, is de Van het front. Schermutselingen van patrouilles. |j_o Fransche legerberichten: Woensdagavond.: „Geen gebeurtenissen aan het ont, storend vuur van onze artillerie, eenige Khormutselingen van patrouilles." Donderdagmorgen: „Niets te melden". verdrijven ie veilig en vlug 1 2 stuks 50c». (Adv. Ingez. Med.) „Nieuwe schending van het Volkenrecht". Duitschland behoudt zich alle maatregelen tegen het optreden van Engeland voor. Met betrekking tot de Britsche verordening van 27 November 1939 betreffende economische represaillemaatregelen tegen Duitschland, wel ke op 28 November 1939 gepubliceerd werd, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard: „De uibreiding van den handelsoorlog tot de exporten van Duitschen oorsprong op neutrale schepen met neutrale bestemming beteekent een nieuwe breuk van het volkenrecht door En geland. Zij staat in duidelijke tegenstelling tot de erkende beginselen van het volkenrecht, in het bijzonder van de Parijsche zeerechtverkla- ring van 1856. Deze nieuwe schending van het Volken recht treft de neutralen evenzeer als Duitschland. De Duitsche regeering neemt van de door Engeland geschapen nieuwe situaties nota en behoudt zich alle maat regelen voor". Duitsch vliegtuig aan de Engelsche kust in zee gestort. Na een gevecht met Britsche toestellen. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Een Duitsch Heinkel vliegtuig, dat Woensdag morgen vroeg de noordoostkust naderde, werd opgevangen en bestreden door een gevechts- vloegtuig van de Royal Airforce. Het Duitsche toestel dook verticaal in zee. Nader meldt Reuter dat een reddingboot na drie uur zoeken teruggekomen is uit de buurt van de plaats, waar het Duitsche vliegtuig moet zijn terechtgekomen. Er werd geen spoor gevon den. Ook vliegtuigen der Britsche luchtmacht hebben aan de nasporingen deelgenomen. Sinds 16 October zijn nu boven of bij Groot Brit-tan- nië 23 Duitsche vliegtuigen omlaag gescho ten. Noorwegen zal zoonoodig compensatie van de geallieerden verlangen. Nota inzake de „represailles" te Parijs en Londen overhandigd. Reuter meldt uit Oslo dat de gezanten van Noorwegen in Parijs en Londen aan de regeeringen der geallieerden een mede deeling overhandigd hebben van de re geering te Oslo, waarin deze zegt zich het recht voor te behouden, compensatie te eischen voor eventueele schade aan den Noorschen handel en scheepvaart als ge volg van de nieuwe economische maat regelen, welke de geallieerde regeeringen genomen hebben. In 12 weken 463.000 ton producten aangehouden. Waaronder ruim 100.000 ton petroleum- producten. Officieel wordt uit Londen medegedeeld: In de week welke op 25 November eindigde heeft de Britsche contrabandecontröle opge vangen en aangehouden 21.500 ton goede ren, waarvan men verdacht, dat zij voor Duitschland bestemd waren. De grootste categorie hiervan was petroleum, met 11.600 ton. In de eerste twaalf weken van den oor log heeft de Britsche controle in totaal aan gehouden bijna 463.000 ton, incl. ruim 100.000 ton petroleumproducten. Het Britsche ministerie voor economische oor logvoering meldt: In de week eindigend 25 November heeft de contrabandecommissie 134 nieuwe gevallen van schepen onderzocht en 51 gevallen van de vorige week. In het totaal bevonden zich schepen va.n de volgende nationaliteiten: 31 van Italië. 29 van Nederland. 28 van Noorwegen, 20 van Groot Brittannië, 15 van Griekenland. 13 van Zweden. 13 van de Ver. Staten. 13 van Denemarken, 8 van België en 5 van Finland. In deze periode i-s een lading geheel in beslag genomen en zijn 97 ladingen geheel vrijgelaten. Op 28 November waren er 85 neutrale schepen in de drie Engelsche contrólebsses, waarvan 47 zich daar minder dan een week bevonden. Hier toe behooren 22 schepen van Nederland, waarvan 17 minder dan een week, 20 van Zweden, 15 van Noorwegen, 8 van Denemarken, zes van België, vijf van Griekenland, vier van Finland, 3 van Italië. waar men plezier van heeft Brillen Leesglazen Thermometers Barometers Gediplomeerd opticiens ZIJLSTRAAT 97 - HAARLEM TELEFOON 12726 (Adv. Ingez. Med.) Philipp Scheidemann overleden. De eerste Duitsche Rijkskanselier na den wereldoorlog. Philipp Scheidemann, de vroegere Duitsche rijkskanselier, is te Kopenhagen overleden. Sinds 1934 woonde hij te Kopenhagen. Scheidemann is 74 jaar oud geworden. Hij was eerste rijkskanselier van Duitschland na den wereldoorlog. Hij trad af omdat hij niet ge neigd was het verdrag van Versailles te onder- tsekenen Van 1903 tot 1918, en van 19201933 was hij lid van den Rijksdag. Bovendien was hij van 19201925 burgemeester van Kassei Scheidemann was inl933 toen de nationaal-socia- listen aan het bewind kwamen naar Praag uit weken Het jaar daarop begaf hij zich naar Ame rika, waar hij lezingen hield. Na zijn terugkeer in Europa vestigde hij zich te Kopenhagen. Hij woonde hier in een huis dat hem door de Deen- sche sociaal-democraten ter beschikking was gesteld. Scheidemann is arm gestorven Duitschland blijft „toeschouwer" bij het nieuwe conflict. „Begrip voor de behoeften der Sovjet Unie". Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat in tegenstelling met de geruchten, welke in het buitenland de ronde hebben gedaan, geen offi cieele of semi-officieele Duitsche verklaring is gepubliceerd ten aanzien van de spanning tus schen Finland en de Sovjet Unie. Alleen wordt in politieke kringen van par ticuliere zijde gezegd, dat Duitschland in dit conflict zijn rol van toeschouwer niet kan wij zigen. Ook wordt gezegd dat de mogendheden van Noord-Oost Europa steeds duidelijk heb ben gemaakt dat een inmenging van Duitsch land binnen hun belangensfeer hun niet aan genaam is. Verder toont men in Duitsche kringen begrip voor de behoeften van de Sovjet Unie zich een open weg naar de Oostzee te verzekeren, waar naar de politiek van Rusland sedert Peter de Groote streeft. De Britsche kanselier van de schatkist, Sir. John Simon, heeft gisteren in het Lagerhuis het woord gevoerd en o.a. het volgende gezegd: Vóór de oorlog begon, waren onze openbare uitgfaven reeds hooger dan ooit in vredestijd hoofdzakelijk als gevolg van het voornemen groote bedragen te besteden aan de herbewape ning. Toen in September de oorlog uitbrak, gingen onze uitgaven geweldig omhoog. Het tegenwoor dige tempo van enze uitgaven aan oorlogsdien sten e.d. komt overeen met 2400 millioen pond sterling per jaar. Wij trachten zeer groote bij dragen te verkrijgen uit de belastingen. Nim mer tevoren zijn zoo zware lasten opgelegd, als thans in de noodbegrooting. Het volgend jaar zullen er bovendien inkomsten uit de be lasting tegen buitensporige winsten komen. Niettemin is de opbrengst der belastingen, welke een milliard pond sterling bedraagt, onvoldoende. Wij zullen nog een milliard moeten verkrijgen uit leeningen. In het komende jaar zullen onze uitgaven nog aanzienlijk grooter zijn dan dit jaar. De huidige stand der uitgaven, welke wij moeten verkrijgjen uit de middelen en uit leeningen, bereikt reeds de helft van het totale inkomen der gemeenschap. Wat het denkbeeld betreft de zeer rijken extra te belasten, zeide Simon: zoolang ik deze functie bekleed, heb ik mij niet onwillig getoond, zeer heid, noch een monsterachtigheid is. Het heeft een staat het Hongarije van voor den oorlog bestaande uit minderheden en een overheer- schende staat, welke zelf weer een minderheid was, vervangen door nationale staten, waar onder het Hongarije van na den oorlog. Deze staten hebben, omdat het niet anders kon. min derheden in hun boezem bewaard. Gafencoe constateerde met genoegen, dat Hongarije ten aanzien van Joego-Slavië hierin heeft berust en misschien zal het binnenkort eenzelfde houding ten aanzien van Roemenië aannemen. Tenslotte behandelde de minister de plichten van Roemenië als neutrale staat. Deze bestaan hierin dat niet het bestaande conflict mag ver- grooten. Neutraliteit is evenwel geen onver schilligheid ten aanzien van de gebeurtenissen, welke gevolgen kunnen hebben voor het lot van het eigen land. De minister besloot zijn. rede met de ver klaring, dat de politiek van Roemenië niet is de politiek van de regeering, het is de voorzetting van de politiek van de regeeringen Calinescoe, Argetoianoe, en deze politiek is voor alles, de politiek van den koning. Een protest van Graaf Csaky. zware lasten op te leggen aan de rijken. Er zijn ongeveer 10.000 personen die een inkomen heb ben van 10.000 pc-nd sterling per jaar of meer. Hun gezamelijk inkomen bedraagt 180 millioen pond sterling waarvan de belasting er 120 mil lioen neemt. Indien de fiscus de volle 180 mil lioen zou nemen, zou dit ongeveer 5 procent uitmaken van het bedrag, dat ik dit jaar moet leenen. Als antwoord aan hen die zeggen, dat de rijken moeten betalen, kan dienen, dat de rijken reeds zeer zwaar belast zijn en vervolgens, dat er niet genoeg rijken zijn. De eenige manier waarop een democratie de ontzettende lasten van een grooten oorlog kan verdragen is door vrijwillige offers van de ge- heele bevolking en door erkenning dat die offers den prijs vormen welke betaald moet worden om de vrijheid te verzekeren en te behouden. Een bijdrage tot het winnen van den oorlog, levert ieder, die bereid is het te stellen zonder loonsverhooging en die niet ziet dat met de stijging der kosten van levensonderhoud tevens automatisch de bezoldiging omhoog zal gaan. Onze nederlaag zcu den triomf beteekenen van het stelsel dat bloeit in de concentratiekam pen. het stelsel der Gestapo, het stelsel waar onder er geen persvrijheid bestaat en waarbij niemand mag zeggen wat hij denkt. Sir John Simón heeft gisteren ook het woord gevoerd aan een noenmaal. Hij zeide: „Dit land heeft de reputatie tamelijk onvoor bereid te zijn en ten slotte de maatregelen te nemen, welke de ervaring aan de hand doet. Maar dezen keer overtreffen de vooruit opge stelde plannen in elk opzicht alles, wat ooit vroeger tot stand is gebracht. Verwijzende naar de aanwezigheid van den gezant van Fin land. zeide Simon: Het is mij een voldoening in dit sombere uur der geschiedenis hier onzen, vriend den Finschen gezant aanwezig te zien". Kolonel Nathan, lid van het Lagerhuis, stelde een gemeenschappelijken dronk voor op den am bassadeur van Polen en den gezant van Fin land. Het Italiaansche leger. 868.000 man onder de wapenen. ■5 officieel communiqué over de huidige wricte van het Italiaansche leger vermeldt, dat Jfflnnde verloven en vrijstellingen nog steeds w man onder de wapenen zijn, hetgeen met oog 0p den yan het jaar en de thans in "öie voltooide defensieve maatregelen alsmede ,,:J)1 sneeuwval in de Alpen voor iedere gebeur- HJsneid toereikend is. Engelsch schip met 13 opvarenden vergaan. Aan de Zuid-Oostkust van Engeland op een mijn geloopen. Het te Aberdeen thuisbehoorende Engelsche stoomschip „Rubislaw" (1023 ton) is aan de Zuid-Oostkust van Engeland op een mijn ge- 'oopen en binnen twee minuten gezonken. Der tien leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Vier opvarenden zijn aan boord van een mijnenveger genomen. GAFENCOE OVER DE BUITEN LANDSCHE POLITIEK VAN ROEMENIË. 'Neutraliteit en niet-inmenging zoolang de onafhankelijkheid van het land niet wordt aangetast. JONGSTE REDE VAN GRAAF CSAKY WEKTE VERWONDERING. De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Gafencoe, heeft Woensdag, naar Havas meldt, in den Senaat een uiteenzetting gegeven van de buitenlandsche politiek van Roemenië. Met de groote mogendheden, die in een oorlog gewikkeld zijn, onderhoudt Roemenië dezelfde betrekkingen als voor het uitbreken van den oor log. De minister herinnerde hierbij aan de neu- traliteitsverklaring van 4 September. Roemenië wil een politiek van niet-inmenging en neutrali teit volgen, zoolang noch zijn belangen, noch zijn onafhankelijkheid, noch zijn integriteit wor den aangetast. Deze houding is door de regeering streng gehandhaafd, terwijl zij voor moeilijke vraagstukken stond. Op 17 September vroeg de Poolsche regeering aan de regeering van Roe menië binnen te komen. Nog dienzelfden avond hebben de Poolsche staatspresident, de opperbe velhebber van het leger en alle leden van de "regeering onderdak gevonden op Roemeensch gebied. Betreffende de verhouding tot de Sovjet Unie zeide de minister, dat de gemeenschappelijke grens, welke eerst langs Bessarabië liep, thans verlengd is met de grens met Polen. Gafencoe verklaarde overtuigd te zijn, dat beide volken niet tegenover elkaar staan. Met sympathie en begrip heeft Roemenië de pogingen van Joego-Slavië gevolgd om zich in wendig te versterken en de betrekkingen tot de naburige staten te verbeteren. In de actie van Turkije ziet spreker een voortdurend streven de loyaliteit ten aanzien van Roemenië te bewaren en de veiligheid van de omringende landen te verzekeren. Griekenland, dat bedreigd werd met een oorlog, heeft met Italië een verklaring van vriendschap ge teekend. Dat Italië op deze wijze de belang stelling voor de vrede op de Balkan heeft getoond, heeft in alle hoofdsteden levendige goedkeuring weggedragen. Gafencoe zeide vervolgens met voldoening de verklaring van Bulgarije te hebben ontvangen waarin dit land aan zijn buren zijn wensch tot vrede en neutraliteit te kennen heeft gegeven. Ten aanzien van Hongarije verklaarde de mi nister, dat de Roemeensche regeering heeft ge poogd den weg tot een politiek van goede ver standhouding te effenen en hij herinnerde in dit verband aan de mededeeling van de Hongaarse he regeering op 24 Augustus j.l. over de ongerust heid ten aanzien van de defensie-maatregelen, welke Roemenië had moeten nemen.. Roemenië heeft gepoogd op grondslag van de beginselen van de conferentie van Bied tot een overeenkomst te komen en de resultaten zijn deels bevredigend. De jongste rede van graaf Csaky heeft evenwel eenige verwondering gewekt. Allen, die verlangend zijn de goede betrekkingen te herstellen, in de eerste plaats de leiders van de Hongaarsche minderheid in Roe menië en die teekenen van ontspanning zagen, zeggen tegen elkaar, aldus Gafen coe: „ALs graaf Csaky toch maar niet op nieuw de atmosfeer wil vergiftigen' Betreffende het vraagstuk van het Donau- bekken verklaarde Gafencoe, dat voor hem het- verdrag van Trianon noch een onrechtvaardig- Graaf Csaky. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap M.T.I. publiceert een verklaring van den minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky, betreffende de uiteenzettingen van heden van Gafencoe. Daarin zegt hij o.m.: Roemenië staat thans bij belligerenten zoo wel als bij neutralen alleen met de opvatting, dat het verdrag van Trianon geen onrechtvaar digheid was. Hij, Csaky, protesteert tegen het streven, dat ten doel heeft, dat uit Roemenië de Parijsche vrede weer levend gemaakt wordt. Hij is er van overtuigd dat het verdrag van Trianon onrechtvaardig is en dringend goed gemaakt moet worden. Vliegtuigen en oorlogsschepen in gevecht. Een marine-waarnemingspost ten zuiden van een stad in Westelijk Noorwegen maakt mel ding van een gevecht tusschen vliegtuigen en oorlogsschepen buiten de territoriale wateren van Noorwegen. Volgens een Reuterbericht uit Thorshavn is een Duitsch vliegtuig met vier inzittenden bij Süderö vernield. DEENSCHE WATEREN VRIJ VAN MIJNEN. KOPENHAGEN, 28 November (Reuter)Door de veranderde windrichting en de voortdurende actie der mijnenvegers waren de Deensche wa teren vandaag geheel vrij van mijnen. De veer boot over de Groote Belt kon varen zonder loods. W.Alphenaar, Kruisweg 49 (Adv ingez. Med.) PROGRAMMA BOUWKUNDIGE VEROORDEELD TOT VIER JAAR GEVANGENISSTRAF. LEEUWARDEN 29 November. De rechtbank alhier veroordeelde vandaag een bouwkundige tot vier jaar gevangenisstraf. Hem was brandstichting in een aan zijn broer toebehoorend perceel ten laste gelegd, terwijl hij tevens in het vergifregister van een apotheek te Franeker een aanvraag tot levering van gele fosfor, welke hij bij de brandstichting had gebruikt, met een valschen naam had onderteekend. VRIJDAG 1 DECEMBER HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.— Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. ..20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.— Gramofoonmuz. 11.15 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 12.— Berichten 12.15 Carillonbespeling (opn.) 12.30 Toe spraak „Een woord voor U". 12.45 Berichten ANP, hierna: Zang, piano, viool en gramofoonmuziek. 2.25 —2.55 Christ, lectuur 3.— Dames-ensemble van Eden en gramofoonmuziek 4.30 Gramofoonmuziek 4.45 Orgelspel 5.45 Declamatie en gramofoonmuziek 6.30 Voor tuinliefhebbers 7.Berichten 7.15 Lite rair halfuur 7.45 Gramofoonmuziek 8.— Berichten ANP, herhaling SOS-berichten 8.15 Orgelconcert 9.Gramofoonmuziek 9.30 Actueel halfuur 10.— Berichten ANP 10.05 Lezing „Ons gezin in de crisis" 10.35 Viool en piano en gramofoonmuziek 11.10 Gra mofoonmuziek Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM H. 301,5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA j._ Berichten ANP Gramofoonmuziek. 10.— Mor genwijding. 10.20 Gramofoonmuziek 10.30 Piano voordracht 11.00 VARA-orkest 12.Gramofoon muziek 12.15 AVRO-Dansorkest en soliste 12.45 Be richten ANP, gramofoonmuziek 1.AVRO-Amuse mentsorkest. 1.45 Gramofoonmuziek 2.— Voor de huisvrouw 2.10 Lyra-trio 3.— Boekenhalfuur 3.30 Gramofoonmuziek 4.30 Zang en piano en gramo foonmuziek 5.Voor de kinderen. 5.30 Gramofoon muziek. 6.00—6.25 De Ramblers. 6.30 Causerie over beeldende kunst 6.50 Zang met pianobegeleiding 7.— Causerie „Het beginselprogramma der S. D. A. P. 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten en mededee- lingen. 7.35 Cyclus „De boeken van den Bijbel". 8.— Viool en piano 8.30 Cyclus „Het ontwaken van het platteland". 9.— Rosianorkest en solist 9.25 Toe spraak 9.30 Radiotooneel met muziek 10.Puzzle- uitzending. 10.15 Gramofoonmuziek 10.40 Avondwij ding 11.— Berichten ANP 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.40—12.—' Orgelspel. ENGELAND. 391 en 449 M. 12.— Uit Zwitserland: Lichte muziek 12.35 Cau serie „A. R. P. in Burbleton' 1.05 Orgelspel 1.20 Be richten 1.30 Causerie 1.45—2.20 Solistenvoordracht 3.20—3.55 Het Claydon-kwintet. 4.20 Berichten 4.35 Populair concert. 5.20 Kinderhalfuur 5.50 Zang en piano 6.20 Berichten 6.35 Actueele uitzending 7.05 Radiotooneel 7.20 Mededeelingen 7.40 BBC-orkest en solist 8.20 Causerie 8.35 Radiotooneel met muziek 9.20 Berichten 9.35 Radiotooneel 10.35 BBC-Thea- terorkest 11.20 Het Hirschstrijkkwartet. 11.45 Dans muziek 12.20—12.35 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 5.50 en 7.408.50 Gramofoonmuziek 9^30 Viool en piano. 10.50 Zang 11.20 Concert 12.20 Omroeporkest en -koor. 1.35 Populair concert. 2.40 Zang 2.50 Gra mofoonmuziek en boekbespreking 3.20 Omroepor kest 4.30 Vocaal en instrumentaal concert. 5.Folk loristisch programma. 5.20 Populair concert. 7.35— 12.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroep- dansorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Zang 6.35 en 7.45 Gramofoonmuziek 8.20 Ontspannings programma voor soldaten 8.50 Omroepsymphonie- orkest 9.20 Kamermuziek. 11.0011.20 Omroep- dansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Radio-or kest 1.502.20, 5.20 en 6.35 Gramofoonmuziek 8.20 Uitzending voor soldaten 8.50 en 9.35 Radio-orkest en soliste 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Folkloristisch programma 8.05 Concert 9.20 Berichten 9.50 Gramofoonmuziek 10.20 Politiek overzicht, hierna: Concert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5