i St. Hmfoas aescketoken! (n/eiti i ëtf. - Beftimedets NUTTIGE In THALIA THEATER: „Luchfduivels der Marine". Een Amierikaansche luchtvaartfilm. Amerika heefi twintigduizend vliegers noodig. Hetgeen beteekent, dat minstens tweehonderddui zend jongelui zich beschikbaar moeten stellen, ge zien de scherpe selectie, die wordt toegepast en het onvermijdelijke aantal afvallers tijdens de opleiding. Om dat te bereiken is een, groolscheepsche propa ganda noodig. Dat men daarbij van de filni heeft gebruik gemaakt" spreekt vanzelf. Warner Bros. vervaardigde derhalve de film „Wings of the Navy", waarbij men de volledige medewerking kreeg van den Amerikaanschen luchtvaartdienst- Voor de entourage beschikte men daardoor over een onbe perkt aantal medewerkers, de nieuwste jachtvlieg tuigen, bommenwerpers en marine-vliegbooten. Om ihet op zijn Amerikaansch te zeggen; op een gegeven moment ziet men voor een waarde van vijftien millioen dollar in de lucht. De film toont de opleiding der jonge piloten, hun doopvlucht, de emotie der eerste solo-vlucht, de instructie in de lucht, het examen. De nieuwste vliegbootbommen- werpers worden van binnen en van buiten bezich tigt. Er zijn angstig-natuurgetrouwe opnemingen Van den test-piloot in actie, die met een snelheid yan 700 kilometer naar omlaag suist. Afscheid S.'v. d. Werf. Een verdienstelijk schoolhoofd legt lijn taak neer. r Olivia de Havilland en John Payne. De gevaren worden noch verdoezeld, noch aan gedikt. Men ziet eenige minder geslaagde manoeu vres van jeugdige, onervaren vliegers, waarbij de waarschuwende sirene angstig loeit en de hulp expedities toesnellen. Geslaagd mag ook heeten de vlucht van een blindvlieger. die geheel alleen op zijn instrumenten een tocht maakt, soms onderst boven vliegt, herhaaldelijk onwetend een narrow- escape heeft, om ten slotte, tot opluchting der toe schouwers, behouden te landen. Bij de première bevonden zich verschillende lucht vaart-autoriteiten die met groote belangstelling deze Warner Bros-creatie bewonderen.- Het is een film waarvan het air-minded publiek- zonder twijfel zal weten te genieten. Als tweede hoofdfilm vertoont het Thalia Theater „Goodbye Broadway" met Alice Brady en Charles [Wlnninger. Bijzonder programma in REX: „Ave Maria" en „Een vrouw kwam.' Rex-Theater vertoont deze week een bijzonder programma, een programma waarin vooral lief hebbers van muziek en zang veel kunnen genieten, Du genot verschaft hun de film „Ave Maria", het Verhaal van Tino Dossi, den gevierden tenor, wiens rol vertolkt wordt door den wereldberoemden zanger Benjamino Gigli. De tweede hoofdfilm „Een vrouw kwam" beter bekend onder den naam „Pépé le Moko" is van een geheel andere strekking. Men oordeele zelf: Algiers, de Kashba, waar verbaasde vreemde lingen onder stevig politie-gcleide hun hart op halen aan de sensatie van een bedompte, vieze en ongure onderwereld, die inderdaad bestaat! Want in de kronkelende straatjes en sloppen van de Kashba leeft inderdaad de onderwereld; misdadi gers, die gezocht worden door de internationale politie genieten daar, en daar alleen, een ongestoor de vrijheid. Geen politiemacht durft en kan hen in de Kashba arresteeren. Maar veel beteekent die vrijheid niet, want eens zal het verlangen naar Werkelijke vrijheid sterker worden, dan de voor zichtigheid wel kan verdragen. In die Kashba leeft Pépé le Moko, een bekend Parijsch misdadiger die zich aan de politie al twee jaar lang niet heeft bloot gegeven, ondanks alle jachten, die tegen hem zijn georganiseerd. De politie in Algiers krijgt zelfs assistentie van de beroemde Parijsche recherche waar men ontevreden is ge worden over de al te lange straffeloosheid, die Pépé in Algiers geniet. Op een keer begeeft een elegant gezelschap zich In de Kashba, juist op een dag, waarop de politie in gezelschap van den Parijschen collega, een poging doet Pépé's huis te omsingelen. Tijdens een schiet partij moet een van de vrouwelijke leden schuilen en wel in een woning, waar Pépé als kind in huis is- De mooie vrouw, die in groot avondtoilet is ge kleed en als het ware met briljanten is behangen, wordt door Pépé uit de moeilijke situatie gered. En voor het eerst in zijn leven wordt Pépé verliefd, hopeloos verliefd. Ook op de vrouw heeft Pépé in druk gemaakt. Beiden verliezen de voorzichtigheid uit het oog en treffen elkander in het geheim. Doch dit geheim blijft voor de actieve politie niet ver- In tegenwoordigheid van een groot aantal belang- itellenden heeft de heer S. v. d. Werf, hoofd van school D afscheid genomen van zijn levenstaak, zulks in verband met het bereiken van den "60-ja- rigen leeftijd. Het afscheid geschiedde wel onder zeer bijzon dere omstandigheden, n.i. niet in zijn eigen school, maar in school H, in welke school die van den heer v.d. Werf tijdelijk gehuisvest is. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren Chr. Dun, inspecteur van het L. O., A. J. van Leu- sen, wethouder van Onderwijs, de loco-secretaris de heer E. W. de Boer, het oud-hoofd van school H de heer G. ten Napel, eenige hoofden en vele on derwijzers en onderwijzeressen van andere open bare scholen en verder vele ouders van leerlingen van het scheidende hoofd. De aanwezigen werden welkom geheeten dooi den oudsten onderwijzer van school D den heer B. Lavoo, die zeide dat de school op bescheiden wijze en heelemaal niet-officieel afscheid van zijn hoofd heeft willen nemen. Hierna sprak de gastheer van school D, de heer P. de Mooij, hoofd van school H, als oudste school hoofd. Spreker herinnerde aan zijn eerste kennis making met den heer v. d. Werf in 1914. Toen was het mobilisatie en nu, bij dit afscheid is het weer mobilisatie. Spreker zeide, dat hij den heer v. d. Werf heeft leeren kennen en waardeeren. Voorts herinnerde spreker er aan, dat nu voor den heter d. Werf het oogenblik van afscheid is gekomen, beiden in een gebouw gewerkt hebben. Dat men hem zal missen, staat als een paal boven water. Het eenige dat spreker kan zeggen is: „Het spijt me dat U weggaat." Namens de hoofden dankte spreker den heer v. d. Werf voor de samenwerking en bood hij hem een fraaien ruiker gele chrysanten aan. Vervolgens sprak de heer de Mooij nog een woord van afscheid tot mevr. Kroonenberg. 1-Iij dankte haar voor de uitstekende wijze, waarop zij haar zware taak heeft vervuld Hierna voerde de heer Dun het woord, die zeide, er van overtuigd te zijn, dat de heer v. d. Werf dezen dag wel eenigszins anders naar school is gegaan dan gewoonlijk. Spreker weet, dat deze dag voor den heer v. d. Werf niet onaangenaam is. Dit is geen onvriendelijkheid, maar de laatste jaren hebben de zorgen voor het onderwijzend personeel zich opgehoopt, o.a. door de voortdurende wisse lingen, door opheffing van scholen en klassen. De laatste jaren zijn dan ook zeker niet de gemakkelijk ste geweest. Verder sprak de heer Dun zijn bijzon dere waardeering er over uit voor de wijze, waarop de heer v. d. Werf zijn werk heeft verricht. Het was voor spreker steeds een genoegen, in de klas van den heer v. d. Werf te zijn.. Hij wenschte, dat de komende jaren voor den heer v. d. Werf mochten zijn jaren van een werkzame rust. Tenslotte sprak ook de heer Dun eenige waardeerende woorden tot mevr. Kroonenberg. Den wethouder van Onderwijs, den heer A. J. v. Leusen speet het, afscheid te moeten nemen van iemand, dien het gemeentebestuur krachtens zijn verdiensten gaarne langer had gehouden. Niet al tijd heeft de heer v. d. Werf het gemakkelijk ge had. „Het is een symbool van uw strijdend leven, dat U in de laatste maand uit uw school is verdre ven en ergens anders moest beginnen. Vijftien jaar bent U hoofd van een school in de gemeente Velsen geweest. Dit is zeker geen 'kleinigheid. Ik moet hier met leege handen staan en. kan niet anders dan woor den-van dank spreken. Maar deze klinken des te hartelijker.". Namens de gemeente dankte spreker den heer -v. d. Werf voor het werk, dat hij in het belang van de jeugd heeft gedaan. Met eenige hartelijke woorden bood het oud- hoofd van school K de heer G. ten Napel, den heer d. Werf een fraaie bloemenmand aan. De heer B. Lavoo dankte zijn hoofd voor de pret tige samenwerking. Namens het personeel schonk hij een fraaie ets. De heer v. d. Werf dankte de aanwezigen voor hun belangstelling en de sprekers voor hun waar deerende woorden. Voorts dankte hij mede namens zijn familie voor de fraaie geschenken. Wat zijn alscheid betreft, staat spreker op het standpunt, dat wat onafwendbaar is het beste blijmoedig kan wor den aanvaard. En dan meent hij, dat de ouderen plaats moeten maken voor de jongeren. Spreker herinnerde aan zijn eigen jeugd, aan zijn onder wijzersloopbaan en betreurde het, dat aan de zoo langzamerhand tot stand gekomen verbetering op onderwijsgebied zoo plotseling een einde is geko men. Voorts richtte de heer v. d. Werf eenige woor den van dank tot mevrouw Kroonenberg, wie hij een fraaie pul met bloemen aanbood. Het personeel dankte hij voor de wijze, waarop het hem zijn taak gemakkelijk heeft gemaakt. Als symbool van zijn afscheid overhandigde de heer v. d. Werf de sleu tels van de school aan den heer Lavoo. Ten slotte dankte een der aanwezige ouders den heer v. d. Werf voor wat deze voor de kinderen heeft gedaan. NIEUWE CONSERVENFABRIEK. In het perceel 2e Havenstraat 2 alhier zal een nieuwe conservenfabriek gevestigd worden en wel door de N.V. Chrystopha, in oprichting te Amsterdam, directeur de heer P. Wigbout. Ver gunning is verleend tot het verbouwen van een slachtplaats bij dit perceel. VAN WIEN IS DIE HOND? Aan het hoofdbureau van politie zijn inlich tingen te verkrijgen over een hond, die is komen aanloopen. Het is een Duitsche herder van bruin zwarte kleur, reu. hoog 65 cJM. NED. PROTESTANTENBOND De afdeeling TJmuiden van den Nederlandschen Protestantenbond, die sedert jaren in het kerkge- gebouw van de Doopsgezinde gemeente alhier haar predikbeurten laat houden en daarin den laatsten tijd door omstandigheden verhinderd" was, zal hier thans weer toe overgaan. Zoo zal a.s. Zondag om 10.30 uur voorgaan Ds. G. W. Melchers; 17 Decem- u__ ber a.s. zal Ds. Haumersen van Beverwijk den borgen; door een list weten zij de beide verliefden dienst leiden. Gezien de tijdelijke onderbreking van van elkaar te scheiden. Pépé, in vertwijfeling en de door den Bond georganiseerde predikbeurten buiten zichzelf van angst, zijn geliefde nooit meer' te kunnen zien en als een vervloekte de rest van Zijn leven in de Kashba te moeten doorbrengen, verlaat zijn onneembare schuilplaats, in de hoop haar nog éénmaal te zienVeilig bereikt hij nog de haven, maar door een jaloersche Kashba-vrouw gewaarschuwd, legt de politie Pépé de boeien aan, als hij nog juist het schip, waarop zijn geliefde {Algiers heeft verlaten, nastaart. WEER EEN ORATORIUM VAN „LOOFT DEN HEER". r „De Messias" van Handel. Naar wij vernemen heeft het Chr. Gem. koor „Looft den Heer", directeur Stephen Jansen, be sloten opnieuw een oratorium uit te voeren, dit maal het bekende werk van George Friedrich Handel „De Messias". De uitvoering zal vermoe delijk plaats hebben einde Maart. 1940. Eerste (klas solisten en de Haarlemschë Orkest Vereeni- ging zullen wederom aan deze uitvoering mede werken. Ongetwijfeld zullen vele muziekliefhebbers deze uitvoering bijwonen want het koor heeft door de reeds tengehoore gebrachte oratoria bewezen dat deze avonden muzikaal op een hoog peil Staan. De Nederlandsche zecvisscherij in October. In hoofdzaak namen alleen kleine schepen aan de visscherij deel. Het maandoverzicht over October omtrent de uitkomsten der Nederlandsche visscherij meldt dat in 't begin van de maand de zeevisscherij in verband met den oorlogstoestand slechts uitge oefend werd door in hoofdzaak kleine trawl- vaartuigen dicht onder de Nederlandsche kust en door enkele haringtrawlers. Ten einde de hervatting van de uitoefening van het bedrijf te bevorderen werd van Regeeringswege een tijde lijke steunregeling vastgesteld met betrekking tot de uitkeering ingevolge de Zeeongevallenwet 1919 en de premie voor Oorlogsmolestverzeke- ring. Nadat ook van reederszijde wijziging was gebracht in de loon- en arbeidsvoorwaarden der schepelingen vertrokken in den loop van de tweede helft van de maand nog verschillende stoomtrawlers ter visscherij alsmede een ge deelte van de haringvloot. Volgens voorloopige opgaven waren 263 (562) Nederlandsche vaartuigen in bedrijf. Deze brachten hier te lande 3.021.094 f28.762.878) K.G. viseh aan ter waarde van f 537.153 (2.481.621), waaronder 700.230 (1.864.025) K.G. versche haring ter waarde van f 94.156 (105.972 afkomstig van de trawlvisscherïj, 57.575 (1.429.140 K.G. versche haring ter waarde van f 8472 (103.242) afkomstig van de drijfnetvisseherij en 1.780.964 (21.538.875) K.G. pekel- en steurliaring ter waarde van f 326.039 (1.651.009), waarvan 13.229 (18.810) K.G. steurliaring ter waarde van f 1674 (1062) door stoomtrawlers werden aangebracht. Vreemde vaartuigen, die de trawlvisscherij met de zee- vischzegen uitoefenen, voerden in totaal 94.548 (30.320) K.G. versche zeevisch aan( waaronder geen haring) ter waarde van f 24.498 (4975). (In October 1938 brachten bovendien Britsche storr ru-riixers 174.288 K.G. versche haring aan ter waarde van f 12.684 en Poolsche motorloggers 1.376.835 K.G. pekel- en steur haring ter waarde van f 104.827). Trawlvisscherij. 11 (69) stoomtrawlers brachten in 17 075) reizen met 104 (1662) reisdagen 813.102 (4.777.0.85) K.G. visch aan ter waarde van f 118.365 (498.897) of gemiddeld per reisdag 7818 (2875) K.G. en f 1138 (300). (1) sleepboottrawlers voerde in (3) reizen (3270) K.G. visch aan, waarvoor f (677) werd besomd. (5) motortrawlers maakten (12) reizen met (122) reisdagen en besomden voor (247.935) K.G. visch f (32.848) og gemiddeld per reisdag (2032) K.G. en f (269). Van de motorloggers namen 3 (38) vaartuigen aan de trawlvisscherij deel, In 19 (146) reizen met 42 (873) reisdagen werd 15.377 (264.509) K.G. visch aangebracht ter waarde van f 3758 (73.110) of gemiddeld per reisdag 366 (303) K.G. en f 89 (84). Voor de kleine trawlvisscherij waren 157 (196) vae-tuisen (motorkotters, motorbotters e.d. en halfgedekte en open zeilvaartuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 1085 (129-1) reizen en brachten 331.705 (467.853) K.G. Noordzeevisch aan ter waarde van f 76.960 (94.03-5) of gemid deld oer reis 306 (362) K.G. en f 71 (73). 6 Belgische motorkotters brachten in 6 reizen 19.203 K.G. visch aan, waarvoor f 6.031 werd besomd. Visscherij met de zeevischzegen. Voor zoover bekend namen 2 (14) Nederlandsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 4 (26) reizen werd 25.600 (49.402) K.G. visch aangebracht ter waarde van f 5233 (8401) of gemiddeld per reis 6400 (1900) K.G. en f 1308 (323). Zes Deensehe en twee Zweedsche "motorkot ters. welke met de zeevischzegen hadden ge- vischt, voerden gezamenlijk in 13 reizen 75.340 K.G. visch aan. waarvoor f 18.467 werd besomd. Drijfnetvisseherij. Op 14 October gingen de eerste haringschepen weder naar zee en aan het einde van de maand waren 24 (44) stoomloggers en 66 (2-00) motorloggers in bedrijf. In 14 (90) reizen door stoomloggers en 21 (386) reizen der motorloggers -brachten de Nederllandsche haring schepen (434) kantjes maatjesharing, 259 (108.386) kantjes volle haring. 52 (17.244) kantjes ijle haring, en 18.402 (100.463) kantjes steur- haring aan. d.i. te zamen 18.713 (226.527) kantjes pekel- en steurharing of 1.777.735 (21.520.065) K.G. ter waarde van f 324.385 (1.640.947) en 57.575 (1.429.140) K.G. versche harng ter waar de van f 8472 (103.242). De gemiddelde waarde per kantje van de aangevoerde pekel- en steurharing werd aan de hand van de gemiddelde marktprijzen op de data van aanvoer berekend op f 17.33 (7.28). 9 Taschmoffen H Shawls Vossen Bontmantels Barteljorisstraat 26-28 (Adv. Ingez. j zullen velen, inzonderheid de leden van de afdee ling, met belangstelling van het bovenstaande ken nis nemen. JUBILEUM Heden zal Mej. Louisa Kistemaker te IJmuiden Oost den dag herdenken, dat zij 121/» jaar geleden in dienst trad bij de familie Graper te Velsen. Concertavond in de Ned. Herv. Kerk Ingebruikneming gerestaureerde orgel. Het fraaie kerkorgel,- dat een 28-tal jaren in de Ned. Herv. Kerk trouw dienst gedaan heeft, ver toonde den laatsten tijd nog al wat gebreken. Daar om besloot het kerkbestuur eenige maanden gele den tot een grondige restauratie van dit mooie in strument. Een daartoe gevormde orgelcommissie zette zich ijverig aan het werk gelden daartoe in te zamelen, de welbekende orgelbouwersfirma Flentrop te Zaandam werd het herstel opgedragen en Donderdagavond j.l. wat het dan zoover, dat het gerestaureerde instrument wederom in gebruik ge nomen Icon worden. De Flentrops hebben het orgel voorzien van een geheel nieuwe speeltafel, hebben er een paar noodzakelijk gebleken registers bijgeplaatst, ver nieuwden de pneumatiek geheel en vervingen de door den tijd vergane en vermolmde pijpen door nieuwe. Zoodat het voor den eeredienst zoo onmis bare instrument thans zijn wijdende taak ten volle kan verrichten. Ter eere van deze wedergeboorte verleende het Chr. Gem. koor „Looft den Heer" zijn medewer king aan den concertavond, die door de belang stellenden zoo bezocht was, dat het gebouw tot in alle hoeken was bezet, toen ds. L. Lagerweij de openingswoorden sprak, nadat gezamenlijk gezon gen was Ps. 150:1. 2 en 3. Spr. bracht dank aan alle medewerkers van dezen avond en wees op de belangrijke taak, welke het orgel in den protestantschen eeredienst vervult. Er kentelijk was spr. voor alle ondervonden medewer king bij het inzamelen der voor de restauratie be- noodigde gelden, o.a. de meisjesvereeniging „Kleine Kracht" en de commissie voor het orgelfonds. „Looft den Heer" zong o.m. 2 Bachkoralen („O Jesulein süss" en „Jesus unser Trost und Leben"), Bortnianski's Du Hirte Israel en een „Gebed" van G. F. Handel. En wederom kunne wp onzp onver deelde bewondering uitspreken voor de homoge niteit, waartoe Stephen Jansen dit ensemble heeft weten te vormen. Men hoort geen afzonderlijke stemmen, maar slechts een enkelen koorklank. En hoe! Beschaafd tot in de finesses, met een artistieke verzorging der teelcens, is dit koorzang van een su perieur gehalte. Gounod's Super flumina Babylonis excelleerde door den vlekkeloozen pp-inzet en de soepele stemmengangen. Het geheel was toonvast. Het mannenkoor dèed in de fuga goed werk; rhythrnisch was het perfect. De alten en sopranen sloten er in het tweede gedeelte ervan harmonisch bij aan. De ff-passages van Gounod's compositie kunnen bij een bezetting als van dit koor fraai tot hun recht komen en de dirigent wist dit dan ook op een ge routineerde wijze te accentueeren. Uit het in studie genomen oratorium „Der Mes sias" van Handel zong men het bekende Halleluja koor, dat de beste verwachtingen voor deze a.s. uit voering gaf. Met zulk een brilliante groep zangers en zangeressen en onder Jansen's knappe leiding kan dat trouwens moeilijk ook anders. En ten slotte was er het orgelspel van den heer E. Falie om te getuigen van den vooruitgang van het instrument. De organist liet. ons genieten van kleurrijk registerspel en demonstreerde op waar dige wijze over welk een prachtige' registratuur cn over welke andere mogelijkheden het kerkorgel thans beschikt. Een goede organist zal nu weer con amina het instrument bespelen willen, omdat het hem niet in den steek zal laten. Ongetwijfeld zal het in het bijzonder nog vele concertavonden luister bijzetten. W. WINTERLEZINGEN In het lokaal Willemsbeekweg 38 heeft Maandag avond de eerste van de, dezen winter te organisee- ren lezingen plaats. Bekende sprekers hebben zich hiervoor bereid verklaard. Maandagavond treedt ais eerste spreker op de heer J. Siegelaar uit den Haag met het onderwerp: „Het drievoudige snoer van verlossende liefde.". Vischomzet anderhalve ton lager dan vorig jaar. De omzet van de verkochte visch op den rijles- afslag te IJmuiden bedroeg in de maand Novem ber .f 757.190.57. In de maand November van het vorig jaar was de omzet f 909.820,51 de totale omzet in de eerste elf maanden van 1939 bedraagt f 5.847.866,43 tegen f 6.595.243,48 van 1938. Politiezwemwedstrijden in het Velserbad. Haarlem wint met 1 punt verschil van Velsen. Gisteravond hield de Politie Sportvereeniging „Velsen" een zwemwedstrijd tegen de Politie Sport vereeniging „Haarlem" welke een geanimeerd ver loop had. Majoor Barendsen heette de bezoekende ver- eeniging hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat deze wedstrijd er toe mag bijdragen, de sportiviteit te verhoogen. Tevens bracht spreker dank aan den heer P. Dobber voor het welwillend beschikbaar stellen van een wisselbeker. De voorzitter van de Politie Sportvereeniging Haarlem" dankte Majoor Barendsen voor diens welkomstwoord en hoopte dat nog vele ontmoetingen zouden volgen ook op ander sportgebied. Hierna ging men over tot de wedstrijden. Er werd fel gestreden om de overwinning terwijl aanmoedi gingen voor beide partijen niet ontbraken. De uitslagen luiden: 50 M. schoolslag: 1. Haarlem met 2 gewonnen series; 2. Velsen met 1 ge.wonnen serie. 50 M. rugslag: 1. G. Timmermans (V.) 41.6 sec.; 2. Rode (H.) 46.8 sec.; 3. Klopper (H.) 52 sec. Popduiken: 1. G. Timmermans (V.) 21 sec.; 2. J. Visser (V.) 22.6 sec.; 3. v. d. Berg (H.) 26.1 sec. 50 M. vrije slag: 1. Timmermans (V.) 37 sec.; 2. Klopper (H.) 39.4 sec.; 3. Rode (H.) 40.8 sec. 3 x 50 M. wisselslag: 1. Velsen 59 sec.; 2. Haar lem 2 min. 4 sec. 50 M. zwemmen, laatste 25 M. met drenkeling 1. Haarlem 12 punten; 2. Velsen 9 punten. De einduitslag luidt: 1. Haarlem 48 punten; 2 Velsen 47 punten. Haarlem legde door deze overwinning dus beslag op den wisselbeker. Majoor Barendsen wenschte de vereeniging ge luk met dit behaald succes. Inspecteur Mr. J. P. Engels, zeide gaarne aan deze wedstrijden deelgenomen te hebben, maar de dienst bood hem daartoe geen gelegenheid. Met eenige toepasselijke woorden overhandigde spreker hierna den beker aan den heer Visser. Deze dankte en hoopte dat Velsen in nauw con tact zou blijven met Haarlem. Tevens sprak de heer Visser Velsen moed in, zeide volgend jaar een revan che te verwachten. Majoor Barendsen bracht tot slot een driewerf hoera uit op de beide Politie Sporivereenigingen, waarna men met een tot weerziens uiteen ging. VROUWENDAG. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van- de Soc. Dem. Vrouwenclub een openbare vergade ring in „Het Wapen van Velsen". Voor deze ver gadering, die bedoeld was als sluiting van de actie voor de Proletarische Vrouw, was veel belangstel ling, zoodat de zaal geheel bezet was. De presidente, mevr. A. N. Thomassen—Lind sprak in haar openingswoord haar voldoening uit voor de groote opkomst. Na eenige liederen waren gezongen kwam de declamatrice, mevr. Rollien— Numan naar voren, die declameerde: „Tien millioen Kinderen", een schets van de opvoeding in hel Derde Rijk. Hierna trad als spreekster op mevr. A C. Ploeg—Ploeg uit Utrecht, die allereerst wees op den ernst van den tijd. Ofschoon spreekster gaar», in een opgewekten zin haar woord zou willen t|, ten, toch kon zij dit niet, gezien den toesfej waarin wij verkeeren. Na in het kort gewezen, hebben op den staat waarin de vrouw vroeger v«. keerde, wees zij op de plaats die thans de vrcT™ inneemt. Dit hebben wij aldus spreekster, te aan de sociaal democratie. De man heeft 1 bij zijn arbeid voor het socialisme een steun gekregen. De emancipatie der vrouw°li$ niet alleen haar geestelijk omhoog gebracht' tr>y deze is ook den man en de kinderen ten goede :-, komen. De vrouw heeft hierdoor deel gekregen ia het goede-maar ook aan den strijd voor beiej levensverhoudingen. Hierdoor is er ook bij de vrc« een verzet gekomen tegen de crisismaatregels Zij heeft haar deel gekregen om mee te aan de vorming van een regeering. Vervolgens sprak mevr. Ploeg over de elleok van den oorlog die voor de vrouwen vreeselijj^ Sprekenden over den oorlog trok mevr. Ploeg vergelijking, wat betreft de actie tusschen ia oorlog van 1914 en van 1939. Was de actie voorhit socialisme in den oorlog 1914'18 eenigszins ve. lamd, dank zij de hechtere grondslagen van Hst socialisme, is dit thans niet het geval. Desondarij is het noodig de oogen open te hebben, opdat neer de vrede mocht komen, men een invbrf hierop moet hebben. De vrouwen moeten hicra» ook terdege rekening houden. Wij moeten, rdi spreekster, in andere volken geen vijand zien. bij in andere menschen, buiten ons, ook veel go^ Daarom dient men te komen tot samenwerking, |r,| de oprichting van een goeden Volkenbond. Deia^ van de vrouw is om mede te zorgen voor een goeij maatschappelijke ordening. In oorlogstijd heeft men te zorgen voor eeng* den toekomstigen vredestijd. Aan het einde ra haar rede wekte spreekster de vrouwen op, 14 bewust te zijn van haar taak en roeping en hiexuj getrouw te blijven. Zij waarschuwde hierbij v« de N. S. B. en C. P. N. die er in dezen tijd opiii zijn onrust en vrees te zaaien. De Sociaal tischen Vrouwenclub wil vertrouwen en sim brengen. Zij wil bouwen aan den vrede en de \vtl« vaart waarom spreekster de aanwezigen opv;&j om lid-te worden van de Club. Na de pauze wes er wederom declamatie rq mevrouw RollienNuman. UITBREIDING BIJ VAN LEER. 'Aan de N.V. Van Leer's Walsbedrijveii is vtr« gunning verleend tot het uitbreiden van toonstellingsgebouw, ten behoeve van 1 riumruimite. Verkoop van grond ten behoeve van den tunnelbouw. B. en W. brengen ter openbare kennis, beschikking van Gedeputeerde Staten van Noord" Holland d.d. 22 November 1939, no. gekeurd een besluit van Stemgerechigde Ingelan» den van den Zuid- en Noord-SpaarndammerpoMë dd. 25 Augustus 1939, no. 1, tot verkoop aan Rijk van gedeelten van de perceelen, kadastraal be kend gemeente Velsen, sectie C, nos. 758, 760 en'61, samen groot ongeveer 11 aren, 75 centiaren, beno> digd voor den bouw van een tunnel onder hel Noordzeekanaal te Velsen. Een afschrift van bovenbedoelde beschikking ligt gedurende dertig dagen na heden ter gemeen: secretarie (4e afdeeling) voor belanghebbenden IK inzage. SANTPOORT DIEREN-A SYL. Het dezen zomer aan de Hoofdstraat dieren-asyl „Algemeen Dierenbelang" is overgegaan aan de Nederl. Ver. voor Dierenbescherming, afdee* hng Velsen. Deze vereeniging heeft een nieuw paw aangekocht aan den IJmuiderstraatweg nabij halte Casembrootstraat. waar het asyl zal wordtf voortgezet onder eigen naam der vereeniging. NED. HERV. KERK. Op verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv, Kerk en met medewerking van een paar ring' predikanten zullen in December eenige predikbeur ten worden vervuld door den vroegeren predikan» Ds. R. H. Oldeman, thans voorganger bij de Ver» vain Vrijz. Hervomden te Haarlem. DRIEHUIS AANRIJDING. Gistermorgen had nabij de R.K. kerk te Driehuis een aanrijding plaats tusschen een militaire auto, die de P. C. Hooftlaan kwam inrijden en een viscn- auto, die op den Driehuizerkerkweg reed. Vwral laatstgenoemde auto werd ernstig beschadigd. P®' soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, /CHEEP/ 'TJIMIN1 ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (uitr.) p. 30 Kaap Bon. Indirapoera (uitr.) 30 te Belawan. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, 30 v. New-York te Rotterdam. JAVA—NEW-YORK LIJN. Poelau Tello, Batavia naar New-York, 30 van Boston. Benneekom, New-York naar Java pass. 27 Kaa-P de Goede Hoop. Tawali. Batavia n. New-York 30 van Boston. Mapia, New-York n. Bataviaa 29 te Belawan» Tapanoela, Java n. New-York 30 v. Durban. Java. Java n. New-York 29 te Boston. J STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Tajandoen (uitr.) 29 te Antwerpen. Bloemfontein (uitr.) 29 te' Lissabon. SILVERr—JAVA—PACIFICLIJN. Manoeran, 29 te Monubassa voor «Calcutta.-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2