IJmuider Courant Russen bezetten eilanden in de Finsche Golf. enta en mijnen aangespoeld. in Vloermat belangrijk bewijs spionnagezaak. Mijnenveld op Noordzee losgeraakt? hm em mpmïê Das Suikerprijs verhoogd. Kinderzegels. Joh. de Waard's Mobilisatie kost 1.7 millioen per dag Brandspuit had gebrek benzine. ELZER'S Hardnekkige tegenstand in Karelië aan Scheepvaartdocamen ten zouden zijn gefotografeerd. Lourens Costei. Maatschappij voor yi,gaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, J301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos ti JAARCANC No. 29 DAGBLAD VOOH VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen ,jven I, «®sn Hl] In de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERI PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG A DECEMBER 1939 Abonnementen pet week 0.1254, pet maand 0.52'/Z, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Adverientiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. op vele plaatsen ssloten. jet aantal losgeslagen mijnen, dat rao- ltcel onze kust belaagt, is ontzaglijk !t De Noordwester storm van den nacht Zaterdag op Zondag heeft zooveel van monsters doen aandrijven, dat het lijkt een heel mijnenveld is losgeslagen. tusschen Schevendngen en Noordwijk ;',nen reeds enkele tientallen mijnen geteld, alle zijn op het strand aangespoeld. Ver fde voeren nog haar macatoere dansen lf hevige branding voor de kust. izijn juist de gevaarlijkste, want hij iedere iin" met de hooge golven worden zij neer pen en dreigen met steenen of het harde 'j in aanraking te komen. Is het één der dijke tentakels, die weerstand ontmoet, dan jjlot van de mijn bezegeld en volgt er een =itende ontploffing. jfcet strand bij den Wassenaarschen slag zijn L nacht van Zaterdag op Zondag twee mij - ontploft. eeerste maal was het om vier uur des nachts, ielehewoners van Wassenaar uit hun slaap b opgeschrikt. Tot op vijf K.M. van de der ontploffing lagen de bewoners in hun te trillen van den slag. Direct werd dooi de Wassenaarsche politie opgebeld om te kb «at er gebeurd was. 'zeven uur in den vroegen Zondagmorgen je een tweede explosie door een mijn. Ook ?i| de slag tot ver in Wassenaar gehoord. Seide keeren was het de 'drijvende imijn je In de branding tot ontploffing was ge- ïb, Diep drongen de mijnscherven het zand a sloegen een groot gat. in het strand, dat sel dadelijk door het zeewater gevuld was. re schade werd niet aangericht, kustwacht observeerde nauwkeurig, waar Jvende mijnen zich bevonden en zette het Kle strand af. Niemand werd toegelaten en sommige wegen acher de duinen, zooals het ■rad naar Katwijk, werden door militairen ®t. Het pubhek, dat dikwijls geen gevaar ,was op sommige plaatsen door de duinen ündeld tot bij het strand, niet beseffend wat het spel stond. Daarom werd alles afge- jtéÜ survëilleerende militairen hadden zich het strand begeven ter controle waar de sen lagen, omdat doro de hooge golven dit [overal even gemakkelijk was te onderschei- Zij ontdekten een mijn in de branding, die lijiibaar een ketting meesleepte, welke was makt onder water. Niet lang nadat zij weer verwijderd hadden ontplofte de rjn, hetgeen illustreert hoe gevaarlijk het srblijf aan het strand is. tee schildwachten, die op IV2 K.M. af- tad stonden, werden door den enormen :htdruik omvergeworpen en de adem werd tin afgesneden. is ook nog een zeer vreemd- tfige mijn aangespoeld, welke met dubbele in is omgeven en een systeem van tentakels t als men nog niet eerder heeft gezien, heeft nog niet kunnen uitmaken of men hier een z.g.n. magnetische mijn te doen heeft. Scheveningen heeft -men den Strand- tevaid en de Pier afgesloten. TeKatwijk zijn eveneens verschillende mijnen gespoeld, terwijl er ook nog voor de kust in drijven. De militaire autoriteiten hebben den ieelen -meer dan twee kilometer langen Boule- M voor het publiek afgesloten. De autobus- ast Noordwijk aan Zee-Katwijk aan Zee- welke anders via den boulevard wordt Wouden werd omgelegd door het dorip. Onder WijnaldumSexbierum, gem. Barradeel zijn twee mijnen aangespoeld één van Neder- landschen en een van Engelschen oorsprong. Zondagmiddag omstreeks half vijf kwam een mijn van niet bekende herkomst tus schen Harlingen en Roptazijl tot ontplof fing. Van een in de buurt staande boerderij, bewoond door den heer A. BijLsma, werden 36 ruiten verhield. Van een drietal woningen werden de pannen van het dak geslagen en alle ruiten vernield. Op twee kilometer af stand in het dorp Midlum werden in ver scheiden woningen de ruiten ingedrukt. In de basaltglooiïng van den -zeedijk werd een gat geslagen van ongeveer 25 vierkante nneter. Een mijn, die de haven van Oude Schild (Texel) binnendreef, heeft de boot naar den Helder een tijd lang vastgehouden, daar de kapitein het niet aadzaam achtte uit te varen. Hedennacht zijn nabij de Schans te Oude Schild vrij kort na elkaar twee mijnen tot ontplof fine gekomen, doordat zij tegen den dijk aan stoot ten. Aan de tegen den dijk staande huizen werd hier en daar schade toegebracht, doordat ruiten braken en dakpannen werden afgeslagen. Een derde mijn welke nog dichter bij het dorp voor den dijk dreef, is door het omloopen van den wind een andere richting ingedreven. Verschillende drijvende mijnen in het Marsdiep zijn door het omloopen van den wind in de rich ting van den Afsluitdijk gedreven. Te Zandvoort zijn 14 mijnen aangespeeld. distributie-kosten te dekken minister van Economische Zaken heeft Mot-en de crisisheffing op suiker met in- Ssg van heden te verhoogen met 10 pCt. de hoofdsom van den ingevolge de sui- ®wet 1924 geheven accijns op suiker. Dit ai tot gevolg hebben, dat de suikerprijs met 'cent per pond zal worden verhoogd. maatregel is genomen ter bestrijding van ten, verbonden aan de distributie, welke •e bekend is, behalve uit algemeene onkosten, in de vergoeding aan de gemeentebestu- - 85 pCt. van de werkelijk door deze ge- 2«e distributiekosten. ligt'in het voornemen ook bij verdere distri- 05 de kosten op de te distribueeren artikelen Walen. Het spreekt evenwel vanzelf dat de- 5er kunnen zijn, daar dan van een reeds be- distributie-apparaat gebruik kan worden Makt. „Veendam" te Rotterdam aangekomen. om zes uur is het s.s. „Veendam' - Holland-Amerika Lijn te Rotterdam aan- (omen, schip had ongeveer honderd passagiers aan De lading bestond uit stukgoederen. De kinderzegels zijn er weer, Zooals reeds menig vorig keer. Hebt u dit al vernomen? Men zit weer op het postkantoor, Met smart te wachten tot wij voor Dit goede doel weer komen Ons allen wordt in dezen tijd. Zooveel onaangenaams bereid. Zooveel is t' overdenken, Dat men soms weieens vreezen mag. Dat wij het blijvend hard gelag, Te weinig aandacht schenken Die zegels zijn een oud geval, De actie bestaat jaren al, Er zijn nu andre dingen, Acuut en droevig, die te licht. Een jaarlijks weerkeerend bericht Uit onze aandacht dringen. En daarom zeg ik eens te meer: De kinderzegels zijn er weer, Als u 't nog niet mocht weten; En thans mag elk kindervrind, Het zwakke en misdeelde kind. Minder dan ooit vergeten. P. GAJSU Sneeuwval inqe.tte.dtn. tot 3.50 of een chique Over hemd ƒ1.95ƒ6.90, naar IJmuiden's grootste Speciaal zaak Modemagazijnen KANAALSTRAAT 46—48, OMIUIDEN - Telef. 40S4. HEDEN- en MORGENAVOND tot 10 uur geopend. (Adv ingez. Med.j Aandrang om keuken-afval nog nuttig te gebruiken. In een adres aan dien minister van economische zaken zegt het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, dat bij velen de vraag is ge rezen, of het in dezen tijd. nu het verloren gaan van waardevolle grondstoffen zeker meer dan ooit moet worden voorkomen, geen aanbe veling zou verdienen, de huisvrouwen haar groente-afval, aardappelschillen, oud papier, leege conservenblikken en ander oud metaal af zonderlijk te laten bewaren en deze geregeld door een of meer overheidsdiensten te laten afhalen en vervoeren, zoodat die aldius verzamelde, doch van elkaar gescheiden gehouden zaken spoedig voor verschillende doeleinden nuttig zouden kun nen worden aangewend. Adressante is, zoo de minister het denkbeeld uitvoerbaar acht, gaarne bereid het welslagen door middel van de 100 af deelingen der ver- eeniging zooveel mogelijk te bevorderen. GEEN FRAUDE BIJ HET HAAGSOHE CRISISCOMITé. 's-GRAVENHAGE, 2 December. Inzake ver meende fraude bij het Haagsehe crisiseomdté, in verband waarmede de justitie een onderzoek heeft ingesteld in de administratie van den secretaris; kan worden medegedeeld, dat bij dit onderzoek van geen enkele onregelmatigheid is gebleken, en dat derhalve tegen den secretaris van deze in stelling geen .vervolging zal worden ingesteld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K,B, van 1 December is, met ingang, van Gember benoemd tot burgemeester der ge- «ïte PuttershoekW. van der Ploeg, secretaris üemeente. r K.B. van 29 November, is aan H. Vooys op verzoek, met ingang van 1 Januari 1-940, ei ontslag verleend als burgemeester der ge- W Oude-Tonge. Nieuw crediet zeer binnenkort weer noodig De kosten der mobilisatie worden, voor zoover betreft de regelmatig terugkeerende uitgaven, globaal geschat op f 1,7 millioen per dag. Het beschikbare bedrag van f 197 millioen is reeds bijna verbruikt, zoodat bin nenkort een nieuw crediet noodig is. De minister van defensie noemt dit bedrag in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende liet onlangs aangevraagd buitengewoon crediet van f 100 millioen. De wijze, waarop deze credieten worden aan gevraagd, maakt ze feitelijk tot blanco-credie ten. De regeering ziet echter geen mogelijkheid om daarin verandering te brengen. Wel is waar zijn er dagelijks wederkeerende vrij con stante uitgaven o.m. voor traktementen, soldijen, spoorwegvervoer bij periodiek verlof, kostwin nersvergoeding, e.d., doch daarnaast staan tal rijke uitgaven, welke niet vooraf zijn te begroo- ten, omdat de maatregelen waaruit deze uitga ven voortvloeien, niet zijn te voorzien, dan wel omdat elke reëele basis voor het berekenen van die uitgaven ontbreekt. In dit opzicht mogen o.a, worden genoemd maatregelen, welke noodig .zijn om onze neutraliteit naar alle zijden krachtig te kunnen handhaven, maatregelen, welke ver band houden met het in staat van verdediging brengen van ons grondgebied (aanleg van ver sterkingen en hindernissen, het stellen van inundatiën, enz.), maatregelen tot het paraat houden van onze weermacht (herstelling en aan vulling, binnen het raam van de vastgestelde or ganisatie van versleten en ontbrekend materieel en uitrusting)en maatregelen, welke in het be lang van een goede legering en verpleging van de troepen nog bij voortduring worden gevorderd. De regeering zal echter alle mogelijke mede werking verleenen om de Staten-Generaal in de gelegenheid te stellen zich rekenschap te ge ven van de wijze, waarop de aangevraagde gel den worden besteed. In een ter vertrouwelijke kennisneming van de leden ter griffie gedepo neerde bijlage is in groote trekken aangegeven voor welke doeleinden het thans aangevraagde crediet van f 100 millioen, benevens de naar het dienstjaar 1939 overgebrachte f 97 millioen wer den aangewend. Voorts bestaan uitertaard geen bedenkingen om aan de Staten-Generaal na af loop van elk dienstjaar op gelijke wijze als zulks eenmaal 's jaars ten aanzien van elke be grooting in den vorm van een rijksrekening plaats heeft omtrent de besteding van het buitengewoon crediet een nadere verantwoor ding te geven. Deze verantwoording zal zoo veel mogelijk geschieden volgens de bestaande b egrootingsposten De geuite veronderstelling, dat als de mo bilisatie geruimen tijd voortduurt andermaal een buitengewoon crediet zal moeten worden aangevraagd, is juist, aangezien het beschikbare bedrag van f 197 millioen grootendeels is ver bruikt. Over de wijze van financiering van de mobili satie-uitgaven zal nader overleg met de Staten- Generaal plaats hebben, voor den gever en STEEDS HET NIEUWSTE. den ontvanger is een cadeau uit HEEREN MODEHUIS ZEEWEG 78, IJMUIDEN-O. GROOTE SORTEERING. - Adv mgez. Med.i Vijf woonhuizen dientengevolge door het vuur verwoest. Zondagmorgen ontstond in de Dorpsstraat te Roel af aren ds veen in het perceel van den heer H. een begin van brand. Door den feilen Oostenwind greep het vuur snel om zich heem De pas aangeschafte automobiel-brandspuit verscheen op de plaats van bestemming, doch bleek om onverklaarbare redenen geen water te kunnen geven. Daardoor had het vuur vrij spel en sloegen de vlammen over op het aangrenzen de perceel van den heer van B. De inmiddels aangerukte handmotorspuit gaf na eenigen tijd water, doch door de stagnatie had de brand zoo- danigen omvang aangenomen, dat vijf woon huizen thans in vlammen stonden. En zoo goed als afbrandden. Tengevolge daarvan zijn vijf gezinnen dakloos geworden. Zij hebben echter door de welwillen de medewerking van de ingezetenen van Roelof- arendsveen- tijdelijk onderdak, gevonden. Allen waren verzekerd, doch sommigen slechts zeer laag. De inboedels v'an den heer H. en van den heer van B. konden tijdig nog worden gered. Deze hebben echter veel waterschade gekregen. De oorzaak van den brand moet waarschijnlijk wor den gezocht in het ontstaan van een schoor steenbrand. Na afloop van den brand bleek, dat de auto mobiel-brandspuit geen water had kunnen geven omdat het reservoir niet voldoende bezine voor den motor bevatte. De generale staf van het militaire district Leij ninigrad deelde, naar het D.N.B. meldt hedenmor gen mede: „Op 3 December zijn onze troepen verder opge rukt. Uit de richting'-van Moersmank werd de achtervolging van de zich terugtrekkende Finnen voortgezet. Uit de richting van Uchta, Rebola, Vo- rosero en Petrosawodsk baanden zich onze troepen een weg door de niet dicht gevroren moerassen, niettegenstaande het weinig ontwikkelde wegen net drongen zij door tot 40 of 45 K.M. over de grens. Op de landengte van Karelië zijn onze troe pen dertig tot veertig kilomether over de grens op gerukt. Zij hebben het station Mustamateki bezet en naderen het station Ino. Na succesvollen strijd heeft dc Oostzeevloot in de Finsche Golf de eilanden Suursaari, Seiskaari, Lavasaari, alsmede Groot- en Klein Tytarsaari bezet. Tengevolge van het slechte weer is de lucht macht niet in actie gekomen". De „Prawda" geeft toe dat de Finnen zich her steld hebben van den eersten slag en „steeds ster ker weerstand bieden". Het terugtrekkende Fin sche leger zou in boschjes en terreinspleten in Karelië verdekt opgestelde scherpschutters ach terlaten, terwijl ook mitraïllisten op bekwame wijze worden verborgen en achter de hoofdmacht blijven standhouden. Spoorwegbruggen en leege huizen bevatten alle mijnen, waardoor de opmarsch van het Roode Leger wordt vertraagd. Van Russische zijde wordt nog gemeld dat Petsamo, dat eerst door de Finnen heroverd was, thans weer in Russisch bezit is. Naar Reuter uit Helsinki verneemt wordt in het laatste Finsche legerbericht medegedeeld, dat ten gevolge van de hevige sneeuwval weinig activiteit aan het front te bespeuren is. Behalve ten Noor den van het Ladoga-meer, waar het Finsche leger zeer actief is en de vijand zware verliezen heeft geleden. Het legerbericht voègt hieraan toe, dat de Russen moeilijkheden ondervonden bij het over steken van het bevroren meer, hierdoor boden zij een gemakkelijk doel voor de Finsche artillerie. Bovendien brak op vele plaatsen het ijs onder de aanvallers. Het Finsche radio-station Lathi heeft medege deeld, dat er geen wijziging is gekomen in den al- gemeenen militairen toestand. Vliegtuigen tot daling gedwongen. Volgens een Zondag gedane mededeeling van de Finsche legerleiding zijn Zaterdagavond in een luchtgevecht bij Valkjarvi bij een luchtgevecht twee Sovjet-Russische toestellen gedwongen te da len. De toestellen zijn onbeschadigd in Finsche handen gevallen. Een ander toestel heeft een nood landing gemaakt op een Karelisch vliegveld. De bemanning gaf door middel van een witte vlag te kennen dat zij zich overgaf. Bij de bemanning, van een Sovjet-vliegtuig, dat boven Helsinki is neerge schoten, terwijl he mitrailleurvuur op de straten richtte, zou zich een vrouw bevonden hebben. Volgens Stefani zijn Sovjet-Russische eenheden parachitisten, die gelang zijn achter de versterkte linie in Karelië, terstond vernietigd door de Fin sche troepen vernietigd. De nikkelmijnen te Salnijarvi zouden door de Finnen vernield zijn teneinde te verhinderen, dat de Russen deze mijnen gaan exploiteeren. Zondag is het te Helsinki rustig geweest. On danks de gunstige weersomstandigheden hebben de Russen die ndag geen luchtaanvallen onderno men. Tot des middags waren 700 Duitschers aan boord gegaan van het s.s. „Donau", verder veertig leden, der Russische legatie, 150 Italianen en 100 Estlan- ders. De Donau vertrok des avonds uit Helsinki. Volgens uit Helsinki te Stockholm ontvangen be richten zou het staken van het bombardeeren der Finsche hoofdstad moeten worden toegeschreven aan deze evacuatie van Duitsche onderdanen en van het personeel der Russische diplomatieke ver tegenwoordigers. Wanneer dit achter den rug zal zijn, zou een hevige vliegtuigactie tegen de in- dustrieele centra, haven en vliegvelden verwacht kunnen worden. De atuoriteiten te Helsinki hebben aan den Zweedschen radio-omroep als officieele cijfers opgegeven, dat als gevolg van de bombarde menten der Russen in geheel Finland 85 perso nen werden gedood en 181 gewond. Ontploffing in Terioki? Te Helsinki doet volgens Havas het gerucht de ronde dat een ontploffing ontstaan is in de Finsche badplaats Terioki, die bezet is door de Roode troe pen en waar de zetel is gevestigd van de Finsche „volksregeering". Behalve de drie arrestanten G. W. F. van H„ diens echtgenoote en mr. W. B. J. B,, die veVdacht worden van spionnage, zou ook nog een buiten- landsche spion, een zekere Sturm, zijn gearres teerd. Volgens De "Courant zou hij in Rotterdam door de Rotterdamsche politie zijn opgepakt en vervolgens naar den Haag zijn overgebracht, waar hij in het Huis van Bewaring is opgesloten. Het onderzoek in deze hoogst ernstige zaak is nog in vollen gang en men acht het zeer waar schijnlijk dat nog meer arrestaties zullen volgen. De politie heeft volgens het blad o.a. eenige foto's in beslag genomen van documenten op scheepvaartgebied, die mr. W. B. J. B. van het departement van Econ. Zaken aan den heer G. W. F. v. H. ter hand gesteld zou hebben en die gefotografeerd werden ten huize van laatstge- De heer J van Herk, 1ste stuurman van de „Spaarndam die voor de monding van de Theems op een mijn voer, verlaat het stationsgebouw op Schiphol na zijn terugkeer per K.LM.-vliegtuia in ons land noemde. Hoewel de justitie- en politie-autoritei- ten nog niet precies weten wat het complot Ne- derlandsche spionnen aan den spion Sturm alle maal heeft verraden, is wel gebleken, dat het o.a. documenten zijn geweest omtrent scheep vaartaangelegenheden en de daarmede verband houdende documenten betreffende het versche pen van bepaalde goederen. Deze documenten werden vermoedelijk voor zeer belangrijke bedragen in handen gespeeld van een buitenlandschen spionnagedienst. Voor dit werk zou de referendaris van Sociale Zaken, G. W. F. van H. aan den spion Sturm gastvrijheid in zijn woning hebben verleend. In de woning van Van H. zouden de belangrijkste documenten, die mr. W. B. J. B. van Econ. Zaken aan den referendaris van Sociale Zaken zou hebben verstrekt, zijn ge fotografeerd. Onder de huidige omstandigheden zijn deze documenten des te belangrijker, nu de uitvoer reeds geheel onder officieel toezicht staat en Eco nomische Zaken precies weet wat in bepaalde schepen verzonden wordt. De documenten werden daarvoor op den vloer van één der vertrekken neergelegd en door den spion Sturm gefotografeerd. Op één der foto's die, dank zij het snel en doortastend ingrijpen van de politie in beslag zijn genomen, heeft men het on- omstootelijke bewijs gezien, dat de foto's inder daad ten huize van den heer G. W. F. v. H. zijn vervaardigd. Op de mat Men heeft namelijk bij het fotografeeren van één der documenten ook een gedeelte van een mat gefotografeerd, welke bij het onderzoek in het huis van den referendaris is teruggevonden. Door de verradersdiensten zou een vreemde mo gendheid vrij geregeld goed op de hoogte zijn ge weest van allerlei belangrijke verschepingen van goederen. Herhaalde malen werden in een zaak in één der randgemeenten van Den Haag besprekingen ge voerd tusschen Sturm, G. W. F. v. H., diens echt genoote en nog eenige personen, die min of meer zijdelings bij deze spionnage-affaire betrokken zouden zijn geweest, doch aan wie men niet vol doende ten laste kan leggen om hen eveneens te arresteeren. Het spreekt vanzelf dat de jus- titie-autoriteiten wel naar eenig verband zoeken tusschen deze spionnage-affaire en de unifor menzaak doch men heeft geen der in beide zaken aan het licht gekomen feiten kunnen combinee ren. Wel heeft men bij een huiszoeking bij G. W. F. van H, een lijst gevonden met namen van een aantal Nederlandsche communisten. Waarvoor G. W. F. v. H. deze lijst noodig had wordt nader ond<vzooV

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1