IJmuider Courant Finland heeft thans twee regeeringen Kapitein Vet van de „Zwarte Zee" vertelt. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN [)e Kleine Mogendheden dancing 1 ttöiMtèimika UITGEEST bondag „ESKA" PRODUCT! Molotof wil alleen met de „volksregeering" van Kuusinen onderhandelen. DANSEN Walvischtraan. Convooi-varen is niet gemakkelijk. pe JAARGANG No. 28 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor (ouran,-Ui,9aven en Al9em Drukkerij N.V., Gr. ^straal 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Dmulder Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, jjleloon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 2 DECEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1214, per maantf 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. treurige lot van Finland heeft weer een tóp mogendheid ten prooi doen vallen aan de internationale anarchie. Er komt bij dat ook hier ieer het luchtwapen gebruikt wordt tegen de burgerbevolking. Radio-Moskou heeft Donderdag svond medegedeeld dat de luchtmacht der Sov- L\yiborg en Helsinki heeft gebombardeerd. De [insche regeering zegt in haar communiqué, dat ie luchtaanvallen op Helsinki vooral funest wa- voor de burgerbevolking en talrijke slacht offers onder de burgerbevolking hebben geëischt, toöral vrouwen en kinderen. Daaruit blijkt dat j.ct verzoek van president Roosevelt, tot beide oartJjen gericht geen succes heeft gehad of laat is gekomen, hetgeen voor de slachtoffers hun verwanten overigens op hetzelfde neer- joint. Finland heeft geen kans dat eenige groote mogendheid het gewapenderhand te hulp komt yj, dus zal het wel spoedig moeten toegeven. Waarom komt geen groote mogendheid het te yp? Omdat dit niet strookt met hun eigenbe lang. Dat is heusch de eenige verklaring. Derhal ve zullen de Finsche vrouwen en kinderen verder vermoord worden tenzij de Finsche regeering t. Er zijn al berichten gekomen over on derhandelingen betreffende een wapenstilstand, door een nieuwe regeering onder leiding van Tanner. Ofschoon er nogal wat verwarring in de Richten heerscht, zooals dat bij alle oorlogen het geval pleegt te zijn, kan men wel aannemen dat er spoedig toegegeven zal worden. Daar mee zal dan de zooveelste kleine mogendheid in Europa haar onafhankelijkheid hehben moeten prijs geven. Zij zal wel vazalstaat van Rusland worden, net als de Baltische republieken dat nu tjjn. Maar met de onafhankelijkheid is het uit. Mocht Finland den ongelijken strijd nog voortzet ten dan wordt de uitkomst dezelfde. Alleen zullen er dan nog veel meer slachtoffers vallen. aanval op Finland wekt afschuw in de wereld en maakt meteen een einde aan de jarenlange vredelievende uitlatingen van Mos- i, Weliswaar hadden die al eerder veel van hun Inhoud verloren door de bezetting van het Ooste lijk deel van Polen en de onderwerping van de randrepublieken, maar militair geweld was alleen |n Polen gebruikt en dan nog in zeer beperkte, mate. Velen hoopten ongetwijfeld dat de Russen niet tot een grooten aanval zouden overgaan" en idatzij zeker geen luchtaanvallen op open steden zouden doen en daarbij vrouwen en kinderen'af maken. Want zij hebben zoo vaak vredelievende taal gesproken. Nu, die hoop is niet vervuld. Er is voor een aan tal menschen weer een illusie vervlogen. En na tuurlijk is men in Stockholm al zeer .ongerust en men. verlofgangers terug,zonder .dat nog tot mobilisatie is besloten. Begrij.pelijkerwijze-,zijn de Zweden ongerust. Zij hebben er reden tóe. Volgens het stelsel Macht boven Recht'blijkt dat het eigenlijk in de tegenwoordige wereld op zich zelf een soort misdaad is, tot" een kleine natie te SeTib0reir."Tk"'bedoel daar natuurlijk niet: mee, dat dit. onpartijdig beschouwd zoo zou zijn. Maar ik bedoel dat dit de blijkbare opvatting is van (laat ons zeggenan deren. Niet alle kleine mogendheden loopen hetzelfde gevaar. Ik wil daar even aan herinneren ortidat vele menschen nu weer zullen zeggen, dat alle kleine mogendheden in Europa voorbestemd zijn te verdwijnen. Dat kunnen zij wel zeggen,'maar tij kunnen het niet bewijzen.. Er zijn voorshands geen bewijzen voor te geven en verscheidene klei ne mogendheden, waaronder Nederland, verkee- ten In een geheel anderen toestand temidden der strijdende grootmachten dan Finland en al zijn veroverde en onderworpen kleine voorgangers. Die toestand houdt in, dat de eene strijdende partij andere de verovering van die kleine landen niet gunt omdat dit in strijd is met haar eigen belang. En vice-versa. Men kan natuurlijk gemakkelijk een theorie op zetten. waarbij men „aantoont" dat dit ook niet zal blijven en dat derhalve ook Nederland, Zwitserland en de Balkanstaten onder 'den voet geloopen zullen worden. Maar zulke Sn zijn onzin. Degenen die ze verkondi gen hébben geen bewijzen. En hun redeneeringen zijn altijd onjuist omdat het verloop der inter nationale wanorde nimmer met voorspellingen overeenkomt. Dat leert de ervaring. Men kan er dus optimisme uit putten als velen zulke theo rieën verkondigen. Want dan komen ze zeker en ist niet tot werkelijkheid. Ik beveel dit optimisme aan. De onheils profeten zullen zich nu weer gaan beijveren om allerlei medemenschen in hun hoop en vertrou wen te schokken met naargeestige theorieën. Waarom zij dat eigenlijk doen weet ik niet. Als u er een ontmoet, vraagt u het hem of haar dan. Dat is een goed middel om er een eind aan te maken. R. P. St. Nicolaasbal 3—6 uur: THE REVELLI'S. Hl uur THE SWING MIXERS. '.Adv Ingez. Medj ieder rooker is verrukt door hft fijn N.V.Tabakskerverij v.h. P.Schuckink Kool Koningstraat 73 Beverwijk Tel. 3227 (Aav. ingez. Medj Radio Moskou deelt mede, „dat als gevolg van een opstandige beweging, welke zich in 't Finsche leger zou hebben voorgedaan, zich in Terioki (aan de Finsch-Russische grens) onder leiding van Otto Kuusinen een „volksregee ring" heeft gevormd, waarvan het doel zou zijn de andere Finsche regeering omver te werpen en vrede te sluiten met de Sovjet-vrienden. In haar ver klaring verzoekt de nieuwe regeering aan de regeering der Sovjet Unie haar te hulp te komen met haar Roode Leger. Voorts wordt medegedeeld de op richting van een speciaal leger, dat tot taak zou hebben in Helsinki de vlag der revolutie te planten." Volgens Tass heeft het presidium van de Opperste Sovjets besloten de Finsche „Volksregeering" te erkennen en diplomatieke betrekkingen te vestigen tusschen Sovjet Rusland en de „democratische republiek". Op 1 December had Kuusinen, premier en minister van buitenlandsche zaken der Volksregeering van Finland, voorstellen in dezen zin gedaan. Molotof heeft gisteravond verklaard, dat hij weigerde te onderhandelen met de nieuwe regeering in Helsinki, maar verwachtte een bevredigende overeenkomst te zullen sluiten met de nieuwgevormde „volksregeering". Ondanks het feit, dat hij Dondedag eenstem mig votum van vertrouwen in de Kamer ver kregen heeft, ls het kabinet Ca jander afgetreden om de persoonlijke beschuldigingen van Moskou tegen den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken, Erkko, te ontzenuwen. De laatste was in de oogen van Moskou gecom promitteerd, omdat hij de onderhandelingen zou lebben doen mislukken, zou hebben doen mislukken In een naai* de Ver. Staten uitgezonden radio- redevoering heeft de nieuwe premier verklaard: ,Wij zijn bereid over alle kwesties, welke zich kunnen voordoen te onderhandelen, doch kun nen er niet in toestemmen een handeltje te ma ken van onze onafhankelijkheid of van ons recht over onze eigen zaken te beslissen. HSet Finsche volk vraagt het recht te blijven leven in „volledige politieke onafhankelijkheid" Het Russische Telegraafagentschap meldt per radio een „Declaratie van de volksregeering van Finland" te hebben opgevangen en uit het Finsch te hebben vertaald. In deze verklaring wordt ge sproken over de „misdadige politiek der verach telijke regeering van Ka jander, Erkko en Tan ner" en wordt gezegd, dat volgens den -wil „van het verontwaardigde volk in Oost-Finland een nieuwe regeeririg- van ons land, een voorloopige volksregeering 'gevormd is." Deze regeering roept het geheele Fi'nsche volk op tot den be- slissenden strijd voor het ten val brengen van de „tyrannie der beulen en borlogsprovocateurs'.' In haar binnenlandsche politiek stelt de „volks regeering" zich de volgende taken: 1. Instelling van een volksleger. 2. Invoering van staatscon trole op de groote particuliere banken en groote industrieel'e ondernemingen, maatregelen ter ondersteuning van middelgroote en kleine bedrij ven. 3. Uitvoering van maatregelen tot volledige opheffing der werkloosheid. 4. Verkorting van den; arbeidsdag tot acht uur, een vacantie van twèe weken in den zomer voor arbeiders, verla ging der huren voor arbeiders en bedienden. 5. Confiscatie van landerijen der grootgrondbezit ters zonder aantasting van-bodem en eigendom der boeren,' uitlevering der geeonfiskeerde lan derijen aan boeren, die geen of weinig land be zitten. 6. Vrijstelling van betaling voor boeren van achterstallige belasting. 7. Staatshulp ter verbetering van het bedrijf van arme boeren, in de eerste plaats door toewijzing van meer land. weiden en naar mogelijkheid ook hout voor hui selijk gebruik uit de geeonfiskeerde landerijen der grootgrondbezitters. 8. Democratiseering van den staatsopbouw van b.estuur en rechtswe zen. 9. Verhooging der staatssubsidies voor cul- turëele behoeften en reorganisatie van. het schoolwezen, mógelijk maken van schoolbezoek voor arbeiderskinderen 'en kinderen van andere onbemiddelden evenals uitgebreide zorg voor de ontwikkeling der volksopleiding, wetenschap, lit teratuur en kunst - in progressistischen geest". De verklaring, is. onder.te.ekenddoor Otto Kuusinen als president der volksregeering en mi nister van buitenlandsche zaken, Rosènberg als plaatsvervangend president en minister van financiën, Aksel Antilla als minister van lands verdediging, Tuure Lachen als minister van binnenlandsche zaken, Armas Eikia. als mi nister van landbouw. Inkeri Lahtinen als minister van voorlichting, Paavo Prokkonen als minister voor Karelische zaken. Otto Kuusinen heeft volgens Havas sedert twintig jaar niet meer in Finland gewoond. In 1919 moest hij uit het land vluchten. Voor 1914 was hij de leider van .de Finsche sociaal-demo craten, na de October-revolutie ging hij over tot het Leninisme en hij moest zich na de over winning van de witte garde onder generaal Man- nerheim uit het land terugtrekken. Hij is thans 60 jaar oud. Hij is vice-secretaris geweest van de Komintern en op het laatste in ternationale congres diende hij het rapport in over de anti-fascistische actie. De nieuwe regeering te Helsinki. Inmiddiels meldt Havas uit Helsinki dat de. nieuwe Finsche regeering, die het kabinet Cajander is opgevolgd, volgens een officieel communiqué, als volgt samengesteld: Minister-president: Ryti, directeur van de Bank-van Finladd. Buitenlandsche zaken: Tanner. Justitie: Soduhyelm. Binnenlandsche zaken: Von Born DefensieNiukhannen. Financiën:, Pekkala. Onderwijs: Hannula. Landbouw: Heikhinen. Viceminister van landbouw: Koujisto. Verkeer: Saluvaara. Handel: Kotilaunen. Sociale zaken": Fagerholm. Voedsel voorziening: Von Siandt. Minister zonder portefeuille: Paasikivi. ,Het Huis Assumburg", Assendelft ZONDAG A.S. van 3 tot 12 u Nergens zoo fijn als in de dancing van Cor Kleyn 2 ORKESTEN 's Middags en 's avonds vrij dansen Verdere stappen naar een nieuwe vacantieregeling. Onlangs heeft prof. Goudriaan, de president- directeur der Ned, Spoorwegen, een pleidooi ge houden voor spreiding der vacanties. In verband met die kwestie is in den loop van deze week ten kantore van de Spoorwegen te Utrecht een vergadering gehouden met vertegenwoordigers van de verschillende takken van Onderwijs in ons land, van toeristische organisaties, van het hotel- en restaurantbedrijf enz. Daar in deze kwestie de vacanties bij het onderwijs van pri mair belang zijn, is het een goed teeken, dat men in die kringen in principe tot medewerking bereid gevonden werd. Men gaat nu op verschil lende technische onderdeelen de practische uit voerbaarheid na, om ten slotte den minister een concreet voorstel te kunnen doen. Nog in den loop van déze maand zal een tweede vergadering gehouden worden, omdat men trachten wil te bereiken, dat reeds voor de aanstaande zomer- vacantie een regeling getroffen kan worden. Naar het schijnt, koestert men het voornemen, ons land in vier groepen te verdeelen, waar de vacanties dan op verschillende tijdstippen moe ten aanvangen. Om vooral den familieband enz. intact te houden, gaat men volgens de Tel. n.l. (Op de Belgische kust dreef dezer dagen het cadaver van een groote walvisch aan, die, naar duidelijk bleek door aanraking met een mijn gedood was.) Aan België's bekende kust, In zomerdagen vol van leven, Maar nu in kalme winterrust, Is, zij het dan ook onbewust, Een groote walvisch aangedreven; Helaas voor hem, In dooden staat Werd hij een „waTvisch inderdaad. Zooiets Is een bijzonder feit, Dat altijd opzien pleegt te bai^n, Waaraan de pers veel aandacht wijdt En dat het goede strandvolk leidt Tot gretig en nieuwsgierig staren; Een walvisch is nu eenmaal niet Een dier, dat men in Artis ziet. Hoe kwam het beest op dit terrein, Zoo ver van zijn gewone route? Het antwoord hierop bleek te zijn: Het was gezwommen op een mijn En moest dat met het leven boeten; Daar ligt nu roerloos een karkas, Dat eens een fiere walvisch was. U voelt misschien nog medelij, Dat ook dit stomme dier moest lijden. En 'k val u daarin gaarne bij, Maar zoo'n idee van u en mij, Is dat nog iets voor deze tijden? Geldt niet veeleer als nieuw idee: Wat deed dat beest dan ook in zee? van het standpunt uit, dat een en ander regio naal moet worden opgelost. De 28-jarige gehuwde handelsreiziger D. J. Dijk uit Groningenx is nabij Midwolde met zijn auto komen te slippen. De man is levensgevaar lijk gewond DE FINSCHE STAD Wï- BORG. - Een blik op het Marktplein met den z.g. Russischen toren. (Adv. Ingez. Med. Voor DAMESKOUSEN naar KLEUTERHUIS. Vraagt onze zéér mooie CHIFFON KOUSEN a 95 cent. VELSERDUINPLEIN 9 IJMUIDEN-OOST. (Adv ingez Med.i is bovenal een NUTTIG CADEAU U slaagt het best in ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78 IJMUIDEN-OOST Betere kwaliteiten Groote sorteering. 'Adv Ingez. Med.) Niet veel drijvende mijnen gezien. Donderdagavond is de zeesleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst, na vijf convooireizen te hebben gemaakt, in Maas sluis aangekomen. In verband met een kleine ver andering aan den voorsteven, .ten-behoeve van de paravaan, is het schip doorgestoomd naar Schie dam, om in het Wiltondok te worden opgenomen. Vrijdag hebben wij ten kantore van L. Smit eh Co. in Maassluis een onderhoud gehad met kapi tein T. Vet, den gezagvoerder van de „Zwarte Zee". Het voornaamste punt bij het in convooi varen is natuurlijk het accuraat sturen, deelde de kapitein mede. D.e „Zwarte Zee" vaart voorop en v/iborg behoort tot de Hnsche steden, die het mikpunt geworden zijn van de bombardementen door Russische vliegtuigen. Een kijkje op de stad, waaruit bij het begin van het conflict met Rusland reeds een groot aantal bewoners werd geëvacueerd de paravanes daarvan kinppen de mijnen, die zij eventueel tegenkomen, af. De losgeknipte mijnen komen op een afstand van minstens zestig meter boven water en het is voor de schepen, die in convooi varen, zaak, om precies in het kielzog van de sleepboot te blijven varen. Dat dit niet gemak kelijk is bij een onderlingen afstand van minstens zeshonderd meter, laat zich begrijpen. Een ander punt van belang bij het varen in convooi is een goede onderlinge seinverbinding. Wanneer men op de sleepboot een drijvende mijn bespeurt, wordt hiervan onmiddellijk, kennis gegeven aan de sche pen, die er achter varen. Juist door den ruimen af stand, waarop de andere schepen de „Zwarte Zee" vólgen, kunnen deze schepen voor de aangeduide mijnen .uitwijken, om dan een poosje later weer te rug te. keerpn-tot de kiellinie. Voorts heeft men onderling contact door middel van de scheeps- telegraaf en door vlaggeseinen. Verandering van snelheid wordt aangegeven door het hijschen van een bal in den voormast. Of het werk van de „Zwarte Zee" gevaarlijk is? De kapitein haalt de schouders op. „Och, je neemt het risico over van de andere schepen. Er is maar één mijn noodig, om je naar den kelder te helpen". Op de „Zwarte Zee" staan doorloopend twee wachten, één aan bakboord, één aan stuurboord. De sleepboot heeft een vijftal convooireizen ge maakt ,en toen is gebleken, dat de veiligheid nog verhoogd, zou worden wanneer de bevestiging7van de paravanes aan de voorzijde van het schip nog iets lager kwam te liggen. Dan konden ook de vrij diep liggende mijnen worden geknipt en daarom is de „Zwarte Zee" in het dok gegaan voor een kleine verandering aan den voorsteven. Zoodra men hiermede gereed is, worden de con vooireizen voortgezet. Veel mijnen heeft de kapitein op deze convooi reizen niet gezien. Op de eerste reis heeft men wel waargenomen, dat achter het convooi een mijn ontplofte, maar kapiteinVet was van meening, dat dit slechts toe val was, zoodat de .mijn waarschijnlijk niet door de paravanen was gekrupt. Een van de leden der bemanning van de „Zwar te Zee" maakte een foto waarop duidelijk een wa terzuil is waar te nemen. Donderdagmiddag is men op ongeveer 25 M.'afstand aan bakboord een mijn gepasseerd. Op het fluitsignaal van „Zwarte Zee" kon de „Nigerstroom" naar stuurboord uitwijken, terwijl de „Driebergen" draadloos bericht werd ge zonden. Korten tijd later voegden beide schepen zich weer in kiellinie achter de sleepboot. Gelukkig was het weer vrij goed, zoodat men de mijnen ge- ruimen tijd van tevoren kon opmerken. Bij slecht weer is het echter afwachten, zooals de kapitein vertelde, maar toch zal men over enkele dagen weer uitvaren ter bescherming van anderen, de gevaren tegemoet, om te toon en, dat het stoere, Hollandsche zeeliedengeslacht nog niet is uitgestor ven.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1