pjtma iufyzUcke hui Jok. tik Maatd's Qeefl eeu Vufyeu ONS KNIPPATROON Visscherij-Snufjes. EEN PRAATJE OVER DEN SNOEKBAARS. Een niet te onderschatten concurrent voor de zeeviscli. Beter een stiive snoekbaars dan een slappe schelvisch. Hoewel in de vischvoorziening van ons land, voor al gedurende de maand November, aanmer kelijke verbetering valt te constateeren, mag toch zeker niet ontkend worden, dat de aanvoer van vele voor den handel onmisbare vischsoorten (vooral wat diverse soorten rondvisch betreft), sedert het uitbreken van den oorlog tusschen de geallieerde mogendheden en Duitschland, over het algemeen groote stagnatie heeft ondervonden, met als gevolg, een steeds terugkeerend gebrek aan de hierboven tusschen haakjes aangehaalde visch soorten, gepaard gaande met meestal hooge prij zen. Dat de handel hieronder ernstig te lijden heeft, behoeft dan ook geen betoog. In verband hiermede en bovendien om zich trachten staande te houden, zijn verschillende han delaren, hoofdzakelijk den detailhandel betreffen de, zich den laatsten tijd op intensieve wijze gaan bezighouden met den verkoop van een zoetwater- visch, die hier te lande kort geleden, betrekkelijk nog maar weinig bekendheid genoot. Met deze zoetwatervisch bedoelen wij den „snoekbaars", die tegenwoordig in enorme hoe veelheden in het Uselmeer wordt gevangen en in verschillende voormalige Zuiderzeehavens, zooals Urk, Enkhuizen, Medemblük en andere plaatsen, ter markt wordt gebracht. Niettegenstaande de markt te IJmuiden als een-» trum van de Noordzeevisscherij is aangewezen, worden er den laatsten tijd, eveneens in verband met de dikwijls heerschende schaarschte aan zee- visch, flinke partijen snoekbaars in consignatie aan deze markt aangevoerd, ten einde aldaar ver handeld te worden. Hoewel de aanvoer van snoekbaars gedurende de laatste weken iets verminderd is, bedroeg déze verleden week Donderdag in den afslag te IJmui den toch nog rond 8700 kilo, terwijl de aanvoer van Zaterdag jl. uit 1251 kilo bestond, waarvoor een gemiddelde prijs van 22y2 cent per K.G. werd besteed, De snoekbaars, die volgens Dr. H. C. Redeke, in wetenschappelijke kringen thans „Stizoste dïum ïuciopca", in plaats van „Lucioperca sandra", wordt genoemd, behoort tot de familie der baar zen. Hij heeft een langgerekt lichaam met een lan gen, spitsen, snoekachtigen kop. Op zijn vel, waar van de kleur groenachtig grijs is, bevinden zich bruine op de randen vervloeiende vlekken, welke van den rug tot op de zijden lóopen en zich soms tot dwarsbanden vereenigen. Verder heeft hij zwarte stippels op de rugvin; deze komen ook wel op de staartvin voor. De paai tijd valt iets later dan bij den gewonen rivierbaars ril. in de maanden April-Juni.^ Hij groeit tamelijk snel en kan een lengte van 1 a 1.30 meter bereiken en eveneens een groot gewicht. Er zijn wel snoekbaarzen gevangen zij het dan niet in ons land die een gewicht van 13 tot 18 KG. hadden. Eenjarige^ snoekbaarzen hebben een gemiddelde lengte van 19 c.M., de tweejarige meten gemiddeld 35 c.M., terwijl de 3-jarige visschen een lengte van gemiddeld 41 c.M. nebben; De jonge snoekbaarsjés voeden zich met de in. het water drijvende of zwevende dierlijke orga nismen (plankton), zooals „Watervlooien", „Roei- pootkreeftjes", etc., terwijl de grootere exempla ren zich uitsluitend met andere visschen voeden. Vooral spiering, die veel in de magen van gevan gen snoekbaarzen worden aangetroffen, schijnt een zeer geliefde lekkernij te zijn. De snoekbaars bewoonde in vroegere eeuwen uitsluitend de groote rivieren, welke in midden- en het oostelijk gedeelte van Eui-opa zijn gelegen; in Nederland ontbrak hij echter geheel, totdat in het begin van het jaar 1888 enkele exemplaren in ons land gevangen werden, die naar alle waar schijnlijkheid uit den Duitschen Rijn afkomstig Waren. Reeds spoedig hierna werden er vele exempla ren gesignaleerd en heeft deze visch zich vrij snel door onze rivieren en binnenwateren verspreid, zoodat in de laatste jaren van de vorige eeuw, reeds veel snoekbaars op de benedenrivieren werd gevangen. Ook zijn er proeven genomen om deze vischsoort in afgesloten wateren van ons land te poten. Ofschoon de vangsten in de verschillende wate ren, waarin de snoekbaars uitgezet werd, zeer uiteenloopend zijn, mogen deze proeven over het algemeen toch als goed geslaagd worden be schouwd. In tal van grootere Noord- en Zuid-Hol- landsche kanalen, meren en plassen waar hij tegen woordig wordt aangetroffen, valt een gestadige toe neming te constateeren, terwijl hij in het Alk- maardermeer en de omliggende wateren, thans zeer talrijk is. Ook in de voormalige Zuiderzee, alwaar de snoekbaars eenigen tijd na het gereed komen van den afsluitdijk zijn intrede heeft gedaan, is de stand van deze vischsoort in den loop der laatste jaren, eveneens geweldig toegenomen. Volgens de deskundigen moet dit hoofdzakelijk worden toege schreven aan de geschikte natuurlijke paaiplaat- sen, welke zich in het IJselmeer bevinden en ook aan het voor deze vischsoort bijzonder geschikte voedsel, hetgeen in overvloed in dit water aanwe zig is. Er wordt dan ook algemeen verwacht, dat hu over afzienbaren tijd, een van de belangrijkste be woners van het IJselmeer zal zijn. Hoewel verleden jaar in totaal even meer dan 71.000 K.G. snoekbaars in het IJselmeer werd ge vangen, leverde deze visscherij alleen in de maand September van dit jaar, reeds meer dan een half millioen K.G. van deze vischsoort op, vertegen woordigende een waarde voor den visscherman van f 85.325. In October bedroeg de opbrengst zelfs 894773 K.G. met een waarde van 173368. De uitoefening van de visscherij Daar wij echter niet zonder meer kunnen aan nemen, dat de snoekbaars meerdere soorten zec- visch o.a. schelvisch van de tafels der vischcters zal verdringen, kan thans tocli reeds zeker als vaststaand worden aangenomen, dat het een niet tc onderschatten concurrent voor deze visch is geworden en in de toekomst ook zal blijven. Dat deze zoetwatervisch, door enkele vischhan- dclaren, die wij hierover spraken als een „Ersatz- product" wordt beschouwd, welke volgens deze lieden, de schelvisch niet kan vervangen, is een opvatting, waarmede wij ons niet kunnen vereeni gen. Immers, dit is uitsluitend een kwestie van smaak, die bij velen gewoonlijk nogal verschillend is. Bovendien spreekt de kwaliteit van de visch zeker ook nog een niet onbelangrijk woordje mede. Hoewel groote liefhebbers van schelvisch zijnde, consumeeren wij toch liever een snoekbaars, waar van de kwaliteit zoo goed als altijd prima is, dan een onoogelijk uitziende gestripte schelvisch, welke veelal slap aanvoelt en meestal langen tijd in het ijs heeft gelegen, hetgeen toch gewoonlijk het ge val is met de schelvisch, die door onze trawlers te IJmuiden wordt aangevoerd. Hoe de opvattingen van anderen echter ook zijn mogen en hoe of de kwaliteit van de aan te voeren schelvisch ook moge zijn, met den snoekbaars is een niet te onderschatten concurrent geïntrodu ceerd die niet gemakkelijk meer van het tooneel zal verdwijnen. D. KRUIJFF. Sint Nicolaasavond van V. Z. V. Een zwemfeest fn het Velserbad- V.Z.V. viert a.s. Maandag het Sint-Nicolaas- feest en dat belooft een gezelligen avond te zul len worden voor jong en oud, voor toeschouwers en deelnemers. Een aardig programma is voor dezen avond samengesteld: geblinddoekt zwem men, geblinddoekt hinderniszwemmen, bordjes- duiken, behendigheidsspel en ten slotte een vos senjacht voor heeren en een vossenjacht voor dames met resp. Maart je Kwak en Henk Hem- ken als vos. 'M WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de week van 4 tot en met 9 December a.s. zijn als volgt. Werkloozenvereeniging 9.009.30 Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkersbond 9.359.55 Algemeene Nederlandsche Bouwarbeider.sbc.nd 10.10.20 Ongeorganiseerden 10.3011.30 IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 11.45—12.00 R.K. Bonden 9.00— 9.40 Kleine bonden 9-4510.00 Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders 10.20>10.50 Oud--Katholiek Vakverbond 10.5511.10 Umuider Federatie 11,15>1.00 VAN WIE IS DIE HOND? Aan het hoofdbureau van politie kan men inlichtingen verkrijgen over een hond, bastaard herder, reu, bruin van kleur en hoog ca. 35 cM. Schaakclub „Kijk Uit". Beide tientallen van „Kijk Uit" hebben in de competitie van den Noord-Hollandschen Schaak bond dén eersten wedstrijd gewonnen. Dinsdag 21 November versloeg ..Kijk Uit" I meedoogenloos Heemstede I met 82. Woensdag j.l. bond Kijk Uit II Zaandam II aan den zegewagen (543/2) en dat nog wel met vier invallers. Heemstede I—Kijk Uit I. Davidson-—Pels V2-V2 Thürkow—Kooi 01 Hulshoff PolSchmdtz 01 BaalbergenMr. Hellema 01 De Telia—Woldringh 10 Steenken—Koelemey V2-V2 v. d. HaakStals 01 PatoirLanser 01 Van BeekZandbergen 01 v. d. LintSoeteman 01 DEGELIJK CADEAU is zekér een PULLOVER, SLIPOVER. SHAWL of een paar HANDSCHOENEN. Ook voor deze artikelen Uw adres HEEREN MODEMAGAZIJNEN, IJMUIDEN, KANAALSTRAAT 46/48 Telef. 4054. 1 Adv ingez. Med./ Uitbreiding Belgische viool. Donderdag j.l. werd te Brugge in aanwezigheid van den Minister voor Verkeerswezen Marck, het nieuwgebouwde vrachtmotorschip René met gun stig gevolg te water gelaten. Plet schip, dat een lengte van 75 Meter heeft, heeft een waterver- plaatsing van 1400 ton. Schecpvaartbewcging Noordzeekanaal. In de afgeloopen maand kwamen alhier binnen 183 stoom- en motorschepen met een inhoud van 997.003 cub. M. tegen 320 schepen met 1.902.508 cub. M. in dezelfde maand van het vorige jaar. Naar zee vertrokken in de maand November j.l. 194 stoom- en motorschepen met 1.124.169 cub. M. tegen 331 schepen met 1.929.985 in die maand van 1938. Zoo wel inkomertfi als uitgaand is de scheepvaartbe weging dus s\fk verminderd als gevolg van de tijdsomstandigheden. Over de afgeloopen 11 maanden van dit jaar be droeg het aantal schepen uit zee 3215 met 9.467.096 tegen 3537 schepen met 21.585.048 over hetzelfde tijdvak van verleden jaar. Naar zee vertrokken in diezelfde periode 3170 schepen met 19.815.093 te gen 3545 schepen met 21.588.474 cub. M. inhoud, hetgeen dus ook een belangrijke achteruitgang be- tcekent. Vlootvermindcring. Het Nederlandsche vrachtmotorschip Eminent, 500 b.r.t., hetwelk eenigen tijd geleden voor reke ning van kapt. W. Werkman gebouwd werd op de werf van Bodewes te Martenshóek, is thans naar België verkocht. Eigenaar is nu de firma Navex te Antwerpen, welke het schip wederom in de vaart zal brengen. Reddingsboei verloren. Het dezer dagen van een Engelsche haven naar Amsterdam gepasseerde" Ncdërlaridsclïe" motorschip Mies rapporteerde bij aankomst alhier tijdens hel stormweer op de Noordzee een reddingsboei te hebben verloren. Nabij Egmond aan Zee heeft men deze inmiddels teruggevonden. Scheepsboot aangedreven. Te Scheveningen heeft men op het strand een scheepsboot gevonden, welke aldaar is komen aan drijven. Als kenteeken heeft men alleen de naam Brugge kunnen ontcijferen, zoodat men vermoedt, dat deze boot afkomstig is van het Belgische stoom schip Quenast. Genoemd schip, dat aldaar thuis- behoorde, is dezer dagen nabij .den Noord-Hinder gezonken Scheepsboot drijvende gevonden. Niet ver uit de kust nabij Egmond aan Zee heeft men een verlaten scheepsboot drijvende waarge nomen. Zeevisschers stelden pogingen in het werk om de boot, welke schade bekomen had, te berei ken waarin zij echter niet geslaagd zijn wegens het hevige stormweer. Men heeft geen kenteekenen omtrent naam of plaats van herkomst kunnen zien wegens de invallende duisternis. Uitbreiding Vlaardingcr kottervloot. Dezer dagen is door een combinatie te Vlaardi-n- gen de Belgische motorkotter O. 61 aangekocht. Het schip zal, alvorens weer in de vaart te worden gebracht, op een werf te Vlaardingen worden ge reed gemaakt voor de kusttrawlvisscherij. Daarna zal men het 'schip opnieuw laten varen onder den naam en merken VL 10 Beatine. Naar Zweden verkocht. Het Nederlandsche vrachtmotorschip Avanti, het welk onlangs door Kapt. P. Dekker te Groningen aangekocht werd en herdoopt in Pegasus, is, naar gemeld wordt, thans naar Zweden verkocht. Het schip, dat 377 b.r.t. meet, werd dit jaar gebouwd bij Bodewes Scheepswerven te Martenshóek. B. C. IJ. WINT VAN SANTPOORT BCIJ speelde deze week haar tweeden wedstrijd voor den Kennemer Bokaal en wel tegen Sans Atout De IJmuidenaren wonnen glansrijk, n.l. met 10-0. Zaandam IIKijk Uit II Hubach—v. Rijswijk v. Beyerende Vries De VriendSoeteman WardenierFalk de Boer—Plugboer BrinukmanOderkerk Schoonhoven—Bink De Vries—Burggraaf Gons—Schermer Boorder—Dienaar 2—8 0—1 0—1 0—1 1—0 1—0 V2-V2 0—1 0—1 1—0 1—0 dium lucioperca" geschiedt zoowel met staande als met sleepnetten: Ook wordt deze visch wel met lijnen of aan den hengel gevangen, doch dit ge schiedt uitsluitend door de sporfcvisschers, die op deze wijze meermalen een behoorlijk maaltje kun nen verschalken. Waarom deze visch eigenlijk snoekbaars wordt „genoemd" is een vraag, die men meermalen hoort stellen, doch die niet zoo gemakkelijk valt te be antwoorden, aangezien deze visch nog een kruising of een bastaardsoort is, zooals men zoo dikwijls hoort verkondigen. Het is een zuivere rasvisch, die in Engeland als „Pikeperch' en bij onze Oostelijke buren als „Sander*' bekend is Daar het vleesch van den snoekbaars zeer sma kelijk is en weinig graat bevat, is hij vooral in Duitschland, een zeer gemilde en goed betaalde vischsoort. In verband hiermede wordt hij dan ook in groote quantums, van uit Rusland in Duitschland geïmporteerd. Ook van uit ons land wordt er te genwoordig eveneens veel snoekbaars naar Duitsch land verzonden. Zooals wij hierboven reeds hebben aangehaald is de binnenlandsche handel zich den laatsten tijd eveneens op intensieve wijze gaan toeleggen op den verkoop van snoekbaars, met als gevolg, dat het verbruik van deze kostelijke visch in ons land, reeds aanmerkelijk is toegenomen. 4V2-5V2 Persoonlijke wedstrijden. In de wi-nter-competitie komt eenige teeke- ning. Te vermelden valt het volgende: In I A liep H. Koelemey hard van stapel, doch tegen den kampioen C. Pels verloor hij na een feilen strijd. Intusschen herstelde S. Woldringh zich na de eerste ronde. Het is in deze groep een gevecht van velen tegen één: wie zal den onverstoorbaren kampioen het eerst bedwingen? In I B neemt Mr. Hellema de eerste plaats in, gevolgd door P. Lanser en S. Kooi. De laatste werd door G. Zandbergen in de eerste ronde snel overwonnen. In de tweede klasse staat L. Bink ongesla gen bovenaan. H. Oderkerk is tweede. Overigens is in deze groote groep nog weinig gespeeld, te weinig al thans om voorspellingen te doen. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan de op de „Stizoste Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aan- HET GESCHENK VAN BLIJVENDE WAARDE. Ook voor zeer vele andere GESCHENKEN slaagt U zeker bij Kantoorboekhandel J. P. Keuter VELSERDUINPLEIN 5 - IJMUIDEN(O) ZIET ONZE ETALAGES. (Adv. Ingez. Med.) Voor CADEAUX is Uw adres JAC NIERSE - HEERENMODES KAIVERSTRAAT 116 IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) gewezen voor den nachtdienst in de komende week. Anker met ketting verloren. Het Dinsdagmorgen j.l. van een Engelsche haven naar Amsterdam bestemde Nederlandsche stoomschip Hontestroom rapporteerde bij aan komst alhier tijdens het oponthoud voor onder zoek in de Downs een anker met ketting te heb ben verloren. Schadevaring. Het meergemelde Deensche visschersvaartuig E. 419 Langli heeft waarschijnlijk toch nog lek kage bekomen voor welk doel het schip gesleept is naar de werf van G. de Vries—Lentsch Jr. te Nieuwendam, ten einde aldaar in het «dok te wor den opgenomen en de schade te laten repareer en. De onderdeelen, welke men per vliegmachine uit Denemarken heeft laten komen, zijn inmiddels gearriveerd, zoodat de reparatie een aanvang zal nemen. Reis binnendoor. Het Nederlandsche vrachtmotorschip Bart pas seerde van een Engelsche haven alhier naar Har- lingen. Het schip had in verband met het mijnen gevaar deze route genomen om op die wijze bin nendoor via Amsterdam en het IJselmeer de ha ven van bestemming te bereiken. A 159 Maat 40. Prijs 25 cent pi. 1 ct. omzetbelasting. Geruite jurk voor grootere meisjes met pas en smal piqué kraagje. Rok in schuine richting in te genstelling met bovendeel. Het patroon is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij Kennemerlaan 42, IJmuiden en Breestraat 29, Beverwijk. ,DE PONT" draait: „De Oceaanvlucht" en „De muzikale Parade". Alan Richards, een parelvisscher, heeft in een wervelstorm zijn boot verloren. Door inboor lingen gered, wordt hij naar de handelspost van Madang gebracht. Daar is Jean Roberts, die haar oom Kapitein Webb bezoekt. Verder is er Scotty. Webb is niet erg gesteld op de aanwezig heid van Alan, maar als hij de parel ziet, door Alan gevonden en verneemt, dat Alan cip zijn boot nog meerdere parels heeft en weet waar het wrak gevonden kan worden, wordt hij vrien delijker. Webb is in een complot met Buck Thompson, eigenaar van een vrachtboot. Thompson biedt aan Alan bij het lichten van zijn boot te helpen en zoo vernemen zij de juiste plaats. Webb en Thompson gaan op weg en laten Alan achter. Als Alan bemerkt bedrogen te zijn, verdenkt hij Jean van verraad.. Hij wil het. wrak nu over land bereiken, maar moet daarvoor door een oerwoud, bevolkt met. koppensnellers. Scotty" en Utan gaan met Alan mee. Inmiddels hebben douaneambtenaren be merkt, dat Webb en Thompson in verdoovende middelen handelen -en zij - gaan naar Madang om de mannen te arresteeren. Alan; Scotty en Utan worden door koppensnellers aangevallen. Utan wordt gedood; maar de beide anderen weten bij het wrak te komen. Aan..boord, .overmeesteren zij Webb, Thompson en; een. overgebleven lid der bemanning. Zij laten Thompson en een der mannen de.pomp van de duiker-installatie bedienen en onder toezicht van Scotty daalt Alan af om de parels te halen, hetgeen hem gelukt. Terwijl Alan onder zee is, is Webb vrijgekomen en. deze snijdt de reddingslijn door. In een ge vecht tusschen Scotty en Webb,, valt Webb over boord en verdrinkt. Nadat de douaneboot in Madag gehoóTd-heeft waar Webb en Thompsonj zijn, gaan zij eveneens naar het wrak en nemen Jean mee. Bij de bootraangekomen, arresteeren! zij Thompson. Daar de pomp echter niet meer bediend werd; is Alan nog steeds op de bodem der zee, doch op het laatste moment wordt hij nog gered. Nu de parels gevonden zijn, spreekt het van zelf, dat Alan en Jean weer goede vrienden worden. De tweede hoofdflim is „De Muzikale Parade" een film voorliefhebbers van muziek. Hinderwet B. en W. brengen ter openbare kennis dat het verzoek van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (N.V. Mekog), te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden harer inrichting door het aanbrengen van een transportinstallatie waarbij gebezigd zullen worden 7 eleetromotoren, op het perceel, kadastraal bekend gemeente Vel- sen, sectie A no. 1127, plaatselijk bekend fabrieks terrein. door hen is toegestaan. De voorgevelrooilijn van den Zeeweg. Het hoofd van het gemeentebestuur brengt ter openbare kennis: a. Dat door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, bij hun besluit van 22 November 1939, no 102, is góedgekeurd, het Raadsbesluit van 17 Januari 1939, no. 5, tot vaststelling eener veror dening tot wijziging en vaststelling opnieuw van de voorgevelrooilijn, vastgesteld voor de oostelijke zijde van den Zeeweg te IJmuiden, voor zooveel betreft het gedeelte tusschen de Veïseroordstraat en den Willemsbeekweg; Voor»UNIFORMEN één adres JAC. NIERSE - Uniform-Kleermaker. Vraagt prijsopgaaf. KALVERSTRAAT 116 IJMUIDEN-OOST. (Adv Ingez Med./ Voor CADEAUX is Uw adres JAC NIERSE - HEERENMODK KALVERSTRAAT 116 IJMUIDEN-OOsj (Adv. Ingez. Medl CDXXXI. Van de reeds zoozeer gedunde vloot vaart r dus ongeveer 1/3 deel. Rekenen we naar de fejf nage, dan is het misschien wel 2/5 wat, we op school hebben geleerd altijd nog meer is dan 1/3. et< Zoo heeft de oorlogstoestand het bedrijf a^ juist weer wat in een voor na-oorlogsche' grippen normale positie kwam, genekt. |L, er worden mooie, zeer mooie reizen gemaav*' maar u moet eens langs de Haringhaven loot^J en zien wat daar weer ligt. te roesten. De sW premie heeft -hier de laatste jaren een flinkeon ruiming gehouden, maar het wil me voorkom dat als de regeering opnieuw met een slooppre, mie begon er wel opnieuw heel wat zouden ver! dwijnen. Want het oude ijzer is nu veel meê» waard dan tot voor korten tijd. Menschenlevens schijnen daarentegen n waarde gedaald te zijn. We hadden juist zoon mooie wet gekregen. De wet Molengraaff, voor den zeeman ook voor den zeevisseher van zulk een groot belang is. En we hebben, dan» zij het feit, dat eindelijk ook eens eischen ge. steld worden aan den visscherman, eischen van nautische kennis, heel veel visschers gekregen, die aardig hun weg leerden in het doolhof qeï bepalingen, die ook al veel meer weten dan dit rood rood moet passeeren. En als nu eens aan boord van de in de vaart zijnde schepen onder, zocht werd. hoe het nu eigenlijk staat met de naleving dezer bepalingen dan zou men wel eens tot een verrassend resultaat kunnen ko men. En dat in een tijd, waarin feitelijk alleen bekwame zeelieden naar zee gezonden mochten worden. Van de oude garde zijn er nog weinig op zee. Een groot deel daarvan visent mijnen in plaats van schelvisch, kabeljauw of he! ring, walst platen of balken, of sjouwt sn krolt op het terrein der hoogovens. Georganiseer^ zullen er dan ook weinig op de vloot zitten. Waar mee ik niet wil zeggen dat ik geen respect het voofc degenen, die nu naar zee gaan. Er vaart dus een 25-tal trawlers en van dit 25-tal waren er deze week 12 binnen, welk twaalftal rond f 81500 besomde of gemiddeld f 6800 per reis. Dat is ongeveer driemaal het normale gemiddelde, maar we moeten bij deae becijfering niet vergeten, dat er nu alleen maar groote trawlers in de vaart zijn. Er waren deze week weer minstens drie booten aan de mark;, markt, die ni?t aan hun kosten kwamen: andere daarentegen, zooals de Erin. de Gerberdina Jo hanna, de Norma Maria, de Delft en de "Viking Bank kwamen daar ver boven uit. Wie ver boven hun gemiddelde van verleden jaar uitkwamen dat waren ook nu weer de ha- ringloggers, die deze week voor ongeveer f 70.000 aan versche haring naar IJmuiden brachten en voorts probeerden om wat pekel- of steurharln? hier te verkoopen, wat niet altijd lukte, omdat de handel minder betaalde dan het bestek, het welk de reeder gemaakt had. Geregeld wordt er hier den laatsten tijd ha ring op de markt gebracht. De reeders doen dat, omdat de opbrengst van de op de andere mark- ter gebrachte haring in den grooten reederspot komt en ook een haringreeder heeft contanten noodig voor zijn bedrijf en die krijgt hij in IJmuiden, want hij gaat maar naar boven enhfï geld wordt hem a contant uitbetaald. Als hij i? haring tenminste niet heeft opgehouden. Het wordt tegenwoordig keurig uitgekiend, hoe veel haring voor den export en hoeveel voor hei binnenland verkocht wordt. Alles wordt trouwens keurig uitgekiend tegenwoordig en de vrije han del is erg onvrij geworden. We zijn het er dus met elkaar over eens, dat ér veel minder visch komt dan verleden jaar. Maar het omzetcijfer zal u ongetwijfeld verba zend meevallen; -dat was voor November 1939 nog f 758.869 tegen f 909.820 in November 1933, of maar f 150.000 minder. Dank zij de dure visch, PIETERMAN. Voor UNIFORMEN één adres JAC. NIERSE - Uniform-Kleermaker. Vraagt prijsopgaaf. KALVERSTRAAT 116 IJMUIDENOOSL (Adv. Ingez. Med.) b. Dat de bovenbedoelde verordening gedu rende drie maanden op de secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. HET PROGRAMMA VAN V.Z.V. Het programma van V. Z.- V. voor de maand December is als volgt: 10 December in Velserbad: 9 uur mm. V.Z.V. IH.P.C. H. 9.30 uur n.m. V.Z.V. I—D.W.R. II (Dames) 11 December in Velserbad: 9.30 uur nam. V.Z.V. IIHaarlem H 18 December in het Sportfondsenbad, Haar lem. uur n.m. D.W.R. II— V.Z.V. I (Dames). BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. C. TiemeijerGeerlings, z., Schoon oordstraat 3, Velsen-Noord; Th. J. Buissink—Kroon, z., Duinvlietstraat 71, Velsen-N.; G. Stam—Zwart z.. de Roemerstraat 1, IJmuiden; M. Zwaaij—Jhjjjj z., Ahornstraat 26, IJmuiden; J. v. d. Schans-^2 Jong. Roos wij ker laan 84, Velsen-N.; M. A. Diemeer Kroon, d., Beverwijk; M. RosDe Heer, Vleet- straat 29, IJmuiden; F. W. StrumpfKoch, h Rijksweg 231, Velsen. Overleden: J. Oudhuizen, 56 j., echtgen. v, J< Smits, Leeuweriklaan 30, IJmuiden. Gehuwd: R. Dekker en W. J. C. Sloof, Stations weg 177, IJmjuiden; A. Zwart en M. Gorjup, W Ruyterstraat 133, IJmuiden; P. Hamers en J. C.-■ Kok, Troelstraweg 19, IJmuiden; A. A. v. MunstëT en W. M. v. Dijk, Beverwijk, Kastanjelaan 7; Hofman en N. v. Thiel, Ger. Doustraat 65, Luw den; P. C. Wijdekop en A. Brouwer, Hilversum! Dj Wilgenhof en W. E. Glas, Sluisplein 45. IJmuiden, H. Gravemaker en E. G. Tol, v. d. Helststraat IJmuiden; F. J. F. v. d. Plas en H. M. Groenevew, De Genestetlaan 36, Velsen; C. Zeilmaker en G. v. Zoelen, Bloemstraat 133, IJmuiden; J. F. v. Dm* felen en J. H. M. Metzelaar, Velserduinweg 1W. IJmuiden; J. Volmüller en R. Monnier Ondertrouwd: J. H. Demmers, Frogerstraat 47 ro» IJmuiden en R. Kup, Engelmundusweg 76, iXnm* den, toek. adres: Fazantenlaan 9, IJmuiden; G. Tervoert, Haarlem en C. van Egmond, Kweeker laan 11, Santpoort, toek. adres: Haarlem; N. men, Melklaan 107, Velsen (N.) en E. Boon. Kanaalstraat 206, IJmuiden, toek. adres J- V™* 'sGravenhage en M. de Vos, Pelsstraat 10, v sen (N.), toek. adi-es N. G. van Domselaar, terwijkstraat lb, Velsen N. en G. Kasimier, Scène uit „de Oceaanvlucht", Sm. van Gelderstraat 45, Velsen N., toek. adres J- hagen, Visseringstraat 13, IJmuiden en G. van Ree, Bakkerstraat 20, IJmuiden, toek. adres ri -• Krugerstraat 21, IJmuiden; J. M. Bruineberg, v. Vondellaan 38, Velsen eh M. M. Meijer, v. d. \on dellaan 38, Velsen, toek. adres v. d. Vondellaan j Velsen; M. J. Slaats, Iepenstraat 26, iJmiudei» J. -van Beilen, Groeneweg 48. IJmuiden, toek. am Groeneweg 48, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2