„De wgeiuksm Censuur in Frankrijk. K 1 „Anastasie" (kheetscfit comant, (kie(ve*kee%, taoueeC en (Um. m- De '(Van een bijzonderen medewerker te Parijs). EEN generaal heeft dezer dagen aan een onzc?r Fransche collega's gezegd dat de moderne oorlog in drie domeinen .wordt uitgevochten: op militair gebied, op in dustrieel gebied en ten derde in het domein der psychose van de burgerlijke bevolking, de oorlog der zenuwen. Het is mede om die bevolking krachtdadig in haar strijd te helpen dat de censuur is ingesteld. Reeds een aantal maanden vóór het uitbreken van den oorlog bestond er een censuur, weliswaar alleen van repressieven aard. Het was nl. noodjg gebleken om aan het in omvang toenemende anti semietisme paal en perk te stellen en een wet daar toe werd einde April afgekondigd. Wie zich in op ruiende taal over Israëlieten uitliet liep kans met den strafrechter in aanraking tc komen en dit was dan ook het lot in de maand Juli 1.1. van den vei*- antwoordelijken redacteur van een anti-Joodsch blad. Hem werden vier maanden gevangenisstraf opgelegd, de commentaren van den voorzitter van de rechtbank, zoowel als die van den Officier .van Justitie geven duidelijk aan waar het om ging. De president: „Het is waarlijk niet het oogen- Wik om zulk een campagne te voeren". De officier: „Uwe denkbeelden en uw politiek hebben voorwaar niets Fransch! Men heeft niet het recht aan de eenheid der natie schade toe te bren gen door klassestrijd te prediken, en gij doet iets •oortgelijks met uw anti-semietisme". Sedert dien is Frankrijk in oorlog geraakt en de repressieve censuur behoeft niet meer op te tre den, want heel eenvoudig krijgt niemand meer ge legenheid om venijn te spuwen. De desbetreffende Courant verschijnt enkel maar met een of meer Witte vakken. Het was reeds een paar dagen voor den oorlog dat die preventieve censuur afgekondigd werd ep de ironie heeft gewild dat het blad, dat uit va derlandsliefde er het luidst om geroepen had, na melijk de „Action Franchise", er in den aanvang een van de voornaamste slachtoffers van is ge- Worden. Wij als neutrale buitenlanders bemoeien ons niet met de zeer rechtsche politiek van het roya listische blad, v/ij lezen het graag, omdat het zui verste en levendigste Fransche proza, dat men in de pers vindt, hier nog altijd een onaangevoch ten traditie is, maar wij kunnen de ergernis van den censor begrijpen dat het blad ook thans niet zijn zeer felle polemiek tegen andersdenkenden wil staken, en die polemiek in vormen giet, die de normen te buiten gaan. „Eenheid, eenheid", is immers de leuze. De over heid kan minder dan ooit dulden dat de volks- groepen elkaar verscheuren. Wie zijn tegenstander morgen misschien vechten in de loopgraven kwetsende woorden toevoegt, moet verwachten dat zijn blad met veel wit verschijnt. En op gezette tij den moet de censor even actief tegen linksche bladen optreden. Het schijnt onze Fransche vrien den soms bepaald moeite te kosten het polemisee- ren in heftigen vorm af te leerenEn toch heeft Geestelijke en moreele herbewapening. een man als Edouard Herriot al lang geleden de gevleugelde woorden gesproken: „Kinderen vech ten niet aan de sponde van him zieke moeder". Maar tenslotte daarvoor is de censuur'toch eigen lijk niet alleen in gesteld, haar hoofddoel moet blij ven het verklappen van militaire geheimen tegen te gaan en bovenal te waken tegen spionnage en tegen tendentieuze geruchten, die de bevolking kunnen deprimeeren. Nu, in het bewaren van militaire geheimen is de Fransche censuur ten volle geslaagd. Er wordt waarlijk niet veel bekend. Zelfs in de half-ambte- lijke „Petit Parisien" met haar uitgebreide relaties in hoogere regeêringskringen wordt onmeedoogend geschrapt tot in de kronieken van de militaire medewerkers toe, kronieken die overigens zoozeer een officieus stempel dragen dat de Britsche radio, •eliik bekend, er dikwijls uit overneemt. Wat de spionnage betreft: om deze tegen te gaan is er letterlijk aan alles gedacht. Om te beginnen mogen er geen anonyme kleine advertenties meer verschijnen, alle moeten volledig naam en adres bevatten, afkortingen zijn verboden. Hiermede is natuurlijk allereerst aan huwelijks advertenties de doodsteek toegebracht. Arme zie len, die een zusterziel zoeken. Gij zult het einde van den oorlog moeten afwachten. Maar de censuur is verder gegaan: schaakrubrie ken zijn geschrapt en tot voor kort waren ook kruis woordpuzzles uit den booze. Deze laatste mogen nu weer verschijnen, maar niet grooter dan in vier kantjes van 7 bij 7, terwijl meer dan 5 witte vak ken niet worden toegelaten. En tenslotte: een militair, die een abonnement verzoekt op een dagblad, mag niet meer het num mer van zijn postsector opgeven, want het zou kunnen voorkomen dat de administratie van een blad met zeer groote oplaag een vrijwel complete lijst in handen kreeg van de regimenten en van de postsectoren, waar zij gelegen zijn. Men kan im mers nooit weten! Tot zoover de censuur op de drukpers. Algemeen bekend is de censuur op brieven van en naar Frankrijk. Een nieuwigheid die in den vorigen oorlog niet voorkwam is dat de censuur thans ook is uitgebreid tot de binnenlandsehe brief wisseling tusschen particulieren, wat echter niet zeggen wil dat alle brieven worden opengemaakt. De verplichting om alleen Fransch te spreken in het telefoonverkeer, bestond van 1914- tot 1918 ook. Als de Franschman eens een avond uit wil, is er voor gezorgd, dat hij niet iets decadents onder de oogen krijgt en ofschoon we niet zijn inge wijd in de geheimen der censuur gelooven wij dat dit woord als volgt 'omschreven moet worden: decadent is een stuk, dat niet normale familiever houdingen ten tooneele voert, en waai*van de in houd reeds in vredestijd aanleiding gaf tot protes ten van hen die zich moreel gekwetst voelden. Ge heel in deze definitie past b.v. het stuk „Les Pa rents Terribles", van Jean Cocteau. Verboden alles wat naar het oordeel der autori teiten Frankrijk in een verkeerd daglicht doet zien, bijv. de film „La Béte humaine", naar het boek van Ernile Zola, verboden ook bepaalde pacifistische propaganda (een film als „La grande illusion" is in Bordeaux verboden, niet in Parijs). Verboden de stukken die militairen in een potsierlijken toe stand doen zien, b.v. de film: „De trein van 8 uur 47", naar het bekende werk van Georges Courte- line, enz. Naar zijn aard is de 'Fraiischman zeer vrij in zijn opvattingen, hij leeft en laat leven. Welk een moeite moet dit ondankbare werk aan vele cen soren kosten! Het is nu eenmaal mode de instel ling te kleineeren met den spotnaam „Anastasie" en haar af te beelden als een mager oud vrouwtje met een enorme schaar. Doch de censors zullen Zich wellicht er mede troosten, dat zij hun aandeel leveren aan de groote gedachte: „Wat is goed, wat is kwaad voor mijn land in dezen tijd van strijd tot het uiterste?" Provinciale uitkeeringen voor het onderhoud van wegen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben besloten onderstaande bedragen uit te keeren aan de onder houdsplichtigen van wegen uit het aandeel van de provincie in de opbrengst van de motorrijtuigen- en rijwielbelasting over het jaar 1938: gemeente Beverwijk f 10.150, gemeente Bloemendaal f 38.100. gemeente Castrïcum f 6800, gemeente Haarlem f 22.650, gemeente Heemstede 1' 9000, Erven van Vliet te Bloemendaal f2850, gemeente Zandvoort 15.900. liet affiche van Moreele en Gei Herbewapening. stelijkc We ontvingen het volgende communiqué: Op 1,2 en 3 December zal over de heele wereld een actie voor moreele herbewapening plaats vin den. waarbij in ongeveer 60 landen bijeenkomsten zullen worden gehouden, terwijl radiouitzendingen en lectuur in zeer veel landen de actie zullen steunen. Het programma van deze actie is: '„100.000.000" menschen die naar God luisteren vormen het eenige antwoord op een wereldcrisis". Voor Engeland zal de Earl of Athlone, een neef van H. M. Koningin Wilhclmina, en oom van den Engclschen Koning, dit weekend met een radio-rede inluiden. Hij schreef het voorwoord voor de Engel- sche uitgave van „Moreele herbewapening een we reldfilosofie voor een wereldcrisis", die in een cplaag van 2.000.000 exemplaren verscheen. Wij citeeren daaruit zijn woorden: „de geestelijke crisis blijft bestaan, de keuze is moreele herbewapening of nationaal verval". Inwoners van de vier Scandinavische landen zul len op 2 December in de twee grootste zalen van Stockholm bijeen komen om zich te bezinnen op de verantwoordelijkheid die neutrale landen hebben in de moreele herbewapening van de wereld. In Amerika zullen op 2 en 3 December wereld uitzendingen per radio plaats vinden. Op 1 Decem- bej zal een programma van moreele herbewapening door Amerika zelf worden uitgezonden. In Nederland zal op 1 December plaats hebben een nationale bijeenkomst voor moreele herbewa pening in de Apollo Hal te Amsterdam, welke voor iedereen toegankelijk zal zijn De uitnoodiging hier toe is onderteekend door een dertigtal vooraanstaan de Nederlanders, waarvan wij noemen: mr. W. J. baron van Lynden, opperkamerheer der Koningin, de Tweede-Kamerleden dr. H. W. E. Moller en mr. W. C. Wendelaar, en mr. dr. J. van Walré de Bordes, den burgemeester van Middelburg. Op 2 December zullen er bijeenkomsten zijn in alle groote èn vele kleine plaatsen in ons land. Honderden zullen dien dag in eigen woonplaats het podium bestijgen. Duizenden in ons land en millxoenen ovex de ge- heele wereld geven geld, tijd en arbeid voor de aaobilisatie voor den vrede. Onvrijwillige inundatie. - Door de aanhoudende regens der laatste dagen is het waterpeil in de Betuwe buitengewoon hoog geworden. Bewoners van een villa te Eist zullen op de aanwezigheid van dit .meertje" voor hun huis wel geen prijs stellen Het verkeer is in België door de overstrooming ernstig gestagneerd. Trampassagiers worden per kar over een ondergeloopen traject ge bracht „Gelijke munt" tegen Engeland. TOKIO, 30 November. Naar verluidt over weegt Japan om over te gaan text het in beslag- nemen van Engelsche ladingen in de Japansche wateren als vergeldingsmaatregel .voor de in beslagneming van Duitsche export-goederen door Engeland. Van de zijde van het ministerie van buiten- landsche zaken werd verklaard dat men een gedetailleerd rapport van Sjigemitsoe afwachtte en dat men een heftig protest verwachtte. De Japansche pers valt de Britsche blokkade aan en dringt ten zeerste op Japansche stappen aan. PROVINCIALE STATEN. De Begrootingszittingen. HAARLEM Donderdag De Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben Woensdagmiddag de algemeene beschou wingen over de provinciale begrooting en die van de bedrijven voortgezet. Antwoord van Gedeputeerde Staten. De heer M i c h e 1 s (S.D.A.P.) danfct voor den lof, die de Staten hem voor zijn beleid ten aan zien van de ziekenhuizen brengen; in 't bijzonder geldt die dank aan dr. Koot. Spr. heeft zijn rap port zoo sober mogelijk gehouden en absolute objectiviteit betracht. Daarom heeft hij ook waardeering geuit voor den arbeid, die in de particuliere zieken inrichtingen wordt verricht. Spreker is van oor-deel, dat het provinciaal bestuur ook voldoende meewerkt tot bestrijding van de malaria. De Commissie voor de Malariabestrij ding wordt dan ook niet meer door gebrek aan geldmiddelen in de vervulling van haar taak belemmerd. Het instellen van een geneeskundig schooltoezicht over de geheele provincie zou vier ton kosten. De provincie wil helpend optreden en de gemeentebesturen op wekken, op dit ge bied samen te werken. Wat de bestrijding der tuberculose betreft is er een voldoend contact tusschen alle instanties, die op dit gebied werk zaam zijn. Het zou pok op de kosten afstuiten, om de kosten van de verpleging van armlastige krankzinnigen geheel voor rekening van de pro vincie te nemen. Het zou haar op 5.000.0Ó0. komen. De financiën van de provincie zouden dus geheel worden ontwricht. Wat de streek plannen betreft, merkt spreker op, dat niet alle gemeenten medewerking willen vefleenen. Daarom is door Ged. Staten besloten, de pro cedure te volgen, welke in art. 47 van de Woning wet is aangegeven, waarbij aan de gemeente raden de verplichting wordt opgelegd, om bin nen een zekeren termijn een gemeenschappelijke regeling vast te stellen. Met deze procedure is reeds begonnen. Hierna werd gerepliceerd, waarbij de heeren Seegers en Borst hun moties handhaaf den. In stemming komt de motie van de heeren Seegers c.s. om de loonen en salarissen van het provinciaal personeel met een bijslag van 10% te verhoogen. Deze motie wordtverworpen met 49 tegen 8 stemmen. De motie-Borst c.s., om te besluiten de betaling van de verschuldigde rente der tuinders- en akkerbouw-voorschotten (verleend in 1931) ten laste van de provincie af te wikkelen, wordt verworpen met 50 tegen 7 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen een voorstel van Ged. Staten, om te be sluiten, ten behoeve van het Provinciaal Demonstratiebedrijf voor Fruitteelt te Hoofddorp in te stellen onderzoek met betrekking tot de leefwijze van eenige schadelijke vruchtboom insecten uit de provinciale kas voor ten hoogste vier achtereenvolgende jaren een subsidie be schikbaar te stellen gelijk aan de helft van de bijdrage, welke voor dit doel door het Rijk wordt verleend, met dien verstande, dat het provin ciaal subsidie voor 1939 niet meer dan 200 en voor de daarop volgende jaren niet meer dan 400 zal bedragen. Eveneens wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen een voorstel van Ged. Staten, om hen te machtigen voor de zaken betreffende de herontginning van de gronden in het Geestmer- ambacht een commissie van advies in te stellen op den voet, als is aangegeven in de Memorie van Antwoord op het Algemeen Verslag der Afdeelin- gen van de Provinciale Staten omtrent de be- grootïng der provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1940. De zitting wordt daarna verdaagd tot Donder dagmorgen. (Zitting van Donderdagmorgen). Hedenmorgen half tien gingen de Provin ciale Staten van Noord-Holland verder met hun beschouwingen over de begrooting van de pro vincie en die van de bedrijven en wegen. Deze vergadering werd gepresideerd door het lid der Ged. Staten Mr. J. B. Bomans. De heer Sajet (S.D.A.P.) betreurt, dat nog steeds een nieuw gebouwd Paviljoen te Sant poort niet in gebruik is genomen. Hij zegt voorts dat het nooaig is, in het Ziekenhuis te Bakkum een internist-Röntgenoloog aan te stellen. Dr. Van Leusen (V.D.) dringt aan op uitbreiding van de zoogenaamde open afdeeling te Bakkum. Met voldoening heeft spreker ver nomen, dat Ged. Staten veel aandacht besteden aan de opleiding van, het verplegend personeel De. heer Keulemans (A.R.) geeft den raad, er voor te zorgen, dat de behandeling van de patiënten in de provinciale ziekenhuizen niet beneden die van de patiënten in particulere ziekeninrichtingen is. De heer Har tog (S.D.A.P.) vraagt, voortaan bij de stukken ook bijzonderhedenover de exploitatie van de dienstwoningen bij de zieken huizen te geven, opdat de leden voldoende in gelicht kunnen worden over de onderhouds kosten. De heer Saai (N.S.B.) komt er tegen op, dat aan de patiënten in de ziekenhuizen mar garine wordt verstrekt. Hij acht dit een be- leediging voor den Nederlandschen boer en na- deelig voor de patiënten. De heer Mie hels (S.D.A.P.) (Ged. Staten) merkt op, dat een verlaging van den verpleeg- prijs de laatste jaren heeft plaats gehad. Toch kan die prijs niet zóózeer verlaagd worden, dat diti de verplaatsing van de patiënten van de provinciale- naar de particuliere ziekenhuizen kan doen ophouden. Het nieuwe paviljoen te Santpoort zal in gebruik worden genomen, als er behoefte aan uitbreiding bestaat. Het aanstellen van een Röntgen-internist te Bakkum zal in 1940 onder de oogen worden ge- Jen, als vacatures bij de geneesheeren vervuld moeten worden. Wat de exploitatie der dienst woningen betreft, zegt spreker, dat woningen, die al ongeveer dertig jaar oud zijn, meer onder houdskosten vergen. Ook moet rekening wor den gehouden met de onvermijdelijke verhuis kosten. De voedingswaarde van margarine de geneesheeren zijn het er over eens is niet minder, dan die van roomboter. De laatste is alleen smakelijker. Hier betreft het alleen een kwestie van geld. Het is noodzakelijk voor een zuinig beheer. De begrootingen voor de Provinciale Zieken huizen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. in. In behandeling komen nu beschouw de rekening van het Wegenfonds over 31 over de begrooting voor 1940 van fonds. 61 De heer Van Dok (S.DA.P.) wenschelijkheid om in het gebied van 1 Noorderkoggen" twee doodloopende \3e komend van Oostwoud en Houwert, jn\f' der op elkaar aan te sluiten en verbSn geven op Wervershoof en Onderdijfc l De heer Schermer (V.D.) u«' ten opzichte van de verbinding tusschen merambacht en Schoorldam, die van? lang voor deze streek geacht kan wo,3:'3 Mr. De Roos (S.D.A.P.) brengt hu? Ged. Staten en vraagt aansluiting V9 rijwielpad, door de duinen naar het I» in Zuid-Holland. rWtl De heer Clijnk (R.K. bepleit opheffi het isolement van Jisp door het aanlew 1 een tertitairen weg uit Wormer naar 8?11 vincialen weg bij de Julianabrug 01 Mr. Bomans (R.K.) (Ged. Staten) Ged. Staten de geuite wenschen erntn len bestudeeren. Zij hopen dat de 3 tusschen Haarlem en Schiphol het vofo tot volle uitvoering zal komen, vooral 3 w* verbetering van het gedeelte bij Haarlems, 1 to*el Indien r.oodig zullen Ged. Staten er nog Jf® 3$e- Dins iebbe ■:?r E «ebtg' jiu k' als ki: he ?eli ssar Oois ieer J tos n ele» i;7jt 0n? Deccr tele t ton voor aanvragen. Het oogenblik om°J de tol te Wormerveer te doen verdwijnen f® niet gekomen en de gevraagde aansluit het rijwielpad voor de duinen is no» niüf gelijk. Hu De rekening en de begrooting van het w fonds worden zonder hoofdelijke goedgekeurd. Thans komt aan de orde de behandeling begrooting van het provinciaal water - triciteitsbedrijf. De heer Keulemans (A.R.) zegt, dat hei i stituut van de medczeggenschap-aan-den-voet niet aan de verwachtingen heeft beantwoord volgens hem een andere weg moeten worden slagen. Jhr. Van Lennep (Chr. Hist.) wijst hl groote waterverbruik in December 1938, b- voege het toen heel koud was. Er zijn toen blijkbaar? -iaW leidingen door de vorst gesprongen, en ook heeh niet publiek toen als maatregel tegen.bevriezendeW ven. nen doorloopend open laten staan. Dit laatste -a hij on-sociaal. Men heeft niet gewild, dat hetI <wjn bliek zou bezuinigen op hygiëne; het invoeren ra VER' meters zou den prijs duurder maken. Hij V De dat echter steeds meer op het laakbare van kê vertr verspilling zal worden gewezen. r De heer Seegers (comm.) zal het van M antwoord van Ged. Staten laten afhangen of hil 4 bekende motie van hem en zijn partijgenootenk treffende de berekening van het vastrecht-W voor waterlevering zal intrekken. Te 12 uur neemt de Commissaris van de Ke ningin de leiding der vergadering weer over. Mr. B r u c h (A.R.) beantwoordt de gemaakte» merkingen. Hij is van oordeel, dat de Staten, rt de medezeggenschap betreft, het met het standpa van Ged. Staten eens zijn. Afgewacht moet echte worden, .alvorens een oordeel uit te spreken be verslag dienaangaande van de directie over W Wat het verspillen van water betreft, zegt spróg dat daartegen door het bedrijf strenge confóé wordt uitgeoefend. De algemeene invoering u watermeters zou een groote verhooging van de ploitatiekosten meebrengen; er zijn ook hygiënist bezwaren aan verbonden. Toch zou, indien B mocht blijken, dat het publiek in deze niet opt voeden is, de algemeene invoering van watermeta in ernstige overweging moeten worden genom'en. «ché Spreker hoopt, dat het zoover- niet zal komen. U Oi het P. E. N. betreft, merkt hij aan het adres van da baai heer Seegers op, dat nieuwe kapitaals-inveta» 80 noodig zijn door het toenemend gebruik van L< trischen stroom; deze zijn zeer zeker rendabel. De heer Seegers (comm.) trekt de zoo=;a genoemde motie in. De begrootingen van het Water- en citeitsbedrijf worden z.h.s. goedgekeurd. Do Provinciale, begrooting wordt .tm goedgekeurd. Alleen de leden der N. S. B., en vaa de communistische partij en de heer Sneevliet stemden tegen. Geldleeningen. Goedgekeurd wordt het voorstel van Ged, Sta ten, geidleenïngen aan te gaan, teneinde een som te verkrijgen ter voldoening van f 56.000 als bij drage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden; f 556.000 als bijdrage voor den, tunnel te Velsen; f 5.310.000 voor uitbrei dingswerken voor het Electriciteitsbedrijf; f 745.000 voor die van het Waterleidingbedrijf ta f 15.000 voor onvoorziene werken aan de Pro vinciale Ziekenhuizen. Heffing van opcenten, Goedgekeurd wordt het voorstel van Ged, Sb ten, om ter bestriding van de uitgaven der Pro vincie in het dienstjaar 1940 voor dat jaar të heffen: 18 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen; 18 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebourie eigendommen; 18 opcenten op de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij art. 1 a der Wei op de inkomstenbelasting 1914, belastingjaar 1940-1941 en 18 opcenten op de aanslagen dar belastinglichtigen, bedoeld bij art. 1 der Wet op de vermogensbelasting 1892, belastingjaar 1940- 1941. De zitting wordt verdaagd tot Dinsdag 5 K* cember, des morgens half twaalf. Te eek sche verse ten 1 De moei D( vissc De ria 1 vert Vi 3 X 1 3 r Dèt was de goedhartige mevrouw Dinges te veel. De keuken was haar domein en niemand mocht dat betreden behalve ztf zelf en haar man. maar dit laatste ge beurde bijna nooit. En die vreemde stapte doodgemoedereerd op haar keuken af? Mevrouw Dinges liet de acrobatische mannen voor wat ze waren en holde naar haar keuken* Zij rukte de deur open, keekGeen vreemdeling te zien. Wel zag ze overal vreeselijke moddersporen op den grond. Zij bleef als vastgenageld staan kijken. Neen, zoo iets had ze nog nimmer mee gemaakt. Een uur geleden had ze den grond nog wel zoo fijn gedaan, blonk alles als een spiegel. En nu? Nu was alles even vuiL En waar was die vreemdeling gebleven? Zou die soms probeeren zijn slag hier te slaan? Mevrouw Dinges rukte de keuken deur weer open en gilde naar de mannen, dat er inbrekers in huis waren. In een wip stond agent nummer 18 op den grond, evenals mijnheer Dinges. En met Spriet, den tuinman, holden zij naar de keuken, pm -te gien wat er aan de hand was, a Critiek van de Popoio d'Italia op Engeland. MILAAN, 30 November (Stefani). De Popflj" d' Italia schrijft vanochtend in een hoofd artikel dat Engeland weigert zijn oorlogsdoel einden te preciseeren. Chamberlain heeft gezegd, aldus het blad, da het nutteloos en gevaarlijk zou zijn, omdat net doel, waarmede Engeland den wereldbrand heelt gesticht, niet wordt openbaar gemaakt. Ten slotte, aldus het blad, wil Engeland vrede, maar dan den vrede van dengene, die zich onwetti, heeft meester gemaakt van al hetgeen hij hee;t kunnen bemachtigen, dan terugkeert binnen ai- grenzen der wet en vervolgens in naam van oe wet met de wapenen wil optreden. In dit geval om te verdedigen, hetgeen hij heeft afgeperst. Anders gezegd: de Britsche vrede is een toej stand van voortdurende agressie tegen de res. van de wereld, die of gelaten zich schikt In as Britsche hegemonie of wel wordt aangemerw als verstoorder van de orde. Het artikel vermeldt verder dat deze aan matigende mentaliteit door Chamberlain duiae- lij'k werd beleden, toen hij zeide, dat indien oe nieuwe maatregelen der blokkade verliezer1®^ de neutralen zou berokkenen, zij Groot-Brit* tannië toch zouden helpen te overwinnen. Twee Russische vliegtuigen neergeschoten. HELSINKI 30 November (Reuter). iDer <K«JUier;. Finsche ministerie van landsverdediging" maaw bekend, dat twee Russische vligtuigen omlaag zijn geschoten, waarvan een in de buurt va Helsinki. B Volgens verdere mededeelingen uit deze zouden de Russische troepen voorbereidingen fen voor de ontscheping op het in de ouun Kroonstad in de Finsche Golf gelegen euaiw Seiskari,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6